Єдиний державний реєстр судових рішень
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА
01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б тел.230-31-34 РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
справа № 35/29013.06.08
За позовом Товариства з обмеженою відповідальністю „ПАСКО”
До 1) Київської міської ради;
2) Головного управління земельних ресурсів виконавчого
органу Київради (Київської міської державної адміністрації)
про визнання укладеним договору оренди земельної ділянки
Суддя М.Є. Літвінова
Представники:
від позивача: Коротун О.І. директор;
від відповідача-1: не зявились;
від відповідача-2: Рогожинська І.В. предст. за довір. №06-34/36110від 02.11.07
В судовому засіданні 13.06.2008 за згодою представників позивача та відповідача-2, на підставі ч. 2 ст. 85 ГПК України, оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
На розгляд Господарського суду міста Києва передані позовні вимоги Товариства з обмеженою діяльністю „ПАСКО” до Київської міської ради та Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державного адміністрації) про:
- визнання права Товариства з обмеженою відповідальністю „ПАСКО” на оренду земельної ділянки для станції технічного обслуговування автомобілів та автомийки на Кудрявському узвозі, 10-а у Шевченківському районі м. Києва згідно з проектом землеустрою щодо відведення земельної ділянки та висновками, які містяться в ньому;
- визнання укладеним договору оренди земельної ділянки для станції технічного обслуговування автомобілів та автомийки на Кудрявському узвозі, 10-а у Шевченківському районі м. Києва між товариством з обмеженою відповідальністю „ПАСКО” та Київською міською радою, в редакції, яка підписана позивачем та відповідає вимогам Закону України „Про оренду землі” та Типового договору оренди землі, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.03.2004 року №220, проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки і висновками, які в ньому містяться та передати дану земельну ділянку на умовах, визначених зазначених договором, з моменту набрання чинності судового рішення;
- зобовязання Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської Ради (Київської міської державної адміністрації) зареєструвати договір оренди земельної ділянки, між орендодавцем - Київською міською Радою та орендарем Товариством з обмеженою відповідальністю „ПАСКО” з усіма додатками, що є його невідємними частинами договору.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 30.05.2008 року порушено провадження у справі № 35/290, розгляд справи призначено на 13.06.2008р.
11.06.2008 року через Відділ діловодства Господарського суду міста Києва від повноважного представника відповідача-1 надійшов відзив на позов, в якому останній проти позову заперечує в повному обсязі та просить відмовити в задоволенні позовних вимог, оскільки на даний момент договір оренди земельної ділянки для станції технічного обслуговування автомобілів та автомийки на Кудрявському узвозі, 10-а у Шевченківському районі м. Києва, орендодавцем Київською міською радою в особі Київського міського голови не підписаний, оскільки відсутнє волевиявлення однієї із сторін, та просить суд розгляд справи здійснювати за відсутністю представника відповідача-1 (відзив на позов).
В судовому засіданні 13.06.2008 представник позивача надав суду документи на виконання вимог ухвали суду про порушення провадження у справі № 35/290 від 30.05.2008 року.
В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги та просить суд позовні вимоги задовольнити в повному обсязі. Судові витрати просить покласти на відповідачів.
Представник відповідача-2 в судовому засіданні 13.06.2008 року надав суду відзив на позовну заяву, відповідно до якого Головне управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) проти позову заперечує, та просить суд відмовити позивачу в задоволенні його позовних вимог, оскільки до Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради представник позивача з належним чином оформленою довіреністю та підписаною обома сторонами угодою до договору оренди спірної земельної ділянки з приводу державної реєстрації зазначеного договору не звертався.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників позивача та відповідача-2, Господарський суд міста Києва, -
ВСТАНОВИВ:
В листопаді 2003 року Товариство з обмеженою відповідальністю „ПАСКО”, як це передбачено Земельним кодексом України та рішенням Київської міської ради від 14.03.2002 року №313/174 „Про затвердження Порядку набуття права на землю юридичними особами та громадянами в м. Києві”, що діяв на той час, звернувся із клопотанням на адресу Київської міської ради щодо відведення земельної ділянки площею 0,14 га для будівництва та експлуатації станції технічного обслуговування та мийки на Кудрявському узвозі, 10-а.
На підставі доручення Київської міської ради від 02.04.2003 року №225-КР-9245/2 на розроблення проекту відведення земельної ділянки, позивачем було замовлено Приватному підприємству „Смерічка” розроблення проекту відведення земельної ділянки площею 0,14 га товариству з обмеженою відповідальністю „ПАСКО” для будівництва, експлуатації та обслуговування станції технічного обслуговування автомобілів та авто мийки на Кудрявському узвозі, 10-а у Шевченківському районі м. Києва.
Зазначеною проектною організацією розроблено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки позивачу для вказаних дій.
За твердженням позивача, всі вимоги, передбачені Земельним кодексом України, рішенням Київської міської ради від 14.03.2002 року №313/174 „Про затвердження Порядку набуття права на землю юридичними особами та громадянами в м. Києві”, останнім були виконані в повному обсязі та у встановлені строки.
Однак, договір оренди земельної ділянки загальною площею 0,14 га товариству з обмеженою відповідальністю „ПАСКО” для будівництва, експлуатації та обслуговування станції технічного обслуговування автомобілів та автомийки на Кудрявському узвозі, 10-а у Шевченківському районі м. Києва не був підписаний Київською міською Радою, та не був повернутий на адресу позивача.
Оцінюючи подані позивачем докази, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і обєктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, суд вважає, що вимоги позивача підлягають задоволенню з наступних підстав.
Згідно ст. 32 Господарського процесуального кодексу України доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.
Відповідно до статті 33 Господарського процесуального Кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Стаття 1 Закону України „Про оренду землі” та стаття 93 Земельного кодексу України встановлює, що право оренди земельної ділянки це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності.
Відповідно до статті 6 Закону України „Про оренду землі” передбачено, що орендарі набувають права оренди земельної ділянки на підставах і в порядку, передбачених Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, Господарським кодексом України та договором оренди землі.
Відповідно до частини 6 статті 123 Земельного кодексу України проект відведення земельної ділянки погоджується із землекористувачем, органом по земельних ресурсах, природоохоронним і санаторно-епідеміологічним органами, органом архітектури та охорони культурної спадщини і після одержання висновку державної землевпорядної експертизи по обєктах, які їй підлягають, подається до відповідної державної адміністрації або сільської, селищної, міської ради, які розглядають його у місячний строк і, в межах своїх повноважень, визначених цим Кодексом, приймають рішення про надання земельної ділянки.
На виконання цієї норми, зазначений проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки було погоджено із зазначеними органами, про що свідчать позитивні висновки Головного управління містобудування, архітектури та дизайну міського середовища; Державного санітарного лікаря м. Києва, Державного управління екології та природних ресурсів м. Києва; Головного управління охорони культурної спадщини; Шевченківської районної у м. Києві державної адміністрації: Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації).
Також, у відповідності з вимогами ч.6 ст.123 Земельного кодексу України та Закону України „Про державну землевпорядну експертизу” отримано позитивний висновок державної землевпорядної експертизи.
Всі вищезазначені документи знаходяться в матеріалах розробленого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, за результатами розгляду якого, Головним управлінням виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) у відповідності до вимог Регламенту розгляду питань щодо набуття та реалізації права користування землею в м. Києві, затвердженого рішенням Київради від 15.07.2004 року №457/1867, підготовлено проект рішення Київської міської ради „Про передачу земельної ділянки товариству з обмеженою відповідальністю „ПАСКО” для станції технічного обслуговування автомобілів та авто мийки на Кудрявському узвозі, 10-а у Шевченківському районі м. Києва”.
Зазначений проект рішення Київради в Головному управлінні земельних ресурсів було погоджено: начальником Головного управління, начальником юридичного управління, начальником відділу землевпорядкування Шевченківського району. Після чого проект рішення Київради було передано на розгляд постійної комісії Київради з питань земельних відносин, який було погоджено 05.06.07 та постійної комісії з питань містобудування та архітектури, який було погоджено 10.07.2007 року. Також проект рішення, як це передбачено Регламентом Київської міської ради, затвердженого рішенням Київської міської ради від 14.06.2006 року №14/14 було завізовано начальником управління правового забезпечення секретаріату Київради.
Девять місяців питання щодо відведення земельної ділянки позивачу на розгляд сесії Київради не виносилось, що стало порушенням норм Регламенту Київської міської ради, а саме статті 20, відповідно до вимог якої опрацьований відповідно до вимог Регламенту Київради проект рішення, завізований головою і секретарем профільної постійної комісії Київради та управління правової експертизи проектів рішень та розпоряджень секретаріату Київради не пізніше ніж за 13 днів до пленарного засідання Київради передається постійною комісією до управління організаційної роботи для формування порядку денного пленарного засідання Київради та його розгляду на Президії Київради. Не пізніше ніж у дводенний строк після проведення засідання Президії Київради проекти рішень та матеріали для розгляду на пленарному засіданні Київради передаються депутатам Київради.
Згідно із статтею 123 Земельного кодексу України встановлено, що рада в межах своїх повноважень, визначених цим Кодексом, в місячний строк приймає рішення про надання земельної ділянки. Тобто, зазначена норма встановлює, що при встановленні відповідності проекту відведення земельної ділянки вимогам законодавства рада (в даному випадку Київська міська рада) приймає рішення про надання земельної ділянки. Частиною 9 цієї ж статті встановлено, що відмову органів місцевого самоврядування або органів виконавчої влади у наданні земельної ділянки в користування або залишення клопотання без розгляду в установлений строк може бути оскаржено в судовому порядку.
Відповідно до частини пятої статті 46 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні” сесія ради скликається в міру необхідності, але не менше одного разу на квартал, а з питань відведення земельних ділянок не рідше, ніж один раз на місяць.
Листом від 08.04.2008 року позивач звернувся до Київської міської ради із пропозицією укласти договір оренди земельної ділянки та надіслано підписаний з нашого боку договір, який відповідає Закону України „Про оренду землі” та проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.
На сьогоднішній день підписаний з боку Київради договір оренди земельних ділянок не повертався.
Відповідно до ч.3 ст.152 Земельного кодексу України захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється шляхом визнання права.
Відповідно до ч.2 ст.125 Земельного кодексу України право на оренду земельної ділянки виникає після укладення договору оренди і його державної реєстрації. Частиною 2 статті 126 Земельного кодексу України передбачено, що право оренди землі оформлюється договором, який реєструється відповідно до закону.
Відповідно до ст.10 господарського процесуального кодексу України спори, що виникають при укладенні господарських договорів, можуть бути подані на вирішення господарського суду.
Статтею 181 Господарського кодексу України визначений загальний порядок укладання господарських договорів. Відповідно до якого господарський договір за загальним правилом викладається у формі єдиного документа, підписаного сторонами та скріпленого печатками. Проект договору може бути запропонований будь-якою з сторін. У разі, якщо проект договору викладено як єдиний документ, він надається другій стороні у двох примірниках. За наявності заперечень щодо окремих умов договору одна сторона, яка одержала проект договору, складає протокол розбіжностей, про що робиться застереження у договорі, та у двадцятиденний строк надсилає другій стороні два примірника протоколу розбіжностей разом з підписаним договором.
Частиною 3 статті 181 Господарського кодексу України передбачено, що сторона, яка одержала проект договору, у разі згоди з його умовами оформлює договір відповідно до вимог частини першої цієї статті і повертає один примірник договору другій стороні. Пропозиції про необхідність укладення договору оренди земельної ділянки, як зазначалось вище, виходила з боку позивача (лист від 08.04.2008р.).
Таким чином, з боку позивача було вжито всі необхідні дії по укладанню договору, але Київрада протягом майже року не вирішує питання щодо відведення земельної ділянки позивачу та укладення договору оренди земельної ділянки з позивачем. В той же час Київською міською радою не прийнято рішення і про відмову в передачі земельної ділянки ТОВ „ПАСКО”.
За таких обставин, товариство з обмеженою відповідальністю „ПАСКО” позбавлено права оренди земельної ділянки внаслідок бездіяльності Київської міської ради та порушення нею норм земельного законодавства України.
Законом України „Про Державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України” від 28.12.2007 №107-УІ внесено зміни до Земельного кодексу України та Закону України „Про оренду землі», які будуть діяти протягом 2008 року.
Відповідно до ч. 1 ст. 124 Земельного кодексу України, передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки. Набуття права оренди земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється виключно на аукціонах, крім земельних ділянок на яких розташовані обєкти нерухомого майна, які перебувають у власності громадян і юридичних осіб і в яких відсутні акції (частки, паї), що належать державі. Не допускаться проведення аукціонів щодо ділянок, які (або будівлі на яких) орендують бюджетні установи, музеї, підприємства і громадські організації у сферах культури і мистецтв (у тому числі національні творчі спілки та їх члени (під творчі майстерні).
Також, згідно із статтею 16 Закону України „Про оренду землі” визначено, що набуття права оренди земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється виключно на аукціонах, крім земельних ділянок, на яких розташовані обєкти нерухомого майна, які перебувають у власності громадян і юридичних осіб і в яких відсутні акції (частки, паї), що належать державі. Порядок проведення аукціону та набуття права оренди земельної ділянки на конкурсних засадах визначається законодавством.
Статтею 58 Конституції України встановлено, що закони та інші нормативно - правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони помякшують або скасовують цивільну відповідальність особи.
Згідно зі статтею 4 Цивільного кодексу України основу цивільного законодавства України становить Конституція України. Основним актом цивільного законодавства України є Цивільний кодекс України. Актами цивільного законодавства є також інші закони України, які приймаються відповідно до Конституції та цього Кодексу.
Відповідно до ст.1 Цивільного кодексу України цивільним законодавством регулюються особисті немайнові та майнові відносини (цивільні відносини), засновані на юридичній рівності, вільному волевиявленні, майновій самостійності їх учасників.
Згідно зі статтями 177, 181, 190 цивільного кодексу України обєктами цивільних прав, зокрема є речі, у тому числі гроші та цінні папери, інше майно, а нерухомими речами (нерухомим майном) є земельні ділянки.
Отже, оскільки відносини між позивачем та відповідачами щодо набуття права на оренду земельної ділянки виникли до прийняття на набрання чинності Законом України „Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України”, то при вирішенні даного спору Закон України „Про оренду землі” та Земельний кодекс України повинні застосовуватись в редакції, яка діяла на час виникнення цих відносин, тобто до 01.01.2008 року.
Відповідно до ч.1 ст.116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування або державних органів приватизації, або центрального органу виконавчої влади з питань земельних ресурсів в межах повноважень, визначених цим Кодексом.
Частиною 1 статті 124 Земельного кодексу України (в редакції, яка діяла до 01.01.2008) передбачено, що передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладання договору оренди земельної ділянки.
Згідно із ч.3 статті 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок громадянам і юридичним особам із зміною їх цільового призначення та із земель запасу під забудову здійснюється за проектами відведення в порядку, встановленому статями 118, 123 цього Кодексу.
Відповідно до статті 16 Закону України (в редакції, яка діяла до 01.01.2008) визначено, що особа, яка бажає отримати земельну ділянку в оренду із земель державної або комунальної власності, подає до відповідного органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування за місцем розташування земельної ділянки заяву (клопотання). Розгляд заяви (клопотання) і надання земельної ділянки в орену провождяться у порядку, встановленому Земельним кодексом України. У разі згоди орендодавця передати земельну ділянку в оренду сторонни укладають договір оренди землі відповідно до вимог цього Закону.
Крім того, зміни, внесені Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України»від 28.2.2007 рку №107-УІ до пункту 12 Перехідних положень Земельного кодексу України на повноваження Київської міської ради щодо розпорядження земельною ділянкою, на яку розроблено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки позивачу не вплинули з огляду на наступне.
Відповідно до статті 9 чинного Земельного кодексу України до повноавжень Київської міської ради у галузі земельних відносин на її території, належить, зокрема, розпорядження землями територіальної громади міста; передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу; надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу.
Згідно з п.12 Перехідних положень Земельного кодексу України до рзмежування земель державної і комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями (крім земель, переданих у приватну власність та земель, зазначених в абзаці третьому цього пункту) в межах населених пунктів здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів відповідні органи виконавчої влади. Центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів здійснює продаж земель сльськогосподарського призначення, крім земель, переданих у приватну власність, та земельних ділянок, на яких розташовані об»єкти, які підлягають приватизації. Державні органи приватизації здійснюють розпоядження (крім відчуження земель, на яких розташовані об»єкти, що не підлягають приватизації) землями, на яких розташовані державні, в тому числі казенні підприємства, господарські товариства, у статутних фондах яких державі належать частки (акції, паї), об'єкти незавершенного будівництва та законсервовані об'єкти, а також продаж земельних ділянок, на яких розташовані об'єкти, які підлягають приватизації.
Враховуючи те, що проект відведення земельної ділянки товариству з обмеженою відповідальністю «ПАСКО»розроблено за рахунок міських земель, не наданих у власність чи користування, та зазначені землі не відносяться до земель сільськогосподарського призначення, які призначені для продажу, і на земельній ділянці не розташовані державні, в тому числі казенні підприємства, господарські товариства, у статутних фондах яких державі належить частки (акції, паї), об'єкти незавершенного будівництва та законсервовані об'єкти, а також не здійснюється продаж земельної ділянки, на якій розташовані об»єкти, які підлягають приватизації, а отже розпорядження цією земельною ділянкою віднесено до компетенції Київської міської ради.
На даний час підписаний з боку Київради договір оренди земельних ділянок не повертався.
Відповідно до ч.3 ст.152 Земельного кодексу України захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється шляхом визнання права.
Статтею 144 Конституції України встановлено, що органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.
Частиною третьою статті 73 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні” передбачено, що підприємства, установи та організації, а також громадяни несуть встановлену законом відповідальність перед органами місцевого самоврядування за заподіяну місцевому самоврядуванню шкоду їх діями або бездіяльністю, а також у результаті невиконання рішень органів та посадових осіб місцевого самоврядування, прийнятих у межах наданих їм повноважень.
Судом не приймаються заперечення Київської міської ради про те, що сторонами не було узгоджено усі істотні умови спірного договору оренди земельної ділянки, з огляду на те, що процедура узгодження умов договору має відбуватись шляхом направлення протоколу розбіжностей до договору. Ні протоколу розбіжностей до договору оренди земельної ділянки площею 0,14 га, переданої позивачу для будівництва, експлуатації та обслуговування станції технічного обслуговування автомобілів та автомийки на Кудрявському узвозі, 10-а у Шевченківському районі м. Києва, ні заперечень щодо редакції договору, який був наданий позивачем до суду, Київською міською радою надано не було.
Таким чином, Київська міська рада порушила терміни розгляду питання про укладення договору оренди земельної ділянки, що призводить до порушення прав позивача.
Щодо позовних вимог до Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) про зобовязання зареєструвати договір оренди земельної ділянки між Орендодавцем Київською міською радою та орендарем товариством з обмеженою відповідальністю „ПАСКО” у встановленому порядку, то дані вимоги також підлягають задоволенню виходячи з наступного.
Відповідно до ст. 33 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні” до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать реєстрація суб'єктів права власності на землю; реєстрація права користування землею і договорів на оренду землі; видача документів, що посвідчують право власності і право користування землею.
Відповідно до Положення про Головне управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) затверджене рішенням Київської міської ради від 19.12.2002 №182/342, дане управління організовує видачу державних актів на право власності на землю і право користування землею, оформлення та видачу договорів оренди земельних ділянок та здійснює їх реєстрацію.
Відповідно до ч. 1 ст. 20 Закону України «Про оренду землі»укладений договір оренди землі підлягає державній реєстрації.
Згідно зі ст. 18 Закону України «Про оренду землі»договір оренди землі набирає чинності після його державної реєстрації.
З огляду на вищевикладене та приймаючи до уваги те, що відповідачами не були наведені заперечення щодо істотних умов запропонованого позивачем договору оренди земельної ділянки, позовні вимоги Приватного підприємства „ПАСКО” обґрунтовані та підлягають задоволенню в повному обсязі.
Враховуючи вищевикладене, та керуючись ст.ст. 33, 43, 44, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд, -
В И Р І Ш И В :
1. Позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю „ПАСКО” задовольнити в повному обсязі.
2. Визнати право товариства з обмеженою відповідальністю „ПАСКО” на земельну ділянку загальною площею 0,14 га для будівництва, експлуатації та обслуговування станції технічного обслуговування автомобілів та автомийки на Кудрявському узвозі, 10-а у Шевченківському районі м. Києва згідно з проектом землеустрою щодо відведення земельної ділянки та висновками, які містяться в ньому.
3. Вважати укладеним з дня набрання даним рішенням законної сили договір оренди земельної ділянки для будівництва, експлуатації та обслуговування станції технічного обслуговування автомобілів та автомийки на Кудрявському узвозі, 10-а у Шевченківському районі м. Києва між товариством з обмеженою відповідальністю „ПАСКО” та Київською міською радою укладеним в редакції, яка підписана ТОВ „ПАСКО” та відповідає вимогам Закону України „Про оренду землі” та Типового договору оренди землі, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.03.2004 року №220, проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки і висновкам, які в ньому містяться та переданою дану земельну ділянку на умовах визначених зазначеним нижче договором, з моменту набрання чинності судового рішення в наступній редакції:
ДОГОВІР
оренди земельної ділянки
Київська міська рада (м. Київ, Хрещатик, 36) - далі у тексті - «Орендодавець», в особі Київського міського голови Черновецького Леоніда Михайловича, який діє на підставі ст. 42 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" - з однієї сторони, та товариство з обмеженою відповідальністю „Паско” (м. Київ, вул. Саратовська, 61-а, зареєстроване Шевченківською районною у м. Києві державною адміністрацією 27.02.2003 за № 18274 далі у тексі „Орендар”, в особі директора Коротуна Олексія Івановича який зареєстрований за адресою: м.Київ, вул.Обсерваторна, 5, кв.10 - з другої сторони, уклали договір оренди земельної ділянки (далі у тексті Договір) про нижченаведене:
1. Предмет Договору
1.1.Орендодавець передає, а Орендар приймає в оренду (строкове платне користування) Земельну ділянку (далі обєкт оренди або Земельна ділянка), визначену цим Договором.
2. Обєкт оренди
2.1.Об'єктом оренди відповідно до цього Договору є Земельна ділянка з наступними характеристиками:
-місце розташування Кудрявський узвіз, 10-а у Шевченківському районі м. Києва;
-розмір 1446 (одна тисяча чотириста сорок шість) кв.м.
- цільове призначення для будівництва, експлуатації та обслуговування станції технічного обслуговування автомобілів та автомийки;
- кадастровий номер 8000000000:91:134:025.
2.2.Нормативна грошова оцінка земельної ділянки згідно з витягом з технічної документації Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації).
2.3 Земельна ділянка, яка передається в оренду, не має недоліків, що можуть перешкоджати її ефективному використанню.
3. Строк дії Договору
3.1. Договір укладено на 10 (десять) років.
4. Орендна плата
4.1 Визначена цим Договором орендна плата за Земельну ділянку становить платіж, який Орендар вносить Орендодавцеві за користування Земельною ділянкою у грошовій формі.
4.2. Річна орендна плата за Земельну ділянку встановлюється у розмірі 5 (п”яти) відсотків від її нормативної грошової оцінки.
4.3. Розмір орендної плати може змінюватись за згодою сторін шляхом прийняття відповідного рішення Київською міською радою та внесення змін до цього Договору.
4.4. Зміна нормативної грошової оцінки Земельної ділянки та її індексація проводиться без внесення змін та доповнень до цього Договору у порядку та у випадках, передбачених законодавством України.
4.5. Орендна плата вноситься Орендарем рівними частинами за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом тридцяти календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця на рахунок 33216812700011, КЕКД 13050200 у ГУ ДКУ у м. Києві, МФО 820019. Отримувач: УДК у Шевченківському районі м. Києва, ідентифікаційний код 26077968.
Питання сплати податку на додану вартість та інших податкових платежів, що повязані з виконанням Договору, вирішуються Орендарем в установленому законодавством України порядку.
4.6.Зміна отримувача орендної плати та його банківських реквізитів може здійснюватися Орендодавцем в односторонньому порядку і не потребує внесення змін до цього Договору. Орендар зобов'язується уточнювати банківські реквізити і назву отримувача орендної плати.
4.7.Розмір орендної плати може переглядатись у випадках, передбачених законом, за згодою сторін, але не частіше, ніж один раз у рік.
4.8.За несвоєчасне внесення орендної плати справляється пеня в розмірі 120 (сто двадцяти) відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення такого боргу або на день його (його частини) погашення, при цьому для розрахунку використовується більша із зазначених ставок. Розрахунок пені здійснюється на дату погашення суми боргу (частини боргу)за кожний календарний день прострочення платежу, включаючи день такого погашення.
4.9.Контроль за правильністю обчислення і справляння орендної плати, нарахування пені за несвоєчасну сплату орендної плати та її стягнення здійснює районний податковий орган за місцем розташування Земельної ділянки.
5. Умови використання та обмеження (обтяження) щодо використання Земельної ділянки
5.1.Умови збереження стану обєкта оренди:
- на Земельній ділянці не дозволяється діяльність, не пов'язана з цільовим призначенням Земельної ділянки. Зміна цільового призначення Земельної ділянки можлива лише в разі прийняття Київською міською радою рішення про затвердження проекту відведення Земельної ділянки у зв'язку зі зміною цільового призначення Земельної ділянки та внесення відповідних змін до Договору. Роботи по розробці проекту відведення сплачує Орендар;
5.2.Обмеження та сервітути щодо Земельної ділянки на день підписання цього Договору відсутні.
6. Умови і строки передачі земельної ділянки в оренду
6.1. Передача Земельної ділянки здійснюється в день державної реєстрації цього Договору.
6.2. Право на оренду Земельної ділянки виникає після державної реєстрації цього Договору.
7. Умови повернення Земельної ділянки
7.1.Після припинення дії Договору Орендар повертає Орендодавцеві Земельну ділянку у стані, не гіршому порівняно з тим, у якому він її одержав в оренду. Орендодавець у разі погіршення корисних властивостей орендованої Земельної ділянки, повязаних із зміною її стану, має право на відшкодування збитків у розмірі, визначеному сторонами. Якщо сторонами не досягнуто згоди про розмір відшкодування збитків, спір розвязується у судовому порядку.
8. Права та обовязки Сторін
8.1. Орендодавець має право вимагати від Орендаря:
- використання Земельної ділянки за цільовим призначенням згідно з цим Договором;
-дотримання місцевих правил забудови;
-своєчасного внесення орендної плати;
-дострокового розірвання цього Договору;
-відшкодування понесених збитків, в тому числі неотриманих доходів, відповідно до чинного законодавства у разі розірвання цього Договору.
8.2.Орендодавець зобовязаний:
- повідомити в письмовій формі Орендаря про намір продати Земельну ділянку третій особі із зазначенням її ціни та інших умов, на яких вона продається;
- не вчиняти дій, які б перешкоджали Орендарю користуватись Земельною ділянкою;
- передати в користування Земельну ділянку у стані, що відповідає умовам цього Договору.
8.3. Орендар має право:
- самостійно господарювати на землі з дотриманням вимог чинного законодавства України та умов цього Договору;
- за письмовою згодою Орендодавця зводити в установленому законодавством порядку жилі, виробничі, культурно-побутові та інші будівлі і споруди;
- у разі розірвання цього Договору, за погодженням сторін, має право вимагати відшкодування нанесених збитків відповідно до чинного законодавства;
- після закінчення строку, на який було укладено цей Договір, при умові належного виконання обов'язків відповідно до умов цього Договору, Орендар має за інших рівних умов переважне право на поновлення договору;
- переважне право на купівлю Земельної ділянки у разі її продажу.
8.4.Орендар зобов'язаний:
- приступати до використання Земельної ділянки в строк, встановлений цим Договором, та після підписання цього Договору та державної реєстрації Договору;
- використовувати Земельну ділянку відповідно до її цільового призначення;
- своєчасно вносити орендну плату;
- завершити забудову земельної ділянки, в строки, встановлені проектною документацією на будівництво, затвердженою в установленому порядку
- забезпечити вільний доступ до Земельної ділянки представнику контролюючих органів;
- повернути Земельну ділянку Орендодавцю у стані, придатному для її подальшого використання після припинення дії цього Договору;
- у строки, встановлені чинним законодавством звітувати перед податковими органами району за місцем розташування Земельної ділянки про сплату орендної плати;
- забезпечити вільний доступ для прокладання нових, ремонту та експлуатації існуючих інженерних мереж і спору, що знаходяться в межах Земельної ділянки;
- у разі необхідності проведення реконструкції чи нового будівництва питання оформлення дозвільної та проектно-кошторисної документації вирішувати в порядку, встановленому правилами забудови м. Києва;
- питання майнових відносин вирішувати в установленому порядку;
- виконати вимоги, викладені в листах Головного управління містобудування, архітектури та дизайну міського середовища від 09.06.2003 N 19-346, головного державного санітарного лікаря м. Києва від 17.09.2003 №6802, Державного управління екології та природних ресурсів в м. Києві від 18.12.2003 №08-8-20/8023.
- питання пайової участі вирішити відповідно до рішення Київської міської ради від 27.02.2003 № 271/431 "Про пайову участь (внески) інвесторів (забудовників) у створення соціальної та інженерно-транспортної інфраструктури м. Києва";
- у п'ятиденний строк після державної реєстрації договору оренди Земельної ділянки надати копію цього Договору до районного податкового органу за місцем розташування Земельної ділянки.
8.5.Сторони також мають інші права і несуть інші обов'язки, визначені законодавством України.
9. Ризик випадкового знищення
або пошкодження обєкта оренди чи його частини
Ризик випадкового знищення або пошкодження обєкта оренди чи його частини несе Орендар.
10. Страхування обєкта оренди
Сторони домовилися про те, що Орендар має право застрахувати обєкт оренди.
11. Зміна умов договору та припинення і поновлення Договору
11.1. Всі зміни та/або доповнення до цього Договору вносяться за згодою сторін. Згодою або запереченням Орендодавця на зміни та/або доповнення до цього Договору, є його рішення, прийняте в установленому законодавством порядку.
11.2. Витрати, повязані з внесенням зміни та/або доповнення до цього договору, сплачує Орендар.
11.3. Договір оренди припиняється в разі:
-закінчення строку, на який його було укладено;
-викупу Земельної ділянки для суспільних потреб та примусового відчуження Земельної ділянки з мотивів суспільної необхідності в порядку, встановленому законодавством України; - поєднання в одній особі власника Земельної ділянки та орендаря; - ліквідації юридичної особи - Орендаря.
Договір оренди припиняється також в інших випадках, передбачених законом.
11.4. Припинення Договору шляхом розірвання.
Договір може бути розірваний:
- за взаємною згодою сторін;
- за рішенням суду, в порядку, встановленому законом;
- в односторонньому порядку за ініціативою Орендодавця, із звільненням Орендодавця від відповідальності, згідно із Господарським кодексом України, в разі, коли Орендар використовує Земельну ділянку способами, які суперечать екологічним вимогам, не за цільовим призначенням, систематично не сплачує орендну плату (протягом півроку), порушення строків завершення забудови Земельної ділянки, встановлених п.8.4. Договору, здійснення без згоди Орендодавця передачі або відчуження права користування Земельною ділянкою третім особам;
11.5.Договір може бути достроково розірваний у разі невиконання або неналежного виконання Орендарем обовязків. Визначених у пунктах 5.1 та 8.4 цього Договору.
11.6. Розірвання цього Договору не потребує укладання додаткової угоди. Договір вважається розірваним з моменту прийняття Орендодавцем відповідного рішення, якщо інше не встановлено рішенням.
11.7.Поновлення Договору:
- після закінчення строку, на який було укладено цей Договір, Орендар, за умови належного виконання своїх обов'язків, має за інших рівних умов переважне право на поновлення Договору. У цьому разі Орендар повинен не пізніше, ніж за 3 (три) місяці до закінчення строку дії Договору повідомити письмово Орендодавця про намір продовжити його дію; - у разі поновлення Договору на новий строк його умови можуть бути змінені за згодою сторін.
11.8.У разі припинення або розірвання цього Договору Орендар зобов'язаний повернути Орендодавцеві Земельну ділянку, на умовах, визначених цим Договором. У разі невиконання Орендарем обов'язку щодо умов повернення Орендодавцеві Земельної ділянки Орендар зобов'язаний відшкодувати Орендодавцеві завдані збитки.
11.9.Перехід права власності на орендовану Земельну ділянку до третьої особи, а також реорганізація юридичної особи Орендаря не є підставою для зміни або розірвання Договору.
12. Відповідальність сторін за невиконання або неналежне виконання договору та вирішення спорів
12.1.У разі невиконання своїх зобов'язань за цим Договором Сторони несуть відповідальність, визначену цим Договором та законодавством.
12.2.У разі невиконання Орендарем умов цього Договору та обов'язків, передбачених законодавством України, Договір може бути достроково розірваний.
12.3.Сторона, яка порушила зобовязання, звільняється від відповідальності, якщо вона доведе, що це порушення сталося не з її вини.
12.4.Усі спори, що пов'язані із виконанням умов цього Договору, вирішуються судами України, при неможливості досудового врегулювання спорів, що виникають при виконанні умов цього Договору.
13. Суборенда Земельної ділянки
13.1.Орендар має право передати Земельну ділянку або її частину у суборенду виключно за письмовою згодою Орендодавця.
13.2.Орендодавець надає свою згоду чи заперечення щодо передачі земельної ділянки або її частини у суборенду шляхом прийняття в установленому законодавством порядку відповідного рішення.
13.3.Умови договору суборенди Земельної ділянки повинні обмежуватися умовами даного Договору і не суперечити йому.
14. Прикінцеві положення
14.1.Цей Договір складений у двох примірниках. Один примірник - для зберігання у Орендаря, один - для Орендодавця (знаходиться на зберіганні у Головному управлінні земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації). 14.2.Невідємною частиною цього Договору є: - план Земельної ділянки;
- кадастровий план земельної ділянки;
- акт визначення меж Земельної ділянки в натурі (на місцевості);
Орендодавець Київська міська рада
Орендар ТОВ „ПАСКО”
3. Зобовязати Головне управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) (10018, м. Київ, вул. Хрещатик, 32 А, код ЄДРПОУ 26199097) зареєструвати договір оренди земельної ділянки з усіма додатками, що є його невідємними частинами, між Київською міською Радою та Товариством з обмеженою відповідальністю «ПАСКО».
4. Стягнути з Київської міської ради (м. Київ, вул. Хрещатик, 36, код 22883141) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю „ПАСКО” (м. Київ, вул. Саратовська, 61-а; банківські реквізити: рахунок №26001012481001 в КРУ ВАТ КБ „Надра”, МФО 320564, код 320425568) 42 (сорок дві) грн. 50 (пятдесят) коп. витрат по сплаті державного мита та 59 (пятдесят девять) грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
5. Стягнути з Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) (м. Київ, вул. Хрещатик, 32-а, код 261990097) на користь користь Товариства з обмеженою відповідальністю „ПАСКО” (м. Київ, вул. Саратовська, 61-а; банківські реквізити: рахунок №26001012481001 в КРУ ВАТ КБ „Надра”, МФО 320564, код 320425568) 42 (сорок дві) грн. 50 (пятдесят) коп. витрат по сплаті державного мита та 59 (пятдесят девять) грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
6. Рішення набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня підписання рішення, оформленого відповідно до ст. 84 ГПК України.
7. Після набрання рішенням законної сили видати накази.
Суддя М.Є. Літвінова
Дата підписання
повного тексту рішення 20.06.2008р.