
РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
і м е н е м У к р а ї н и
07 жовтня 2021 року м. Рівне №460/3680/21
Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Зозулі Д.П., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом
Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Рівненській області доФізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про застосування заходів реагування, -В С Т А Н О В И В:
До Рівненського окружного адміністративного суду надійшов позов Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Рівненській області (далі – позивач) до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (далі – ФОП ОСОБА_1 , відповідач), в якому позивач просить суд застосувати заходи реагування у вигляді повного зупинення роботи кафе-готелю « ІНФОРМАЦІЯ_1 » розташованого за адресою: АДРЕСА_1 , шляхом опечатування вхідних дверей будівлі та відключення від системи електрозабезпечення, до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що за результатами перевірки ФОП ОСОБА_1 інспекторами Сарненського районного сектора Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Рівненській області складений Акт від 05.03.2021 №8, яким установлені факти порушень з боку відповідача вимог законодавства у сфері пожежної, техногенної безпеки та цивільного захисту. Позивач вказує, що виявлені порушення становлять реальну загрозу життю та здоров`ю людей, а тому наявні усі правові підстави для застосування заходів реагування у вигляді повного зупинення роботи будівлі відповідача за адресою: АДРЕСА_2 , шляхом опечатування вхідних дверей та відключення від системи електрозабезпечення, до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки. Просив задовольнити позов повністю.
Ухвалою суду від 22.04.2021 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі №460/3680/21. Розгляд справи вирішено провести за правилами загального позовного провадження та підготовче засідання у справі призначено на 24.05.2021. Встановлено строк для подання відповідачем відзиву на позовну заяву.
Відповідач, без поважних причин, у строк встановлений судом до суду відзив на позовну заяву не надіслав. Керуючись ч. 6 ст. 162 КАС України суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Ухвалою суду від 24.05.2021 закрито підготовче провадження у справі. Розгляд справи по суті призначено у відкритому судовому засіданні на 23.06.2021.
Ухвалою суду від 23.06.2021, з урахуванням перебування головуючого судді у щорічній відпустці, відкладено розгляд справи до 18.08.2021.
Ухвалою суду від 18.08.2021 відкладено розгляд справи до 22.09.2021.
Ухвалою суду від 22.09.2021 відкладено розгляд справи до 06.10.2021.
Ухвалою суду від 06.10.2021 продовжено розгляд справи № 460/3680/21 у письмовому провадженні, за наявними у справі матеріалами.
За приписами частини четвертої статті 229 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Розглянувши матеріали та з`ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, суду слід зазначити наступне.
Так, наказом начальника Сарненського районного сектора Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Рівненській області від 29.01.2021 №1 “Про проведення позапланових перевірок” наказано провести позапланові заходи державного нагляду (контролю) за додержанням законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки суб`єктами господарювання, у власності (володінні), користуванні яких перебувають готелі, пансіонати, хостели, будинки для людей похилого віку та осіб з інвалідністю, розташованих на території Сарненського району згідно із Переліком, що додається (а.с. 7).
У Переліку суб`єктів господарювання, які підлягають позаплановим перевіркам дотримання вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки вказаний, зокрема, ФОП ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 ) (а.с. 8).
На підставі Наказу №1 головним державним інспектором з нагляду у сфері пожежної та техногенної безпеки у Сарненському районі Сарненського районного сектора Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Рівненській області оформлене Повідомлення про проведення позапланового заходу зі здійснення державного нагляду (контролю) від 01.03.2021 №8 щодо проведення перевірки ФОП ОСОБА_1 у період з 01.03.2021 по 05.03.2021, яке було отримано особисто відповідачем 01.03.2021 (а.с. 9).
За результатами перевірки провідним інспектором Сарненського районного сектора Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Рівненській області складений Акт від 05.03.2021 №8 (далі – Акт перевірки) (а.с. 10-23).
В Акті перевірки міститься розділ “Опис виявлених порушень вимог законодавства”, у якому зазначено 8 окремих пунктів порушень.
Позивач звернувся до суду з позовом про застосування до відповідача заходів реагування у вигляді повного зупинення роботи будівлі кафе-готелю « ІНФОРМАЦІЯ_1 » за адресою: АДРЕСА_2 , шляхом опечатування вхідних дверей та відключення від системи електрозабезпечення, до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, посилаючись на виявлені порушення:
Сигнал від приймально-контрольного приладу автоматичної пожежної сигналізації не виведено на пульт централізованого пожежного спостереження пожежної охорони (пункт 1.4. Розділу V “Правил пожежної безпеки в Україні”), що унеможливлює швидку передачу сигналу про пожежу в підрозділ пожежно-рятувальної служби. А це, в свою чергу, може призвести до виникнення масштабної пожежі, загибелі і травмування людей, значних матеріальних збитків тощо;
У житлових номерах відсутні на видимих місцях плани евакуації з відповідного поверху із зазначенням даного номера, кімнати, евакуаційних виходів та шляхів руху до них, місць розміщення первинних засобів пожежогасіння та ручних пожежних сповіщувачів, а також пояснювальний текст і пам`ятка про дії на випадок виникнення пожежі (пункт 5.1 Розділу «Правил пожежної безпеки в Україні»), що ускладнить евакуацію людей під час пожежі з приміщень та створить загрозу їх життю і здоров`ю;
Не проведено технічне обслуговування наявних вогнегасників на спеціалізованому пункті технічного обслуговування, (пункт 3.17 розділу V “Правил пожежної безпеки в Україні”), що може спричинити до їх відмови в критичний момент під час ліквідації пожеж. А це, в свою чергу спричинить до збільшення масштабів пожежі, загрози життю і здоров`ю персоналу та відвідувачів, великих матеріальних збитків;
Для зазначення місцезнаходження первинних засобів пожежогасіння не встановлено вказівні знаки згідно з ДСТУ 180 6309:2007 «Протипожежний захист. Знаки безпеки. Форма та колір», ГОСТ 12.4.026-76 «ССБТ. Цвета сигнальные и знаки безопасности», (пункт 3.10 Розділу V “Правил пожежної безпеки в Україні”), що в свою чергу, може спричинити до незнання працівниками місця розміщення первинних засобів пожежогасіння. А це може призвести до виникнення пожежі, загибелі і травмування людей, значних матеріальних збитків тощо;
Громадян котрі прибувають до готелю, не ознайомлюють з основними вимогами пожежної безпеки (під розпис). (пункт 5.1 Розділу VI ”Правил пожежної безпеки в Україні”), що в свою чергу, може спричинити до незнання правил безпечної поведінки, обов`язків та порядку дій на початковій стадії виникнення або загрози виникнення пожежі. А це може призвести до виникнення пожежі, загибелі і травмування людей, значних матеріальних збитків тощо;
Не встановлено покажчик розташування пожежної водойми (об`ємний зі світильником або плоский із застосуванням світловідбивних покриттів) (підпункт 9 пункту 2.1 розділу V ”Правил пожежної безпеки в Україні”), що в свою чергу призводить до не інформування пожежно-рятувальних підрозділів про можливість забору води;
Для приміщень об`єкта не розроблено та не затверджено керівником об`єкта або уповноваженою ним посадовою особою інструкції про заходи пожежної безпеки, (пункт 4, розділу II “Правила пожежної безпеки в Україні”), що в свою чергу, може спричинити до незнання працівниками школи правил безпечної поведінки, обов`язків та порядку дій на початковій стадії виникнення або загрози виникнення пожежі. А це може призвести до збільшення масштабів пожежі, загрози життю і здоров`ю персоналу та відвідувачів, великих матеріальних збитків;
Відсутній документ (наказ, інструкція тощо) яким встановлено протипожежний режим на об`єкті в якому зазначається: порядок відключення від мережі електроживлення обладнання у разі пожежі; порядок огляду й зачинення приміщень після закінчення роботи; порядок організації експлуатації і обслуговування наявних, засобів протипожежного захисту; порядок проведення планово-попереджувальних ремонтів та оглядів електроустановок (пункт 3, розділу II “Правила пожежної безпеки в Україні”), що в свою чергу, може спричинити до незнання працівниками готелю правил безпечної поведінки, обов`язків та порядку дій на початковій стадії виникнення або загрози виникнення пожежі. А це може призвести до збільшення масштабів пожежі, загрози життю і здоров`ю персоналу та відвідувачів, великих матеріальних збитків.
Вирішуючи спір по суті та вирішуючи питання щодо наявності правових підстав для застосування до відповідача заходів реагування, суд зазначає таке.
Частиною другою статті 19 Конституції України обумовлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини першої статті 3 Конституції України людина, її життя і здоров`я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.
Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов`язки та відповідальність суб`єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначає Закон України “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності” від 05.04.2007 №877-V (далі – Закон України №877-V).
Відповідно до статті 1 Закону України №877-V, державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб`єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Згідно з частиною першою статті 4 Закону України №877-V, державний нагляд (контроль) здійснюється за місцем провадження господарської діяльності суб`єкта господарювання або його відокремлених підрозділів, або у приміщенні органу державного нагляду (контролю) у випадках, передбачених законом.
Пунктами 1 та 7 Положення про Державну службу України з надзвичайних ситуацій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.12.2015 №1052 (далі - Положення №1052), визначено, що Державна служба України з надзвичайних ситуацій (ДСНС) є центральним органом виконавчої влади, що утворюється для забезпечення реалізації державної політики у сфері цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, а також гідрометеорологічної діяльності, та який здійснює свої повноваження безпосередньо та через свої територіальні органи.
За правилами частини третьої статті 55 Кодексу цивільного захисту України №5403-VI від 02.10.2012 (далі – КЦЗ України), забезпечення пожежної безпеки суб`єкта господарювання покладається на власників та керівників таких суб`єктів господарювання.
Відповідно до пункту 12 частини першої статті 67 КЦЗ України, до повноважень центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, належить: звернення до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об`єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зупинення проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо ці порушення створюють загрозу життю та/або здоров`ю людей.
Частиною першою статті 68 КЦЗ України визначено, що посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, у разі порушення вимог законодавства з питань техногенної та пожежної безпеки, у тому числі невиконання їх законних вимог, зобов`язані застосовувати санкції, визначені законом.
У разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров`ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом (частина друга статті 68 ЦКЗ України).
Відповідно до пунктів 1, 2 частини першої статті 70 КЦЗ України, підставою для звернення центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об`єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів є: 1) недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, нормами і правилами; 2) порушення вимог пожежної безпеки, передбачених нормами і правилами, під час будівництва приміщень, будівель та споруд виробничого призначення.
Відповідно до частини сьомої статті 7 Закону України №877-V, на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду.
Аналіз вказаних вище норм законодавства дає підстави для висновку, що контролюючий орган має право на звернення до суду з позовом про застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг, на підставі лише Акта перевірки, яким установлені факти порушень вимог законодавства у сфері пожежної, техногенної безпеки та цивільного захисту об`єктів.
На момент звернення до суду позивач вказував, що подальша експлуатація будівлі кафе-готелю «Саша» створює загрозу життю та / або здоров`ю людей.
Суд погоджується з доводами позивача про те, що виявлені та описані в Акті перевірки порушення створюють загрозу життю та / або здоров`ю людей, проте на момент розгляду справи відсутні підстави для застосування до відповідача заходів реагування, оскільки усі виявлені порушення були усунуті відповідачем (а.с. 40-61).
Оскільки правових підстав для застосування до відповідача заходів реагування на момент розгляду справи немає, тому заявлені позовні вимоги не підлягають до задоволення.
Питання щодо розподілу судових витрат у порядку статті 139 КАС України не підлягає вирішенню.
Керуючись статтями 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В :
Адміністративний позов Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Рівненській області (вулиця Гетьмана Полуботка, 37, місто Рівне, 33028; код ЄДРПОУ 38610634) до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) про застосування заходів реагування – залишити без задоволення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд.
У разі розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складений 07 жовтня 2021 року
Суддя Д.П. Зозуля