
ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
з питань розгляду судової справи за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін
Справа № 500/5473/21
28 вересня 2021 рокум. Тернопіль Тернопільський окружний адміністративний суд, у складі головуючої судді Мірінович У.А., розглянувши в порядку письмового провадження клопотання відповідача про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін у справі за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Тернопільській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень рішень від 09.08.2021 року № 00038830704 та № 00038840704,
ВСТАНОВИВ:
31 серпня 2021 року до Тернопільського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Тернопільській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень рішень від 09.08.2021 року № 00038830704 та № 00038840704.
Ухвалою суду від 01.09.2021 провадження у справі відкрито за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін, у якій встановлено строк подання відповідачу відзиву на позовну заяву - 15 днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі, а також клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін.
Копія ухвали від 01.09.2021 отримана представником відповідача 09.09.2021, що підтверджується відміткою на супровідному листі Тернопільського окружного адміністративного суду від 02.09.2021 про вручення уповноваженому представнику відповідача копії ухвали про відкриття провадження у справі та примірника позовної заяви з додатками (арк. справи 28).
Встановлений відповідачу строк для відзиву на позовну заяву - сплинув 24.09.2021, однак такий останнім - до суду не подано.
Разом з тим, 28.09.2021, на адресу суду надійшло клопотання представника відповідача, у якому він просить розгляд даної справи проводити з повідомленням (викликом) сторін з огляду на те, що дана категорія справі становить "значний суспільний інтерес для контролюючого органу" (арк. справи 30-31).
Відповідно до частини третьої статті 166 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) заяви, клопотання і заперечення подаються та розглядаються в порядку, встановленому цим Кодексом. У випадках, коли цим Кодексом такий порядок не встановлений, він встановлюється судом.
Таким чином, розгляд вказаного клопотання за встановленим судом порядком проведено у письмовому провадженні.
Вирішуючи клопотання представника відповідача, суд виходить з такого.
Частиною першою статті 12 КАС України визначено, що адміністративне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку позовного провадження (загального або спрощеного). Відповідно до положень статтей 12, 257 КАС України спрощене позовне провадження призначене для розгляду справ незначної складності та інших справ, для яких пріоритетним є швидке вирішення справи.
За визначенням пункту 20 частини першої статті 4 КАС України адміністративна справа незначної складності (малозначна справа) - адміністративна справа, у якій характер спірних правовідносин, предмет доказування та склад учасників тощо не вимагають проведення підготовчого провадження та (або) судового засідання для повного та всебічного встановлення її обставин
Відповідно до частин п`ятої та шостої статті 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін. Суд може відмовити у задоволенні клопотання сторони про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням сторін: 1) у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу; 2) якщо характер спірних правовідносин та предмет доказування у справі незначної складності не вимагають проведення судового засідання з повідомленням сторін для повного та всебічного встановлення обставин справи.
Аналіз зазначених положень КАС України дає підстави вважати, що прийняття рішення про призначення судового засідання з викликом (повідомленням) сторін є правом суду. Вказана норма не встановлює обов`язкового прийняття рішення про призначення судового засідання з викликом (повідомленням) сторін у разі наявності про це відповідного клопотання сторони.
Суд зауважує, що на момент відкриття провадження у даній судовій справі, ознайомившись із позовною заявою та доданими до неї доказами, суд дійшов переконання про необхідність її розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін. Інших заяв по суті справи, які б дали підстави суду з власної ініціативи перейти до розгляду даної судової справи з повідомленням (викликом) сторін - не надходило.
Водночас, у поданому клопотанні представник відповідача не наводить доводів, які свідчать про обґрунтовану необхідність здійснювати розгляд даної справи у судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін, позаяк при розгляді справи у письмовому провадженні - він позбавлений можливості спростувати обставини по суті справи та наділений правом навести свої пояснення у заявах по суті справи (відзив, заперечення), подаючи до суду будь-які інші письмові пояснення та докази на спростування доводів позивача.
Як показує практика Європейського суду з прав людини з питань гарантій публічного характеру провадження у судових органах в контексті пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, публічний розгляд справи може бути виправданим не у кожному випадку (рішення від 08.12.83 у справі "Axen v. Germany", рішення від 25.04.2002 року "Varela Assalino contre le Portugal"). Так, на думку Суду, у випадках, коли мають бути вирішені тільки питання права, то розгляд письмових заяв є доцільнішим, ніж усні слухання, і розгляд справи на основі письмових доказів є достатнім; заявник має надати переконливі докази на користь того, що для забезпечення справедливого судового розгляду після обміну письмовими заявами необхідно провести також усні слухання.
З огляду на викладене та беручи до уваги необґрунтованість заявленого клопотання, суд доходить до переконання про відсутність підстав для відступу від своїх висновків, наведених в ухвалі про відкриття провадження в адміністративній справі, в частині обраної судом форми провадження для розгляду та вирішення цієї справи.
Керуючись статтями 4, 12, 167, 248, 257, 262, 294 КАС України, суд
УХВАЛИВ:
В задоволенні клопотання представника відповідача про розгляд справи у судовому засіданні з викликом сторін у справі за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Тернопільській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень рішень від 09.08.2021 року № 00038830704 та № 00038840704, - відмовити.
Ухвала суду оскарженню не підлягає та набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 256 КАС України.
Головуючий суддя Мірінович У.А.