
Справа №461/7954/21
Провадження №2-а/461/179/21
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
23 вересня 2021 року м.Львів
Галицький районний суд м.Львова у складі:
головуючого судді Зубачик Н.Б.,
секретаря судових засідань Пелех О.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Львові справу за адміністративним позовом Головного управління Державної міграційної служби України у Львівській області (адреса: 790007, м.Львів, вул. Січових Стрільців, 11, код ЄДРПОУ: 37831493) до ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1 ) про затримання громадянина Іспанії ОСОБА_1 з метою ідентифікації та забезпечення видворення за межі території України –
В С Т А Н О В И В:
позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до громадянина Іспанії ОСОБА_1 , в якому просить прийняти рішення про затримання з метою ідентифікації громадянина Іспанії ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з поміщенням до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні ДМС України терміном на шість місяців, як такого, що незаконно перебуває в Україні, для подальшого забезпечення видворення за межі території України.
В обґрунтування позову покликається на те, що 23.09.2021 року працівником Головного управління ДМС України у Львівській області було виявлено та затримано громадянина Іспанії ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який порушив правила перебування іноземців на території України, а саме ухилявся від виїзду з України, перебуваючи на території України нелегально. Позивач зазначає, що громадянин Іспанії ОСОБА_1 нелегально потрапив на територію України поза пунктами пропуску через державний кордон України, ухиляється від виїзду з України, не виконав рішення ГУ ДМС в Закарпатській області про примусове повернення №26 від 25.06.2021 року, діючий закордонний паспорт відсутній, законне джерело існування та підстави для подальшого перебування на території України відсутні. Просить позов задоволити.
Ухвалою Галицького районного суду м.Львова від 23.09.2021 року відкрито провадження, справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження.
Представник позивача Горбонос І.К. в судове засідання не з`явилася, однак подала клопотання про розгляд справи без її участі, позов підтримує, просить такий задоволити в повному обсязі.
Відповідач ОСОБА_1 в судове засідання не з`явився, подав до суду заяву про розгляд справи у його відсутності. Окрім того, ОСОБА_1 зазначив, що права йому роз`яснено, позов перекладений та йому зрозумілий.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов наступного висновку.
Судом встановлено, що 23.09.2021 року працівником Головного управління ДМС України у Львівській області було виявлено та затримано громадянина Іспанії ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який порушив правила перебування іноземців на території України, а саме ухилявся від виїзду з України, перебуваючи на території України нелегально, що підтверджується копією протоколу №МЛВ 000037 про адміністративне затримання за ч. 2 ст. 263 КУпАП від 23.09.2021 року.
Як вбачається з протоколу про адміністративне правопорушення № ПР МЛВ 001169 від 23.09.2021 року за ч. 1 ст. 203 КУпАП, громадянин Іспанії ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , порушив правила перебування іноземців на території України, а саме ухилявся від виїзду з України, перебуваючи на території України нелегально, тобто проживання без документів на право проживання в Україні.
Окрім того, з матеріалів справи вбачається, що громадянин Іспанії ОСОБА_1 не виконав рішення про примусове повернення від 25.06.2021 року №26, винесене ГУ ДМС в Закарпатській області. Згідно даного рішення іноземець був перевірений по підсистемі «Аркан-ДМС» та зазначено, що такий через КПП в Україну не в`їжджав, тобто потрапив на територію України нелегально.
Згідно ч.1 ст.30 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, органи охорони державного кордону (стосовно іноземців та осіб без громадянства, які затримані ними у межах контрольованих прикордонних районів під час спроби або після незаконного перетинання державного кордону України) або органи Служби безпеки України можуть лише на підставі винесеної за їх позовом постанови адміністративного суду примусово видворити з України іноземця та особу без громадянства, якщо вони не виконали в установлений строк без поважних причин рішення про примусове повернення або якщо є обґрунтовані підстави вважати, що іноземець або особа без громадянства ухилятимуться від виконання такого рішення, крім випадків затримання іноземця або особи без громадянства за незаконне перетинання державного кордону України поза пунктами пропуску через державний кордон України та їх передачі прикордонним органам суміжної держави. Частиною 5 цієї ж статті Закону передбачено, що рішення суду про примусове видворення іноземця або особи без громадянства виконується центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері міграції, а стосовно іноземців та осіб без громадянства, затриманих ним у межах контрольованих прикордонних районів під час спроби або після незаконного перетинання державного кордону України, - органом охорони державного кордону. Контроль за правильним і своєчасним виконанням рішення про примусове видворення здійснюється органом, за чиїм позовом суд прийняв рішення про примусове видворення. З метою контролю за виконанням іноземцем або особою без громадянства рішення про примусове видворення службові особи органу охорони державного кордону або центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, здійснюють супровід такого іноземця або особи без громадянства.
Відповідно до п.3 ч.3 ст.20 КАС України місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні адміністративні справи щодо затримання з метою ідентифікації та забезпечення примусового видворення іноземців та осіб без громадянства, які підлягають примусовому видворенню за межі України.
Частиною 1 ст. 289 КАС України визначено, за наявності обґрунтованих підстав вважати, що іноземець або особа без громадянства, стосовно якої подано адміністративний позов про примусове видворення, ухилятиметься від виконання рішення про її примусове видворення, перешкоджатиме проведенню процедури видворення чи реадмісії відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію або якщо існує ризик її втечі, а так само у разі відсутності в іноземця або особи без громадянства, яка вчинила порушення законодавства України з прикордонних питань або про правовий статус іноземців, документа, що дає право на виїзд з України, центральним органом виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, його територіальним органом чи підрозділом, органом охорони державного кордону або Служби безпеки України подається до місцевого загального суду як адміністративного суду за місцезнаходженням цих органів (підрозділів) або за місцезнаходженням пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, позовна заява про застосування судом до іноземця або особи без громадянства одного з таких заходів: затримання іноземця або особи без громадянства з метою ідентифікації та (або) забезпечення видворення за межі території України; затримання іноземця або особи без громадянства з метою забезпечення її передачі відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію; взяття іноземця або особи без громадянства на поруки підприємства, установи чи організації; зобов`язання іноземця або особи без громадянства внести заставу.
Як вбачається з матеріалів справи, відповідач порушив правила перебування іноземців та осіб без громадянства на території України, у громадянина Іспанії ОСОБА_1 відсутній діючий паспорт, останній перебуває на території України нелегально, умисно не виконує рішення про примусове повернення.
Суд приймає до уваги покликання представника позивача про те, що існує ризик втечі громадянин Іспанії ОСОБА_1 з метою уникнення ним примусового видворення.
Відповідно до ч.11 ст. 289 КАС України визначено, що строк затримання іноземців та осіб без громадянства в пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, не може перевищувати шести місяців.
У статті 5 Європейської Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (із змінами і доповненнями) від 04.11.1950 року, ратифікованою Верховною Радою України 11.09.1997, задекларовано право кожного на свободу та особисту недоторканість, за винятком певних випадків, зокрема, коли здійснюється законний арешт або затримання з метою запобігання її недозволеному в`їзду в країну чи особи, щодо якої провадяться процедури депортації або екстрадиції.
Враховуючи наведене, зокрема те, що відповідач перебуває на території України без відповідних законних підстав, суд дійшов висновку, що є всі правові підстави для задоволення позову.
Відповідно до положень ч.19 ст.289 КАС України за подачу позовних заяв, передбачених даною статтею, судовий збір не справляється, а отже підстав для розподілу витрат пов`язаних з розглядом справи не має, оскільки вони сторонами не були понесені.
Керуючись ст.ст. 2, 8-10, 241-251, 295 КАС України, суд -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов Головного управління Державної міграційної служби України у Львівській області до ОСОБА_1 про затримання громадянина Іспанії ОСОБА_1 з метою ідентифікації та забезпечення видворення за межі території України - задоволити.
Затримати з метою ідентифікації та поміщення громадянина громадянина Іспанії ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні ДМС України терміном на шість місяців, як такого, що незаконно перебуває в Україні, для подальшого забезпечення видворення за межі території України.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Галицький районний суд м. Львова протягом десяти днів з дня складення судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Позивач: Головне управління Державної міграційної служби України у Львівській області, адреса: 790007, м.Львів, вул. Січових Стрільців, 11.
Відповідач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Повний текст рішення суду виготовлено 27.09.2021 року.
Суддя Зубачик Н.Б.