
ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
05 жовтня 2021 року Чернігів Справа № 620/12362/21
Суддя Чернігівського окружного адміністративного суду Лобан Д.В. перевіривши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Чернігівського обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся з позовом до адміністративного суду з позовом, у якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність Чернігівського обласного центру про нарахування та здійсненню соціальних виплат щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2020-2021 рік у меншому розмірі ніж передбачено ст. 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту;
- зобов`язати Чернігівський обласний центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат нарахувати та виплатити ОСОБА_1 грошову допомогу до 5 травня за 2020 рік у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком, як інваліду ІІІ групи, з урахуванням попередньо виплаченої суми допомоги, а саме 8306,00 грн.
- зобов`язати Чернігівського обласного центру про нарахування та здійсненню соціальних виплат нарахувати та виплатити ОСОБА_1 грошову допомогу до 5 травня за 2021 рік у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком, як інваліду ІІ групи з урахуванням попередньо виплаченої суми допомоги, а саме 10761,00 грн.
Відповідно до пунктів 3, 5 частини першої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України суддя після одержання позовної заяви з`ясовує чи: відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними).
Частиною шостою статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов`язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.
Приписами частини другої статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Як встановлено судом, позивач серед іншого оскаржує дії Чернігівського обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат щодо нарахування позивачу разової грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік.
Водночас з даним позовом звернувся до суду 27.07.2021, тобто з пропуском шестимісячного строку звернення до адміністративного суду з позовом в частині нарахування та виплати разової грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік, ураховуючи те, що таку допомогу позивач отримує щорічно та згідно частини четвертої статті 17-1 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” має право звернутися за нею та отримати її до 30 вересня відповідного року, в якому здійснюється виплата допомоги.
При цьому, 30 вересня 2020 року - встановлений законом кінцевий строк, до якого могла бути здійснена виплата вказаної допомоги і до якого позивач міг очікувати на отримання більшої суми, ніж була йому нарахована. Отже, перебіг строку звернення позивача до суду з даним позовом слід обраховувати з 30 вересня 2020 року.
Вказана правова позиція відповідає правовій позиції викладеній у постановах Верховного Суду від 06.02.2018 у справі № 607/7919/17 та від 14.08.2018 у справі №473/2190/17.
Отже строк звернення до суду з даною позовною заявою закінчився 31.03.2021. Проте, позовна заява подана до суду 27.07.2021, що свідчить про пропуск встановленого законом строку для звернення до адміністративного суду.
Отримання позивачем відповіді відповідача про порядок та розмір нарахувань не впливає на переривання установленого процесуального строку та не спростовує обізнаність позивача про розмір виплат та можливе порушення його прав.
Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом у постановах від 06.02.2018 по справі № 607/7919/17, від 16.05.2018 по справі № 521/9634/17.
Таким чином, суд вважає, що позивачем пропущено строк звернення до суду з вимогою виплати спірної грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік, а поважних причин пропуску строку судом не встановлено.
У відповідності до вимог частини першої статті 123 Кодексу адміністративного судочинства України у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
Оскільки позивач був обізнаний із оспорюваними діями відповідача та не був позбавлений можливості подати позови до суду в межах строків, встановлених чинним законодавством України, позов підлягає залишенню без руху.
Крім того, однією з вимог є зобов`язання відповідача нарахувати та виплатити ОСОБА_1 грошову допомогу до 5 травня за 2020 рік, як інваліду ІІІ групи, з урахуванням попередньо виплаченої суми допомоги, хоча у матеріалах справи наявна копія посвідчення, яка підтверджує, що позивач є особою з інвалідністю ІІ групи.
Згідно частини першої статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Вказані недоліки позивач може усунути у 10-денний строк з дня вручення копії ухвали про залишення позовної заяви без руху шляхом подання до суду заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду з вказанням підстав для його поновлення з доказами поважності причин його пропуску, а також уточненого позову з вказанням правильного змісту позовних вимог.
На підставі наведеного та керуючись статтями 160, 161, 169, 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя
У Х В А Л И В:
Позовну заяву ОСОБА_1 до Чернігівського обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії - залишити без руху.
Встановити позивачу десятиденний строк, з дня отримання зазначеної ухвали суду, для усунення недоліків поданої позовної заяви шляхом подання до суду заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду в частині позовних вимог щодо щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік та доказів поважності причин його пропуску, а також уточненого позову з вказанням правильного змісту позовних вимог.
Роз`яснити позивачу, що у разі не усунення зазначених недоліків, у встановлений судом строк, відповідно пункту 1 частини 4 до статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України позовна заява буде йому повернута.
Копію ухвали суду про залишення позовної заяви без руху надіслати позивачу.
Відповідно до частини 2 статті 256 КАС України ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання, набирає законної сили з моменту її підписання суддею та згідно статті 294 КАС України оскарженню не підлягає.
Суддя Д.В. Лобан