
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
07 жовтня 2021 р. № 520/10923/21
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Мороко А.С., розглянувши у порядку спрощеного провадження в приміщенні суду в м. Харкові адміністративну справу № 520/10923/21 за позовом ОСОБА_1 до управління соціального захисту населення адміністрації Шевченківського району Харківської міської ради, Обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат про визнання протиправною бездіяльності, зобов`язання вчинити певні дії , -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність управління соціального захисту населення адміністрації Шевченківського району Харківської міської ради щодо не призначення ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги до 5 травня за 2020 і 2021 роки відповідно ст. 14 Закону України "Про статус ветеранів, гарантії їх правового захисту", виходячи з трьох мінімальних пенсій за віком з урахуванням рішення Конституційного Суду України № З-р/2020 від 27.02.2020;
- зобов`язати управління соціального захисту населення адміністрації Шевченківського району Харківської міської ради здійснити призначення, перерахунок та забезпечити виплату шляхом подання відповідних документів до Обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Харківської обласної адміністрації щодо виплати одноразової грошової допомоги до 5 травня за 2020 і 2021 роки ОСОБА_1 відповідно ст. 14 Закону України "Про статус ветеранів, гарантії їх правового захисту", виходячи з трьох мінімальних пенсій за віком, враховуючи висновки рішення Конституційного Суду України № З-р/2020 від 27.02.2020, та з урахуванням виплачених сум;
- визнати протиправною бездіяльність Обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат щодо не виплати ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги до 5 травня за 2020 і 2021 роки відповідно ст. 14 Закону України "Про статус ветеранів, гарантії їх правового захисту", виходячи з трьох мінімальних пенсій за віком;
- зобов`язати Обласний центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат здійснити виплату одноразової грошової допомоги до 5 травня за 2020 і 2021 роки ОСОБА_1 відповідно ст. 14 Закону України "Про статус ветеранів, гарантії їх правового захисту", виходячи з трьох мінімальних пенсій за віком, враховуючи висновки рішення Конституційного Суду України № З-р/2020 від 27.02.2020, та з урахуванням виплачених сум.
Ухвалою суду від 19.07.2021 позовну заяву ОСОБА_1 до управління соціального захисту населення адміністрації Шевченківського району Харківської міської ради, Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат в Харківській області про визнання протиправною бездіяльності, зобов`язання вчинити певні дії в частині позовних вимог про визнання протиправною бездіяльності управління соціального захисту населення адміністрації Шевченківського району Харківської міської ради щодо не призначення ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік відповідно ст. 14 Закону України "Про статус ветеранів, гарантії їх правового захисту", виходячи з трьох мінімальних пенсій за віком з урахуванням рішення Конституційного Суду України № З-р/2020 від 27.02.2020; зобов`язання управління соціального захисту населення адміністрації Шевченківського району Харківської міської ради здійснити призначення, перерахунок та забезпечити виплату шляхом подання відповідних документів до Обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Харківської обласної адміністрації щодо виплати одноразової грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік ОСОБА_1 відповідно ст. 14 Закону України "Про статус ветеранів, гарантії їх правового захисту", виходячи з трьох мінімальних пенсій за віком, враховуючи висновки рішення Конституційного Суду України № З-р/2020 від 27.02.2020, та з урахуванням виплачених сум; визнання протиправною бездіяльності Обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Харківської обласної адміністрації щодо не виплати ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік ОСОБА_1 відповідно ст. 14 Закону України "Про статус ветеранів, гарантії їх правового захисту", виходячи з трьох мінімальних пенсій за віком; зобов`язання Обласного центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Харківської обласної адміністрації здійснити виплату одноразової грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік ОСОБА_1 відповідно ст. 14 Закону України "Про статус ветеранів, гарантії їх правового захисту", виходячи з трьох мінімальних пенсій за віком, враховуючи висновки рішення Конституційного Суду України № З-р/2020 від 27.02.2020, та з урахуванням виплачених сум - повернуто позивачу.
Ухвалою суду від 19.07.2021 відкрито провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до управління соціального захисту населення адміністрації Шевченківського району Харківської міської ради, Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат в Харківській області про визнання протиправною бездіяльності, зобов`язання вчинити певні дії в частині позовних вимог про визнання протиправною бездіяльності управління соціального захисту населення адміністрації Шевченківського району Харківської міської ради щодо не призначення ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги до 5 травня за 2021 рік відповідно ст. 14 Закону України "Про статус ветеранів, гарантії їх правового захисту", виходячи з трьох мінімальних пенсій за віком з урахуванням рішення Конституційного Суду України № З-р/2020 від 27.02.2020; зобов`язання управління соціального захисту населення адміністрації Шевченківського району Харківської міської ради здійснити призначення, перерахунок та забезпечити виплату шляхом подання відповідних документів до Обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Харківської обласної адміністрації щодо виплати одноразової грошової допомоги до 5 травня за 2021 рік ОСОБА_1 відповідно ст. 14 Закону України "Про статус ветеранів, гарантії їх правового захисту", виходячи з трьох мінімальних пенсій за віком, враховуючи висновки рішення Конституційного Суду України № З-р/2020 від 27.02.2020, та з урахуванням виплачених сум; визнання протиправною бездіяльності Обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Харківської обласної адміністрації щодо не виплати ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги до 5 травня за 2021 рік ОСОБА_1 відповідно ст. 14 Закону України "Про статус ветеранів, гарантії їх правового захисту", виходячи з трьох мінімальних пенсій за віком; зобов`язання Обласного центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Харківської обласної адміністрації здійснити виплату одноразової грошової допомоги до 5 травня за 2021 рік ОСОБА_1 відповідно ст. 14 Закону України "Про статус ветеранів, гарантії їх правового захисту", виходячи з трьох мінімальних пенсій за віком, враховуючи висновки рішення Конституційного Суду України № З-р/2020 від 27.02.2020, та з урахуванням виплачених сум
В обґрунтування позову позивачем вказано, що він відповідно до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" має право на отримання разової грошової допомоги до 5 травня у розмірі трьої мінімальних пенсій за віком, відповідно до рішення Конституційного Суду України від 27.02.2020, проте, виплату такої допомоги за 2021 рік було здійснено у меншому розмірі.
11.08.2021 представником управління соціального захисту населення адміністрації Шевченківського району Харківської міської ради надано відзив на позовну заяву, в якому просив відмовити в задоволенні позову, оскільки відповідач не має повноважень здійснювати нарахування та виплату разової грошової допомоги до 5 травня у будь-якому розмірі.
27.08.2021 та 30.08.2021 позивач подав до суду відповіді на відзив, в яких просив задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
Обласний центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат своїм правом на подачу відзиву на позовну заяву не скористався.
Положеннями ч.1 ст.257 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності.
Згідно ч.2 ст.257 Кодексу адміністративного судочинства України: за правилами спрощеного позовного провадження може бути розглянута будь-яка справа, віднесена до юрисдикції адміністративного суду.
Відповідно 258 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 є учасником війни, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 .
В квітні 2021 року позивачу нараховано одноразову грошову допомогу до 5 травня за 2021 рік в сумі 612,00 грн.
Не погоджуючись із вказаним розміром виплати до 5 травня, ОСОБА_1 звернувся до відповідачів з відповідними заявами.
Зокрема, листом № 9186/05 від 21.05.2021 Обласний центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат в Харківській області повідомив позивача про те, що нарахування та виплата щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2021 рік в розмірі 612,00 проводилось відповідно до списків управління соціального захисту населення адміністрації Шевченківського району Харківської міської ради; кошти перераховані в повному обсязі; призначення, зміна або визначення розмірів допомог та компенсацій до повноважень Центру не входить, здійснити виплату допомоги в іншому розмірі немає підстав.
Щодо вирішення справи по суті, суд вказує наступне.
Правовий статус ветеранів війни, створення належних умов для їх життєзабезпечення визначає Закон України від 22.10.1993 №3551-XII "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".
01.01.1999 набрав чинності Закон №367-ХІV, яким статтю 14 Закону №3551-XII доповнено частиною четвертою, у силу якої щорічно до 5 травня іншим учасникам війни виплачується разова грошова допомога у розмірі трьох мінімальних пенсій за віком.
Згідно із пп. 5 п. 63 розділу І Закону України від 28.12.2014 №79-VIII "Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо реформи міжбюджетних відносин" розділ VI "Прикінцеві та перехідні положення" БК України доповнено п. 26, відповідно до якого норми і положення, зокрема, стст. 12, 13, 14, 15 та 16 Закону №3551-XII застосовуються у порядку та розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування.
Однак, Рішенням Конституційного Суду України від 27.02.2020 №3-р/2020 зазначене положення пункту 26 розділу VI "Прикінцеві та перехідні положення" БК України визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним).
Таким чином, на час виникнення спірних відносин Рішенням Конституційного Суду України від 27.02.2020 №3-р/2020 відновлено дію частини четвертої статті 14 Закону № 3551-XII у редакції Закону №367-ХІV, згідно з якою щорічно до 5 травня учасникам війни виплачується разова грошова допомога у розмірі трьох мінімальних пенсій за віком.
Водночас, відповідно до Додатку до Порядку використання коштів державного бюджету, передбачених для виплати щорічної разової грошової допомоги ветеранам війни і жертвам нацистських переслідувань, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.04.2021 №325 /далі - Постанова №325/, разова грошова допомога до 5 травня у 2021 році виплачується учасникам війни у розмірі 612,00 грн, тобто у розмірі меншому, ніж це передбачено частиною четвертою статті 14 Закону №3551-XII.
Отже, на час виплати позивачу у квітні 2021 року щорічної разової грошової допомоги до 5 травня одночасно діяли Закон № 3551-XII і постанова № 325.
При цьому суд зауважує, що дію наведеної вище норми Закону №3551-XII у 2021 році не зупинено, вона не втратила чинність, зміни до названого Закону законодавцем не вносились.
А тому, виходячи із визначених у ч. 4 ст. 7 КАС України загальних засад пріоритетності законів над підзаконними актами, для визначення розміру разової грошової допомоги учасникам війни у 2021 році слід застосовувати не Постанову №325, а Закон №3551-XII, який має вищу юридичну силу.
За таких обставин, позивач має право на одержання разової грошової допомоги до 5 травня за 2021 рік у розмірі трьох мінімальних пенсій за віком.
Відповідно до ч. 1 ст. 28 Закону №1058-ІV мінімальний розмір пенсії за віком (...) встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.
Таким законом є Закон України про Державний бюджет України на відповідний рік.
Тобто, при обчисленні суми щорічної разової грошової допомоги до 5 травня відповідач має виходити з розміру мінімальної пенсії за віком, що відповідає розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеному законом України про Державний бюджет України на відповідний рік.
Відповідні висновки щодо застосування наведених вище норм права викладено у рішенні Верховного Суду від 29.09.2020 у зразковій справі № 440/2722/20, яке залишено без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 13.01.2021.
Оскільки разова грошова допомога до 5 травня за 2021 рік не в повному обсязі виплачена позивачу саме Обласним центром по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, суд приходить до висновку про задоволенні позовних вимог в частині визнання протиправною бездіяльності Обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат щодо не виплати ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги до 5 травня за 2021 рік відповідно ст. 14 Закону України "Про статус ветеранів, гарантії їх правового захисту", виходячи з трьох мінімальних пенсій за віком та зобов`язання Обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат здійснити виплату одноразової грошової допомоги до 5 травня за 2021 рік ОСОБА_1 відповідно ст. 14 Закону України "Про статус ветеранів, гарантії їх правового захисту", виходячи з трьох мінімальних пенсій за віком, враховуючи висновки рішення Конституційного Суду України № З-р/2020 від 27.02.2020, та з урахуванням виплачених сум.
При цьому, враховуючи викладене, суд вважає, що позовні вимоги в частині, що стосуються управління соціального захисту населення адміністрації Шевченківського району Харківської міської ради є безпідставними та не підлягають задоволенню.
Згідно з частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають частковому задоволенню.
Керуючись статтями 14, 243-246, 293, 295, 296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд –
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_2 ) до управління соціального захисту населення адміністрації Шевченківського району Харківської міської ради (місцезнаходження: просп. Науки, буд. 17-А,м. Харків,61166, ідентифікаційний код - 03196593), Обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат (місцезнаходження: вул. Чернишевська, буд. 51, м. Харків, 61002, ідентифікаційний код - 03195694) про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії – задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат щодо не виплати ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги до 5 травня 2021 рік відповідно ст. 14 Закону України "Про статус ветеранів, гарантії їх правового захисту", виходячи з трьох мінімальних пенсій за віком.
Зобов`язати Обласний центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат здійснити виплату одноразової грошової допомоги до 5 травня 2021 рік ОСОБА_1 відповідно ст. 14 Закону України "Про статус ветеранів, гарантії їх правового захисту", виходячи з трьох мінімальних пенсій за віком, враховуючи висновки рішення Конституційного Суду України № З-р/2020 від 27.02.2020, та з урахуванням виплачених сум.
В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо справа розглядалась в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя А.С. Мороко