
ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 500/3571/20
21 вересня 2021 рокум.ТернопільТернопільський окружний адміністративний суд, у складі головуючої судді Подлісної І.М. розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Тернопільській області до Спеціалізованої школи І-ІІІ ступенів ім. О. С. Маковея з поглибленим вивченням інформаційних технологій та технологічних дисциплін м. Заліщики про застосування заходу реагування у сфері державного нагляду (контролю), -
ВСТАНОВИВ:
До Тернопільського окружного адміністративного суду звернулося Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Тернопільській області з адміністративним позовом до Спеціалізованої школи І-ІІІ ступенів ім. О. С. Маковея з поглибленим вивченням інформаційних технологій та технологічних дисциплін м. Заліщики про застосування заходів реагування.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що головним інспектором Заліщицького районного відділу Управління Васюхником Сергієм Миколайовичем в присутності директора спеціалізованої школи І-ІІІ ступенів ім. О.С. Маковея з поглибленим вивченням інформаційних технологій та технологічних дисциплін м. Заліщики Бенев`ят Володимира Станіславовича проведено позапланову перевірку виконання суб`єктом господарювання припису щодо усунення порушень вимог законодавства, виданого за результатами проведення попереднього заходу державного нагляду (контролю) відносно території, будівлі основного навчального корпусу та приміщень спеціалізованої школи І-ІІІ ступенів ім. О.С. Маковея з поглибленим вивченням інформаційних технологій та технологічних дисциплін м. Заліщики (далі - школа) за адресою: 48600, Тернопільська область, Заліщицький район, м. Заліщики, вул. Шкільна, 1 та встановлено ряд невиконаних (неусунутих) порушень, про що було складено Акт за результатами проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання суб`єктом господарювання вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки (далі - Акт) від 01.10.2020 № 98.
Під час проведеної перевірки території, будівлі та приміщень школи за вказаною адресою, встановлено, що залишаються невиконаними порушення вимог нормативних актів у сфері пожежної та техногенної безпеки, які створюють загрозу життю та здоров`ю людей.
Вищезазначені недоліки знайшли своє відображення у Приписі від 01.10.2020 № 93, який отримано директором школи Бенев`ят Володимиром Станіславовичем, що підтверджується його особистим підписом. На підставі виявлених недоліків, позивач просив застосувати захід реагування у сфері державного нагляду (контролю) у вигляді повного зупинення експлуатації будівлі основного навчального корпусу спеціалізованої школи І-ІІІ ступенів ім. О.С. Маковея з поглибленим вивченням інформаційних технологій та технологічних дисциплін м. Заліщики за адресою: 48600, Тернопільська область, Заліщицький район, м. Заліщики, вул. Шкільна, 1 шляхом повного знеструмлення.
Ухвалою від 17.11.2020 судом прийнято до розгляду позовну заяву та відкрито провадження у справі. Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України) судом вирішено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні). Відповідачу надано п`ятнадцятиденний строк з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі для подання відзиву на позовну заяву.
Відповідач скористався правом на подання відзиву на позовну заяву, який надійшов на адресу суду із відповідними письмовими доказами 09.12.2020. У відзиві відповідач не погоджується з позовними вимогами та доводами, викладеними в адміністративному позові.
11.12.2020 ухвалено справу розглядати за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін у судове засідання та призначено судове засідання на 14.01.2021 о 10:30 год.
Ухвалою суду від 14.01.2021 відкладено розгляд справи на 10.02.2021 о 11:00 год.
10 лютого 2021 року ухвалою суду провадження в адміністративній справі за позовом Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Тернопільській області до Спеціалізованої школи І-ІІІ ступенів ім. О. С. Маковея з поглибленим вивченням інформаційних технологій та технологічних дисциплін м. Заліщики про застосування заходу реагування у сфері державного нагляду (контролю) зупинено та надано час для примирення сторін до 01.04.2021 року.
Ухвалою суду від 29.07.2021 поновлено провадження у справі та призначено судове засідання на 19.08.2021 о 09:45 год. Однак, 19 серпня 2021 року знову відкладений розгляд справи через неявку представника відповідача на 21.09.2021 о 11:00 год.
Представник позивача в судове засідання не з`явився, подавши до суду заяву про слухання справи без їх представника в порядку письмового провадження. Позовні вимоги просив задовольнити.
Представник відповідача в судове засідання не з`являвся, хоча належним чином був повідомлений про час, дату і місце розгляду справи. Причини неявки суд не повідомив.
Відповідно до ч.3 ст. 194 КАС України учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження на підставі наявних у суду матеріалів.
Згідно з ч.9 ст. 205 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Відповідно до частини 4 статті 229 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Враховуючи положення ч.3 ст.194, ч.9 ст.205 та ч.4 ст. 229 КАС України, суд дійшов висновку про наявність підстав розгляду клопотання сторін у справі в порядку письмового провадження, без фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
Суд, розглянувши адміністративну справу, дослідивши і оцінивши зібрані по справі докази, в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального права, які врегульовують спірні правовідносини, виходить з таких підстав та мотивів.
Судом встановлено, що з 25 вересня по 01 жовтня 2020 року головним інспектором Заліщицького районного відділу Управління Васюхником Сергієм Миколайовичем в присутності директора спеціалізованої школи І-ІІІ ступенів ім. О.С. Маковея з поглибленим вивченням інформаційних технологій та технологічних дисциплін м. Заліщики Бенев`ят Володимира Станіславовича проведено позапланову перевірку виконання суб`єктом господарювання припису щодо усунення порушень вимог законодавства, виданого за результатами проведення попереднього заходу державного нагляду (контролю) відносно території, будівлі основного навчального корпусу та приміщень спеціалізованої школи І-ІІІ ступенів ім. О.С. Маковея з поглибленим вивченням інформаційних технологій та технологічних дисциплін м. Заліщики (далі - школа) за адресою: 48600, Тернопільська область, Заліщицький район, м. Заліщики, вул. Шкільна, 1 та встановлено ряд невиконаних (неусунутих) порушень, про що було складено Акт за результатами проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання суб`єктом господарювання вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки (далі - Акт) від 01.10.2020 № 98, з яким ознайомлено директора школи Бенев`ят Володимира Станіславовича , а також даний Акт вручено вказаній посадовій особі, що підтверджується його особистими підписами.
Під час проведеної перевірки території, будівлі та приміщень школи за вказаною адресою, встановлено, що залишаються невиконаними порушення вимог нормативних актів у сфері пожежної та техногенної безпеки, які створюють загрозу життю та здоров`ю людей, зокрема:
1. Дерев`яні елементи горищних покриттів будівлі основного навчального корпусу школи (крокви, лати) не оброблено засобами вогнезахисту, які забезпечують І групу вогнезахисної ефективності.
2. Приміщення будівлі основного навчального корпусу школи не обладнані системою пожежної сигналізації та системою евакуюванням людей в частині систем оповіщення про пожежу та покажчиків напрямку евакуювання.
3. Наявний пожежний щит розміщений на території школи не в повній мірі укомплектований засобами пожежогасіння відповідно до вимог.
4. Коридор, проходи та інші шляхи евакуації будівлі основного навчального корпусу школи не обладнані евакуаційним освітленням.
5. Не проведено перевірку наявних пристроїв захисту від прямих попадань блискавки та вторинних її проявів, а також відсутня технічна документація на дані пристрої.
6. Приміщення будівлі основного навчального корпусу не в повній мірі забезпечено первинними засобами пожежогасіння (вогнегасниками) в кількості 39 порошкових вогнегасників із масою заряду вогнегасної речовини 5 кілограм.
7. На стінах коридорів та сходових кліток будівлі основного навчального корпусу наявне горюче оздоблення, без визначених показників пожежної небезпеки.
8. На будівлі навчального корпусу школи відсутній адресний вказівник.
9. Директор школи не пройшов навчання з питань пожежної безпеки.
10. З`єднання, відгалуження та окінцювання жил проводів електромережі будівлі основного навчального корпусу школи не здійснено за допомогою паяння, опресування, зварювання або затискачів.
11. Біля пожежного водоймища наявного на території школи відсутній вказівник.
12. Посадові особи відповідальні за цивільний захист у школі не пройшли навчання з питань цивільного захисту.
13. Два наявних пожежних водоймища на території школи знаходяться в несправному стані.
14. В коридорах будівлі основного навчального корпусу школи електророзетки та вимикачі (вмикачі) встановлені на горючій основі.
15. Виходи на горище будівлі школи не обладнані протипожежними люками ІІ-го типу з класом вогнестійкості ЕІ-30.
16. В основному навчальному корпусі школи відсутні інструкції щодо порядку забезпечення техногенної безпеки та дій працівників об`єкта у разі виникнення надзвичайної ситуації.
17. Виходи із коридорів будівлі основного навчального корпусу школи на сходові клітки не обладнані дверима з ущільненням в притулах та пристроями для самозачинення.
Вищезазначені недоліки знайшли своє відображення у Приписі від 01.10.2020 № 93, який отримано директором школи Бенев`ят Володимиром Станіславовичем, що підтверджується його особистим підписом.
На підставі цього, позивач просив застосувати захід реагування у сфері державного нагляду (контролю) у вигляді повного зупинення експлуатації будівлі основного навчального корпусу спеціалізованої школи І-ІІІ ступенів ім. О.С. Маковея з поглибленим вивченням інформаційних технологій та технологічних дисциплін м. Заліщики за адресою: 48600, Тернопільська область, Заліщицький район, м. Заліщики, вул. Шкільна, 1 шляхом повного знеструмлення.
Визначаючись щодо спірних правовідносин, що виникли між сторонами, суд виходив з наступного.
Згідно Положення про Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Тернопільській області, що затверджено наказом ДСНС України від 04.02.2013 № 3 (у редакції наказу ДСНС України від 12.11.2018 №661) У ДСНС України у Тернопільській області (далі - Управління) здійснює безпосередньо та через підпорядковані підрозділи на відповідній території державний нагляд (контроль) за додержанням і виконанням вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки та цивільного захисту місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування та суб`єктами господарювання.
Статтею 1 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" визначено, що "державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб`єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища".
Відповідно до ч. 2 ст. 51 та ч. 3 ст. 55 Кодексу цивільного захисту України забезпечення пожежної безпеки суб`єкта господарювання покладається на керівників та власників таких суб`єктів господарювання.
Частиною 2 ст. 19 Конституції України передбачає, що органи державної влади та їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 2 ст. 64 Кодексу цивільного захисту України "центральний орган виконавчої влади, який здійснює нагляд (контроль) у сфері техногенної та пожежної безпеки, реалізує повноваження безпосередньо і через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Київ та Севастополь, районах, районах у містах, містах обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення". Зазначена законодавча норма дублюється в Положенні про Державну службу України з надзвичайних ситуацій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.12.2015 № 1052.
Відповідно до пп. 12 ч. 1 ст. 67 Кодексу цивільного захисту України до повноважень центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, належить "звернення до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об`єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зупинення проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежно-небезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо ці порушення створюють загрозу життю та/або здоров`ю людей".
Відповідно до ч. 1 ст. 68 Кодексу цивільного захисту України "посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, у разі порушення вимог законодавства з питань техногенної та пожежної безпеки, у тому числі невиконання їх законних вимог, зобов`язані застосовувати санкції, визначені законом".
Згідно з ч. 2 ст. 68 Кодексу цивільного захисту України у разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров`ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежно-небезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом".
Повне або часткове зупинення роботи підприємств, об`єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, виконання робіт, надання послуг здійснюється виключно за рішенням адміністративного суду.
Як встановлено судом та підтверджується матеріалами справи, представником відповідача не виправлено такі порушення, як: приміщення будівлі не оснащено системою протипожежного захисту; не надано документації щодо введення в експлуатацію пристроїв захисту від прямих попадань блискавки та вторинних її проявів; стіни коридорів та сходових кліток оброблено горючими матеріалами, без визначених показників пожежної небезпеки; з`єднання жили проводів електромережі будівлі школи виконано не за допомогою методу опресування, зварювання, а здійснено методом скрутки; два наявних пожежних водоймища на території школи знаходяться в несправному стані; на сходових клітках навчального корпусу будівлі школи відсутні двері із ущільненням в притворах, а також відсутні пристрої для самозачинення. А тому суд вважає, що потрібно до відповідача застосувати заходи реагування шляхом повного знеструмлення будівлі основного навчального корпусу спеціалізованої школи І-ІІІ ступенів ім. О.С. Маковея з поглибленим вивченням інформаційних технологій та технологічних дисциплін м. Заліщики за адресою: 48600, Тернопільська область, Заліщицький район, м. Заліщики, вул. Шкільна, 1.
Виходячи з вищенаведеного, суд приходить до висновку, що вимоги позивача є обґрунтованими, відповідають дійсним обставинам та матеріалам справи, ґрунтуються на вимогах чинного законодавства, належним чином не заперечені відповідачем, а тому підлягають до задоволення в повному обсязі.
Відповідно до статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно з ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно статті 90 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
Відповідно до ст. 139 КАС України судові витрати відшкодуванню не підлягають.
Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Застосувати захід реагування у сфері державного нагляду (контролю) у вигляді повного зупинення експлуатації будівлі основного навчального корпусу спеціалізованої школи І-ІІІ ступенів ім. О.С. Маковея з поглибленим вивченням інформаційних технологій та технологічних дисциплін м. Заліщики за адресою: 48600, Тернопільська область, Заліщицький район, м. Заліщики, вул. Шкільна, 1 шляхом повного знеструмлення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складено 23 вересня 2021 року.
Реквізити учасників справи:
позивач:
- Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Тернопільській області (місцезнаходження/місце проживання: вул. Лесі Українки,6,м. Тернопіль,46011 код ЄДРПОУ/РНОКПП 38535547);
відповідач:
- Спеціалізована школа І-ІІІ ступенів ім. О. С. Маковея з поглибленим вивченням інформаційних технологій та технологічних дисциплін м. Заліщики (місцезнаходження/місце проживання: вул. Шкільна, 1,м. Заліщики,Заліщицький район, Тернопільська область,48600 код ЄДРПОУ/РНОКПП 21130600).
Головуючий суддя Подлісна І.М.