Постанова № 99978088, 23.09.2021, Любомльський районний суд Волинської області

Дата ухвалення
23.09.2021
Номер справи
163/2074/21
Номер документу
99978088
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 163/2074/21

Провадження № 3/163/1112/21

ЛЮБОМЛЬСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ПОСТАНОВА

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

23 вересня 2021 року місто Любомль

Суддя Любомльського районного суду Волинської області Чишій С.С.

з участю секретаря Костюк Р.М.,

представника Волинської митниці Федчишина Р.А.,

захисника Сініциної Н.В.,

розглянувши в приміщенні суду направлені Волинською митницею матеріали справи за протоколом № 0191/20500/21 про притягнення до відповідальності за ч.1 ст.483 МК України

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, що проживає по АДРЕСА_1 , директора ТОВ "Компанія Профітайл", РНОКПП НОМЕР_1 ,

в с т а н о в и в :

Інспектор Волинської митниці склав протокол про те, що ОСОБА_1 як директор ТОВ "Компанія Профітайл" вчинив дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, при таких обставинах.

08 квітня 2021 року в зону митного контролю митного поста "Ягодин" Волинської митниці на в`їзд в Україну з Республіки Польща прибув вантажний транспортний засіб з номерними знаками НОМЕР_2 / НОМЕР_3 .

Водій транспортного засобу ОСОБА_2 до митного контролю подав CMR без номера, рахунок-фактуру № EZ+/2020/N/00242 разом з митною декларацією типу ЕЕ № UA204000/2021/908802.

Згідно з цими товарно-супровідними документами від компанії "Roben Polska" в адресу ТОВ "Компанія Профітайл" на умовах EXW за правилами Інкотермс-2020 перевозився вантаж керамічної будівельної цегли в кількості 7072 штуки загальною вартістю 2121,60 євро.

Під час повного митного огляду водій транспортного засобу на вимогу інспектора митниці надав експортну декларацію MRN 21PL451010E0414131, відповідно до якої вартість переміщуваного товару становить 18 308 польських злотих або 132 434,58 гривні за офіційним курсом НБУ.

З огляду на умови поставки та наведені обставини дії ОСОБА_1 як директора ТОВ "Компанія Профітайл" кваліфіковані за ч.1 ст.483 МК України як спрямовані на переміщення керамічної будівельної цегли в кількості 7072 штуки загальною вартістю 132 434,58 гривні з приховуванням від митного контролю шляхом подання митному органу як підстави для такого переміщення рахунку-фактури № EZ+/2020/N/00242 як документа, що містив неправдиві відомості, необхідні для визначення митної вартості товару.

ОСОБА_1 на розгляд справи в суді не з`явився, хоча належним чином повідомлявся про час та місце розгляду; заяв чи клопотань щодо суті протоколу та процедури його розгляду не подав.

Його захисник адвокат Сініцина Н.В. не заперечила проти проведення засідання без участі підзахисного довірителя, надав пояснення і висловила свою правову позицію про відсутність в діях ОСОБА_1 складу правопорушення.

Представник Волинської митниці під час розгляду протоколу заявив, що вважає доведеною винуватість ОСОБА_1 у вчиненні порушення митних правил, просив накласти стягнення в межах санкції ч.1 ст.483 МК України, стягнути витрати митниці і судовий збір.

Дослідженням доказів встановлено таке.

Факт переміщення керамічної будівельної цегли в кількості 7072 штуки від компанії "Roben Polska" в адресу ТОВ "Компанія Профітайл" стверджено протоколом про порушення митних правил, актом про проведення митного огляду транспортного засобу, товарно-супровідними документами (CMR без номера, рахунком-фактурою № EZ+/2020/N/00242).

Вартість товару в рахунку-фактурі № EZ+/2020/N/00242 вказана у 2 121,60 євро.

З акту про проведення митного огляду транспортного засобу та акту вилучення вбачається надання водієм транспортного засобу ОСОБА_2 польської експортної декларації MRN 21PL451010E0414131, в якій статистична вартість експортованої компанією "Roben Polska" в адресу ТОВ "Компанія Профітайл" цегли становить 18 308 польських злотих.

З листа компанії "Roben Polska" вбачається, що при оформленні експорту товару було допущено помилку при зазначенні валюти транспортних видатків – замість злотих такі видатки визначено у євро, що потягнуло програмне обчислення за відповідним курсом валют. У зв`язку з цим дійсною статистичною вартістю експортованої цегли є 11 652 злотих.

До цього листа додано рішення дольношльонського митно-фінансового відділу у Вроцлаві (Республіки Польща) від 16 квітня 2021 року про внесення змін в експортну декларацію MRN 21PL451010E0414131 з визначенням статистичної вартості товару в 11 652 злотих.

За офіційним курсом НБУ (1 злотий = 7,2337 гривні) 11 652 злотих станом на 08 квітня 2021 року становить 84 287,07 гривні; 2021,60 євро становить 66 993,40 гривні (за курсом 1 євро = 33,1388 гривні).

Згідно з ч.1 ст.458 МК України порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред`явлення їх митним органам для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на митні органи цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.

Відповідно до ч.1 ст.486 МК України завданнями провадження у справах про порушення митних правил є своєчасне, всебічне, повне та об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, ви-рішення її з дотриманням вимог закону, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню порушень митних правил, та запобігання таким правопорушенням.

Статтею 487 МК України визначено, провадження у справах про порушення митних правил здійснюється відповідно до цього Кодексу, а в частині, що не регулюється ним, - відповідно до законодавства України про адміністративні правопорушення.

В рішенні "Надточій проти України" Європейський Суд з прав людини у справі зазначив, що "положення Митного кодексу безпосередньо поширюються на всіх громадян, які перетинають кордон та регулюють їх поведінку шляхом застосування стягнень (штраф та конфіскація), які є як покаранням, так і стримуванням від порушення. Таким чином, митні правопорушення, які розглядаються, мають ознаки, притаманні "кримінальному обвинуваченню" у значенні статті 6 Конвенції".

Згідно з рішенням Європейського Суду з прав людини у справі "Авшар проти Туреччини" в оцінці доказів Суд встановив стандарт доказування "поза розумним сумнівом". Таке доказування передбачає співіснування досить вагомих, чітких та узгоджених між собою висновків або подібних неспростованих презумпцій факту, а за відсутності таких ознак не можна констатувати, що винуватість особи доведено поза розумним сумнівом.

Отже, в справі про порушення митних правил винуватість особи має бути також доведена поза розумним сумнівом.

Частиною 1 ст.483 МК України встановлена відповідальність за переміщення або дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, в тому числі, з поданням митному органу як підстави для переміщення товарів документів, що містять неправдиві відомості щодо найменування товарів та їх ваги, кількості та вартості.

Аналіз вказаної норми свідчить, що таке порушення митних правил вчиняється лише з прямим умислом.

Відповідно до ст.10 КУпАП адміністративне правопорушення визнається вчиненим умисно, коли особа, яка його вчинила, усвідомлювала протиправний характер своєї дії чи бездіяльності, передбачала її шкідливі наслідки і бажала їх або свідомо допускала настання цих наслідків.

В цій справі встановлено, що польська компанія-відправник підтвердила фактурну вартість переміщуваного товару і достатньо повно обґрунтувала помилку в декларуванні статистичної вартості товару в Республіці Польща при оформленні експортних документів.

За польським курсом євро до злотого (1 євро = 4,6273 злотого) фактурна вартість цегли відповідає заявленій при її увезенні в Україну: 11 652 – 1835 = 9817 злотих або 2121,54 євро вартості товару без врахування транспортних витрат.

Такі відомості отримані митним органом під час здійснення провадження в справі про порушення митних правил і жодними доказами не спростовані.

Наведене дає підстави для висновку про відсутність в діях ТОВ "Компанія Профітайл" і ОСОБА_1 як його керівника ознак як об`єктивної, так і суб`єктивної сторони складу передбаченого ч.1 ст.483 МК України правопорушення.

Згідно з п.1 ст.247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю в разі відсутності складу адміністративного правопорушення.

У зв`язку з наведеним провадження в справі підлягає закриттю за відсутністю в діях ОСОБА_1 складу правопорушення.

Вилучені в порядку ст.511 МК України предмети підлягають поверненню їх власнику для проведення митного оформлення, оскільки зібраними по справі доказами достатньо повно доведено помилку при митному оформленні експорту товару в Республіці Польща і відсутність підстав для відмови в пропуску товару через митний кордон за викладеними в протоколі про порушення митних правил обставинами.

Понесені по справі витрати на зберігання товарів відшкодуванню не підлягають згідно із ст.520 МК України, судовий збір не справляється на підставі ст.401 КУпАП.

Керуючись ст.ст.522, 527, 528 МК України,

п о с т а н о в и в :

Провадження в справі за протоколом про порушення митних правил № 0191/20500/21 щодо ОСОБА_1 за ознаками ч.1 ст.483 МК України закрити за відсутністю в його діях складу правопорушення.

Вилучену за цим протоколом керамічну будівельну цеглу в кількості 7072 штуки повернути ТОВ "Компанія Профітайл" для проведення митного оформлення згідно з чинним законодавством.

Товарно-супровідні документи, що містяться в матеріалах справи, повернути ТОВ "Компанія Профітайл".

Постанова протягом десяти днів з дня її винесення може бути оскаржена в апеляційному порядку до Волинського апеляційного суду через Любомльський районний суд.

Суддя Любомльського районного суду

Волинської області С.С.Чишій