Постанова № 100192187, 29.09.2021, Луцький міськрайонний суд Волинської області

Дата ухвалення
29.09.2021
Номер справи
161/13851/21
Номер документу
100192187
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 161/13851/21

Провадження № 3/161/4598/21

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м.Луцьк 29 вересня 2021 року

Луцький міськрайонний суд в особі судді Філюк Т.М.,розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення відносно

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт серії НОМЕР_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , керівник ПрАТ «Теремно Хліб», -

- за ч. 1 ст. 163-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -

В С Т А Н О В И В:

До Луцького міськрайонного суду надійшли матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 163-1 КУпАП.

З протоколу про адміністративне правопорушення № 105/03-20-18-08 від 03 серпня 2021 року вбачається, що за результатами камеральної перевірки про не оприлюднення річної фінансової звітності разом з аудиторським висновком за 2020 рік ( акт камеральної перевірки податкової звітності з податку на прибуток від 22.07.2021 року № 5985/03-20-18-08-05509694) встановлено, що посадова особа ОСОБА_1 вчинив правопорушення, а саме, факт неподання річної фінансової звітності разом з аудиторським висновком за 2020 рік з граничним терміном подання – 10.06.2021 року, як підприємства, що відповідно до п.3 ст.14 ЗУ «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», зобов`язане оприлюднювати річну фінансову звітність разом з аудиторським висновком, чим порушив п.46.2 ст.46 Податкового кодексу України. Дата вчинення правопорушення 22.07.2021 року.

Дії посадової особи - керівника ПрАТ «Теремно Хліб» ОСОБА_1 , кваліфіковано за ч. 1 ст. 163-1 КУпАП.

В судовому засіданні захисник ОСОБА_1 – адвокат Бабінець І.А. пояснив, що в діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 163-1 КУпАП, а тому справа про адміністративне правопорушення відносно нього підлягає закриттю на підставі п. 1 ст. 247 КУпАП. Вказував, що ПрАТ «Теремно Хліб» не є фінансовою установою та відсутні законні підстави відносити ПрАТ «Теремно Хліб» до середніх підприємств, а отже не потрібно було подавати фінансову звітність разом з аудиторським висновком за 2020 рік.

Заслухавши пояснення адвоката, дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, суд приходить до наступного висновку.

Згідно зі ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушення визнається протиправна, винна дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління, і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Притягнення особи до адміністративної відповідальності можливе лише при наявності в її діях складу адміністративного правопорушення, обов`язковими елементами якого є: об`єкт, об`єктивна сторона, суб`єкт, суб`єктивна сторона (вина). Відсутність хоча б одного із вказаних елементів виключає склад правопорушення взагалі, а порушена справа підлягає закриттю.

Стаття 245 КУпАП регламентує, що завданням судді при розгляді справ про адміністративні правопорушення є своєчасне, всебічне, повне і об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.

Відповідно до ч. 1 ст. 163-1 КУпАП відсутність податкового обліку, порушення керівниками та іншими посадовими особами підприємств, установ, організацій встановленого законом порядку ведення податкового обліку, у тому числі неподання або несвоєчасне подання аудиторських висновків, подання яких передбачено законами України тягне за собою накладення штрафу у розмірі від п`яти до десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Судом встановлено, що ГУ ДПС у Волинській області проведено камеральну перевірку ПрАТ «Теремно Хліб», за звітний податковий період за 2020 рік.

За результатами перевірки складено акт від 22.07.2021 року № 5985 , зі змісту якого вбачається, що в порушення абзацу 4 п. 46.2 статті 46 Податкового кодексу України платником не подано аудиторський звіт разом з річною фінансовою звітністю, яка підлягає оприлюдненню, звітний податковий період-2020 року, граничний строк подання-10.06.2021 року.

Відповідно до п. 3 ст. 14 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність України» № 966 від 16.07.1999 року підприємства, що становлять суспільний інтерес (крім великих підприємств, які не є емітентами цінних паперів), публічні акціонерні товариства, суб`єкти природних монополій на загальнодержавному ринку та суб`єкти господарювання, які здійснюють діяльність у видобувних галузях, зобов`язані не пізніше ніж до 30 квітня року, що настає за звітним періодом, оприлюднювати річну фінансову звітність та річну консолідовану фінансову звітність разом з аудиторським висновком на своїй веб-сторінці (у повному обсязі) та в інший спосіб у випадках, визначених законодавством.

Великі підприємства, які не є емітентами цінних паперів, та середні підприємства зобов`язані не пізніше ніж до 1 червня року, що настає за звітним періодом, оприлюднювати річну фінансову звітність разом з аудиторським висновком на своїй веб-сторінці (у повному обсязі).

Інші фінансові установи, що належать до мікропідприємств та малих підприємств, зобов`язані не пізніше ніж до 1 червня року, що настає за звітним періодом, оприлюднювати річну фінансову звітність разом з аудиторським висновком на власній веб-сторінці (у повному обсязі).

Як вбачається з акту камеральної перевірки від 22.07.2021 року № 5985, підставою для притягнення посадової особи ОСОБА_1 є та обставина, що ревізором інспектором за даними ІС «Податковий блок» було встановлено. що основним видом діяльності ПрАТ «Теремно Хліб» є трасти, фонди та подібні фінансові суб`єкти.

Згідно п. 1 ч. 1 ст. 1 Закону України Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг від 12.07.2001р. № 2664-III (з наступними змінами та доповненнями) під фінансовою установою цим Законом розуміється юридична особа, яка відповідно до закону надає одну чи декілька фінансових послуг, а також інші послуги (операції), пов`язані з наданням фінансових послуг, у випадках, прямо визначених законом, та внесена до відповідного реєстру в установленому законом порядку. До фінансових установ належать банки, кредитні спілки, ломбарди, лізингові компанії, довірчі товариства, страхові компанії, установи накопичувального пенсійного забезпечення, інвестиційні фонди і компанії та інші юридичні особи, виключним видом діяльності яких є надання фінансових послуг, а у випадках, прямо визначених законом, - інші послуги (операції), пов`язані з наданням фінансових послуг.

Але, відповідно до відомостей про ПрАТ «Теремно Хліб» з ЄДРПОУ, розміщених на офіційному веб-порталі Міністерства юстиції України (https://usr.minjust.gov.ua/), підприємство здійснює наступні види діяльності:

10.71 Виробництво хліба та хлібобулочних виробів; виробництво борошняних кондитерських виробів, тортів і тістечок нетривалого зберігання (основний);

10.72 Виробництво сухарів і сухого печива; виробництво борошняних кондитерських виробів, тортів і тістечок тривалого зберігання;

10.73 Виробництво макаронних виробів і подібних борошняних виробів;

46.11 Діяльність посередників у торгівлі сільськогосподарською сировиною, живими тваринами, текстильною сировиною та напівфабрикатами;

46.21 Оптова торгівля зерном, необробленим тютюном, насінням і кормами для тварин;

46.39 Неспеціалізована оптова торгівля продуктами харчування, напоями та тютюновими виробами;

46.90 Неспеціалізована оптова торгівля;

47.11 Роздрібна торгівля в неспеціалізованих магазинах переважно продуктами харчування, напоями та тютюновими виробами;

47.24 Роздрібна торгівля хлібобулочними виробами, борошняними та цукровими кондитерськими виробами в спеціалізованих магазинах;

47.29 Роздрібна торгівля іншими продуктами харчування в спеціалізованих магазинах;

52.21 Допоміжне обслуговування наземного транспорту.

Тобто, ПрАТ «Теремно Хліб» не є фінансовою установою відповідно до Закону України Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг від 12.07.2001р. № 2664-III (з наступними змінами та доповненнями), у зв`язку з чим не може бути віднесено контролюючим органом до платників податку на прибуток, зобов`язаних оприлюднювати річну фінансову звітність разом з аудиторським висновком, визначених нормами абз. 3 ч. 3 ст. 14 Закону України Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні від 16.07.1999 р. № 996-XIV (з наступними змінами та доповненнями).

Відповідно до листа Міністерства фінансів України від 23.03.2020 №35210-06-5/8860, ч. 2 ст. 2 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність» встановлені критерії віднесення підприємств до мікро-, малих, середніх або великих підприємств залежно від балансової вартості активів, чистого доходу від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) та середньої кількості працівників.

Під час визначення категорій, до якої належить підприємство, використовуються показники річної фінансової звітності за рік, що передує звітному, відповідають щонайменше двом із наведених критеріїв.

Якщо підприємство однієї з наведених категорій за показниками річної фінансової звітності протягом двох років поспіль не відповідає наведеним критеріям, воно відноситься до відповідної категорії підприємств. Тобто, щоб змінити категорію, підприємство повинно відповідати новим критеріям два роки поспіль.

Відповідно до бухгалтерської довідки від 28.09.2021 року № 4055 ПрАТ «Теремно Хліб» по показниках річної фінансової звітності за 2017, 2018 роки відповідало критеріям, установленим для малих підприємств, по показниках річної фінансової звітності за 2019, 2020 роки відповідало критеріям, установленим для середніх підприємств.

У відповідності до закону про бухгалтерський облік перехід підприємства з однієї категорії в іншу відбувається тоді, коли підприємство відповідає новій категорії два роки поспіль.

Враховуючи, що за 2019 та 2020 роки ПрАТ «Теремно Хліб» за показниками річної фінансової звітності відповідає категорії середнього підприємства, що підтверджується бухгалтерською довідкою від 28.09.2021 року № 4055,а тому перехід в категорію середніх підприємств для проведення обов`язкового аудиту буде з 01.01.2021, тобто обов`язковий аудит по фінансовій звітності повинен проводитись за 2021 рік.

Враховуючи вищенаведене, вбачається, що по жодному з критеріїв, визначених нормами абз. 1 - 3 ч. 3 ст. 14 Закону України Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні від 16.07.1999 р. № 996-XIV (з наступними змінами та доповненнями), ПрАТ «Теремно Хліб» не відноситься до кола осіб, на яких цим Законом покладено обов`язок оприлюднення річної фінансової звітності разом з аудиторським звітом, у зв`язку з чим керівник підприємства не може бути суб`єктом адміністративної відповідальності з підстав нібито порушення ними п. 46.2 ст. 46 ПК України у зв`язку з неподанням ПрАТ «Теремно Хліб» річної фінансової звітності разом з аудиторським звітом за 2020 рік, граничний термін подання якого закінчився 10.06.2021р.

Таким чином, в матеріалах справи відсутні належні та допустимі докази, які б вказували на вчинення ОСОБА_1 дій, зазначених у диспозиції ч.1 ст.163-1 КУпАП.

Відповідно до ст. 251 КУпАП доказами по справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку посадова особа встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Оцінка доказів, відповідно до ст. 252 КУпАП, відбувається за внутрішнім переконанням особи, що приймає рішення та ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному досліджені всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом та правосвідомістю, а жодний доказ не має наперед встановленої сили.

Обов`язок щодо належного складання протоколу про адміністративне правопорушення та надання доказів на підтвердження викладених в протоколі відомостей, покладається на особу, яка його складає (ч. 1 ст. 254 КУпАП та ч. 2 ст. 251 КУпАП), та не може бути перекладено на суд.

Згідно ч. 3 ст. 62 Конституції України усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачяться на її користь.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП провадження по справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутності події і складу адміністративного правопорушення.

На підставі викладеного суд приходить до висновку, що досліджені докази свідчать про відсутність в діях ОСОБА_1 події і складу адміністративного правопорушення, та є підставою для закриття провадження у справі про адміністративне правопорушення у відношенні ОСОБА_1 , за ч. 1 ст. 163-1 КУпАП на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП, за відсутності події і складу адміністративного правопорушення.

Керуючись ст. 9, 247 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -

П О С Т А Н О В И В:

Провадження в справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 163-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення - закрити на підставі ст. 247 п.1 КУпАП, у зв`язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення.

Постанова судді набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Постанова судді може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, шляхом подання апеляційної скарги до Волинського апеляційного суду через Луцький міськрайонний суд Волинської області.

Суддя Луцького міськрайонного суду Т.М. Філюк