
ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
05 жовтня 2021 року Чернігів Справа № 620/1155/20
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Заяць О.В., розглянувши у порядку письмового провадження заяви ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду у порядку статті 382 КАС України по справі № 620/1155/20 за адміністративним позовом ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про зобов`язання вчинити певні дії,
У С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 , ОСОБА_2 (далі – позивачі) звернулись до Чернігівського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області (далі – відповідач) про зобов`язання вчинити певні дії.
Рішенням Чернігівського окружного адміністративного суду від 29.05.2020 Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області зобов`язано провести ОСОБА_1 , ОСОБА_2 з 25.04.2019 перерахунок та виплату пенсії, обчисленої з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня 2019 року відповідно до ч. 3 ст. 59 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а саме, у щомісячному розмірі 5 х 4173,00 = 20865,00 грн без застосування формули, зазначеної в Постанові Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Рішення від 29.05.2020 набрало законної сили 07 жовтня 2020 року.
Ухвалою судді від 02.03.2021 заяву ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , подану в порядку статей 382, 383 КАС України, було задоволено.
На виконання вищевказаної ухвали суду, Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області (далі – ГУ ПФУ в Чернігівській області) 06.04.2021 надало до суду звіт про виконання рішення суду від 29.05.2020 року у справі № 620/1155/20.
Ухвалою судді від 21.04.2021 поданий звіт ГУ ПФУ в Чернігівській області визнано таким, що не підтверджує виконання рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 29.05.2020. Відповідачу встановлено новий строк для подання звіту про виконання рішення суду від 29.05.2020.
ГУ ПФУ в Чернігівській області 31.05.2021 надало до суду звіт про виконання рішення від 29.05.2020 у справі № 620/1155/20.
Ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду від 16.06.2021 прийнято звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про виконання рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 29.05.2020 у справі № 620/1155/20, як такий, що підтверджує виконання рішення суду.
Також, 24.06.2021 до суду надійшло доповнення до звіту про виконання рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 29.05.2020 у справі № 620/1155/20 з копіями документів, що підтверджують викладені у доповненні до звіту обставини.
30.07.2021 до суду надійшли заяви ОСОБА_1 про встановлення відповідно до статті 382 КАС України судового контролю за виконанням рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 29.05.2020 у справі № 620/1155/20, зобов`язавши боржника Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області надати звіт про виконання рішення суду відносно ОСОБА_1 у встановлений судом строк: «Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області провести ОСОБА_1 , ОСОБА_2 з 25.04.2019 перерахунок та виплату пенсії, обчисленої з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня 2019 року відповідно до ч. 3 ст. 59 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а саме, у щомісячному розмірі 5 х 4173,00 = 20865,00 грн. без застосування формули, зазначеної в Постанові Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 №1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»; «Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області провести ОСОБА_1 , ОСОБА_2 з 01.01.2020 перерахунок та виплату пенсії, обчисленої з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня 2020 року відповідно до ч. 3 ст. 59 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а саме, у щомісячному розмірі 5 х 4723,00 = 23615,00 грн. без застосування формули, зазначеної в Постанові Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 09.09.2021 апеляційну скаргу ОСОБА_1 , ОСОБА_2 залишено без задоволення, а ухвалу Чернігівського окружного адміністративного суду від 16.06.2021 – без змін.
21.09.2021 справа № 620/1155/20 повернулась із Шостого апеляційного адміністративного суду та зареєстрована за вх. № 44703/21 від 21.09.2021.
Перевіривши матеріали справи, доводи заяв, суд приходить до висновку, що заяви ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду у справі № 620/1155/20 не підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
Так, стаття 129-1 Конституції України встановлює, що суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов`язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Відповідно до статті 370 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) судове рішення, яке набрало законної сили, є обов`язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (далі - Конвенція) визначає, що кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов`язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення.
Таким чином, особа, якій належить виконати рішення суду, що набрало законної сили, повинна здійснити достатні дії для організації процесу його виконання у чіткій відповідності до висновків суду, незалежно від будь-яких умов, оскільки інше суперечитиме принципу верховенства права.
З метою належного захисту прав щодо виконання судових рішень законодавцем нормативно врегульовано питання судового контролю за виконанням рішень в адміністративних справах, зокрема, одним із способів судового контролю є порядок зобов`язання суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення, регламентований статтею 382 КАС України.
Приписами статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
За наслідками розгляду звіту суб`єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб`єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Судовий контроль за виконанням судових рішень в адміністративних справах здійснюється також у порядку, встановленому статтею 287 цього Кодексу.
З аналізу викладених норм слідує, що зобов`язання суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення є правом суду, а не його обов`язком.
Вказаний законодавчий інститут підлягає застосуванню судом у виключному випадку, коли стягувачем використані усі законні можливості домогтися виконання боржником судового рішення.
Позивачі перебувають на обліку в ГУ ПФУ в Чернігівській області та отримують пенсію відповідно до ст. 21 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон України № 2262).
На виконання судового рішення ГУ ПФУ в Чернігівській області ОСОБА_1 та ОСОБА_2 проведено перерахунок пенсії, обчисленої з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01 січня 2019 року відповідно до ч. 3 ст. 59 Закону України № 796, а саме, у щомісячному розмірі 5*4173,00 =20865,00 грн без застосування формули, зазначеної в Постанові Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 №1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», що підтверджено наданими відповідачем рішеннями про призначення пенсії ОСОБА_1 від 25.05.2021 та рішеннями про перерахунок пенсії ОСОБА_2 від 26.05.2021.
Розмір пенсії ОСОБА_1 складає: з 25.04.2019 – 3817,25 грн; з 01.07.2019 – 8211,00 грн; з 01.12.2019 – 8599,50 грн; з 01.07.2020 – 8988,00 грн; з 01.12.2020 – 9287,25 грн.
Доплата по перерахунку пенсії за період з 25.04.2019 по 31.05.2021 відсутня.
Розмір пенсії ОСОБА_2 встановлено в максимальному розмірі, а саме: з 25.04.2019 –14970,00 грн; з 01.07.2019 – 15640,00 грн; з 01.12.2019 – 16380,00 грн; з 01.07.2020 – 17120,00 грн; з 01.12.2020 – 17690,00 грн.
Доплата по перерахунку пенсії за період з 25.04.2019 по 31.05.2021 складає 76133 грн 70 коп.
Рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 29.05.2020 у справі № 620/1155/20 занесено до реєстру рішень, виконання яких здійснюється коштами, передбаченими за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду. Черговість виконання судових рішень визначається датою їх надходження.
Відповідно до статей 72, 73 Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування кошти Пенсійного фонду України не включаються до складу Державного бюджету України, їх використання на цілі, не передбачені цим Законом, забороняється.
Виплата пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України, що підтверджується статтею 63 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Відповідно до пункту 1 Порядку складання, розгляду, затвердження та основних вимог до виконання кошторисів бюджетних установ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2002 № 228 (далі - Порядок № 228), кошторис бюджетної установи - основний плановий фінансовий документ бюджетної установи, яким на бюджетний період встановлюються повноваження щодо отримання надходжень і розподіл бюджетних асигнувань на взяття бюджетних зобов`язань та здійснення платежів для виконання бюджетною установою своїх функцій та досягнення результатів, визначених відповідно до бюджетних призначень.
За змістом абзацу 1 пункту 5 Порядку № 228 установам можуть виділятися бюджетні кошти тільки за наявності затверджених кошторисів, планів асигнувань загального фонду бюджету, планів надання кредитів із загального фонду бюджету, планів спеціального фонду.
Установи мають право брати бюджетні зобов`язання витрачати бюджетні кошти на цілі та в межах, установлених затвердженими кошторисами, планами асигнувань загального фонду бюджету, планами надання кредитів із загального фонду бюджету, планами спеціального фонду.
Згідно з частиною першою статті 23 Бюджетного кодексу України, будь-які бюджетні зобов`язання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення, якщо інше не передбачено законом про Державний бюджет України.
Таким чином, Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області не наділене повноваженнями самостійно без правового врегулювання та фінансової можливості, тобто збільшення видатків з Державного бюджету України, здійснювати виплату коштів.
Органи Пенсійного фонду України зобов`язанні використовувати кошти виключно за цільовим призначенням.
Відповідно до статті 119 Бюджетного кодексу України посадові особи, з вини яких допущено порушення бюджетного законодавства, несуть цивільну, дисциплінарну, адміністративну або кримінальну відповідальність згідно з законом.
Порушення бюджетного законодавства, вчинене розпорядником чи одержувачем бюджетних коштів, може бути підставою для притягнення до відповідальності.
Отже, виділення коштів із державного бюджету на фінансування даної бюджетної програми не залежить від окремого керівника територіального органу Пенсійного фонду України і виконання ним дій, які виходять за межі його повноважень, немає правових підстав.
Виплата пенсій може бути здійснена ГУ ПФУ у Чернігівській області виключно за рахунок коштів Пенсійного Фонду України та інших джерел, визначених законодавством. Інших фінансових можливостей, крім зазначених, для здійснення виплат управління не має. Крім того, відповідно до статей 23 та 116 Бюджетного кодексу України, будь-які бюджетні зобов`язання та платежі з бюджету можна здійснювати лише за наявності відповідного бюджетного призначення, встановленого законом про Державний бюджет України. Взяття зобов`язань без відповідних бюджетних асигнування та здійснення видатків бюджету з перевищенням бюджетних призначень є порушенням бюджетного законодавства.
Аналогічна позиція викладена, зокрема, у постанові Верховного Суду від 24.01.2018 у справі № 405/3663/13-а.
Крім того, Верховний Суд України у своїх постановах (справи №21-1044а15, №21-2630а15, №21-5118а15, №804/5081/13-а) неодноразово вказував, що невиконання судового рішення в частині виплати грошових коштів за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин. Накладення штрафу у такому випадку жодним чином не захищає право особи на отримання бюджетних коштів.
Такий самий висновок щодо застосування даних норм права у подальшому підтриманий і Верховним Судом, зокрема, у постанові від 13.06.2018 у справі №757/29541/14-а.
Головним розпорядником коштів державного бюджету за бюджетними призначеннями, визначеними законом про Державний бюджет України за КПКВК 2506080 «Фінансування виплати пенсій, надбавок та підвищень до пенсій, призначених за пенсійними програмами, та дефіциту коштів Пенсійного фонду» (далі - програма 2506080), є Міністерство соціальної політики України, Пенсійний фонд України - відповідальний виконавець та розпорядник коштів нижчого рівня.
В бюджеті Пенсійного фонду України на 2020 рік, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 24.01.2020 № 22, в розділі «Видатки» у позиції кошти Державного бюджету України на фінансове забезпечення виплати пенсій, надбавок та підвищень до пенсій, призначених за пенсійними програмами, та дефіциту коштів Пенсійного фонду, на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями судів було виділено 200 000 тис. грн.
Видатки Головного управління на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, затверджені Бюджетом Головного управління Пенсійного фонду України у Чернігівській області на 2020 рік (зі змінами) в сумі 9965000,00 грн, копія якого наявна у матеріалах справи. Протягом 2020 року до Головного управління надійшли кошти в сумі 9964952,47 грн. Таким чином, відповідно до копії звіту про виконання бюджету на 2020 рік, була забезпечена виплата заборгованості по 1151 рішенню суду, які набрали законної сили та прийняті на облік по 13.12.2018.
В бюджеті Пенсійного фонду України на 2021 рік, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 17.02.2021 № 126, на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду передбачено 360 000 тис. грн.
Видатки Головного управління на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, затверджені Бюджетом Головного управління Пенсійного фонду України у Чернігівській області на 2021 рік в сумі 7279900,00 грн, копія якого наявна у матеріалах справи.
Станом на 1 квітня 2021 року до Головного управління надійшли кошти в сумі 3035631,90 грн, таким чином була забезпечена виплата заборгованості по 154 рішеннях суду, які набрали законної сили та взяті на облік з 13.12.2018 по 31.03.2019 згідно з копією звіту про виконання бюджету на 01.04.2021.
З 1 квітня 2021 року набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 16.12.2020 № 1279 «Деякі питання організації виплати пенсій та грошової допомоги», якою затверджено Порядок виплати і доставки пенсій та грошової допомоги за місцем фактичного проживання одержувачів у межах України організаціями, що здійснюють їх виплату і доставку.
Також, з 1 квітня 2021 року змінився і порядок перерахування коштів для фінансування пенсій та інших виплат, які згідно із законодавством провадяться за рахунок коштів Пенсійного фонду України та інших джерел, визначених законодавством, а саме, фінансування виплати: пенсій за відомостями на виплату пенсій (в тому числі погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями судів) (через національного оператора поштового зв`язку, функції якого виконує AT «Укрпошта») та списками на зарахування пенсій на поточні рахунки (через уповноважені банки) здійснюється Пенсійним фондом України;
допомоги на поховання, відрахувань з пенсій, недоотриманої пенсії, пенсії в разі виїзду одержувача на постійне місце проживання за кордон, перерахування частини пенсії установам (закладам), у яких пенсіонери перебувають на повному державному утриманні, установам за місцем відбування покарання, а також оплати послуг, пов`язаних з виплатою та доставкою пенсій AT «Укрпошта», оплати послуг AT «Ощадбанк» (комісійних винагород, витрат, пов`язаних з підкріпленням кас банку для пенсійних виплат і для забезпечення готівкою відокремлених підрозділів AT «Укрпошта») здійснюється Головними управліннями Пенсійного фонду України в областях та місті Києві.
Тобто, починаючи з 1 квітня 2021 року пенсії за відомостями на виплату пенсій (в тому числі погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями судів) здійснює Пенсійний фонд України.
Відповідно до повідомлень Пенсійного фонду України у квітні 2021 року здійснена виплата заборгованості по судових рішеннях, які набрали законної сили та прийняті на облік з 01.04.2019 по 30.06.2019 в сумі 2096818,58 грн. В травні 2021 року здійснена виплата заборгованості по 70 судових рішеннях, які набули чинності та прийняті на облік з 01.07.2019 по 31.08.2019 в сумі 969672,97 грн. Крім того, 10 червня 2021 року Пенсійним фондом України здійснена виплата заборгованості по 40 судових рішеннях, які набули чинності та прийняті на облік з 01.09.2019 по 31.10.2019 в сумі 1176812,63 грн.
Отже, станом на 17.06.2021 загалом здійснена виплата заборгованості в сумі 7278936,08 грн з затверджених в бюджеті Головного управління на ці витрати 7279900,00 грн. Тобто, залишок коштів становить 963,92 грн.
Таким чином, не виплаченою залишається заборгованість по 296 судових рішеннях, які набрали законної сили та прийняті на облік з 01.11.2019 по 31.12.2019 на суму 8567926,07 грн по 726 судових рішеннях, які набрали законної сили та прийняті на облік з 01.01.2020 по 31.12.2020 заборгованість складає 49579945,91 грн.
Крім того, 21.08.2020 Головне управління звернулось з листом №2500-0401-9/31325 до Пенсійного фонду України про виділення коштів на виплату заборгованості, що утворилась внаслідок перерахунку пенсії на виконання рішень судів.
Листом від 31.08.2020 № 2800-030101-9/27734 Пенсійний фонд України повідомив Головне управління, що нараховані на виконання рішень суду кошти підлягають виплаті в межах затверджених бюджетних призначень на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду.
Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області є територіальним органом виконавчої влади, який діє у межах своїх повноважень тау своїй діяльності керується Конституцією України, законами України, указами Президента, постановами Верховної Ради України, актами Кабінету міністрів, які прийняті відповідно до Конституції та законів України, іншими нормативно-правовими актами.
Головне управління не є розпорядником бюджетних коштів. Інформацію про кошти, що підлягають виплаті громадянам за рішенням судів, які набрали законної сили, Головне управління надає Пенсійному фонду України, який в свою чергу здійснює виплату коштів в межах затверджених бюджетних призначень на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду.
Наведені обставини свідчать, що Головне управління вчинило передбачені законодавством необхідні дії для виконання рішення суду у справі № 620/1155/20.
Відповідно до постанови Верховного Суду від 24.01.2018 у справі № 405/3663/13-а невиконання судового рішення Головним управлінням Пенсійного фонду України в частині виплати грошових коштів за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин.
У постанові Верховного Суду від 30.04.2020 у справі № 804/2076/17 висловлена позиція суду, що сам факт відсутності певного результату (виплати коштів за судовим рішенням) не може бути достатнім підтвердженням того, що суб`єкт владних повноважень допустив саме протиправну бездіяльність. Про протиправність може свідчити, зокрема, те, що суб`єкт владних повноважень бездіяв за обставин, коли мав реальну можливість реалізувати свої повноваження, повинен був це зробити, але не зробив (чи зробив несвоєчасно, з порушенням процедури чи інших вимог), що спричинило порушення прав та інтересів особи.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення заяв ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду у порядку статті 382 КАС України по справі № 620/1155/20.
Керуючись ст. 241-243, 248, 256, 382 КАС України, суд
У Х В А Л И В:
У задоволенні заяв ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду у порядку статті 382 КАС України по справі № 620/1155/20 – відмовити повністю.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена в порядку, встановленому ст. ст. 294-297 КАС України.
Повний текст ухвали суду виготовлено 05.10.2021.
Суддя О.В. Заяць