
ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
23 вересня 2021 року 15 год. 36 хв.Справа № 280/492/21 м.ЗапоріжжяСуддя Запорізького окружного адміністративного суду Сацький Р.В., за участі секретаря судового засідання Шелепко Б.В. та сторін
від позивача: ОСОБА_1 , адвокат Качуренко Ю.Ю.,
від відповідача: Шевченко Д.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами загального позовного провадження адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1
до - Головного управління ДПС у Запорізькій області (код ЄДРПОУ ВП 44118663)
про визнання протиправною та скасування вимоги №Ф-34098-49 від 26.11.2020 про сплату боргу (недоїмки),-
ВСТАНОВИВ:
20 січня 2021 року до Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління ДПС у Запорізькій області (далі - відповідач, в якому позивач, з урахуванням уточнених позовних вимог, просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність відповідача, а саме ненадання (не надсилання) позивачеві акту перевірки та рішення відповідача на підставі яких було виключено позивача з Реєстру платників єдиного податку з 31.12.2014;
- визнати протиправним Рішення (дію) відповідача про виключення позивача з 31.12.2014 з Реєстру платників єдиного податку та зобов`язати відповідача поновити реєстрацію позивача у Реєстрі платників єдиного податку, як платника єдиного податку (3-тя група) з 31.12.2014 шляхом здійснення відповідного запису;
- визнати протиправною та скасувати вимогу відповідача про сплату боргу (недоїмки) зі сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування від 26.11.2020 №Ф-34098-49 щодо позивача.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що звітутвав у електронному форматі, через систему документообігу M.E.D.O.C із застосування ЕЦП. Жодного повідомлення (Рішення) контролюючого органу про скасування реєстрації (вилучення з реєстру) позивача не отримував, що є порушенням п. 299.10 ст. 299 ПК України. Також, на підставі самостійного обрахунку, загальна сума недоїмки позивача станом на кінець 3-го кварталу 2020 року складає 5180,45 грн, а відтак сума оскаржуваної вимоги є безпіставною, а відповідно оскаржена вимога відповідача протиправною, та такою, що підлягає скасуванню.
З наведених підстав позивач просить суд позов задовольнити.
Ухвалою суду від 25.01.2021 позовну заяву залишено без руху та надано строк на усунення недоліків.
У встановлений ухвалою суду строк, позивачем через канцелярію суду (вх. №9498) був поданий уточнений позов.
17.02.2021 позивачем була подана заява про відстрочення сплати судового збору.
Ухвалою суду від 19.02.2021 продовжено строк для усунення недоліків за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , іпн НОМЕР_1 ) до - Головного управління ДПС у Запорізькій області (69005, пр. Соборний, буд. 166, код ЄДРПОУ 43143945) про визнання протиправною та скасування вимоги №Ф-34098-49 від 26.11.2020 про сплату боргу (недоїмки) - 31 березня 2021 року (з урахуванням поштового перебігу).
У встановлений ухвалою суд строк, позивачем усунуто недоліки.
05 квітня 2021 року ухвалою суду відкрито провадження у справі за правилами спрощенного позовного провадження та призначено судове засідання на 28.04.2021 о/об 10 год. 00 хв.
Ухвалою суду від 28.04.2021 відкладено судове засідання на 28.04.2021 о/об 02.06.2021 о/об 11 год. 45 хв.
13.05.2021 від представника відповідача через канцелярію суду (вх. №26835) без виклику (повідомлення) сторін. Відповідачу запропонова 15 - денний строк для надання відзиву.
Судом також направлений лист до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо надання довідки ОК-5 на позивача за період з 01.01.2010 по 31.07.2020.
18.11.2020 від представника відповідача через канцелярію суду (вх. №55486) поданий відзив на позов, відповідно до якого представник відповідача зазначив, що позов не визнає, посилаючись на законність формування та надіслання оскаржуваної вимоги. Станом на 09.02.2021 за даними інтегрованих карток ІТС «Податковий блок» за ФОП ОСОБА_1 обліковується бборг по єдиному внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування у сумі 18368,54 грн. Позивач не відноситься до осіб, які на підставі Закону №2464 звільняються від сплати єдиного внеску. Отже, відсутні жодні правові підстави для звільнення Позивача від сплати єдиного внеску, а отже відсутні й підстави для скасування оскаржуваної вимоги про сплати боргу (недоїмки) та визанння дій протиправними.
02.06.2021 ухвалою суду здійснено перехід із спрощенного позовного провадження в загальне, підготовче засідяння призначено на 22 червня 2021 року об 15 год. 00 хв.
22 червня 2021 року ухвалою суду продовжено строк підготовчого провадження та відкладено підготовче засідання на 03 серпня 2021 року.
30.07.2021 від представника відповідача через канцелярію суду (вх. №43580) подано клопотання про залишення позову без розгляду в частині.
03 серпня 2021 року усною ухвалою, яка занесена до протоколу підготовчого засідання замінено відповідача по справі, а саме Головне управління ДПС у Запорізькій області (69005, просп. Соборний, буд. 166, код ЄДРПОУ 43143945) на його правонаступника - Головне управління ДПС у Запорізькій області (69005, просп. Соборний, буд. 166, код ЄДРПОУ ВП 44118663).
03 серпня 2021 р. ухвалою суду зупинено провадження у справі до 12 серпня 2021 року об 14 год. 10 хв.
Ухвалою суду від 12.08.2021 продовжено зупинення провадження по справі до 25.08.2021 до 10 год. 00 хв.
25.08.2021 від позивача через канцелярію суду (вх. №48045) подано клопотання про долучення письмових доказів до справи 280/492/21.
Ухвалою суду від 25.08.2021 продовжено зупинення провадження по справі до 23.09.2021 до 14 год. 10 хв.
23.09.2021 від позивача через канцелярію суду (вх. №55153) подані письмові посянення по справі.
23.09.2021 від позивача надійшла заява про понесення судових витрат.
23.09.2021 від позивача надійшла заява про уточнення клопотання про долучення письмових доказів.
Ухвалою суду від 23.09.2021 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду на 23.09.2021 о/об 10 год. 00 хв.
У судовому засіданні позивач, представник позивача підтримали позовні вимоги, з підстав, викладених в позові. Просили суд задовольнити позов повністю.
Представник відповідача проти позову заперечив, з підстав, викладених у відзиві. Просить суд відмовити у задоволені позову.
У судовому засіданні 23.09.2021 оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Відповідно до п. 1 ч. 3 ст. 243 КАС України, у виняткових випадках залежно від складності справи складення рішення, постанови у повному обсязі може бути відкладено на строк не більш як десять, а якщо справа розглянута у порядку спрощеного провадження - п`ять днів з дня закінчення розгляду справи.
Розглянувши матеріали та з`ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, судом встановлено наступне.
Відповідно до Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (надалі - ЄДР), ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 ) зареєстрований як фізична особа-підприємць з 10.02.2011, про що в ЄДР внесено запис Номер запису: 21030000000063114.
На момент передачі даних в картці особового рахунку платника обліковувалась переплата у
2013 рік автоматично нараховано єдиний внесок в інтегрованій картці платника податків ФОП ОСОБА_1 у сумі 1194,03 грн. (З квартал 2013р.), 1200,00 грн (3 квартал 2013р.) сума переплати на 31.12.2013 складає 18,97 грн.
За 1 квартал 2014 року автоматично нараховано єдиний внесок в інтегрованій картці по строку 22.04.2014 - 1267,95 грн.
За 2 квартал 2014 року автоматично нараховано єдиний внесок в інтегрованій картці по строку 21.07.2014 - 1267,95 грн.
За 3 квартал 2014 року автоматично нараховано єдиний внесок в інтегрованій картці по строку 20.10.2014 - 1267,95 грн.
За 4 квартал 2014 року автоматично нараховано єдиний внесок в інтегрованій картці по строку 20.01.2015 - 1267,95 грн.
Сплачено єдиного внеску 5030,00 грн.
Сума переплати на 31.12.2014 складає 7,11 грн.
За 1 квартал 2015 року автоматично нараховано єдиний внесок в інтегрованій картці по строку 20.04.2015 - 1267,95 гри.
За 2 квартал 2015 року автоматично нараховано єдиний внесок в інтегрованій картці по строку 20.07.2015 - 1267,95 грн.
За 3 квартал 2015 року автоматично нараховано єдиний внесок в інтегрованій картці по строку 19.10.2015 - 1323.47 грн.
За 4 квартал 2015 року автоматично нараховано єдиний внесок в інтегрованій картці по строку 09.01.2016 - 1434,51 грн.
Сплачено єдиного внеску 5135,00 грн.
Сума переплати на 31.12.2015 складає 6,63 грн.
За 1 квартал 2016 року автоматично нараховано єдиний внесок в інтегрованій картці по строку 19.04.2016 - 0,00 грн.
За 2 квартал 2016 року автоматично нараховано єдиний внесок в інтегрованій картці по строку 19.07.2016 - 0,00 грн.
За 3 квартал 2016 року автоматично нараховано єдиний внесок в інтегрованій картці по строку 19.10.2016 - 0,00 грн.
За 4 квартал 2016 року нараховано єдиний внесок в інтегрованій картці по строку
19.01.2017 - 3797,64 грн.
Сплачено єдиного внеску 4264,00 грн.
Сума переплати на 31.12.2016 складає 2830,84 грн.
За 1 квартал 2017 року автоматично нараховано єдиний внесок в інтегрованій картці по строку 19.04.2017 - 0,00 грн.
За 2 квартал 2017 року автоматично нараховано єдиний внесок в інтегрованій картці по строку 19.07.2017 - 0.00 грн.
За 3 квартал 2017 року автоматично нараховано єдиний внесок в інтегрованій картці по с троку 19.10.2017 - 0,00 грн.
За 4 квартал 2017 року нараховано єдиний внесок в інтегрованій картці по строку
09.02.2018 - 16896,00 грн.
Сплачено єдиного внеску 7340,00 грн.
Сума переплати на 31.12.2017 складає 6373,20 грн.
За 1 квартал 2018 року автоматично нараховано єдиний внесок в інтегрованій картці по строку 19.04.2018 - 2457,18 грн.
За 2 квартал 2018 року автоматично нараховано єдиний внесок в інтегрованій картці по строку 19.07.2018 - 2457,18 грн.
За 3 квартал 2018 року автоматично нараховано єдиний внесок в інтегрованій картці по строку 19.10.2018 -2457,18 грн.
За 4 квартал 2018 року автоматично нараховано єдиний внесок в інтегрованій картці по строку 21.01.2019 - 2457,18 грн.
Сплачено єдиного внеску 9450.00 грн.
Сума боргу на 31.12.2018 складає 8444,34 грн.
За І квартал 2019 року автоматично нараховано єдиний внесок в інтегрованій картці по строку 19.04.2019 - 2754,18 грн.
За 2 квартал 2019 року автоматично нараховано єдиний внесок в інтегрованій картці по строку 19.07.2019 року - 2754,18 грн.
За 3 квартал 2019 року автоматично нараховано єдиний внесок в інтегрованій картці по строку 19.10.2019 - 2754,18 грн.
За 4 квартал 2019 року автоматично нараховано єдиний внесок в інтегрованій картці по строку 20.01.2020 - 2754,18 грн.
Сплачено єдиного внеску 7220,00 грн.
Сума боргу на 31.12.2019 складає 11944.06 грн.
За 1 квартал 2020 року автоматично нараховано єдиний внесок в інтегрованій картці по строку 21.04. 2020 року - 2078,12 грн.
За 2 квартал 2019 року автоматично нараховано єдиний внесок в інтегрованій картці по строку 20.07.2020 - 1039,06 грн.
За 3 квартал 2019 року автоматично нараховано єдиний внесок в інтегрованій картці по строку 19.10. 2020 - 3178,12 грн.
За 4 квартал 2021 року автоматично нараховано єдиний внесок в інтегрованій картці по строку 19.01. 2021 - 2200,00 грн.
Сплачено єдиного внеску 5925,00 грн.
Сума боргу на 31.12. 2020 складає 15068,54 грн.
Станом на 09.02.2021 за даними інтегрованих карток ІТС «Податковий блок» у ФОП ОСОБА_1 ( НОМЕР_1 ) обліковується борг по єдиному внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування у сумі 18368,54 грн.
На зазначену суму недоїмки, контролюючим органом була прийнята вимога про сплату боргу (недоїмки) від 26.11.2020 №Ф-34098-49, яку було наділано на адресу позивача.
Також, 31.12.2014 позивача було виключено з Реєстру платників єдиного податку.
Вважаючи протиправною бездіяльність відповідача щодо виключення позивача з реєстру платників єдиного податку з 31.12.2014, та вимогу в частині нарахування єдиного внеску, позивач звернувся до суду із даним позовом.
Розглянувши матеріали справи, вирішивши питання, чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд встановив наявність достатніх підстав для прийняття законного та обґрунтованого рішення по справі.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює Податковий кодекс України № 2755-VI від 02.12.2010 (далі - ПК України).
Податковий кодекс України є спеціальним законом з питань оподаткування та установлює порядок погашення зобов`язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов`язкових платежів), нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків, визначені заходи, які вживаються контролюючим органом з метою погашення платниками податків податкового боргу.
Згідно п. п. 3. 1. ст. 3 ПК України податкове законодавство України складається з Конституції України; цього Кодексу; Митного кодексу України та інших законів з питань митної справи у частині регулювання правовідносин, що виникають у зв`язку з оподаткуванням митом операцій з переміщення товарів через митний кордон України (далі - законами з питань митної справи); чинних міжнародних договорів, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України і якими регулюються питання оподаткування; нормативно-правових актів, прийнятих на підставі та на виконання цього Кодексу та законів з питань митної справи; рішень Верховної Ради Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування з питань місцевих податків та зборів, прийнятих за правилами, встановленими цим Кодексом.
Стаття 67 Конституції України передбачає, що кожен зобов`язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку регулює Закон України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" від 8 липня 2010 року № 2464-VI (далі - Закон № 2464-VI).
Відповідно п. 2 ч. 1 ст. 1 Закону № 2464-VI єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов`язкового державного соціального страхування в обов`язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов`язкового державного соціального страхування.
Згідно до приписів ч. 1 ст. 4 Закону № 2464-VI платниками єдиного внеску є роботодавці, зокрема, підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами; фізичні особи - підприємці, зокрема ті, які використовують працю інших осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством про працю, чи за цивільно-правовим договором (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців); фізичні особи - підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування.
Пунктом 1 частини 2 статті 6 Закону № 2464-VI визначено, що платник єдиного внеску зобов`язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.
У силу приписів норм ч. 4 ст. 8 Закону № 2464-VI порядок нарахування, обчислення і сплати єдиного внеску визначається цим Законом, в частині адміністрування - Податковим кодексом України, та прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.
Облік нарахованих і сплачених сум єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування здійснюється контролюючим органом в інтегрованій картці платника, що відкривається за кожним платником та кожним видом платежу, які повинні сплачуватися платниками.
Недоїмка - сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або несплачена у строки, встановлені цим законом, обчислена органом доходів і зборів у випадках, передбачених цим Законом.
Процедура нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування страхувальниками, визначеними Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування", нарахування і сплати фінансових санкцій, стягнення заборгованості зі сплати страхових коштів Державною фіскальною службою України та її територіальними органами встановлена Інструкцією про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, затвердженої Наказом Міністерства фінансів України 20.04.2015 № 449 (надалі по тексту - Інструкція № 449).
Згідно вимог Закону № 2464-VI та Інструкції № 449 на платника покладено обов`язок щодо своєчасного та в повному обсязі нарахування, обчислення і сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування.
Законом України від 06.12.2016 № 1774 "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" внесено зміни до Закону № 2464-VI, що діють з 01.01.2017, зокрема щодо обов`язковості визначення бази нарахування єдиного внеску у разі неотримання доходу (прибутку) у звітному році або окремому місяці звітного року.
Фізичні особи-підприємці, які перебувають на загальній системі оподаткування нараховують єдиний внесок на суму доходу (прибутку), отриманого від їх діяльності, що підлягає обкладенню податком на доходи фізичних осіб. При цьому, сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску на місяць.
Для платників, зазначених у пункті 4 частини першої статті 4 цього Закону, які обрали спрощену систему оподаткування, єдиний внесок нараховується на суми, що визначаються такими платниками самостійно для себе, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої цим Законом. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску (пункт 3 частини 1 статті 7 Закону № 2464-VI).
У разі, якщо таким платником не отримано дохід (прибуток) у звітному році або окремому місяці звітного року, такий платник зобов`язаний визначити базу нарахування, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої цим Законом. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску (п. 2 ч. 1 ст. 7 Закону № 2464-VI).
Мінімальний страховий внесок - сума єдиного внеску, що визначається розрахункова, як добуток мінімального розміру заробітної плати на розмір внеску, встановлений законом на місяць, за який нараховується заробітна плата (дохід), та підлягає сплаті щомісяця.
Таким чином, фізичні особи-підприємці, які застосовують спрощену систему оподаткування, сплачують єдиний соціальний внесок за періоди, в яких вони були платниками єдиного податку, незалежно від того, отримували вони дохід у цей період чи ні.
Частиною 5 ст. 8 Закону № 2464-VI для зазначеної категорії платників встановлена обов`язкова ставка єдиного внеску, що дорівнює 22% бази нарахування.
Законом України «Про Державний бюджет України на 2017 рік» від 21.12.2016 №1801-III розмір мінімальної заробітної плати з 1 січня 2017 року встановлено на рівні 3200,00 грн. Оскільки для фізичних осіб-підприємців сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску, то щомісячна мінімальна сума єдиного внеску для таких осіб у 2017 році складала 704 грн (3200х22%).
Відповідно до Закону України «Про Державний бюджет України на 2018 рік» від 07.12.2017 № 2246-VIII розмір мінімальної заробітної плати з 01 січня 2018 року встановлено на рівні 3723,00 грн. Отже, щомісячна мінімальна сума єдиного внеску для фізичних осіб-підприємців у 2018 році становила 819,06 грн (3723х22%).
Відповідно до Закону України «Про Державний бюджет України на 2019 рік» від 23.11.2018 № 2629-VIII розмір мінімальної заробітної плати з 01 січня 2019 року встановлено на рівні 4173,00 грн. Отже, щомісячна мінімальна сума єдиного внеску для фізичних осіб-підприємців у 2019 році становила 918,06 грн (4173х22%).
Відповідно до Закону України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» від 23.11.2018 № 2629-VIII розмір мінімальної заробітної плати з 01 січня 2020 року встановлено на рівні 4723,00 грн. Отже, щомісячна мінімальна сума єдиного внеску для фізичних осіб-підприємців у 2020 році становила 1039,06 грн (4723х22%).
Зокрема, розділ VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 2464 доповнено пунктом 910, згідно з нормами якого тимчасово звільнялися від нарахування, обчислення та стати єдиного внеску на загаїьнообов 'язкове державне соціаіьне страхування (дачі - єдиний внесок) особи, зазначені у пунктах 4. 5 та 5-1 частини першої ст. 4 Закону № 2464, в частині сум, що підлягали нарахуванню, орчислеіїїію та статі такими особами за
періоди з 1 по 31 березня та з 1 по 30 квітня 2020 року за себе. При цьому положення абзацу другого п. 2 частини першої ст. 7 Закону №2464 щодо таких періодів для таких осіб не застосовувалися.
Такі особи могли прийняти рішення про нарахування, обчислення та сплату сдииого внеску за періоди з 1 по 31 березня та з 1 по 30 квітня 2020 року є розмірах та порядку, визначених Законом №2464. У такому разі інформація про сплачені суми зазначаюся V звітності про нарахування єдиного внеску за звітний період, визначений для таких осіб Законом №2464.
Водночас Законом України від 13.05.2020 № 591-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо додаткової підтримки шатииків податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (СОУЮ-19)» (далі - Закон №591) внесено зміни до пункту 9-10 розділу VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №2464, згідно з якими подовжено період звільнення від нарахування, обчислення та стати єдиного внеску осіб, зазначених у пунктах 4. 5 та 5-1 частини першої статті 4 Закону № 2464, у частині сум, що підлягають нарахуванню, обчисленню та сплаті такими особами з 1 по 30 травня 2020 року за себе.
Як встановлено матеріалами адміністративної справи, за 2013 рік автоматично нараховано єдиний внесок в інтегрованій картці платника податків ФОП ОСОБА_1 у сумі 1194,03 грн (3 квартал 2013 р.), 1200,00 грн (3 квартал 2013р.) сума переплати на 31.12.2013 складає 18,97 грн.
За 1 квартал 2014 року автоматично нараховано єдиний внесок в інтегрованій картці по строку 22.04.2014 - 1267,95 грн.
За 2 квартал 2014 року автоматично нараховано єдиний внесок в інтегрованій картці по строку 21.07.2014 - 1267,95 грн.
За 3 квартал 2014 року автоматично нараховано єдиний внесок в інтегрованій картці по строку 20.10.2014 - 1267,95 грн.
За 4 квартал 2014 року автоматично нараховано єдиний внесок в інтегрованій картці по строку 20.01.2015 - 1267,95 грн.
Сплачено єдиного внеску 5030,00 грн.
Сума переплати на 31.12.2014 року складає 7,11 грн.
За 1 квартал 2015 року автоматично нараховано єдиний внесок в інтегрованій картці по строку 20.04.2015 - 1267,95 гри.
За 2 квартал 2015 року автоматично нараховано єдиний внесок в інтегрованій картці по строку 20.07.2015 - 1267,95 грн.
За 3 квартал 2015 року автоматично нараховано єдиний внесок в інтегрованій картці по строку 19.10.2015 - 1323.47 грн.
За 4 квартал 2015 року автоматично нараховано єдиний внесок в інтегрованій картці по строку 09.01.2016 - 1434,51 грн.
Сплачено єдиного внеску 5135,00 грн.
Сума переплати на 31.12.2015 складає 6,63 грн.
За 1 квартал 2016 року автоматично нараховано єдиний внесок в інтегрованій картці по строку 19.04.2016 - 0,00 грн.
За 2 квартал 2016 року автоматично нараховано єдиний внесок в інтегрованій картці по строку 19.07.2016 - 0,00 грн.
За 3 квартал 2016 року автоматично нараховано єдиний внесок в інтегрованій картці по строку 19.10.2016 - 0,00 грн.
За 4 квартал 2016 року нараховано єдиний внесок в інтегрованій картці по строку
19.01.2018 - 3797,64 грн.
Сплачено єдиного внеску 4264,00 грн.
Сума переплати на 31.12.2016 складає 2830,84 грн.
За 1 квартал 2017 року автоматично нараховано єдиний внесок в інтегрованій картці по строку 19.04.2017 - 0,00 грн.
За 2 квартал 2017 року автоматично нараховано єдиний внесок в інтегрованій картці по строку 19.07.2017 - 0.00 грн.
За 3 квартал 2017 року автоматично нараховано єдиний внесок в інтегрованій картці по с троку 19.10.2017 року - 0,00 грн.
За 4 квартал 2017 року нараховано єдиний внесок в інтегрованій картці по строку
09.02.2019 - 16896,00 грн.
Сплачено єдиного внеску 7340,00 грн.
Сума переплати на 31.12.2017 складає 6373,20 грн..
За 1 квартал 2018 року автоматично нараховано єдиний внесок в інтегрованій картці по строку 19.04.2018 - 2457,18 грн.
За 2 квартал 2018 року автоматично нараховано єдиний внесок в інтегрованій картці по строку 19.07.2018 - 2457,18 грн.
За 3 квартал 2018 року автоматично нараховано єдиний внесок в інтегрованій картці по строку 19.10.2018 - 2457,18 грн.
За 4 квартал 2018 року автоматично нараховано єдиний внесок в інтегрованій картці по строку 21.01.2019 - 2457,18 грн.
Сплачено єдиного внеску 9450,00 грн.
Сума боргу на 31.12.2018 складає 8444,34 грн.
За І квартал 2019 року автоматично нараховано єдиний внесок в інтегрованій картці по строку 19.04.2019 - 2754,18 грн.
За 2 квартал 2019 року автоматично нараховано єдиний внесок в інтегрованій картці по строку 19.07.2019 - 2754,18 грн.
За 3 квартал 2019 року автоматично нараховано єдиний внесок в інтегрованій картці по строку 19.10.2019 - 2754,18 грн.
За 4 квартал 2019 року автоматично нараховано єдиний внесок в інтегрованій картці по строку 20.01.2020 - 2754,18 грн.
Сплачено єдиного внеску 7220,00 грн.
Сума боргу на 31.12.2019 складає 11944.06 грн.
За 1 квартал 2020 року автоматично нараховано єдиний внесок в інтегрованій картці по строку 21.04.2020 - 2078,12 грн.
За 2 квартал 2019 року автоматично нараховано єдиний внесок в інтегрованій картці по строку 20.07. 2020 - 1039,06 грн.
За 3 квартал 2019 року автоматично нараховано єдиний внесок в інтегрованій картці по строку 19.10. 2020 - 3178,12 грн.
За 4 квартал 2021 року автоматично нараховано єдиний внесок в інтегрованій картці по строку 19.01. 2021 - 2200,00 грн.
Сплачено єдиного внеску 5925,00 грн.
Сума боргу на 31.12. 2020 складає 15068,54 грн.
Згідно даних ІКП платника, 02.08.2021 контролюючим органом було відкориговано подвійні нарахування шляхом зменшення єдиного внеску у розмірі 8448,00 грн по строку 09.02.2018 за 2017 рік за кодом бюджетної класифікації 71040000.
Отже, сума боргу з недоїмки зі сплати соціального внеску по даній вимозі повинна становити - 6620,54 грн (15068,54 грн - 8448,00 грн).
Однак, нарахування та прийняття вимоги про сплату боргу є дискреціними повноваженнями органу ДПС, то ж за таких обставин, саме орган ДПС повинен прийняти вимогу про сплату боргу з урахуванням висновків суду, які викладені у мотивувальній частині.
Щодо позовної вимоги про виключення позивача з реєстру платників єдиного податку суд зазначає наступне.
Відповідно до п. 291.2 і 291.3 ст. 291 ПК України, спрощена система оподаткування, обліку та звітності - особливий механізм справляння податків і зборів, що встановлює заміну сплати окремих податків і зборів, встановлених пунктом 297.1 статті 297 цього Кодексу, на сплату єдиного податку в порядку та на умовах, визначених цією главою, з одночасним веденням спрощеного обліку та звітності.
Юридична особа чи фізична особа - підприємець може самостійно обрати спрощену систему оподаткування, якщо така особа відповідає вимогам, встановленим цією главою, та реєструється платником єдиного податку в порядку, визначеному цією главою.
Пунктом 300.1 ст. 300 ПК України передбачено, що платники єдиного податку несуть відповідальність відповідно до цього Кодексу за правильність обчислення, своєчасність та повноту сплати сум єдиного податку, а також за своєчасність подання податкових декларацій.
Порядок реєстрації та анулювання реєстрації платників єдиного податку визначений ст. 299 ПК України, відповідно до п. 299.1 якої реєстрація суб`єкта господарювання як платника єдиного податку здійснюється шляхом внесення відповідних записів до реєстру платників єдиного податку.
За змістом положення п. 299.2 цієї статті центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, веде реєстр платників єдиного податку, в якому міститься інформація про осіб, зареєстрованих платниками єдиного податку.
Відповідно до п. 299.10 ст. 299 ПК України, реєстрація платником єдиного податку є безстроковою та може бути анульована шляхом виключення з реєстру платників єдиного податку за рішенням контролюючого органу у разі:
1)подання платником податку заяви щодо відмови від застосування спрощеної системи оподаткування у зв`язку з переходом на сплату інших податків і зборів, визначених цим Кодексом, - в останній день календарного кварталу, в якому подано таку заяву;
2)припинення юридичної особи (крім перетворення) або припинення підприємницької діяльності фізичною особою - підприємцем відповідно до закону - в день отримання відповідним контролюючим органом від державного реєстратора повідомлення про проведення державної реєстрації такого припинення;
3) у випадках, визначених підпунктом 298.2.3 пункту 298.2 статті 298 цього Кодексу;
4)якщо у податковому (звітному) році частка сільськогосподарського товаровиробництва платника єдиного податку четвертої групи становить менш як 75 відсотків.
При цьому, абз. 1 і 2 п. 299.11 ст. 299 ПК України передбачено, що у разі виявлення відповідним контролюючим органом під час проведення перевірок порушень платником єдиного податку першої - третьої груп вимог, встановлених цією главою, анулювання реєстрації платника єдиного податку першої - третьої груп проводиться за рішенням такого органу, прийнятим на підставі акта перевірки, з першого числа місяця, наступного за кварталом, в якому допущено порушення. У такому випадку суб`єкт господарювання має право обрати або перейти на спрощену систему оподаткування після закінчення чотирьох послідовних кварталів з моменту прийняття рішення контролюючим органом.
У разі виявлення відповідним контролюючим органом під час проведення виїзних документальних перевірок платника єдиного податку четвертої групи невідповідності вимогам підпункту 4 пункту 291.4 та пункту 291.5-1 статті 291 цього Кодексу у податковому (звітному) році або у попередніх періодах, такому платнику за такі періоди нараховуються податки та збори, від сплати яких він звільнявся як платник єдиного податку четвертої групи, та штрафні (фінансові) санкції (штрафи), передбачені главою 11 розділу 11 цього Кодексу. Такий платник податку зобов`язаний перейти до сплати податків за загальною системою оподаткування, починаючи з наступного місяця після місяця, у якому встановлено таке порушення.
Верховний Суд фактично погоджується, що у аналогічних відносинах йдеться про підтвердження статусу платника єдиного податку, а не про обрання або перехід на спрощену систему оподаткування.
За наслідками проведення правового аналізу наведених вище норм ПК України Верховний Суд при розгляді аналогічних адміністративних справ сформував наступні висновки: реєстраиія платником єдиного податку є безстроковою та може бути анульована шляхом виключення з реєстру платників єдиного податку за рішенням контролюючого органу у встановлених законом випадках.
При цьому, прийняття контролюючим органом рішення про анулювання реєстрації платника єдиного податку шляхом виключення з реєстру платників єдиного податку можливе лише на підставі проведеної документальної перевірки відповідного платника податку та встановлених в ході останньої порушень, відповідно до яких платник податків не може перебувати на спрощеній системі оподаткування (Постанови від 26.02.2019 у справі №805/1396/17-а, від 05.02.2019 у справі №805/206/17-а, від 24.01.2019 у справі №813/1346/18, від 05.06.2018 у справі №813/4266/17).
Отже, єдиним законним способом реалізації владних управлінських функиій є проведення документальної перевірки на підставі якої встановлюється. шо платник податків не може перебувати на спрощеній системі оподаткування (бути платником єдиного податку), як наслідок - прийняття рішення про анулювання реєстрації платника єдиного податку, шляхом виключення з реєстру платників цього податку.
Отже контролюючим органом повинна бути: 1) проведена документальна перевірка платника податків; 2) прийняття рішення про анулювання реєстрації шляхом виключення з реєстру платників єдиного податку.
Аналогічна правова позиція викладена у Постановах Верховного Суду від 06.02.2018 у справі N2816/543/17, від 16.04.2018 у справі №808/657/16, від 08.05.2018 у справі №816/1088/17, від 19 квітня 2019 року по справі № 822/2037/18, адміністративне провадження МК/9901/66814/18 (ЄДРСРУМ 81286042).
Під час розгляду судової справи судом встановлено, що перевірки, які б передували прийняттю рішення про анулювання реєстрації платника єдиного податку, контролюючим органом не проведено та акту не складено, тому вказане рішення є протиправним та підлягає скасуванню. а позовні вимоги зобов`язального характеру щодо поновлення реєстраиії платника єдиного податку з моменту анулювання є такими, що підлягають задоволенню.
Такий визначений спосіб захисту прав та інтересів платника не є втручанням в дискреційні повноваження фіскального органу, а спрямований на ефективне відновлення порушеного права позивача.
Вказане узгоджується з правовою позицією Верховного Суду, викладеної в Постанові від 6 листопада 2018 року у справі М 820/4721/17, від 6 травня 2020 року у справі № 812/1137/16).
Під час судового розгляду відповідачем не надано суду доказів направлення позивачу рішення про скасування реєстрації позивача як платника єдиного податку, не надано жодних підтверджуючих документів, які передували прийняттю такого рішення.
За таких обставин, суд прийшов до висновку, що дії відповідача щодо прийняття рішення про виключення позивача з Реєстру платників єдиного податку є протиправним.
Суд зазначає, що спосіб відновлення порушеного права має бути реальним, та таким, що відновить порушені права позивача.
За таких обставин, суд прийшов до висновку про зобов`язання відповідача поновити реєстрацію позивача з 31.12.2014 у Реєстрі платників єдиного податку, як платника єдиного податку (3-тя група).
Відповідно до положень, закріплених ст. 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Статтею 73 КАС України передбачено належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень.
Згідно статей 74-76 КАС України суд не бере до уваги докази, які одержані з порушенням порядку, встановленого законом. Обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи. Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Як зазначено ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. Згідно з ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно ч. ч. 1-3 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
За таких обставин, суд вважає, що позовні вимоги позивача підлягають частковому задоволенню.
Відповідно до ч. 3 ст. 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
За таких обставин на користь позивача необхідно присудити судовий збір у розмірі 420,40 грн.
Керуючись статтями 2, 6, 8-10, 14, 90, 139, 143, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ВИРІШИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , іпн НОМЕР_1 ) до Головного управління ДПС у Запорізькій області (69005, просп. Соборний, буд. 166, код ЄДРПОУ ВП 44118663) про визнання протиправною та скасування вимоги №Ф-34098-49 від 26.11.2020 про сплату боргу (недоїмки) - задовольнити частково.
Визнати протиправним Рішення (дію) Головного управління ДПС у Запорізькій області про виключення Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (іпн НОМЕР_1 ) з 31.12.2014 з Реєстру платників Єдиного податку.
Зобов`язати Головне управління ДПС у Запорізькій області (69005, просп. Соборний, буд. 166, код ЄДРПОУ ВП 44118663) поновити реєстрацію Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (іпн НОМЕР_1 ) у Реєстрі платників єдиного податку, як платника єдиного податку (3-я група) з 31.12.2014, шляхом здійснення відповідного запису.
Визнати протиправною та скасувати Вимогу Головного управління ДПС у Запорізькій області про сплату боргу (недоїмки) зі сплати єдниного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування від 26 листопада 2020 року №Ф-34098-49 на ім`я ОСОБА_1 .
Зобов`язати Головне управління ДПС у Запорізькій області (69005, просп. Соборний, буд. 166, код ЄДРПОУ ВП 44118663) прийняти нову вимогу про сплату боргу (недоїмки) щодо ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , іпн НОМЕР_1 ) з урахування висновків суду, викладених у мотивувальній частині.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Запорізькій області (69005, просп. Соборний, буд. 166, код ЄДРПОУ ВП 44118663) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , іпн НОМЕР_1 ) судовий збір у розмірі 454 (чотириста п`ятдесят чотирі) гривні 00 коп.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його (її) проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення в повному обсязі виготовлено та підписане суддею 04.10.2021.
Суддя Р.В. Сацький