
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 293/1499/21
Провадження № 2-а/293/18/2021
29 вересня 2021 рокусмт Черняхів
Черняхівський районний суд Житомирської області в складі головуючого судді Збаражського О.М., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення,-
В С Т А Н О В И В :
І. СУТЬ СПРАВИ
1.1. 12.07.2021 ОСОБА_1 (далі також - позивач) звернувся до Черняхівського районного суду Житомирської області із адміністративним позовом до Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області (далі також - відповідач), в якому просив скасувати постанову про накладення адміністративного стягнення №527-ДК/0152По/08/01/-21 від 08.07.2021 про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст.53-3 КУпАП, накладення штрафу в розмірі 340,00 грн, та закрити справу про адміністративне правопорушення.
1.2. Позов обґрунтовувався тим, що відповідно до наказу в.о. начальника Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області від 21.05.2021 проведено перевірку дотримання вимог законодавства при використанні товариством земельної ділянки кадастровий номер 1821185400:10:003:0468. 25.06.2021 інспектором Горбатюком О.А. складено акт обстеження земельної ділянки №527ДК/202/10/01/21 та акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства за об`єктом - земельної ділянки №527ДК/519/09/01/21, якими встановлено, що ТОВ "Лезниківський кар`єр" використовує земельну ділянку площею 1,6100 га на підставі договору оренди землі №3 від 12.09.2019, укладеного із Хорошівською райдержадміністрацією Житомирської області строком до 05.03.2039. У ході виїзду на місце розташування земельної ділянки встановлено, що на ній проведено роботи по зняттю та перенесенню грунтового покриву (родючого шару грунту) для промислової розробки родовища, без спеціального дозволу Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області. 25.06.2021 внесено припис, відповідно до якого позивачу приписано отримати дозвіл на зняття та перенесення грунтового покриву земельної ділянки або привести її у придатний стан та провести нормативну грошову оцінку даної земельної ділянки. 30.06.2021 відносно позивача складено протокол про адміністративне правопорушення №527-ДК/0167П/07/01-21 про вчинення правопорушення передбаченого ст.53-3 КУпАП та п. и) ч.1 ст.211 ЗК України. Постановою про накладення адміністративного стягнення №527-ДК/0152По/08/01/-21 від 08.07.2021, позивача визнано винним у вчиненні правопорушення передбаченого ч.1 ст.53-3 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 340,00 грн. Позивач, посилаючись на те, що відповідно до п.п. в) ч.2 ст.168 ЗК України землекористувачі не мають права здійснювати зняття та перенесення грунтового покриву земельних ділянок без спеціального дозволу, крім випадків видобування корисних копалин загальнодержавного значення, а з дозволу на користування надрами №1771 від 05.03.1999, акту про надання гірничого відводу №3502 від 19.08.2019 вбачається, що вказана земельна ділянка використовується для добування корисних копалин загальнодержавного значення, а тому в силу вимог п. в) ч.2 ст.168 ЗК України спеціальний дозвіл органів Держгеокадастру в такому випадку не потрібен, тому просив скасувати постанову про накладення адміністративного стягнення №527-ДК/0152По/08/01/-21 від 08.07.2021 та закрити справу про адміністративне правопорушення.
ІІ. ПРОЦЕДУРА та ПОЗИЦІЇ СТОРІН
2.1. 13.07.2021 ухвалою суду позовну заяву ОСОБА_1 залишено без руху, надано строк для усунення недоліків.
2.2. 16.07.2021 позивачем на виконання вимог ухвали суду від 13.07.2021 надано уточнений адміністративний позов з додатками.
2.3. 19.07.2021 ухвалою Черняхівського районного суду Житомирської області відкрито провадження у адміністративній справі №293/1499/21, розгляд справи призначено у порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
2.4. Копію ухвали відповідач отримав 17.08.2021, що підтверджується трекінгом «№1230102598449» Укрпошти.
2.5. 15.09.2021 на адресу суду надійшов відзив на позовну заяву. Заперечуючи позовні вимоги представник відповідача вказує, що наказом Головного управління від 21.05.2021 №527-ДК зобов`язано здійснити державний контроль за дотриманням земельного законодавства, використанням та охороною земель. Місцем вчинення правопорушення є частина земельної ділянки за кадастровим номером 1821185400:10:003:0468. Зазначає, що кадастровий номер є індетифікатором земельної ділянки, за яким можна встановити її точне місце розташування. В свою чергу площа земельної ділянки, на якій вчинено правопорушення, визначалася безпосередньо інспектором при виїзді на місцевість. На момент перевірки спеціальний дозвіл Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області на зняття і перенесення грунтового покриву (родючого шару грунту) та/або робочий проект землеустрою на частину вищевказаної земельної ділянки на площу 1,6100 га ТОВ "Лезниківський кар`єр" в особі в.о. керівника ОСОБА_1 не отримано, не розроблено, що є порушенням ст.ст.168, 211 Земельного кодексу України. У випадках, визначених підпунктами "а","б", і "в" ст.168 Земельного кодексу України зняття, перенесення грунтового покриву земельних ділянок здійснюється виключно на підставі робочого проекту землеустрою. У ТОВ "Лезниківський кар`єр" відсутній спеціальний дозвіл на зняття і перенесення грунтового покриву, а також не розроблений робочий проект землеустрою. Просить відмовити у задоволенні позову.
2.6. Відповідь на відзив надійшла до суду 14.09.2021. Позивач зазначає, що протокол про вчинення адміністративного правопорушення не є безумовним доказом його вчинення. Відповідачем не надано документів, що підтверджують аналіз грунту, обсяг зняття такого грунту, в яких ділянках, фото та відео фіксація цього факту у матеріалах перевірки відсутні. Зазначає, що відповідачем не доведено факт зняття родючого шару грунту, що взагалі виключає подію правопорушення. Щодо відсутності спецдозолу відповідача або робочого проекту, то з огляду на приписи п.в) ч.2 ст. 168 Земельного кодексу України спеціальний дозвіл органів Держгеокадастру у цьому випадку не потрібний. Робочий проект землеустрою з рекультивації порушених земель земельної ділянки з кадастровим номером 1821185400:10:003:0468 ТОВ "Лезниківський кар`єр" був виготовлений ще у 2020 році. За таких обставин, оскільки факт правопорушення відповідачем не доведений, просить відмовити у позові.
2.7. Відповідач станом на 29.09.2021 заперечення до суду не надіслав.
2.8. Розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та виклику учасників справи (у письмовому провадженні), з особливостями, визначеними статтями 257-263 Кодексу адміністративного судочинства України, матеріали справи, з`ясувавши обставини справи в їх сукупності, перевіривши їх наявними в матеріалах справи і дослідженими доказами, суд дійшов наступних висновків.
ІІІ. ФАКТИЧНІ ОБСТАВИНИ СПРАВИ та ДОКАЗИ НА ЇХ ПІДТВЕРДЖЕННЯ
3.1. 12.09.2019 між Хорошівською районною державною адміністрацією Житомирської області та ТОВ "Лезниківський кар`єр" укладено договір оренди землі №3, зі змісту якого вбачається, що орендар приймає на підставі розпорядження голови Хорошівської районної адміністрації Житомирської області від 20.06.2017 №196 "Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки із зміною цільового призначення та надання в оренду земельної ділянки на території Топорищенської сільської ради" в строкове платне користування земельну ділянку несільськогосподарського призначення, яка знаходиться на території Топорищенської сільської ради Хорошівського району (поза межами населеного пункту) (а.с.26-29).
3.2. На підставі наказу № 527-ДК від 21.05.2021, державними інспекторами ГУ Держгеокадастру здійснено заходи державного контролю за дотриманням земельного законодавства, використанням та охороною земель усіх категорій і форм власності, родючості грунтів у Баранівському, Романівському, Ємільчинському, Новоград-Волинському, Пулинському районах (а.с.8-9).
3.3. За результатами перевірки старшими державними інспекторами у сфері державного контролю за використанням та охоронною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель у Житомирській області Михайловським Ю.Д. та Горбатюком О.А. 25.06.2021 складено акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства за об`єктом-земельної ділянки, за змістом якого в результаті перевірки встановлено, що ТОВ "Лезниківський кар`єр", в особі в.о. директора ОСОБА_1 використовує земельну ділянку за кадастровим номером 1821185400:10:003:0468 на підставі договору оренди землі №3 від 12.09.2019, на обумовленій земельній ділянці проведено роботи по зняттю та перенесенню грунтового покриву (родючого шару грунту) для промислової розробки Лезниківського родовища гранітів, без спеціального дозволу Головного управління Держгеокадастру на площу 1,6100 га, чим порушено вимоги ст.ст.168, 211 Земельного кодексу України (а.с.12-13).
3.4. 25.06.2021 державним інспектором у сфері державного контролю за використанням та охоронною земель у Житомирській області Горбатюком О.А. складено припис, яким позивача зобов`язано усунути порушення вимог земельного законодавства, отримати дозвіл на зняття та перенесення грунтового покриву земельної ділянки або привести земельну ділянку у придатний до використання стан та провести нормативно-грошову оцінку даної земельної ділянки (а.с.14-15).
3.5. 30.06.2021 державним інспектором у сфері державного контролю за використанням та охоронною земель і дотримання вимог законодавства України про охорону земель у Житомирській області Горбатюком О.А. складено протокол про адміністративне правопорушення про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст.53-3 КУпАП (а.с.18-19).
3.6. 08.07.2021 державним інспектором у сфері державного контролю за використанням та охоронною земель і дотримання вимог законодавства України про охорону земель у Житомирській області Горбатюком О.А. винесено постанову, якою ОСОБА_1 визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 53-3 КУпАП, та накладено на нього адміністративного стягнення у виді штрафу у розмірі 340 грн. (а.с.37-38).
3.7. На підставі договору №71 від 26.02.2020, укладеного між ТОВ "Лезниківський кар`єр" та ДП "Житомирський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою", у 2020 році було розроблено робочий проект землеустрою з рекультивації порушених земель (зняття, перенесення та збереження родючого шару грунту) земельної ділянки кадастровий номер 1821185400:10:003:0468) площею 3,4900 га ТОВ "Лезниківський кар`єр" на території Топорищенської сільської ради Хорошівського району Житомирської області.
ІV. НАЦІОНАЛЬНЕ ЗАКОНОДАВСТВО, ЩО ПІДЛЯГАЄ ЗАСТОСУВАННЮ
4.1. Статтею 14 Конституції України передбачено, що земля є основним національним багатством України та перебуває під особливою охороною держави.
4.2. Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
4.3. Відповідно до положень статті 1 КУпАП основним завданням цього Кодексу є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції та законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов`язків, відповідальності перед суспільством.
4.4. Відповідно до ст.187 Земельного кодексу України контроль за використанням та охороною земель полягає в забезпеченні додержання органами державної влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями і громадянами земельного законодавства України.
4.5. Згідно ч.1 ст.188 Земельного кодексу України державний контроль за використанням та охороною земель здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, а за додержанням вимог законодавства про охорону земель - центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів.
4.6. Статтею 4 Закону України "Про державний контроль за використанням та охороною земель" передбачено, що об`єктом державного контролю за використанням та охороною земель є всі землі в межах території України.
4.7. Згідно зі ст. 5 Закону України "Про державний контроль за використанням та охороною земель" державний контроль за використанням та охороною земель усіх категорій та форм власності здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин. Державний контроль за використанням та охороною земель також здійснюють виконавчі органи сільських, селищних, міських рад у межах повноважень, визначених законом, у разі прийняття відповідною радою рішення про здійснення такого контролю.
4.8. Пунктом 1 Положення про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру (Держгеокадастр) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра аграрної політики та продовольства і який реалізує державну політику у сфері національної інфраструктури геопросторових даних, топографо-геодезичної і картографічної діяльності, земельних відносин, землеустрою, у сфері Державного земельного кадастру, державного нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі в частині дотримання земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій і форм власності, родючості ґрунтів.
4.9. Частиною 1 статті 91 Земельного кодексу України визначено, що власники земельних ділянок зобов`язані:
а) забезпечувати використання їх за цільовим призначенням;
б) додержуватися вимог законодавства про охорону довкілля;
в) своєчасно сплачувати земельний податок;
г) не порушувати прав власників суміжних земельних ділянок та землекористувачів;
ґ) підвищувати родючість ґрунтів та зберігати інші корисні властивості землі;
д) своєчасно надавати відповідним органам виконавчої влади та органам місцевого самоврядування дані про стан і використання земель та інших природних ресурсів у порядку, встановленому законом;
е) дотримуватися правил добросусідства та обмежень, пов`язаних з встановленням земельних сервітутів та охоронних зон;
є) зберігати геодезичні знаки, протиерозійні споруди, мережі зрошувальних і осушувальних систем;
ж) за свій рахунок привести земельну ділянку у попередній стан у разі незаконної зміни її рельєфу, за винятком здійснення такої зміни не власником земельної ділянки, коли приведення у попередній стан здійснюється за рахунок особи, яка незаконно змінила рельєф.
4.10. За змістом ч. 2 ст. 116 ЗК України набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
4.11. Згідно зі ст. 168 Земельного кодексу України власники земельних ділянок та землекористувачі не мають права здійснювати зняття та перенесення ґрунтового покриву земельних ділянок без спеціального дозволу центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері здійснення державного нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі, крім випадків:
а) проведення робіт із буріння та облаштування нафтових і газових свердловин, будівництва, технічного обслуговування, ремонту і реконструкції нафтових і газових свердловин та пов`язаних з їх обслуговуванням об`єктів трубопровідного транспорту, виробничих споруд, під`їзних доріг, ліній електропередачі та зв`язку, підземних кабельних мереж енергозабезпечення;
б) проведення робіт, пов`язаних з ліквідацією та запобіганням аварійним ситуаціям на нафтових і газових свердловинах та пов`язаних з їх експлуатацією об`єктах трубопровідного транспорту, виробничих спорудах, під`їзних дорогах, лініях електропередачі та зв`язку, підземних кабельних мережах енергозабезпечення;
в) проведення робіт з дослідно-промислової розробки родовищ бурштину, інших корисних копалин загальнодержавного значення та/або видобування бурштину, інших корисних копалин загальнодержавного значення.
У випадках, визначених підпунктами "а", "б" і "в" цієї частини, зняття та перенесення ґрунтового покриву земельних ділянок здійснюються виключно на підставі робочого проекту землеустрою.
При здійсненні діяльності, пов`язаної з порушенням поверхневого шару ґрунту, власники земельних ділянок та землекористувачі повинні здійснювати зняття, складування, зберігання поверхневого шару ґрунту та нанесення його на ділянку, з якої він був знятий (рекультивація), або на іншу земельну ділянку для підвищення її продуктивності та інших якостей.
4.12. Згідно з визначенням, яке викладене в статті 1 Закону України "Про державний контроль за використанням та охороною земель", невиконання умов зняття, збереження і нанесення родючого шару ґрунту - невиконання або неякісне виконання обов`язкових заходів, передбачених затвердженою відповідно до законодавства проектною документацією, щодо знімання, збереження і нанесення родючого шару ґрунту, що призвело до його псування чи знищення.
4.13. Відповідно до статті 53-3 КУпАП встановлено адміністративну відповідальність за зняття та перенесення ґрунтового покриву земельних ділянок без спеціального дозволу, а також невиконання умов зняття, збереження і використання родючого шару ґрунту.
4.14. Загальні правила накладення стягнення за адміністративне правопорушення визначені статтею 33 КУпАП, за приписами якої стягнення накладається у межах, установлених цим Кодексом та іншими законами України. При накладенні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність.
V. МОТИВИ та ОЦІНКА СУДУ
5.1. Згідно оскаржуваної постанови Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області №527-ДК/0152По/08/01/-21 від 08.07.2021 вбачається, що ТОВ "Лезниківський кар`єр", в особі в.о. директора Лук`янчука І.Г. використовує земельну ділянку за кадастровим номером 1821185400:10:003:0468 на підставі договору оренди землі №3 від 12.09.2019, на обумовленій земельній ділянці проведено роботи по зняттю та перенесенню грунтового покриву (родючого шару грунту) для промислової розробки Лезниківського родовища гранітів, без спеціального дозволу Головного управління Держгеокадастру на площу 1,6100 га, чим порушено вимоги ст.ст.168, 211 Земельного кодексу України, у зв`язку з чим позивача визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 53-3 КУпАП, та накладено на нього стягнення у виді штрафу. Також, зазначається, що правопорушенням заподіяно шкоду в сумі 68774 грн. 37 коп. внаслідок зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) на земельній ділянці, яка розрахована відповідно до Методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття грунтового покриву (родючого шару грунту) без спеціального дозволу, затвердженої постановою КМУ від 25.07.2007 року № 963.
5.2. Адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність (стаття 9 КУпАП).
5.3. Суд звертає увагу, що притягнення особи до адміністративної відповідальності, можливе лише за наявності події адміністративного правопорушення та вини особи у його вчиненні, яка підтверджена належними доказами, з дотриманням принцип рівності і справедливості, правової визначеності, ясності правової норми, необхідної для забезпечення її застосування.
5.4. Статтею 53-3 Кодексу України про адміністративні правопорушення передбачено відповідальність за порушення зняття та перенесення ґрунтового покриву земельних ділянок без спеціального дозволу, а також невиконання умов зняття, збереження і використання родючого шару ґрунту. Тобто, об`єктом даного адміністративного проступку є суспільні відносини у сфері користування земельними ділянками. Об`єктивна сторона правопорушення виражається у знятті та перенесенні грунтового покриву земельних ділянок без спеціального дозволу, а також невиконання умов зняття, збереження і використання родючого шару грунту (формальний склад).
5.5. Стаття 53-3 Кодексу України про адміністративні правопорушення є бланкетною правовою нормою, має загальний зміст, тобто нормою, яка лише називає або описує правопорушення, а конкретизований зміст цієї норми передбачає певну деталізацію її положень іншими нормативно-правовими актами для встановлення саме тих ознак, які мають значення для правової кваліфікації за відповідною статтею. З вказаного слідує, що стаття 53-3 Кодексу України про адміністративні правопорушення, як бланкетна норма, відсилає до інших нормативно-правових актів, зокрема ст.211 Земельного кодексу України.
5.6. Відповідно до п. "и" ч.1 ст.211 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи несуть цивільну, адміністративну або кримінальну відповідальність відповідно до законодавства за таке порушення: невиконання умов знімання, збереження і нанесення родючого шару ґрунту.
5.7. З огляду на засади юридичної визначеності, предметом адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 53-3 КУпАП, є лише родючий шар ґрунту, оскільки лише щодо нього передбачено видачу спеціального дозволу.
5.8. Відповідно до ГОСТ 17.5.1.03-86 «Охорона природи. Землі. Класифікація вскришиних та вмістких порід для біологічної рекультивації земель» придатний родючий шар ґрунту класифікується як такий, що містить, зокрема більш ніж 1% гумусу для лісної та напівпустинної зон та більш ніж 2% - для степової та лісостепової зон.
5.9. Відповідно до п. в) ч.2 ст.168 Земельного Кодексу України власники земельних ділянок та землекористувачі не мають права здійснювати зняття та перенесення ґрунтового покриву земельних ділянок без спеціального дозволу центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері здійснення державного нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі, крім проведення робіт з дослідно-промислової розробки родовищ бурштину, інших корисних копалин загальнодержавного значення та/або видобування бурштину, інших корисних копалин загальнодержавного значення.
5.10. З матеріалів справи з`ясовано, що ТОВ "Лезниківський кар`єр" використовує земельну ділянку з кадастровим номером 1821185400:10:003:0468, що знаходиться на території Топорищенської сільської ради Хорошівського району Житомирської області на підставі договору оренди землі №3 від 12.09.2019 укладеного між Хорошівською районною державною адміністрацію Житомирської області та ТОВ "Лезниківський кар`єр" (а.с.26-29).
5.11. Як вбачається з п.5.1 договору оренди №3 від 12.09.2019 земельна ділянка 1821185400:10:003:0468 передається в оренду для промислової розробки Лезниківського родовища гранітів на підставі належного орендареві спеціального дозволу на користування надрами №1771 від 05.03.1999.
5.12. Зі спеціального дозволу на користування надрами №1771 від 05.03.1999, акту надання гірничого відводу №3502 від 19.08.2019 вбачається, що вказана земельна ділянка площею 1,6100 га розташована в межах гірничого відводу та використовується для добування корисних копалин загальнодержавного значення (граніту). На підставі договору №71 від 26.02.2020, укладеного між ТОВ "Лезниківський кар`єр" та ДП "Житомирський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою", у 2020 році було розроблено робочий проект землеустрою з рекультивації порушених земель (зняття, перенесення та збереження родючого шару грунту) земельної ділянки кадастровий номер 1821185400:10:003:0468) площею 3,4900 га ТОВ "Лезниківський кар`єр" на території Топорищенської сільської ради Хорошівського району Житомирської області.
5.13. Судом встановлено, що відповідачем не надано доказів на підтвердження обов`язку позивача отримувати спеціальний дозвіл на зняття та перенесення ґрунтового покриву, а також не надано доказів, що ґрунтовий покрив названої земельної ділянки характеризується родючістю (з вмістом гумусу в ґрунті більш ніж 2%).
5.14. Крім того, у план-схемі земельної ділянки, що міститься в Акті обстеження земельної ділянки від 25.06.2021 № 527-ДК/519/АД/09/01/21 (а.с. 12-13), зазначено земельну ділянку площею 3,016 га: кадастровий номер 1821185400:10:003:0468. Також в даній план-схемі вказана земельна ділянка площею 1,6100 га.
5.15. За таких обставин, враховуючи відсутність даних обмінного файлу, каталогу координат, журналу польових обмірів, таблиці дирекційних кутів і ліній, неможливо встановити, про яку саме частину земельної ділянки йдеться в постанові про накладення адміністративного стягнення.
5.16. Згідно з ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
5.17. Особливості провадження у справах з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень щодо притягнення до адміністративної відповідальності визначені статтею 286 Кодексу адміністративного судочинства України. Відповідно до частини 3 цієї статті за наслідками розгляду даної категорії справ суд має право: залишити рішення суб`єкта владних повноважень без змін, а позовну заяву без задоволення; скасувати рішення суб`єкта владних повноважень і надіслати справу на новий розгляд до компетентного органу (посадової особи); скасувати рішення суб`єкта владних повноважень і закрити справу про адміністративне правопорушення; змінити захід стягнення в межах, передбачених нормативним актом про відповідальність за адміністративне правопорушення, з тим, однак, щоб стягнення не було посилено.
5.18. У пункті 110 рішення Європейського суду з прав людини «Компанія "Вестберґа таксі Актіеболаґ" та Вуліч проти Швеції" (Vastberga taxi Aktiebolag and Vulic v. Sweden № 36985/97) Суд визначив, що "…адміністративні справи мають бути розглянуті на підставі поданих доказів, а довести наявність підстав, передбачених відповідними законами, для призначення штрафних санкцій має саме суб`єкт владних повноважень".
5.19. Відповідно до ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
5.20. Відповідачем по справі, як суб`єктом владних повноважень, не виконано покладеного на нього обов`язку щодо доказування правомірності прийняття оскаржуваної постанови.
VI. ВИСНОВОК СУДУ
6.1. Аналізуючи наведені правові норми та обставини справи, суд приходить до висновку, що з оскаржуваної постанови Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області №527-ДК/0152По/08/01/-21 від 08.07.2021, якою ОСОБА_1 визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого статтею 53-3 КУпАП, не вбачається, що посадовою особою ГУ Держгеокадастру у Житомирській області, під час розгляду справи про адміністративне правопорушення з`ясовано, за яких обставин та на підставі чого відбулось зняття ґрунту, тобто інспектором не встановлено даних обставин і останні не підтверджені належними доказами (показаннями свідків, пояснення самого ОСОБА_1 , фото, відео, тощо), не досліджено факт наявності родючого шару грунту та пов`язаність причин відсутності родючого шару грунту з умисною поведінкою позивача, наявність розробленого у 2020 році робочого проекту землеустрою не враховано, тому суд дійшов висновку, що оскаржувана постанова винесена з порушенням норм матеріального права, не може залишатися в силі та підлягає скасуванню, а провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за статтею 53-3 КУпАП підлягає закриттю за відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
VIІ. ЩОДО СУДОВИХ ВИТРАТ
7.1. Відповідно до ч. 1 ст. 132 КАС України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи. В матеріалах справи міститься квитанція від 12.07.2021 про сплату судового збору на суму 454,00 грн.
7.2. Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись статтями 19, 72-77, 241-246, 257, 262, 268-272, 286 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
У Х В А Л И В :
Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити.
Cкасувати постанову державного інспектора у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель у Житомирській області Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області Горбатюка Олександра Анатолійовича №527-ДК/0152По/08/01/-21 від 08 липня 2021 року про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 53-3 КУпАП, та накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу в розмірі 340,00 грн., а справу про адміністративне правопорушення закрити за відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань з Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області судовий збір у розмірі 454 (чотириста п`ятдесят чотири) грн. 00 коп., сплачений позивачем за подання адміністративного позову.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційні скарга на судове рішення подається протягом десяти днів з дня його проголошення до Сьомого апеляційного адміністративного суду.
Позивач:
ОСОБА_1
ІНФОРМАЦІЯ_1 ,
зареєстроване місце проживання за адресою:
АДРЕСА_1
РНОКПП НОМЕР_1
Відповідач:
Головне управління Держгеокадастру
у Житомирській області
місцезнаходження за адресою:
м. Житомир, вул. Довженка, 45
код ЄДРПОУ 39765513
Суддя О.М. Збаражський