Єдиний державний реєстр судових рішень <Копія >
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
15 червня 2010 р. Справа № 2а-4877/10/1870
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Гелети С.М.
за участю секретаря судового засідання Михайленко О.В.
представника позивача Мачула А.А.
відповідача ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів в Сумській області до відповідача приватного підприємця ОСОБА_2 про стягнення санкцій, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач Регіональне управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України у Сумській області (далі по тексту позивач, Регіональне управління Департаменту САТ ДПА України в Сумській області), звернувся до суду з адміністративним позовом до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 (далі по тексту відповідач, ПП ОСОБА_2.), в якому просить стягнути з відповідача заборгованість зі сплати фінансових санкцій у вигляді штрафу в сумі 4126,10 грн. Свої вимоги мотивує тим, що за порушення вимог ст. 15 Закону України “Про державне регулювання виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами” рішенням №180543-1300-32 від 07.12.2009 року до відповідача були застосовані фінансові санкції.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримала у повному обсязі, зазначила, що 29.01.2010 року була проведена перевірка магазину, який належить відповідачу та розташований за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_1. За наслідками проведеної перевірки працівниками податкової інспекції було складено акт перевірки № 0052/18/11/23/НОМЕР_1 від 29.01.2010р. Проведеною перевіркою було встановлено факт зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів в місцях зберігання, не внесених до Єдиного державного реєстру України. Працівниками податкової інспекції було зроблено опис фактичних залишків товарів, які знаходились в реалізації в магазині, а саме тютюнових виробів на загальну суму 613 грн.75 коп. та алкогольних напоїв на загальну суму 2426 грн. 10 коп.
Відповідач в судовому засіданні позовні вимоги не визнала, надала до суду письмове заперечення проти позову, в якому зазначила, що при проведенні перевірки була відсутня, в магазині знаходилася лише продавець. Зазначила, що нею було отримано ліцензію на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями № 0918-1164-2882 від 25.08.2009 р. з терміном дії з 27.08.2009 р. по 26.08.2010р. включно, ліцензію на право роздрібної торгівлі тютюновими виробами № 0918-1166-2883 від 25.08.2009 р. з терміном дії з 27.08.2009 р. по 26.08.2010р. включно.
Статтею 15 Закону України від 19.12.1995 № 481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів»передбачено, що зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів здійснюється в місцях зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів, внесених до Єдиного державного реєстру місць зберігання, незалежно від того кому належить це місце або по заяві якого суб'єкта підприємницької діяльності таке місце було внесено в Єдиний реєстр.
Внесення даних в Єдиний державний реєстр здійснюється у відповідності з Порядком ведення Єдиного державного реєстру місць зберігання, затвердженим наказом Державної податкової адміністрації України від 28.05.2002 № 251 і зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 15.08.2002 за № 670/6958. Згідно пункту 2.1. Порядку ведення Єдиного державного реєстру місць зберігання суб'єкти підприємницької діяльності, які зберігають алкогольні напої та тютюнові вироби в місцях обособлених від роздрібної торгівлі, подають заяву про внесення таких місць зберігання в Єдиний державний реєстр в регіональне управління Департаменту по місцезнаходженню місця зберігання.
Внесення в Єдиний державний реєстр місця зберігання, розташованого по одній адресі з місцем роздрібної торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами Порядком ведення Єдиного державного реєстру не передбачено.
Тобто, якщо товар зберігається в приміщеннях, не відокремлених від об'єкта роздрібної торгівлі, такі місця зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів, на думку відповідачки, реєструвати не потрібно.
В судовому засіданні відповідач просила суд відмовити в задоволенні позовних вимог.
За клопотанням відповідача була допитана свідок продавець ОСОБА_3, яка була присутня під час перевірки.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, враховуючи принципи рівності сторін, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
В судовому засіданні встановлено, що відповідач ОСОБА_2 29.07.2008 року зареєстрована Охтирською районною державною адміністрацією Сумської області як фізична особа-підприємець, що підтверджується копією свідоцтва про державну реєстрацію фізичної особи-підприємця Серія НОМЕР_2 (а.с.7).
29.01.2010 року на підставі направлень №51 та №52 від 29.01.2010 року працівниками Охтирської міжрайонної державної податкової інспекції Сумської області була проведена перевірка господарської одиниці магазину, розташованого за адресою: Сумська область, Охтирський район, с. Рибальське, вул.. Миру,2, що належить ПП ОСОБА_2 за дотриманням субєктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій.
Як вбачається із копії направлень (а.с. 17-18) дані направлення були отримані особисто продавцем ОСОБА_3 29.01.2010 року, що підтверджується особистим підписом продавця на направлені. Посилання відповідача на те, що продавець ОСОБА_3 не отримувала дане направлення в день перевірки спростовується матеріалами справи, зокрема, копіями вищезазначених направлень, оскільки на них міститься як особистий підпис, так і проставлена особисто продавцем дата отримання повідомлень.
За наслідками перевірки, яка проводилася в присутності подавця, складено акт перевірки за дотриманням субєктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій №0052/18/11/23/НОМЕР_1 від 29.01.2010 року (а.с.8-12).
В ході перевірки податковим органом було встановлено, факт зберігання відповідачем алкогольних напоїв та тютюнових виробів у місцях зберігання не внесених до Єдиного державного реєстру України, чим було порушено вимоги ст.15 Закону України від 19.12.1995р. № 481/95-ВР "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів".
Кількість та вартість виявлених тютюнових виробів та алкогольних напоїв вбачається із копії опису фактичних залишків товарів, які знаходились на місці проведення розрахункових операцій під час проведення перевірки, підписаного як перевіряючими так і особисто продавцем ОСОБА_3 (а.с. 13-15). Так, загальна вартість тютюнових виробів, які знаходились у місці зберігання не внесеному до Єдиного державного реєстру України становить 613,75 грн., загальна вартість алкогольних напоїв, які знаходились у місці зберігання не внесеному до Єдиного державного реєстру України становила 2426,10 грн.
Рішенням Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів в Сумській області №180618-1100-32 від 09 лютого 2010 року застосовано до ПП ОСОБА_2 штрафні санкції в загальній сумі 4126,10 грн. (а.с. 19,16).
Дане рішення відповідач особисто отримала 13.02.2010 року разом із супровідним листом щодо роз'яснення прав, що підтверджується копією листа № 446/10-32-03-033 від 10.02.2010 р. (а.с.20) та копією повідомлення про вручення поштового рекомендованого відправлення (а.с. 21).
Заперечення відповідача судом до уваги не приймається, виходячи із наступного.
Відповідно до частини 1 статті 15 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»контроль за додержанням суб'єктами підприємницької діяльності порядку проведення розрахунків за товари (послуги), інших вимог цього Закону здійснюють органи державної податкової служби України шляхом проведення планових або позапланових перевірок згідно із законодавством України.
Статтею 16 Закону № 265/95-ВР передбачено, що контролюючі органи мають право відповідно до законодавства здійснювати планові або позапланові перевірки осіб, які підпадають під дію цього Закону. Планові або позапланові перевірки осіб, що використовують реєстратори розрахункових операцій, розрахункові книжки або книги обліку розрахункових операцій, здійснюються у порядку, передбаченому законодавством України.
Відповідно до статті 11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні»органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право здійснювати контроль за додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) у встановленому законом порядку.
Відповідно до частини 1 статті 11-2 Закону України «Про державну податкову службу в Україні»посадові особи органу державної податкової служби вправі приступити до проведення планової або позапланової виїзної перевірки за наявності підстав для їх проведення, визначених цим та іншими законами України, та за умови надання платнику податків під розписку: направлення на перевірку, в якому зазначаються дата його видачі, назва органу державної податкової служби, мета, вид (планова або позапланова), підстави, дата початку та дата закінчення перевірки, посади, звання та прізвища посадових осіб органу державної податкової служби, які проводитимуть перевірку. Направлення на перевірку є дійсним за умови наявності підпису керівника органу державної податкової служби, скріпленого печаткою органу державної податкової служби; копії наказу керівника податкового органу про проведення позапланової виїзної перевірки, в якому зазначаються підстави проведення позапланової виїзної перевірки, дата її початку та дата закінчення.
В даному випадку, проведена перевірка була передбачена в плані роботи Охтирської МДПІ з питань дотримання відповідачем вимог Законів України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», «Про патентування деяких видів підприємницької діяльності», «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», «Про ліцензування певних видів господарської діяльності», та інших нормативно-правових актів, які регулюють готівковий обіг в Україні».
Посилання відповідача на те, що йому письмово не було повідомлено про проведення планової перевірки за 10 днів до початку її проведення, не прийнято до уваги судом, оскільки таке повідомлення надсилається в разі проведення планової документальної перевірки платника податків щодо своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати ним податків та зборів (обов'язкових платежів), що не стосуєтеся предмету даної перевірки.
Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 2 червня 2003 року № 790 "Про затвердження Порядку застосування фінансових санкцій, передбачених статтею 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», згідно Інструкції про порядок застосування фінансових санкцій, передбачених ст. 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», затвердженої наказом ДААК ДПА України від 08 липня 2003 року № 80 ( з наступними змінами та доповненнями) на створену наказом керівника комісію регіонального управління Департаменту САТ ДПА України у Сумській області з розгляду справ про застосування фінансових санкцій покладено обов'язки щодо перевірки та аналізу матеріалів, у яких зафіксовано факт порушення законодавства, що регулює відносини в сфері роздрібної торгівлі алкогольними напоями і тютюновими виробами; визначення ступеня порушення та обґрунтування розміру штрафів.
Як вбачається із матеріалів справи ,акт перевірки складено з дотриманням вимог та за формою акту перевірки, передбачених «Методичними рекомендаціями щодо оформлення матеріалів перевірок за дотриманням суб'єктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій», затвердженими Наказом ДПА України від 12.08.08 р. № 534.
Відповідно до статей 1, 15 Закону України “Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів” зберігання алкогольних напоїв здійснюється в місцях зберігання алкогольних напоїв, внесених до Єдиного реєстру, незалежно від того, кому належить таке місце зберігання, або того, за заявою якого суб'єкта підприємницької діяльності таке місце зберігання було внесено до Єдиного реєстру.
Місце зберігання - місце, яке використовується для зберігання спирту, або приміщення, яке використовується для зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів, відомості про місцезнаходження якого внесені до Єдиного державного реєстру місць зберігання.
В судовому засіданні відповідач підтвердила, що ніяких інших підсобних, складських приміщень не має та не використовує, товар знаходиться в магазині. За таких обставин, суд приходить до переконання, що алкогольні напої та тютюнові вироби зберігаються відповідачкою за місцем їх реалізації.
Єдиний державний реєстр місць зберігання це перелік місць, що використовуються для зберігання спирту, та приміщень, що використовуються для зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів, який містить відомості про місцезнаходження місць зберігання та відомості про заявників.
Порядок ведення Єдиного державного реєстру місць зберігання визначено наказом Державної податкової адміністрації України від 28.05.2002 N 251 "Про затвердження Порядку ведення Єдиного державного реєстру місць зберігання та форми довідки про внесення місця зберігання до Єдиного державного реєстру".
До Єдиного реєстру вносяться місця зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів; місця зберігання спирту суб'єктів підприємницької діяльності виробників спирту та алкогольних напоїв; місця зберігання спирту суб'єктів підприємницької діяльності, які отримують спирт для забезпечення виробничих та інших потреб, якщо його кількість перевищує 100 декалітрів на квартал.
До Єдиного державного реєстру має вноситися будь-яке місце зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів, незалежно від того, знаходиться воно у місці здійснення торгівлі чи у відокремлених від об'єкта торгівлі місцях (складських приміщеннях).
Якщо алкогольні напої зберігаються безпосередньо в магазині, то магазин (як місце здійснення торгівлі) вважається і місцем зберігання таких напоїв та повинен бути внесений до Єдиного реєстру згідно із заявою суб'єкта підприємницької діяльності за місцезнаходженням місця зберігання.
Відповідно до абз. 5 п. 2.1 вищезазначеного Порядку для внесення до Єдиного реєстру місць зберігання роздрібних партій алкогольних напоїв або тютюнових виробів суб'єкти підприємницької діяльності подають заяву до регіонального управління Департаменту за місцезнаходженням місця зберігання.
В даному випадку, як вбачається із пояснень представника позивача та не заперечувалося в судовому засіданні відповідачем, на час перевірки (29.01.2010р.) ПП ОСОБА_2 не зверталася у встановленому законом порядку до регіонального управління Департаменту САТ ДПА України у Сумській області із заявою про внесення місця торгівлі до Єдиного реєстру.
Вищезазначене місце торгівлі було внесене до Єдиного реєстру місць зберігання регіональним Управлінням Департаменту САТ ДПА України у Сумській області лише 10 лютого 2010 року після проведеної перевірки та звернення ПП ОСОБА_2 із відповідною заявою до позивача, що в судовому засіданні не заперечувалося відповідачкою.
Відповідальність за зберігання спирту, або алкогольних напоїв, або тютюнових виробів у місцях зберігання, не внесених до Єдиного реєстру передбачена абз. 9 ч. 2 ст.17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" № 481/95-ВР від 19.12.95р. (зі змінами та доповненнями) у вигляді застосування до суб'єктів підприємницької діяльності фінансових санкцій у вигляді штрафу у розмірі - 100 відсотків - вартості товару, який знаходиться в такому місці зберігання, але не менше 1700 гривень.
За таких обставин, суд вважає доведеним факт порушення відповідачем вимог Закону України “Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів” , а тому позовні вимоги щодо стягнення заборгованості зі сплати фінансових санкцій в сумі 4126,10 грн. є правомірними, обґрунтованими і відповідно, підлягають задоволенню.
Відповідно до ст. 94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична особа, судові витрати з відповідача не стягуються.
Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів в Сумській області до відповідача приватного підприємця ОСОБА_2 про стягнення санкцій задовольнити в повному обсязі.
Стягнути з приватного підприємця ОСОБА_2 (АДРЕСА_1, і.к. НОМЕР_1) фінансові санкції в дохід державного бюджету (рах. 31119106700013, ОКПО 23635347, в ГУДКУ в Сумській області, МФО 837013, код 21081100) в сумі 4126 (чотири тисячі сто двадцять шість) грн. 10 коп.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження постанови суду в десятиденний строк з дня складення постанови в повному обсязі та подання після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги, або без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя С.М. Гелета
Повний текст постанови складено та підписано 21.06.2010 року
<Суддя >С.М. Гелета