
МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
04 жовтня 2021 р. № 400/5231/21 м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Лісовської Н.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в письмовому провадженні адміністративну справу
за позовом:ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,
до відповідача:Миколаївського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, вул. Спаська, 33, м. Миколаїв, 54001,
про:визнання дій протиправними, зобов`язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся з позовом до Миколаївського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про визнання протиправними дій щодо відмови у видачі довідки про розмір грошового забезпечення станом на 29.01.2020 р. для перерахунку пенсії з 01.02.2020 р.; зобов`язання надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області довідку про розмір грошового забезпечення з урахуванням розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, установленого законом на 01.01.2020 р. для перерахунку пенсії з 29.01.2020 р.; зобов`язання надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області довідку про розмір грошового забезпечення з урахуванням розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, установленого законом на 01.01.2021 р. для перерахунку пенсії з 01.01.2021 р.
Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" (далі - Закон № 2262). При складанні довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії відповідач повинен визначати грошове забезпечення шляхом множення відповідного тарифного коефіцієнта на розмір прожиткового мінімуму, встановленого на 1 січня календарного року з обов`язковим зазначенням відомостей про розміру усіх додаткових видів грошового забезпечення та премії.
Ухвалою від 27.07.2021 р. суд відкрив провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження, без виклику сторін.
09.08.2021 р. відповідачем подано відзив на позов, де вказано, що на виконання рішення суду у справі № 400/4336/20 відповідачем виготовлена довідка про розмір грошового забезпечення позивача станом на 05.03.2019 р. із зазначенням додаткових видів грошового забезпечення. На момент виникнення спірних правовідносин п. 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 р. № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (далі - Постанова № 704) визначав, що при обчисленні розмірів посадових окладів використовується розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановлений законом на 1 січня 2018 року. Посилання позивача на ті обставини, що постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 р. № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (далі - Постанова № 103) зміст приміток до Додатків 1 та 14 до Постанови № 704 був залишений у первинній редакції, є безпідставним, оскільки Примітка застосовується безпосередньо для супроводу та зв`язку з нормою.
З`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, дослідивши матеріали, що містяться у справі, суд встановив наступне:
Позивач проходив військову службу та з 2004 року отримує пенсію за вислугу років.
26.04.2021 р. позивач звернувся до відповідача із заявою про видачу довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з 29.01.2020 р., визначивши та вказавши збільшений розмір щомісячного грошового забезпечення, отриманий шляхом множення відповідного тарифного коефіцієнта на розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб згідно Закону України "Про державний бюджет України на 2020 рік", а також для перерахунку пенсії з 01.01.2021 р., з урахуванням розміру прожиткового мінімуму згідно Закону України "Про державний бюджет України на 2021 рік" (а. с. 8).
Листом від 27.05.2021 р. відповідач відмовив у видачі вказаних довідок, зазначивши, що посадовий оклад та оклад за військовим званням для перерахунку пенсії визначено правильно, з урахуванням прожиткового мінімуму для працездатних осіб на 1 січня 2018 року (а. с. 9).
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є, зокрема, Закон № 2262.
Відповідно до ч. 3 ст. 51 згаданого Закону перерахунок пенсій у зв`язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів ПФУ та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Так, 30.08.2017 р. Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову № 704, якою збільшено розмір грошового забезпечення військовослужбовців.
Відповідно до п. 10 Постанови № 704 вказаний нормативно-правовий акт набирає чинності з 01.03.2018 р.
Постановою № 704, зокрема, затверджено:
- тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу згідно із додатком 1;
- схему тарифних коефіцієнтів за військовим (спеціальним) званням військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу згідно з додатком 14.
Пунктом 4 Постанови № 704 (в редакції, чинній на момент її прийняття) визначено, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначалися шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, установленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, установленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно із додатками 1,12,13,14.
У подальшому, п. 6 Постанови № 103 внесено зміни до Постанови № 704 та п. 4 викладено в новій редакції, а саме:
виключено вимогу щодо обрахування посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями виходячи із розрахункової величини "розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, установленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року)", вказавши дану розрахункову величину як "розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, установленого законом на 1 січня 2018 року".
Отже, згідно з Постановою № 704, в редакції Постанови № 103, розрахунковою величиною для визначення розмірів посадових окладів та окладів за військовим званням, як складових грошового забезпечення військовослужбовців, що проходять військову службу, є стала величина - розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, визначений законом на 01.01.2018 р.
Проте, постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 29.01.2020 р. у справі № 826/6453/18 визнано протиправним та скасовано п. 6 Постанови № 103, яким внесено зміни до вказаного вище п. 4 Постанови № 704.
Тобто, з 29.01.2020 р., з дня набрання законної сили рішенням у справі № 826/6453/18, діє редакція п. 4 Постанови № 704, яка діяла до зазначених змін, а саме:
- для визначення розмірів посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначалися шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, установленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, установленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно із додатками 1,12,13,14.
Зазначена норма установлює спосіб визначення розмірів посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, який полягає у застосуванні розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, установленого законом на 1 січня календарного року та нижню межу такого розміру, яка є не меншою 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, установленого законом на 1 січня календарного року.
Наприклад, коли у календарному році, в якому застосовується відповідна норма зазначеного підзаконного нормативно-правового акту, 50% розміру мінімальної заробітної плати перевищує прожитковий мінімум, то 50% розміру мінімальної заробітної плати стають розрахунковою величиною для обрахунку посадових окладів та окладу за військовими (спеціальними) званнями.
Разом з цим, п. 3 розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" № 1774-VIII (далі - Закон № 1774), який набрав чинності 01.01.2017 р., установлено, що після набрання чинності цим Законом мінімальна заробітна плата не застосовується як розрахункова величина для визначення посадових окладів та заробітної плати працівників та інших виплат.
У постанові по справі № 200/9195/19-а від 04.11.2020 р. Велика Палата Верховного Суду дійшла висновків, що зі змісту Закону № 1774 убачається, що ним вносилися зміни до низки законів України щодо незастосування мінімальної заробітної плати як розрахункової величини для визначення посадових окладів та заробітної плати працівників та інших виплат.
Отже, таким приписом законодавець обмежив застосовування розміру мінімальної заробітної плати як розрахункової величини для визначення посадових окладів.
Водночас, п. 3 розділу ІІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 1774 законодавець передбачив, що до внесення змін до законів України щодо незастосування мінімальної заробітної плати як розрахункової величини вона застосовується у розмірі прожиткового мінімуму для працездатних осіб, установленого на 01 січня відповідного календарного року.
З прийняттям Закону № 1774 в Україні було змінено підхід щодо застосування мінімальної заробітної плати як розрахункової величини не лише при визначенні посадових окладів, а й щодо розрахунку всіх виплат, де раніше застосовувалася як розрахункова величина мінімальна заробітна плата.
Аналіз такого правового регулювання дає підстави зробити висновок про те, що законодавець, по-перше, обмежив застосовування для визначення розмірів посадових окладів розмір мінімальної заробітної плати як розрахункової величини. По-друге, чітко передбачив, що для визначення посадових окладів застосовується розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, установлений на 01 січня відповідного календарного року.
Таким чином, розрахунковою величиною при визначенні розміру складових грошового забезпечення слід застосовувати розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, установленого законом на 1 січня календарного року.
Аналогічної правової позиції дотримується П`ятий апеляційний адміністративний суд.
Відповідач відмовив позивачу у видачі нової довідки для перерахунку пенсії з підстав того, що посадовий оклад та оклад за військовим званням правильно розраховано позивачу за нормами, чинними на 01.03.2018 р., де розрахунковою величиною для обрахування посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями є розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, установленого законом на 1 січня 2018 року.
Отже, наявні підстави для видачі нової довідки для проведення перерахунку пенсії, станом на 29.01.2020 р. та 01.01.2021 р. із зазначенням нового розміру посадового окладу та окладу за військовим званням, розрахованого, виходячи з розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, установленого законом на 1 січня 2020 року та 1 січня 2021 року відповідно.
Згідно з ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідач не довів правомірності своїх дій, що є підставою для задоволення позову.
Згідно з ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. Позивач надав квитанцію про сплату судового збору в сумі 908,00 грн (а. с. 1), що й підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242-246, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ:
1. Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до Миколаївського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (вул. Спаська, 33, м. Миколаїв, 54020, ідентифікаційний код 08299180) про визнання протиправними дій щодо відмови у видачі довідки про розмір грошового забезпечення станом на 29.01.2020 р. для перерахунку пенсії з 01.02.2020 р.; зобов`язання надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області довідку про розмір грошового забезпечення з урахуванням розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, установленого законом на 01.01.2020 р. для перерахунку пенсії з 29.01.2020 р. та з 01.01.2021 р.; зобов`язання надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області довідку про розмір грошового забезпечення з урахуванням розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, установленого законом на 01.01.2021 р. для перерахунку пенсії з 01.01.2021 р. - задовольнити повністю.
2. Визнати протиправними дії Миколаївського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки щодо відмови ОСОБА_1 виготовити та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області довідку про розмір грошового забезпечення станом на 29.01.2020 р., визначивши у ній збільшені розміри посадового окладу та окладу за військовим званням, обчислені шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 1 січня календарного року, починаючи з 29.01.2020 р., на відповідний тарифний коефіцієнт, з обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премії для проведення перерахунку пенсії з 01.02.2020 р. та з 01.01.2021 р.
3. Зобов`язати Миколаївський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 29.01.2020 р., визначивши у ній збільшений розмір щомісячного грошового забезпечення, обчислений шляхом множення відповідного тарифного коефіцієнта, згідно штатної посади і військового звання, на розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, згідно Закону України "Про державний бюджет України на 2020 рік", із зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премії для проведення перерахунку пенсії з 01.02.2020 р.
4. Зобов`язати Миколаївський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2021 р., визначивши у ній збільшений розмір щомісячного грошового забезпечення, обчислений шляхом множення відповідного тарифного коефіцієнта, згідно штатної посади і військового звання, на розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, згідно Закону України "Про державний бюджет України на 2021 рік", із зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премії для проведення перерахунку пенсії з 01.01.2021 р.
5. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Миколаївського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (вул. Спаська, 33, м. Миколаїв, 54020, ідентифікаційний код 08299180) судовий збір у сумі 908,00 грн (дев`ятсот вісім грн 00 коп.) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга може бути подана до П`ятого апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Дата складення повного судового рішення 04.10.2021 р.
Суддя Н. В. Лісовська