Рішення № 100186309, 06.10.2021, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
06.10.2021
Номер справи
640/3101/19
Номер документу
100186309
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 жовтня 2021 року м. Київ №640/3101/19

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Костенка Д.А., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін справу за позовом Приватного підприємства "Бакалея" до Державної податкової служби України, Головного управління ДПС у м. Києві про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії,

в с т а н о в и в:

Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить:

- визнати протиправним і скасувати рішення Комісії Головного управління ДФС у м. Києві від 05.02.2019 №1068683/39030383 про відмову у реєстрації податкової накладної від 19.11.2018 №17 в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - ЄРПН);

- зобов`язати Державну фіскальну службу України зареєструвати в ЄРПН податкову накладну від 19.11.2018 №17 датою її фактичного отримання.

Ухвалою суду від 06.10.2021 замінено відповідачів на їх правонаступників: Державну податкову службу України та Головне управління ДПС у м. Києві.

Підстави позову: надання контролюючому органу необхідних для реєстрації податкової накладної документів та відсутність підстав для прийняття оскаржуваного рішення.

Відповідачі подали відзиви, в яких просять відмовити в позові, навівши нормативно-правове регулювання зупинення реєстрації податкових накладних.

Інших заяв по суті справи до суду не надійшло.

Розглянувши матеріали справи, суд встановив наступні фактичні обставини справи та відповідні їм правовідносини.

Позивач склав і 06.12.2019 надіслав для реєстрації в ЄРПН податкову накладну від 19.11.2018 №17 на суму 1080000 грн. (з ПДВ), виписану на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Алмаз СК".

Згідно з копією квитанції від 07.12.2018 вказана податкова накладна була прийнята, але реєстрація зупинена, у зв`язку з її відповідністю пп. 1.6 п. 1 Критеріїв ризиковості платника податку. Позивачу запропоновано подати пояснення та/або копії документів, достатні для прийняття рішення про реєстрацію податкових накладних в ЄРПН.

У січні 2019р. позивач подав контролюючому органу пояснення і документи для реєстрації податкової накладної.

Комісією Головного управління ДФС у м. Києві, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, прийнято рішення від 05.02.2019 №1068683/39030383 про відмову у реєстрації податкової накладної.

Спірні правовідносини виникли у сфері справляння податків і зборів та стосуються правомірності відмови відповідача у здійсненні реєстрації податкових накладних у ЄРПН.

Згідно з п. 201.16 ст. 201 ПК України реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

Підпунктом 4 п. 13 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №117 (далі - Порядок №117), визначено, що у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначається пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі.

Згідно з п. 14 Порядку №117 перелік документів, необхідних для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, включає в себе:

- договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;

- договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлені повнова-ження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;

- первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспорту-вання, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні;

- розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;

- документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором та/або законодавством.

Згідно з п. 15 Порядку №117 письмові пояснення та копії документів, зазначених у п. 14 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов`язання, відобра-женого у податковій накладній/розрахунку коригування.

Згідно з п. 21 Порядку №117 підставами для прийняття комісіями контролюючих органів рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування є:

- ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено;

- ненадання платником податку копій документів відповідно до пп. 4 п. 13 цього Порядку;

- надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства.

Як вказано в рішенні, підставою його прийняття є ненадання копій документів:

- первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентари-заційні описи), у т.ч. рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні (документи, які не надано підкреслити);

- розрахункових документів, банківських виписок з особових рахунків.

Відповідачем не підкреслено, яких саме документів позивачем не надано. Водночас у позовній заяві зазначено і до неї додано копії документів, які подавались позивачем контролюючому органу для реєстрації податкових накладних. Відповідачі цих обставин у відзивах не спростовували, заперечень проти наданих позивачем доказів не навели.

Дослідивши надані позивачем докази (копії письмових пояснень від 31.01.2019 №31/01-01, договору субпідряду від 03.10.2018 №03/10-18-1Б, акта №1 приймання виконаних підрядних робіт за листопад 2018р. від 19.11.2018 (форма КБ-2в) і довідки про вартість виконаних будівельних робіт та витрати за листопад 2018р. від 19.11.2018 (форма КБ-3), штатного розписку позивача від 01.09.2018, банківських виписок по рахунку позивача за 11.12.2018, 20.12.2018 і 27.12.2018), суд зазначає, що вони підтверджують факти проведення господарських операцій між позивачем (Постачальник, Субпідрядник) і Товариством з обмеженою відповідальністю "Алмаз СК" (Підрядник, Отримувач) з поставки робіт, їх зміст і обсяг, кількісні і вартісні показники та інші відомості, та підтверджують належність цієї операції до об`єктів оподаткування ПДВ згідно із п. 185.1 ст. 185 ПК України, виникнення у позивача податкових зобов`язань з ПДВ згідно з п. 187.1 ст. 187 ПК України по факту прийняття 19.11.2018 робіт та, у зв`язку з цим, наявність у позивача визначених у п. 201.1 ст. 201 цього Кодексу підстав для складення на дату прийняття робіт податкової накладної і реєстрації її в ЄРПН.

Також у поясненнях зазначено про зміну у вересні 2018р. основного виду діяльності на 41.20 "Будівництво житлових і нежитлових будівель", придбання у Приватного підприємства "Богуславпаливо" в оренду 2-х будівельних машин (бетононасосів) та виконання своїми силами робіт з влаштування підлоги на об`єкті будівництва Підрядника, на підтвердження чого надав копії договору оренди обладнання від 03.09.2018 №03/09-18/О з додатком №1 до нього, акта прийому-передачі обладнання від 03.09.2018, акта здачі-прийняття робіт від 30.11.2018 №ОУ-0000527 і виписки по рахунку позивача про оплату оренди обладнання.

Відповідач отриманих документів не врахував, внаслідок чого безпідставно відмовив у реєстрації податкової накладної.

Відзиви відповідачів містять лише цитування окремих нормативно-правових положень щодо зупинення реєстрації податкових накладних і не містять жодних заперечень щодо наведених позивачем обставин та правових підстав позову, тому відзиви не спростовують доводів позивача і наданих ним доказів.

Підсумовуючи викладене, суд дійшов висновку про наявність підстав для визнання протиправним і скасування оскаржуваного рішення, тому дана вимога підлягає задоволенню.

Згідно з п. 19 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 №1246 (в чинній редакції), податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій:

прийняття в установленому порядку та набрання чинності рішенням про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування;

набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДПС відповідного рішення);

неприйняття та/або відсутність реєстрації в установленому порядку рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.

Згідно з п. 20 цього Порядку внесення відомостей до Реєстру на підставі рішення суду, яке набрало законної сили, здійснюється з дотриманням вимог цього Порядку. При цьому вимоги абзацу десятого пункту 12 цього Порядку не застосовуються до податкової накладної та/або розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в установленому порядку. Датою внесення відомостей до Реєстру вважається день, зазначений в рішенні суду, або день набрання законної сили таким рішенням.

З урахуванням вказаних положень, а також беручи до уваги встановлену судом протиправність оскаржуваних рішень про відмову у реєстрації податкових накладних, вимоги про зобов`язання їх зареєструвати в ЄРПН підлягають задоволенню.

Отже, позов підлягає задоволенню у повному обсязі.

З огляду на задоволення позову і згідно із ст. 139 КАС України судовий збір у сумі 3842 грн., сплачений позивачем згідно з платіжним дорученням від 20.02.2019, підлягає стягненню на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідачів порівну.

Керуючись ст.ст. 2, 5, 90, 139, 241-246, 262 КАС України, суд

в и р і ш и в:

1. Задовольнити позов Приватного підприємства "Бакалея" повністю.

2. Визнати протиправними і скасувати рішення Комісії управління ДФС у м. Києві, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації від 05.02.2019 №1068683/39030383.

3. Зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну Приватного підприємства "Бакалея" від 19.11.2018 №17 днем їх фактичного подання.

4. Стягнути з бюджетних асигнувань Державної податкової служби України судовий збір у сумі 1921,00 грн. (одна тисяча дев`ятсот двадцять одна гривня 00 коп.) на користь Приватного підприємства "Бакалея".

5. Стягнути з бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у м. Києві судовий збір у сумі 1921,00 грн. (одна тисяча дев`ятсот двадцять одна гривня 00 коп.) на користь Приватного підприємства "Бакалея".

Позивач: Приватне підприємство "Бакалея";

02660, м. Київ, пр. Визволителів, 1; код ЄДРПОУ 39030383.

Відповідачі:

1) Державна податкова служба України;

04053, м. Київ, Львівська площа, 8; код ЄДРПОУ 43005393.

2) Головне управління ДПС у м. Києві;

04116, м. Київ, вул. Шолуденка, 33/19, код ЄДРПОУ ВП 44116011.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження.

Рішення суду може бути оскаржено до Шостого апеляційного адміністративного суду в порядку, встановленому ст.ст. 293-297 КАС України. Апеляційна скарга подається протягом 30 днів з дня складення рішення.

Дата рішення є днем складення його у повному обсязі.

Суддя Д.А. Костенко