Рішення № 99983304, 23.09.2021, Дніпровський районний суд міста Києва

Дата ухвалення
23.09.2021
Номер справи
755/6567/21
Номер документу
99983304
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Справа № 755/6567/21

ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"23" вересня 2021 р. м. Київ

Дніпровський районний суд міста Києва в складі головуючого судді Савлук Т.В., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом Управління соціального захисту населення Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації до ОСОБА_1 , третя особа: Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат про стягнення суми коштів державної соціальної допомоги, виплачену надмірну,

в с т а н о в и в:

Позивач Управління соціального захисту населення Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації, звернулося до Дніпровського районного суду м. Києва з позовом, в якому просить суд: стягнути з ОСОБА_1 на користь Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, грошову адресну допомогу виплачену надмірну в розмірі 2068,00 гривень та судовий збір в розмірі 2 270,00 гривень на користь Управління соціального захисту населення Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації.

Свої позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що ОСОБА_1 перебувала на обліку в Управлінні соціального захисту населення Дніпровської районного у м. Києві державної адміністрації та отримувала допомогу на дітей, як одинока мати, 21 липня 2020 року відповідач звернулась до Управління соціального захисту населення Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації із заявою та Декларацією на отримання допомоги на дітей одиноким матерям, зазначивши в заяві, що вона не працює, не навчається, на обліку в центрі зайнятості не перебуває, підприємницької діяльності не веде, інших джерел доходу не має. Згідно п. 35-2 Порядку обчислення середньомісячного сукупного доходу сім`ї (домогосподарства) для усіх видів державної соціальної допомоги, затвердженого постановою Кабінету міністрів України від 22 липня 2020 року № 632 (який має дію з 01 липня 2020 року), допомога на дітей одиноким матерям не призначається, якщо: у складі сім`ї є працездатні особи, які досягли 18-річного віку станом на початок періоду, за який враховуються доходи, та не працювали, не проходили військової служби, не провадили підприємницької чи професійної незалежної діяльності, не здобували освіти за денною формою здобуття освіти в закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої освіти, не зареєстровані в центрі зайнятості як безробітні або як такі, що шукають роботу, сумарно більше ніж три місяці протягом періоду, за який враховуються доходи (крім випадків, передбачених в абзацах десятому - чотирнадцятому цього пункту). Відповідно до заяви від 21 липня 2020 року відповідач сумарно більш ніж три місяці протягом періоду, за який нараховуються доходи не працює та, відповідно, з 01 липня .2020 року втратила право на отримання допомоги на дітей одиноким матерям. 31 серпня 2020 року Управління соціального захисту населення Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації прийнято рішення про утримання з відповідача призначеної державної соціальної допомоги на дітей, як одинокій матері за період з 01 липня 2020 року по 31 липня 2020 року в сумі переплати 2 068,00 грн.

28 квітня 2021 року Дніпровським районним судом міста Києва відкрито провадження у цивільній справі в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

Положеннями ст.174 Цивільного процесуального кодексу України закріплено, що при розгляді справи судом у порядку позовного провадження учасники справи викладають письмово свої вимоги, заперечення, аргументи, пояснення та міркування щодо предмета спору виключно у заявах по суті справи, визначених цим Кодексом. Заявами по суті справи є: позовна заява; відзив на позовну заяву (відзив); відповідь на відзив; заперечення; пояснення третьої особи щодо позову або відзиву. Подання заяв по суті справи є правом учасників справи.

У відповідності до статтей 174, 178 Цивільного процесуального кодексу України відповідач не скористалася своїм правом та не направила суду відзив на позовну заяву, із викладенням заперечень проти неї.

06 серпня 2021 року Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних плат подало письмові пояснення по суті справи з викладенням своїх міркувань по суті предмету позову з посиланням на норми чинного законодавства, які регулюють спірні правовідносини та просило задовольнити позовні вимоги, оскільки в період, за який враховуються доходи, відповідач не працювала та не сплачувала єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування в розмірі, не меншому від мінімального, тому відповідач не мала права на допомогу.

На підставі ч.1 ст.280 Цивільного процесуального кодексу України суд може ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів за одночасного існування таких умов: відповідач належним чином повідомлений про дату, час і місце судового засідання; відповідач не з`явився в судове засідання без поважних причин або без повідомлення причин; відповідач не подав відзив; позивач не заперечує проти такого вирішення справи.

У відповідності до ч.8 ст.279 Цивільного процесуального кодексу України при розгляді справи у порядку спрощеного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, а у випадку розгляду справи з повідомленням (викликом) учасників справи - також заслуховує їх усні пояснення та показання свідків. Судові дебати не проводяться.

Таким чином, розглянувши подані позивачем документи, з`ясувавши фактичні обставини, оцінивши наявні у справі докази у їх сукупності, суд прийшов до висновку, що надані позивачем докази та повідомлені ним обставини, на яких вони ґрунтуються у відповідності з нормами матеріального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин, є достатніми для прийняття рішення у справі в порядку спрощеного позовного провадження без виклику у судове засідання сторін, як це передбачено ст. 279 Цивільного процесуального кодексу України.

Суд у порядку спрощеного позовного провадження без виклику у судове засідання сторін, дослідивши письмові докази, наявні в матеріалах справи, всебічно перевіривши обставини, на яких вони грунтуються у відповідності з нормами матеріального права, встановив наступні обставини та дійшов до наступних висновків.

Розпорядженням голови Дніпровської районної в м. Києві державної адміністрації № 460 від 28 липня 2020 року затверджено Положення про Управління соціального захисту населення Дніпровської районної в м. Києві державної адміністрації.

Відповідно до п.п. 2, 7 розділу 7 Положення, основним завданням Управління є забезпечення реалізації державної соціальної політики на території Дніпровського району м. Києва у сфері соціального захисту населення, що виключає забезпечення реалізації державної політики з питань соціального захисту населення, виконання програм і здійснення заходів у цій сфері; призначення соціальної допомоги, компенсацій, субвенцій та інших соціальних виплат, встановлених законодавством України, надання пільг та субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг.

Відповідно до ст. 18-1 Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми», право на допомогу на дітей одиноким матерям мають одинокі матері (які не перебувають у шлюбі), одинокі усиновлювачі, якщо у свідоцтві про народження дитини або документі про народження дитини, виданому компетентними органами іноземної держави, за умови його легалізації в установленому законодавством порядку (рішенні про усиновлення дитини), відсутній запис про батька (матір) або запис про батька (матір) проведено в установленому порядку органом державної реєстрації актів цивільного стану за вказівкою матері (батька, усиновлювача) дитини.

Згідно п. 34 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 року № 1751, допомога на дітей одиноким матерям, одиноким усиновлювачам, матерям (батькам) у разі смерті одного з батьків, які мають дітей віком до 18 років (якщо діти навчаються за денною формою здобуття освіти в закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, - до закінчення такими дітьми закладів освіти, але не довше ніж до досягнення ними 23 років), надається в розмірі, що дорівнює різниці між 100 відсотками прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та середньомісячним сукупним доходом сім`ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців.

ОСОБА_1 11 січня 2020 року звернулась до Управління соціального захисту населення Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації, із заявою про призначення допомоги на дітей одиноким матерям, та в заяві і в Декларації відповідач зазначила, що не працює, доходу не отримує, у шлюбі не перебуває, з особою, від якої має дітей, не проживає, пенсію в разі втрати годувальника не отримує, інших джерел доходу не має.

Рішенням Управління соціального захисту населення Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації від 22 січня 2020 року, заяву ОСОБА_1 задоволено та призначено відповідачу допомогу на дітей одиноким матерям на період з 01 січня 2020 року по 30 червня 2020 року в розмірі 2 068,00 грн.

Розпорядженням від 22 червня 2020 року Управління соціального захисту населення Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації було продовжено та здійснено виплату допомоги відповідачу на період з 01.07.2020 року по 31.07.2020 року у розмірі 2 068,00 грн.

21 липня 2020 року відповідач звернулась до Управління соціального захисту населення Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації із заявою та Декларацією на отримання допомоги на дітей одиноким матерям, зазначивши в заяві, що вона не працює, не навчається, на обліку в центрі зайнятості не перебуває, підприємницької діяльності не веде, інших джерел доходу не має.

Згідно п. 35-2 Порядку обчислення середньомісячного сукупного доходу сім`ї (домогосподарства) для усіх видів державної соціальної допомоги, затвердженого постановою Кабінету міністрів України від 22 липня 2020 року № 632 (який має дію з 01 липня 2020 року), допомога на дітей одиноким матерям не призначається, якщо: у складі сім`ї є працездатні особи, які досягли 18-річного віку станом на початок періоду, за який враховуються доходи, та не працювали, не проходили військової служби, не провадили підприємницької чи професійної незалежної діяльності, не здобували освіти за денною формою здобуття освіти в закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої освіти, не зареєстровані в центрі зайнятості як безробітні або як такі, що шукають роботу, сумарно більше ніж три місяці протягом періоду, за який враховуються доходи (крім випадків, передбачених в абзацах десятому - чотирнадцятому цього пункту).

Відповідно до заяви від 21 липня 2020 року відповідач сумарно більш ніж три місяці протягом періоду, за який нараховуються доходи не працює та, відповідно, з 01 липня .2020 року втратила право на отримання допомоги на дітей одиноким матерям.

31 серпня 2020 року Управління соціального захисту населення Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації прийнято рішення про утримання з відповідача призначеної державної соціальної допомоги на дітей, як одинокій матері за період з 01 липня 2020 року по 31 липня 2020 року в сумі переплати 2 068,00 грн.

Відповідно до п. 8 р. 8 Положення про Управління, саме Управління забезпечує ефективне і цільове використання відповідних бюджетних коштів та організовує контроль за цільовим використанням бюджетних коштів у вигляді житлових субсидій та державних соціальних допомог.

Згідно п. 3.2 та п. 3.3 Положення про Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, яке затверджене Розпорядженням Київської міської державної адміністрації 27 січня 2007 року № 65 (у редакції розпорядження) виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 27.03.2017 № 349 та розміщене на офіційному порталі Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), одним із головних завдань центру є підготовка документів на виплату всіх видів соціальної допомоги, житлових субсидій у готівковій формі на придбання твердого та рідкого пічного палива та скрапленого газу, компенсаційних виплат інвалідам, виплат громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, інших грошових виплат, а також здійснення контролю за правильністю призначення, перерахунку, нарахування і виплати всіх видів соціальної допомоги, інших грошових виплат.

Таким чином, Управління не приймає участі у виплаті всіх видів соціальної допомоги та інших грошових виплат і є бюджетною установою, тому в Управлінні не відкрито реєстраційний рахунок з якого здійснюється грошова виплата. Виплата всіх видів соціальної допомоги та інших грошових виплат проводиться Київським міським центром по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат.

15 жовтня 2020 року Управлінням праці та соціального захисту населення Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації на адресу ОСОБА_1 направлено лист №37/18-12668, в якому повідомлено, що в ході опрацювання заяви про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсації та пільги (допомоги на дітей одиноким матерям) від 21 липня 2020 року, було встановлено, що ОСОБА_1 сумарно ніж три місяці протягом періоду, за який враховується доходи не працює, та відповідно з 01 липня 2020 року втратила право на отримання допомоги.

Згідно ч. 1 ст. 81 Цивільного процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Статтею 89 Цивільного процесуального кодексу України передбачено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

З огляду на вищевикладене, беручи до уваги всі встановлені судом факти і відповідні їм правовідносин, належність, допустимість і достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок у їх сукупності, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для стягнення з відповідача ОСОБА_1 надмірно виплаченої державної соціальної допомоги як одинокій матері за період з 01 липня 2020 року по 31 липень 2020 року у розмірі 2 068,00 грн., з огляду на положення п. 35-2 Порядку обчислення середньомісячного сукупного доходу сім`ї (домогосподарства) для усіх видів державної соціальної допомоги, затвердженого постановою Кабінету міністрів України від 22 липня 2020 року № 632 (який має дію з 01 липня 2020 року), яким не передбачено виплату допомоги на дітей одиноким матерям, які не працювали та не зареєстровані в центрі зайнятості сумарно більш ніж три місяці протягом періоду, за який враховуються доходи, - що встановлено Управлінням відносно відповідача та, відповідно, виключає право останньої на отримання соціальної допомоги.

В порядку ст. 141 Цивільного процесуального кодексу України, суд присуджує до стягнення з ОСОБА_1 на користь Управління соціального захисту населення Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації судові витрати по сплаті судового збору в сумі 2 270 грн. 00 коп.

Враховуючи викладене та керуючись Порядком надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 р. № 505, Порядком оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 р. № 50, статтями 2, 10, 49, 76-81, 89, 141, 264 - 265, 274, 279, 280, 354 Цивільного процесуального кодексу України, суд, -

у х в а л и в:

Позов Управління соціального захисту населення Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації до ОСОБА_1 , третя особа: Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат про стягнення суми коштів державної соціальної допомоги, виплачену надмірну,- задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат (код ЄДРПОУ 22886300, Держказначейська служба України, м. Київ, КЕКВ 2730, КПКВ 2501480, р/р НОМЕР_1 ) суму коштів державної соціальної допомоги в розмірі 2 068,00 грн ( дві шістдесят вісім грн 00 коп)

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Управління соціального захисту населення Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації (код ЄДРПОУ 37397200, УДКСУ у Дніпровському р-ні м. Києва, МФО 820172, р/р НОМЕР_2 ) судовий збір в розмірі 2270,00 грн.

Позивач: Управління соціального захисту населення Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації, юридична адреса: м. Київ, вул. Курнатовського, 7а, корп. 1, код ЄДРПОУ 37397200.

Відповідач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_3 , адреса проживання: АДРЕСА_1 .

Відповідно до ст. 354 ЦПК України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Відповідно до ст. 284 ЦПК України заочне рішення може бути переглянуте Дніпровським районним судом м. Києва за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.

Відповідно до п. 15.5 Перехідних положень Цивільного процесуального кодексу України в редакції Закону № 2147-VIII від 03.10.2017,апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу. Уразі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.

Суддя: