Єдиний державний реєстр судових рішень
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА
01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б тел. 284-18-98 РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 11/5931.05.10 За позовомФізичної особи підприємця ОСОБА_1 до
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача
про Соломянської районної у місті Києві ради
Управління приватизації комунального майна району Соломянської районної у місті Києві державної адміністрації
визнання недійсним рішення
Суддя Смирнова Ю.М.
Представники:
від позивача
від відповідача
від третьої особи ОСОБА_2 представник
Зінченко А.В. - представник
не зявились ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
На розгляд Господарського суду міста Києва передані позовні вимоги Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 про визнання недійсним рішення Солом'янської районної у місті Києві ради№ 401 від 18.05.2009 в частині виключення з переліку обєктів, що підлягають приватизації шляхом викупу, нежилого приміщення загальною площею 185,80 кв.м, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_2.
Позовні вимоги мотивовані тим, що спірне рішення прийнято відповідачем з порушенням вимог чинного законодавства та є таким, що порушує права та законні інтереси позивача.
Відповідач проти позову заперечує та вказує, що спірне рішення прийнято відповідачем в межах компетенції відповідача, на підставі Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" та у звязку з наявністю у позивача боргу з орендної плати за орендоване приміщення, який станом на травень 2009 року становив 123 тис. грн.
Третя особа у своїх письмових пояснення зазначила, що у звязку з прийняттям відповідачем рішення про виключення нежилого приміщення з переліку обєктів, які підлягають приватизації, Управління приватизації комунального майна району Соломянської районної у місті Києві державної адміністрації припинило подальшу роботу по приватизації орендованого позивачем приміщення.
Відповідно до ст. 77 Господарського процесуального кодексу України в судових засіданнях 16.04.2010, 11.05.2010, 28.05.2010 оголошувались перерви.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників учасників судового процесу, господарський суд
В С Т А Н О В И В :
11.06.2008 між комунальним підприємством "Дирекція з управління та обслуговування житлового фонду" Соломянської районної у м. Києві ради, як орендодавцем та фізичною особою підприємцем ОСОБА_1, як орендарем укладено договір оренди № 511/Ч нерухомого майна комунальної власності територіальної громади Соломянського району міста Києва, відповідно до умов якого орендодавець на підставі розпорядження Соломянської районної у місті Києві державної адміністрації від 29.12.2007 № 2492, від 11.06.2008 № 991 передає, а орендар приймає в оренду нежиле приміщення (підвал) загальною площею 185,8 кв.м для розміщення центру по наданню інформаційних послуг за адресою: м. Київ, АДРЕСА_2.
Строк дії договору оренди сторонами встановлено з 11.06.2008 до 11.05.2010 (п. 9.1 договору).
Рішенням Соломянської районної у місті Києві ради від 02.07.2008 № 288 затверджено перелік обєктів комунальної власності територіальної громади Соломянського району міста Києва, що підлягають приватизації у 2008 році згідно з додатком.
Відповідно до п. 37 додатку № 1 до рішення № 288 нежиле приміщення за адресою: АДРЕСА_2 включено в перелік обєктів комунальної власності територіальної громади Соломянського району міста Києва, що підлягають приватизації у 2008 році шляхом викупу орендарем.
Вказане рішення прийнято на підставі подання Управління приватизації комунального майна району Соломянської районної у місті Києві державної адміністрації.
Згідно з ч. 1 ст. 25 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" приватизація обєкта оренди здійснюється відповідно до чинного законодавства.
Відповідно до ст. 3 Закону України "Про приватизацію державного майна" відчуження майна, що є у комунальній власності, регулюється положеннями цього Закону, інших законів з питань приватизації і здійснюється органами місцевого самоврядування.
Згідно зі ст. 5 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" від імені та в інтересах територіальних громад права субєкта комунальної власності здійснюють відповідні ради.
Статтею 6 Закону України "Про столицю України місто-герой Київ" визначено, що місцеве самоврядування у місті Києві здійснюється територіальною громадою міста, як безпосередньо, так і через Київську міську раду, районні в місті ради та їх виконавчі органи.
Соломянська районна у місті Києві рада є органом місцевого самоврядування, що представляє інтереси територіальної громади Соломянського району м.Києва, і виступає субєктом права власності комунального майна, що перебуває у власності територіальної громади Соломянського району міста Києва.
Відповідно до положень ст. 143 Конституції України та ст. 60 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" органи місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальних громад здійснюють правомочності щодо володіння, користування та розпорядження об'єктами права комунальної власності, в тому числі вирішують питання їхнього відчуження, визначаючи в угодах та договорах умови використання та фінансування об'єктів, що приватизуються.
Згідно з п. 30 ч. 1 ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" питання про прийняття рішень щодо відчуження відповідно до закону комунального майна, затвердження місцевих програм приватизації, а також переліку об'єктів комунальної власності, які не підлягають приватизації; визначення доцільності, порядку та умов приватизації об'єктів права комунальної власності належать до виключної компетенції міської ради, що вирішуються на її пленарних засіданнях.
В залежності від об'єкта, приватизаційний процес регулюється нормами Закону України "Про приватизацію державного майна" та Закону України "Про приватизацію невеликих державних підприємств (малу приватизацію)". Під дію Закону України "Про приватизацію державного майна" підпадає, зокрема, продаж цілісних майнових комплексів підприємств, а під дію Закону України "Про приватизацію невеликих державних підприємств (малу приватизацію)" - продаж окремого індивідуально визначеного майна.
Приватизація об'єктів малої приватизації згідно з положеннями ст. 3 Закону України "Про приватизацію майна невеликих державних підприємств (малу приватизацію)" здійснюється шляхом викупу; продажу на аукціоні, за конкурсом.
Згідно зі ст. 4 Закону України "Про приватизацію майна невеликих державних підприємств (малу приватизацію)" продавцями об'єктів малої приватизації, що перебувають у комунальній власності, є органи приватизації, створені місцевими Радами.
Статтею 7 Закону України Про приватизацію невеликих державних підприємств (малу приватизацію)" передбачено, що Фонд державного майна України, Верховна Рада Автономної Республіки Крим, місцеві Ради затверджують за поданням органів приватизації переліки об'єктів, які перебувають відповідно у державній власності, власності Автономної Республіки Крим та комунальній власності і підлягають: продажу на аукціоні, за конкурсом; викупу.
Включення об'єктів малої приватизації до переліків, зазначених у частині першій цієї статті, здійснюється відповідно до Державної та місцевих програм приватизації або з ініціативи відповідних органів приватизації чи покупців.
Рішенням Соломянської районної у м. Києві ради від 19.12.2007 №228 "Про реорганізацію Фонду приватизації комунального майна Соломянського району у м. Києві" реорганізовано Фонд приватизації комунального майна Соломянського району у м. Києві в Управління приватизації комунального майна району Соломянської районної у місті Києві державної адміністрації.
Положенням про Управління приватизації комунального майна району Соломянської районної у місті Києві державної адміністрації, затвердженим рішенням від 23.01.2008 №240, передбачено, що основним завданням Управління майна є організаційне супроводжування та реалізація рішень Соломянської районної у м. Києві ради щодо питань її виключної компетенції в частині що стосується приватизації обєктів комунальної власності територіальної громади Соломянського району м. Києва.
Відповідно до норм Закону України "Про приватизацію майна невеликих державних підприємств (малу приватизацію)" процедура малої приватизації включає наступні етапи: визначення переліку обєктів, що підлягають приватизації (стаття 7 Закону України "Про приватизацію невеликих державних підприємств (малу приватизацію)"), підготовка обєкта малої приватизації до продажу (стаття 8 вказаного закону), що включає в себе проведення інвентаризації та оформлення права власності на поточного власника обєкта, визначення ціни продажу обєкта, що передбачає проведення оцінки такого обєкта (статті 9 та 12 вказаного закону), укладення договору купівлі-продажу обєкта, сплата ціни продажу покупцем та реєстрація договору купівлі-продажу обєкта у відповідній раді (статті 22 та 23 вказаного закону).
Управління приватизації комунального майна району Соломянської районної у місті Києві державної адміністрації листом від 21.07.2008 № 670 повідомило фізичну особу підприємця ОСОБА_1 про прийняте 02.07.2008 Соломянською районною у місті Києві радою рішення щодо включення нежилого приміщення, що орендує підприємець за адресою: АДРЕСА_2, загальною площею 185,8 кв.м. до переліку обєктів, які підлягають приватизації, спосіб приватизації викуп орендарем.
20.08.2008 фізична особа підприємець ОСОБА_1 звернулась із заявою до Управління приватизації комунального майна району Соломянської районної у місті Києві державної адміністрації, в якій повідомила останнє про намір приватизувати нежиле приміщення за адресою: АДРЕСА_2, загальною площею 185,8 кв.м шляхом викупу та просила вчинити необхідні дії для підготовки вказаного обєкту до приватизації (зокрема здійснити інвентаризацію та оцінку майна і підготувати проект договору купівлі - продажу).
Соломянська районна у місті Києві рада листом від 25.12.2008 № 540 повідомила фізичну особу підприємця ОСОБА_1 про те, що рішенням від 18.05.2009 № 401 нежиле приміщення за адресою: АДРЕСА_2, загальною площею 185,8 кв.м виключено з переліку обєктів, що підлягають приватизації шляхом викупу.
Як вбачається з матеріалів справи, 18.05.2009 Соломянська районна у місті Києві рада прийняла рішення № 401 (оскаржуване рішення), яким відповідно до ст. 41, п. 5 ст. 60 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", за поданням Соломянської районної у місті Києві державної адміністрації та враховуючи висновки постійної комісії з питань власності, оренди, приватизації та використання майна, вирішено внести зміни до рішень Соломянської районної ради "Про перелік обєктів комунальної власності Соломянського району міста Києва, що підлягають приватизації", а саме пункт 37 додатку до рішення від 02.07.2008 № 288 нежиле приміщення, орендар ФО-П ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_2- виключити. (п. 1.16).
Відповідно до витягу з протоколу № 79 від 14.05.2009 засідання постійної комісії з питань власності, оренди, приватизації та використання майна, комісією погоджено проект рішення на розгляд сесії: п. 1.16 - пункт 37 додатку до рішення від 02.07.2008 № 288 нежиле приміщення, орендар ФО-П ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_2- виключити, у звязку з наявністю боргу по орендній платі, термін погашення якого перевищує 3 місяці.
Суд вважає, що рішення Соломянської районної у місті Києві ради № 401 підлягає визнанню недійсним з огляду на наступне.
Частиною 5 ст. 7 Закону України "Про приватизацію невеликих державних підприємств (малу приватизацію)" встановлено виключний перелік випадків відмови у приватизації, зокрема:
особа, яка подала заяву, не може бути визнана покупцем підприємства згідно з цим Законом;
є законодавчо встановлене обмеження на приватизацію цього підприємства;
не затверджено переліків, передбачених частиною першою цієї статті (перелік об'єктів, які перебувають відповідно у загальнодержавній власності, власності Автономної Республіки Крим та комунальній власності і підлягають продажу на аукціоні, за конкурсом; викупу).
Статтею 5 Закону України "Про приватизацію державного майна" та статтею 2 Закону України "Про приватизацію невеликих державних підприємств (малу приватизацію)" визначено категорію обєктів, що не підлягає приватизації.
В матеріалах справи відсутні документи, що свідчать про наявність заборони на приватизацію спірного обєкта.
Судом встановлено, що нежитлове приміщення площею 185,8 кв.м., розташоване по вул. Мартиросяна,20 літ. А, не належить до категорії обєктів, що відповідно до норм законодавства не підлягають приватизації.
Нормативні акти з питань приватизації не передбачають можливості відміни прийнятого раніше рішення щодо приватизації того чи іншого обєкта чи внесення змін в рішення про приватизацію шляхом виключення обєкту з відповідного переліку. Наявність заборгованості у орендаря з орендної плати згідно норм Цивільного кодексу України та Закону України "Про оренду державного та комунального майна" може слугувати підставою для ініціювання орендодавцем питання щодо відмови від договору оренди, а не підставою для відміни раніше прийнято рішення про включення обєкту в перелік обєктів, які підлягають приватизації шляхом викупу орендарем.
Статтею 41 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" визначаються особливості повноважень районних у містах рад та їх виконавчих органів, а стаття 60 вказаного Закону присвячена питанням здійснення права комунальної власності. Закон України "Про місцеве самоврядування в Україні" визначає систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування і не належить до спеціальних законів з питань приватизації.
Нормами вказаного закону, на які посилається Соломянська районна у м. Києві рада в оспорюваному рішенні від 18.05.2009 № 401, серед повноважень місцевих рад та принципів управління ними майном відповідних територіальних громад не передбачено додаткових можливостей або повноважень щодо внесення змін до раніше прийнятих рішень стосовно приватизації обєктів шляхом виключення таких обєктів з відповідного переліку обєктів комунальної власності, що підлягають приватизації.
Таким чином, суд приходить до висновку, що Соломянською районною у м. Києві радою при прийнятті рішення від 18.05.2009 № 401 не було дотримано вимог як спеціального законодавства про приватизацію, а саме Закону України "Про приватизацію державного майна" та Закону України "Про приватизацію невеликих державних підприємств (малу приватизацію)", так і Закону України "Про місцеве самоврядування в України", оскільки оспорюване рішення хоч і прийняте в межах компетенції відповідача, проте не в спосіб, визначений законодавством.
Стаття 28 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" встановлює, що орендареві забезпечується захист його права на майно, одержане ним за договором оренди, нарівні із захистом, встановленим законодавством щодо захисту права власності.
Відповідно до статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством, а органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до п. 2 Розяснення Президії Вищого арбітражного суду України "Про деякі питання практики вирішення спорів, пов'язаних з визнанням недійсними актів державних чи інших органів" від 26.01.2000 № 02-5/35 підставами для визнання акта недійсним є невідповідність його вимогам чинного законодавства та/або визначеній законом компетенції органу, який видав цей акт. Обов'язковою умовою визнання акта недійсним є також порушення у зв'язку з прийняттям відповідного акта прав та охоронюваних законом інтересів підприємства чи організації - позивача у справі.
Відповідно до ст. 33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається в якості підстав для своїх вимог та заперечень.
Відповідачем не наведено жодної норми, на підставі якої ним було прийняте рішення про внесення змін до попередньо прийнятого рішення про приватизацію, та яка б надавала йому відповідні повноваження. Стаття 41 та стаття 60 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", що визначають компетенцію районних у містах рад та їх виконавчих органів, не можуть бути визнані достатніми підставами для внесення змін в раніше прийняте рішення про приватизацію.
Прийняття Соломянською районною у м. Києві радою спірного рішення № 401, порушує права та охоронювані законом інтереси позивача, як орендаря спірного приміщення, що згідно з законодавством має право на приватизацію орендованого приміщення шляхом викупу.
Враховуючи викладене, суд вважає позовні вимоги про визнання недійсним підпункту 1.16 пункту 1 рішення Соломянської районної у м. Києві ради від 18.05.2009 № 401 обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України в разі задоволення позову судові витрати підлягають стягненню з відповідача на користь позивача.
Керуючись ст.ст. 33, 34, 43, 44, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, Господарський суд міста Києва
В И Р І Ш И В:
1. Позов задовольнити повністю.
2. Визнати недійсним підпункт 1.16 пункту 1 рішення Соломянської районної у м. Києві ради від 18.05.2009 № 401"Про внесення змін до рішень Соломянської районної у місті Києві ради "Про перелік обєктів комунальної власності Соломянського району міста Києва, що підлягають приватизації".
3. Стягнути з Соломянської районної у місті Києві ради (03020, м. Київ, проспект Повітрофлотський, 41, код 35756919) на користь Фізичної особи підприємця ОСОБА_1 (02068, АДРЕСА_1, код НОМЕР_1) державне мито у розмірі 85,00 грн. та витрати на інформаційно технічне забезпечення судового процесу у розмірі 236,00 грн.
Рішення набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його прийняття та може бути оскаржене в порядку та у строки, визначені Господарським процесуальним кодексом України.
Суддя Ю.М. Смирнова