Ухвала суду № 100142239, 05.10.2021, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.10.2021
Номер справи
161/15410/21
Номер документу
100142239
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

про передачу адміністративної справи на розгляд іншого адміністративного суду

05 жовтня 2021 року ЛуцькСправа № 161/15410/21

Волинський окружний адміністративний суд у складі судді Валюха В.М., розглянувши в порядку письмового провадження з власної ініціативи питання про передачу за підсудністю адміністративної справи за позовом громадянина Грузії ОСОБА_1 , в інтересах якого звернувся адвокат Піддубний Олександр Олександрович, до Управління Державної міграційної служби України у Волинській області про скасування рішення в частині,

ВСТАНОВИВ:

28.08.2021 до Луцького міськрайонного суду Волинської області в інтересах громадянина Грузії ОСОБА_1 звернувся адвокат Піддубний Олександр Олександрович з позовом до Управління Державної міграційної служби України у Волинській області про скасування рішення від 25.05.2021 про примусове повернення до країни походження або третьої країни іноземця або особи без громадянства громадянина Грузії ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Ухвалою судді Луцького міськрайонного суду Волинської області від 30.08.2021 прийнято до розгляду позовну заяву та відкрито провадження у справі, встановлено, що справа буде розглядатися в порядку спрощеного позовного провадження з проведенням судового засідання з повідомленням (викликом) сторін, у справі призначено судове засідання на 11:30 09.09.2021.

Ухвалою Луцького міськрайонного суду Волинської області від 09.09.2021 дану адміністративну справу передано на розгляд Волинському окружному адміністративному суду.

04.10.2021 Волинський окружний адміністративний суд постановив ухвалу про прийняття адміністративної справи до провадження.

04.10.2021 за вх. № 45130/21 представник позивача - адвокат Піддубний О.О. подав до канцелярії Волинського окружного адміністративного суду заяву про уточнення позовних вимог (разом із доказом направлення її копії відповідачу), у якій просить визнати протиправним та скасувати рішення від 24.05.2021 про примусове повернення до країни походження або третьої країни іноземця або особи без громадянства громадянина Грузії ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 в частині примусового повернення до країни походження або третьої країни громадянина Грузії ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та зобов`язання його покинути територію України у термін до 26.05.2021.

Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 04.10.2021 прийнято до розгляду заяву адвоката Піддубного Олександра Олександровича про уточнення позовних вимог в адміністративній справі за позовом громадянина Грузії ОСОБА_1 , в інтересах якого звернувся адвокат Піддубний Олександр Олександрович, до Управління Державної міграційної служби України у Волинській області про скасування рішення, та подальший розгляд справи постановлено здійснювати з урахуванням позовних вимог, викладених у зазначеній заяві.

В зв`язку із постановленням ухвали від 04.10.2021 про прийняття до розгляду заяви про уточнення позовних вимог, суд з власної ініціативи в порядку письмового провадження розглянув питання про передачу даної справи за підсудністю до іншого адміністративного суду.

Суд, дослідивши матеріали справи, дійшов висновку про те, що дана справа не підсудна Волинському окружному адміністративному суду, у зв`язку із чим підлягає передачі за підсудністю на розгляд Луцького міськрайонного суду Волинської області, з таких мотивів та підстав.

Згідно із частиною першою статті 26 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» від 22.09.2011 № 3773-VI (далі - Закон № 3773-VI) іноземець або особа без громадянства можуть бути примусово повернуті в країну походження або третю країну, якщо їх дії порушують законодавство про правовий статус іноземців та осіб без громадянства або суперечать інтересам забезпечення національної безпеки України чи охорони громадського порядку, або якщо це необхідно для охорони здоров`я, захисту прав і законних інтересів громадян України за рішенням центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері міграції (імміграції та еміграції), у тому числі протидії нелегальній (незаконній) міграції, громадянства, реєстрації фізичних осіб, біженців та інших визначених законодавством категорій мігрантів, органу Служби безпеки України або органу охорони державного кордону (стосовно іноземців та осіб без громадянства, які затримані ними у межах контрольованих прикордонних районів під час спроби або після незаконного перетинання державного кордону України), з подальшим повідомленням протягом 24 годин прокурору про підстави прийняття такого рішення. У рішенні про примусове повернення зазначається строк, протягом якого іноземець або особа без громадянства повинні виїхати з України. Зазначений строк не повинен перевищувати 30 днів з дня прийняття рішення.

Відповідно до частини другої статті 26 Закону № 3773-VI рішення про примусове повернення іноземців та осіб без громадянства, зазначених у частині першій цієї статті, може супроводжуватися забороною щодо подальшого в`їзду в Україну строком на три роки. Строк заборони щодо подальшого в`їзду в Україну обчислюється з дня винесення такого рішення. Порядок виконання рішення про заборону щодо подальшого в`їзду в Україну визначає Кабінет Міністрів України.

За правилами частини четвертої статті 26 Закону № 3773-VI рішення про примусове повернення може бути оскаржено до суду.

Пунктом 3 частини першої статті 20 КАС України передбачено, що місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні: адміністративні справи, пов`язані з перебуванням іноземців та осіб без громадянства на території України, щодо: примусового повернення в країну походження або третю країну іноземців та осіб без громадянства.

Відповідно до частини першої статті 288 («Особливості провадження у справах за адміністративними позовами з приводу примусового повернення чи примусового видворення іноземців або осіб без громадянства за межі території України») КАС України позовні заяви іноземців та осіб без громадянства щодо оскарження рішень про їх примусове повернення в країну походження або третю країну, а також позовні заяви центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері міграції (імміграції та еміграції), у тому числі протидії нелегальній (незаконній) міграції, громадянства, реєстрації фізичних осіб, біженців та інших визначених законодавством категорій мігрантів, його територіальних органів і підрозділів, органів охорони державного кордону або Служби безпеки України про примусове видворення іноземців та осіб без громадянства за межі України подаються до місцевого загального суду як адміністративного суду за місцезнаходженням центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері міграції (імміграції та еміграції), у тому числі протидії нелегальній (незаконній) міграції, громадянства, реєстрації фізичних осіб, біженців та інших визначених законодавством категорій мігрантів, його територіальних органів і підрозділів, органу охорони державного кордону чи Служби безпеки України або за місцезнаходженням пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні.

Отже, рішення про примусове повернення в країну походження або третю країну може бути оскаржено іноземцем саме до місцевого загального суду як адміністративного суду, відповідно до правил розмежування предметної юрисдикції адміністративних судів.

Суд звертає увагу, що ухвала Луцького міськрайонного суду Волинської області від 09.09.2021 про передачу даної адміністративної справи на розгляд Волинському окружному адміністративному суду мотивована тим, що дана справа підсудна одночасно Луцькому міськрайонному суду Волинської області в частині примусового повернення (пункт 1 рішення від 24.05.2021) та Волинському окружному адміністративному суду в частині заборони в`їзду на територію України (пункт 2 рішення від 24.05.2021), у зв`язку із чим, виходячи із приписів частини третьої статті 21 КАС України, дану справу повинен розглядати окружний адміністративний суд.

Разом з тим, 04.10.2021 представник позивача - адвокат Піддубний О.О. подав до канцелярії Волинського окружного адміністративного суду заяву про уточнення позовних вимог, у якій просить визнати протиправним та скасувати рішення від 24.05.2021 про примусове повернення до країни походження або третьої країни іноземця або особи без громадянства громадянина Грузії ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 саме в частині примусового повернення до країни походження або третьої країни громадянина Грузії ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та зобов`язання його покинути територію України у термін до 26.05.2021, та ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 04.10.2021 прийнято до розгляду вказану заяву.

Тобто, на даний час рішення від 24.05.2021 про примусове повернення до країни походження або третьої країни іноземця або особи без громадянства громадянина Грузії ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 оскаржується лише в частині пункту 1, пункт 2 вказаного рішення не є предметом спору у цій справі, а тому приписи частини третьої статті 21 КАС України застосуванню не підлягають.

Суд також враховує, що відповідно до пункту 1 частини третьої статті 317 КАС України порушення норм процесуального права є обов`язковою підставою для скасування судового рішення та ухвалення нового рішення суду, якщо: справу розглянуто неповноважним складом суду. Згідно із частиною першою статті 318 КАС України рішення суду підлягає скасуванню з направленням справи на розгляд за встановленою законом підсудністю, якщо рішення прийнято судом з порушенням правил юрисдикції (підсудності), визначених статтями 20, 22, 25-28 цього Кодексу. З цього вбачається, що порушення правил юрисдикції (підсудності), визначених статтями 20, 22, 25-28, є обов`язковою підставою для скасування судового рішення.

Пунктом 3 частини першої статті 29 КАС України передбачено, що суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо: після відкриття провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.

На думку суду, оскільки КАС України не врегульовує дії суду у випадку встановлення, що справа належить до предметної юрисдикції (підсудності) іншого суду, тому за аналогією закону (частина шоста статті 7 КАС України) у даному випадку підлягають застосуванню приписи пункту 3 частини першої статті 29 КАС України.

З урахуванням наведеного, оскільки ухвалою суду від 04.10.2021 прийнято до розгляду заяву представника позивача - адвоката Піддубного О.О. про уточнення позовних вимог, тобто, рішення від 24.05.2021 про примусове повернення до країни походження або третьої країни іноземця або особи без громадянства громадянина Грузії ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 оскаржується лише в частині пункту 1, пункт 2 вказаного рішення не є предметом спору у цій справі, у зв`язку із чим приписи частини третьої статті 21 КАС України застосуванню не підлягають, а дана справа відповідно до пункту 3 частини першої статті 20, частини першої статті 288 КАС України належить до предметної юрисдикції (підсудності) Луцького міськрайонного суду Волинської області, тому з метою запобігання вирішенню справи з порушенням правил юрисдикції (підсудності) та неповноважним складом суду, що є обов`язковою підставою для скасування рішення суду, дану справу належить передати для розгляду та вирішення за предметною підсудністю до Луцького міськрайонного суду Волинської області.

Керуючись статтями 20, 29, 248 КАС України, суд

УХВАЛИВ:

Адміністративну справу № 161/15410/21 за позовом громадянина Грузії ОСОБА_1 , в інтересах якого звернувся адвокат Піддубний Олександр Олександрович, до Управління Державної міграційної служби України у Волинській області про скасування рішення в частині передати для розгляду та вирішення за предметною підсудністю до Луцького міськрайонного суду Волинської області.

Копію ухвали направити учасникам справи.

Ухвала набирає законної сили в порядку та строки, визначені статтею 256 КАС України, та може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня її складення.

Суддя В.М.Валюх