
ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
____________
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 жовтня 2021 р.м. ХерсонСправа № 540/2870/21
Херсонський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Варняка С.О.,
при секретарі: Кукульник Я.В.,
за участю:
представника позивача - Кравченка Д.В.,
представника відповідача - Шилова М.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Стафф-Сервіс" до Головного управління Держпраці у Херсонській області про визнання дій протиправними та зобов`язання утриматися від вчинення певних дій,
встановив:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Стафф-Сервіс" (далі - позивач) звернулося до суду з позовом, у якому просить;
- визнати протиправними дії Головного управління Держпраці у Херсонській області з проведення інспекційних відвідувань клієнтів товариства з обмеженою відповідальністю "Стафф-Сервіс" без ознайомлення з підставою проведення таких позапланових заходів державного нагляду (контролю) та зобов`язати відповідача утриматися від проведення таких інспекційних відвідувань без відома позивача.
В обґрунтування своїх позовних вимог позивач зазначає, що ТОВ "Стафф-Сервіс" 07.10.2013 року за № 38 включено до Переліку суб`єктів господарювання, які надають послуги з посередництва у працевлаштуванні, та суб`єктів господарювання, які здійснюють наймання працівників для подальшого виконання ними роботи в Україні та в інших роботодавців.
Товариство позивача виступає посередником між роботодавцем та замовником персоналу. Свою статутну діяльність товариство здійснює шляхом укладення з клієнтами господарських договорів надання персоналу/кооперації/тощо.
Під час проведення інспекційних відвідувань клієнтів позивача, відповідач протиправно проводить аналіз укладених між ними господарських договорів та, фактично, позапланову перевірку позивача без інформування та витребування документів від останнього.
В порушення пп. 2 п. 10 Порядку № 823, затвердженого постановою КМУ № 823 від 21.08.2019 р., під час інспекційних відвідувань клієнтів позивача не з`ясовуються питання виявлення неоформлених трудових відносин у клієнтів, а викладається зміст укладених між ними господарських договорів, що є також порушенням абз. 11 ч. 1 ст. 6 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" № 877-V, згідно якої під час проведення позапланового заходу з`ясовуються лише ті питання, необхідність перевірки яких стала підставою для здійснення цього заходу, з обов`язковим зазначенням цих питань у посвідченні (направленні) на проведення заходу державного нагляду (контролю).
Дії відповідача також суперечать абз. 4 ч. 2 ст. 8 Закону України № 877-V, згідно якої органи державного нагляду (контролю) та їх посадові особи під час здійснення заходів державного нагляду (контролю) зобов`язані не втручатися і не перешкоджати здійсненню господарської діяльності під час здійснення заходів державного нагляду (контролю), якщо це не загрожує життю та здоров`ю людей, не спричиняє небезпеки виникнення техногенних ситуацій і пожеж.
В порушення п. 8 Порядку № 823 та ч. 3 ст. 6 Закону України № 877-V інспектори праці не повідомляють про свою присутність ТОВ "Стафф-Сервіс" та не надають позивачу копії відповідного посвідчення (направлення) на проведення заходу державного нагляду (контролю).
Направлення запитів до Пенсійного фонду або інших організацій, замість роботодавця, протирічить ст. 12 Конвенції Міжнародної організації праці № 81.
Всупереч ст. 61 Конституції України, в актах інспекційних відвідувань взагалі відсутні докази порушення вимог трудового законодавства клієнтами позивача.
Ухвалою від 29.06.2021 року відкрито спрощене провадження в адміністративній справі та призначено судове засідання на 26.07.2021 року.
21.07.2021 року до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач позовні вимоги не визнає, вважає їх необґрунтованими. Зазначає, що позивачем не надано до своєї позовної заяви жодного документу, яким би підтверджував чи спростовував факти офіційного або встановлених фактів неофіційного працевлаштування робітників у інших роботодавців.
Включення до Переліку суб`єктів господарювання, які здійснюють наймання працівників для подальшого виконання ними роботи в Україні та в інших роботодавців не надає права ТОВ "Стафф-Сервіс" на здійснення будь-яких дій по найму працівників для подальшого виконання ними роботи в Україні в іншого роботодавця на підставі договорів кооперації, так як єдиною обов`язковою підставою для здійснення вищезазначених дії відповідно до вимог ч. 1 ст. 39 Закону України "Про зайнятість населення" є наявність відповідного дозволу, виданого центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції.
Таким чином, за відсутності спеціального дозволу, ТОВ "Стафф-Сервіс" не може здійснювати будь-яку діяльність по найму працівників для подальшого виконання ними роботи в Україні в іншого роботодавця.
ТОВ "Стафф-Сервіс" не може виступати як суб`єкт господарювання, якому інспектори праці відповідно до вимог Порядку 823 зобов`язані надавати будь-які копії документів на ознайомлення, або узгоджувати з останнім будь-які дії із проведення інспекційних відвідувань, так як офіційно, зазначене товариство не здійснює ніякої діяльності визначеної законом та не подає ніякої визначеної чинним законодавством обов`язкової звітності по здійсненню такої діяльності протягом останніх 3 років ані до органів ДПС, ані до органів Державної служби зайнятості населення.
Дії ТОВ "Стафф-Сервіс" по поданню позову із вимогами утримуватись від проведення заходів контролю з питань офіційного працевлаштування працівників та зобов`язання Головного управління повідомляти ТОВ "Стафф-Сервіс" про здійснення інспекційних відвідувань, носить виключно штучний характер, має всі ознаки дій, направлених на перешкоджання діяльності державної установи у здійсненні своїх функцій.
26.07.2021 року вирішено адміністративну справу розглядати за правилами загального позовного провадження, призначено підготовче засідання на 04.10.2021 року та продовжено строк підготовчого провадження на тридцять днів.
04.10.2021 року закрито підготовче провадження та розпочато розгляд справи по суті.
У судовому засіданні представник позивача наполягав на позовних вимогах, просив суд задовольнити позов.
Представник відповідача у судовому засіданні по суті позову заперечував, просив у задоволенні позову відмовити.
Заслухавши сторони та дослідивши докази у справі, суд встановив такі обставини.
Відповідно до виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців основним видом економічної діяльності товариства з обмеженою відповідальністю "Стафф-Сервіс" є діяльність агентств працевлаштування.
ТОВ "Стафф-Сервіс" 07.10.2013 року за № 38 включено до Переліку суб`єктів господарювання, які надають послуги з посередництва у працевлаштуванні, та суб`єктів господарювання, які здійснюють наймання працівників для подальшого виконання ними роботи в Україні та в інших роботодавців.
З 12.02.2021 р. по 24.02.2021 р. на підставі направлення від 09.02.2021 р. № 87 головними державними інспекторами з питань додержання законодавства про працю Шафрановським Є.С. та Пугачем О.С. проведено інспекційне відвідування ФОП ОСОБА_1 з питань додержання законодавства про працю в частині оформлення трудових відносин.
За наслідками інспекційного відвідування 24.02.2021 р. складено акт № ХС18793/167/АВ, яким встановлено порушення ч.1 ст. 21, ч. 3 ст. 24 КЗпП України та Постанови КМУ № 413, а саме допуск 14 працівників до роботи без укладення трудового договору, оформленого наказом чи розпорядженням власника або уповноваженого ним органу, та без повідомлення власником ДФС про прийняття на роботу 14 працівників.
За результатами проведеного інспекційного відвідування 24.02.2021 р. ГУ Держпраці у Херсонській області винесено припис про усунення виявлених порушень № ХС18793/167/АВ/П, яким ФОП ОСОБА_1 зобов`язано усунути вищевказані порушення до 26.03.2021 р.
Відповідно до рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 18.05.2021 року у справі № 540/1080/21 відмовлено в задоволенні позовної заяви фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного управління Держпраці у Херсонській області про визнання протиправним та скасування припису про усунення порушень № ХС18793/167/АВ/П від 24.02.2021 року.
Вирішуючи спір, суд застосовує такі норми права.
Правові та організаційні засади, основні принципи та порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності визначено Законом України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" від 05.04.2007 р. № 877-V (далі - Закон № 877-V).
Відповідно до ч.4 ст.2 Закону № 877-V заходи контролю здійснюються органами державного нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю та зайнятість населення у встановленому цим Законом порядку з урахуванням особливостей, визначених законами у відповідних сферах та міжнародними договорами.
Згідно ч.1 ст.259 КЗпП України державний нагляд та контроль за додержанням законодавства про працю юридичними особами незалежно від форми власності, виду діяльності, господарювання, фізичними особами-підприємцями, які використовують найману працю, здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Центральні органи виконавчої влади здійснюють контроль за додержанням законодавства про працю на підприємствах, в установах і організаціях, що перебувають у їх функціональному підпорядкуванні, крім органів доходів і зборів, які мають право з метою перевірки дотримання податкового законодавства здійснювати такий контроль на всіх підприємствах, в установах і організаціях незалежно від форм власності та підпорядкування.
Частиною 1 статті 260 КЗпП України передбачено, що державний нагляд за додержанням законодавчих та інших нормативних актів про охорону праці здійснюють, зокрема, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці.
Пунктом 1 Положення про Державну службу України з питань праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 р. № 96 (далі - Положення № 96), визначено, що центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і який реалізує державну політику у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов`язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності, на випадок безробіття (далі загальнообов`язкове державне соціальне страхування) в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб, є Державна служба України з питань праці (Держпраці).
Відповідно до п. 7 Положення № 96 Держпраці здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи.
Згідно положень постанови Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 р. № 100 територіальним органом Держпраці на території Херсонської області є Головне управління Держпраці у Херсонській області.
Пунктом 1 Положення про Головне управління Держпраці у Херсонській області, затвердженого наказом Держпраці від 09.08.2018 р. № 84 (далі - Положення № 84), визначено, що Управління є територіальним органом Держпраці, що їй підпорядковується.
Приписами пп.1 п.3 Положення № 84 передбачено, що завданням Управління є, зокрема, реалізація державної політики з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю.
Відповідно до пп.5, 50 п.4 Положення № 84 Управління на виконання покладених на нього завдань здійснює державний контроль за дотриманням законодавства про працю юридичними особами, у тому числі їх структурними та відокремленими підрозділами, які не є юридичними особами та фізичними особами, які використовують найману працю. Управління накладає у випадках, передбачених законом, штрафи за порушення законодавства, невиконання розпоряджень посадових осіб Управління Держпраці.
До завдань Держпраці належить, зокрема, державний нагляд (контроль) за дотриманням законодавства про працю юридичними особами, у тому числі їх структурними та відокремленими підрозділами, які не є юридичними особами, та фізичними особами, які використовують найману працю, а також зайнятість населення в частині дотримання прав громадян під час прийому на роботу та працівників під час звільнення з роботи; використання праці іноземців та осіб без громадянства; наймання працівників для подальшого виконання ними роботи в Україні в іншого роботодавця; дотримання прав і гарантій стосовно працевлаштування громадян, які мають додаткові гарантії у сприянні працевлаштуванню; провадження діяльності з надання послуг з посередництва та працевлаштування (п.4 Положення № 96).
Статтею 1 Закону 877-V встановлено, що державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування (далі органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб`єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Постановою Кабінету Міністрів України від 21.08.2019 р. № 823 "Деякі питання здійснення державного нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю" затверджено Порядок здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю (далі - Порядок № 823).
Відповідно до п.2 Порядку № 823 заходи державного контролю за додержанням законодавства про працю з питань виявлення неоформлених трудових відносин здійснюються у формі інспекційних відвідувань, що проводяться інспекторами праці Держпраці та її територіальних органів.
Пунктом 5 Порядку № 823 визначені підстави для здійснення інспекційних відвідувань: 1) звернення працівника про порушення стосовно нього законодавства про працю; 2) звернення фізичної особи, стосовно якої порушено правила оформлення трудових відносин; 3) рішення керівника органу контролю про проведення інспекційних відвідувань, прийняте за результатами аналізу інформації, отриманої із засобів масової інформації, інших джерел, доступ до яких не обмежений законодавством, та джерел, зазначених у підпунктах 1, 2, 4-7 цього пункту; 4) рішення суду; 5) повідомлення посадових осіб органів державного нагляду (контролю), правоохоронних органів про виявлені в ході виконання ними повноважень ознак порушення законодавства про працю щодо неоформлення та/або порушення порядку оформлення трудових відносин; 6) інформація: ДПС та її територіальних органів про: невідповідність кількості працівників роботодавця обсягам виробництва (виконаних робіт, наданих послуг) до середніх показників за відповідним видом економічної діяльності; факти порушення законодавства про працю, виявлені в ході здійснення повноважень; факти провадження господарської діяльності без державної реєстрації у порядку, встановленому законом, як суб`єкта господарювання; Пенсійного фонду України та його територіальних органів про: роботодавців, в яких стосовно працівників відсутнє повідомлення про прийняття на роботу; роботодавців, в яких протягом місяця кількість працівників, що працюють на умовах неповного робочого часу, збільшилася на 20 і більше відсотків; фізичних осіб, які виконують роботи (надають послуги) за цивільно-правовими договорами в одного роботодавця більше року; роботодавців, в яких 30 і більше відсотків фізичних осіб працюють на умовах цивільно-правових договорів; роботодавців із чисельністю 20 і більше працівників, в яких протягом місяця відбулося скорочення на 10 і більше відсотків працівників; 7) інформація профспілкових органів про порушення прав працівників, які є членами профспілки, виявлені у ході здійснення громадського контролю за додержанням законодавства про працю; 8) доручення Прем`єр-міністра України; 9) звернення Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини; 10) запит народного депутата України; 11) невиконання вимог припису інспектора праці.
Пунктом 8 Порядку № 823 встановлено, що під час проведення інспекційного відвідування інспектор праці повинен пред`явити об`єкту відвідування або уповноваженій ним посадовій особі своє службове посвідчення, перед підписанням акта інспекційного відвідування надати копію відповідного направлення на проведення інспекційного відвідування та внести запис про його проведення до відповідного журналу реєстрації заходів державного нагляду (контролю) об`єкта відвідування (за його наявності).
Відповідно до п.10 Порядку № 823 інспектори праці за наявності службового посвідчення безперешкодно мають право:
1) під час проведення інспекційних відвідувань за наявності підстав, визначених пунктом 5 цього Порядку, без попереднього повідомлення о будь-якій годині доби з урахуванням вимог законодавства про охорону праці проходити до будь-яких виробничих, службових, адміністративних приміщень об`єкта відвідування, в яких використовується наймана праця;
2) ознайомлюватися з будь-якими книгами, реєстрами та документами, ведення яких передбачено законодавством про працю, що містять інформацію/відомості з питань, які є предметом інспекційного відвідування, з метою перевірки їх відповідності нормам законодавства та отримувати завірені об`єктом відвідування їх копії або витяги;
3) наодинці або у присутності свідків ставити керівнику та/або працівникам об`єкта відвідування, іншим особам, що володіють необхідною інформацією, запитання, що стосуються законодавства про працю, отримувати із зазначених питань усні та/або письмові пояснення;
4) за наявності ознак кримінального правопорушення та/або створення загрози безпеці інспектора праці залучати працівників правоохоронних органів;
5) на надання робочого місця з можливістю ведення конфіденційної розмови з працівниками щодо предмета інспекційного відвідування;
6) фіксувати проведення інспекційного відвідування засобами аудіо-, фото- та відеотехніки;
7) отримувати від органів державної влади, об`єктів відвідування інформацію та/або документи, необхідні для проведення інспекційного відвідування.
Вимога інспектора праці про надання об`єктом відвідування для ознайомлення документів та/або їх копій або витягів з документів, пояснень, доступу до всіх видів приміщень, організації робочого місця, внесена в межах повноважень, є обов`язковою для виконання (п.11 Порядку № 823).
За результатами інспекційного відвідування складаються акт інспекційного відвідування (далі - акт) і в разі виявлення порушень вимог законодавства про працю - припис щодо їх усунення та попередження про відповідальність за порушення законодавства про працю (п.16 Порядку № 823).
Матеріали, зафіксовані засобами аудіо-, фото- та відеотехніки в ході інспекційних відвідувань, долучаються до акта у паперовому або електронному вигляді на дисках для лазерних систем зчитування, на яких проставляється номер і дата складення акта. Про долучення таких матеріалів робиться відмітка в акті (п.19 Порядку № 823).
Припис є обов`язковою для виконання у визначені строки письмовою вимогою інспектора праці про усунення об`єктом відвідування порушень вимог законодавства про працю, виявлених під час інспекційного відвідування.
Заходи до притягнення об`єкта відвідування та його посадових осіб до відповідальності за використання праці неоформлених працівників вживаються одночасно із внесенням припису незалежно від факту усунення виявлених порушень у ході інспекційного відвідування.
Крім того, діяльність суб`єктів господарювання, які надають послуги із посередництва у працевлаштування, чітко регламентовано статтями 36 - 37 та частинами 1 та 2 статті 39 Закону України "Про зайнятість населення".
Так, відповідно до вимог частини 1, 2 статті 39 Закону України "Про зайнятість населення" діяльність суб`єктів господарювання - роботодавців, які наймають працівників для подальшого виконання ними роботи в Україні в іншого роботодавця на умовах трудових договорів, здійснюється на підставі дозволу, виданого центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції.
Порядок видачі дозволу на наймання працівників для подальшого виконання ними роботи в Україні в іншого роботодавця встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Суб`єкти господарювання - роботодавці, які наймають працівників для подальшого виконання ними роботи в Україні в іншого роботодавця, направляють працівників за умови, якщо це передбачено колективним договором такого роботодавця, та за наявності згоди первинної профспілкової організації і зобов`язані:
1) укласти договір з роботодавцем про застосування праці працівника;
2) виплачувати працівникові заробітну плату в розмірі, не нижчому, ніж розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законом, та заробітної плати, яку отримує працівник у роботодавця за виконання такої ж роботи;
3) забезпечувати працівнику час роботи та відпочинку на умовах, визначених для працівників роботодавця, що передбачено умовами колективного договору та правилами внутрішнього трудового розпорядку;
4) нараховувати та сплачувати єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування на користь працівника;
{Пункт 4 частини першої статті 39 із змінами, внесеними згідно із Законом № 909-VIII від 24.12.2015}
5) не перешкоджати укладенню трудового договору між працівником та роботодавцем, у якого виконувалися ним роботи.
Забороняється діяльність суб`єктів господарювання - роботодавців, які наймають працівників для подальшого виконання ними роботи в Україні в іншого роботодавця без дозволу.
Так, включення до Переліку суб`єктів господарювання, які здійснюють наймання працівників для подальшого виконання ними роботи в Україні та в інших роботодавців не надає права ТОВ "Стафф-Сервіс" на здійснення будь-яких дій по найму працівників для подальшого виконання ними роботи в Україні в іншого роботодавця на підставі договорів кооперації, так як єдиною обов`язковою підставою для здійснення вищезазначених дії відповідно до вимог ч. 1 ст. 39 Закону України "Про зайнятість населення" є наявність відповідного дозволу, виданого центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції.
Таким чином, суд приходить до висновку, що ТОВ "Стафф-Сервіс" не надав належних та достатніх доказів того, що відповідач своїми рішеннями, діями або бездіяльністю порушив права свободи або законні інтереси позивача.
Згідно з приписами ч. 4 ст. 78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Відповідно до ч. 1 ст.90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача (ч.2 ст.77 КАС України).
Разом з тим у разі надання контролюючим органом доказів, які свідчать, що їхні дії є правомірними, позивач має спростовувати ці доводи. Наведене випливає зі змісту ч.1 ст.77 КАС України, згідно з якою кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, та ст.9 КАС України, якою визначено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін.
Відповідач належними та допустимими доказами довів правовірність своїх дій, а тому відсутні підстави для задоволення позовних вимог ТОВ "Стафф-Сервіс".
Керуючись ст. 9, 14, 73-78, 90, 242-246, 250, 255, 262 КАС України, суд
вирішив:
У задоволенні позову відмовити.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П`ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст рішення виготовлений та підписаний 07 жовтня 2021 р.
Суддя С.О. Варняк
кат. 112040100