Постанова № 9998771, 17.06.2010, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.06.2010
Номер справи
2а-983/10/1670
Номер документу
9998771
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 червня 2010 року <ЧАС >м.ПолтаваСправа № 2а-983/10/1670 Полтавський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Алєксєєвої Н.Ю.,

за участю секретаря Кусайло Я.Г.,

представника позивача - Бондарь Т.М., Самойлова І.В.,

представника відповідача - Щурик О.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю виробничо-комерційне об'єднання "Кисень"до Кременчуцької об'єднаної державної податкової інспекції в Полтавській областіпро скасування податкового повідомлення-рішення, -

В С Т А Н О В И В:

11 березня 2010 року позивач - Товариство з обмеженою відповідальністю виробничо-комерційне об'єднання "Кисень"звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Кременчуцької об'єднаної державної податкової інспекції в Полтавській областіпро скасування податкового повідомлення-рішення. В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що Кременчуцькою ОДПІ безпідставно визначено суму податкового зобов'язання з податку на додану вартість в розмірі 136429,00 грн., та застосовано штрафні (фінансові) санкції в розмірі 68215,00 грн. по операціях з реалізації позивачем земельних ділянок в травні 2009 року, адже реалізація земельних ділянок відбувалась окремо від об'єктів нерухомості, що на земельних ділянках розташовані, і дані об'єкти обліковувалися підприємством окремо. Таким чином, за твердженням позивача, дані операції з реалізації земельних ділянок, відповідно до положень підпункту 5.1.17 пункту 5.1 статті 5 Закону України "Про податок на додану вартість" звільняються від оподаткування. Крім того, позивач вказав про безпідставність проведення позапланової виїзної перевірки ТОВ ВКО "Кисень" згідно наказу від 22 грудня 2009 року з питань оскарження платником податків в скарзі на первинне податкове повідомлення-рішення і, відповідно, вказав про безпідставність донарахування суми податкового зобов'язання з податку на додану вартість в розмірі 27285,00 грн. і застосування штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 13642,00 грн. Податкове ж повідомлення-рішення, винесене за наслідками позапланової виїзної перевірки не містить в собі посилання на підставу винесення акт позапланової перевірки від 23 грудня 2009 року, а визначає як підставу винесення рішення Кременчуцької ОДПІ акт планової виїзної перевірки від 07 жовтня 2009 року. Також позивачем вказано, що податкові повідомлення-рішення не містять в собі, в порушення вимог Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", визначення норми законодавства, відповідно до якої донараховано ТОВ ВКО "Кисень" суму податкового зобов'язання з податку на додану вартість і про порушення позивачем якої стверджує Кременчуцька ОДПІ.

Представники позивача на задоволенні позовних вимог наполягали, просили скасувати податкові повідомлення-рішення Кременчуцької ОДПІ.

Представники Кременчуцької ОДПІ проти задоволення позовних вимог заперечували, посилаючись на те, що в ході проведення документальної планової перевірки працівниками податкової інспекції було співставлено договори купівлі-продажу об'єктів нерухомості та земельних ділянок, власником яких було ТОВ ВКО "Кисень" та встановлено одночасну реалізацію будівель і земельних ділянок, у зв'язку із чим зроблений висновок про неправомірне користування позивачем пільгою, яка передбачена підпунктом 5.1.17 пункту 5.1 статті 5 Закону України "Про податок на додану вартість" і застосовується платником податків в разі реалізації земельної ділянки окремо від об'єкту нерухомості на ній розташованого. Крім того, представники відповідача наполягали на правомірності проведення позапланової виїзної перевірки з питання оскарження платником податків в скарзі від 27 жовтня 2009 року №367 та донарахування за період з 01 січня 2007 року по 30 червня 2009 року і відповідного нарахування сум податку на додану вартість та штрафних (фінансових) санкцій за наслідками такої перевірки. Представники відповідача просили в задоволенні позовних вимог відмовити повністю.

В ході судового розгляду справи позовні вимоги ТОВ ВКО "Кисень" доповнювалися, підприємство просило визнати нечинними податкові повідомлення-рішення Кременчуцької об'єднаної державної податкової інспекції в Полтавській області від 20 жовтня 2009 року №0000212301/0/3312, від 20 січня 2010 року №0000212301/1/102, від 16 березня 2010 року №0000212301/2/814 в частині донарахування 204644,00 грн., в тому числі: 136429,00 грн. - основний платіж - податок на додану вартість; 68215,00 грн. - штрафні (фінансові) санкції, та визнати нечинними податкові повідомлення-рішення Кременчуцької об'єднаної державної податкової інспекції в Полтавській області від 20 січня 2010 року №0000012301/1/103, від 16 лютого 2010 року №0000012301/1/481 про сплату 40927,00 грн. у тому числі: 27285,00 грн. - основний платіж - податок на додану вартість; 13642,00 грн. - штрафні (фінансові) санкції.

Суд, заслухавши представників сторін, дослідивши письмові докази наявні в матеріалах справи, оцінивши всі обставини справи в їх сукупності, встановив наступне.

Товариство з обмеженою відповідальністю виробничо-комерційне об'єднання "Кисень" зареєстроване Виконавчим комітетом Комсомольської міської ради Полтавської області відповідно до свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи серії АОО від 21 грудня 1989 року №648569. Взято на податковий облік в органах державної податкової служби 29 грудня 1997 року, станом на 07 жовтня 2009 року перебувало на обліку в Комсомольському відділення Кременчуцької ОДПІ. Зареєстроване платником податку на додану вартість відповідно до свідоцтва від 01 грудня 2005 року №23522560, виданого Кременчуцькою ОДПІ.

Відповідно до положень статей 1, 11-1 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право, зокрема, здійснювати документальні невиїзні перевірки (на підставі поданих податкових декларацій, звітів та інших документів, пов'язаних з нарахуванням і сплатою податків та зборів (обов'язкових платежів) незалежно від способу їх подачі), а також планові та позапланові виїзні перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування і сплати податків та зборів (обов'язкових платежів), додержання валютного законодавства юридичними особами, їх філіями, відділеннями, іншими відокремленими підрозділами, що не мають статусу юридичної особи, а також фізичними особами, які мають статус суб'єктів підприємницької діяльності чи не мають такого статусу, на яких згідно із законами України покладено обов'язок утримувати та/або сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі), крім Національного банку України та його установ (далі - платники податків).

Плановою виїзною перевіркою вважається перевірка платника податків щодо своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати ним податків та зборів (обов'язкових платежів), яка передбачена у плані роботи органу державної податкової служби і проводиться за місцезнаходженням такого платника податків чи за місцем розташування об'єкта права власності, стосовно якого проводиться така планова виїзна перевірка.

Планова виїзна перевірка проводиться за сукупними показниками фінансово-господарської діяльності платника податків за письмовим рішенням керівника відповідного органу державної податкової служби не частіше одного разу на календарний рік.

Право на проведення планової виїзної перевірки платника податків надається лише у тому випадку, коли йому не пізніше ніж за десять днів до дня проведення зазначеної перевірки надіслано письмове повідомлення із зазначенням дати початку та закінчення її проведення.

В період з 03 вересня 2009 року по 30 вересня 2009 року на підставі направлення ві 01 вересня 2009 року№2896/002896 згідно з частиною 1 статті 11-1 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" та відповідно до плану-графіка проведення планових виїзних перевірок суб'єктів господарювання була проведена планова виїзна перевірка Товариства з обмеженою відповідальністю виробничо-комерційне об'єднання "Кисень" з питань дотримання вимог податкового законодавства в період з 01 січня 2007 року по 30 червня 2009 року , валютного та іншого законодавства в період з 01 січня 2007 року по 30 червня 2009 року. Направлення на проведення перевірки було вручено під розписку Самойловій І.В. головному бухгалтеру ТОВ ВКО "Кисень". Позивач був повідомлений про проведення перевірки письмовим повідомленням від 13 серпня 2009 року, направленим поштою з повідомленням про вручення.

За наслідками проведеної перевірки Кременчуцькою ОДПІ був складний акт про результати планової виїзної перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю виробничо-комерційне об'єднання "Кисень" з питань дотримання вимог податкового законодавства в період з 01 січня 2007 року по 30 червня 2009 року , валютного та іншого законодавства в період з 01 січня 2007 року по 30 червня 2009 року від 07 жовтня 2009 року №5392/23-109/21045691. За висновками акту Кременчуцькою ОДПІ було встановлення порушення з боку позивача вимог, зокрема, пункту 4.1 статті 4 та підпункту 5.1.17 пункту 5.1 статті 5 Закону України "Про податок на додану вартість", в результаті чого ТОВ ВКО "Кисень" занижено податок на додану вартість в період, що перевірявся на загальну суму 136429,00 грн., у тому числі в травні 2008 року на суму 136429,00 грн.

З урахуванням таких висновків, Кременчуцькою ОДПІ винесене податкове повідомлення-рішення від 20 жовтня 2009 року №0000212301/0/3312, яким позивачеві визначено суму податкового зобов'язання з податку на додану вартість в розмірі 138179,00 грн., застосовано штрафну (фінансову) санкцію в розмірі 69090,00 грн., всього податкове повідомлення-рішення на суму 2072169,00 грн. Зазначене податкове повідомлення рішення в частині суми основного платежу в розмірі 1750,00 грн., штрафної (фінансової) санкції в розмірі 875,00 грн. оплачено позивачем до витоку граничного строку сплати визначеного податковим органом податкового зобов'язання 27 жовтня 2009 року, про що мається копія платіжного доручення №1564 в матеріалах справи і що не спростовується Кременчуцької ОДПІ.

Стосовно ж донарахування податкового зобов'язання з податку на додану вартість в розмірі 204644,00 грн., в тому числі: 136429,00 грн. - основний платіж, 68215,00 грн. - штрафні (фінансові) санкції, ТОВ ВКО "Кисень" не погодилося та вказавши про правомірність користування підприємством пільгою щодо оподаткування операцій з реалізації земельних ділянок в травні 2009 року, оскаржило податкове повідомлення-рішення в даній частині в апеляційному порядку згідно із підпунктом 5.2.2 пункту 5.2 статті 5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", згідно якого, у разі коли платник податків вважає, що контролюючий орган невірно визначив суму податкового зобов'язання або прийняв будь-яке інше рішення, що суперечить законодавству з питань оподаткування або виходить за межі його компетенції, встановленої законом, такий платник податків має право звернутися до контролюючого органу із скаргою про перегляд цього рішення, яка подається у письмовій формі та може супроводжуватися документами, розрахунками та доказами, які платник податків вважає за потрібне надати. Скарга повинна бути подана контролюючому органу протягом десяти календарних днів, наступних за днем отримання платником податків податкового повідомлення або іншого рішення контролюючого органу, що оскаржується. Контролюючий орган зобов'язаний прийняти вмотивоване рішення та надіслати його протягом двадцяти календарних днів від дня отримання скарги платника податків на його адресу поштою з повідомленням про вручення або надати йому під розписку. У разі коли контролюючий орган надсилає платнику податків рішення про повне або часткове незадоволення його скарги, такий платник податків має право звернутися протягом десяти календарних днів, наступних за днем отримання відповіді, з повторною скаргою до контролюючого органу вищого рівня, а при повторному повному або частковому незадоволенні скарги - до контролюючого органу вищого рівня із дотриманням зазначеного десятиденного строку для кожного випадку оскарження та зазначеного двадцятиденного строку для відповіді на нього.

За наслідками апеляційного оскарження податкового повідомлення рішення від 20 жовтня 2009 року №0000212301/0/3312 в частині донарахування податкового зобов'язання з податку на додану вартість в розмірі 204644,00 грн., в тому числі: 136429,00 грн. - основний платіж, 68215,00 грн. - штрафні (фінансові) санкції, скарги підприємства залишені без задоволення, податкові повідомлення-рішення без змін та в порядку пункту 5.3 статті 5 Наказу Державної податкової адміністрації України від 21 червня 2001 року №253 "Про затвердження Порядку направлення органами державної податкової служби України податкових повідомлень платникам податків та рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій", з метою доведення до платника податків граничного строку сплати податкового зобов'язання, зазначеного в раніше надісланому податковому повідомленні, Кременчуцькою ОДПІ були винесені податкові повідомлення-рішення від 20 січня 2010 року №0000212301/1/102, від 16 березня 2010 року №0000212301/2/814 зокрема і щодо донарахування 204644,00 грн., в тому числі: 136429,00 грн. - основний платіж - податок на додану вартість; 68215,00 грн. - штрафні (фінансові) санкції.

Також, відповідно до наказу від 22 грудня 2009 року №3936 Кременчуцької ОДПІ призначено виїзну позапланову перевірки ТОВ ВКО "Кисень" з питань оскарження донарахування за період з 01 січня 2007 року по 30 червня 2009 року. Зазначена перевірка була проведена, про що складений акт від 23 грудня 2009 року №6444/23-109/21045691, за висновками якого ТОВ ВКО "Кисень" донараховано податкове зобов'язання з податку на додану вартість в розмірі 27285,00 грн., в тому числі: 13642,00 грн. - основний платіж, 40927,00 грн. - штрафні (фінансові) санкції. Винесене відповідне податкове повідомлення-рішення від 20 січня 2010 року №0000012301/1/103. За поясненнями представника Кременчуцької ОДПІ, суму податкового зобов'язання з податку на додану вартість в ході проведення перевірки в грудні 2009 року додатково визначено в зв'язку із порушенням позивачем вимог пункту 4.1 статті 4 та підпункту 5.1.17 пункту 5.1 статті 5 Закону України "Про податок на додану вартість" внаслідок невірного арифметичного визначення розміру донарахованого податкового зобов'язання в ході проведення перевірки в вересні 2009 року.

В ході дослідження судом підстав призначення та проведення виїзної позапланової перевірки встановлено наступне. Відповідно до наказу від 22 грудня 2009 року законодавчо визначеною підставою для проведення позапланової перевірки Кременчуцької ОДПІ вказано частину 6 пункту 4 статті 11-1 Закону України "Про державну податкову службу в Україні". Даної норми стаття 11-1 зазначеного закону взагалі не містить. Зі змісту наказу можливо встановити, та в ході надання пояснень в судових засіданнях представниками Кременчуцької ОДПІ вказано про визначення Кременчуцькою ОДПІ підставою перевірки пункту 4 частини 6 статті 11-1 Закону України "Про державну податкову службу в Україні", згідно якого позаплановою виїзною перевіркою вважається перевірка, яка не передбачена в планах роботи органу державної податкової служби і проводиться в разі якщо, зокрема, платник податків подав у встановленому порядку скаргу про порушення законодавства посадовими особами органу державної податкової служби під час проведення планової чи позапланової виїзної перевірки, в якій вимагає повного або часткового скасування результатів відповідної перевірки.

В ході судового розгляду справи судом в сторін витребовувалися документи, які б підтверджували звернення ТОВ ВКО "Кисень" зі скаргою про порушення законодавства посадовими особами органу державної податкової служби під час проведення планової чи позапланової виїзної перевірки.

Кременчуцькою ОДПІ документів витребуваних судом не надано.

За твердженням позивача таких скарг ТОВ ВКО "Кисень" не подавалося. Єдина скарга подана підприємством стосувалася оскарження податкового повідомлення-рішення Кременчуцької ОДПІ в частині донарахування податкового зобов'язання з податку на додану вартість в розмірі 204644,00 грн., в тому числі: 136429,00 грн. - основний платіж, 68215,00 грн. - штрафні (фінансові) санкції.

Таким чином, безпідставним є призначення, відповідно до наказу від 22 грудня 2009 року, проведення виїзної позапланової перевірки ТОВ ВКО "Кисень" з питань оскарження донарахування за період з 01 січня 2007 року по 30 червня 2009 року.

З урахуванням викладених обставин, суд зазначає про неправомірність призначення та проведення виїзної позапланової перевірки за наказом від 22 грудня 2009 року, оформленої актом від 23 грудня 2009 року №6444/23-109/21045691 і, відповідно, визначення податкового зобов'язання з податку на додану вартість в розмірі 40927,00 грн., в тому числі: 27285,00 грн. - основний платіж, 13642,00 грн. - штрафні (фінансові) санкції податковим повідомленням-рішенням від 20 січня 2010 року №0000012301/1/103.

Крім зазначеного, суд також наголошує на тій обставині, що податкове повідомлення-рішення від 20 січня 2010 року №0000012301/1/103 як на підставу винесення містить посилання на акт перевірки від 07 жовтня 2009 року №5392/23-109/21045691, тоді як з матеріалів справи вбачається про фактичне його винесення на підставі акту перевірки від 23 грудня 2009 року №6444/23-109/21045691. Зазначене вказує на невідповідність податкового повідомлення-рішення від 20 січня 2010 року №0000012301/1/103 вимогам пункту 6.1 статті 6 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", відповідно до якого у разі коли сума податкового зобов'язання розраховується контролюючим органом відповідно до статті 4 цього Закону, такий контролюючий орган надсилає платнику податків податкове повідомлення, в якому зазначається, зокрема, підстава для такого нарахування.

Податкове повідомлення-рішення від 20 січня 2010 року №0000012301/1/103 оскаржувалось ТОВ ВКО "Кисень" в апеляційному порядку до органів податкової служби, за наслідками розгляду скарг було залишене без змін, та в порядку пункту 5.3 статті 5 Наказу Державної податкової адміністрації України від 21 червня 2001 року №253 "Про затвердження Порядку направлення органами державної податкової служби України податкових повідомлень платникам податків та рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій", з метою доведення до платника податків граничного строку сплати податкового зобов'язання, зазначеного в раніше надісланому податковому повідомленні, Кременчуцькою ОДПІ було винесене податкове повідомлення-рішення від 16 лютого 2009 року №0000012301/1/481 повністю аналогічне за змістом до податкового повідомлення-рішення від 20 січня 2010 року №0000012301/1/103.

Надаючи оцінку визначенню Кременчуцькою ОДПІ порушень ТОВ ВКО "Кисень" вимог пункту 4.1 статті 4 та підпункту 5.1.17 пункту 5.1 статті 5 Закону України "Про податок на додану вартість" і, відповідно, податковим повідомленням-рішенням від 20 жовтня 2009 року №0000212301/0/3312, від 20 січня 2010 року №0000212301/1/102, від 16 березня 2010 року №0000212301/2/814 в частині донарахування 204644,00 грн., в тому числі: 136429,00 грн. - основний платіж - податок на додану вартість; 68215,00 грн. - штрафні (фінансові) санкції, від 20 січня 2010 року №0000012301/1/103, від 16 лютого 2010 року №0000012301/1/481 про сплату 40927,00 грн. у тому числі: 27285,00 грн. - основний платіж - податок на додану вартість; 13642,00 грн. - штрафні (фінансові) санкції, суд виходить з наступного.

ТОВ ВКО „Кисень" були укладені договори купівлі-продажу та проведено реалізацію основних засобів згідно договорів купівлі-продажу, а саме земельних ділянок на загальну суму 818571,55грн., без ПДВ.

Так, згідно договору купівлі-продажу частини земельної ділянки несільськогосподарського призначення від 28 травня 2008 року, посвідченого приватним нотаріусом Комсомольського міського нотаріального округу Куц С.М., зареєстрованого в реєстрі за № 4477 28 травня 2008 року, ТОВ ВКО „Кисень" - продало, а громадянин Російської Федерації ОСОБА_6 купив частину земельної ділянки площею 0,1866 га на суму 127354,50грн., без ПДВ.

Згідно договору купівлі-продажу частини земельної ділянки несільськогосподарського призначення від 28 травня 2008 року, посвідченого приватним нотаріусом Комсомольського міського нотаріального округу Куц С.М., зареєстрованого в реєстрі за № 4474 28 травня 2008 року, ТОВ ВКО „Кисень" продало, а громадянин України ОСОБА_7 купив частину земельної ділянки площею 0,1856 га па суму 126672,00грн., без ПДВ.

Згідно договору купівлі-продажу частини земельної ділянки несільськогосподарського призначення від 28 травня 2008 року, посвідченого приватним нотаріусом Комсомольського міського нотаріального округу Куц С.М., зареєстрованого в реєстрі за № 4480 28 травня 2008 року, ТОВ ВКО „Кисень" продало, а громадянин України ОСОБА_8 купив частину земельної ділянки площею 0,1710 га на суму 116707,50грн., без ПДВ.

Згідно договору купівлі-продажу частини земельної ділянки несільськогосподарського призначення від 28 травня 2008 року, посвідченого приватним нотаріусом Комсомольського міського нотаріального округу Куц С.М., зареєстрованого в реєстрі за № 4468 28 травня 2008 року, ТОВ ВКО „Кисень" продало, а громадянин України ОСОБА_9 купив частину земельної ділянки площею 0,6699 га на суму 447837,55грн., без ПДВ.

З матеріалів справи вбачається, що земельна ділянка загальною площею 1,7864 га, яка знаходиться на території Комсомольської міської Ради Полтавської області, по вул. Строни, 1, міста Комсомольська Полтавської області, до моменту реалізації була власністю ТОВ ВКО «Кисень»на підставі договору купівлі-продажу земельної ділянки несільськогосподарського призначення від 12 липня 2007 року, складеного в м. Комсомольськ, посвідченого приватним нотаріусом Комсомольського міського нотаріального округу Куц С.М., зареєстрований в реєстрі за №5912.

Земельна ділянка площею 2,25 га, розташована за адресою: Полтавська область, м. Комсомольськ, вул. Строни, 1, була передана ТОВ ВКО „Кисень" на умовах довгострокового тимчасового користування Комсомольською міською радою народних депутатів згідно договору на право тимчасового користування землею (в тому числі на умовах оренди) від 06 грудня 1995 року (зареєстрованого в книзі записів договорів на право тимчасового користування землею 06 грудня 1995 року за № 16), укладеного строком на 5 (п'ять) років.

20 листопада 2000 року ТОВ ВКО „Кисень" із Комсомольською міською радою був укладений договір на право тимчасового користування землею (в тому числі на умовах оренди) предметом якого є та ж земельна ділянка площею 2,25га, розташована за адресою: Полтавська область, м. Комсомольськ, вул. Строни, 1 (договір зареєстрований в книзі записів договорів на право тимчасового користування землею 20 листопада 2000 року за № 43), укладений строком на 25 (двадцять п'ять) років.

Договір оренди від 20 листопада 2000 року був переукладений 15 січня 2007 року в зв'язку з поверненням власнику (Комсомольській міській раді) частини земель, що не використовувались. Новий договір оренди землі № 5/07 від 15 січня 2007 року був укладений з Комсомольською міською радою на оренду земельної ділянки площею 1,7864га, розташованої за адресою Полтавська область, м. Комсомольськ, вул. Строни, 1 строком на 5(п'ять) років. Договір зареєстрований у Комсомольському міському відділі Полтавської філії ДП „Центр державного земельного кадастру при державному комітеті України по земельних ресурсах" 15 січня 2007 року за № 040754700006.

Викуп земельної ділянки площею 1,7864 га було проведено згідно договору купівлі-продажу земельної ділянки несільськогосподарського призначення від 12 липня 2007 року, на підставі якого 03 вересня 2007 року ТОВ ВКО „Кисень" отримало Державний акт на право власності на земельну ділянку серії ЯГ № 679391.

В травні 2008 року ТОВ ВКО "Кисень" також було здійснено реалізацію нежитлових будівель, що розташовані за адресою: м. Комсомольськ, Полтавської області, вул. Строни, буд.1, на загальну суму 630612,00 грн., в тому числі ПДВ 105102,00 грн.

З матеріалів справи вбачається, що дані нежитлові будівлі були придбані ТОВ ВКО "Кисень" згідно договору купівлі-продажу № 1 від 28 червня 1994 року шляхом викупу державного майна (овочесховища на 1600 тн, яке знаходилось за адресою: Полтавська область, м. Комсомольськ, вул. Строни, 1). Договір засвідчено в Державній нотаріальній конторі м. Комсомольська та зареєстровано міською радою народних депутатів 29 червня 1994 року за № 4.

Будівлі пилорами та ритуальних послуг добудовані та введені експлуатацію на підставі актів державної технічної комісії про готовність закінченого будівництвом об'єкта до експлуатації № 22П від 02 квітня 1996 року та № 43П від 17 липня 1996 року.

Наказом від 25 квітня 2005 року № 41 „О внесений изменений в название обьекта ОФ ПКО «Кислород»назву об'єкта „овочесховище на 1600т" змінено на „складські приміщення".

В матеріалах справи наявні витяги в балансу ТОВ ВКО "Кисень" станом до придбання позивачем земельних ділянок 12 липня 2007 року, відповідно до якого до цього часу на балансі підприємства обліковувалися такі об'єкти нерухомості: будівля ритуальних послуг за інвентарним номером №527, складські приміщення за інвентарним номером №500, цех по випіканню хліба за інвентарним номером №523, будівля пилорами за інвентарним номером №526. Тобто, з зазначеного вбачається про наявність в позивача на праві власності та відповідний облік ТОВ ВКО "Кисень" об'єктів нерухомості до моменту придбання позивачем земельної ділянки, на якій дані об'єкти нерухомості розташовані.

Таким же чином об'єкти нерухомості обліковувалися і станом на травень місяць 2008 року дата реалізації їх за договорами купівлі-продажу: будівля ритуальних послуг за інвентарним номером №527, складські приміщення за інвентарним номером №500, цех по випіканню хліба за інвентарним номером №523, будівля пилорами за інвентарним номером №526.

В матеріалах справи наявні витяги з балансу ТОВ ВКО "Кисень" станом на момент придбання земельної ділянки позивачем 01 жовтня 2007 року, відповідно до якого на балансі підприємства обліковувалася земельна ділянка за інвентарним номером 499, первісною вартістю 486701,67 грн. та станом на момент після часткової реалізації за вище переліченими договорами 01 червня 2008 року, відповідно до якого на балансі підприємства обліковувалася земельна ділянка за інвентарним номером 499, первісною вартістю 156194,62 грн.

ТОВ ВКО "Кисень" земельну ділянку було придбано окремо від об'єкта нерухомого майна та податковий облік цієї ділянки вівся позивачем окремо, про що вказано Кременчуцькою ОДПІ в Акті перевірки від 07 жовтня 2009 року. Враховуючи ту обставину, що земельна ділянка та розташований на ній об'єкт нерухомості придбавались окремо, позивачем, виходячи із вартості нерухомості (будівель) формувалася балансова вартість окремого об'єкту групи 1, вартість амортизувалась відповідно до пункту 8.3 статті 8 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств". Вартість земельної ділянки в обліку по податку на прибуток позивачем не відображалася, згідно підпункту 8.9.1 пункту 8.9 статті 8 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" яким визначено, що витрати на придбання земельної ділянки як окремого об'єкта права власності не підлягають включенню до складу валових витрат чи балансової вартості групи основних фондів з метою амортизації. Зауважень щодо порядку обліку позивачем земельної ділянки Кременчуцькою ОДПІ не висувалося.

В бухгалтерському обліку операції з продажу земельних ділянок та нежитлових будівель відображені проводками:

- за травень 2007 року:

дебет рахунку 377 - кредит рахунку 742 на суму 149 254,000 грн. - реалізація нежитлових будівель,

дебет рахунку 791 - кредит рахунку 742 на суму 124 378,33 грн. - реалізація нежитлових будівель.

- за травень 2008 року:

дебет рахунку 377 - кредит рахунку 742 на суму 1 299 929,56 грн. - реалізація земельних ділянок та нежитлових будівель,

дебет рахунку 791 - кредит рахунку 742 на суму 1 219 703,23 грн. - реалізація земельних ділянок та нежитлових будівель.

До складу податкових зобов'язань декларації з податку на додану вартість за травень 2007 року підприємство включило суму податку на додану вартість в розмірі 24875,67 грн., а саме реалізацію нежитлових будівель площею 264,8 кв. м.

До складу податкових зобов'язань декларації з податку на додану вартість за травень 2008 року підприємство включило суму податку на додану вартість 80226,33 грн., з реалізації нерухомого майна (нежитлових будівель) площею 631,3 кв. м.

Сума реалізації частин земельних ділянок площею 1,2131 га, виділених з земельної ділянки загальною площею 1,7864 га, позивачем не оподатковувалась та в декларації з податку на додану вартість за травень 2008 року (№11107 від 17 червня 2008 року) не відображалась в складі податкових зобов'язань.

У рядку 4 декларації з ПДВ за травень 2008 року "операції, які звільнені від оподаткування" ТОВ ВКО "Кисень" відображено реалізацію земельних ділянок у сумі 818572,00 грн.

Об'єкти нерухомості, які були реалізовані в травні 2007р. та в травні 2008р., розташовані на земельній ділянці загальною площею 1,7864га (кадастровий № 5310200000:50:006:0065), яка знаходиться по вул. Строна, 6.1 м. Комсомольська Полтавської області та належить ТОВ ВКО "Кисень" на підставі вищезгаданого договору купівлі-продажу земельної ділянки.

В Акті перевірки від 07 жовтня 2009 року №5392/23-109/21045691 Кременчуцькою ОДПІ зазначено, що ТОВ ВКО "Кисень" в травні 2008 року здійснило операції з реалізації частин земельних ділянок площею 1,2131 га, виділених з земельної ділянки загальною площею 1,7864 га, з об'єктами нерухомості, розміщеними на ній. На підставі викладеного відповідачем зроблений висновок, що ТОВ ВКО "Кисень" порушено вимоги пункту 4.1 статті 4 та підпункту 5.1.17 пункту 5.1 статті 5 Закону України "Про податок на додану вартість", в результаті чого занижено суму податкових зобов'язань за травень 2008 року на суму 136429,00 грн.

В ході дослідження письмових доказів, наявних в матеріалах справи, судом встановлено, що станом на дату реалізації земельних ділянок 28 травня 2008 року, об'єктів нерухомості у позивача у власності не було, так як останні були реалізовані підприємством 20 травня 2008 року. Облік земельної ділянки та об'єктів нерухомості вівся позивачем окремо.

Відповідно до положень пункту 4.1 статі 4 Закону України "Про податок на додану вартість" база оподаткування операції з поставки товарів (послуг) визначається виходячи з їх договірної (контрактної) вартості, визначеної за вільними цінами, але не нижче за звичайні ціни, з урахуванням акцизного збору, ввізного мита, інших загальнодержавних податків та зборів (обов'язкових платежів), згідно із законами України з питань оподаткування (за винятком податку на додану вартість, а також збору на обов'язкове державне пенсійне страхування на послуги стільникового рухомого зв'язку, що включається до ціни товарів (послуг)). До складу договірної (контрактної) вартості включаються будь-які суми коштів, вартість матеріальних і нематеріальних активів, що передаються платнику податку безпосередньо покупцем або через будь-яку третю особу в зв'язку з компенсацією вартості товарів (послуг).

Підпунктом 5.1.17 пункту 5.1 статті 5 Закону України "Про податок на додану вартість" передбачені виключення з загального правила оподаткування операцій з продажу товарів (робіт, послуг), встановленого загальними нормами Закону України "Про податок на додану вартість", так звільняються від оподаткування податком на додану вартість операції з поставки (продажу, передачі) земельних ділянок, земельних паїв, крім тих, що знаходяться під об'єктами нерухомого майна та включаються до їх вартості відповідно до законодавства.

Таким чином, якщо здійснюється операція з поставки (продажу, передачі) земельної ділянки, що знаходиться під об'єктом нерухомості, як окремого об'єкта, то така операція з відчуження звільняється від оподаткування ПДВ (за умови відображення в обліку такої ділянки як окремого об'єкта).

З урахуванням письмових доказів, наявних в справі, обставин придбання ТОВ ВКО "Кисень" об'єктів нерухомості та земельних ділянок, реалізація яких вчинена позивачем в травні 2008 року, відображення та ведення обліку даних об'єктів як окремих, суд приходить до висновку про неправомірність визначення Кременчуцькою ОДПІ порушення ТОВ ВКО "Кисень" вимог пункту 4.1 статті 4 та підпункту 5.1.17 пункту 5.1 статті 5 Закону України "Про податок на додану вартість" і, відповідно визначення суми податкового зобов'язання з податку на додану вартість податковими повідомленнями-рішеннями Кременчуцької об'єднаної державної податкової інспекції від 20 жовтня 2009 року №0000212301/0/3312, від 20 січня 2010 року №0000212301/1/102, від 16 березня 2010 року №0000212301/2/814 в частині донарахування 204644,00 грн., в тому числі: 136429,00 грн. - основний платіж - податок на додану вартість; 68215,00 грн. - штрафні (фінансові) санкції, від 20 січня 2010 року №0000012301/1/103, від 16 лютого 2010 року №0000012301/1/481 про сплату 40927,00 грн. у тому числі: 27285,00 грн. - основний платіж - податок на додану вартість; 13642,00 грн. - штрафні (фінансові) санкції.

Крім того, вказані податкові повідомлення-рішення складені відповідачем із порушенням вимог пункту 6.1 статті 6 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", відповідно до якого у разі коли сума податкового зобов'язання розраховується контролюючим органом відповідно до статті 4 цього Закону, такий контролюючий орган надсилає платнику податків податкове повідомлення, в якому зазначаються, зокрема, підстава для такого нарахування, посилання на норму податкового закону, відповідно до якої був зроблений розрахунок або перерахунок податкових зобов'язань.

Податкові повідомлення-рішення від 20 жовтня 2009 року №0000212301/0/3312, від 20 січня 2010 року №0000212301/1/102, від 16 березня 2010 року №0000212301/2/814, від 20 січня 2010 року №0000012301/1/103, від 16 лютого 2010 року №0000012301/1/481 всупереч донарахуванням, проведеним Кременчуцькою ОДПІ у зв'язку із виявленими порушеннями вимог пункту 4.1 статті 4 та підпункту 5.1.17 пункту 5.1 статті 5 Закону України "Про податок на додану вартість" містять в собі посилання на іншу норму податкового закону, а саме підпункти 7.4.1, 7.4.4 пункту 7.4 статті 7 Закону України "Про податок на додану вартість".

Зважаючи на те, що податкове повідомлення-рішення є правовим актом індивідуальної дії, та згідно частини 2 статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі його неправомірності, визнається судом протиправним і скасовується, суд вважає за необхідне, згідно частини 2 статті 11 Кодексу, вийти за межі позовних вимог про визнання нечинними податкових повідомлень-рішень від 20 жовтня 2009 року №0000212301/0/3312, від 20 січня 2010 року №0000212301/1/102, від 16 березня 2010 року №0000212301/2/814, від 20 січня 2010 року №0000012301/1/103, від 16 лютого 2010 року №0000012301/1/481 та визнати їх протиправними і скасувати.

Згідно із частиною 1 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України, відповідно суд вважає за необхідне стягнути з державного бюджету на користь ТОВ ВКО "Кисень" витрати зі сплати судового збору в розмірі 3,40 грн.

На підставі викладеного, керуючись положеннями статей 11, 11-1 Закону України "Про державну податкову службу в Україні", статей 4, 5 Закону України "Про податок на додану вартість", статті 8 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств", статей 5, 6 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", статей 7, 8, 9, 10, 11, 71, 94, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України,-

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю виробничо-комерційне об'єднання "Кисень" до Кременчуцької об'єднаної державної податкової інспекції в Полтавській області про визнання нечинними податкових повідомлень-рішень задовольнити.

Визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення Кременчуцької об'єднаної державної податкової інспекції в Полтавській області від 20 жовтня 2009 року №0000212301/0/3312, від 20 січня 2010 року №0000212301/1/102, від 16 березня 2010 року №0000212301/2/814 в частині донарахування 204644,00 грн., в тому числі: 136429,00 грн - основний платіж - податок на додану вартість; 68215,00 грн. - штрафні (фінансові) санкції.

Визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення Кременчуцької об'єднаної державної податкової інспекції в Полтавській області від 20 січня 2010 року №0000012301/1/103, від 16 лютого 2010 року №0000012301/1/481 про сплату 40927,00 грн. у тому числі: 27285,00 грн - основний платіж - податок на додану вартість; 13642,00 грн. - штрафні (фінансові) санкції.

Стягнути з державного бюджету на користь Товариства з обмеженою відповідальністю виробничо-комерційне об'єднання "Кисень" витрати зі сплати судового збору в розмірі 3,40 грн.

Постанова відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений Кодексом адміністративного судочинства України, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови. Апеляційна скарга може бути подана у 20-денний строк після подачі заяви про апеляційне оскарження в порядку, визначеному статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст постанови виготовлено 22 червня 2010 року.

СуддяН.Ю. Алєксєєва