
Справа № 658/1884/21
(провадження № 2/658/971/21)
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 вересня 2021 року м.Каховка
Каховський міськрайонний суд Херсонської області
у складі: головуючого судді Рахімової О.В.,
за участю секретаря Сурікової А.Є.,
представника позивача - ОСОБА_1 ,
представника відповідача - Малишенко О.В.
розглянув у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Каховка Херсонської області цивільну справу за позовною заявою директора комунального некомерційного підприємства « Каховська Центральна міська лікарня» Каховської міської ради Херсонської області ОСОБА_2 до Каховської міської ради Херсонської області про визнання протиправним розпорядження, скасування дисциплінарного стягнення та стягнення моральної шкоди,
встановив:
10.06.2021 року позивач звернулась до Каховського міськрайонного суду Херсонської області з позовом до Каховської міської ради про визнання наказу протиправним, скасування дисциплінарного стягнення та стягнення моральної шкоди.
В обґрунтування позовних вимог, позивач зазначила, що позивач з 28.01.2019 року рішенням Каховської районної ради « Про директора КНП « Каховська ЦРЛ» за № 634 від 25.01.2019 року призначена на посаду директора КНП « Каховська центральна районна лікарня Каховської районної ради» ( Каховська ЦРЛ), цим же рішенням доручено голові Каховської районної ради укласти з позивачем контракт. Рішенням Каховської міської ради за № 128/4 від 24.12.2020 року, у зв`язку зі зміною засновника, внесено зміни до найменування КНП « Каховська ЦРЛ» та КНП « Каховська центральна районна лікарня Каховської районної ради» перейменовано на Комунальне некомерційне підприємство « Каховська центральна міська лікарня Каховської міської ради « ( КНП "Каховська ЦМЛ». Позивач зазначає, що за час її перебування на посаді директора КНП « Каховська ЦМЛ» її не було притягнуто ні до адміністративної, ні до кримінальної відповідальності. За час її роботи покращився матеріальний стан медичного закладу, придбано високоякісне медичне обладнання, побудовано кисневу станцію тощо. Проте, розпорядженням Каховського міського голови за № 246-к від 04.06.2020 року « Про догану ОСОБА_2 », керуючись ст.ст. 147-149 КЗпП України, позивача притягнуто до дисциплінарної відповідальності та оголошено догану, за неналежне виконання п. 2.3 контракту, в частині зобов`язання належним чином виконувати свої обов`язки, покладені на керівника нормами чинного законодавства, що на думку відповідача полягало у допущені позивачем невиконання вимог ч. 8 ст. 78 ГК України, відносно обов`язкового оприлюднення інформації про діяльність підприємства, шляхом її розміщення на власній веб-сторінці, що виявлено 14.05.2021 року під час проведення службового розслідування, призначеного розпорядженням міського голови від 25.03.2021 року за № 147-к « Про проведення службового розслідування». Так, доступ до офіційного сайту КНП « Каховська ЦМЛ» , в силу своїх посадових обов`язків та наказу КНП « Каховська ЦМЛ» за № 260 від 07.07.2020 року має відповідальна особа - оператор комп »ютерного набору. ОСОБА_2 зазначає, що на неї ні контрактом, ні статутом КНП « Каховська ЦМЛ» не покладались обов`язки адміністратора сайту. Крім цього, внесення інформації на сайт вимагає певних знань які остання не має. Відтак, у розпорядженні про оголошення догани, не зазначено чи позивач мала оприлюднювати інформацію про діяльність підприємства, розміщуючи її на власній веб-сторінці КНП « Каховська ЦМЛ», чи шляхом передачі інформації адміністратору сайту для внесення інформації. Також, зазначає, що відповідно до п. 2.2 та 2.3. контракту з директором КНП « Каховська ЦМЛ», до обов`язків директора не входить розміщення інформації про діяльність підприємства на веб-сторінці підприємства. Окрім цього, відповідач при притягненні позивача до адміністративної відповідальності не врахував, в порушення ст. 149 КЗпП України, ступінь тяжкості вчиненого проступку і заподіяну шкоду, обставин, за яких вчинено проступок, і попередню роботу працівника. Позивач просить визнати протиправним та скасувати розпорядження Каховського міського голови за № 246 -к від 04.06.2021 року « Про догану ОСОБА_2 » та стягнути з відповідача на її користь моральну шкоду у розмірі 15 000,00 гривень та судові витрати, які складаються з судового збору та витрат на правничу допомогу.
Ухвалою Каховського міськрайонного суду Херсонської області від 15.06.2021 року провадження по справі відкрито та справу призначено до судового розгляду за правилами спрощеного позовного провадження.
01.07.2021 року на адресу суду надійшов відзив, відповідно до змісту якого, відповідач не визнає позовні вимоги, мотивуючи тим, що доводи позивача про не покладення на неї особисто обов`язку оприлюднювати інформацію є необґрунтованими, адже вона, як керівник мала організувати таку роботу підлеглими працівниками, які безпосередньо займаються нею.Крім цього, аналогічні обов`язки керівника лікарні закріплено й положеннями Статуту КНП "Каховська ЦМЛ", затвердженого рішенням сесії Каховської міської ради №128/4 від 24.12.2020 року , а саме:п. 7.3. Поточне (оперативне) управління Підприємством, в т.ч. фінансово -господарське управління, здійснює Директор Підприємства; п. 7.5. Повноваження Керівника ( Директора):7.5.1. Керує згідно з чинним законодавством виробничо-господарською та фінансово-економічною діяльністю закладу охорони здоров'я, відповідає за фінансово-господарські результати його діяльності. 7.5.6. Самостійно вирішує питання діяльності Підприємства за винятком тих, що віднесені законодавством та цим Статутом до компетенції Засновника. 7.5.10. У межах своєї компетенції видає накази та інші акти, дає вказівки, обов`язкові для всіх структурних підрозділів та працівників Підприємства. 7.5.21. Вирішує інші питання, віднесені до компетенції Керівника Підприємства згідно із законодавством, цим Статутом, контрактом між Засновником і Керівником Підприємства. Таким чином, не виконуючи прямі приписи ч. 8 ст. 78 ГК України щодо обов`язкового оприлюднення інформації шляхом її розміщення на власному веб-сайті (веб-сторінці), позивач допустила протиправну бездіяльність, за що й була притягнута до дисциплінарної відповідальності у вигляді догани. З приводу порушення порядку притягнення позивача до дисциплінарної відповідальності, що полягало у неврахуванні ступеню тяжкості вчиненого проступку, заподіяну шкоду, обставини, за яких вчинено проступок, попередню роботу працівника, на чому ним наголошено у позовній заяві, зазначає наступне: відповідно до ч. 1 ст. 147 КЗпП України за порушення трудової дисципліни до працівника може бути застосовано тільки один з таких заходів стягнення: 1) догана; 2) звільнення. Як раз враховуючи усі обставини вчинення дисциплінарного проступку, керуючись статтями 147-149 КЗпП України, Роботодавцем, у даному випадку Відповідачем, застосовано до Позивача менш суворий захід дисциплінарного стягнення з передбачених КЗпП України, про що чітко прописано у оспорюваному розпорядженні міського голови № 246-к від 04.06.2021. Натомість Позивач, використовуючи своє право на дачу пояснень з приводу обставин вчиненого проступку, згідно ст. 149 КЗпП України, у своїх поясненнях від 21.05.2021 (копія додається) зазначив лише, що фінансова звітність КНП "Каховська ЦМЛ (ЦРЛ)" за 2019 та 2020 роки оприлюднена на офіційному сайті лікарні, а фінансова звітність КНП "Каховська ЦМЛ" за І квартал 2021 року знаходиться на затвердженні в Каховському міськвиконкомі. При цьому, Позивач у своїх поясненнях жодним чином не спростувала не оприлюднення нею на офіційному веб-сайті лікарні іншої обов`язкової інформації, передбаченої ч. 8 ст. 78 ГК України. Щодо стягнення на користь позивача заявленої нею моральної шкоди зазначає наступне. Оскільки, питання відшкодування моральної шкоди регулюються законодавчими актами, введеними у дію в різні строки, суду необхідно в кожній справі з`ясовувати характер правовідносин сторін і встановлювати якими правовими нормами вони регулюються, чи допускає відповідне законодавство відшкодування моральної шкоди при даному виді правовідносин, коли набрав чинності законодавчий акт, що визначає умови і порядок відшкодування моральної шкоди в цих випадках, та коли були вчинені дії, якими заподіяно цю шкоду. Відповідно до загальних підстав цивільно-правової відповідальності обов`язковому з`ясуванню при вирішенні спору про відшкодування моральної (немайнової) шкоди підлягають: наявність такої шкоди, протиправність діяння її заподіювача, наявність причинного зв`язку між шкодою і протиправним діянням заподіювача та вини останнього в її заподіянні. Суд, зокрема, повинен з`ясувати, чим підтверджується факт заподіяння позивачеві моральних чи фізичних страждань або втрат немайнового характеру, за яких обставин чи якими діями (бездіяльністю) вони заподіяні, в якій грошовій сумі чи в якій матеріальній формі позивач оцінює заподіяну йому шкоду та з чого він при цьому виходить, а також інші обставини, що мають значення для вирішення спору. Натомість, позивач, вимагаючи стягнути моральну шкоду у розмірі 15 000 грн. не зазначає чим вона керувалась, розраховуючи її, з чого виходила, жодного причинно-наслідкового зв`язку не проведено. За таких обставин вимога про відшкодування моральної шкоди є безпідставною.
06.07.2021 року на адресу суду надійшла відповідь на відзив, відповідно до якого позивач зазначає, що в силу посадових обов`язків та наказу КНП « Каховська ЦМЛ», доступ до офіційного сайту підприємства має відповідальна особа - оператор комп`ютерного набору ОСОБА_3 , яка відповідала за забезпечення оприлюднення інформації , що свідчить про те, що керівник організовувала роботу щодо наповнення сайту КНП « Каховська ЦМЛ». Окрім цього, з наказу КНП « Каховська ЦМЛ» за № 260 від 07.07.2020 року, безпосередньо відповідальним за забезпечення наповнення сайту позивачем визначений працівник лікарні з числа посадових осіб - заступник директора організаційно-методичної роботи ОСОБА_4 посилається, що відповідно до статуту КНП « Каховська МЦЛ» на позивача не покладаються обов`язки адміністратора сайту. А також, як вбачається з контракту, Каховський міський голова не наділений повноваженнями притягувати позивача до дисциплінарної відповідальності. Тому, позивач просить задовольнити її позовні вимоги.
Представник позивача в судовому засіданні наполягала на позові з підстав зазначених у позові.
Представник відповідача в судовому засіданні заперечував щодо задоволення позовних вимог, з підстав, зазначених у відзиві.
Свідок ОСОБА_3 в судовому засіданні пояснила , що працює оператором комп"ютерного набору з 2019 року у КНП " Каховська центральна міська лікарня" та веде офіційний сайт вказаного підприємства. Допустила помилку, не розмістивши автобіографічну довідку керівника ОСОБА_2 , чекала закінчення ОСОБА_2 ще однієї вищої освіти, не бажала вносити виправлену інформацію, оскільки це займає багато часу. Розміщує інформацію ту, яку надають їй посадові особи КНП "Каховська центральна міська лікарня". Сай т наповнений, є інформація, яка оновлюється один раз на тиждень, два рази на місяць, перевіряється сайт , претензії є тільки у Каховської міської ради. Перелік інформації, яка повинна бути розміщена обов"язково на сайті будь- якого комунального підприємства свідку не відома. Будь-яких заходів впливу, щодо свідка, з боку керівницва не було.
Свідок ОСОБА_4 в судовому засіданні пояснив, що є відповідальною особою, яка відповідає за наповненість сайту КНП "Каховська центральна міська лікарня",будучи заступником директора з організаційно-методичної роботи КНП " Каховська центральна міська лікарня" . Позивач ніякого відношення до сайту не має, оскільки не є оператором ком"ютерного набору. Рахує, що висвітлюють, на сайті КНП " Каховська ЦМЛ" все що необхідно: договори з НСЗУ, свою діяльність, рух коштів. Претензій в НСЗУ нема до діяльності лікарні, статут неодноразово перероблювали, міська рада не бажала його затверджувати, строки та порядок, та яку саме інформацію потрібно висвітлювати Каховською міською радою Херсонської області не було встановлено. Відповідно до чинного законодавства, якою саме інформацією повинен бути наповнений сайт лікарні, не знає.
Суд, дослідивши матеріали справи, заслухавши думку сторін, врахувавши пояснення свідків, приходить до наступного.
Рішенням Каховської районної ради від 25.01.2019 року за № 634, призначено на посаду директора комунального некомерційного підприємства « Каховська центральна районна лікарня Каховської районної ради» ОСОБА_2 і доручено голові Каховської районної ради ОСОБА_5 укласти контракт з ОСОБА_6 строком на 3 роки ( а.с. 8).
Рішенням Каховської міської ради від 24.12.2020 року за № 128/4, прийнято безоплатно від новоствореної Каховської районної ради зі спільної власності територіальних громад Каховського району у комунальну власність Каховської територіальної громади в особі Каховської міської ради, об`єкт комунальної власності: комунальне некомерційне підприємство « Каховський районний центр первинної медико-санітарної допомоги Каховської районної ради»; комунальне некомерційне підприємство « Каховська центральна районна лікарня Каховської районної ради» та внесено зміни до найменування вищезазначених юридичних осіб у зв`язку зі зміною засновника : комунальне некомерційне підприємство « Каховський міський центр первинної медико-санітарної допомоги Каховської районної ради» на комунальне некомерційне підприємство « Каховський міський центр первинної медико-санітарної допомоги Каховської міської ради та КНП « Каховський МЦПМСД ( скорочене найменування» та комунальне некомерційне підприємство « Каховська центральна районна лікарня Каховської районної ради» на комунальне некомерційне підприємство « Каховська центральна міська лікарня Каховської міської ради та КНП « Каховська ЦМЛ ( скорочене найменування» ( а.с. 9-10).
Розпорядженням міського голови від 04.06.2021 року за № 246-к, оголошено догану ОСОБА_2 , директору КНП « Каховська ЦМЛ» за неналежне виконання п.2.3 контракту в частині зобов`язання належним чином виконувати свої обов`язки, покладені на керівника нормами чинного законодавства ( а.с. 32-33).
Відповідно до п.2.3 контракту за № 21 від 28.01.2019 року, укладеного між Каховською районною радою Херсонської областві та ОСОБА_2 , керівник зобов`язаний належним чином виконувати свої обов`язки, покладені на нього цим контрактом, статутом підприємства, посадовою інструкцією та нормами чинного законодавства. У разі невиконання свої посадових обов`язків керівник подає Органові управління майном письмове пояснення причин. Невиконання своїх обов`язків керівником, може бути підставою для його дисциплінарної відповідальності ( а.с. 37-41).
Відповідно до статуту КНП « Каховська центральна міська лікарня імені родини Панкеєвих Каховської міської ради» , а саме: п. 7.3. Поточне (оперативне) управління Підприємством, в т.ч. фінансово-господарське управління, здійснює Директор Підприємства. п. 7.5. Повноваження Керівника ( Директора): 7.5.1. Керує згідно з чинним законодавством виробничо-господарською та фінансово-економічною діяльністю закладу охорони здоров'я, відповідає за фінансово-господарські результати його діяльності. 7.5.6. Самостійно вирішує питання діяльності Підприємства за винятком тих, що віднесені законодавством та цим Статутом до компетенції Засновника. 7.5.10. У межах своєї компетенції видає накази та інші акти, дає вказівки, обов`язкові для всіх структурних підрозділів та працівників Підприємства. 7.5.21. Вирішує інші питання, віднесені до компетенції Керівника Підприємства згідно із законодавством, цим Статутом, контрактом між Засновником і Керівником Підприємства ( а.с. 42-50)
Відповідно до пояснень ОСОБА_2 на ім`я міського голови Немерця В.А. від 21.05.2021 року, де зазначає, що фінансова звітність КНП « Каховська ЦМЛ ( ЦРЛ) « за 2019 рік та 2020 рік була оприлюднена на офіційному сайті лікарні відповідно до ст. 78 ГК України. Фінансова звітність КНП « Каховська ЦМЛ» за Ш квартал 2021 року знаходиться на затвердженні в Каховському міськвиконкомі з 27.04.2021 року ( а.с.77).
Відповідно до акту службового розслідування стосовно директора КНП « Каховська ЦМЛ» від 31.05.2021 року , комісією пропонується рекомендувати міському голові розглянути питання щодо притягнення ОСОБА_2 до дисциплінарної відповідальності у виді догани , оскільки дослідженням змісту веб сторінок у мережі Інтернет № 196/2021 ЗВ від 13.05.2021 року, виконаного ДП " Центр компетенції адресного простору мережі інтернет" Консорціуму " Український центр підтримки номерів і адрес", на сайті лікарні станом на 29.04.2021 року неоприлюднені: ставтут підприємства ( в діючій редакції); - фінансова звітність за останні 3 роки діяльності; біографічна довідка керівника підприємства; інша інформація , вказана в ч.8. ст. 78 ГК України. ( а.с.78-83).
В матеріалах справи міститься зауваження ОСОБА_2 щодо акту службового розслідування , де остання зазначає, що в контракті відсутні будь-які умови щодо зобов`язання її, як керівника закладу, бути відповідальною за відображення інформації на офіційному веб-сайті закладу ( а.с. 84-85).
Окрім цього, до позовної заяви долучена посадова інструкція оператора комп`ютерного набору інформаційно - аналітичного відділу, відповідно до п. 2.1.якої , обов`язки оператора комп`ютерного набору, забезпечувати дистанційно ведення, систематичне та якісне наповнення офіційного сайту КНП Каховська ЦМЛ» необхідною інформацією, своєчасне оприлюднення рішень, розміщених актуальних фото, новин, привітань, створення розділів та своєчасну ліквідацію застарілої та іншої інформації. Оператор відповідає за дизайн офіційного сайту КНП « Каховська ЦМЛ», його обслуговування та постійне оновлення ( а.с. о.с. 34-35).
Також, до позовної заяви долучені характеризуючи матеріали позивача, а саме свідоцтво про складання іспиту з спеціальності після проведення передатестаційного циклу організація і управління охороною здоров`я ( а.с.11), диплом про закінчення Одеського медичного інституту ім. М.І. Пирогова за спеціальністю - лікувальна справа, спеціалізація: кардіологія ( а.с.12), диплом Одеського регіонального інституту Національної академії державного управління при Президентові України, магістр, спеціальність: Менеджмент ( а.с.13), трудова книжка, відповідно до якої до дисциплінарної відповідальності не притягувалась ( а.с. 14-17), грамоти Каховської міської ради на ім`я ОСОБА_2 ( а.с. 18,19,20), розпорядження Каховської районної ради про преміювання ОСОБА_2 , ( а.с. 22,23, 24,25,26,27,28,29,30,31).
Статтями 10, 60 ЦПК України передбачено, що кожна сторона зобов`язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених статтею 61 цього Кодексу. Докази подаються сторонами та іншими особами, які беруть участь у справі. Доказуванню підлягають обставини, які мають значення для ухва-лення рішення у справі і щодо яких у сторін та інших осіб, які беруть участь у справі, ви-никає спір. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Відповідно до ст.139 КЗпП України працівники зобов`язані працювати чесно і сум-лінно, своєчасно і точно виконувати розпорядження власника, або уповноваженого ним ор-гану, додержуватись трудової і технологічної дисципліни, вимог нормативних актів в т.ч. і про охорону праці, дбайливо ставитися до майна власника з яким укладений трудовий до-говір.
При притягненні працівника до дисциплінарної відповідальності, адміністрація повин-на навести конкретні факти допущеного ним невиконання або неналежного виконання по-кладених на нього трудових обов`язків.
Відповідно до ст. 147, 147-1, 148, 149,151 КзпП України, за порушення трудової дисци-пліни до працівника може бути застосовано тільки один з таких заходів стягнення: 1) догана; 2) звільнення.
Законодавством, статутами і положеннями про дисципліну можуть бути передбачені для окремих категорій працівників й інші дисциплінарні стягнення.
Дисциплінарні стягнення застосовуються органом, якому надано право прийняття на роботу (обрання, затвердження і призначення на посаду) даного працівника.
На працівників, які несуть дисциплінарну відповідальність за статутами, положеннями та іншими актами законодавства про дисципліну, дисциплінарні стягнення можуть накла-датися також органами, вищестоящими щодо органів, вказаних у частині першій цієї статті.
Дисциплінарне стягнення застосовується власником або уповноваженим ним органом безпосередньо за виявленням проступку, але не пізніше одного місяця з дня його виявлення, не рахуючи часу звільнення працівника від роботи у зв`язку з тимчасовою непрацездатністю або перебування його у відпустці.
Дисциплінарне стягнення не може бути накладене пізніше шести місяців з дня вчи-нення проступку.
До застосування дисциплінарного стягнення власник або уповноважений ним орган по-винен зажадати від порушника трудової дисципліни письмові пояснення.
За кожне порушення трудової дисципліни може бути застосовано лише одне дисци-плінарне стягнення. При обранні виду стягнення власник або уповноважений ним орган по-винен враховувати ступінь тяжкості вчиненого проступку і заподіяну ним шкоду, обставини, за яких вчинено проступок, і попередню роботу працівника.
Стягнення оголошується в наказі (розпорядженні) і повідомляється працівникові під розписку.
Якщо протягом року з дня накладення дисциплінарного стягнення працівника не буде піддано новому дисциплінарному стягненню, то він вважається таким, що не мав дисциплі-нарного стягнення.
Якщо працівник не допустив нового порушення трудової дисципліни і до того ж про-явив себе як сумлінний працівник, то стягнення може бути зняте до закінчення одного року.
Протягом строку дії дисциплінарного стягнення заходи заохочення до працівника не за-стосовуються.
Згідно ст. 149 КЗпП України до застосування дисциплінарного стягнення власник або уповноважений ним орган повинен зажадати від порушника трудової дисципліни письмові пояснення. За кожне порушення трудової дисципліни може бути застосовано лише одне ди-сциплінарне стягнення. При обранні виду стягнення власник або уповноважений ним орган повинен враховувати ступінь тяжкості вчиненого проступку і заподіяну ним шкоду, обста-вини, за яких вчинено проступок, і попередню роботу працівника. Стягнення оголошується в наказі (розпорядженні) і повідомляється працівникові під розписку.
З пояснень представника позивача ОСОБА_1 , наданих в судовому засіданні , судом встановлено, що ОСОБА_2 було запропоновано надати пояснення з приводу вчиненого нею дисциплінарного проступку, чим остання скористалась, фактично підтвердивши неповне наповнення офіційного сайту КНП « Каховська ЦМЛ» ( а.с. 77).
Підставою для притягнення працівника до дисциплінарної відповідальності є пору-шення трудової дисципліни. Закон не вимагає, щоб таке порушення обов`язково призводило до будь-яких шкідливих наслідків. Для притягнення працівника до дисциплінарної відпо-відальності досить, щоб був зафіксований сам факт порушення.
Постановою Пленуму Верховного Суду України від 06 листопада 1992 року № 9 «Про практику розгляду судами трудових спорів визначено, що при розгляді справ про накладення дисциплінарних стягнень за порушення трудової дисципліни судам необхідно з`ясовувати, в чому конкретно проявилося порушення, чи додержані власником або уповноваженим ним органом передбачені статтями 147-1-149 КЗпП України правила і порядок застосування ди-сциплінарного стягнення, зокрема, чи не закінчився встановлений для цього строк, чи вра-ховані обставини, за яких вчинено проступок тощо.
Виходячи з правової природи інституту дисциплінарної відповідальності, при притяг-ненні працівника до даного виду відповідальності, адміністрація повинна навести конкретні факти допущенного Підставою для притягнення працівника до дисциплінарної відповідальності є пору-шення трудової дисципліни. Закон не вимагає, щоб таке порушення обов`язково призводило до будь-яких шкідливих наслідків. Для притягнення працівника до дисциплінарної відпо-відальності досить, щоб був зафіксований сам факт порушення.
Постановою Пленуму Верховного Суду України від 06 листопада 1992 року № 9 «Про практику розгляду судами трудових спорів визначено, що прирозгляді справ про накладення дисциплінарних стягнень за порушення трудової дисципліни судам необхідно з`ясовувати, в чому конкретно проявилося порушення, чи додержані власником або уповноваженим ним органом передбачені статтями 147-1-149 КЗпП України правила і порядок застосування ди-сциплінарного стягнення, зокрема, чи не закінчився встановлений для цього строк, чи вра-ховані обставини, за яких вчинено проступок тощо.
Виходячи з правової природи інституту дисциплінарної відповідальності, при притяг-ненні працівника до даного виду відповідальності, адміністрація повинна навести конкретні факти допущенного ним невиконання або неналежного виконання покладених на нього тру-дових обовязків, тобто дуже важливо, щоб накази роботодавця були обґрунтованими та вида-валися у чіткій відповідності з чинним законодавством.
У наказі про накладання дисциплінарного стягнення - про оголошення працівникові догани обов`язково має бути зазначено, в чому саме полягає порушення трудової дисципліни, тобто вказано на фактичні обставини, які послужили підставою для застосування заходу ди-сциплінарного стягнення., тобто дуже важливо, щоб накази роботодавця були обґрунтованими та видавалися у чіткій відповідності з чинним законодавством.
Розпорядження міського голови від 04.06.2021 року від 246 -к " Про догану ОСОБА_2 " містить фактичні обставини, які послужили підставою для застосування заходу ди-сциплінарного стягнення.
Крім того, суд не може залишити поза увагою твердження представника позивача та свідків, що офіційний сайту КНП « Каховська ЦМЛ» влаштовує всіх окрім Каховської міської ради Херсонської області, оскільки за приписами частини першої статті 63 ГК України залежно від форм власності, передбачених законом, в Україні можуть діяти підприємства, зокрема, комунальне підприємство, що діє на основі комунальної власності територіальної громади.
Частинами третьою, четвертою статті 63 ГК України передбачено, що залежно від способу утворення (заснування) та формування статутного капіталу в Україні діють підприємства унітарні та корпоративні. Унітарне підприємство створюється одним засновником, який виділяє необхідне для того майно, формує відповідно до закону статутний капітал, не поділений на частки (паї), затверджує статут, розподіляє доходи, безпосередньо або через керівника, який призначається (обирається) засновником (наглядовою радою такого підприємства у разі її утворення), керує підприємством і формує його трудовий колектив на засадах трудового найму, вирішує питання реорганізації та ліквідації підприємства. Унітарними є підприємства державні, комунальні, підприємства, засновані на власності об`єднання громадян, релігійної організації або на приватній власності засновника.
Відповідно до п.п. 1.4, 1.5, 1.6, 1.7 Статуту КНП « Каховська ЦМЛ імені родини Панкеєвських Каховської міської ради», засновником підприємства є Каховська міська рада ( далі Засновник), яка представляє спільні інтереси Каховської територіальної громади. Органом управління майном підприємства є виконавчий комітет Каховської міської ради ( далі « орган управління майном»). Майно підприємства є спільною комунальною власністю. Каховської територіальної громади Каховської міської ради. Підприємство здійснює свою діяльність на засадах господарської самостійності, госпрозрахунку, має самостійний баланс, розрахунковий та інші рахунки в установах банків України, печатки зі своїм найменуванням, штамп, офіційний бланк та інші реквізити. Підприємство у своїй діяльності підпорядковується Засновнику, Органу управління майном, міському голову в межах, передбачених статутом та чинним законодавством України. Підприємство у своїй діяльності керується Конституцією України, господарським та цивільним кодексами України, законами України, постановами Верховної Ради України, актами Президента та Кабінету міністрів України, наказами Міністерства охорони здоров`я Херсонської обласної державної адміністрації, цим Статутом та іншими нормативно-правовими актами України ( а.с.42-50).
Згідно із частиною першою статті 78 ГК України комунальне унітарне підприємство утворюється компетентним органом місцевого самоврядування в розпорядчому порядку на базі відокремленої частини комунальної власності і входить до сфери його управління.
Орган, до сфери управління якого входить комунальне унітарне підприємство, є представником власника - відповідної територіальної громади і виконує його функції у межах, визначених цим Кодексом та іншими законодавчими актами (частина друга статті 78 ГК України).
Відповідно до частини третьої статті 78 ГК України, майно комунального унітарного підприємства перебуває у комунальній власності і закріплюється за таким підприємством на праві господарського відання (комунальне комерційне підприємство) або на праві оперативного управління (комунальне некомерційне підприємство).
За правилами частини восьмої статті 78 ГК України, комунальне унітарне підприємство оприлюднює інформацію про свою діяльність, крім випадків, установлених законом, шляхом розміщення її на власній веб-сторінці (веб-сайті) або на офіційному веб-сайті суб`єкта управління об`єктами комунальної власності, що здійснює функції з управління підприємством, у строки та в порядку, визначені рішенням відповідної місцевої ради. Доступ до таких веб-сторінок та веб-сайтів є цілодобовим і безоплатним.
Обов`язковому оприлюдненню підлягає така інформація: цілі діяльності комунального унітарного підприємства; квартальна, річна фінансова звітність комунального унітарного підприємства за останні три роки, включаючи (за наявності) видатки на виконання некомерційних цілей державної політики та джерела їх фінансування; аудиторські висновки щодо річної фінансової звітності комунального унітарного підприємства за останні три роки, якщо аудит проводився відповідно до вимоги закону або за рішенням наглядової ради комунального унітарного підприємства (у разі її утворення) або суб`єкта управління об`єктами комунальної власності, що здійснює функції з управління підприємством; статут комунального унітарного підприємства у чинній редакції, а також у редакціях, що діяли раніше; біографічна довідка (включаючи професійну характеристику) керівника комунального унітарного підприємства (з урахуванням вимог законодавства про захист персональних даних); біографічні довідки (включаючи професійні характеристики) членів наглядової ради (у разі її утворення) комунального унітарного підприємства (з урахуванням вимог законодавства про захист персональних даних), принципи їх добору, їхнє членство у наглядових радах інших суб`єктів господарювання, а також зазначається, хто із членів наглядової ради комунального унітарного підприємства є незалежним; річні звіти керівника та наглядової ради (у разі її утворення) комунального унітарного підприємства; структура, принципи формування і розмір винагороди керівника та членів наглядової ради комунального унітарного підприємства, включаючи компенсаційні пакети і додаткові блага, які вони отримують (або на отримання яких мають право) під час виконання посадових обов`язків, а також у зв`язку із звільненням; рішення суб`єкта управління об`єктами комунальної власності щодо комунального унітарного підприємства; опис істотних передбачуваних факторів ризику, що можуть вплинути на операції та результати діяльності комунального унітарного підприємства, та заходи щодо управління такими ризиками; відомості про договори, учасником яких є комунальне унітарне підприємство, інформація про які підлягає оприлюдненню відповідно до Закону України «Про відкритість використання публічних коштів»; інформація про операції та зобов`язання комунального унітарного підприємства з державним та/або місцевим бюджетом, державними та/або місцевими установами, підприємствами та організаціями, включаючи договірні зобов`язання комунального унітарного підприємства (фінансові та нефінансові), що виникають у результаті державно-приватного партнерства.
Комунальне унітарне підприємство оприлюднює річну фінансову звітність разом з аудиторським висновком щодо неї, якщо аудит проводився відповідно до вимоги закону або за рішенням наглядової ради комунального унітарного підприємства (у разі її утворення) або суб`єкта управління об`єктами комунальної власності, що здійснює функції з управління підприємством до 30 квітня року, що настає за звітним періодом. Відповідальність за оприлюднення та достовірність інформації, визначеної цією статтею, несе керівник комунального унітарного підприємства відповідно до законів України та умов укладеного з ним контракту.
Частиною першою статті 1 Закону № 2939-VI визначено, що публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб`єктами владних повноважень своїх обов`язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб`єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом.
Згідно із пунктом 1 частини першої статті 5 Закону № 2939-VI доступ до інформації забезпечується шляхом систематичного та оперативного оприлюднення інформації: в офіційних друкованих виданнях; на офіційних веб-сайтах в мережі Інтернет; на єдиному державному веб-порталі відкритих даних; на інформаційних стендах; будь-яким іншим способом.
Відповідно до частини п`ятої статті 6 Закону № 2939-VI не може бути обмежено доступ до інформації про розпорядження бюджетними коштами, володіння, користування чи розпорядження державним, комунальним майном, у тому числі до копій відповідних документів, умови отримання цих коштів чи майна, прізвища, імена, по батькові фізичних осіб та найменування юридичних осіб, які отримали ці кошти або майно. При дотриманні вимог, передбачених частиною другою цієї статті, зазначене положення не поширюється на випадки, коли оприлюднення або надання такої інформації може завдати шкоди інтересам національної безпеки, оборони, розслідуванню чи запобіганню злочину.
За правилами частини першої статті 10-1 Закону № 2939-VI публічна інформація у формі відкритих даних - це публічна інформація у форматі, що дозволяє її автоматизоване оброблення електронними засобами, вільний та безоплатний доступ до неї, а також її подальше використання. Розпорядники інформації зобов`язані надавати публічну інформацію у формі відкритих даних на запит, оприлюднювати і регулярно оновлювати її на єдиному державному веб-порталі відкритих даних та на своїх веб-сайтах.
Згідно із пунктом 1 частини першої статті 14 Закону № 2939-VI розпорядники інформації зобов`язані: оприлюднювати інформацію, передбачену цим та іншими законами.
Частиною першою статті 13 Закону № 2939-VI передбачено, що розпорядниками інформації для цілей цього Закону визнаються: 1) суб`єкти владних повноважень - органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, органи влади Автономної Республіки Крим, інші суб`єкти, що здійснюють владні управлінські функції відповідно до законодавства та рішення яких є обов`язковими для виконання; 2) юридичні особи, що фінансуються з державного, місцевих бюджетів, бюджету Автономної Республіки Крим, - стосовно інформації щодо використання бюджетних коштів; 3) особи, якщо вони виконують делеговані повноваження суб`єктів владних повноважень згідно із законом чи договором, включаючи надання освітніх, оздоровчих, соціальних або інших державних послуг, - стосовно інформації, пов`язаної з виконанням їхніх обов`язків; 4) суб`єкти господарювання, які займають домінуюче становище на ринку або наділені спеціальними чи виключними правами, або є природними монополіями, - стосовно інформації щодо умов постачання товарів, послуг та цін на них.
Відповідно до частини першої статті 15 Закону № 2939-VI розпорядники інформації зобов`язані оприлюднювати: 1) інформацію про організаційну структуру, місію, функції, повноваження, основні завдання, напрями діяльності та фінансові ресурси (структуру та обсяг бюджетних коштів, порядок та механізм їх витрачання тощо); 2) нормативно-правові акти, акти індивідуальної дії (крім внутрішньоорганізаційних), прийняті розпорядником, проекти рішень, що підлягають обговоренню, інформацію про нормативно-правові засади діяльності; 3) перелік та умови отримання послуг, що надаються цими органами, форми і зразки документів, правила їх заповнення; 4) порядок складання, подання запиту на інформацію, оскарження рішень розпорядників інформації, дій чи бездіяльності; 5) інформацію про систему обліку, види інформації, яку зберігає розпорядник; 5-1) перелік наборів даних, що оприлюднюються у формі відкритих даних; 6) інформацію про механізми чи процедури, за допомогою яких громадськість може представляти свої інтереси або в інший спосіб впливати на реалізацію повноважень розпорядника інформації; 7) плани проведення та порядок денний своїх відкритих засідань; 8) розташування місць, де надаються необхідні запитувачам форми і бланки установи; 9) загальні правила роботи установи, правила внутрішнього трудового розпорядку; 10) звіти, в тому числі щодо задоволення запитів на інформацію; 11) інформацію про діяльність суб`єктів владних повноважень, а саме про: їхні місцезнаходження, поштову адресу, номери засобів зв`язку, адреси офіційного веб-сайту та електронної пошти; прізвище, ім`я та по батькові, службові номери засобів зв`язку, адреси електронної пошти керівника органу та його заступників, а також керівників структурних та регіональних підрозділів, основні функції структурних та регіональних підрозділів, крім випадків, коли ці відомості належать до інформації з обмеженим доступом; розклад роботи та графік прийому громадян; вакансії, порядок та умови проходження конкурсу на заміщення вакантних посад; перелік та умови надання послуг, форми і зразки документів, необхідних для надання послуг, правила їх оформлення; перелік і службові номери засобів зв`язку підприємств, установ та організацій, що належать до сфери їх управління, та їх керівників, крім підприємств, установ та організацій, створених з метою конспірації, оперативно-розшукової або контррозвідувальної діяльності; порядок складання, подання запиту на інформацію, оскарження рішень суб`єктів владних повноважень, їх дій чи бездіяльності; систему обліку, види інформації, якою володіє суб`єкт владних повноважень; 12) іншу інформацію про діяльність суб`єктів владних повноважень, порядок обов`язкового оприлюднення якої встановлений законом.
За приписами частини другої статті 15 цього ж Закону інформація, передбачена частиною першою цієї статті, підлягає обов`язковому оприлюдненню невідкладно, але не пізніше п`яти робочих днів з дня затвердження документа. У разі наявності у розпорядника інформації офіційного веб-сайту така інформація оприлюднюється на веб-сайті із зазначенням дати оприлюднення документа і дати оновлення інформації.
Так, частиною дев`ятою статті 78 ГК України передбачено, що відповідальність за оприлюднення та достовірність інформації, визначеної цією статтею, несе керівник комунального унітарного підприємства відповідно до законів України та умов укладеного з ним контракту.
Аналіз наведеної норми дає підстави для висновку, що комунальне унітарне підприємство зобов`язане оприлюднити інформацію, визначену частиною восьмою статті 78 ГК України, за виключенням випадків, які передбачені законом. Невиконання такого обов`язку є підставою для застосування до керівника заходів впливу.
Окрім цього, позивач, як керівник підприємства є розпорядником інформації в силу положень пунктів 3, 4 частини першої статті 13 Закону № 2939-VІ, а інформація яку необхідно оприлюднити відповідно частини першої статті 78 ГК України, безпосередньо пов`язана з виконанням ним своїх обов`язків.
Позивач, яка є керівником самостійної юридичної особи, КНП " Каховська ЦМЛ", яка і є розпорядником публічної інформації, зобов`язана оприлюднювати визначену законами інформацію незалежно від наявності або відсутності рішення суб`єкта управління ( Каховської міської ради Херсонської області) об`єктами комунальної власності і норми частини першої статті 78 ГК України та Закону 2939 -VI не містять такої умови.
Системний аналіз вказаних нормативно-правових актів дає підстави суду дійти висновку про те, що комунальне унітарне підприємство повинно оприлюднювати інформацію про свою діяльність шляхом розміщення її або на власній веб-сторінці (веб-сайті), або на офіційному веб-сайті суб`єкта управління об`єктами комунальної власності, що здійснює функції з управління підприємством, у строки та в порядку, визначені рішенням відповідної місцевої ради, а не оприлюднення такої інформації є порушенням вимог частини восьмої статті 78 ГК України, пункту 1 частини першої статті 14, частин першої, другої статті 15 Закону № 2939-VI..
Як вбачається із матеріалів справи, позивач не оприлюднила ні на власній веб-сторінці (веб-сайті), ні на офіційному веб-сайті КНП « Каховська « ЦМЛ» інформацію, передбачену частиною восьмою статті 78 ГК України, чим допустила протиправну бездіяльність.
Суд не бере до уваги доводи позивача про відсутність у неї, як керівника чи неуповноваженої особи, окремих видів інформації, яку необхідно оприлюднити, оскільки інформація, яку необхідно розмістити на офіційному сайті, відповідно до норм частини першої статті 78 ГК України та Закону 2939-VІ може бути зазначена як відсутня і у разі, якщо її не створено за незалежних від підприємства причин, а посилання, що вона не є особою, відповідальною за оприлюднення публічної інформації та що обов`язок щодо оприлюднення відповідної інформації прямо не передбачено частиною восьмою статті 78 ГК України, яка підлягає застосуванню у поєднанні із пунктом 1 частини першої статті 14 Закону № 2939-VI, і вважає способом захисту.
Що стосується вимог позивача про стягнення на її користь моральної шкоди, то суд враховує наступне.
Згідно ст. 237-1 КЗпП України, відшкодування власником або уповноваженим ним ор-ганом моральної шкоди працівнику провадиться у разі, якщо порушення його законних прав призвели до моральних страждань, втрати нормальних життєвих зв`язків і вимагають від нього додаткових зусиль для організації свого життя.
Згідно ст.60 ЦПК України кожна сторона по справі повинна довести відповідними доказами ті обставини справи, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог та заперечень.
В порушення вищенаведеної норми, позивачем не наведено суду жодного доказу спри-чинення їй моральних страждань, внаслідок прийняття розпорядження про притягнення її до дисциплінарної відповідальності
Враховуючи наведене, суд вважає необхідним відмовити позивачу в задоволенні вимог про відшкодування моральної (немайнової) шкоди.
Керуючись ст.ст. 4,5,19,258-265, 268, 352, 354 ЦПК України, суд,-
ухвалив:
В задоволенні позову директора комунального некомерційного підприємства « Каховська Центральна міська лікарня» Каховської міської ради Херсонської області ОСОБА_2 до Каховської міської ради Херсонської області про визнання протиправним розпорядження, скасування дисциплінарного стягнення та стягнення моральної шкоди - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Херсонського апеляційного суду через Каховський міськрайонний суд Херсонської області.
Суддя: О. В. Рахімова
Повний текст рішення виготовлено 27.09.2021 року.