
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа № 380/8084/20
УХВАЛА
ПРО ЗАМІНУ СТОРОНИ ВИКОНАВЧОГО ПРОВАДЖЕННЯ
28 вересня 2021 року м. Львів
Львівський окружний адміністративний суд, суддя Клименко О.М., розглянувши в порядку письмового провадження заяву представника позивача від 26 серпня 2021 року про заміну сторони виконавчого провадження у справі № 380/8084/20 за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Управління праці та соціального захисту населення Бродівської районної державної адміністрації Львівської області (вул. Щурата, 1, м. Броди, Львівська область, 80600) про визнання протиправною бездіяльності, зобов`язання вчинити дії,-
ВСТАНОВИВ:
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 15 лютого 2021 року у справі № 380/8084/20 позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Управління праці та соціального захисту населення Бродівської районної державної адміністрації Львівської області (вул. Щурата, 1, м. Броди, Львівська область, 80600) про визнання протиправною бездіяльності, зобов`язання вчинити дії задоволено повністю.
Визнано протиправною бездіяльність Управління праці та соціального захисту населення Бродівської районної державної адміністрації Львівської області щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 щорічної разової грошової допомоги до 5 травня, передбаченої частиною 5 статті 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», за 2020 рік у розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком.
Зобов`язано Управління праці та соціального захисту населення Бродівської районної державної адміністрації Львівської області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 недоплачену грошову допомогу до 5 травня за 2020 рік у розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком, з урахуванням попередньо виплаченої суми допомоги.
Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Управління праці та соціального захисту населення Бродівської районної державної адміністрації Львівської області (вул. Щурата, 1, м. Броди, Львівська область, 80600, код ЄДРПОУ 03194298) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) 500,00 грн. витрат на правничу допомогу.
В стягненні решти витрат на правничу допомогу відмовлено.
01 вересня 2021 від представника позивача через канцелярію суду надійшла заява від 26 серпня 2021 року про заміну сторони виконавчого провадження. Указана заява мотивована тим, що Управління праці та соціального захисту населення Бродівської районної державної адміністрації Львівської області реорганізовується шляхом приєднання до Управління соціального захисту населення Золочівської районної державної адміністрації Львівської області, яке є правонаступником його майна, всіх прав та обов`язків на підставі Розпорядження Голови Бродівської районної державної адміністрації Львівської області № 5-к від 06 січня 2021 року (із змінами згідно розпорядження від 08 лютого 2021 року № 19-к). Отже, обов`язки Управління праці та соціального захисту населення Бродівської районної державної адміністрації Львівської області перейшли до Управління соціального захисту населення Золочівської районної державної адміністрації Львівської області, як правонаступника. Таким чином, починаючи з січня 2021 року за зобов`язаннями Управління
праці та соціального захисту населення Бродівської районної державної адміністрації Львівської області відповідає його правонаступник – Управління соціального захисту населення Золочівської районної державної адміністрації Львівської області.
На підставі викладеного представник позивача просить суд замінити сторону виконавчого провадження у справі № 380/8084/20 з Управління праці та соціального захисту населення Бродівської районної державної адміністрації Львівської області на його правонаступника Управління соціального захисту населення Золочівської районної державної адміністрації Львівської області.
Судове засідання щодо розгляду заяви представника позивача від 26 серпня 2021 року про заміну сторони виконавчого провадження суд призначив на 28 вересня 2021 року.
Належним чином повідомлені позивач та відповідач явки уповноважених представників в судове засідання, призначене на 28 вересня 2021 року, не забезпечили, про причини неявки суд не повідомили.
Відповідно до частини другої статті 379 КАС України суд розглядає питання про заміну сторони виконавчого провадження в десятиденний строк у судовому засіданні з повідомленням державного виконавця або заінтересованої особи, які звернулися з поданням (заявою), та учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.
Із урахуванням норм частини другої статті 379 КАС України суд розглядає заяву представника позивача від 26 серпня 2021 року про заміну сторони виконавчого провадження за відсутності належним чином повідомлених сторін.
Вирішуючи заяву представника позивача, суд виходить з такого.
Згідно з частиною першою статті 129-1 Конституції України судове рішення є обов`язковим до виконання.
Відповідно до частини першої статті 379 КАС України у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження за поданням державного виконавця або за заявою заінтересованої особи суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, замінює сторону виконавчого провадження її правонаступником.
Згідно зі статтею 1 Закону України «Про виконавче провадження» від 02 червня 2016 року № 1404-VIII виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Відповідно до частин першої, другої, п`ятої статті 15 цього ж Закону сторонами виконавчого провадження є стягувач і боржник. Стягувачем є фізична або юридична особа чи держава, на користь чи в інтересах яких видано виконавчий документ. Боржником є визначена виконавчим документом фізична або юридична особа, держава, на яких покладається обов`язок щодо виконання рішення. У разі вибуття однієї із сторін виконавець за заявою сторони, а також заінтересована особа мають право звернутися до суду із заявою про заміну сторони її правонаступником. Для правонаступника усі дії, вчинені до його вступу у виконавче провадження, є обов`язковими тією мірою, якою вони були б обов`язковими для сторони, яку правонаступник замінив.
В контексті аналізу наведених вище норм права суд відзначає, що питання правонаступництва в сфері управлінської діяльності органів державної влади (публічне правонаступництво) було предметом розгляду Верховним Судом, який у складі судової палати з розгляду справ щодо податків, зборів та інших обов`язкових платежів Касаційного адміністративного суду ухвалив постанову від 11 жовтня 2019 року у справі № 812/1408/16, фактичні обставини у якій хоча і не є подібними, проте, безпосередній підхід до розуміння наявного у цій справі питання суд уважає застосовним до цієї справи.
Так, Верховний Суд у цій постанові здійснив системне тлумачення норм Закону України від 02 червня 2016 року № 1404-VIII «Про виконавче провадження» (далі - Закон № 1404-VIII) у взаємозв`язку зі статтями 52 і 379 КАС України і сформулював висновок, відповідно до якого публічне правонаступництво органів державної влади є окремим, особливим видом правонаступництва, під таким терміном розуміється перехід в установлених законом випадках прав та обов`язків одного суб`єкта права іншому. При цьому обов`язок по відновленню порушених прав особи покладається на орган, компетентний відновити такі права. Такий підхід щодо переходу до правонаступника обов`язку відновити порушене право відповідає принципу верховенства права, оскільки метою правосуддя є ефективне поновлення порушених прав, свобод і законних інтересів.
У спорах, які виникають з публічних правовідносин, де оскаржуються рішення (дії, бездіяльність) державного органу, пов`язані зі здійсненням функції від імені держави, стороною є сама держава в особі того чи іншого уповноваженого органу. Функції держави, які реалізовувалися ліквідованим органом, не можуть бути припинені та підлягають передачі іншим державним органам, за винятком того випадку, коли держава відмовляється від таких функцій взагалі.
Отже, правонаступництво у сфері управлінської діяльності органів державної влади (публічне правонаступництво) передбачає повне або часткове передання (набуття) адміністративної компетенції одного суб`єкта владних повноважень (суб`єкта публічної адміністрації) до іншого або внаслідок припинення первісного суб`єкта, або внаслідок повного чи часткового припинення його адміністративної компетенції.
У такому разі також відбувається вибуття суб`єкта владних повноважень із публічних правовідносин.
Особливістю адміністративного (публічного) правонаступництва є те, що подія переходу прав та обов`язків, що відбувається із суб`єктами владних повноважень, сама собою повинна бути публічною та врегульованою нормами адміністративного права.
При цьому можна виділити дві форми адміністративного (публічного) правонаступництва: 1) фактичне (або компетенційне адміністративне правонаступництво), тобто таке, де вирішуються питання передачі фактичних повноважень від одного до іншого органу, посадової особи (або повноважень за компетенцією) та 2) процесуальне адміністративне (публічне) правонаступництво.
Фактичне (компетенційне) адміністративне (публічне) правонаступництво - це врегульовані нормами адміністративного права умови та порядок передання адміністративної компетенції від одного суб`єкта владних повноважень (суб`єкта публічної адміністрації) до іншого, який набуває певні владні повноваження внаслідок ліквідації органу чи посади суб`єкта владних повноважень, припинення первісного суб`єкта, або внаслідок повного чи часткового припинення компетенції органу публічної адміністрації чи припинення повноважень посадової особи.
Процесуальне адміністративне (публічне) правонаступництво - це унормована можливість заміни адміністративним судом (на будь-якій стадії процесу судового розгляду справи в суді першої, апеляційної та касаційної інстанцій (крім випадків перегляду справи за винятковими чи нововиявленими обставинами) сторони чи третьої особи іншим суб`єктом, коли права та обов`язки суб`єкта владних повноважень перейшли від сторони (в адміністративній справі) до іншого суб`єкта владних повноважень, а також можливість суб`єкта публічної адміністрації (правонаступника) вступити в судовий процес як сторона чи третя особа.
При визначенні процесуального адміністративного (публічного) правонаступництва суд повинен виходити з того, хто є правонаступником у спірних правовідносинах, і враховувати таке: якщо під час розгляду адміністративної справи буде встановлено, що орган державної влади, орган місцевого самоврядування, рішення, дії чи бездіяльність яких оскаржуються, припинили свою діяльність, то суд повинен залучити до участі у справі їхніх правонаступників.
У разі ж відсутності правонаступників суд повинен залучити до участі у справі орган, до компетенції якого належить ухвалення рішення про усунення порушень прав, свобод чи інтересів позивача. У разі зменшення обсягу компетенції суб`єкта владних повноважень, не пов`язаного з припиненням його діяльності, до участі у справі як другий відповідач суд залучає іншого суб`єкта владних повноважень, до компетенції якого передані або належать функції чи повноваження щодо вирішення питання про відновлення порушених прав, свобод чи інтересів позивача. Отже, підставою для переходу адміністративної компетенції від одного суб`єкта владних повноважень до іншого (набуття адміністративної компетенції) є події, що відбулися із суб`єктом владних повноважень.
Також, аналогічну правову позицію висловив Верховний Суд у постановах від 12 червня 2018 року у справі № 2а-23895/09/1270, від 13 березня 2019 року у справі № 524/4478/17, від 20 лютого 2019 року у справі № 826/16659/15, від 10 вересня 2020 року у справі № 420/5772/18.
У межах вирішення питання, яке є предметом розгляду в цій справі, для встановлення факту публічного правонаступництва визначальним є встановлення: 1) або припинення первісного суб`єкта – Управління праці та соціального захисту населення Бродівської районної державної адміністрації Львівської області, 2) або перехід повністю чи частково його функцій (адміністративної компетенції) до Управління соціального захисту населення Золочівської районної державної адміністрації Львівської області.
Інакше відсутність підстав публічного правонаступництва доводить неможливість його здійснення.
Суд встановив, що 25 травня 2021 року Львівський окружний адміністративний суд видав виконавчий лист № 380/8084/20 про стягнення за рахунок бюджетних асигнувань Управління праці та соціального захисту населення Бродівської районної державної адміністрації Львівської області (вул. Щурата, 1, м. Броди, Львівська область, 80600, код ЄДРПОУ 03194298) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) 500,00 грн. витрат на правничу допомогу.
Боржником згідно указаного виконавчого листа є Управління праці та соціального захисту населення Бродівської районної державної адміністрації Львівської області.
Своїм листом від 13 липня 2021 року № 2-07-08/693 Управління Державної казначейської служби України у Бродівському районі Львівської області повідомило представника позивача – адвоката Ревера Сергія Васильовича про прийняття до виконання виконавчого листа Львівського окружного адміністративного суду від 25 травня 2021 року 380/8084/20 про стягнення з Управління праці та соціального захисту населення Бродівської районної державної адміністрації Львівської області на користь ОСОБА_1 500,00 грн. витрат на правничу допомогу.
З даних Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань суд встановив, що Управління праці та соціального захисту населення Бродівської районної державної адміністрації Львівської області перебуває в стані припинення, запис № 1003931270012000533 від 13 січня 2021 року. Відомості про припинення указаного суб`єкта владних повноважень в Єдиному державному реєстрі наразі відсутні.
Разом з тим, як слідує зі змісту листа голови комісії з реорганізації Управління праці та соціального захисту населення Бродівської районної державної адміністрації Львівської області від 08 липня 2021 року № 9 «Про стягнення коштів», 06 січня 2021 року головою Бродівської районної державної адміністрації видано розпорядження № 5-к (із змінами згідно розпорядження від 08 лютого 2021 року № 19-к) відповідно до якого Управління праці та соціального захисту населення Бродівської районної державної адміністрації Львівської області реорганізовується шляхом приєднання до Управління соціального захисту населення Золочівської районної державної адміністрації Львівської області, яке є правонаступником майна, усіх прав та обов`язків.
Так, згідно з пунктом 7 Порядку здійснення заходів щодо утворення та реорганізації районних державних адміністрацій, а також правонаступництва щодо майна, прав та обов`язків районних державних адміністрацій, що припиняються, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 грудня 2020 року № 1321 перехід повноважень, прав та обов`язків (публічно-владне правонаступництво) райдержадміністрацій, що припиняються, до райдержадміністрацій новоутворених районів здійснюється: у разі існування райдержадміністрації в адміністративному центрі новоутвореного району та приєднання до неї райдержадміністрацій, що припиняються, ліквідованих районів - з моменту утворення комісії з реорганізації райдержадміністрації, що припиняється.
Таким чином, з моменту утворення комісії з реорганізації Управління праці та соціального захисту населення Бродівської районної державної адміністрації Львівської області його функції (адміністративна компетенція) перейшли до Управління соціального захисту населення Золочівської районної державної адміністрації Львівської області.
У той же час, перехід функцій від Управління праці та соціального захисту населення Бродівської районної державної адміністрації Львівської області до Управління соціального захисту населення Золочівської районної державної адміністрації Львівської області є фактом публічного правонаступництва, а Управління праці та соціального захисту населення Бродівської районної державної адміністрації Львівської області відповідає ознакам вибулої сторони виконавчого провадження.
Враховуючи те, що рішення Львівського окружного адміністративного суду від 15 лютого 2021 року у справі № 380/8084/20 в частині стягнення за рахунок бюджетних асигнувань Управління праці та соціального захисту населення Бродівської районної державної адміністрації Львівської області на користь ОСОБА_1 500,00 грн. витрат на правничу допомогу не виконане, а реорганізація боржника – Управління праці та соціального захисту населення Бродівської районної державної адміністрації Львівської області унеможливлює його виконання, суд доходить висновку про наявність правових підстав для заміни сторони виконавчого провадження у цій справі.
За таких обставин заява представника позивача від 26 серпня 2021 року про заміну сторони виконавчого провадження є обґрунтованою та підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст. 248, 379, 293-295, п. 3 Розділу VI Прикінцевих положень, підп.15.5 п.15 Перехідних положень КАС України, суд, –
ПОСТАНОВИВ:
Заяву представника позивача від 26 серпня 2021 року про заміну сторони виконавчого провадження – задовольнити.
Замінити сторону виконавчого провадження – боржника Управління праці та соціального захисту населення Бродівської районної державної адміністрації Львівської області (вул. Щурата, 1, м. Броди, Львівська область, 80600, код ЄДРПОУ 03194298) на правонаступника – Управління соціального захисту населення Золочівської районної державної адміністрації Львівської області (вул. Пачовського, 7, м. Золочів, Львівська область, 80700, код ЄДРПОУ 03194306).
Ухвалу суду може бути оскаржено до Восьмого апеляційного адміністративного суду відповідно до ст.ст. 293-297 КАС України, з урахуванням п. 3 Розділу VI «Прикінцеві положення» КАС України.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.
Повний текст ухвали складено 04 жовтня 2021 року.
Суддя Клименко О.М.