
ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 жовтня 2021 року м. ПолтаваСправа № 440/7776/21
Полтавський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Костенко Г.В.,
за участю: секретаря судового засідання - Ніценко А.О.,
представника позивача - Сацюка В.В.,
представника відповідача (Державної казначейської служби України) - Шевчуга Т.В.,
розглянув у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Департаменту соціального захисту населення виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області, Департаменту соціального захисту населення Полтавської обласної державної адміністрації, Міністерства у справах ветеранів України, Державної казначейської служби України про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
13.07.2021 ОСОБА_1 звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Департаменту соціального захисту населення виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області, Департаменту соціального захисту населення Полтавської обласної державної адміністрації, Міністерства у справах ветеранів України, Державної казначейської служби України, в якій просить:
- визнати протиправною бездіяльність Міністерства у справах ветеранів (код ЄДРПОУ: 42657144, місцезнаходження:01001, м. Київ, провулок Музейний, 12), Державної казначейської служби України (код ЄДРПОУ: 37567646, місцезнаходження: 01601, м.Київ, вул. Бастіона, буд.6), Департаменту соціального захисту населення Полтавської обласної державної адміністрації (код ЄДРПОУ:03195234, місцезнаходження: 36023, м. Полтава, вул. Ціолковського,47), Департаменту соціального захисту населення Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області (код ЄДРПОУ 34450973, місцезнаходження: 39600, м.Кременчук, вул. Небесної Сотні, 54) стосовно неперерахунку ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , (РНОКПП НОМЕР_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 ) грошової компенсації, призначеної, як особі з інвалідністю внаслідок війни ІІ групи з числа учасників АТО, в сумі 990760,06 грн., який потребує поліпшення житлових умов, та перебуває на квартирному обліку та на обліку в Єдиному державному автоматизованому реєстрі осіб, які мають право на пільги,-на спеціальний рахунок відкритий ним в уповноваженому банку.
- зобов`язати Державну казначейську службу України (код ЄДРПОУ:37567646, місцезнаходження: 01601, м. Київ, вул. Бастіонна, буд.6), Міністерство у справах ветеранів (код ЄДРПОУ 42657144, місцезнаходження: 01001, м. Київ, провулок Музейний, 12), Департамент соціального захисту населення Полтавської обласної державної адміністрації (код ЄДРПОУ 03195234, місцезнаходження: 36023, м. Полтава, вул. Ціолковського, 47), Департамент соціального захисту населення Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області (код ЄДРПОУ 34450973, місцезнаходження: 39600, м.Кременчук, вул. Небесної Сотні, 54) перерахувати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 ) грошову компенсацію в розмірі 990760 (дев`ятсот дев`яносто тисяч сімсот шістдесят) грн. 06 коп., призначену, як особі з інвалідністю внаслідок війни ІІ групи з числа учасників АТО, який потребує поліпшення житлових умов, та перебуває на квартирному обліку та на обліку в Єдиному державному автоматизованому реєстрі осіб, які мають право на пільги, - на відкритий у відділенні Публічного акціонерного товариства "Державний ощадний банк України" спеціальний рахунок № НОМЕР_2 .
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що має право на позачергове отримання житлової площі на підставі п.18 ч.1 ст.13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", як особа з інвалідністю внаслідок війни ІІ групи. Рішенням виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області від 29.01.2021 №86 позивача взято на квартирний облік та 02.03.2021 на засіданні міської комісії щодо розгляду заяв деяких категорій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, а також членів їх сімей про виплату грошової компенсації з належні для отримання жилі приміщення прийнято рішення про призначення грошової компенсації ОСОБА_1 , як особі з інвалідністю внаслідок війни ІІ групи з числа учасників АТО, в сумі 990760,06 грн. В липні 2021 року позивач звернувся до Департаменту соціального захисту населення виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області із заявою про виплату призначеної допомоги, однак станом на дату розгляду справи грошова компенсація не виплачена.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 19.07.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження з викликом учасників справи.
02.08.2021 від Департаменту соціального захисту населення Полтавської обласної державної адміністрації (а.с.41-48), 05.08.2021 від Міністерства у справах ветеранів України (а.с.91-94), 10.08.2021 від Департаменту соціального захисту населення виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області (а.с.95-98), 10.08.2021 від Державної казначейської служби України (а.с.105-107) надійшли відзиви, в яких представники відповідачів просили відмовити у задоволені позовних вимог в повному обсязі. Відповідачі не спростовують право ОСОБА_1 на отримання грошової компенсації, разом з тим зазначили, що Порядком не передбачено позачергової виплати такої компенсації, оскільки така виплачується в порядку черговості взяття на облік громадян, які потребують поліпшення житлових умов.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 05.10.2021 заяву представника позивача про збільшення позовних вимог повернуто представнику позивача.
У судовому засіданні 05.10.2021 представник позивача підтримав заявлені позовні вимоги.
У судовому засіданні 05.10.2021 представник Державної казначейської служби України просив відмовити у задоволені позовних вимог.
Заслухавши думку представника позивача, представника відповідача, дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 є особою з інвалідністю внаслідок війни ІІ групи (посвідчення серії НОМЕР_3 , видане 01.04.2020) (а.с.9).
Рішенням виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області від 29.01.2021 №86 (а.с.65) ОСОБА_1 , складом сім`ї 2 особи (він та син) на підставі пп.1 п.13 Правил обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і надання їм жилих приміщень в Українській РСР, у зв`язку з відсутністю мінімального розміру житлової площі, взято на квартирний облік.
З витягу з протоколу засідання міської комісії щодо розгляду заяв деяких категорій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, а також членів їх сімей про виплату грошової компенсації з належні для отримання жилі приміщення №2 від 02.03.2021 (а.с.19-25) судом встановлено, що ОСОБА_1 призначено грошову компенсацію в сумі 990760,06 грн., як особі з інвалідністю внаслідок війни ІІ групи з числа учасників, які брали безпосередньо участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, який потребує поліпшення житлових умов, та перебуває на квартирному обліку та на обліку в Єдиному державному автоматизованому реєстрі осіб, які мають право на пільги.
05.07.2021 позивач звернувся до Департаменту соціального захисту населення виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області із заявою про здійснення перерахунку грошової компенсації в сумі 990760,06 грн. на відкритий у відділенні Публічного акціонерного товариства "Державний ощадний банк України" спеціальний рахунок № НОМЕР_2 (а.с.30-32).
Оскільки грошова компенсація в сумі 990760,06 грн. на спеціальний рахунок НОМЕР_4 зарахована не була, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам та доводам учасників справи, суд виходить з наступного.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституцій України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 19.10.2016 №719 "Питання забезпечення житлом деяких категорій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, а також їх сімей", затверджено Порядок та умови надання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на виплату грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення для деяких категорій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, а також членів їх сімей та Порядок виплати грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення деяким категоріям осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, а також членів їх сімей.
Порядок та умови визначають механізм надання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на виплату грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення для сімей осіб, визначених абзацами п`ятим - восьмим пункту 1 статті 10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", для осіб з інвалідністю I-II групи, яка настала внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержаних під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, визначених пунктами 11-14 частини другої статті 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", та які потребують поліпшення житлових умов (далі - субвенція) і включені до списків осіб, які користуються правом позачергового (першочергового) одержання жилих приміщень, за місцем проживання відповідно до законодавства за категоріями, встановленими цим пунктом (далі - квартирний облік).
Відповідно до пункту 5 Порядку та умов, розподіл субвенції між обласними бюджетами і міським бюджетом м. Києва здійснюється Мінветеранів в обсязі, передбаченому в державному бюджеті на відповідний рік, пропорційно потребі в наданні грошової компенсації на підставі інформації, наданої Мінветеранів регіональними органами соціального захисту населення станом на 1 квітня поточного року, за формою згідно з додатком.
Згідно пункту 6 Порядку та умов, регіональні органи соціального захисту населення здійснюють розподіл субвенції між місцевими органами соціального захисту населення відповідно до потреби в наданні грошової компенсації, інформація щодо якої складена за формою згідно з додатком на підставі рішень комісій щодо розгляду заяв членів сімей осіб, які загинули (пропали безвісти), померли, та осіб з інвалідністю про призначення грошової компенсації та подана станом на 1 квітня поточного року з урахуванням положень, визначених пунктом 4 Порядку виплати грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення деяким категоріям осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, а також членів їх сімей, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19 жовтня 2016 р. № 719. Якщо у кількох одержувачів грошової компенсації однакова дата рішень виконавчих комітетів районних, міських, районних в містах, селищних, сільських рад про взяття на квартирний облік в межах м. Києва або в межах однієї області, черговість виплати грошової компенсації визначається з урахуванням дати подання ними заяви про призначення грошової компенсації з усіма необхідними документами.
Порядок виплати грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення деяким категоріям осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, а також членів їх сімей визначає умови та механізм виплати грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення (далі - грошова компенсація) для сімей осіб, визначених абзацами п`ятим - восьмим пункту 1 статті 10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", для осіб з інвалідністю I-II групи, яка настала внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержаних під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, визначених пунктами 11-14 частини другої статті 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", та які потребують поліпшення житлових умов (далі - одержувач грошової компенсації), включені до списків осіб, які користуються правом позачергового (першочергового) одержання жилих приміщень, за місцем проживання відповідно до законодавства за категоріями, встановленими в пунктах 2 і 3 цього Порядку (далі - квартирний облік), та інформацію про яких внесено до Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, які мають право на пільги (далі - Реєстр).
Право на отримання грошової компенсації відповідно до цього Порядку мають особи з інвалідністю I-II групи, інвалідність яких настала внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержаних під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, визначених пунктами 11-14 частини другої статті 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", які перебувають на квартирному обліку (далі - особи з інвалідністю) /Пункт 3 Порядку/.
Положеннями пункту 4 Порядку визначено, що грошова компенсація виплачується у повному обсязі, за винятком випадків, передбачених абзацами сьомим і восьмим пункту 18 цього Порядку, в порядку черговості відповідно до дати взяття на квартирний облік та з урахуванням категорії одержувача грошової компенсації для членів сімей осіб, визначених пунктом 2 цього Порядку, за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на виплату грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення для сімей осіб, визначених абзацами п`ятим - восьмим пункту 1 статті 10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", для осіб з інвалідністю I-II групи, яка настала внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержаних під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, визначених пунктами 11-14 частини другої статті 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", та які потребують поліпшення житлових умов (далі - субвенція).
Таким чином, черговість на виплату грошової компенсації формується: по області - регіональними органами соціального захисту населення, на місцевому рівні - місцевими органами соціального захисту населення, з урахуванням черговості взяття на квартирний облік.
Матеріали справи свідчать, що на виконання пункту 5 Порядку та умов, Департаментом соціального захисту населення Полтавської обласної державної адміністрації, як розпорядником коштів нижчого рівня, станом на 01 квітня 2021 сформовано потребу у коштах на підставі рішень комісій щодо розгляду заяв членів сімей осіб, які загинули (пропали безвісті), померли, та осіб з інвалідністю про призначення грошової компенсації та подано Міністерству у справах ветеранів України (головному розпоряднику субвенції) (а.с.49-57).
ОСОБА_1 включено до інформації щодо потреби Департаменту соціального захисту населення Полтавської обласної державної адміністрації у наданні грошової компенсації під №58, з урахуванням дати взяття на квартирний облік 29.01.2021 (а.с.56).
Суд наголошує, що виплати грошової компенсації проводяться в порядку черговості взяття на квартирний облік, а тому, позивач отримає грошову компенсацію після отримання зазначеної компенсації особами, які взяті на облік раніше ніж позивач. Виплата грошових коштів не в порядку черговості може порушити права, свободи та інтереси інших осіб, які перебувають на обліку по переду позивача.
Варто зазначити, що відповідно до Закону України "Про Державний бюджет України на 2021 рік" за бюджетною програмою КПКВК 1511040 "Субвенція з державного бюджету місцевим бюджетам на виплату грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення для сімей осіб, визначених абзацами 5-8 пункту 1 статті 10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", для осіб з інвалідністю I-II групи, яка настала внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержаних під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, визначених пунктами 11-14 частини другої статті 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", та які потребують поліпшення житлових умов" (далі - Бюджетна програма) передбачені видатки у розмірі 305145,3 тис. грн. і визначено Мінветеранів головним розпорядником цих коштів.
Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 23.06.2021 №687-р "Про розподіл субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на виплату грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення для деяких категорій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, а також членів їх сімей на 2021 рік" Полтавській області затверджено субвенцію з державного бюджету у розмірі 8884,125 тис. грн. на виплату компенсації для придбання житла сім`ям загиблих учасників АТО/ООС та учасників АТО/ООС з числа осіб з інвалідністю внаслідок війни І-ІІ групи.
В ході розгляду справи судом встановлено та не спростовано позивачем, що кошти субвенції з державного бюджету Полтавській області у розмірі 8884,125 тис. грн. на виплату компенсації для придбання житла сім`ям загиблих учасників АТО/ООС та учасників АТО/ООС з числа осіб з інвалідністю внаслідок війни І-ІІ групи не надходили, внаслідок чого виплата не проводиться.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних справах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності (ст. 90 КАС України).
Згідно з нормами ч. 1, 2 ст. 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів учасників справи, оцінивши докази суб`єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій та докази надані позивачем, суд доходить висновку про відсутність підстав для задоволення позову.
Питання про розподіл судових витрат у цій справі судом не вирішується.
Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України,
В И Р І Ш И В:
Відмовити в задоволенні позову ОСОБА_1 до Департаменту соціального захисту населення виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області, Департаменту соціального захисту населення Полтавської обласної державної адміністрації, Міністерства у справах ветеранів України, Державної казначейської служби України про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії повністю.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду в порядку, визначеному частиною 8 статті 18, частинами 7-8 статті 44 та статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України, а також з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених підпунктом 15.5 підпункту 15 пункту 1 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України.
Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складено 11 жовтня 2021 року.
Головуючий суддя Г.В. Костенко