Рішення № 100245570, 11.10.2021, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.10.2021
Номер справи
560/8126/21
Номер документу
100245570
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
  • 1) ХМЕЛЬНИЦЬКИЙ ОТЦК ТА СП
Державний герб України

Справа № 560/8126/21

РІШЕННЯ

іменем України

11 жовтня 2021 рокум. ХмельницькийХмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Блонського В.К. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Хмельницького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся в суд з адміністративним позовом до відповідача, в якому просить:

- визнати протиправними дії Хмельницького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки щодо ненадання позивачу довідки про вартість неотриманого речового майна та не виплати компенсації за неотримане речове майно;

- зобов`язати Хмельницький обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки надати позивачу довідку про вартість неотриманого речового майна;

- зобов`язати Хмельницький обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки виплатити компенсацію за неотримане речове майно.

В обгрунтування позову позивач зазначає, що йому до виплати належить грошова компенсація за неотримане під час служби речове майно.

Позивач зазначає, що він звернувся до відповідача із заявами про надання довідки про вартість неотриманого речового майна, та виплату грошової компенсації за неотримане речове майно, однак відповідач довідки не надав, та грошової компенсації йому не виплатив,

Відмова мотивована тим, що оскільки позивач до звільнення зі служби не звертався з рапортом про їх виплату, на даний час припинив військову службу, відтак втратив право на одержання коштів.

Позивач, вважаючи, що він має право на отримання грошової компенсації за невикористане речове майно, звернувся в суд з даним позовом.

Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 09.07.2021 року відкрито спрощене позовне провадження у даній справі без виклику сторін.

Відповідач подав відзив на даний адміністративний позов, в якому у задоволенні позову просить суд відмовити, оскільки позивач до звільнення зі служби не звертався з рапортом про виплату грошової компенсації за невикористане речове майно, на даний час припинив військову службу, відтак втратив право на одержання вказаної грошової компенсації.

Суд, дослідивши матеріали справи, встановив наступне.

Згідно з витягом з наказу військового комісара Красилівського районного військового комісаріату (по стройовій частині) від 13.10.2018 №66 старший лейтенант ОСОБА_1 , начальник відділення військового обліку та бронювання сержантів і солдатів запасу Красилівського районного військового комісаріату Хмельницької області, звільнений наказом командира військової частини А0796 (по особовому складу) від 21.09.2018 №244 у запас відповідно до пункту два частини п`ятої статті 26 Закону України "Про військовий обов`язок і військову службу" за підпунктом "й", з 13.10.2018 виключений із списків особового складу військового комісаріату, всіх видів забезпечення та направлений для зарахування на військовий облік до Хмельницького об`єднаного міського військового комісаріату Хмельницької області.

26.02.2021 року позивач звернувся до відповідача із заявою, в якій просив надати довідку про вартість неотриманого речового майна та виплатити йому компенсацію за неотримане речове майно.

Відповідач листом від 25.03.2021 року № 13/1451 повідомив позивача, що оскільки позивач до звільнення зі служби не звертався з рапортом про виплату грошової компенсації за неотримане речове майно, на даний час припинив військову службу, а тому втратив право на одержання коштів.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Постановою Кабінету Міністрів України №178 від 16 березня 2016 року затверджений Порядок виплати військовослужбовцям Збройних Сил, Національної гвардії, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Державної прикордонної служби, Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації і Управління державної охорони грошової компенсації вартості за не отримане речове майно (далі - Порядок № 178).

Абзацом першим п.2 Порядку №178 передбачено, що виплата грошової компенсації здійснюється особам офіцерського, старшинського, сержантського і рядового складу. Згідно з п.3 Порядку №178 грошова компенсація виплачується військовослужбовцям з моменту виникнення права на отримання предметів речового майна відповідно до норм забезпечення у разі: звільнення з військової служби; загибелі (смерті) військовослужбовця.

Відповідно до п.4 Порядку №178 грошова компенсація виплачується військовослужбовцям за місцем військової служби на підставі наказу командира (начальника) військової частини, територіального органу, територіального підрозділу, закладу, установи, організації (далі - військова частина), а командирам (начальникам) військової частини - наказу старшого командира (начальника), у якому зазначається розмір грошової компенсації на підставі довідки про вартість речового майна, що належить до видачі, оригінал якої додається до відомості щодо виплати грошової компенсації.

Аналіз норм статті 9-1 Закону № 2011-XII, абзаців першого, третього пункту 242 Положення № 1153/2008, а також пунктів 2, 3 Порядку № 178, в редакції, чинній на момент звільнення позивача з військової служби, свідчить, що позивач має право на грошову компенсацію за не отримане речове майно.

Одночасно, застосовування в пункті 3 Порядку №178 словосполучення "у разі звільнення з військової служби", а не, наприклад, "при звільненні з військової служби", дозволяє дійти висновку, що право на грошову компенсацію вартості за неотримане речове майно не залежить від факту закінчення проходження військової служби (виключення військовослужбовця зі списків особового складу)

Отже, військовослужбовці після звільнення їх з військової служби зберігають право на грошову компенсацію вартості за неотримане речове майно.

На користь вказаного висновку свідчить і те, що у пункті 4 Порядку №178 передбачено застосування різних форм звернення про виплату грошової компенсації вартості за неотримане речове майно, а саме рапорту, як особливої, передбаченої спеціальним законодавством форми доповіді військовослужбовця при його зверненні до вищого начальника в різних випадках службової діяльності, так і заяви, як звернення громадянина із проханням про сприяння реалізації закріплених Конституцією та чинним законодавством його прав та інтересів.

Такий висновок узгоджується із правовою позицією, висловленою Верховним Судом у постановах від 03.10.2018 року у справі №803/756/17, від 23.08.2019 року у справі №2040/7697/18 та від 11.09.2019 року у справі №825/1104/17.

Судом встановлено, що позивач після звільнення зі служби звертався до відповідача із заявою про виплату грошової компенсації за неотримане речове майно, відповідно він вчинив дії, необхідні для вирішення цього питання. Проте, відповідачем не надано довідки чи інші документи, необхідні для підтвердження переліку та конкретної вартості майна, яке підлягало компенсації.

Доводи стосовно неможливості проведення компенсації, викладені відповідачем у відповіді на заяву позивача та відзиві, суд оцінює критично, оскільки вони не спростовують наявності відповідного права особи, яке вона набула за час проходження служби і яке є однією з гарантій статусу військовослужбовця.

У адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти позову. Враховуючи те, що відповідач не довів правомірність відмови, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог.

З врахуванням наведеного, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Визнати протиправною відмову Хмельницького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки у виплаті грошової компенсації за належне до видачі та не отримане під час служби ОСОБА_1 речове майно, викладену в листі від 25.03.2021 року № 13/1451.

Зобов`язати Хмельницький обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки провести нарахування та виплатиту ОСОБА_1 грошової компенсації за неотримане ним під час служби речове майно.

Зобов`язати Хмельницький обласний територіальний центр комплектування та соціальної надати ОСОБА_1 довідку про вартість неотриманого ним під час проходження служби речового майна.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 ) Відповідач:Хмельницький обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки (вул. Героїв Майдану, 64,Хмельницький,Хмельницька область,29000 , код ЄДРПОУ - 08202826)

Головуючий суддя В.К. Блонський