Ухвала суду № 99972345, 29.09.2021, Херсонський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.09.2021
Номер справи
540/2908/21
Номер документу
99972345
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

_______________

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 вересня 2021 р. м. ХерсонСправа № 540/2908/21

Херсонський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Бездрабка О.І., розглянувши в порядку письмового провадження клопотання відповідача про залучення третьої особи та заяву ОСОБА_1 про залишення без розгляду позовної заяви ОСОБА_1 до Головного управління Служби безпеки України в Автономній Республіці Крим про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії,

встановив:

ОСОБА_1 звернувся з позовною заявою до Головного управління Служби безпеки України в Автономній Республіці Крим, в якій просить:

- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо невиконання наказу Центрального Управління СБУ від 04.12.2020 р. № 1335/ДСК "Про заохочення військовослужбовців СБУ за результатами службової діяльності за 2020 рік" в частині нездійснення виплати грошової премії у розмірі трьох окладів;

- зобов`язати Головне управління Служби безпеки України в Автономній Республіці Крим виконати наказ Центрального Управління СБУ від 04.12.2020 р. № 1335/ДСК "Про заохочення військовослужбовців СБУ за результатами службової діяльності за 2020 рік" в частині нездійснення виплати грошової премії у розмірі трьох окладів ОСОБА_1 .

Ухвалою від 24.06.2021 р. відкрито спрощене провадження у справі, відповідачу надано п`ятнадцятиденний строк для подання до суду відзиву на позовну заяву, зобов`язано відповідача разом з відзивом на позовну заяву надати до суду належним чином засвідчені копії документів.

Ухвалою від 26.07.2021 р. задоволено клопотання відповідача про продовження строку для подання документів, здійснено перехід до розгляду адміністративної справи № 540/2908/21 за правилами загального позовного провадження, продовжено строк підготовчого провадження у справі на 30 днів, призначено підготовче засідання на 15.09.2021 р. на 10:00 год.

Ухвалою від 15.09.2021 р. за клопотанням позивача та представника відповідача відкладено підготовче засідання на 29.09.2021 р. о 10:00 год.

15.09.2021 р. від відповідача надійшло клопотання про залучення в якості третьої особи на стороні відповідача Головну інспекцію СБУ, яке мотивоване тим, що зазначені в позові питання відносяться до компетенції Головної інспекції СБУ як структурного підрозділу Центрального апарату СБУ.

23.09.2021 р. від позивача надійшла заява про залишення позову без розгляду та вирішення питання щодо про повернення судового збору.

У підготовче засідання позивач та представник відповідача не прибули, про причини неявки суд не повідомили, належним чином сповіщені про дату, час та місце розгляду справи.

Частиною 3 статті 166 КАС України передбачено, що заяви, клопотання і заперечення подаються та розглядаються в порядку, встановленому цим Кодексом. У випадках, коли цим Кодексом такий порядок не встановлений, він встановлюється судом.

Згідно п.10 ч.1 ст.4 КАС України письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом.

З урахуванням викладеного, суд розглядає окремі процесуальні питання, а саме, клопотання відповідача про залучення третьої особи та заяву позивача про залишення позовної заяви без розгляду в порядку письмового провадження.

Дослідивши клопотання відповідача про залучення третьої особи, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч.1 ст.42 КАС України учасниками справи є сторони, треті особи.

Правовий статус третіх осіб, які заявляють самостійні вимоги на предмет спору та які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, визначений статтею 49 КАС України.

Частиною 2 статті 49 КАС України визначено, що треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов`язки. Вони можуть бути залучені до участі у справі також за клопотанням учасників справи. Якщо адміністративний суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до судового розгляду встановить, що судове рішення може вплинути на права та обов`язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі в справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору. Вступ третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, не має наслідком розгляд адміністративної справи спочатку.

За змістом ч.5 ст.49 КАС України про залучення третіх осіб до участі у справі суд постановляє ухвалу, в якій зазначає, на які права чи обов`язки такої особи та яким чином може вплинути рішення суду у справі. Ухвала за наслідками розгляду питання про вступ у справу третіх осіб окремо не оскаржується.

Аналіз вищевказаних норм дає підстави вважати, що необхідною умовою залучення третіх осіб є той факт, що судове рішення у справі може вплинути на права, свободи, інтереси або обов`язки осіб, які не є стороною у справі.

Дослідивши клопотання та матеріали справи, суд дійшов висновку, що відповідачем не обґрунтовано як саме рішення у даній адміністративній справі вплине на права, інтереси та обов`язки Головної інспекції СБУ.

Таким чином, клопотання відповідача про залучення третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача, є необґрунтованим та задоволенню не підлягає.

Щодо заяви позивача про залишення позовної заяви без розгляду.

Положеннями ч.ч.2, 3 ст.9 КАС України визначено, що суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Кожна особа, яка звернулася за судовим захистом, розпоряджається своїми вимогами на свій розсуд, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Таким чином, саме позивач є ініціатором позову та, відповідно, має керувати та розпоряджатися своїми вимогами, у тому числі заявляти клопотання (заяви), пов`язані із подальшим з рухом справи.

Відповідно до ч.1 ст.47 КАС України крім прав та обов`язків, визначених у статті 44 цього Кодексу, позивач має право на будь-якій стадії судового процесу відмовитися від позову. Позивач має право змінити предмет або підстави позову, збільшити або зменшити розмір позовних вимог шляхом подання письмової заяви до закінчення підготовчого засідання або не пізніше ніж за п`ять днів до першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження.

Згідно п.5 ч.1 ст.240 КАС України суд залишає позовну заяву без розгляду, якщо надійшла заява позивача про залишення позову без розгляду.

Заява про залишення позову без розгляду може бути подана лише до початку розгляду справи по суті (ч.2 ст.240 КАС України).

Враховуючи наведені положення процесуальних норм та те, що розгляд адміністративної справи № 540/2908/21 по суті ще не почався, суд приходить до висновку, що заява позивача про залишення позову без розгляду підлягає задоволенню.

Щодо питання повернення судового збору.

Відповідно до ч.5 ст.240 КАС України в ухвалі про залишення позову без розгляду можуть бути вирішені питання про розподіл між сторонами судових витрат, про повернення судового збору з бюджету.

Згідно з ч. 2 ст. 132 КАС України розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.

Відповідно до п.4 ч.1 ст.7 Закону України "Про судовий збір" сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду в разі: залишення заяви або скарги без розгляду (крім випадків, якщо такі заяви або скарги залишені без розгляду у зв`язку з повторним неприбуттям або залишенням позивачем судового засідання без поважних причин та неподання заяви про розгляд справи за його відсутності, або неподання позивачем витребуваних судом матеріалів, або за його заявою (клопотанням).

Таким чином, у зв`язку із залишенням позовної заяви без розгляду на підставі відповідної заяви позивача, сплачена сума судового збору за подання позовної заяви поверненню не підлягає.

Керуючись ст.ст.47, 240, 243, 248 КАС України, суд -

ухвалив:

Відмовити в задоволенні клопотання Головного управління Служби безпеки України в Автономній Республіці Крим про залучення третьої особи.

Задовольнити заяву позивача.

Позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Служби безпеки України в Автономній Республіці Крим про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії залишити без розгляду.

Ухвалу надіслати особам, які беруть участь у справі.

Роз`яснити позивачу, що постановлення ухвали про залишення без розгляду не позбавляє його права звернутись до суду повторно в загальному порядку, після усунення підстав, з яких позов було залишено без розгляду.

Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до П`ятого апеляційного адміністративного суду в 15-денний строк з дня складання повного тексту, при цьому відповідно до пп.15.5 п.15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються через суд першої інстанції, який ухвалив відповідне рішення.

Ухвала набирає законної сили негайно з моменту її підписання суддею.

Суддя О.І. Бездрабко

кат. 106020000