
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
08 жовтня 2021 року Справа 215/5872/21
Суддя Дніпропетровського окружного адміністративного суду Турлакова Н.В., перевіривши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до заступника начальника управління охорони здоров`я Виконавчого комітету Криворізької міської ради Сухіної Тетяни Вікторівни про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії, -
встановив:
ОСОБА_1 звернулася до Тернівського районного суду міста Кривого Рогу Дніпропетровської області із позовом до виконавчого комітету Тернівської районної у м. Кривий Ріг ради в якому просить:
- визнання протиправною бездіяльності заступника начальника управління охорони здоров`я Виконавчого комітету Криворізької міської ради Сухіної Т.В. у сфері управління, у тому числі делегованих повноважень за результатом розгляду заяви від 17.06.2021 вх.С-1526-П, яка виявилась у відмові звернутися до Криворізької міської ради для усунення причин подання звернення згідно правового порядку ст.ст.140, 144 Конституції України та встановити наявність у нього компетенції (повноважень) вирішувати питання місцевого значення в межах ст.22, ч.2 ст.28, ч.1 ст.ст.29, 49 Конституції України та зобов`язання прийняти рішення в розумінні ст.ст.140, 144 Конституції України, дія якого вичерпується його виконанням;
- визнання протиправною бездіяльності заступника начальника управління охорони здоров`я Виконавчого комітету Криворізької міської ради Сухіної Т.В. у сфері управління, у тому числі делегованих повноважень за результатом розгляду заяви від 17.06.2021 вх.С-1526-П, яка виявилась у відмові рішенням згідно ст.144 Конституції України зобов`язати КНП «Центр первинної медико-санітарної допомоги №1» КМР забезпечувати ОСОБА_1 , як ОНКО хвору людину безкоштовними медикаментами, а не як особу з інвалідністю, та встановити наявність у нього компетенції (повноважень) так діяти;
- визнання протиправною бездіяльності заступника начальника управління охорони здоров`я Виконавчого комітету Криворізької міської ради Сухіної Т.В. у сфері управління, у тому числі делегованих повноважень за результатом розгляду заяви від 17.06.2021 вх.С-1526-П, яка виявилась у відмові надати повідомлення про повноваження осіб, які розглядали заяву і у відмові вирішувати питання місцевого значення в межах ст.ст.22, 60 Конституції України дисциплінарного стягнення медичному директору КНП «Центр первинної медико-санітарної допомоги №1» КМР ОСОБА_2 у вигляді попередження за свідоме втручання в лікування позивача, згоду на яке вона не давала, та встановити наявність у неї такої компетенції (повноважень).
Ухвалою Тернівського районного суду міста Кривого Рогу Дніпропетровської області від 09.09.2021р. позовну заяву ОСОБА_1 до заступника начальника управління охорони здоров`я Виконавчого комітету Криворізької міської ради Сухіної Тетяни Вікторівни про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії – передано за підсудністю на розгляд до Дніпропетровського окружного адміністративного суду.
Згідно з протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 05.10.2021р., справу №215/5872/21 передано на розгляд судді Турлаковій Н.В.
Згідно пункту 3 частини 1 статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя після одержання позовної заяви з`ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу.
Перевіривши позовну заяву на відповідність вимогам ст. ст. 160, 161, 172 Кодексу адміністративного судочинства України, суд дійшов висновку, що вона підлягає залишенню без руху, з наступних підстав.
За змістом ч.4, 5, 9 ст.160 КАС України в позовній заяві зазначаються: зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів; виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини; у справах щодо оскарження рішень, дій та бездіяльності суб`єкта владних повноважень - обґрунтування порушення оскаржуваними рішеннями, діями чи бездіяльністю прав, свобод, інтересів позивача.
Позивачем зазначені вимоги дотримано не в повному обсязі, оскільки зі зміст позову не видно обґрунтувань щодо бездіяльності саме з боку відповідача, доводи позивача обмежується лише посиланнями на норми законодавства.
Вищенаведені обставини унеможливлюють встановлення судом предмету спору та суб`єктного складу правовідносин.
Частиною 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Відповідно до п.9 ч.1 ст.4 КАС України, відповідач - суб`єкт владних повноважень, а у випадках, передбачених законом, й інші особи, до яких звернена вимога позивача.
Суд звертає увагу, що позивач оскаржує бездіяльність заступника начальника управління охорони здоров`я Виконавчого комітету Криворізької міської ради Сухіної Тетяни Вікторівни щодо розгляду заяви (запиту) від 17.06.2021 вх.С-1526-П, яка адресована Криворізькому міському голові.
При цьому голова Криворізький міський голова не зазначений в позовній заяві в якості відповідача.
Також ч.1 ст.161 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що до позовної заяви додаються її копії, а також копії доданих до позовної заяви документів відповідно до кількості учасників справи.
Однак, в матеріалах справи відсутні копії доданих до позовної заяви документів для відповідача.
У відповідності до ч. 4 ст. 161 Кодексу адміністративного судочинства України, позивач зобов`язаний додати до позовної заяви всі наявні у нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази - позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).
Письмовими доказами відповідно до частини першої статті 94 КАС України є документи (крім електронних документів), які містять дані про обставини, що мають значення для правильного вирішення спору.
Згідно з частинами другою, четвертою, п`ятою статті 94 КАС України письмові докази подаються в оригіналі або в належним чином засвідченій копії, якщо інше не визначено цим Кодексом. Якщо для вирішення спору має значення лише частина документа, подається засвідчений витяг з нього. Копії документів вважаються засвідченими належним чином, якщо їх засвідчено в порядку, встановленому чинним законодавством. Учасник справи, який подає письмові докази в копіях (електронних копіях), повинен зазначити про наявність у нього або іншої особи оригіналу письмового доказу. Учасник справи підтверджує відповідність копії письмового доказу оригіналу, який знаходиться у нього, своїм підписом із зазначенням дати такого засвідчення.
Всупереч зазначених вимог, надані позивачем копії додатків не засвідчені належним чином.
Крім того, в порушення зазначених норм закону, позивачем долучено до заяви документи, які не можуть вважатися доказами у справі, а саме додана заява позивача від 17.06.2021 вх.С- відносно якої оскаржується бездіяльність містить нечитаємий вхідний номер, що унеможливлює ідентифікувати вказану заяву.
Відповідно до ч.3 ст.161 КАС України, до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
В порушення зазначеного, до позовної заяви позивачем не додано документу про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 до позовної заяви подала заяву про звільнення її від сплати судового збору, в якій просить суд, зокрема, звільнити її від сплати судового збору у зв`язку з інвалідністю 1 групи та захистом соціальних прав на державні стандарти та державні гарантії ст.46, 49 Конституції України.
До заяви позивач надала довідку Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Тернівської районної у місті ради №15 від 12.07.2021, в якій зазначено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Тернівської районної у місті ради, як особа з інвалідністю І "А" групи загального захворювання по зору.
Розглянувши заяву ОСОБА_1 про звільнення її від сплати судового збору, а також дослідивши письмові докази, подані до заяви, суд дійшов висновку про відсутність підстав щодо її задоволення, з огляду на наступне.
Суд зазначає, що відповідно до ст.4 Закону України "Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні", пільги особам з інвалідністю надаються на підставі посвідчення, яке підтверджує відповідний статус, пенсійного посвідчення чи посвідчення, що підтверджує призначення соціальної допомоги відповідно до законів України "Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю", "Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю", в яких зазначено групу та причину інвалідності (для повнолітніх осіб), категорію "дитина з інвалідністю" (для дітей), а також у відповідних випадках вказано їх основні нозологічні форми захворювань (по зору, слуху та з ураженням опорно-рухового апарату).
Особам з інвалідністю, які не мають права на пенсію чи соціальну допомогу відповідно до законів України "Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю", "Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю", пільги надаються на підставі довідки, що безоплатно видається структурними підрозділами соціального захисту населення районних, районних у містах Києві та Севастополі державних адміністрацій, виконавчими органами міських рад за місцем проживання, в якій зазначаються прізвище, ім`я, по батькові, група та причина інвалідності, а також у відповідних випадках - основні нозологічні форми захворювань (по зору, слуху та з ураженням опорно-рухового апарату). Порядок видачі такої довідки та її форма затверджуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.
Отже, вищезазначеним законом чітко встановлено, що саме посвідчення підтверджує відповідний статус особи з інвалідністю, в якому зазначено групу та причину інвалідності (для повнолітніх осіб), категорію "дитина з інвалідністю" (для дітей), а також у відповідних випадках вказано їх основні нозологічні форми захворювань (по зору, слуху та з ураженням опорно-рухового апарату).
До позовної заяви позивач не надає копії посвідчення особи з інвалідністю, а надає лише довідку Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Тернівської районної у місті ради №15 від 12.07.2021 року.
Суд звертає увагу, що форма довідки для отримання пільг інвалідами, які не мають права на пенсію чи соціальну допомогу, затверджена Наказом Міністерства соціальної політики України від 21 вересня №946.
Подана до суду позивачем довідка не відповідає формі вищевказаної довідки, зокрема, не містить рік народження особи, якій надається довідка, а також фото інваліда, та не вказана кінцева дата, до якої встановлена інвалідність.
Судові витрати – це передбачені законом витрати (грошові кошти) сторін, інших осіб, які беруть участь у справі, понесені ними у зв`язку з її розглядом та вирішенням, а у випадках їх звільнення від сплати - це витрати держави, які вона несе у зв`язку з вирішенням конкретної справи.
Конвенція про захист прав людини і основоположних свобод (РИМ, 4.XI.1950), Рекомендація щодо заходів, які полегшують доступ до правосуддя №R(81)7, прийнята Комітетом міністрів Ради Європи 14 травня 1981 року, та практика Європейського суду з прав людини під час застосування цієї Конвенції не визнають необхідність сплати судових витрат обмеженням права доступу до суду. Разом із тим, враховуючи положення пункту 1 статті 6 Конвенції та прецедентну практику Європейського суду з прав людини (зокрема, рішення від 19 червня 2001 року у справі “Креуз проти Польщі” (Kreuz v. Poland)), сплата судових витрат не повинна перешкоджати доступу до суду, ускладнювати цей доступ таким чином і такою мірою, щоб завдати шкоди самій суті цього права, та має переслідувати законну мету.
У зв`язку із цим, при здійсненні правосуддя в адміністративних справах суди повинні вирішувати питання, пов`язані із судовими витратами (зокрема, щодо відстрочення та розстрочення судових витрат, зменшення їх розміру або звільнення від їх сплати), у чіткій відповідності до статей 132, 133 Кодексу адміністративного судочинства України, Закону України № 3674-VІ, а також інших нормативно-правових актів України, забезпечуючи при цьому належний баланс між інтересами держави у стягненні судового збору за розгляд справ, з одного боку, та інтересами позивача (заявника) щодо можливості звернення до суду, з другого боку.
Статтею 129 Конституції України передбачено, що однією із засад судочинства визначено рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом.
Оскільки обставини, які зазначила позивач, не є умовою для звільнення її від сплати судового збору, а сама позивач не надає доказів наявності інших підстав для її звільнення від сплати судового збору, суд не вбачає правових підстав для звільнення ОСОБА_1 від сплати судового збору, виходячи з наданих нею доказів.
При цьому, суд роз`яснює, що відмова у звільненні від сплати судового збору не позбавляє особу права повторного звернення із такою заявою із обов`язковим наданням необхідних доказів.
Крім того, ст.133 КАС України передбачено право, а не обов`язок суду щодо відстрочення, розстрочення, зменшення розміру судового збору або звільнення від сплати судового збору. Сплата ж судового збору за подання позовної заяви до суду, в силу положень ст.161 КАС України, є процесуальним обов`язком сторони, що звертається до суду з позовом.
Оскільки позивачем не надано суду належних та допустимих письмових доказів в обґрунтування обставин, що унеможливлюють сплату судового збору, підстави для звільнення від сплати судового збору, наведені у заяві не можуть бути визнані поважними, у зв`язку із чим заява задоволенню не підлягає.
Згідно із ч.1 ст.4 Закону України "Про судовий збір" (далі - Закон №3674-VI), судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Статтею 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2021 рік" №1082-IX від 15 грудня 2020 року установлено у 2021 році прожитковий мінімум для працездатних осіб з 1 січня 2021 року у розмірі 2270,00 грн.
Згідно із приписами ст.4 Закону №3674-VI, за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою, ставка судового збору становить 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, тобто 908,00 грн. (2270,00 грн. х 0,4).
Отже, позивачу необхідно сплатити судовий збір в розмірі 908,00грн., отримувач коштів - ГУК у Дн-кiй обл/Чечел.р/ 22030101, код отримувача (код за ЄДРПОУ) - 37988155, банк отримувача - Казначейство України(ел. адм. подат.), код банку отримувача (МФО): 899998, рахунок отримувача UA368999980313141206084004632, код класифікації доходів бюджету- 22030101, із зазначенням номера справи.
Вищенаведені обставини вказують на невідповідність позовної заяви вимогам встановленим КАС України, а тому вона підлягає залишенню без руху з наданням позивачу строку для усунення вказаних недоліків.
На підставі наведеного та керуючись ст.ст.123, 160, 161, 169, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, -
Ухвалив:
У задоволенні заяви ОСОБА_1 про звільнення від сплати судового збору – відмовити.
Позовну заяву ОСОБА_1 до заступника начальника управління охорони здоров`я Виконавчого комітету Криворізької міської ради Сухіної Тетяни Вікторівни про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії - залишити без руху.
Встановити позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви протягом 10-ти днів з дня отримання копії цієї ухвали шляхом надання виправленого позову у кількості відповідно до сторін, а саме:
- надати суду докази сплати судового збору в розмірі 908,00 грн., або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону;
- надати уточнену позовну заяву, оформленої відповідно до вимог ст.160 КАС України, а саме: із зазначенням у позові викладу обставин, якими позивач обґрунтовує свої позовні вимоги, із зазначенням належного відповідача, з урахуванням повноважень відповідача, із зазначенням доказів, що підтверджують вказані обставини та зазначенням норм матеріального права у відповідності до вимог п.4, п.5, п 6, п. 7, п.9 ч.5 ст.160 КАС України та з дотриманням вимог ч.1 ст.161 КАС України;
- надати засвідчені належним чином у відповідній кількості сторін докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги позивача (у т.ч. заяву від 17.06.2021р. із читаємим вхідним номером);
- надати для суду та учасників справи додатки завірені належним чином у відповідності до ч.5 ст.94 КАС України.
Роз`яснити, що відповідно до п.1 ч.4 ст.169 КАС України позовна заява повертається позивачу, якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви, яку залишено без руху, у встановлений судом строк.
Ухвала набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 256 Кодексу адміністративного судочинства України і може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 292-297 Кодексу адміністративного судочинства України, із урахуванням положень пункту 15.5 Перехідних положень (Розділу VII) Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Н.В. Турлакова