
ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
____________
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 вересня 2021 р.м. ХерсонСправа № 540/3810/21 Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Войтовича І.І., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Державної служби України з безпеки на транспорті в особі Південного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки, третя особа без самостійних вимог на предмет спору - Товариство з обмеженою відповідальністю "ЛОГІСТИК БЕТОН ТРЕЙД" про визнання протиправною та скасування постанови від 13.07.2021 р. № 218402 про накладення штрафу та розрахунку плати за проїзд,
встановив:
29 липня 2021 року до Херсонського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (далі – позивач, ФОП ОСОБА_1 ) до Державної служби України з безпеки на транспорті в особі Південного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки Херсонська область (далі – відповідач, Укртрансбезпека), третя особа без самостійних вимог на предмет спору – товариство з обмеженою відповідальністю «ЛОГІСТИК БЕТОН ТРЕЙД» про скасування постанови Південного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки від 13.07.2021 №218402 про застосування адміністративно - господарського штрафу до ФОП ОСОБА_1 та розрахунку №595 від 08.06.2021 плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач не є автомобільним перевізником та не здійснює перевезень вантажів самостійно або з допомогою найманих осіб. Належний йому, зазначений в акті про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів, вантажний автомобіль в законному порядку було надано у користування ТОВ «ЛОГІСТИК БЕТОН ТРЕЙД». Під час вчинення порушення ТОВ «ЛОГІСТИК БЕТОН ТРЕЙД» здійснювало перевезення вантажу для ТОВ «ТОРГОВИЙ ДОМ «ДОЛИНСКОЕ». Позивач стверджує, що він не є суб`єктом правопорушення і не може нести відповідальність відповідно до ст.ст. 48, 60 Закону України "Про автомобільний транспорт", якими керувалось Південне міжрегіональне управління Укртрансбезпеки Херсонська область при винесенні постанови № 218402 від 13 липня 2021 року. На підставі наведеного просить скасувати постанову Південного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки від 13.07.2021 №218402 про застосування адміністративно - господарського штрафу до ФОП ОСОБА_1 та розрахунок №595 від 08.06.2021 плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування.
Ухвалою від 30.07.2021 року відкрито спрощене провадження у справі, судовий розгляд справи ухвалено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
Ухвалою від 27.09.2021 року залучено до участі в справі в якості другого відповідача Державну службу України з безпеки на транспорті.
Ухвалою суду від 27.09.2021 року закрито провадження щодо частини позовних вимог про скасування розрахунку №595 від 08.06.2021 плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування.
16.09.2021 року представник відповідача-2 подав до суду відзив на позовну заяву, згідно з яким позовні вимоги не визнаються з таких підстав. 08.06.2021 р. інспекторами Південного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки, відповідно до направлення на перевірку № 001480 від 07.06.2021р., на окремо визначених ділянках дороги, маршрутах руху, автовокзалах, автостанціях, автобусних зупинках, місцях посадки та висадки пасажирів, стоянках таксі і транспортних засобів в місцях навантаження і розвантаження, проводилась рейдова перевірка транспортних засобів перевізників, що здійснюють внутрішні та міжнародні перевезення пасажирів та вантажів. Відповідно до пунктів 3, 4 Порядку зупинення транспортного засобу, що здійснює автомобільні перевезення пасажирів та вантажів, посадовими особами Державної інспекції України з безпеки на наземному транспорті та її територіальних органів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.05.2013 №422 (далі - Порядок №422), співробітниками Південного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки, був зупинений транспортний засіб марки DAF, номерний знак НОМЕР_1 , який належать позивачу відповідно до свідоцтва про реєстрацію ТЗ. За результатами габаритно-вагового контролю транспортного засобу марки DAF, номерний знак НОМЕР_2 , було встановлено, що навантаження на здвоєну вісь склало 22,750 т при нормативно допустимому -16 т. Про вказані вище дані результатів габаритно-вагового контролю свідчить талон зважування від 08.06.2021 р. Таким чином, відповідно до частини 4 пункту 4 Порядку №1007/1207 контролюючими особами Південного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки було складено довідку про здійснення габаритно-вагового контролю № 0051961 від 08.06.2021 р. На підставі пункту 6 Порядку №422, у зв`язку з виявленими під час здійснення габаритно-вагового контролю невідповідності фактичних вагових параметрів нормам та правилам, інспекторами Південного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки, було складено Акт про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів № 035311 від 08.06.2021р. Твердження позивача, про те, що він був повідомлений про дату та розгляд справи із запізненням, у зв`язку з чим не мав змоги, через зайнятість на роботі, бути присутнім під час розгляду справи та надавати власні пояснення є неправдивими так як позивач був присутній на розгляді, але ніяких власних пояснень не надав га власноруч підписав висновки та пропозиції (Додатки ). Відповідно до акту проведення перевірки фізична особа - підприємець ОСОБА_1 виконував вантажні перевезення з навантаженням на здвоєну вісь склало 22,750 т при нормативно допустимому - 16 т, з перевищення параметрів від нормативу 42,20%, заступником начальника Південного міжрегіонального управління Укртраснбезпеки в Херсонській області 13.07.2021 року прийнято постанову про застосування адміністративно - господарського штрафу відповідно до абзацу 16 частини 1 статті 60 Закону України «Про автомобільний транспорт», тобто 34000.00 грн. З наведеного відповідач робить висновок про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.
17.09.2021 року представник позивача подав до суду відповідь на відзив, в якій зазначив, що перевізником вантажу є третя особа, а не позивач, а тому доводи відповідача є помилковими.
Розглянувши надані позивачем документи, з`ясувавши фактичні обставини справи, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду спору по суті, проаналізувавши норми законодавства, які регулюють спірні відносини та їх застосування сторонами, суд встановив наступне.
23.06.2020 року між ФОП ОСОБА_1 та ТОВ «ЛОГІСТИК БЕТОН ТРЕЙД» укладено договір найму №23062020-01, предметом якого передача в користування транспортних засобів у кількості 14 одиниць, серед яких спеціальний вантажний бетонорозмішувач-С DAF CF 85.410, шасі НОМЕР_3 , 2007 року випуску, реєстраційний номер НОМЕР_2 .
За актом приймання-передачі третя особа прийняла 14 одиниць транспортних засобів.
08 червня 2021 року Південним міжрегіональним управлінням Укртрансбезпеки у Херсонській області на 232 км + 800 м. автомобільної дороги М-14 Одеса-Мелітополь-Новоазовськ, проводилась рейдова перевірка транспортних засобів перевізників, що здійснюють внутрішні та міжнародні перевезення пасажирів та вантажів. Під час перевірки був зупинений транспортний засіб марки DAF, спеціальний бетонорозмішувач, номерний знак НОМЕР_2 , під керуванням водія ОСОБА_2 перевезення вантажу здійснювалось за товарно-транспортною накладною №180 від 08.06.2021 року.
Габаритно-ваговим контролем зазначеного транспортного засобу було встановлено, що навантаження на здвоєну вісь становить 22750 кг. при нормативно допустимому 16000 кг.
За результатами габаритно-вагового контролю складена довідка про результати здійснення габаритно-вагового контролю №0051961 від 08.06.2021 року, акт про перевищення транспортним засобом нормативно вагових параметрів №035311 від 08.06.2021 року, розрахунок №595 від 08.06.2021 року плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування до акту №035311 від 08.06.2021 року.
Таким чином, перевіркою виявлено, що при наданні послуг з перевезення вантажів мало місце перевищення вагових обмежень без оформлення дозволу, який дає право на рух автомобільним транспортом автомобільними дорогами України, або документа про внесення плати за проїзд великовагових транспортних засобів, що є порушенням статті 48 Закону України від 05 квітня 2001 року №2344-ІІІ "Про автомобільний транспорт".
За цим фактом складено акт проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом від 08.06.2021 року №282237 (надалі - акт перевірки), яким встановлено порушенням вимог статті 48 Закону України "Про автомобільний транспорт": відсутній дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України при перевищенні вагових обмежень.
За даними свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу марки DAF, модель СF 84.410, спеціальний вантажний – спеціальний вантажний бетонорозмішувач-С, реєстраційний номер НОМЕР_2 належить ОСОБА_1 , а тому працівники Південного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки в Херсонській області дійшли висновку, що перевезення здійснювалося ФОП ОСОБА_1 .
Постановою від 13.07.2021 року №218402 про застосування адміністративно-господарського штрафу, заступник начальника Південного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки Херсонська область на підставі абзацу 16 частини першої статті 60 вказаного Закону України "Про автомобільний транспорт" стягнуто з перевізника ФОП ОСОБА_1 адміністративно-господарський штраф у сумі 34000,00 грн.
Позивач не погодився з правомірністю зазначеної постанови та звернувся до суду з даним позовом.
При вирішенні спору по суті суд враховує наступне.
Згідно з абзацом 16 частини першої статті 60 Закону України "Про автомобільний транспорт" за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи за перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 20% при перевезенні вантажу без відповідного дозволу - штраф у розмірі двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
За правилами частини четвертої статті 48 Закону України "Про автомобільний транспорт" у разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов`язковим документом також є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше семи відсотків.
В акті перевірки від 02 вересня 2020 року встановлено факт перевезення вантажу з перевищенням габаритних або вагових обмежень без дозволу, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами.
З аналізу статті 60 Закону України "Про автомобільний транспорт" слідує, що адміністративно-господарські штрафи застосовуються за порушення законодавства про автомобільний транспорт саме до автомобільних перевізників.
За визначенням статті 1 Закону України "Про автомобільний транспорт" автомобільний перевізник - фізична або юридична особа, яка здійснює на комерційній основі чи за власний кошт перевезення пасажирів чи (та) вантажів транспортними засобами.
Отже, власником транспортного засобу і автомобільним перевізником не завжди є одна і та сама особа.
Відповідно до свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу марки DAF, модель СF 84.410, спеціальний вантажний – спеціальний вантажний бетонорозмішувач - С, реєстраційний номер НОМЕР_2 , серії НОМЕР_4 власником цього транспортного засобу є ОСОБА_1 .
Водночас, згідно з наданою під час проведення перевірки товарно-транспортною накладною №180 від 08.06.2021 року, оформленою вантажовідправником ТОВ "ЛОГІСТИК БЕТОН ТРЕЙД", автомобільним перевізником зазначено ТОВ "ЛОГІСТИК БЕТОН ТРЕЙД".
Таким чином, ОСОБА_1 не був перевізником на момент проведення рейдової перевірки 08.06.2021 року при перевезенні вантажу.
Статтею 1 Закону України "Про автомобільний транспорт" передбачено, що у цьому Законі наведені терміни вживаються в такому значенні: послуга з перевезення пасажирів чи вантажів - перевезення пасажирів чи вантажів транспортними засобами на договірних умовах із замовником послуги за плату.
Статтею 50 Закону України "Про автомобільний транспорт" передбачено, що договір про перевезення вантажу автомобільним транспортом укладається відповідно до цивільного законодавства між замовником та виконавцем у письмовій формі (договір, накладна, квитанція тощо).
Згідно із розділом 1 (Терміни та поняття) Правил перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні, затвердженими наказом Міністерства транспорту України від 14 жовтня 1997 року №363, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 20 лютого 1998 року за №128/2568 (з наступними змінами та доповненнями, далі - Правила №363), наведені у цих Правилах терміни та поняття вживаються в такому значенні:
перевізник - фізична або юридична особа - суб`єкт господарювання, що надає послуги з перевезень вантажів чи здійснює за власний кошт перевезення вантажів автомобільними транспортними засобами;
договір про перевезення вантажів - двостороння угода між перевізником, вантажовідправником чи вантажоодержувачем, що є юридичним документом, яким регламентуються обсяг, термін та умови перевезення вантажів, права, обов`язки та відповідальність сторін щодо їх додержання;
замовлення на перевезення вантажів - документ, який подає вантажовідправник перевізникові на доставляння обумовленої партії вантажів в узгоджені терміни;
замовник - вантажовідправник або вантажоодержувач, який уклав з перевізником договір про перевезення вантажів;
вантажовідправник - будь-яка фізична або юридична особа, яка подає перевізнику вантаж для перевезення;
вантажоодержувач - будь-яка фізична або юридична особа, яка здійснює приймання вантажів, оформлення товарно-транспортних документів та розвантаження транспортних засобів у встановленому порядку.
Також за змістом визначень, що наведені у Правилах №363, товарно-транспортна документація - комплект юридичних документів, на підставі яких здійснюють облік, приймання, передавання, перевезення, здавання вантажу та взаємні розрахунки між учасниками транспортного процесу; товарно-транспортна накладна - єдиний для всіх учасників транспортного процесу юридичний документ, що призначений для списання товарно-матеріальних цінностей, обліку на шляху їх переміщення, оприбуткування, складського, оперативного та бухгалтерського обліку, а також для розрахунків за перевезення вантажу та обліку виконаної роботи.
Відповідно до пункту 11.1 розділу 11 (Правила оформлення документів на перевезення) Правил № 363 основним документом на перевезення вантажів є товарно-транспортна накладна, форму якої наведено в додатку 7 до цих Правил. Товарно-транспортна накладна може оформлюватись суб`єктом господарювання без дотримання форми, наведеної в додатку 7 до цих Правил, за умови наявності в ній інформації про назву документа, дату і місце його складання, найменування (прізвище, ім`я, по батькові) перевізника та/або експедитора, замовника, вантажовідправника, вантажоодержувача, найменування та кількість вантажу, його основні характеристики та ознаки, які надають можливість однозначно ідентифікувати цей вантаж, автомобіль (марка, модель, тип, реєстраційний номер), причіп/напівпричіп (марка, модель, тип, реєстраційний номер), пункти навантаження та розвантаження із зазначенням повної адреси, посади, прізвища та підписів відповідальних осіб вантажовідправника, вантажоодержувача, водія та/або експедитора.
Також постановою Кабінету Міністрів України від 25 лютого 2009 року №207 затверджено Перелік документів, необхідних для здійснення перевезення вантажу автомобільним транспортом у внутрішньому сполученні для водія юридичної особи або фізичної особи - підприємця, що здійснює вантажні перевезення на договірних умовах (пункт 1). При цьому, як вбачається із пункту 1 вказаного Переліку, для водія юридичної особи або фізичної особи - підприємця, що здійснює вантажні перевезення на договірних умовах, необхідно мати товарно-транспортну накладну.
Із змісту товарно-транспортної накладної №180 від 08.06.2021 року слідує, що вантажовідправником бетону М-250 є ТОВ "ЛОГІСТИК БЕТОН ТРЕЙД", перевізником зазначено ТОВ "ЛОГІСТИК БЕТОН ТРЕЙД", пункт навантаження – м. Херсон, пункт розвантаження – с. Долинське, Чаплинського району, Херсонської області, вантажоодержувач – ТОВ "ТОРГОВИЙ ДОМ «ДОЛИНСКОЕ». Перевезення здійснюється автомобілем ДАФ, державний номерний знак НОМЕР_2 , водій ОСОБА_2 .
Вказана товарно-транспортна накладна була пред`явлена водієм ОСОБА_2 посадовим особам відповідача під час рейдової перевірки, що не спростовано відповідачем.
Ці обставини, на думку суду, спростовують висновки відповідача про те, що перевезення 08.06.2021 року вантажу автомобілем марки DAF, номерний знак НОМЕР_2 з перевищенням вагових параметрів без оформлення дозволу, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданого компетентними уповноваженими органами, здійснювалося водієм ОСОБА_2 , а перевізником є ОСОБА_1 .
Доказів про те, що водій ОСОБА_2 здійснював перевезення вантажу в інтересах позивача відповідач не надав.
Відтак, у ході судового розгляду справи не знайшли свого підтвердження висновки акта перевірки від 08.06.2021 року про порушення саме позивачем вимог законодавства про автомобільний транспорт, відповідальність за яке передбачена абзацом 16 частини першої статті 60 Закону України "Про автомобільний транспорт".
Відповідно до частин першої, другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
На думку суду, відповідач як суб`єкт владних повноважень не довів правомірності оскаржуваної постанови.
Отже, з наведених вище підстав та виходячи з наданих суду статтею 245 КАС України повноважень, позов належить задовольнити повністю шляхом прийняття рішення про визнання протиправною та скасування прийнятої на підставі зазначеного акту постанови від 13.07.2021 року №218402 про застосування до ФОП ОСОБА_1 адміністративно-господарського штрафу у сумі 34000,00 грн.
Така постанова ґрунтується на помилкових висновках та на не перевірених обставинах.
Судові витрати розподілити відповідно до приписів ст.139 КАС України.
Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
Позов задовольнити.
Визнати протиправною та скасувати постанову Південного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки Херсонська область № 218402 від 13.07.2021 року про застосування адміністративно - господарського штрафу в сумі 34000 грн.
Стягнути з Державної служби України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) (код ЄДРПОУ 39816845, 01135, м.Київ, просп. Перемоги, 14) на користь фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_5 ) сплачений судовий збір у сумі 908 грн. (дев`ятсот вісім грн.).
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П`ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення, при цьому відповідно до п.п. 15.5 п. 15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються через суд першої інстанції, який ухвалив відповідне рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя І.І. Войтович
кат. 113070200