
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 вересня 2021 року м. Київ №640/13962/20
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Костенка Д.А., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 і ОСОБА_2 до Дарницької районної в місті Києві державної адміністрації (далі - Дарницька райдержадміністрація), Головного управління ДПС у м. Києві (далі - ГУ ДПС у м. Києві), Управління праці та соціального захисту населення Дарницької районної в місті Києві державної адміністрації (далі - УПСЗН) про визнання протиправними дій і бездіяльності, скасування рішення,
в с т а н о в и в:
Позивачі (з урахуванням уточненої позовної заяви) звернулись до суду з позовом, в якому просять:
1) визнати протиправними дії і бездіяльність Дарницької райдержадміністрації і ГУ ДПС у м. Києві, які стали підставою для винесення УПСЗН протиправного рішення №1, оформленого протоколом від 22.11.2018 №3 засідання комісії з питань призначення житлових субсидій, державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям та обліку осіб, які мають право на пільги за фактичним проживанням у Дарницькому районі міста Києва;
2) скасувати рішення комісії №1.
Підстави позову: у період з травня 2015р. по травень 2018р. позивачі отримували житлову субсидію, але оскаржуваним рішенням відмовлено у її наданні з підстав відсутності у ОСОБА_2 доходів і не сплати нею єдиного соціального внеску. Стверджують, що ОСОБА_2 є громадянкою і пенсіонеркою Республіки Білорусь, тому не зобов`язана сплачувати єдиний соціальний внесок в Україні. Стверджують, що з метою протиправного позбавлення позивачів житлової субсидії службові особи Дарницької райдержадміністрації підробили документи і дані Єдиного державного демографічного реєстру про те, що ОСОБА_2 має сплачувати єдиний соціальний внесок в бюджет України та являється непрацюючою громадянкою України. Стверджують про надання службовими особами ГУ ДПС у м. Києві у відповідь на запити УПСЗН інформації про відсутність у ОСОБА_2 доходів і не сплату нею єдиного соціального внеску. Стверджують, що на підставі підроблених документів, наданих до УПСЗН Дарницькою райдержадміністрацією і ГУ ДПС у м. Києві, прийнято оскаржуване рішення, яким позбавлено позивачів права на житлову субсидію. Вважають такі дії і рішення протиправними.
УПСЗН подано відзив, в якому цей відповідач просить відмовити в позові з підстав правомірності оскаржуваного рішення. Зазначив, що з травня 2015р. по квітень 2018р. ОСОБА_1 приймав участь у Програмі житлових субсидій та отримував субсидію на загальних підставах. Субсидія була надана на усіх осіб, зареєстрованих разом з ним у квартирі (дружина - ОСОБА_2 і донька - ОСОБА_3 ), проте у декларації про доходи і витрати осіб, які звернулись за призначенням житлової субсидії, позивач не вказав про доходи ОСОБА_2 й не надав відповідачу такої інформації до цього часу. У зв`язку з тим, що площа квартири позивача перевищувала 120 кв.м. та згідно з пп. 1 п. 6 Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 №848 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 27.04.2018 №329), підстав для призначення субсидії на наступні періоди не було. У листопаді 2018р. позивач знову звернувся із заявою про призначення субсидії на розділені рахунки та подав декларацію, в якій не задекларував доходів ОСОБА_2 у вигляді пенсії і не інформував відповідача про це. За інформацією Державної фіскальної служби України та Центрального об`єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві у ОСОБА_2 за період з січня по червень 2018р. відсутні доходи та інформація щодо сплати нею єдиного соціального внеску. Державним соціальним інспектором 21.11.2018 проведено обстеження матеріально-побутових умов проживання сім`ї та складено відповідний акт. Документи розглянуто на засіданні комісії з питань призначення житлових субсидій, державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям та обліку осіб, які мають право на пільги за фактичним проживанням у Дарницькому районі міста Києва, якою прийнято рішення про відмову у її призначенні, оскільки відсутні доходи та сплата єдиного соціального внеску у ОСОБА_2 .
Дарницькою райдержадміністрацією подано відзив, в якому цей відповідач просить відмовити в позові з підстав, аналогічних тим, які зазначені у відзиві УПСЗН. Також зазначено, що за інформацією Відділу з питань реєстрації місця проживання/перебування фізичних осіб апарату Дарницької райдержадміністрації від 19.08.2020, виходячи з форми і змісту картки реєстраційного обліку (карточки приписки) внесення інформації про громадянство особи не передбачено, тому в картці реєстраційного обліку ОСОБА_2 громадянство особи не зазначено, що і відображено в Реєстрі. Інформація про громадянство буде внесена в разі надання ОСОБА_2 посвідки на постійне проживання. Орган реєстрації на вимогу особи надає довідку про реєстрацію місця проживання та не уповноважений на видачу інших довідок з Єдиного державного демографічного реєстру. Стверджує, що видана ОСОБА_2 довідка (із зазначенням громадянства України) від 09.07.2018 ніяким чином не вплинула на оскаржуване рішення комісії від 22.11.2018, оскільки підставою відмови було не її громадянство, а не надання ОСОБА_1 повного переліку необхідних документів, не декларування доходів ОСОБА_2 у вигляді пенсії (відсутні доходи та сплата єдиного соціального внеску).
Позивачами подано відповідь на відзив УПСЗН, в якій вони зазначили про невідповідність відзиву вимогам ст. 162 КАС України, надходження відзиву без додатків до нього, а також про відсутність заперечень і мотивів спростування предмету позову.
Інших заяв по суті справи до суду не надійшло.
Суд не бере до розгляду додані УПСЗН до відзиву додатки, оскільки всупереч вимогам ст.ст. 79, 162 КАС України відповідачем не надано доказів їх надання позивачам. Так, позивачі у відповіді на відзив зазначили про надходження до них відзиву без додатків. Відповідач не спростовував цих обставин, хоча згідно із ст. 164 КАС України мав право подати до суду заперечення. Згідно з доданим до відзиву фіскальним чеком (а.с. 82) маса поштового відправлення позивачам склала 50 гр., що не відповідає масі відзиву з додатками і дає підстави суду для висновку про направлення позивачам відзиву без додатків.
Решта зазначених позивачами недоліків в оформленні відзиву УПСЗН є формальними, які не перешкоджають його прийняттю, тому відзив УПСЗН прийнято судом до розгляду без додатків до нього.
Ухвалою суду від 31.07.2020 відкрито провадження в адміністративній справі, розгляд якої вирішено здійснити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін. Поновлено позивачам строк звернення до адміністративного суду з цим позовом у частині оскарження рішення №1, оформленого протоколом від 22.11.2018 №3, а також звільнено позивачів від сплати судового збору за подання даного позову.
Ухвалою суду від 18.09.2020 відмовлено ОСОБА_1 у задоволенні клопотання про залучення третіх осіб.
Ухвалою суду від 18.09.2020 повернуто без розгляду заяву позивачів від 10.08.2020 (доповнення до адміністративного позову).
Інших заяв (клопотань) з процесуальних питань до суду не надійшло.
Ухвалою суду від 28.09.2021 допущено процесуальне правонаступництво одного з відповідачів у справі та замінено ГУ ДПС у м. Києві на ГУ ДПС у м. Києві як відокремлений підрозділ Державної податкової служби України.
Розглянувши матеріали справи, суд встановив наступні обставини та відповідні їм правовідносини.
ОСОБА_1 , 1955 р.н., громадянин України, із 18.05.2007 зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 .
ОСОБА_2 , 1960 р.н., громадянка Республіки Білорусь, проживає на території України на підставі посвідки на постійне проживання, із 21.05.2010 зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 ,
У період з травня 2015р. по квітень 2018р., включно, ОСОБА_1 приймав участь у Програмі житлових субсидій і отримував субсидію на оплату житлово-комунальних послуг. Житлова субсидія призначена вперше з травня 2015р. по квітень 2016р. і автоматично перепризначена з травня 2017р. по квітень 2018р. на всіх зареєстрованих у квартирі осіб: ОСОБА_1 , його дружина - ОСОБА_2 і донька - ОСОБА_3 .
У зв`язку з тим, що загальна площа вищевказаної квартири становить 124,90 кв.м. (опалювальна - 122,60 кв.м.), що перевищує 120 кв.м., та відповідно до пп. 1 п. 6 Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 №848 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 27.04.2018 №329), житлова субсидія на наступний період не призначалась.
08 листопада 2018р. ОСОБА_1 подав до УПСЗН заяву та декларацію для призначення із жовтня 2018р. житлової субсидії на розділені особові рахунки.
ОСОБА_3 окремо звернулась до УПСЗН щодо призначення житлової субсидії із жовтня 2018р. на розділені особові рахунки.
УПСЗН сформовано витяг з Реєстру територіальної громади м. Києва щодо отримання інформації про реєстрацію місця проживання та кількість зареєстрованих осіб і направлено запити до Центрального об`єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, до Державної фіскальної служби щодо отримання інформації про доходи.
УПСЗН отримано інформацію Державної фіскальної служби про те, що у дружини заявника за період з січня по червень 2018р. відсутні доходи.
21 листопада 2018р. державним соціальним інспектором було проведено обстеження матеріально-побутових умов проживання сім`ї та складено відповідний акт.
Документи ОСОБА_1 22.11.2018 розглянуто на засіданні комісії з питань призна-чення житлових субсидій, державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям та обліку осіб, які мають право на пільги за фактичним проживанням у Дарницькому районі м. Києва.
Комісією прийнято рішення про відмову у призначенні ОСОБА_1 житлової субсидії з жовтня 2018р. відповідно до п. 6 Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 №848 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 17.10.2018 №841), і у зв`язку з відсутністю доходів та сплати єдиного соціального внеску у ОСОБА_2 .
Рішення оформлено протоколом засідання комісії від 22.11.2018 №3.
Також Комісією прийнято рішення про призначення ОСОБА_3 житлової субсидії з жовтня 2018р. по квітень 2019р. на 1 особу на розділені особові рахунки.
Встановлені судом обставини визнаються сторонами у заявах по суті справи та підтверджуються наявним у справі копіями: рішення Державного комітету України у справах національностей та міграції від 23.05.2006 про надання статусу біженця ОСОБА_1 (а.с. 5а), довідки УМВС України в Хмельницькій області від 25.08.2007 №5526 про реєстрацію ОСОБА_1 громадянином України (а.с. 5б), тимчасової посвідки на постійне проживання ОСОБА_2 , виданої ВГІРФО Дарницького РУ ГУ МВС України в м. Києві 12.05.2010 серія НОМЕР_1 від 12.05.2010 (а.с. 9), довідок про реєстрацію місця проживання позивачів від 07.07.2018 №1545478 і від 09.07.2018 №31638225 (а.с. 7а, 7б), витягів з протоколу засідання комісії з питань призначення житлових субсидій, державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям та обліку осіб, які мають право на пільги за фактичним проживанням у Дарницькому районі м. Києва від 22.11.2018 №3 (а.с. 6а, 6б), листа Міністерства соціальної політики України від 05.07.2019 №2840/0/5-19/20 (а.с. 13), листа УПСЗН від 27.04.2020 №10138-1305/11 (а.с. 14).
Спірні правовідносини виникли у сфері соціального захисту громадян і стосуються призначення позивачам житлової субсидії на оплату житлово-комунальних послуг відповідно до поданої 08.11.2018 заяви.
Згідно з нормами п.п. 1-3 Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 №848 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 17.10.2018 №841, чинній на час подання і розгляду заяви позивача від 08.11.2018) (далі - Положення №848), житлова субсидія є безповоротною адресною державною соціальною допомогою громадянам - мешканцям домогосподарств, що проживають в житлових приміщеннях (будинках) і не можуть самотужки платити за житлово-комунальні послуги, оплачувати витрати на управління багатоквартирним будинком (п. 1).
Призначення житлових субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюється структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві і Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх створення) рад (структурні підрозділи з питань соціального захисту населення) (п. 2).
Право на отримання житлової субсидії мають громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які на законних підставах перебувають на території України (громадяни), що проживають у житлових приміщеннях (будинках) (п. 3).
Згідно з абзацом 1 п. 8 Положення №848 житлова субсидія призначається одному із членів домогосподарства, які зареєстровані в житловому приміщенні (будинку).
Згідно з абзацами 1, 2, 9 п. 9 Положення №848 житлова субсидія розраховується на всіх членів домогосподарства.
До складу домогосподарства включаються всі особи, що зареєстровані в житловому приміщенні (будинку), на яких розраховуються соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування і доходи яких враховуються під час призначення житлової субсидії.
Якщо в житловому приміщенні (будинку) є кілька розділених особових рахунків, за рішенням комісії житлова субсидія на оплату житлово-комунальних послуг може бути призначена кожному із таких домогосподарств на підставі акта обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства. Склад кожного із домогосподарств визначається на підставі відомостей, внесених до декларації. При цьому до складу різних домогосподарств у межах одного житлового приміщення (будинку) не можуть входити члени однієї сім`ї.
Рішення комісії у випадках, передбачених цим пунктом, приймаються на підставі актів обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства.
Згідно з п. 10 Положення №848 для розрахунку житлової субсидії враховуються нараховані доходи членів домогосподарства, членів сім`ї особи із складу домогосподарства, зазначених у п. 9 цього Положення, які досягли 14-річного віку станом на початок періоду, за який враховуються такі доходи.
Під час призначення житлової субсидії враховується такий дохід як пенсія.
Згідно з абзацами 1-4 п. 13 Положення №848 для призначення житлової субсидії громадянин, особа якого посвідчується паспортом або іншим документом, подає структурному підрозділу з питань соціального захисту населення за зареєстрованим місцем проживання:
заяву про призначення житлової субсидії за формою, встановленою Мінсоцполітики;
декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, за формою, встановленою Мінсоцполітики;
довідки про доходи - у разі зазначення в декларації доходів, інформація про які відсутня у ДФС, Пенсійному фонді України, фондах соціального страхування тощо і відповідно до законодавства не може бути отримана за запитом структурного підрозділу з питань соціального захисту населення у порядку, встановленому цим Положенням. У разі неможливості підтвердити такі доходи довідкою до декларації додається письмове пояснення із зазначенням їх розміру.
Згідно з абзацами 2, 3, 8 п. 14 Положення №848 для призначення житлових субсидій на запит структурних підрозділів з питань соціального захисту населення у п`ятиденний строк з дня його отримання подаються відомості про:
доходи осіб та сплату єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування з реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування Пенсійним фондом України у порядку, встановленому Фондом та Мінсоцполітики;
доходи осіб з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків, а також групу платників єдиного податку, до якої належить фізична особа - підприємець, що обрала спро-щену систему оподаткування, - ДФС у порядку, встановленому Мінсоцполітики та Мінфіном;
склад зареєстрованих у житлових приміщеннях (будинках) осіб - органами місцевого самоврядування або уповноваженими ними органами.
Згідно з абзацами 2-4 пп. 3 п. 6 Положення №848 житлова субсидія не призначається (у т.ч. на наступний період), якщо:
у складі домогосподарства або у складі сім`ї члена домогосподарства є особи, що досягли 18-річного віку станом на початок періоду, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії (особи, доходи яких враховуються під час призначення житлової субсидії), і в цьому періоді:
за інформацією ДФС, Пенсійного фонду України, у них взагалі відсутні доходи, які враховуються під час призначення житлової субсидії; або
нарахований середньомісячний сукупний дохід менший, ніж розмір мінімальної заробітної плати, встановленої на початок періоду, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії; та/або
ними або за них не сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування у розмірі, не меншому від мінімального, сумарно протягом трьох місяців у періоді, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії (крім випадків, коли наявна заборгованість роботодавця із виплати заробітної плати та сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування за цих осіб).
Абзацами 6-8 пп. 3 п. 6 Положення №848 передбачено, що житлові субсидії у випадках, передбачених абзацами 2-4 цього підпункту, призначаються, якщо особи, доходи яких враховуються під час призначення житлової субсидії, протягом такого періоду:
навчалися за денною формою навчання у закладах середньої освіти, професійно-технічних навчальних закладах, закладах вищої освіти або зареєстровані у службі зайнятості як безробітні і в цей період навчалися в центрах професійно-технічної освіти Державної служби зайнятості; /застосовується з 01.10.2018/
отримували хоча б один із таких видів доходу, як пенсію, стипендію, допомогу при народженні (усиновленні) дитини, допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю, допомогу по догляду за особами з інвалідністю I і II групи внаслідок психічного розладу, допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю, тимчасову державну соціальну допомогу непрацюючій особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату, допомогу по безробіттю.
Згідно з абзацами 1-6 п. 7 Положення №848 за наявності умов, зазначених у п. 6 цього Положення, житлову субсидію може бути призначено за рішенням комісії виходячи з конкретних обставин, що склалися, крім випадків, зазначених у підпунктах 1 (за винятком житлових приміщень (будинків), на які оформлено два і більше окремі особові рахунки, за умови, що опалювальна площа частини житлового приміщення кожного домогосподарства, на яку призначається субсидія, не перевищує 120 кв. метрів для квартири, 200 кв. метрів для індивідуального будинку) і 7 пункту 6 цього Положення.
Рішення про призначення (відмову в призначенні) житлової субсидії в таких випадках приймається комісією на підставі акта обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства.
У мм. Києві та Севастополі, обласних центрах і містах обласного значення у разі, коли у члена домогосподарства або у члена сім`ї особи із складу домогосподарства доходи, які враховуються під час призначення субсидії, є такими, що зазначені в абзацах 2-4 пп. 3 п. 6 цього Положення, позитивне рішення комісії про призначення житлової субсидії може бути прийнято лише у разі, коли такі особи:
або інші члени домогосподарства надають соціальні послуги, перебувають у місцях позбавлення волі, перебувають у складних життєвих обставинах, викликаних тривалою хворобою, що підтверджується висновком лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров`я, є алко- або наркозалежними, що підтверджується довідкою від лікаря;
в періоді, за який враховуються доходи, мали суму середньомісячної нарахованої заробітної плати менше від розміру мінімальної заробітної плати не більш як на 10 відсотків і при цьому єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування сплачено у розмірі, не меншому, ніж мінімальний, за всі місяці протягом зазначеного періоду;
на момент призначення житлової субсидії сплачують єдиний соціальний внесок у розмірі, не меншому ніж мінімальний, протягом двох місяців підряд перед днем звернення за призначенням житлової субсидії або сплачують єдиний соціальний внесок у розмірі, не меншому ніж мінімальний, протягом двох місяців підряд перед місяцем, в якому житлова субсидія призначається без звернення громадянина. При цьому особі, яка працює за строковим трудовим договором, житлову субсидію за рішенням комісії може бути призначено лише у разі, коли строк дії строкового трудового договору є більшим, ніж строк, на який призначається житлова субсидія.
Розглядаючи вимогу про визнання протиправними дії і бездіяльності Дарницької райдержадміністрації, які стали підставою для винесення протиправного рішення, оформленого протоколом від 22.11.2018 №3, суд зазначає наступне.
Позивачі, стверджуючи про підробку службовими особами Дарницької райдержадміні-страції документів про те, що ОСОБА_2 "мала сплачувати єдиний соціальний внесок в бюджет України", і про те, що вона "є непрацюючою громадянкою України", не надали до суду доказів на підтвердження цих обставин.
Так, наявна у справі копія довідки про реєстрацію місця проживання особи від 09.07.2018 №31638225, виданої Відділом з питань реєстрації місця проживання/перебування фізичних осіб Дарницької райдержадміністрації (а.с. 7а), засвідчує зареєстроване ОСОБА_2 місце проживання, відомості про яке відповідно до абзацу 8 п. 14 Положення №848 необхідні для призначення житлових субсидій і надаються на запити структурних підрозділів з питань соціального захисту населення.
Вказана довідка не містить відомостей про сплату ОСОБА_2 чи наявність у неї обов`язку зі сплати єдиного соціального внеску в бюджет України та/або про те, що вона є непрацюючою громадянкою України.
У графі "громадянство/підданство" цієї довідки зазначено "Україна", що не доводить стверджуваних позивачами обставин підробки документів та/або даних Єдиного державного демографічного реєстру з метою позбавлення позивачів житлової субсидії. Порядок і правовідносини щодо внесення відомостей про ОСОБА_2 до Єдиного державного демографічного реєстру і обставини такого внесення не є предметом розгляду у даній справі. Відповідач вірно зазначив про можливість внесенні змін до Реєстру у разі подання позивачем відповідних документів (тимчасової посвідки на проживання), що теж не стосується суті спору.
Інших доказів, які б доводили зазначені у позовній заяві обставини, позивачі не надали, про їх наявність суду не повідомили.
Отже, доводи позивачів про підробку названим відповідачем документів (даних) є безпідставними, тому судом відхиляються.
Доводи позивачів про те, що отримана від Дарницької райдержадміністрації інформація про ОСОБА_2 вплинула на прийняття оскаржуваного рішення, є безпідставним і в повній мірі спростовуються відзивом відповідача і копією витягу з протоколу засідання комісії від 22.11.2018 №3, згідно з яким громадянство ОСОБА_2 не стосується підстав прийняття оскаржуваного рішення. Суд нагадує, що згідно з п. 3 Положення №848 іноземці, які на законних підставах перебувають на території України, мають право на отримання житлової субсидії.
Посилання позивачів на відповіді Світлогорського УПЗСЗ Республіки Білорусь і надані ним ОСОБА_1 довідки від 28.10.2019 №02-24/2300, №02-24/2301, №02-24/2302, №02-24/2303 і №02-24/2304 (а.с. 38б-40б) та від 13.05.2020 №02-24/594, №02-24/595 і №02-24/596 (а.с. 10-12) не впливають на правомірність надання цим відповідачем офіційної інформації про зареєстроване місце проживання ОСОБА_2 .
Підсумовуючи викладене, суд зазначає про недоведеність позивачами допущення Дарницькою райдержадміністрацією фактів порушення вимог законодавства і прав позивачів на отримання субсидії та про відсутність передбачених ст. 2 КАС України підстав для визнання протиправними дій чи бездіяльності цього відповідача.
Розглядаючи вимогу про визнання протиправними дії і бездіяльності ГУ ДПС у м. Києві, які стали підставою для винесення протиправного рішення №1, оформленого протоколом від 22.11.2018 №3, суд зазначає наступне.
Позовна заява і уточнена позовна заява не містять фактичних даних про вчинення (допущення) цим відповідачем протиправних дій чи бездіяльності, а також доказів, які б підтверджували такі факти.
Водночас позивачами визнається, що УПСЗН отримано інформацію від Державної фіскальної служби України про відсутність доходів у дружини заявника. Дані обставини підтверджуються у листах Міністерства соціальної політики України від 05.07.2019 №2840/0/5-19/20 (а.с. 13) і УПСЗН від 27.04.2020 №10138-1305/11 (а.с. 14).
Отримання УПСЗН від Державної фіскальної служби України інформації про доходи фізичних осіб необхідно для призначення житлових субсидій і передбачено абзацом 3 п. 14 Положення №848 та Порядком надання Державною фіскальною службою України інформації з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків про доходи фізичних осіб, які звернулись за призначенням житлових субсидій, затвердженим наказом Міністерства соціальної політики України, Міністерства фінансів України від 20.04.2015 №431/447, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 30.04.2015 за №485/26930.
З огляду на відсутність зі сторони позивачів аргументованих доводів і доказів вчинення (допущення) ГУ ДПС у м. Києві протиправних дій чи бездіяльності, а також те, що ГУ ДПС у м. Києві, яке зазначено позивачами в якості відповідача, не є Державною фіскальною службою України чи її правонаступником, то вимоги до даного відповідача є безпідставними і не підлягають задоволенню.
Посилання позивачів на відповіді Світлогорського УПЗСЗ Республіки Білорусь і надані ним ОСОБА_1 довідки від 28.10.2019 №02-24/2300, №02-24/2301, №02-24/2302, №02-24/2303 і №02-24/2304 (а.с. 38б-40б) та від 13.05.2020 №02-24/594, №02-24/595 і №02-24/596 (а.с. 10-12) не свідчать про недостовірність отриманої УПСЗН від Державної фіскальної служби України інформації, оскільки вказані довідки отримані позивачами задовго після прийняття оскаржуваного рішення і позивачами не доведено наявність у розпорядженні Державної фіскальної служби України відомостей про отриману ОСОБА_2 на час обміну з УПСЗН інформацією.
Розглядаючи вимогу про скасування рішення комісії про відмову у призначенні житлової субсидії, оформлене протоколом від 22.11.2018 №3, суд зазначає наступне.
По перше, позивачі помилково зазначають у позовній заяві про прийняття оскаржува-ного рішення комісією УПСЗН, що не відповідає дійсності - рішення прийнято Комісією з питань призначення житлових субсидій, державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям та обліку осіб, які мають право на пільги за фактичним проживанням у Дарницькому районі м. Києва (далі - Комісія), що утворена розпорядженням Дарницької райдержадмі-іністрації від 08.11.20189 №798, копія якого наявна у справі (а.с. 116-118), та згідно з копією Положення про Комісію (а.с. 119-121) уповноважена розглядати заяви та документи громадян, визначені законодавством України, зокрема, щодо призначення житлових субсидій (пп. 2.2.1).
Абзацом 34 п. 14 Положення №848 передбачено, що рішення Комісії про призначення або відмову в призначенні житлової субсидії може бути оскаржено заявником до суду.
Позивачами помилково вказано відповідачем за цією вимогою УПСЗН, яке не приймало оскаржуване рішення, тому вимоги до нього є безпідставними і не підлягають задоволенню.
Належним відповідачем за цією вимогою є Дарницька райдержадміністрація, якою і при якій створена дана Комісія. Оскільки Дарницька райдержадміністрація є одним з відповідачів у справі, то судом не здійснювалась її заміна (залучення).
По друге, позивачі помилково зазначають в уточненій позовній заяві про фактичну відсутність рішення Комісії про відмову у призначенні житлової субсидії і про те, що витяги з протоколу засідання Комісії не є рішенням.
Так, згідно з Положенням про Комісію формою її роботи є засідання (п. 3.1); рішення Комісії оформлюється протоколом (п. 3.4).
Отже, рішення про відмову у призначенні житлової субсидії, оформлене протоколом засідання Комісії від 22.11.2018 №3, копія витягу з якого наявна у справі, прийнято Комісією у встановлений спосіб.
Повноваження Комісії на розгляд заяви позивача і поданих ним документів та прийняття оскаржуваного рішення передбачені абзацами 1-6 п. 7 Положення №848, оскільки встановлено наявність умов, зазначених у п. 6 цього Положення, і абзацами 2, 9 п. 9 Положення №848, оскільки у житловому приміщенні (квартирі) є кілька розділених особових рахунків.
Оцінюючи правомірність оскаржуваного рішення по суті, суд зазначає, що встановлення Комісією на підставі отриманої від Державної фіскальної служби України і органів Пенсійного фонду України офіційної інформації про відсутність доходів та сплати єдиного соціального внеску у ОСОБА_2 відповідно до абзаців 2, 4 пп. 3 п. 6 Положення №848 є підставою для не призначення житлової субсидії.
Посилання позивачів на те, що позивач є громадянкою і пенсіонером Республіки Білорусь та отримувала пенсію впродовж 2015-2020рр. не свідчать про допущення Комісією порушення вимог Положення №848 і не спростовують правильність оскаржуваного рішення.
Як зазначав суд раніше, належність ОСОБА_2 до громадянства Республіки Білорусь не впливає на наявність у неї права на отримання житлової субсидії і не призвело до прийняття оскаржуваного рішення.
Щодо отримання ОСОБА_2 пенсії, то згідно з абзацами 6-8 пп. 3 п. 6 Положення №848, зміст яких суд наводив раніше, дана обставина давала б підстави для призначення житлової субсидії, а її пенсія відповідно до п.п. 10, 19 Положення №848 враховувалась при призначенні житлової субсидії та розрахунку її розміру.
Однак, дана обставина не була відомою Комісії не з вини останньої. Так, у розпоря-дженні Державної фіскальної служби України та в органів Пенсійного фонду України, як вбачається, були відсутні офіційні відомості про отримання ОСОБА_2 пенсії з Республіки Білорусь, а позивач цих відомостей у декларації не задекларував, відповідних довідок про доходи чи письмових пояснень у порядку, визначеному абзацами 1, 3, 4 п. 13 Положення №848, до заяви від 08.11.2018 не додав, тим самим унеможливив врахування цих відомостей Комісією.
Надані ж позивачем до суду копії довідок Світлогорського УПЗСЗ Республіки Білорусь про розмір пенсії ОСОБА_2 складені і отримані позивачем у 2019, 2020рр., тобто задовго після розгляду заяви позивача і прийняття оскаржуваного рішення, тому вочевидь не могли бути додані позивачем до заяви і враховані Комісією.
Отже, посилання позивачів на отримання ОСОБА_2 пенсії і надані ними довідки не свідчать про необґрунтованість оскаржуваного рішення, тому не є підставою для визнання його протиправним та скасування.
Підсумовуючи викладене, суд зазначає, що оскаржуване рішення прийнято Комісією на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Положенням №848 і Положенням про Комісію, затвердженим розпорядженням Дарницької райдержадмііністрації від 08.11.20189 №798, з урахуванням усіх обставин, що мають значення для його прийняття, і суд не вбачає порушення Комісією вимог законодавства та права позивачів на отримання житлової субсидії.
Беручи до уваги наведені раніше висновки суду про безпідставність тверджень позивачів щодо наданні попередніми відповідачами до УПСЗН підроблених документів, а також враховуючи правомірність оскаржуваного рішення, суд дійшов висновку про відсутність підстав для визнання протиправним і скасування оскаржуваного рішення.
Оцінивши усі суттєві аргументи сторін і надані ними докази, суд зазначає про необґрунтованість позову і про відмову в його задоволенні у повному обсязі. Суд не бере до уваги листування позивачів з відповідачами і іншими органами щодо перегляду оскаржуваного рішення, проведення службових розслідувань та з інших питань, оскільки вони не стосуються суті спору і не впливають на обставини, які мають значення для вирішення справи.
Ухвалою суду від 31.07.2020 позивачів звільнено від сплати судового збору. Інших судових витрат сторонами не заявлено, тому їх розподіл судом не проводиться.
Керуючись ст.ст. 2, 5, 90, 139, 241-246, 257-263 КАС України, суд
в и р і ш и в:
Відмовити ОСОБА_1 і ОСОБА_2 у задоволенні позову в повному обсязі.
Позивачі:
1) ОСОБА_1 ;
АДРЕСА_2 ; РНОКПП НОМЕР_2 ;
2) ОСОБА_2 ;
АДРЕСА_2 ; РНОКПП НОМЕР_3 .
Відповідачі:
1) Дарницька районна в місті Києві державна адміністрація;
02068, м. Київ, вул. Кошиця, буд. 11; код ЄДРПОУ 37388222.
2) Головне управління ДПС у м. Києві;
01601, м. Київ, вул. Шолуденка, буд 33/19; код ЄДРПОУ ВП 44116011;
3) Управління праці та соціального захисту населення Дарницької районної в місті
Києві державної адміністрації;
02091, м. Київ, Харківське шосе, буд. 176-Г; код ЄДРПОУ 37447984.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження.
Рішення суду може бути оскаржено до Шостого апеляційного адміністративного суду в порядку, встановленому ст.ст. 293-297 КАС України. Апеляційна скарга подається протягом 30 днів з дня складення повного судового рішення.
Дата рішення є днем складення його повного тексту.
Суддя Д.А. Костенко