
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
23 вересня 2021 року Справа № 480/698/20
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Опімах Л.М.,
за участю секретаря судового засідання - Бондаренко Л.В.,
позивача - ОСОБА_1 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/698/20 за позовом ОСОБА_1 до Головного Управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними, скасування рішення, зобов`язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
У лютому 2020 року позивач звернувся до суду з адміністративним позовом, який підтримав в судовому засіданні, мотивуючи вимоги тим, що є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії, є інвалідом 2-ї групи за захворюванням, пов`язаним з наслідками Чорнобильської катастрофи. Згідно довідки до огляду МСЕК серії 10 ААВ 591017 відсоток втрати працездатності складає 60%. У період з 13.06.1986 по 22.06.1986 приймав участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в 30-кілометровій зоні.
Вважає, що призначена йому пенсія обраховується без врахування до суми обчисленого заробітку премії, передбаченої п.п.3 п.1 постанови Ради Міністрів УРСР від 10.06.1986 №207-7 в сумі 400 крб., та премії в розмірі 60% окладу згідно Положення про преміювання працівників відповідно до постанови Ради Міністрів СРСР та ВЦСПС від 05.06.1986 №665-195. У зв`язку з чим у листопаді 2019 року звернувся до відповідача із відповідною заявою про перерахунок пенсії, однак відповідач, всупереч Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", постанови Кабінету Міністрів України №1210 від 23.11.2011 "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", протиправно рішенням від 28.11.2019 відмовив у проведенні перерахунку пенсії позивачу.
У зв`язку з наведеним, просить визнати протиправною діяльність відповідача щодо не проведення йому перерахунку пенсії як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в 1986 році, інваліду 2 групи категорії 1 за період, починаючи з 28.11.2019 та зобов`язати відповідача провести перерахунок призначеної пенсії як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в 1986році з 13.06.1986 по 22.06.1986, інваліду 2 групи категорії 1, із розрахунку середнього заробітку, визначеного експертом, починаючи виплати з 28.11.2019.
Відповідач надав відзив на позов, у якому проти задоволення позовних вимог заперечив, зазначаючи, що відповідно до матеріалів пенсійної справи позивача, права для проведення перерахунку пенсії по інвалідності внаслідок захворювання отриманого при ліквідації аварії на ЧАЕС він не має. Так, умови, порядок призначення та мінімальні розміри пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання внаслідок Чорнобильської катастрофи, визначаються актами Кабінету Міністрів України з відповідних питань. Таким актом є Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 №1210.
За вказаним Порядком № 1210 заробітна плата для обчислення розміру пенсій вищезазначеній категорії осіб враховується в залежності від тривалості відпрацьованого ними часу у зоні відчуження. Так, відповідно до підпункту 4 пункту 3 Порядку № 1210 у разі, коли особа пропрацювала у зоні відчуження менше календарного місяця у 1986-1990 роках, за її бажанням пенсія може обчислюватися виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу у зоні відчуження, за весь фактично відпрацьований час, в одному із неповних календарних місяців роботи протягом цих років, без додавання суми заробітної плати за період роботи за межами зони відчуження. У такому разі заробітна плата за весь фактично відпрацьований час ділиться на число відпрацьованих днів, а одержана сума множиться на 25,4.
У будь-якому випадку підставою для обчислення пенсії в розмірі відшкодування фактичних збитків із заробітної плати є довідка про заробітну плату, одержану за дні роботи в зоні відчуження, що надається підприємством, установою чи організацією, де працювала особа, яка звертається за призначенням (перерахунком) пенсії, чи її правонаступником, та має бути видана на підставі первинних документів.
При цьому, основним документом, що визначає час виконання робіт по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС безпосередньо у зоні відчуження, є довідка форми № 122, яка видається на підставі первинних документів лише тими підприємствами, установами, організаціями, у складі яких працівник безпосередньо виконував роботи по ліквідації наслідків аварії.
Відповідно до постанови Держкомпраці СРСР і секретаріату ВЦРПС від 07.05.1986 № 1531/10-43 премія в зоні ЧАЕС виплачувалася відповідно до діючої на підприємстві схеми преміювання.
Згідно з довідкою Великописарівської райсанепідстанції позивачу премія в розмірі 400 крб. не виплачувалась і не нараховувалась, документи про додаткове нарахування 60 % від посадового окладу у матеріалах пенсійної справи відсутні, тому підстави для перерахунку пенсії відсутні.
В судове засідання відповідач не з`явився, про час і місце розгляду справи належним чином повідомлений.
Заслухавши позивача, дослідивши письмові матеріали справи та матеріали пенсійної справи позивача, суд вважає за необхідне в задоволенні позову відмовити, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії, є інвалідом 2-ї групи за захворюванням, пов`язаним з наслідками Чорнобильської катастрофи ( а.с.9, 24). Згідно довідки до огляду МСЕК серії 10 ААВ 591017 відсоток втрати працездатності складає 60% ( а.с.23). У період з 13.06.1986 по 22.06.1986 приймав участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в 30-кілометровій зоні, будучи направленим у відрядження відповдно до наказу Великописарівської райсанепідстанції, де працював водієм ( а.с. 10, 11-16, 19).
Після закінчення робіт позивач повернувся на постійне місце роботи, де йому була виплачена заробітна плата за виконання цих робіт. Згідно довідки установи позивачу була нарахована та виплачена за роботу у зоні відчуження, з якої визначається пенсія, у розмірі 900,08 рублів 64 коп. (а.с.21).
26.11.2019 позивач звернулася до відповідача з заявою про перерахунок пенсії згідно вимог постанови Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 року №1210 з додаванням до суми обчисленого заробітку премії передбаченої п.п.3 п.1 Постанови Ради Міністрів УРСР від 10.06.1986 року №207-7 в сумі 400крб. ( а.с.28).
Рішенням ГУ ПФУ в Сумській області від 28.11.2019 за №30 відмовлено позивачу в перерахунку пенсії, оскільки відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року №1210 підставою для обчислення пенсії в розмірі відшкодування фактичних збитків із заробітної плати є довідка про заробітну плату, одержану за дні роботи в зоні відчуження, що надається підприємством, організацією або їх правонаступником де працювала особа, яка звертається за призначенням (перерахунком) пенсії, видана на підставі первинних документів про оплату праці за роботу в зоні відчуження та за формою, затвердженою наказом Міністерства соціальної політики України від 12.10.2012 року № 644 "Про затвердження форми Довідки про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках". У зв`язку з тим, що ОСОБА_1 не надав такої довідки підстав для проведення перерахунку пенсії немає (а.с.29).
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що в даному випадку склалися між сторонами, суд виходить з наступного.
Відповідно до ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України, з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії), безсторонньо (неупереджено), добросовісно, розсудливо, з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації, пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія), з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення, своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Призначення та виплата пенсії категорії осіб, до якої відноситься позивач, здійснюється відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 №1058-IV (далі - Закон №1058-IV) з особливостями, встановленими Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 №796-XII (далі - Закон №796-ХІІ).
Згідно зі ст. 54 Закону №796-ХІІ пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв`язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986 - 1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно із законодавством.
Статтею 57 Закону № 796-XII визначено, що обчислення середньомісячного заробітку провадиться відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
Умови, порядок призначення та мінімальні розміри пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв`язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначаються актами Кабінету Міністрів України з відповідних питань (ч.3 ст. 54 Закону №796-ХІІ, чинної на час виникнення спірних правовідносин).
Постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 № 1210 "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (далі - Постанова КМУ №1210) затверджено Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (далі по тексту - Порядок №1210), який визначає механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв`язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статей 54, 57 і 57 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Відповідно до п.2 Постанови КМУ №1210 було постановлено Пенсійному фонду України забезпечити здійснення перерахунку пенсій, призначених особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, до набрання чинності цією постановою, за матеріалами пенсійних справ.
Позивач у поданій заяві від 26.11.2019 просить провести перерахунок пенсії на підставі Постанови КМУ №1210, однак, такий перерахунок на виконання п.2 Постанови КМУ №1210 позивачу за матеріалами пенсійної справи ще 01.01.2012 проведено, що підтверджується розпорядженням УПФУ у Великописарівському районі про перерахунок пенсії від 01.01.2012 (аркуші пенсійної справи 111-112).
Відповідно до п.п.1, 2 Порядку №1210 пенсії за бажанням осіб можуть призначатися виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу в зоні відчуження в 1986 - 1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків. Заробітна плата для обчислення пенсій враховується за будь-які 12 місяців підряд такої роботи.
Згідно з пп.3,4 п.3 Порядку № 1210 у разі, коли особа пропрацювала у зоні відчуження менш як 12 місяців підряд, пенсія обчислюється виходячи із заробітної плати за повні календарні місяці підряд у зоні відчуження (п.3); менше календарного місяця у 1986 - 1990 роках, за її бажанням пенсія може обчислюватися виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу у зоні відчуження, за весь фактично відпрацьований час, в одному із неповних календарних місяців роботи протягом цих років, без додавання суми заробітної плати за період роботи за межами зони відчуження. У такому разі заробітна плата за весь фактично відпрацьований час ділиться на число відпрацьованих днів, а одержана сума множиться на 25,4. Якщо дні роботи припали на вихідні і святкові дні, розрахунок заробітної плати проводиться у такому ж порядку, як і за роботу у робочі дні, а доплата за вихідні і святкові дні, нарахована за фактично відпрацьований час, з урахуванням установленої кратності додається до суми обчисленої заробітної плати (п.4).
Таким чином, у разі призначення пенсії із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986 - 1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, призначення пенсії та її розмір ставляться в залежність від заробітку, фактично отриманого працівником у період його роботи в зоні відчуження.
Позивач, обґрунтовуючи позовні вимоги, відмічає, що з 2012р. він отримує пенсію в заниженому розмірі, без повного врахування заробітку за час перебування в зоні ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, зокрема, без врахування премії, передбаченої п.п.3 п.1 постанови Ради Міністрів УРСР від 10.06.1986 №207-7 в сумі 400 крб., та премії в розмірі 60% окладу згідно Положення про преміювання працівників відповідно до постанови Ради Міністрів СРСР та ВЦСПС від 05.06.1986 №665-195.
Так, дійсно, пп.3,4 п.1 постанови Ради Міністрів УРСР і Укрпрофради від 10.06.1986 №207-7 визначено, що Рада Міністрів СРСР та ВЦРПС вирішили виділити в розпорядження Міністерства енергетики та електрифікації СРСР для заохочення працівників підприємств, організацій та установ, що беруть безпосередню участь в роботах, пов`язаних з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильської АЕС в розмірі 1млн. руб на місяць до повного завершення таких робіт. Розмір премії, що виплачується одному працівнику за рахунок вказаних коштів, не повинен перевищувати 400руб. на місяць. Також встановлено робітникам підприємств, організацій та установ, що виконують роботи, пов`язані з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС та запобіганню забруднення навколишнього середовища, додаткову оплату праці у нічний час у розмірі 35% годинної тарифної ставки (окладу) за кожний час роботи у нічний час та максимальний розмір премії - 60% тарифної ставки (окладу) на місяць (п.4 Постанови ВЦРПС Ради Міністрів СРСР від 05.06.1986 №655-195).
Водночас, як вбачається з матеріалів справи та визнавалось позивачем в судовому засіданні, премії у розмірі 400руб., а також у розмірі 60% за основним місцем роботи ОСОБА_1 не нараховувались та не виплачувались (а.с.162-168).
Проте, позивач, з посиланням на п. 6 Порядку №1201 зазначає, що відповідач самостійно повинен був включити розмір премії після проведеного розрахунку до суми обчисленого заробітку та здійснити перерахунок пенсії.
Дійсно, відповідно до п.6 Порядку №1210 в усіх випадках премія, передбачена підпунктом 3 пункту 1 постанови Ради Міністрів УРСР, Укрпрофради від 10 червня 1986 р. N207-7 (не більш як 400 карбованців на місяць), що була визначена умовами оплати праці для осіб, які безпосередньо брали участь у роботах, пов`язаних з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи і запобіганням забрудненню навколишнього природного середовища, після проведеного розрахунку додається до суми обчисленого заробітку.
Водночас, згідно із п.2.7, 2,10 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1 ( в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин, далі - Порядок №22-1) до заяви про перерахунок пенсії у зв`язку з урахуванням страхового стажу (заробітної плати) після призначення пенсії, у зв`язку зі зміною кількості членів сім`ї, а також в інших випадках, які спричиняють збільшення чи зменшення розміру пенсії, надаються документи, передбачені підпунктами 2 - 4 пункту 2.1, пунктом 2.6 цього розділу, серед яких індивідуальні відомості про застраховану особу за період з 01 липня 2000 року, або ж довідка про заробітну плату (дохід) по 30 червня 2000 року (додаток 1) із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам.
Довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами.
Схожі норми містяться в статті 15 Закону №796-XII, відповідно до якої видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами, організаціями (військоматами) або ж - регіональна комісія з визначення даних про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986 - 1990 роках, згідно п.8 Постанови Кабінету Міністрів України від 26.09.2012 №886 "Про комісії з визначення даних про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986 - 1990 роках" - у разі, коли підприємство, установу або організацію ліквідовано без правонаступника.
При цьому, відповідно до вказаного ж п.8 зазначеної Постанови Кабінету Міністрів України від 26.09.2012 №886 до заяви додаються копії особового рахунка, розрахунково-платіжної відомості, табуляграми з планом рахунків (розшифрованими кодами), колективного договору або положення про оплату праці, що були чинними на підприємстві, в установі чи організації у відповідний період, інших документів про умови та режим роботи підприємства та заявника (із зазначенням змін, підсумованого обліку робочого часу та облікового періоду - місяць, квартал тощо), наказів по підприємству, інших документів заявника; табеля обліку робочого часу заявника в зоні відчуження.
Аналіз наведених норм матеріального права дає підстави вважати, що єдиною і обов`язковою умовою для обчислення пенсії з урахуванням заробітної плати за період роботи до 1 липня 2000 року є підтвердження нарахування такої заробітної плати первинними документами, зокрема, виписками з особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працювала особа, яка звертається за пенсією.
Тобто, саме роботодавець (комісія), а не відповідач, має право видати довідку про розмір заробітної плати та у відповідності до даних, що містяться у первинних документах, що виплати позивачу сум за відповідний період.
Наведені вище висновки, викладені у даному рішенні, відповідають правовій позиції Верховного Суду, викладеної у постановах від 30.10.2018 у справі №369/7555/17, від 21.03.2019 у справі №367/2865/13-а, від 25.09.2018 у справі №539/1386/17, від 07.06.2018 у справі №588/818/17, від 20.12.2018 у справі №529/693/17.
Проте в матеріалах пенсійної справи відсутня довідка про заробітну плату за період приймання участі позивача у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у період з 13.06.1986 по 22.06.1986, виданою установою, з якої позивач був відряджений до м.Чорнобиль для проведення протиепідемічних заходів, в якій містились би відомості про нарахований розмір премії позивачу у вказаний період. В матеріалах пенсійної справи містяться лише довідки, в яких, відсутня інформація про нарахований розмір премії як у розмірі до 400рублів, так і в розмірі 60% тарифного окладу.
При цьому, як вбачається з заяви позивача, підставою для звернення позивача за перерахунком пенсії стало не включення у заробіток лише премії у розмірі 400 крб.
Таким чином, приймаючи до уваги, що пенсія позивачу розрахована відповідно до Порядку №1210 на підставі матеріалів пенсійної справи, а звертаючись до відповідача із заявою про перерахунок пенсії 26.11.2019 позивач не надав жодної нової довідки про заробітну плату за період в зоні відчуження, виданої роботодавцем чи комісією, відповідач приймаючи оскаржуване рішення про відмову у проведенні перерахунку діяв у відповідності до Порядку №22-1, Закону №796-XII, Порядку №1210, таке рішення відповідає критеріям правомірності, визначених в ч.2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України, а тому суд не вбачає підстав для задоволення позову та вважає необхідним у задоволенні позовних вимог відмовити у повному обсязі.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) до Головного Управління Пенсійного фонду України в Сумській області ( РНОКПП 21108013, вул.Пушкіна,1, м.Суми, 40009) про визнання дій протиправними, скасування рішення, зобов`язання вчинити дії - відмовити.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повне рішення складене 28 вересня 2021 року.
Суддя Л.М. Опімах