
Справа № 161/13850/21
Провадження № 3/161/4597/21
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м.Луцьк 29 вересня 2021 року
Луцький міськрайонний суд в особі судді Філюк Т.М.,розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення відносно
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт серії НОМЕР_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , керівник, головний бухгалтер ТОВ «Офіс суспільних проектів», -
- за ч. 1 ст. 163-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
В С Т А Н О В И В:
До Луцького міськрайонного суду надійшли матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 163-1 КУпАП.
З протоколу про адміністративне правопорушення № 102/03-20-18-08 від 02 серпня 2021 року вбачається, що за результатами камеральної перевірки про не оприлюднення річної фінансової звітності разом з аудиторським висновком за 2020 рік ( акт камеральної перевірки податкової звітності з податку на прибуток від 22.07.2021 року № 5987/03-20-18-08-43646311) встановлено, що посадова особа ОСОБА_1 вчинив правопорушення, а саме, встановлено факт неподання річної фінансової звітності разом з аудиторським висновком за 2020 рік з граничним терміном подання – 10.06.2021 року, як підприємства, що відповідно до п.3 ст.14 ЗУ «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», зобов`язане оприлюднювати річну фінансову звітність разом з аудиторським висновком, чим порушив п.46.2 ст.46 Податкового кодексу України. Дата вчинення правопорушення 22.07.2021 року.
Дії посадової особи кваліфіковано за ч. 1 ст. 163-1 КУпАП.
В судовому засіданні захисник ОСОБА_1 – адвокат Кінах Я.В. пояснила, що в діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 163-1 КУпАП, а тому справа про адміністративне правопорушення відносно нього підлягає закриттю на підставі п. 1 ст. 247 КУпАП. Вказувала, що ТОВ «Офіс суспільних проектів», не є фінансовою установою, оскільки не здійснює надання жодних кредитів та позик, адже немає відповідної ліценції на здійснення таких послуг,за своєю організаційно-правовою формою ТОВ «Офіс суспільних проектів» є товариством з обмеженою відповідальністю та не є суб`єктом на який, відповідно до ч.3 ст.14 ЗУ «ЗУ «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» покладено обов`язок подавати фінансову звітність разом з аудиторським висновком за 2020 рік.
Заслухавши пояснення адвоката, дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, суд приходить до наступного висновку.
Згідно зі ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушення визнається протиправна, винна дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління, і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Притягнення особи до адміністративної відповідальності можливе лише при наявності в її діях складу адміністративного правопорушення, обов`язковими елементами якого є: об`єкт, об`єктивна сторона, суб`єкт, суб`єктивна сторона (вина). Відсутність хоча б одного із вказаних елементів виключає склад правопорушення взагалі, а порушена справа підлягає закриттю.
Стаття 245 КУпАП регламентує, що завданням судді при розгляді справ про адміністративні правопорушення є своєчасне, всебічне, повне і об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 163-1 КУпАП відсутність податкового обліку, порушення керівниками та іншими посадовими особами підприємств, установ, організацій встановленого законом порядку ведення податкового обліку, у тому числі неподання або несвоєчасне подання аудиторських висновків, подання яких передбачено законами України тягне за собою накладення штрафу у розмірі від п`яти до десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Судом встановлено, що ГУ ДПС у Волинській області проведено камеральну перевірку ТОВ «Офіс суспільних проектів», за звітний податковий період за 2020 рік.
За результатами перевірки складено акт від 22.07.2021 року № 5987 , зі змісту якого вбачається, що в порушення абзацу 4 п. 46.2 статті 46 Податкового кодексу України платником не подано аудиторський звіт разом з річною фінансовою звітністю, яка підлягає оприлюдненню, звітний податковий період-2020 року, граничний строк подання-10.06.2021 року.
Відповідно до п. 3 ст. 14 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність України» № 966 від 16.07.1999 року підприємства, що становлять суспільний інтерес (крім великих підприємств, які не є емітентами цінних паперів), публічні акціонерні товариства, суб`єкти природних монополій на загальнодержавному ринку та суб`єкти господарювання, які здійснюють діяльність у видобувних галузях, зобов`язані не пізніше ніж до 30 квітня року, що настає за звітним періодом, оприлюднювати річну фінансову звітність та річну консолідовану фінансову звітність разом з аудиторським висновком на своїй веб-сторінці (у повному обсязі) та в інший спосіб у випадках, визначених законодавством.
Великі підприємства, які не є емітентами цінних паперів, та середні підприємства зобов`язані не пізніше ніж до 1 червня року, що настає за звітним періодом, оприлюднювати річну фінансову звітність разом з аудиторським висновком на своїй веб-сторінці (у повному обсязі).
Інші фінансові установи, що належать до мікропідприємств та малих підприємств, зобов`язані не пізніше ніж до 1 червня року, що настає за звітним періодом, оприлюднювати річну фінансову звітність разом з аудиторським висновком на власній веб-сторінці (у повному обсязі).
Як вбачається з акту камеральної перевірки від 22.07.2021 року № 5985, підставою для притягнення посадової особи ОСОБА_1 є та обставина, що ревізором інспектором за даними ІС «Податковий блок» було встановлено, що основним видом діяльності ТОВ «Офіс суспільних проектів» є інші види грошового посередництва.
Згідно п. 1 ч. 1 ст. 1 Закону України Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг від 12.07.2001р. № 2664-III (з наступними змінами та доповненнями) під фінансовою установою цим Законом розуміється юридична особа, яка відповідно до закону надає одну чи декілька фінансових послуг, а також інші послуги (операції), пов`язані з наданням фінансових послуг, у випадках, прямо визначених законом, та внесена до відповідного реєстру в установленому законом порядку. До фінансових установ належать банки, кредитні спілки, ломбарди, лізингові компанії, довірчі товариства, страхові компанії, установи накопичувального пенсійного забезпечення, інвестиційні фонди і компанії та інші юридичні особи, виключним видом діяльності яких є надання фінансових послуг, а у випадках, прямо визначених законом, - інші послуги (операції), пов`язані з наданням фінансових послуг.
Відповідно до відомостей про ТОВ «Офіс суспільних проектів», з ЄДРПОУ, розміщених на офіційному веб-порталі Міністерства юстиції України (https://usr.minjust.gov.ua/), товариство здійснює наступні види діяльності:
64.19 Інші види грошового посередництва (основний);
96.03 Організування поховань і надання суміжних послуг;
63.99 Надання інших інформаційних послуг, н.в.і.у.;
68.32 Управління нерухомим майном за винагороду або на основі контракту;
70.22 Консультування з питань комерційної діяльності й керування;
73.20 Дослідження кон`юнктури ринку та виявлення громадської думки.
Відповідно до ч.2 ст.7 Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг» від 12.07.2001р. № 2664-III (з наступними змінами та доповненнями) встановлено, у разі якщо відповідно до закону надання певних фінансових послуг потребує ліцензування, фінансова установа має право на здійснення таких послуг лише після отримання відповідних ліцензій.
В судовому засіданні адвокат Кінах Я.В. вказувала, що ТОВ «Офіс суспільних проектів», наразі фактично не здійснює господарської діяльності та не отримує жодного прибутку за ведення підприємницької діяльності та вказувала, що відповідно до статуту ТОВ «Офіс суспільних проектів» визначено, що здійснення товариством видів господарської діяльності, які потребують попереднього дозволу, ліцензії, сертифікату, патенту тощо, не буде проводитись без отримання відповідних дозволів, ліцензій, сертифікатів, патентів, або інших документів. Наразі ТОВ «Офіс суспільних проектів» не здійснює надання кредитів та позик, оскільки не отримали відповідну ліцензію.
Таким чином, ТОВ «Офіс суспільних проектів» не є фінансовою установою відповідно до Закону України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг", оскільки у товариства відсутня ліцензія на здійснення фінансових послуг, у зв`язку з чим товариство не може бути віднесено контролюючим органом до платників податку на прибуток, зобов`язаних оприлюднювати річну фінансову звітність разом з аудиторським висновком, визначених нормами абз. 1 ч. 3 ст. 14 Закону України Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні .
В свою чергу, як зазначалось вище, нормою абз. 1 ч. 3 ст. 14 Закону України Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні від 16.07.1999 р. № 996-XIV (з наступними змінами та доповненнями) визначено наступне коло осіб на яких цим Законом покладено обов`язок оприлюднення річної фінансової звітності разом з аудиторським звітом.
Так, термін підприємства, що становлять суспільний інтерес запроваджено Законом України Про внесення змін до Закону України Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні щодо удосконалення деяких положень від 05.10.2017 р. № 2164 (далі Закон України №2164).
Крім того, Законом України №2164 введено класифікацію підприємств та означені критерії поділу підприємств (окрім бюджетних установ) на мікро-, малі, середні і великі - ч. 2 ст. 2 Закону України Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні від 16.07.1999 р. № 996-XIV (з наступними змінами та доповненнями).
Отже, згідно ст. 1 Закону України №2164, до підприємств, що становлять суспільний інтерес, належать:
- підприємства емітенти цінних паперів, цінні папери яких допущені до біржових торгів;
- банки, страховики, недержавні пенсійні фонди, інші фінансові установи (окрім фінансових установ і недержавних пенсійних фондів, які належать до мікро- і малих підприємств);
- усі великі підприємства незалежно від організаційно-правової форми і форми власності.
При цьому, згідно ч. 2 ст. 2 Закону України Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні під великим підприємством цим Законом розуміється підприємства, які не відповідають критеріям для середніх підприємств та показники яких на дату складання річної фінансової звітності за рік, що передує звітному, відповідають щонайменше двом із таких критеріїв: балансова вартість активів - понад 20 мільйонів євро; чистий дохід від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) - понад 40 мільйонів євро; середня кількість працівників - понад 250 осіб.
Натомість, матеріали справи не містять доказів, що ТОВ «Офіс суспільних проектів» відповідає приведеним вище критеріям підприємства, що становлять суспільний інтерес.
Також абз. 1 ч. 3 ст. 14 Закону України Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні до кола осіб, на яких цим Законом покладено обов`язок оприлюднення річної фінансової звітності разом з аудиторським звітом, також віднесено публічні акціонерні товариства.
ТОВ «Офіс суспільних проектів», за своєю організаційно-правовою формою є товариством з обмеженою відповідальністю , у зв`язку з чим і за цим критерієм не є особою, на яку абз. 1 ч. 3 ст. 14 Закону України Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні від 16.07.1999 р. № 996-XIV (з наступними змінами та доповненнями) покладено обов`язок оприлюднення річної фінансової звітності разом з аудиторським звітом.
Враховуючи вищенаведене, вбачається, що по жодному з критеріїв, визначених нормами абз. 1 - 3 ч. 3 ст. 14 Закону України Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні від 16.07.1999 р. № 996-XIV (з наступними змінами та доповненнями), ТОВ «Офіс суспільних проектів» не відноситься до кола осіб, на яких цим Законом покладено обов`язок оприлюднення річної фінансової звітності разом з аудиторським звітом, у зв`язку з чим керівник підприємства не може бути суб`єктом адміністративної відповідальності з підстав нібито порушення ними п. 46.2 ст. 46 ПК України у зв`язку з неподанням ТОВ «Офіс суспільних проектів», річної фінансової звітності разом з аудиторським звітом за 2020 рік, граничний термін подання якого закінчився 10.06.2021р.
Таким чином, в матеріалах справи відсутні належні та допустимі докази, які б вказували на вчинення ОСОБА_1 дій, зазначених у диспозиції ч.1 ст.163-1 КУпАП.
Відповідно до ст. 251 КУпАП доказами по справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку посадова особа встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Оцінка доказів, відповідно до ст. 252 КУпАП, відбувається за внутрішнім переконанням особи, що приймає рішення та ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному досліджені всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом та правосвідомістю, а жодний доказ не має наперед встановленої сили.
Обов`язок щодо належного складання протоколу про адміністративне правопорушення та надання доказів на підтвердження викладених в протоколі відомостей, покладається на особу, яка його складає (ч. 1 ст. 254 КУпАП та ч. 2 ст. 251 КУпАП), та не може бути перекладено на суд.
Згідно ч. 3 ст. 62 Конституції України усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачяться на її користь.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП провадження по справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
На підставі викладеного суд приходить до висновку, що досліджені докази свідчать про відсутність в діях ОСОБА_1 події і складу адміністративного правопорушення, та є підставою для закриття провадження у справі про адміністративне правопорушення у відношенні ОСОБА_1 , за ч. 1 ст. 163-1 КУпАП на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП, за відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
Керуючись ст. 9, 247 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
П О С Т А Н О В И В:
Провадження в справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 163-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення - закрити на підставі ст. 247 п.1 КУпАП, у зв`язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Постанова судді набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова судді може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, шляхом подання апеляційної скарги до Волинського апеляційного суду через Луцький міськрайонний суд Волинської області.
Суддя Луцького міськрайонного суду Т.М. Філюк