
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Симона Петлюри, 16/108, м. Київ, 01032, тел. (044) 235-95-51, е-mail: inbox@ko.arbitr.gov.ua
УХВАЛА
"27" вересня 2021 р. Справа № 911/1245/21
За кредиторською заявою Головного управління ДПС у Київській області
у справі № 911/1245/21
за заявою Товариства з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія «Інвестохіллс Веста»
до боржника Товариства з обмеженою відповідальністю «Регіональна енергетична компанія 1»
про банкрутство
Суддя Лутак Т.В.
Секретар судового засідання Мишак І.Ю.
Представники: згідно протоколу судового засідання
Обставини справи:
У провадженні господарського суду Київської області знаходиться справа № 911/1245/21 за заявою Товариства з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія «Інвестохіллс Веста» до боржника Товариства з обмеженою відповідальністю «Регіональна енергетична компанія 1» про банкрутство.
Ухвалою господарського суду Київської області від 24.05.2021 відкрито провадження у даній справі, введено мораторій на задоволення вимог кредиторів відповідно до ст. 41 Кодексу України з процедур банкрутства, введено процедуру розпорядження майном боржника та призначено розпорядником майна боржника – Товариства з обмеженою відповідальністю «Регіональна енергетична компанія 1» (09000, Київська область, Сквирський район, місто Сквира, вулиця Київська, будинок 36, офіс 3, ідентифікаційний код - 35231900) арбітражного керуючого Ткачука Олександра Вікторовича (свідоцтво про право на здійснення діяльності арбітражного керуючого № 113 від 04.02.2013; адреса: 08205, Київська область, місто Ірпінь, вулиця Чехова, будинок 14В, нежитлове приміщення № 31; ідентифікаційний номер – НОМЕР_1 ).
Офіційне оприлюднення повідомлення про відкриття провадження у справі про банкрутство Товариства з обмеженою відповідальністю «Регіональна енергетична компанія 1» здійснено 25.05.2021, номер публікації якого 66488.
До господарського суду Київської області звернулося Головне управління ДПС у Київській області із заявою б/н б/д (вх. № 19797/21 від 20.08.2021) про визнання грошових вимог до Товариства з обмеженою відповідальністю «Регіональна енергетична компанія 1» у розмірі 12 516, 87 грн. та включення їх до реєстру вимог кредиторів.
Ухвалою господарського суду Київської області від 30.08.2021 розгляд кредиторської заяви Головного управління ДПС у Київській області призначено на 09.09.2021 та зобов`язано Головне управління ДПС у Київській області, боржника і розпорядника майна боржника надати суду певні документи.
09.09.2021 до господарського суду Київської області від розпорядника майна боржника надійшло повідомлення вих. № 02-14/41 від 06.09.2021 (вх. № 21076/21 від 09.09.2021) про результати розгляду кредиторських вимог Головного управління ДПС у Київській області.
До господарського суду Київської області від Головного управління ДПС у Київській області надійшло клопотання б/н б/д (вх. № 21121/21 від 09.09.2021) про надання додаткового строку для подання витребуваних судом документів.
У судовому засіданні 09.09.2021 судом задоволено вищезазначене клопотання Головного управління ДПС у Київській області та оголошено перерву до 27.09.2021.
Присутній у судовому засіданні 27.09.2021 представник Головного управління ДПС у Київській області надав суду документи (вх. № 22525/21 від 27.09.2021), що витребовувалися ухвалою суду від 30.08.2021.
Так, у судовому засіданні 27.09.2021 розглядаються вимоги Головного управління ДПС у Київській області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Регіональна енергетична компанія 1».
Грошові вимоги Головного управління ДПС у Київській області обґрунтовані розрахунком податкового боргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Регіональна енергетична компанія 1», податковою декларацією з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2015 рік, актом № 741/15-30/35231900 від 16.06.2016 про результати камеральної перевірки даних, задекларованих у податковій звітності з плати за землю Товариства з обмеженою відповідальністю «Регіональна енергетична компанія 1» за 2016 рік, податковим повідомленням-рішенням № 0012461520 від 23.06.2016.
Загальна суму вимог Головного управління ДПС у Київській області становить 17 056, 87 грн., з яких:
- 11 496, 87 грн. – земельний податок з юридичних осіб за червень – грудень 2015 року згідно податкової декларації з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2015 рік;
- 1 020, 00 грн. - штрафні санкції згідно податкового повідомлення-рішення № 0012461520 від 23.06.2016;
- 4 540, 00 грн. - судовий збір, сплачений за подання заяви про визнання кредиторських вимог у даній справі.
Розпорядника майна боржника відповідно до повідомлення вих. № 02-14/41 від 06.09.2021 (вх. № 21076/21 від 09.09.2021) про результати розгляду кредиторських вимог відхилив повністю вимоги Головного управління ДПС у Київській області, оскільки вони заявлені поза межами строку позовної давності.
Суд, дослідивши матеріали справи, оцінивши подані докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на повному, всебічному і об`єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, вважає за необхідне зазначити таке.
Положеннями п. 1.1 ст. 1 Податкового кодексу України визначено, що Податковий кодекс України регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час адміністрування податків та зборів, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
Статтею 41 Податкового кодексу України передбачено, що податкові органи (центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, його територіальні органи) віднесено до переліку контролюючих органів, що здійснюють від імені держави функції контролю щодо дотримання законодавства з питань оподаткування, законодавства з питань сплати єдиного внеску, а також щодо дотримання іншого законодавства, контроль за виконанням якого покладено на центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, чи його територіальні органи.
Відповідно до положень ст. 46 Податкового кодексу України на платників податків покладено обов`язок з подання податкових декларацій контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі яких здійснюється нарахування (сплата) податкового зобов`язання.
У разі невиконання платником податків обов`язку щодо подання податкової звітності контролюючий орган в силу п. 102.1 ст. 102 Податкового кодексу України має право провести податкову перевірку та самостійно визначити суму грошових зобов`язань платника податків у випадках, визначених Податковим кодексом України, не пізніше закінчення 1095 дня, що настає за останнім днем граничного строку подання податкової декларації.
При цьому, п. 102.4 ст. 102 Податкового кодексу України встановлено граничний строк давності для стягнення контролюючим органом податкового боргу, нарахованого платнику податків за результатами проведення його податкової перевірки та/або самостійно визначеного платником податків у податковій декларації, у 1095 календарних днів з дня виникнення податкового боргу.
Так, п. 102.1 ст. 102 Податкового кодексу України надано право контролюючому органу, крім випадків, визначених п. 102.2 цієї статті, провести перевірку та самостійно визначити суму грошових зобов`язань платника податків у випадках, визначених цим Кодексом, не пізніше закінчення 1095 дня (2555 дня - у разі проведення перевірки операції відповідно до статей 39 і 39 2 цього Кодексу), що настає за останнім днем граничного строку подання податкової декларації, звіту про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації, визначеної пунктом 133.4 статті 133 цього Кодексу, та/або граничного строку сплати грошових зобов`язань, нарахованих контролюючим органом, а якщо така податкова декларація була надана пізніше, - за днем її фактичного подання. Якщо протягом зазначеного строку контролюючий орган не визначає суму грошових зобов`язань, платник податків вважається вільним від такого грошового зобов`язання (в тому числі від нарахованої пені), а спір стосовно такої декларації та/або податкового повідомлення не підлягає розгляду в адміністративному або судовому порядку.
У разі подання платником податку уточнюючого розрахунку до податкової декларації або уточнюючої декларації контролюючий орган має право визначити суму податкових зобов`язань в межах поданих уточнень, за такою податковою декларацією протягом 1095 днів (2555 дня - у разі проведення перевірки відповідно до статей 39 і 39 2 цього Кодексу) з дня подання уточнюючого розрахунку (декларації).
У разі виявлення за результатами перевірки порушень інших вимог податкового законодавства, безпосередньо не пов`язаних з декларуванням податкових зобов`язань платником податків, а також порушень вимог іншого, крім податкового, законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, контролюючий орган, крім випадків, визначених п. 102.2 цієї статті, має право самостійно визначити суму штрафних санкцій (фінансових санкцій, штрафів) платника податків не пізніше 1095 дня з дня вчинення відповідного правопорушення.
З місцевих податків та/або зборів, за якими передбачено подання річної податкової декларації, контролюючий орган, крім випадків, визначених п. 102.2 цієї статті, має право за результатами перевірки самостійно визначити суму грошових зобов`язань, у разі виявлення ним за результатами перевірки заниження суми визначеного платником податків податкового зобов`язання з цих податків, не пізніше закінчення 1095 дня, що настає за останнім днем граничного строку сплати цих податків, визначених відповідними розділами цього Кодексу.
У п. 102.4 ст. 102 Податкового кодексу України передбачено, що у разі якщо грошове зобов`язання нараховане контролюючим органом до закінчення строку давності, визначеного у п. 102.1 цієї статті, податковий борг, що виник у зв`язку з відмовою у самостійному погашенні такого грошового зобов`язання, може бути стягнутий протягом наступних 1095 календарних днів з дня виникнення податкового боргу. Якщо платіж стягується за рішенням суду, строки стягнення встановлюються до повного погашення такого платежу або визначення боргу безнадійним.
Пункт 101.1 ст. 101 Податкового кодексу України визначає, що списанню підлягає безнадійний податковий борг, у тому числі пеня та штрафні санкції, нараховані на такий податковий борг. Як зазначено в п. 101.2 цієї статті, під терміном «безнадійний податковий борг» розуміється, зокрема, податковий борг платника податків, у тому числі податкового агента, стосовно якого минув строк давності, встановлений п. 102.4 ст. 102 цього Кодексу.
Системний аналіз зазначених норм дозволяє зробити висновок про те, що Податковим кодексом України встановлено граничний строк для визначення контролюючим органом розміру податкового боргу, який починається за наслідком прийняття рішення податкового органу або самостійного декларування боржником податкових зобов`язань, та не може перевищувати 1095 календарних днів з моменту самостійного декларування податкових зобов`язань або прийняття відповідного рішення про нарахування податкового боргу контролюючим органом, по закінченню яких він уже не може вживати заходів до стягнення податкової заборгованості у будь-якому порядку (судовому чи позасудовому), оскільки за наслідком закінчення цього строку податкове зобов`язання визнається безнадійним в силу ст. 101 Податкового кодексу України, а борг підлягає списанню в обов`язковому порядку. Цей строк є спеціальним строком давності для звернення контролюючого органу до платника податків з вимогою про погашення податкового боргу та застосовується імперативно (в силу закону). Списання безнадійного податкового боргу, яким є податковий борг платника податків, щодо якого минув строк давності у 1095 днів, здійснюється контролюючим органом самостійно на підставі даних автоматизованої інформаційної системи станом на день виникнення безнадійного податкового боргу.
При розгляді грошових вимог контролюючого органу до боржника, як платника податків, заявлених на підставі податкових повідомлень-рішень, прийнятих за наслідками проведення податкових перевірок боржника, господарському суду належить перевірити дотримання контролюючим органом спеціального строку давності заявлення до стягнення з боржника податкового боргу, який у п. 102.4 ст. 102 Податкового кодексу України встановлено у 1095 календарних днів з дня його виникнення та застосування якого є імперативним. Якщо протягом зазначеного строку (1095 днів) контролюючий орган не визначає суму грошових зобов`язань, платник податків вважається вільним від такого грошового зобов`язання (в тому числі від нарахованої пені), а спір стосовно такої декларації та/або податкового повідомлення не підлягає розгляду в адміністративному або судовому порядку.
Таким чином, у разі спливу 1095 денного строку з дня виникнення податкового боргу, такий борг визнається безнадійним та підлягає списанню, у тому числі пеня та штрафні санкції, а відтак з того часу у контролюючого органу відсутнє право вживати будь-які заходи щодо стягнення такої суми боргу.
Аналогічний правовий висновок викладений у постановах Верховного Суду від 19.05.2020 у справі № 43/75-15/7-б та від 23.02.2021 у справі № 904/6275/15.
Разом з тим, суд звертає увагу, що за своєю правовою природою строки позовної давності, передбачені статтями 256, 257, 267 Цивільного кодексу України, відрізняються від строку давності стягнення податкового боргу згідно із ст. 102 Податкового кодексу України, який є строком існування відповідного податкового зобов`язання, по закінченню якого воно припиняється в силу закону та є неможливим вжиття будь-яких заходів з його погашення.
З матеріалів справи вбачається, що вимоги Головного управління ДПС у Київській області у розмірі 11 496, 87 грн. – земельний податок з юридичних осіб за червень – грудень 2015 року виникли на підставі податкової декларації з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2015 рік, а вимоги у розмірі 1 020, 00 грн. - штрафні санкції виникли на підставі податкового повідомлення-рішення № 0012461520 від 23.06.2016, при цьому вказані вимоги заявлені Головним управлінням ДПС у Київській області до суду 18.08.2021, тобто після спливу 1095-денного строку стягнення зазначеного боргу, що має наслідком визнання цього боргу безнадійним та списання в обов`язковому порядку і виключає можливість визнання таких вимог у процедурі банкрутства як грошових вимог кредитора.
З огляду на вищевикладене, враховуючи встановлені судом фактичні обставини та надані сторонами документи, вимоги Головного управління ДПС у Київській області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Регіональна енергетична компанія 1» підлягають відхиленню.
Крім того, у зв`язку з відхиленням кредиторських вимог Головного управління ДПС у Київській області, сплачений ним судовий збір покладається на заявника та не відшкодовується.
Таким чином, суд відхиляє повністю вимоги Головного управління ДПС у Київській області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Регіональна енергетична компанія 1» у розмірі 17 056, 87 грн.
Керуючись статтями 2, 45 Кодексу України з процедур банкрутства та ст. 234 Господарського процесуального кодексу України, суд
УХВАЛИВ:
1. Відхилити повністю вимоги Головного управління ДПС у Київській області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Регіональна енергетична компанія 1».
2. Копію даної ухвали направити учасникам у справі про банкрутство.
Ухвала набирає законної сили відповідно до ст. 235 Господарського процесуального кодексу України та може бути оскаржена в порядку, передбаченому статтями 255-257 Господарського процесуального кодексу України.
Ухвалу підписано 29.09.2021.
Суддя Т.В. Лутак