
Справа №336/6788/21
Провадження № 3/336/2707/21
П О С Т А Н О В А
Іменем України
22.09.2021 р. м. Запоріжжя
Суддя Шевчекнківського районного суду м.Запоріжжя Карабак Л.Г., розглядаючи матеріали, що надійшли від 8 прикордонного загону Державної прикордонної служби України, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, уродженця м. Дніпропетровська, мешкає та зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , працюючого у ТОВ «Скло – дизайн», протягом року не піддавався адміністративному стягненню за вчинення адміністративного правопорушення, зміст ст. 268 КУпАП роз`яснено, клопотань не надходило,
за ст. 204-1 ч. 1 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
В С Т А Н О В И В:
15.08.2021 року о 08:30 в пункті пропуску міжнародного авіаційного сполучення Запоріжжя (м. Запоріжжя, вул.Блакитна, 41) прикордонним нарядом при перевірці документів було виявлено гр. ОСОБА_1 , який порушив вимоги ст. 12 Закону України «Про Державний кордон України», що виразилося у спробі перетину державного кордону України буз відповідних документів, а саме по недійсному закордонному паспорту громадянина України, дія якого закінчилася 28.07.2018 року, відносно нього було складено протокол про адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 204-1 КУпАП України.
ОСОБА_1 в судове засідання явився, щодо притягнення його до адміністративної відповідальності заперечував пояснивши, що він 15.08.2021 року дійсно при перетині кордону України на паспортному контролі пред`явив закордонний паспорт, дія якого закінчилася в 2018 році, але це сталося ненавмисно, його дружина помилково взяла із собою цей паспорт, але він має дійсний паспорт для виїзду за кордон. У своїх діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 204-1 КУпАП, не вбачає, у притягненні її до адміністративної відповідальності просить відмовити.
До матеріалів адміністративної справи були додані наступні докази: протокол про адмінправопорушення ПдРУ №159177 від 15.08.2021 року; рапорт інспектора прикордонного контролю Максима Ройя; довідка – витяг з бази даних ІТС «Гарт – 5» впс «Запоріжжя» про те, що ОСОБА_1 не притягався до відповідальності за порушення законодавства України про державний кордон; копія паспорту на ім`я ОСОБА_1 , який був дійсний по 18.07.2021 року, пояснення ОСОБА_1 дані ним під час складання протоколу.
Вивчивши матеріали справи та заслухавши пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, суд прийшов до висновку, що у діях ОСОБА_1 наявний склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 204-1 КУпАП, виходячи з наступного.
Притягнення особи до адміністративної відповідальності можливе лише при наявності в її діях складу адміністративного правопорушення, обов`язковими елементами якого є: об`єкт, об`єктивна сторона, суб`єкт, суб`єктивна сторона (вина). Відсутність хоча б одного із вказаних елементів виключає склад правопорушення взагалі, а порушена справа підлягає закриттю.
У відповідності до ст. 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв`язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.
Частина 1 ст. 204-1 КУпАП передбачає відповідальність за перетинання або спробу перетинання державного кордону України будь-яким способом поза пунктами пропуску через державний кордон України або в пунктах пропуску через державний кордон України без відповідних документів або за документами, що містять недостовірні відомості про особу, чи без дозволу відповідних органів влади.
Тобто обов`язковою ознакою об`єктивної сторони правопорушення є зокрема і спроба перетинання кордону по паспорту громадянина України для виїзду за кордон, який є недійсним з огляду на строк його дії.
З матеріалів справи вбачається та ОСОБА_1 не оспорюється, що він 15.08.2021 року пред`явив для перетину держаного кордону України паспорт громадянина України для виїзду за кордон дія якого закінчилася 28.07.2021 року.
Об`єктивна сторона правопорушення, передбаченого статтею 204-1 КУпАП, полягає у перетинанні або спробі перетинання державного кордону України будь-яким способом поза пунктами пропуску через державний кордон України або в пунктах пропуску через державний кордон України без відповідних документів або за документами, що містять недостовірні відомості про особу, чи без дозволу відповідних органів влади. Відповідно до вимог Закону України «Про державний кордон України» перетинання державного кордону України здійснюється на шляхах сполучення через державний кордон з додержанням встановленого порядку.
Суб`єктивна сторона правопорушення визначається ставленням до наслідків і характеризується наявністю вини у формі умислу.
Зокрема, відповідно до ст. 12 Закону України «Про державний кордон України» пропуск осіб, які перетинають державний кордон України, здійснюється органами Державної прикордонної служби України за дійсними документами на право в`їзду на територію України або виїзду з України.
Частинами 2 та 3 ст. 6 Закону України «Про прикордонний контроль» від 05.11.2009 року за №1710-VI, який визначає умови перетинання державного кордону України, передбачено, що початком здійснення прикордонного контролю, зокрема, особи, є момент подання особою паспортного, інших визначених законодавством документів для перевірки уповноваженій службовій особі Державної прикордонної служби України. Пропуск осіб через державний кордон здійснюється уповноваженими службовими особами Державної прикордонної служби України за дійсними паспортними документами, а у передбачених законодавством України випадках також за іншими документами.
Відповідно до положень ст. 7 вищенаведеного Закону паспортні та інші документи громадян України, іноземців та осіб без громадянства, які перетинають державний кордон, перевіряються уповноваженими службовими особами Державної прикордонної служби України з метою встановлення їх дійсності та приналежності відповідній особі. При цьому з`ясовується наявність або відсутність підстав для тимчасової відмови особі у перетинанні державного кордону. У ході перевірки документів уповноважені службові особи Державної прикордонної служби України використовують технічні засоби контролю для пошуку ознак підробки у документах, здійснюють пошук необхідної інформації у базах даних Державної прикордонної служби України, а також за результатами оцінки ризиків проводять опитування осіб, які прямують через державний кордон.
Крім того, за п. 14 ч. 1 ст. 1 вказаного закону перевірка документів - дослідження уповноваженими службовими особами Державної прикордонної служби України паспортного та інших документів фізичних осіб, які перетинають державний кордон, з метою встановлення їх дійсності та приналежності відповідній особі, а також дослідження за результатами оцінки ризиків документів, що стосуються транспортних засобів, вантажів.
Відтак, кожна особа при проходженні паспортного контролю самостійно надає органам Державної прикордонної служби України документ, який надає їй право на перетин державного кордону України. У зв`язку з чим саме цей документ і підлягає перевірці працівниками прикордонної служби з метою встановлення його дійсності та приналежності відповідній особі. Таким чином, працівники прикордонної служби позбавленні можливості здійснити перевірку будь-якого іншого документу, який не був безпосередньо наданий особою при проходженні останнім паспортного контролю для посвідчення своєї особи. ОСОБА_1 пред`явив для перевірки недійсний паспорт, при цьому він мав впевнитися у дійсності та належності документів, які посвідчують особу або надають певне право. Наявність у нього дійсного паспорту, який він не пред`явив для контролю тому, що забув вдома не могла бути врахована посадовою особою, яка здійснює паспортний контроль і не звільняє його від відповідальності.
Відповідно до приписів ст. 12 Закону України «Про державний кордон України» та диспозиції ч. 1 ст. 204-1 КУпАП паспорт, який пред`явлений ОСОБА_1 на контроль є недійсним, дійсного паспорту не надано також і в судовому засіданні.
Крім того, відповідно до п. 2 постанови Кабінету Міністрів України № 57 від 27.01.1995 року «Про порядок перетину Державного кордону України громадянами України» перетинання громадянами України державного кордону здійснюється в пунктах пропуску через державний кордон та пунктах контролю, якщо інше не передбачено законом, за одним з таких документів, що дають право на виїзд з України і в`їзд в Україну: 1) паспорт громадянина України для виїзду за кордон; 2) дипломатичний паспорт; 3) службовий паспорт; 4) проїзний документ дитини; 5) посвідчення особи моряка; 6) посвідчення члена екіпажу.
У розумінні п. 12 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про прикордонний контроль» від 05.11.2009 р. може бути пред`явлений лише паспортний документ виданий уповноваженими державними органами України, що підтверджує громадянство, посвідчує особу пред`явника, дає право на в`їзд або виїзд з держави і визнаний Україною, дійсний на момент пред`явлення.
За таких обставин ОСОБА_1 необхідно піддіти покаранню в межах санкції статті обвинувачення у виді мінімального штрафу (двісті неоподатковуваних мінімумів доходів громадян) із сплатою судового збору.
Керуючись ст.ст. 247 ч. 1 п. 1, 251, 252, 283 КУпАП, ст. ст. 1, 6, 7 Закону України «Про прикордонний контроль» від 05.11.2009 року за №1710-VI, ст. 12 Закону України «Про державний кордон України» від 04.11.1991р., -
П О С Т А Н О В И В:
Визнати винним ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 204-1 КУпАП, та накласти на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що дорівнює 3 400,00 грн.
Штраф підлягає сплаті за наступними реквізитами:
адміністративні штрафи та інші санкції
Отримувач - ГУК у Запор.обл. 21081100
Код отримувача (ЄДРПОУ) – 37941997
Код банку отримувача (МФО) - 899998
Банк отримувача - Казначейство України (ЕАП)
Номер рахунку (IBAN) – UА558999980313060106000008479
Код класифікації доходів бюджету –21081100
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір у розмірі 454,00 грн.
Судовий збір сплачується за наступними реквізитами:
отримувач коштів: ГУК у м. Києві/м. Київ/22030106
Код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37993783
Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП)
Рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001
Код класифікації доходів бюджету: 22030106
Відповідно до положень ч.1 ст. 307 КУпАП штраф має бути сплачений не пізніш як через п`ятнадцять днів з дня вручення постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п`ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
Згідно із ч. 2 ст. 308 КУпАП у порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті КУпАП та зазначеного у постанові про стягнення штрафу.
Постанова може бути оскаржена в 10-денний строк до Запорізького апеляційного суду.
Суддя: