Рішення № 100149871, 04.10.2021, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
04.10.2021
Номер справи
640/4929/20
Номер документу
100149871
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

04 жовтня 2021 року м. Київ № 640/4929/20

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Чудак О.М., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення та виклику учасників справи адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Агентство цифрових рішень" до Головного управління Державної податкової служби у місті Києві про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,

установив:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Агентство цифрових рішень" звернулося до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовною заявою до Головного управління Державної податкової служби у місті Києві про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 05.02.2020 №0107930409 у частині нарахування Товариству з обмеженою відповідальністю "Агентство цифрових рішень" штрафу у сумі 43 936,78 грн за несвоєчасну реєстрацію податкової накладної від 08.11.2019 №11.

В обґрунтування позовної заяви з урахуванням відповіді на відзив зазначено, що згідно податкового повідомлення-рішення від 05.02.2020 №0107930409 до ТОВ "Агентство цифрових рішень" протиправно застосовано штраф на підставі пункту 120-1.1 статті 120-1 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI (ПК України) у сумі 43 936,78 грн з огляду на висновок акту камеральної перевірки від 14.01.2020 №485/26-15-04-09-20/39532600 про порушення ТОВ "Агентство цифрових рішень", передбачених пунктом 201.10 статті 201 ПК України термінів реєстрації податкової накладної від 08.11.2019 №11.

Позивач зазначає, що 29.11.2019, в межах строку, передбаченого пунктом 201.10 статті 201 ПК України, подав на реєстрацію у Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну від 08.11.2019 №11. Однак, вказана накладна не прийнята 29.11.2019 у зв`язку із тим, що сума податку на додану вартість за вказаною податковою накладною (439 367,79 грн) не може перевищувати суму, на яку продавець має право зареєструвати податкові накладні/розрахунки коригування, яка станом на 29.11.2019 за даними відповідача складала 84 602,86 грн.

При цьому, позивач зауважує, що 29.11.2019 здійснив поповнення рахунку у системі електронного адміністрування податку на 404 000 грн, до направлення на реєстрацію податкової накладної від 08.11.2019 №11. До того ж, 30.11.2019 позивач здійснив повторну спробу реєстрації податкової накладної від 08.11.2019 №11, однак, знову вказана податкова накладна не була прийнята у зв`язку із недостатністю коштів на рахунку у системі електронного адміністрування податку, повідомлено, що залишок таких коштів складає 69852,86 грн.

З урахуванням наведеного позивач зазначає, що вчасно виконав обов`язок щодо реєстрації податкової накладної від 08.11.2019 №11, однак, з незалежних від нього причин, вказана податкова накладна зареєстрована 02.12.2019, тобто з порушенням строків, передбачених пунктом 201.10 статті 201 ПК України, що унеможливлює застосування до ТОВ "Агентство цифрових рішень" штрафу на підставі пункту 120-1.1 статті 120-1 ПК України за порушення на 2 дні вказаного строку.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 04.03.2020 відкрито провадження у справі і призначено її до розгляду у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

Відповідач подав відзив на позовну заяву ТОВ "Агентство цифрових рішень" у якому вказав на необґрунтованість та відсутність підстав для задоволення позовних вимог, посилаючись на висновки, викладені в акті перевірки від 14.01.2020 №485/26-15-04-09-20/39532600 про порушення ТОВ "Агентство цифрових рішень", передбачених пунктом 201.10 статті 201 ПК України термінів реєстрації податкової накладної від 08.11.2019 №11.

Позивачем подано відповідь на відзив. Відтак, керуючись нормою частини п`ятої статті 262 КАС України, суд здійснював розгляд даної справи в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

Суд дослідив матеріали справи на підтвердження й спростування заявлених вимог в їх сукупності, надав їм юридичну оцінку та встановив наступне.

Станом на початок дня 29.11.2019 на рахунку ТОВ "Агентство цифрових рішень в системі електронного адміністрування ПДВ станом перебувала сума податку, на яку Товариство мало право зареєструвати податкові накладні, а саме 84 602,68 грн.

29.11.2019 о 16:18 ТОВ "Агентство цифрових рішень" здійснило поповнення рахунку у системі електронного адміністрування податку на 404 000 грн, що підтверджується платіжним дорученням від 29.11.2019 №1696 та випискою з банківського рахунку ТОВ "Агентство цифрових рішень" за 29.11.2019.

29.11.2019 о 19:17 ТОВ "Агентство цифрових рішень" направлено на реєстрацію у Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну від 08.11.2019 №11 на загальну суму 2 636 206,76 грн, у тому числі ПДВ 439 367,79 грн.

Однак, вказана накладна не прийнята 29.11.2019 у зв`язку із тим, що сума податку на додану вартість за вказаною податковою накладною не може перевищувати суму, на яку продавець має право зареєструвати податкові накладні/розрахунки коригування, яка станом на 29.11.2019 за даними відповідача складала 84 602,86 грн.

30.11.2019 о 15:51 позивач здійснив повторну спробу реєстрації податкової накладної від 08.11.2019 №11, однак, знову вказана податкова накладна не була прийнята у зв`язку із недостатністю коштів на рахунку у системі електронного адміністрування податку, повідомлено, що залишок таких коштів складає 69 852,86 грн.

02.12.2019 податкова накладна від 08.11.2019 №11 зареєстрована у Єдиному реєстрі податкових накладних.

14.01.2020 ГУ ДПС у місті Києві проведена камеральна перевірка ТОВ "Агентство цифрових рішень" щодо своєчасності реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних.

За результатом перевірки складено акт від 14.01.2020 №485/26-15-04-09-20/39532600 у якому зафіксовано порушення ТОВ "Агентство цифрових рішень" вимог пункту 201.10 статті 201 ПК України шляхом несвоєчасної реєстрації у Єдиному реєстрі податкових накладних, зокрема, податкової накладної від 08.11.2019 №11, граничною датою реєстрації якої є 30.11.2019, а фактично вказана податкова накладна зареєстрована 02.12.2019.

ТОВ "Агентство цифрових рішень" подано заперечення на акт від 14.01.2020 №485/26-15-04-09-20/39532600, за результатом розгляду якого ГУ ДПС у м. Києві прийнято рішення від 04.02.2020 №20441/10/26-15-04-09-18 про залишення без змін висновків вказаного акту камеральної перевірки.

05.02.2020 на підставі висновків акту перевірки від 04.02.2020 №20441/10/26-15-04-09-18 відповідачем прийняте податкове повідомлення-рішення №0107930409, яким, зокрема, за порушення на два дні терміну реєстрації податкової накладної від 08.11.2019 №11 до ТОВ "Агентство цифрових рішень" на підставі пункту 120-1.1 статті 120-1 ПК України застосовано штраф у сумі 43 936,78 грн.

Позивач не погоджується із податковим повідомленням-рішенням від 05.02.2020 №0107930409 у частині застосування штрафу у сумі 43 936,78 грн, а тому звернувся до суду із вказаним позовом.

Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, суд вважає позов таким, що підлягає задоволенню з наступних підстав.

Згідно пункту 120-1.1 статті 120-1 ПК України порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю), складеної на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обов`язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі 10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів.

Відповідно до пункту 109.1 статті 109 ПК України, податковими правопорушеннями є протиправні діяння (дія чи бездіяльність) платників податків, податкових агентів, та/або їх посадових осіб, а також посадових осіб контролюючих органів, що призвели до невиконання або неналежного виконання вимог, установлених цим Кодексом та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

За змістом постанови Верховного Суду від 16.04.2021 у справі №2140/1460/18 відсутність вини платника податків, як необхідної складової податкового правопорушення, передбаченого пунктом 120-1.1 статті 120-1 ПК України, обумовлює протиправність застосування штрафних санкцій за таке порушення.

У постанові Верховного Суду від 30.01.2018 у справі №816/390/17 висловлено висновок за змістом якого якщо реєстрація податкової накладної з порушенням встановлених термінів відбулась не з вини платника податків, а позивачем доведено здійснення всіх передбачених законодавством дій для своєчасної реєстрації податкової накладної, це виключає склад податкового правопорушення, та доводить безпідставність та протиправність податкового повідомлення-рішення.

Відповідно частини п`ятої статті 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Згідно пункту 201.1 статті 201 ПК України на дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Пункт 201.10 статті 201 ПК України передбачає, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.

Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.

Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.

Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків:

- для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені;

- для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені;

- для розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, - протягом 15 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем).

У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.

Платник податку має право зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну та/або розрахунок коригування, складені починаючи з 1 липня 2015 року, в яких загальна сума податку не перевищує суму, обчислену відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 цього Кодексу.

Якщо сума, визначена відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 цього Кодексу, є меншою, ніж сума податку в податковій накладній та/або розрахунок коригування, які платник повинен зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних, то платник зобов`язаний перерахувати потрібну суму коштів із свого поточного рахунку на свій рахунок в системі електронного адміністрування податку на додану вартість.

Згідно пункту 200-1.2 статті 200-1 ПК України платникам податку автоматично відкриваються рахунки в системі електронного адміністрування податку на додану вартість.

Розрахунки з бюджетом у системі електронного адміністрування податку на додану вартість здійснюються з цих рахунків, крім випадку, передбаченого абзацом другим пункту 87.1 статті 87 цього Кодексу.

Так, пункт 87.1 статті 87 ПК України передбачає, що джерелами самостійної сплати грошових зобов`язань або погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти, у тому числі ті, що отримані від продажу товарів (робіт, послуг), майна, випуску цінних паперів, зокрема корпоративних прав, отримані як позика (кредит), та з інших джерел, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею, а також суми надміру сплачених платежів до відповідних бюджетів.

Джерелом самостійної сплати грошових зобов`язань з податку на додану вартість є суми коштів, джерела яких зазначені в абзаці першому цього пункту та обліковуються в системі електронного адміністрування податку на додану вартість. У разі сплати податкових зобов`язань, що виникли до 1 липня 2015 року, та/або погашення податкового боргу за податковими зобов`язаннями, що виникли до 1 липня 2015 року, перерахування коштів до бюджету здійснюється безпосередньо з поточних рахунків платника податків, відкритих у банках.

Не можуть бути джерелом погашення податкового боргу, крім погашення податкового боргу з податку на додану вартість (крім податкового боргу, що виник до 1 липня 2015 року), кошти на рахунку платника в системі електронного адміністрування податку на додану вартість. Для погашення такого податкового боргу за рахунок коштів на рахунку платника податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість центральний орган виконавчої влади, що реалізує податкову і митну політику, за умови наявності підстав, передбачених статтею 95 цього Кодексу, надсилає центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, у якому відкриті рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, реєстр, у якому зазначаються найменування платника податків, податковий та індивідуальний податковий номер платника податків та сума податкового боргу, що підлягає перерахуванню до бюджету (крім сум податкового боргу за податковими зобов`язаннями з податку на додану вартість, що підлягали сплаті до державного бюджету та за якими сформовано реєстр для перерахування коштів до державного бюджету з рахунка у системі електронного адміністрування відповідно до пункту 200.2 статті 200 цього Кодексу).

За приписами пункту 200-1.3 статті 200-1 ПК України платник податку має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних на суму податку (УНакл), обчислену за такою формулою:

УНакл = ?НаклОтр + ?Митн + ?ПопРах + ?Овердрафт - ?НаклВид - ?Відшкод - ?Перевищ;

де:

УНаклОтр - загальна сума податку за отриманими платником податковими накладними, зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних, податковими накладними, складеними платником податку відповідно до пункту 208.2 статті 208 цього Кодексу та зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних, та розрахунками коригування до таких податкових накладних, зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних;

SМитн - загальна сума податку, сплаченого платником при ввезенні товарів на митну територію України, крім сум податку, сплаченого (нарахованого) відповідно до підпункту 191.1.2 пункту 191.1 статті 191 цього Кодексу оператором поштового зв`язку, експрес-перевізником;

УПопРах - загальна сума поповнення з поточного рахунку платника податку рахунка в системі електронного адміністрування податку, в тому числі рахунків у системі електронного адміністрування податку платника - сільськогосподарського підприємства, що обрало спеціальний режим оподаткування відповідно до статті 209 цього Кодексу, зазначених у підпунктах "а" - "в" пункту 200-1.2 цієї статті.

Під час розрахунку показника ?ПопРах також враховується сума коштів у разі проведення органом, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, розрахунків платника податку з погашення заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію, опалення та постачання гарячої води, послуги з централізованого водопостачання, водовідведення, що вироблялися, транспортувалися та постачалися населенню та/або іншим підприємствам централізованого питного водопостачання та водовідведення, які надають населенню послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, яка виникла у зв`язку з невідповідністю фактичної вартості теплової енергії та послуг з централізованого водопостачання, водовідведення, опалення та постачання гарячої води тарифам, що затверджувалися та/або погоджувалися органами державної влади чи органами місцевого самоврядування, за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам з подальшим спрямуванням коштів відповідно до Закону України про Державний бюджет України в рахунок погашення заборгованості з податку. При цьому для поповнення рахунка в системі електронного адміністрування податку враховується в межах проведених розрахунків з податку сума зменшення залишку узгоджених податкових зобов`язань такого платника податку, не сплачених до бюджету, строк сплати яких настав, що обліковується органом, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, до виконання в повному обсязі за коригуючими реєстрами.

Порядок та строки врахування таких сум у системі електронного адміністрування податку встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Не враховуються в обрахунку показника ?ПопРах суми, зараховані на рахунки платників у системі електронного адміністрування податку з:

а) рахунків у системі електронного адміністрування податку, відкритих для перерахування коштів до Державного бюджету України та на спеціальні рахунки, відкриті в установах банків та/або в органах, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів, для здійснення операцій з постачання сільськогосподарських товарів/послуг (крім зернових та технічних культур та продукції тваринництва, визначених у пункті 209.19 статті 209 цього Кодексу);

б) рахунків у системі електронного адміністрування податку, відкритих для перерахування коштів до Державного бюджету України та на спеціальні рахунки, відкриті в установах банків та/або в органах, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів, для здійснення операцій з постачання зернових та технічних культур, визначених у пункті 209.19 статті 209 цього Кодексу;

в) рахунків у системі електронного адміністрування податку, відкритих для перерахування коштів до Державного бюджету України та на спеціальні рахунки, відкриті в установах банків та/або в органах, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів, для здійснення операцій з постачання продукції тваринництва, визначеної у пункті 209.19 статті 209 цього Кодексу.

?Овердрафт - сума середньомісячного розміру сум податку, які за останніх 12 звітних (податкових) місяців були задекларовані платником до сплати до бюджету та погашені чи розстрочені або відстрочені, а також задекларовані платником - сільськогосподарським підприємством, що обрав спеціальний режим оподаткування відповідно до статті 209 цього Кодексу.

УНаклВид - загальна сума податку за складеними платником податковими накладними, зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних та розрахунками коригування до таких податкових накладних, зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних;

УВідшкод - загальна сума податку, заявлена платником до бюджетного відшкодування з урахуванням сум коригувань та результатів перевірок, що проводяться відповідно до цього Кодексу;

УПеревищ - загальна сума перевищення податкових зобов`язань, зазначених платником у поданих податкових деклараціях з урахуванням поданих уточнюючих розрахунків до них, над сумою податку, що міститься в складених таким платником податкових накладних та розрахунках коригування до таких податкових накладних, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Під час обрахунку суми УНакл також використовуються показники, визначені пунктами 34, 34-1 підрозділу 2 розділу XX "Перехідні положення" цього Кодексу.

Відповідно до підпунктів «а», «б» пункту 200-1.4 статті 200-1 ПК України на рахунок у системі електронного адміністрування податку на додану вартість платника зараховуються кошти, зокрема:

а) з поточного рахунку такого платника в сумах, необхідних для збільшення розміру суми, що обчислюється відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 цього Кодексу;

б) з поточного рахунку такого платника в сумах, недостатніх для сплати до бюджету узгоджених податкових зобов`язань з цього податку.

Згідно пункту 200-1.5 статті 200-1 ПК України з рахунку у системі електронного адміністрування податку на додану вартість платника перераховуються кошти до державного бюджету в сумі податкових зобов`язань з податку на додану вартість, що підлягає сплаті за наслідками звітного податкового періоду, та на поточний рахунок платника податку за його заявою, яка подається до контролюючого органу у складі податкової звітності з податку на додану вартість, у розмірі суми коштів, що перевищує суму задекларованих до сплати до бюджету податкових зобов`язань та суми податкового боргу з податку. При цьому перерахування коштів на поточний рахунок платника може здійснюватися у разі відсутності перевищення суми податку, зазначеної у складених податкових накладних, складених у звітному періоді та зареєстрованих у Єдиному реєстрі податкових накладних, над сумою податкових зобов`язань з податку за операціями з постачання товарів/послуг, задекларованих у податковій звітності з податку на додану вартість у цьому звітному періоді.

Пункт 200-1.7 статті 200-1 ПК України передбачає, що кошти, зараховані на рахунок платника в системі електронного адміністрування податку на додану вартість, є коштами, які використовуються виключно у цілях, визначених пунктом 200-1.5 статті 200-1 цього Кодексу, та погашення податкового боргу з податку на додану вартість.

Аналіз наведених норм свідчить, що платник податків зобов`язаний зареєструвати податкову накладну у Єдиному реєстрі податкових накладних з дотриманням строку, передбаченого пунктом 201.10 статті 201 ПК України.

При цьому, платник податку має право зареєструвати податкову накладну якщо сума податку на додану вартість за такою податковою накладною не перевищує суму УНакл, обчислену за відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 цього Кодексу. У разі перевищення суми податку на додану вартість за податковою накладною над сумою УНакл, платник податків повинен зобов`язаний перерахувати потрібну суму коштів із свого поточного рахунку на свій рахунок в системі електронного адміністрування податку на додану вартість.

Невиконання вказаного обов`язку щодо реєстрації податкової накладної у Єдиному реєстрі податкових накладних з дотриманням строку, передбаченого пунктом 201.10 статті 201 ПК України, має наслідком застосування до такого платника податків штрафних санкцій на підставі пункту 120-1.1 статті 120-1 ПК України. Водночас, відсутні підстави для застосування до платника податків вказаних штрафних санкцій якщо він доведе здійснення всіх передбачених законодавством дій для своєчасної реєстрації податкової накладної.

Підставою для застосування до ТОВ "Агентство цифрових рішень" штрафних санкції у сумі 43 936,78 грн на підставі пункту 120-1.1 статті 120-1 ПК України згідно податкового повідомлення-рішення від 05.02.2020 №0107930409 слугував висновок відповідача про те, що граничною датою реєстрації податкової накладної від 08.11.2019 №11 є 30.11.2019, а фактично вказана податкова накладна зареєстрована 02.12.2019, тобто з порушенням на два дні граничного строку реєстрації такої податкової накладної, передбаченого пунктом 201.10 статті 201 ПК України.

Разом з цим, судом встановлено, що 29.11.2019 о 19:17 ТОВ "Агентство цифрових рішень" направлено на реєстрацію у Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну від 08.11.2019 №11 на загальну суму 2 636 206,76 грн, у тому числі ПДВ 439 367,79 грн. Однак, вказана накладна не прийнята 29.11.2019 у зв`язку із тим, що сума податку на додану вартість за вказаною податковою накладною не може перевищувати суму, на яку продавець має право зареєструвати податкові накладні/розрахунки коригування, яка станом на 29.11.2019 за даними відповідача складала 84 602,86 грн.

30.11.2019 о 15:51 позивач здійснив повторну спробу реєстрації податкової накладної від 08.11.2019 №11, однак, знову вказана податкова накладна не була прийнята у зв`язку із недостатністю коштів на рахунку у системі електронного адміністрування податку, повідомлено, що залишок таких коштів складає 69 852,86 грн.

Водночас, відповідач не заперечує, що станом на 29.11.2019 на рахунку ТОВ "Агентство цифрових рішень в системі електронного адміністрування ПДВ станом перебувала сума податку, на яку Товариство мало право зареєструвати податкові накладні, а саме 84 602,68 грн.

29.11.2019 о 16:18 ТОВ "Агентство цифрових рішень" здійснило поповнення рахунку у системі електронного адміністрування податку на 404 000 грн, що підтверджується платіжним дорученням від 29.11.2019 №1696 та випискою з банківського рахунку ТОВ "Агентство цифрових рішень" за 29.11.2019.

При цьому, з матеріалів справи не простежується, а відповідач не зазначає, що вказані кошти у сумі 404 000 грн спрямовані на погашення податкових зобов`язань чи податкового боргу ТОВ "Агентство цифрових рішень" з податку на додану вартість. Також позивачем не вказано, що визначені станом на 29.11.2019 від`ємні суми ?Відшкод, ?Перевищ чи ?НаклВид за іншими податковими накладними частково поглинули вказане збільшення суми ?ПопРах на 404 000 грн та, як наслідок, сума УНакл станом на 29.11.2019 склала 84 602,86 грн, а станом на 30.11.2019 - 69 852,86 грн.

Таким чином суд вважає, що відповідачем не доведено, що сума УНакл ТОВ "Агентство цифрових рішень" станом на 29.11.2019 складала 84 602,86 грн, а станом на 30.11.2019 - 69 852,86 грн. Тобто, відповідач не довів наявності обставин, що перешкоджали вчасному прийняттю на реєстрацію податкової накладної від 08.11.2019 №11.

Разом з цим, матеріали справи свідчать про те, що ТОВ "Агентство цифрових рішень" вчинило всі необхідні дії для реєстрації податкової накладної від 08.11.2019 №11 у Єдиному реєстрі податкових накладних в межах строку реєстрації такої податкової накладної, визначеного згідно із пунктом 201.10 статті 201 ПК України.

Підсумовуючи наведене суд зазначає, що реєстрація податкової накладної від 08.11.2019 №11 з порушенням встановлених термінів відбулась не з вини ТОВ "Агентство цифрових рішень", яким доведено здійснення всіх передбачених законодавством дій для своєчасної реєстрації податкової накладної, що виключає у даному випадку склад податкового правопорушення, передбаченого пунктом 120-1.1 статті 120-1 ПК України, та свідчить про протиправність податкового повідомлення-рішення від 05.02.2020 №010793040 у частині застосування до ТОВ "Агентство цифрових рішень" штрафу у сумі 43 936,78 грн.

Відповідно до частини другої статті 6 КАС України суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.

Згідно з частиною першою статті 17 Закону України «Про виконання рішення та застосування практики Європейського Суду з прав людини» суди України застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини і основних свобод та протоколи до неї і практику Європейського суду, як джерела права.

Європейський суд з прав людини у своєму рішенні від 20 жовтня 2011 року у справі «Рисовський проти України» (заява № 29979/04) підкреслив особливу важливість принципу «належного урядування», який передбачає, що в разі, коли йдеться про питання загального інтересу, зокрема, якщо справа впливає на такі основоположні права людини, як майнові права, державні органи повинні діяти вчасно та в належний і якомога послідовніший спосіб.

Також Європейський суд з прав людини зазначив, що державні органи, які не впроваджують або не дотримуються своїх власних процедур, не повинні мати можливість отримувати вигоду від своїх протиправних дій або уникати своєчасного виконання своїх обов`язків.

Суд акцентує увагу на тому, що відповідно до частини другої статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову. Такий підхід узгоджується з практикою Європейського Суду з прав людини. Так, у пункті 110 рішення від 23 липня 2002 року у справі "Компанія "Вестберґа таксі Актіеболаґ" та "Вуліч проти Швеції" визначив, що адміністративні суди, які розглядають скарги заявників стосовно рішень податкового управління, мають повну юрисдикцію у цих справах та повноваження скасувати оскаржені рішення. Справи мають бути розглянуті на підставі поданих доказів, а довести наявність підстав, передбачених відповідними законами, для призначення податкових штрафів має саме податкове управління.

Системно проаналізувавши приписи законодавства України, надавши оцінку з урахуванням усіх доказів у справі в їх сукупності, враховуючи те, що відповідачем не доведено обґрунтованості застосування до позивача штрафу у сумі 43 936,78 грн за порушення термінів реєстрації податкової накладної від 08.11.2019 №11 на підставі спірного рішення, а обставини справи свідчать про протилежне, суд вважає, що наявні підстави для захисту прав позивача у судовому порядку шляхом визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 05.02.2020 №010793040 у частині застосування до ТОВ "Агентство цифрових рішень" штрафних санкцій у сумі 43 936,78 грн.

Частиною першою, сьомою статті 139 КАС України передбачено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. Розмір витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо).

Оскільки даний позов сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, підлягає задоволенню повністю, а позивачем за його подання сплачено судовий збір у розмірі 2102 грн, то вказана сума підлягає поверненню позивачу за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень.

На підставі вище викладеного, керуючись статтями 2, 72-77, 139, 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України,

вирішив:

Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Агентство цифрових рішень" задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 05.02.2020 №010793040 у частині застосування до ТОВ "Агентство цифрових рішень" штрафних санкцій у сумі 43 936,78 грн.

Стягнути з Головного управління ДПС у місті Києві за рахунок бюджетних асигнувань на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Агентство цифрових рішень" судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 2102 (дві тисячі сто дві) грн.

Рішення набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Позивач - Товариство з обмеженою відповідальністю "Агентство цифрових рішень" (місцезнаходження юридичної особи: 01034, місто Київ, проспект Леся Курбаса, будинок 10-А, квартира 29; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань: 39532600).

Відповідач - Головне управління Державної податкової служби у місті Києві (місцезнаходження юридичної особи: 04116, місто Київ, вулиця Шолуденка, будинок 33/19; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань: ВП 44116011).

Суддя О.М. Чудак