Ухвала суду № 99985452, 28.09.2021, Овруцький районний суд Житомирської області

Дата ухвалення
28.09.2021
Номер справи
2-а-16197/11
Номер документу
99985452
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 2-а-16197/11

У Х В А Л А

28 вересня 2021 року м. Овруч

Овруцький районний суд Житомирської області в складі:

головуючого судді Гришковець А. Л.

з секретарем Павленко Л. В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Овручі справу за заявою ОСОБА_1 про заміну сторони правонаступником , -

В С Т А Н О В И В:

Заявник звернувся до суду із заявою та просить замінити сторону по справі №2а-16197/11, а саме: його померлу матір – ОСОБА_2 на нього - її спадкоємця, мотивуючи тим, що постановою Овруцького районного суду від 28.11.2011 по справі №2а-16197/11 було повністю задоволено позов матері та зобов`язано управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі провести їй донарахування та виплату за період з 01.11.2010 по 31.03.2011: підвищення до пенсії непрацюючим пенсіонерам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення в розмірі, визначеному ст.39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, що дорівнює двом мінімальним заробітним платам, встановленим Законами України "Про Державний бюджет України на 2010 рік", "Про Державний бюджет України на 2011 рік", щомісячно, з урахуванням фактично здійснених виплат; додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров`ю, в розмірі, визначеному ст.51 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи ”, що дорівнює 25 % мінімальної пенсії за віком, яка визначається мінімальним прожитковим мінімумом для непрацездатних осіб, встановленим Законами України "Про Державний бюджет України на 2010 рік", "Про Державний бюджет України на 2011 рік", щомісячно, з урахуванням фактично здійснених виплат, та державної соціальної допомоги як дитині війни в розмірі, визначеному ст.6 Закону України „Про соціальний захист дітей війни”, що дорівнює 30 % мінімальної пенсії за віком, яка визначається на рівні прожитковому мінімуму для непрацездатних осіб, встановленого Законами України "Про Державний бюджет України на 2010 рік", "Про Державний бюджет України на 2011 рік", щомісячно, з урахуванням фактично здійснених виплат. ІНФОРМАЦІЯ_1 мати померла і він став її спадкоємцем за законом.

Крім того, заявник просить у вказаній справі замінити відповідача - управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі Житомирської області (і.к.20405087; місце знаходження: 11100, Житомирська обл., м. Овруч, вул. Леніна,12) його правонаступником – Головним управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області (і. к. 13559341, місце знаходження: 10003, м. Житомир вул. Ольжича, 7).

Заявник в судове засідання не з`явився, але в своїй заяві просить справу слухати у його відсутність.

Представник заінтересованої особи в судове засідання не з`явився, але надав відзив на заяву, в якому в задоволенні заявлених вимог просить відмовити, посилаючись на те, що в свідоцтві про право на спадщину за законом №2-1600, спадкова справа №459/219, яке підтверджує, що заявник є спадкоємцем після смерті матері – ОСОБА_2 , відсутня вказівка, що до спадщини входить право на отримання коштів, передбачених Законом України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, а тому вимога заявника задоволенню не підлягає.

Дослідивши матеріали справи та врахувавши письмові доводи учасників, суд вважає, що заява підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до постанови Овруцького районного суду Житомирської області від 28.11.2011 по справі №2а-16197/11 було зобов`язано управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі провести донарахування та виплату ОСОБА_2 за період з 01.11.2010 по 31.03.2011: підвищення до пенсії непрацюючим пенсіонерам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення в розмірі, визначеному ст.39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, що дорівнює двом мінімальним заробітним платам, встановленим Законами України "Про Державний бюджет України на 2010 рік", "Про Державний бюджет України на 2011 рік", щомісячно, з урахуванням фактично здійснених виплат; додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров`ю, в розмірі, визначеному ст.51 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, що дорівнює 25 % мінімальної пенсії за віком, яка визначається мінімальним прожитковим мінімумом для непрацездатних осіб, встановленим Законами України "Про Державний бюджет України на 2010 рік", "Про Державний бюджет України на 2011 рік", щомісячно, з урахуванням фактично здійснених виплат, та державної соціальної допомоги як дитині війни в розмірі, визначеному ст.6 Закону України „Про соціальний захист дітей війни ”, що дорівнює 30 % мінімальної пенсії за віком, яка визначається на рівні прожитковому мінімуму для непрацездатних осіб, встановленого Законами України "Про Державний бюджет України на 2010 рік", "Про Державний бюджет України на 2011 рік", щомісячно, з урахуванням фактично здійснених виплат.

ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 від 09.01.2014.

Відповідно до положень ч.1 ст. 1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.

Копії свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 від 06.05.1975 та свідоцтва про право на спадщину за законом серії ННТ №427564 від 07.06.2019 свідчать, що заявник є спадкоємцем за законом 1-ї черги після смерті матері – ОСОБА_2 , і він отримав свідоцтво на спадщину на 1/2 частину житлового будинку АДРЕСА_1 .

Згідно з ст.1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Пунктом 4 ч. 1 ст. 1219 ЦК України передбачено, що не входять до складу спадщини права та обов`язки, що нерозривно пов`язані з особою спадкодавця, зокрема права на аліменти, пенсію, допомогу або інші виплати, встановлені законом.

Відповідно до ст.1227 ЦПК України суми заробітної плати, пенсії, стипендії, аліментів, допомог у зв`язку з тимчасовою непрацездатністю, відшкодувань у зв`язку з каліцтвом або іншим ушкодженням здоров`я, інших соціальних виплат, які належали спадкодавцеві, але не були ним одержані за життя, передаються членам його сім`ї, а у разі їх відсутності – входять до складу спадщини.

В ч. ч. 1,3 ст. 1296 ЦК України законодавець закріпив, що спадкоємець, який прийняв спадщину, може одержати свідоцтво про право на спадщину.

Відсутність свідоцтва про право на спадщину не позбавляє спадкоємця права на спадщину.

З огляду на вказану правову норму та отриманням заявником свідоцтва про право на спадщину за законом, заперечення заінтересованої особи – Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо відмови в задоволенні заяви суд не може покласти в основу рішення по справі, так як заявник прийняв спадщину, до складу якої входять і спірні кошти, а отримання свідоцтва є його правом, а не обов`язком.

У своїй постанові від 29.07.2010 року у справі «Стрельцов и другие военные пенсионеры из Новочеркасска против Российской Федерации» Європейський Суд з прав людини визнав, що громадяни мають право на підтримання скарг своїх померлих родичів у межах ст.6 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод.

Вказаного висновку Європейський Суд з прав людини дійшов, виходячи з того, що право на отримання заробітної плати і прирівняних до неї платежів, пенсій та інших грошових сум, які виплачуються в якості засобів для існування і підлягали виплаті, про те не були отримані громадянином за життя, належить членам сім`ї померлої особи.

Відповідно до ч. 1 ст. 379 КАС України у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження за поданням державного виконавця або за заявою заінтересованої особи суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, замінює сторону виконавчого провадження її правонаступником.

Згідно ч. 4 ст. 379 КАС України положення цієї статті застосовуються також у випадку необхідності заміни боржника або стягувача у виконавчому листі до відкриття виконавчого провадження.

Однак, з матеріалів справи вбачається, що виконавчого листа по справі №2а-16197/11 спадкодавець – ОСОБА_2 за життя не отримала.

Відповідно до ст.52 КАС України у разі вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь-якій стадії судового процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи її правонаступником. Усі дії, вчинені в адміністративному процесі до вступу правонаступника, обов`язкові для нього в такій самій мірі, у якій вони були б обов`язкові для особи, яку він замінив.

Виконання судового рішення, як завершальна стадія судового провадження, є невід`ємним елементом права на судовий захист, передбаченого статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Практика Європейського суду з прав людини (справи "Юрій Миколайович Іванов проти України", "Горнсбі проти Греції") говорить, що право на справедливий суд є ілюзорним, якщо судове рішення залишається невиконаним.

Згідно з ст.129-1 Конституції України суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов`язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.

Виходячи з аналізу викладених норм матеріального та процесуального права, враховуючи практику Європейського Суду з прав людини, та те, що стягувач по справі №2а-16197/11 померла, заявник є її спадкоємцем, за життя ОСОБА_2 мала право на матеріальні кошти, передбачені ст.ст.39,51 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” та ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», але не отримала їх за життя з незалежних від неї причин, тому суд приходить до висновку, що заява про заміну сторони, а саме позивача підлягає задоволенню.

Згідно додатку №1 до постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання функціонування територіальних органів Пенсійного фонду України » №1055 від 16.12.2015, яким затверджено перелік територіальних органів Пенсійного фонду України, які реорганізовуються шляхом злиття, управління Пенсійного фонду Україна в Овруцькому районі Житомирської області, управління Пенсійного фонду України в Лугинському районі Житомирської області та управління Пенсійного фонду України в Народицькому районі Житомирської області реорганізовано шляхом злиття в Овруцьке об`єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області.

30.03.2016 року проведено державну реєстрацію припинення юридичної особи - управління Пенсійного фонду Україна в Овруцькому районі Житомирської області.

Згідно додатку до постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання функціонування органів Пенсійного фонду України » №628 від 22.08.2018, яким затверджено перелік територіальних органів Пенсійного фонду України, які реорганізовуються шляхом приєднання, Овруцьке об`єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (і.к. 40380946, місце знаходження: 11100, Житомирська область м. Овруч вул. Гетьмана Виговського, 12) приєднано до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (і.к. 13559341, місцезнаходження: 10003, м. Житомир, вул. Ольжича, 7).

07.08.2019 проведено державну реєстрацію припинення юридичної особи - Овруцького об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області.

Таким чином, зважаючи, що відповідача по вказаній справі було реорганізовано шляхом приєднання до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, спірні правовідносини допускають правонаступництво, а тому суд приходить до висновку про задоволення заяви і в частині заміни відповідача - управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі Житомирської області на його правонаступника – Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області.

Керуючись ст. 52 КАС України, -

У Х В А Л И В:

Заяву задовольнити.

У справі №2а-16197/11 за позовом ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі Житомирської області про перерахунок та виплату коштів відповідно до Законом України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та Закону України «Про соціальний захист дітей війни» замінити сторін – ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , на її правонаступника – ОСОБА_1 , та управління Пенсійного фонду Україна в Овруцькому районі Житомирської області (і.к.20405087; місце знаходження: 11100, Житомирська обл., м. Овруч, вул. Леніна,12) його правонаступником - Головним управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області (і.к. 13559341, місцезнаходження: 10003, м. Житомир, вул. Ольжича, 7).

На ухвалу суду до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Овруцький районний суд може бути подана апеляційна скарга протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення.

Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.

Суддя А. Л. Гришковець