Постанова № 100126483, 05.10.2021, Монастирищенський районний суд Черкаської області

Дата ухвалення
05.10.2021
Номер справи
702/520/21
Номер документу
100126483
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 702/520/21

Провадження № 3/702/255/21

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

про закриття справи

05.10.2021 м. Монастирище

Суддя Монастирищенського районного суду Черкаської області Жежер Ю.М., за участі секретаря судових засідань Махомети І.С., особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , розглянув справу про адміністративне правопорушення, яка надійшла від Головного управління ДПС у Черкаській області відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , працюючої головним бухгалтером КП «Теплокомуненерго» м. Монастирище, проживаючої по АДРЕСА_1 , про вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 163 - 1 КУпАП,

ВСТАНОВИВ:

Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення № 17/23-00-04-0519 від 20.08.2021 ОСОБА_1 , перебуваючи на посаді головного бухгалтера КП «Теплокомуненерго» м. Монастирище, допустила адміністративне правопорушення передбачене ч. 1 ст. 163 - 1 КУпАП, а саме платником протягом граничних строків, не подано контролюючому органу річну фінансову звітність за 2020 рік, яка підлягає оприлюдненню разом з аудиторським звітом, про що відображено в акті № 407/23-00-18-00507/25584373 від 08.07.2021 по строку подання не пізніше 10.06.2021, фактично не подано, чим порушила абз. 4 п. 46.2 ст. 46 Податкового кодексу України.

27.09.2021 на електронну адресу суду від головного бухгалтера ОСОБА_1 надійшов відзив (заперечення) на протокол про адміністративне правопорушення, згідно з яким з протоколом про адміністративне правопорушення та фактами і даними викладеними в акті не погоджується та заперечує здійснення правопорушення з огляду на таке. За змістом рішень виконавчого комітету Монастирищенської міської ради від 21.12.2016 №149 та від 30.06.2020 Підприємство здійснює свою основну діяльність пов`язану з виробництвом, транспортуванням та постачанням теплової енергії на ринку товару (послуг) територіальні (географічні) межі якого охоплюють виключно територію міста Монастирище та села Нове Місто (яке підпорядковано Монастирищенській міській раді) Черкаської області. У зв`язку з відсутністю конкурентів на регіональному ринку транспорнтування теплової енергії в м. Монастирище Підприємство включено до зведеного переліку природних монополій за 2021 рік, опублікованому на офіційному веб-порталі Антимонопольного комітету України та НКРЕКП. В акті камеральної перевірки від 08.07.2021 зазначено, що порушення вчинено КП "Теплокомуненерго" м.Монастирище саме як суб`єктом природних монополій на загальнодержавному ринку. В той же час, згідно переліку суб`єктів природних монополій як АМКУ так НКРЕКП, територією діяльності підприємства є Черкаська область, а не територія всієї України. Більше того, відповідно до цих же реєстрів, видом господарської діяльності, що провадиться Підприємством є транспортування теплої енергії магістральними та місцевими тепловими мережами. Територіальними мережами ринку транспортування теплової енергії для КП "Теплокомуненерго" м. Монастирище є магістральна та місцева (розподільча) теплова мережа в м. Монастирище та с. Нове Місто Черкаської області (регіональний ринок), що не підпадає під визначення загальнодержавного ринку та його територіальних меж. Територіальні межі діяльності підприємства встановлені і у рішеннях виконавчого комітету Монастирищенської міської ради про визначення виконавця комунальних послуг.

Вважає, що протокол про адміністративне правопорушення стосовно неї за ч.1 ст.163-1 КУпАП складений на підставі акту, де не прийнято остаточні висновки та не висловлено позиції щодо врахування/не врахування заперечень підприємства до такого акту. Звертає увагу на те, що баланс підприємства (звіт Ф-1) та звіт про фінансові результати (звіт Ф-2) КП "Теплокомуненерго" м.Монастирище подано контролюючому органу вчасно. З урахуванням вимог п.52-1 перехідних положень підрозділу 10 розділу ХХ Податкового кодексу України фінансова відповідальність за порушення податкового законодавства, вчиненого протягом періоду з 01.03.2020 по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), не застосовується. Таким чином, навіть за наявного правопорушення, притягнення особи до відповідальності, шляхом накладення штрафу, не може бути застосовано.

Підприємство хоч і включено до зведеного переліку природних монополій на 2021 рік, проте не є таким, що становить суспільний інтерес, не здійснює свою діяльність на загальнодержавному ринку, не є великим або середнім підприємством, а також не являється фінансовою установою, тому на КП "Теплокомуненерго" м.Монастирище обов`язок не пізніше ніж до 30 квітня чи 01 червня року, що настає за звітним періодом, оприлюднювати річну фінансову звітність та річну консолідовану фінансову звітність разом з аудиторським висновком на своїй веб- сторінці (у повному обсязі) та в інший спосіб у випадках, визначених законодавством в розумінні ч.3 ст.14 ЗУ "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" не покладається.

Права особі, яка притягається до адміністративної відповідальності головному бухгалтеру ОСОБА_1 , відповідно до ст. 63 Конституції України та ст. 268 КУпАП – роз`яснено.

В судовому засіданні головний бухгалтер КП «Теплокомуненерго» м. Монастирище ОСОБА_1 вину по протоколу не визнала повністю за обставин зазначених у відзиві на протокол про адміністративне правопорушення. Додатково зазначила, що обов`язку подавати та оприлюднювати річну фінансову звітність та річну консолідовану фінансову звітність разом з аудиторським висновком на своїй веб- сторінці (у повному обсязі) вона не має. Підприємство відноситься до мікропідприємств, річну фінансову звітність форми Ф-1 та Ф-2 вона як головний бухгалтер подала у встановлений законом строк про що до матеріалі справи нею додано квитанції про подачу таких звітів Просить справу закрити за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.

В судовому засіданні свідок ОСОБА_2 пояснив, що працює юристом у КП «Теплокомуненерго» м. Монастирище. КП «Теплокомуненерго» м. Монастирище не займає монопольне становище на загальнодержавному ринку, а тому обов`язку подавати річну фінансову звітність за 2020 рік, яка підлягає оприлюдненню разом з аудиторським звітом підприємство не має. Підприємство займає монопольне становище лише на регіональному рівні та здійснює розподіл теплової енергії до кінцевого споживача в межах м. Монастирище та с. Нове Місто. Акт, на підставі якого складено протокол про адміністративне правопорушення оскаржувався до Головного управління ДПС у Черкаській області шляхом подачі заперечень до даного акту. У відповідь Головне управління ДПС у Черкаській області надіслало лист про те, що кінцеві висновки по перевірці будуть зроблені після отримання відповіді з Антимонопольного комітету України. Станом на сьогоднішній день інших листів чи висновків Головного управління ДПС у Черкаській області до підприємства не надходило.

Заслухавши пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, пояснення свідка, дослідивши письмові матеріали справи, суддя приходить до наступних висновків.

Згідно ст. 280 КпАП України орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов`язаний з`ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Відповідно до ст. 9 КУпАП України адміністративним правопорушенням визнається протиправна, винна дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Частиною 1 ст. 163-1 КУпАП передбачено відповідальність за відсутність податкового обліку, порушення керівниками та іншими посадовими особами підприємств, установ, організацій встановленого законом порядку ведення податкового обліку, у тому числі неподання або несвоєчасне подання аудиторських висновків, подання яких передбачено законами України.

Відповідно до змісту протоколу про адміністративне правопорушення № 17/23-00-04-0519 від 20.08.2021 посадовою особою ОСОБА_1 не подано контролюючому органу річну фінансову звітність за 2020 рік, яка підлягає оприлюдненню разом з аудиторським звітом про що відображено в акті № 407/23-00-18-00507/25584373 від 08.07.2021.

Відповідно до акту від 08.07.2021 № 407/23-0018-0507/25584373 з питань своєчасності подання річної фінансової звітності, яка підлягає оприлюдненню разом з аудиторським звітом платником КП "Теплокомуненерго" м. Монастирище протягом граничних строків не подано контролюючому органу річну фінансову звітність за 2020 рік, яка підлягає оприлюдненню разом з аудиторським звітом в порушення пп.16.1.3 п.16.1 ст. 16, п.46.2 ст. 46, п.49.4 ст. 49 Податкового кодексу України п. 3 ст. 14, ч. 1 ст. 2 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» та ст. 5 Закону України «Про природні монополії».

Пунктом 46.2 статті 46 ПКУ передбачено, що Платник податку на прибуток (крім платників податку на прибуток, які відповідно до Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" зобов`язані оприлюднювати річну фінансову звітність та річну консолідовану фінансову звітність разом з аудиторським звітом) подає разом з відповідною податковою декларацією квартальну або річну фінансову звітність у порядку, передбаченому для подання податкової декларації з урахуванням вимог статті 137 цього Кодексу.

Платники податку на прибуток, які відповідно до Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" зобов`язані оприлюднювати річну Фінансову звітність та річну консолідовану фінансову звітність разом з аудиторським звітом, подають разом з податковою декларацією за відповідний податковий (звітний) період звіт про фінансовий стан (баланс) та звіт про прибутки та збитки та інший сукупний дохід (звіт про фінансові результати), складені до перевірки фінансової звітності аудитором. Звіт про фінансовий стан (баланс) та звіт про прибутки та збитки та інший сукупний дохід (звіт про фінансові результати) подаються платниками податку згідно з цим абзацом за формою, визначеною згідно з Законом України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", у порядку, передбаченому для подання податкової декларації з урахуванням вимог статті 137 цього Кодексу.

Фінансова звітність або звіт про фінансовий стан (баланс) та звіт про прибутки та збитки та інший сукупний дохід (звіт про фінансові результати), що подаються відповідно до абзаців першого та другого цього пункту, є додатком до податкової декларації з податку на прибуток підприємств (звіту про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації, розрахунку частини чистого прибутку (доходу), дивідендів на державну частку) та її невід`ємною частиною.

Платники податку на прибуток, які відповідно до Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" зобов`язані оприлюднювати річну фінансову звітність та річну консолідовану фінансову звітність разом з аудиторським звітом, подають контролюючому органу річну фінансову звітність, яка підлягає оприлюдненню разом з аудиторським звітом у строк не пізніше 10 червня року, наступного за звітним. У разі неподання (несвоєчасного подання) річної фінансової звітності, яка підлягає оприлюдненню разом з аудиторським звітом, застосовується відповідальність, передбачена пунктом 120.1 статті 120 цього Кодексу, для подання податкових декларацій (розрахунків).

Таким чином, аналіз норми абз. 2 п.46.2 ст. 46 Податкового кодексу України дозволяє дійти висновку про те, що зазначена норма Закону в частині визначення кола платників податку на прибуток, на яких податковим законодавством України покладається обов`язок з оприлюднення річної фінансової звітності разом з аудиторським звітом, містить відсильну норму до вимог Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.1999 № 996-XIV (з наступними змінами та доповненнями) норми якого, у такому разі, як і норми ПК України, при вирішенні відповідних спірних правовідносин набувають ознак норм спеціального права, що підлягають першочерговому застосуванню при вирішенні спірних правовідносин щодо визначення кола суб`єктів, зобов`язаних на оприлюднення річної фінансової звітності разом з аудиторським звітом.

Згідно з п. 3 ст. 14 Закону України від 16.07.1999 №996-ХІУ «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» передбачено обов`язок оприлюднення фінансової звітності для таких підприємств:

1. Підприємства, що становлять суспільний інтерес (крім великих підприємств, які не є емітентами цінних паперів), публічні акціонерні товариства, суб`єкти природних монополій на загальнодержавному ринку та суб`єкти господарювання, які здійснюють діяльність у видобувних галузях, зобов`язані не пізніше ніж до 30 квітня року, що настає за звітним періодом, оприлюднювати річну фінансову звітність та річну консолідовану фінансову звітність разом з аудиторським висновком на своїй веб-сторінці (у повному обсязі) та в інший спосіб у випадках, визначених законодавством.

2. Великі підприємства, які не є емітентами цінних паперів, та середні підприємства зобов`язані не пізніше ніж до 1 червня року, що настає за звітним періодом, оприлюднювати річну фінансову звітність разом з аудиторським висновком на своїй веб- сторінці (у повному обсязі).

3. Інші фінансові установи, що належать до мікропідприємств та малих підприємств, зобов`язані не пізніше ніж до 1 червня року, що настає за звітним періодом, оприлюднювати річну фінансову звітність разом з аудиторським висновком на власній веб-сторінці (у повному обсязі).

4. Головні розпорядники бюджетних коштів оприлюднюють річну фінансову звітність, річну консолідовану фінансову звітність не пізніше ніж до 30 квітня року, що настає за звітним періодом, шляхом розміщення на своїй веб-сторінці.

Відповідно до акту від 08.07.2021 № 407/23-0018-0507/25584373 основним видом діяльності КП «Теплокомуненерго» м. Монастирище є постачання пари, гарячої води та кондиціонованого повітря, підприємство включене до зведеного переліку природних монополій за 2020 рік та зобов`язане оприлюднювати річну фінансову звітність разом із аудиторським звітом та подавати контролюючому органу річну фінансову звітність за 2020 рік.

Таким чином, органом, яким складено протокол про адміністративне правопорушення відносить КП «Теплокомуненерго» м. Монастирище до суб`єктів природних монополій на загальнодержавному ринку, які в силу ст. 14 Закону України від 16.07.1999 №996-ХІУ «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» зобов`язані оприлюднювати річну фінансову звітність.

Відповідно до наданого особою, що притягається до адміністративної відповідальності витягу із зведеного переліку суб`єктів природних монополій станом на 31.07.2021 КП «Теплокомуненерго» м. Монастирище включене до даного переліку, з територією діяльності суб`єкта природних монополій – Черкаська область (а.с.44 зворотна сторона).

За змістом рішень виконавчого комітету Монастирищенської міської ради від 21.12.2016 №149 та від 30.06.2020 Підприємство здійснює свою основну діяльність, пов`язану з виробництвом, транспортуванням та постачанням теплової енергії на ринку товару (послуг) територіальні (географічні) межі якого охоплюють виключно територію міста Монастирище та села Нове Місто (яке підпорядковано Монастирищенській міській раді) Черкаської області (а.с.38).

Таким чином, КП «Теплокомуненерго» м. Монастирище включено до зведеного переліку природних монополій, опублікованому на офіційному веб-порталі Антимонопольного комітету України та НКРЕКП як суб`єкт природної монополії на регіональному ринку з територією діяльності суб`єкта природних монополій – Черкаська область.

КП "Теплокомуненерго" м.Монастирище займає монопольне становище на ринку, який обмежено територією здійснення такої діяльності. Територіальними межами ринку послуг транспортування теплової енергії для КП "Теплокомуненерго" м.Монастирище є магістральна та місцева (розподільча) теплова мережа в м.Монастирище та с.Нове Місто Черкаської області (регіональний ринок), що не підлягає під визначення загальнодержавного ринку та його територіальних меж. Відповідно підприємство не суб`єктом природних монополій на загальнодержавному ринку.

Крім того, КП "Теплокомуненерго" м.Монастирище направляло заперечення на акт№ 407/23-00-18-00507/25584373 від 08.07.2021 (а.с.32, 33) на що отримало відповідь про те, що ГУ ДПС у Черкаській області не приймало остаточного рішення по такому акту, а звернулось із запитом до Антимонопольного комітету України щодо суб"єктів природніх монополій на загальнодержавному ринку.

Отже, протокол про адміністративне правопорушення № 17/23-00-04-0519 від 20.08.2021 відносно ОСОБА_1 за ч.1 ст.163-1 КУпАП складений на підставі акту, де не прийнято остаточні висновки та не висловлено позиції щодо врахування/не врахування заперечень підприємства до такого акту.

Таким чином, доказів того, що КП «Теплокомуненерго» м. Монастирище є суб`єктом природніх монополій загальнодержавного ринку, та відповідно до ч. 3 ст. 14 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність» зобов`язано подавати контролюючому органу річну фінансову звітність за 2020 рік, яка підлягає оприлюдненню матеріали справи не містять.

Згідно п.1 ч.1 ст. 247 Кодексу України про адміністративні правопорушення провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у разі відсутності події і складу адміністративного правопорушення.

Відтак, суддя приходить до висновку про необхідність закриття провадження в даній справі, у зв`язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення в діянні головного бухгалтера КП "Теплокомуненерго" м. Монастирище ОСОБА_1 .

Керуючись ст.23, 24, 33, 34, 35, 40-1, ч.1 ст. 163-1, 283, 284, 287, 294, 307, 308 КУпАП, суддя,

п о с т а н о в и в:

Провадження у справі про притягнення головного бухгалтера КП "Теплокомуненерго" м.Монастирище ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.163-1 КУпАП закрити за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.

Постанова може бути оскаржена до Черкаського апеляційного суду. Скаргу на постанову у справі, може бути подано протягом десяти днів з дня винесення постанови.

Суддя Ю.М.Жежер