
Справа № 702/518/21
Провадження № 3/702/254/21
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
про закриття справи
05.10.2021 м. Монастирище
Суддя Монастирищенського районного суду Черкаської області Жежер Ю.М., розглянув справу про адміністративне правопорушення, яка надійшла від Головного управління ДПС у Черкаській області відносно ОСОБА_1 , працюючої головним бухгалтером КП «Монастирищенське виробниче управління житлово - комунального господарства», проживаючої по АДРЕСА_1 , про вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 163 - 1 КУпАП,
ВСТАНОВИВ:
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення № 19/23-00-04-0519 від 28.08.2021 ОСОБА_1 , будучи головним бухгалтером КП «Монастирищенське виробниче управління житлово - комунального господарства», допустила вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 163 - 1 КУпАП, а саме платником протягом граничних строків, не подано контролюючому органу річну фінансову звітність за 2020 рік, яка підлягає оприлюдненню разом з аудиторським звітом, про, що відображено в акті № 370/23-00-18-0507/03357091 від 08.07.2021 по строку подання не пізніше 10.06.2021, фактично не подано, чим порушила абз. 4 п. 46.2 ст. 46 Податкового кодексу.
На адресу суду від головного бухгалтера ОСОБА_1 надійшов відзив на протокол про адміністративне правопорушення, згідно з яким 13.07.2021 на адресу комунального підприємства «Монастирищенське виробниче управління житлово - комунального господарства» (далі - Підприємство) надійшло повідомлення № 14209/6/23-00-04-0510 про запрошення платника податків, зборів, платежів або його представників до контролюючого органу та прикріплено Акт ГУДПС у Черкаській області від 08.07.2021 №370/23-00-18-0507/03357091 про результати камеральної перевірки щодо неподання (несвоєчасне подання) річної фінансової звітності за 2020 рік, яка підлягає оприлюдненню разом з аудиторським звітом. В даному Акті зазначено, що КП «МВУЖКГ» зобов`язане оприлюднити річну фінансову звітність разом з аудиторським звітом та подати контролюючому органу оприлюднену річну фінансову звітність за 2020 рік разом з аудиторським звітом не пізніше 10.06.2021. Акт від 08.07.2021 №370/23-00-18-0507/03357091 складено з порушенням вимог законодавства, крім того в ньому відсутні підписи керівника та головного бухгалтера. На повідомлення вих. №14209/6/23-00-04-0510 від 13.07.2021 підприємством була надана відповідь.
З відповідним протоколом про адміністративне правопорушення та фактами наведеними в Акті ГУ ДПС не погоджується в повному обсязі з огляду на наступне.
Засновником комунального підприємства «Монастирищенське ВУЖКГ» є Монастирищенська міська рада.
Відповідно до п.8 ст.78 Господарського кодексу України, річна фінансова звітність комунального підприємства може підлягати обов`язковій перевірці незалежним аудитором в порядку, передбаченому рішенням відповідної місцевої ради. Критерії відбору незалежного аудитора та критерії віднесення комунальних унітарних підприємств до таких, фінансова звітність яких підлягає обов`язковій перевірці незалежним аудитором, встановлюється рішенням відповідної місцевої ради.
Норми даної статті також передбачають, що комунальне унітарне підприємство оприлюднює річну фінансову звітність разом з аудиторським висновком щодо неї, якщо аудит проводився відповідно до вимоги закону або за рішенням наглядової ради комунального підприємства (у разі її утворення) або суб`єкта управління об`єктами комунальної власності, що здійснює функції з управління підприємством до 30 квітня року, що настає за звітним періодом. Виконавчим комітетом Монастирищенської міської ради не було прийнято рішення про проведення аудиту підприємства.
Звіти про фінансову діяльність підприємства Ф-1 та Ф-2 нею подані своєчасно (25.02.2021), тобто порушення законодавства не має.
Отже, враховуючи вищевикладене, адміністративне правопорушення щодо неподання нею контролюючому органу річної звітності не визнає в повному обсязі та вважає, що провадження слід закрити у зв`язку з відсутністю події та складу адміністративного правопорушення.
Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 в судове засідання не з`явилась. Про дату, час та місце розгляду справи повідомлена у встановленому законом порядку. На адресу суду надала заяву про розгляд справи у її відсутність, у зв`язку із зайнятістю на роботі.
У відповідності до ст. 268 КУпАП справи про адміністративне правопорушення розглядаються у присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, або у її відсутність, коли є відомості про те, що її своєчасно сповіщено про дату, час та місце розгляду справи і від неї не надійшло заяви про відкладення розгляду справи.
Оскільки суд повідомляв особу, яка притягається до адміністративної відповідальності про дату, час та місце розгляду справи, від неї надійшла заява про розгляд справи у її відсутність, суддя вважає, що є всі підстави для розгляду справи у відсутність особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Дослідивши письмові матеріали справи, суддя приходить до наступних висновків.
Згідно ст. 280 КпАП України орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов`язаний з`ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до ст. 9 КУпАП України адміністративним правопорушенням визнається протиправна, винна дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Частиною 1 ст. 163-1 КУпАП передбачено відповідальність за відсутність податкового обліку, порушення керівниками та іншими посадовими особами підприємств, установ, організацій встановленого законом порядку ведення податкового обліку, у тому числі неподання або несвоєчасне подання аудиторських висновків, подання яких передбачено законами України.
Відповідно до змісту протоколу про адміністративне правопорушення № 19/23-00-04-0519 від 28.08.2021 посадовою особою ОСОБА_1 не подано контролюючому органу річну фінансову звітність за 2020 рік, яка підлягає оприлюдненню разом з аудиторським звітом про що відображено в акті № 370/23-00-18-0507/03357091 від 08.07.2021.
Згідно з актом від 08.07.2021 № 370/23-00-18-0507/03357091 з питань своєчасності подання річної фінансової звітності, яка підлягає оприлюдненню разом з аудиторським звітом платником КП "Монастирищенське виробниче управління житлово - комунального господарства" протягом граничних строків не подано контролюючому органу річну фінансову звітність за 2020 рік, яка підлягає оприлюдненню разом з аудиторським звітом в порушення п.п.16.1.3 п.16.1 ст. 16, п.46.2 ст. 46, п.49.4 ст. 49 Податкового кодексу України п. 3 ст. 14, ч. 1 ст. 2 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні».
Пунктом 46.2 статті 46 ПКУ передбачено, що Платник податку на прибуток (крім платників податку на прибуток, які відповідно до Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" зобов`язані оприлюднювати річну фінансову звітність та річну консолідовану фінансову звітність разом з аудиторським звітом подає разом з відповідною податковою декларацією квартальну або річну фінансову звітність у порядку, передбаченому для подання податкової декларації з урахуванням вимог статті 137 цього Кодексу.
Платники податку на прибуток, які відповідно до Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" зобов`язані оприлюднювати річну Фінансову звітність та річну консолідовану фінансову звітність разом з аудиторським звітом, подають разом з податковою декларацією за відповідний податковий (звітний) період звіт про фінансовий стан (баланс) та звіт про прибутки та збитки та інший сукупний дохід (звіт про фінансові результати), складені до перевірки фінансової звітності аудитором. Звіт про фінансовий стан (баланс) та звіт про прибутки та збитки та інший сукупний дохід (звіт про фінансові результати) подаються платниками податку згідно з цим абзацом за формою, визначеною згідно з Законом України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", у порядку, передбаченому для подання податкової декларації з урахуванням вимог статті 137 цього Кодексу.
Фінансова звітність або звіт про фінансовий стан (баланс) та звіт про прибутки та збитки та інший сукупний дохід (звіт про фінансові результати), що подаються відповідно до абзаців першого та другого цього пункту, є додатком до податкової декларації з податку на прибуток підприємств (звіту про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації, розрахунку частини чистого прибутку (доходу), дивідендів на державну частку) та її невід`ємною частиною.
Платники податку на прибуток, які відповідно до Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" зобов`язані оприлюднювати річну фінансову звітність та річну консолідовану фінансову звітність разом з аудиторським звітом, подають контролюючому органу річну фінансову звітність, яка підлягає оприлюдненню разом з аудиторським звітом у строк не пізніше 10 червня року, наступного за звітним. У разі неподання (несвоєчасного подання) річної фінансової звітності, яка підлягає оприлюдненню разом з аудиторським звітом, застосовується відповідальність, передбачена пунктом 120.1 статті 120 цього Кодексу, для подання податкових декларацій (розрахунків).
Таким чином, аналіз норми абз. 2 п.46.2 ст. 46 Податкового кодексу України дозволяє дійти висновку про те, що зазначена норма Закону в частині визначення кола платників податку на прибуток, на яких податковим законодавством України покладається обов`язок з оприлюднення річної фінансової звітності разом з аудиторським звітом, містить відсильну норму до вимог Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.1999 № 996-XIV (з наступними змінами та доповненнями) норми якого, у такому разі, як і норми ПК України, при вирішенні відповідних спірних правовідносин набувають ознак норм спеціального права, що підлягають першочерговому застосуванню при вирішенні спірних правовідносин щодо визначення кола суб`єктів, зобов`язаних на оприлюднення річної фінансової звітності разом з аудиторським звітом.
Згідно з п. 3 ст. 14 Закону України від 16.07.99 №996-ХІУ «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» передбачено обов`язок оприлюднення фінансової звітності для таких підприємств:
1. Підприємства, що становлять суспільний інтерес (крім великих підприємств, які не є емітентами цінних паперів), публічні акціонерні товариства, суб`єкти природних монополій на загальнодержавному ринку та суб`єкти господарювання, які здійснюють діяльність у видобувних галузях, зобов`язані не пізніше ніж до 30 квітня року, що настає за звітним періодом, оприлюднювати річну фінансову звітність та річну консолідовану фінансову звітність разом з аудиторським висновком на своїй веб-сторінці (у повному обсязі) та в інший спосіб у випадках, визначених законодавством.
2. Великі підприємства, які не є емітентами цінних паперів, та середні підприємства зобов`язані не пізніше ніж до 1 червня року, що настає за звітним періодом, оприлюднювати річну фінансову звітність разом з аудиторським висновком на своїй веб- сторінці (у повному обсязі).
3. Інші фінансові установи, що належать до мікропідприємств та малих підприємств, зобов`язані не пізніше ніж до 1 червня року, що настає за звітним періодом, оприлюднювати річну фінансову звітність разом з аудиторським висновком на власній веб-сторінці (у повному обсязі).
4. Головні розпорядники бюджетних коштів оприлюднюють річну фінансову звітність, річну консолідовану фінансову звітність не пізніше ніж до 30 квітня року, що настає за звітним періодом, шляхом розміщення на своїй веб-сторінці.
Відповідно до акту від 08.07.2021 № 370/23-00-18-0507/03357091 КП «Монастирищенське ВУЖКГ» відноситься до середнього підприємства та зобов`язане оприлюднювати річну фінансову звітність разом із аудиторським звітом та подавати контролюючому органу оприлюднену річну фінансову звітність за 2020 рік з аудиторським звітом не пізніше 10.06.2021 та які в силу ст. 14 Закону України від 16.07.99 №996-ХІУ «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» зобов`язані оприлюднювати річну фінансову звітність. Станом на 11.06.2021 фінансова звітність разом з аудиторським звітом в електронній формі засобами електронного зв`язку КП «Монастирищенським ВУЖКГ» не подана.
Відповідно до ч. 3 ст. 63 Господарського кодексу України залежно від способу утворення (заснування) та формування статутного капіталу в Україні діють підприємства унітарні та корпоративні.
Згідно з ч. 4 ст. 63 Господарського кодексу Україниунітарне підприємство створюється одним засновником, який виділяє необхідне для того майно, формує відповідно до закону статутний капітал, не поділений на частки (паї), затверджує статут, розподіляє доходи, безпосередньо або через керівника, який призначається (обирається) засновником (наглядовою радою такого підприємства у разі її утворення), керує підприємством і формує його трудовий колектив на засадах трудового найму, вирішує питання реорганізації та ліквідації підприємства. Унітарними є підприємства державні, комунальні, підприємства, засновані на власності об`єднання громадян, релігійної організації або на приватній власності засновника.
Відповідно до абз. 1, 2 ч. 8 ст. 78 Господарського кодексу України річна фінансова звітність комунального унітарного підприємства може підлягати обов`язковій перевірці незалежним аудитором в порядку, передбаченому рішенням відповідної місцевої ради. Критерії відбору незалежного аудитора та критерії віднесення комунальних унітарних підприємств до таких, фінансова звітність яких підлягає обов`язковій перевірці незалежним аудитором, встановлюються рішенням відповідної місцевої ради.
Комунальне унітарне підприємство оприлюднює інформацію про свою діяльність, крім випадків, установлених законом, шляхом розміщення її на власній веб-сторінці (веб-сайті) або на офіційному веб-сайті суб`єкта управління об`єктами комунальної власності, що здійснює функції з управління підприємством, у строки та в порядку, визначені рішенням відповідної місцевої ради. Доступ до таких веб-сторінок та веб-сайтів є цілодобовим і безоплатним.
Тобто, КП «Монастирищенське ВУЖКГ» є комунальним унітарним підприємством , а тому проведення перевірки незалежним аудитором та оприлюднення інформації про свою діяльність, шляхом розміщення її на власній веб-сторінці (веб-сайті), здійснюється лише на підставі рішення Монастирищенської міської ради, яка є її засновником, відповідно до інформації, що міститься у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань. Матеріали справи таких доказів не містять, а положення ч. 2 ст. 252 КУпАП зобов`язують збирати докази осіб, які уповноваженні складати протоколи про адміністративні правопорушення.
Особою, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 подано докази подачі річних звітів за формою Ф1 та Ф2.
Крім цього, диспозицією ч. 1 ст. 163-1 КУпАП передбачено відповідальність саме за відсутність податкового обліку, порушення керівниками та іншими посадовими особами підприємств, установ, організацій встановленого законом порядку ведення податкового обліку, у тому числі неподання або несвоєчасне подання аудиторських висновків, подання яких передбачено законами України, а адміністративна відповідальність за порушення порядку оприлюднення фінансової звітності або консолідованої фінансової звітності разом з аудиторським звітом, передбачена диспозицією ч. 1 ст. 163 - 16 КУпАП.
В матеріалах справи відсутні докази того, що до повноважень головного бухгалтера КП «Монастирищенське ВУЖКГ», зокрема, входить призначення та проведення аудиторської перевірки підприємства, докази того, що комунальне підприємство є суб`єктом відповідно до ч. 3 ст. 14 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність» та зобов`язано подавати контролюючому органу річну фінансову звітність за 2020 рік, яка підлягає оприлюдненню.
Статтею 62 Конституції України закріплено, що особа вважається невинуватою у вчиненні злочину і не може бути піддана кримінальному покаранню, доки її вину не буде доведено в законному порядку і встановлено обвинувальним вироком суду. Ніхто не зобов`язаний доводити свою невинуватість у вчиненні злочину. Обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачиться на її користь.
Згідно п.1 ч.1 ст. 247 Кодексу України про адміністративні правопорушення провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у разі відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
Відтак, суддя приходить до висновку про необхідність закриття провадження в даній справі, у зв`язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення в діянні головного бухгалтера КП "Монастирищенське ВУЖКГ" ОСОБА_1 .
Керуючись ст.23, 24, 33, 34, 35, 40-1, ч.1 ст. 163-1, 283, 284, 287, 294, 307, 308 КУпАП, суддя,
п о с т а н о в и в:
Провадження у справі про притягнення головного бухгалтера КП "Монастирищенське виробниче управління житлово - комунального господарства" ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.163-1 КУпАП закрити за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Черкаського апеляційного суду. Скаргу на постанову у справі, може бути подано протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя Ю.М.Жежер