Єдиний державний реєстр судових рішень
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА
01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б тел. 284-18-98 УХВАЛА Справа № 11/9025.05.10 За позовомКиївського Комунального об’єднання зеленого будівництва та експлуатації зелених насаджень міста “Київзеленбуд” до Києво-Святошинської районної державної адміністрації Київської області
за участюПрокуратури міста Києва
провизнання недійсним розпорядження
Суддя Смирнова Ю.М.
Представники:
від позивача Загура А.В. - представник
від відповідача Лупич К.Ю., Мещеряк О.Ю. - представники
від Прокуратури міста Києване з'явились ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
На розгляд Господарського суду міста Києва передані позовні вимоги Київського комунального об’єднання зеленого будівництва та експлуатації зелених насаджень міста “Київзеленбуд” про визнання недійсним розпорядження Києво-Святошинської районної державної адміністрації Київської області № 652 від 05.06.2009 “Про припинення права постійного користування земельною ділянкою Міського декоративного розсадника “Теремки” Комунального об’єднання “Київзеленбуд” в адміністративних межах Малютянської сільської ради Києво-Святошинського району”.
Позовні вимоги мотивовані тим, що оскаржуване розпорядження не відповідає вимогам чинного законодавства та порушує права та охоронювані законом інтереси позивача, оскільки лист представника міського декоративного розсадника “Теремки” Бондаренка С.А. не може вважатись добровільною відмовою Київського комунального об’єднання зеленого будівництва та експлуатації зелених насаджень міста “Київзеленбуд” від права постійного користування земельною ділянкою через відсутність у нього таких повноважень. Спірне розпорядження унеможливлює господарську діяльність структурного підрозділу позивача у відповідності до мети його діяльності, позбавляє позивача прибутку.
Прокуратурою міста Києва позовні вимоги підтримано.
Києво-Святошинської районною державною адміністрацією Київської областіподаноклопотання про припинення провадження у справі на підставі п. 1 ч. 1 ст. 80 Господарського процесуального кодексу України. У поданому клопотанні відповідач посилається на рішення Конституційного Суду України від 01.04.2010 № 10-рп/2010.
Позивач заперечує проти припинення провадження у справі та вважає, що даний спір підвідомчий господарським судам, оскільки позивач звернувся з позовом до прийняття Конституційним Судом України рішення від 01.04.2010 № 10-рп/2010.
Оскаржуваним розпорядження припинено право постійного користування земельною ділянкою Міського декоративного розсадника “Теремки” Комунального об’єднання “Київзеленбуд” площею 220,00 га в адміністративних межах Малютянської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області та віднесено земельну ділянку загальною площею 220,00 га до категорії земель сільськогосподарського призначення (землі запасу) Малютянської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області.
При прийнятті розпорядження № 652 від 05.06.2009 Києво-Святошинська районна державна адміністрація Київської області керувалась ст.. 17, п. та ст.. 141, ч.ч. 3, 4 ст. 142, п. 12 Перехідних положень Земельного кодексу України (із змінами), п. 7 ч. 1 ст. 13, п. 2 ч. 1 ст. 21 Закону України “Промісцеві державні адміністрації”.
Відповідно до п. 2 ст. 21 Закону України “Промісцеві державні адміністрації” місцева державна адміністрація розпоряджається землями державної власності відповідно до закону.
Згідно з п. 3 ст. 16 Закону України “Промісцеві державні адміністрації” місцеві державні адміністрації в межах, визначених Конституцією і законами України, здійснюють на відповідних територіях державний контроль за використанням та охороною земель.
У відповідності з ч. 8 ст. 118 Конституції України рішення голів місцевих державних адміністрацій, що суперечать Конституції та законам України, іншим актам законодавства України, можуть бути відповідно до закону скасовані Президентом України або головою місцевої державної адміністрації вищого рівня.
Відповідно до ч. 2 ст. 43 Закону України “Промісцеві державні адміністрації” розпорядження голови державної адміністрації, що суперечать Конституції України, законам України, рішенням Конституційного Суду України, іншим актам законодавства або є недоцільними, неекономними, неефективними за очікуваними чи фактичними результатами, скасовуються Президентом України, Кабінетом Міністрів України, головою місцевої державної адміністрації вищого рівня або в судовому порядку.
Перелік справ, підвідомчих господарським судам, визначено ст. 12 Господарського процесуального кодексу України, зокрема справи у спорах, що виникають при укладенні, зміні, розірванні і виконанні господарських договорів, у тому числі щодо приватизації майна, та з інших питань, крім спорів, що виникають із публічно-правових відносин та віднесені до компетенції адміністративних судів.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 17 Кодексу адміністративного судочинства України Компетенція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Відповідно до п. 3 Рекомендацій Президії Вищого господарського суду України “Про деякі питання підвідомчості і підсудності справ господарським судам” від 27.06.2007 № 04-5/120 господарський спір підвідомчий господарському суду, зокрема, за таких умов:
а) участь у спорі суб’єкта господарювання;
б) наявність між сторонами, по-перше, господарських відносин, врегульованих Цивільним кодексом України, Господарським кодексом України, іншими актами господарського і цивільного законодавства, і, по-друге, спору про право, що виникає з відповідних відносин;
в) відсутність у законі норми, що прямо передбачала б вирішення такого спору судом іншої юрисдикції.
Суб’єкт владних повноважень згідно зі ст. 3 Кодексу адміністративного судочинства України - це орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб’єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відтак, необхідною ознакою суб’єкта владних повноважень є здійснення цим суб’єктом владних управлінських функцій, причому ці функції повинні здійснюватися відповідним суб’єктом саме у тих правовідносинах, у яких виник спір.
Даний спір не є спором про право, оскільки спором про право є спір між двома або більше суб’єктами, які заявляють свої права (власності, користування тощо) на відповідний об’єкт.
В даному випадку, між сторонами відсутні договірні господарські відносини, врегульовані Цивільним кодексом України, Господарським кодексом України, іншими актами господарського і цивільного законодавства. У спірних правовідносинах відповідач виступає суб’єктом владних повноважень по відношенню до позивача. Спір у даній справі виник з приводу реалізації Києво-Святошинською районною державною адміністрацією Київської області визначеної законом компетенції щодо розпорядження землями державної власності.
У рішенні Конституційного Суду України у справі за конституційним поданням Вищого адміністративного суду України щодо офіційного тлумачення положень частини першої статті 143 Конституції України, пунктів “а”, “б”, “в”, “г” статті 12 Земельного кодексу України, пункту 1 частини першої статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України від 01.04.2010 № 10-рп/2010 визначено, що:
- положення пунктів “а”, “б”, “в”, “г” статті 12 Земельного кодексу у частині повноважень сільських, селищних, міських рад відповідно до цього кодексу вирішувати питання розпорядження землями територіальних громад, передачі земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб, надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності, вилучення земельних ділянок із земель комунальної власності треба розуміти так, що при вирішенні таких питань ці ради діють як суб'єкти владних повноважень;
- положення пункту 1 частини першої статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України стосовно поширення компетенції адміністративних судів на “спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності” слід розуміти так, що до публічно-правових спорів, на які поширюється юрисдикція адміністративних судів, належать і земельні спори фізичних чи юридичних осіб з органом місцевого самоврядування як суб’єктом владних повноважень, пов’язані з оскарженням його рішень, дій чи бездіяльності.
З огляду на вищевказане рішення Конституційного суду України позов про визнання недійсним розпорядження Києво-Святошинської районної державної адміністрації Київської області№652 від 05.06.2009 “Про припинення права постійного користування земельною ділянкою Міського декоративного розсадника “Теремки” Комунального об’єднання “Київзеленбуд” в адміністративних межах Малютянської сільської ради Києво-Святошинського району” є публічно-правовим, отже, зазначені вимоги позивача повинні розглядатись відповідно до положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 80 Господарського процесуального кодексу України господарський суд припиняє провадження у справі, якщо спір не підлягає вирішенню в господарських судах України.
Враховуючи, що даний спір не належить до підвідомчості господарських судів та має вирішуватись в порядку адміністративного судочинства, позовна Київського комунального об’єднання зеленого будівництва та експлуатації зелених насаджень міста “Київзеленбуд” не підлягає вирішенню в господарських судах України, а тому провадження у справі № 11/90 підлягає припиненню на підставі п. 1 ч. 1 ст. 80 Господарського процесуального кодексу України.
Керуючись ст. 49, п. 1 ч. 1 ст. 80, ст. 86 Господарського процесуального кодексу України, Господарський суд міста Києва –
У Х В А Л И В:
1. Припинити провадження у справі № 11/90 за позовом Київського комунального об’єднання зеленого будівництва та експлуатації зелених насаджень міста “Київзеленбуд” до Києво-Святошинської районної державної адміністрації Київської області про визнання недійсним розпорядження № 652 від 05.06.2009 “Про припинення права постійного користування земельною ділянкою Міського декоративного розсадника “Теремки” Комунального об’єднання “Київзеленбуд” в адміністративних межах Малютянської сільської ради Києво-Святошинського району”.
2. Повернути з Державного бюджету України на користь Київського комунального об’єднання зеленого будівництва та експлуатації зелених насаджень міста “Київзеленбуд” (04053, м. Київ, вул.. Кудрявська, 23, код ЄДРПОУ 03362123) 85 (вісімдесят п’ять) грн. 00 коп. державного мита сплаченого згідно квитанцій № 152564 від 19.02.2010 та 236 (двісті тридцять шість) грн. 00 коп. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу, що сплачені згідно квитанції № 152563 від 19.02.2010.
3. Копію ухвали направити сторонам.
Суддя Ю.М. Смирнова