
ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
____________
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 вересня 2021 р.м. ХерсонСправа № 540/2248/21 Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Варняка С.О., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Головного управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі до Горностаївського комбінату комунальних підприємств про стягнення коштів з рахунків платника податків у банках та стягнення коштів за рахунок готівки в рахунок погашення податкового боргу,
встановив:
Звернувшись до суду, позивач посилається на те, що за результатами здійснення фінансово - господарської діяльності за відповідачем обліковується податковий борг на загальну суму 247750,63 грн. До боржника застосовувалися заходи стягнення визначені Податковим кодексом України від 02.12.2010 № 2755-VI. Проте, ці заходи не призвели до погашення податкового боргу відповідачем.
Позивач просить стягнути кошти з рахунків Горностаївського комбінату комунальних підприємств у банках, що його обслуговують та кошти за рахунок готівки в рахунок погашення податкового боргу на загальну суму 247750,63 грн., у тому числі:
- по рентній платі за користування надрами для видобування корисних копалин загальнодержавного значення на суму 211437,38 грн.;
- по штрафним санкціям за порушення законодавства про патентування, за порушення норм регулювання обігу готівки та про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг на суму 36313,25 грн.
Ухвалою від 24.05.2021 року позовну заяву було залишено без руху та встановлено строк для усунення її недоліків.
Позивач вимоги суду виконав, недоліки позову усунув.
Ухвалою від 06.07.2021 року відкрито провадження в адміністративній справі та вирішено справу розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Відповідач відзиву на позовну заяву суду не надав.
Згідно з приписами ст. 258 КАС України суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Враховуючи викладене, суд розглядає дану справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Дослідивши докази, суд встановив такі обставини.
Горностаївський комбінат комунальних підприємств (код ЄДРПОУ 03355293) - юридична особа, зареєстрована Горностаївською районною державною адміністрацією Херсонської області 10.12.1997 року за № 14891080002000249, взята на облік до Головного управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі 10.12.1997 року за № 546.
За результатами здійснення фінансово-господарської діяльності за платником податків Горностаївським комбінатом комунальних підприємств (код ЄДРПОУ 03355293) обліковується податковий борг на загальну суму 247750,63 грн., а саме:
податковий борг по рентній платі за користування надрами для видобування інших корисних копалин загальнодержавного значення у сумі 211437,38 грн.;
податковий борг по штрафним санкціям за порушення законодавства про патентування, за порушення норм регулювання обігу готівки та про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг у сумі 36313,25 грн.
Податковий борг по рентній платі за користування надрами для видобування інших корисних копалин загальнодержавного значення у сумі 211437,38 грн. виник починаючи з 19.08.2019 року за рахунок несплати грошових зобов`язань, які нараховані згідно:
- податкової декларації з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин за 2 квартал 2019 року від 08.08.2019 року № 9173608269 на суму 55987,20 грн., з якої залишок несплаченої суми складає 16685,23 гривень;
- податкової декларації з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин за 3 квартал 2019 року від 11.11.2019 року № 9264262441 на суму 45934,00 гривень;
- розрахунку з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин (додаток 1 до податкової декларації з рентної плати) за 4 квартал 2019 року від 10.02.2020 року № 9334158982 на суму 12 910,25 гривень;
- уточнюючої податкової декларації з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин за 2 квартал 2017 року від 14.02.2020 року № 9334380617 про збільшення грошових зобов`язань на суму 994,00 гривень;
- податкової декларації з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин за 1 квартал 2020 року від 07.05.2020 роки № 9098181031 на суму 9635,61 гривень;
- податкової декларації з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин за 2 квартал 2020 року від 10.08.2020 року № 9192717488 на суму 24731,57 гривень;
- податкової декларації з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин за 3 квартал 2020 року від 09.11.2020 року № 9291159186 на суму 29873,67 гривень;
- податкової декларації з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин за 4 квартал 2020 року від 08.02.2021 року № 9371819846 на суму 31617,77 гривень;
- податкового повідомлення-рішення від 19.08.2019 року № 0024165312 на суму 3000,00 грн., прийнятого на підставі акту перевірки від 07.08.2019 року № 001917/21-22-53-12/03355293;
- податкового повідомлення-рішення від 10.10.2019 року № 0000035312 на суму 17668,35 грн., прийнятого на підставі акту перевірки від 05.09.2019 року № 002050/21-22-53-12/03355293;
- податкового повідомлення-рішення від 18.06.2020 року № 0144515004 на суму 10205,64 грн., прийнятого на підставі акту перевірки від 18.05.2020 року № 007804/21-22-50-04/03355293;
Пеня, нарахована з 29.08.2019 року відповідно до положень ст.129 ПК України за період з 16.01.2019 по 26.11.2020, становить 8181,29 гривень.
Залишок непогашеного грошового зобов`язання становить 211437,38 гривень.
Податковий борг по штрафним санкціям за порушення законодавства про патентування, за порушення норм регулювання обігу готівки та про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг на суму 36313,25 грн. виник починаючи з 13.12.2018 року за рахунок несплати грошових зобов`язань, які нараховані згідно податкового повідомлення-рішення від 23.11.2018 року № 005721405 на суму 36313,25 грн., прийнятого на підставі акту перевірки від 13.11.2018 року № 0485/21/22/РРО/03355293.
Залишок непогашеного грошового зобов`язання становить 36313,25 гривень.
У зв`язку з виникненням заборгованості відповідачу була виставлена податкова вимога від 25.09.2017 року № 5607-17, відповідно до якої загальна сума податкового боргу платника податків станом на 24.09.2017 року становить 38430,63 грн.
Відповідно до витягів з інтегрованої картки платника податків та розрахунку виникнення податкового боргу заборгованість Горностаївського комбінату комунальних підприємств по рентній платі за користування надрами для видобування інших корисних копалин загальнодержавного значення становить 211437,38 грн., по штрафних санкціям за порушення законодавства про патентування, за порушення норм регулювання обігу готівки та про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг - 36313,25 грн.
Вирішуючи спір, суд застосовує такі норми права.
Згідно пп.16.1.4 п.16.1 ст.16 ПК України платник податків зобов`язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Відповідно до ст.36 ПК України податковим обов`язком платника податку визнається його обов`язок обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи. Такий обов`язок виникає у платника за кожним податком та збором, він є безумовним і першочерговим стосовно інших неподаткових обов`язків платника податків, крім випадків, передбачених законом.
Не підлягає оскарженню грошове зобов`язання, самостійно визначене платником податків (п.56.11 ст.56 ПК України).
Положеннями пп.54.3.5 п.54.3 ст.54 ПК України визначено, що контролюючий орган зобов`язаний самостійно визначити суму грошових зобов`язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від`ємного значення об`єкта оподаткування податком на прибуток або від`ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, або зменшення суми податку на доходи фізичних осіб, задекларовану до повернення з бюджету у зв`язку із використанням платником податку права на податкову знижку, якщо: дані перевірок щодо утримання податків у джерела виплати, в тому числі податкового агента, свідчать про порушення правил нарахування, утримання та сплати до відповідних бюджетів податків і зборів, передбачених цим Кодексом, у тому числі податку на доходи фізичних осіб таким податковим агентом.
Відповідно до п.54.5 ст.54 ПК України якщо згідно з нормами цієї статті сума грошового зобов`язання розраховується контролюючим органом, платник податків не несе відповідальності за своєчасність, достовірність і повноту нарахування такої суми, проте несе відповідальність за своєчасне та повне погашення нарахованого узгодженого грошового зобов`язання і має право оскаржити зазначену суму в порядку, встановленому цим Кодексом.
Порядок узгодження грошових зобов`язань, визначених контролюючим органом, врегульовано ст.56 ПК України. Так, згідно п.56.1 ст.56 ПК України рішення, прийняті контролюючим органом, можуть бути оскаржені в адміністративному або судовому порядку.
Пунктом 56.2 статті 56 ПК України визначено, що у разі коли платник податків вважає, що контролюючий орган неправильно визначив суму грошового зобов`язання або прийняв будь-яке інше рішення, що суперечить законодавству або виходить за межі повноважень контролюючого органу, встановлених цим Кодексом або іншими законами України, він має право звернутися до контролюючого органу вищого рівня із скаргою про перегляд цього рішення.
Відповідно до п.56.3 ст.56 ПК України скарга подається до контролюючого органу вищого рівня у письмовій формі (за потреби - з належним чином засвідченими копіями документів, розрахунками та доказами, які платник податків вважає за потрібне надати з урахуванням вимог пункту 44.6 статті 44 цього Кодексу) протягом 10 робочих днів, що настають за днем отримання платником податків податкового повідомлення-рішення або іншого рішення контролюючого органу, що оскаржується.
Скарга, подана із дотриманням строків, визначених пунктом 56.3 цієї статті, зупиняє виконання платником податків грошових зобов`язань, визначених у податковому повідомленні-рішенні (рішенні), на строк від дня подання такої скарги до контролюючого органу до дня закінчення процедури адміністративного оскарження. Протягом зазначеного строку податкові вимоги з податку, що оскаржується, не надсилаються, а сума грошового зобов`язання, що оскаржується, вважається неузгодженою (п.56.15 ст.56 ПК України).
Згідно п. 56.17 ст.56 ПК України процедура адміністративного оскарження закінчується: днем, наступним за останнім днем строку, передбаченого для подання скарги на податкове повідомлення-рішення або будь-яке інше рішення відповідного контролюючого органу у разі, коли така скарга не була подана у зазначений строк; днем отримання платником податків рішення відповідного контролюючого органу про повне задоволення скарги; днем отримання платником податків рішення центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику; днем звернення платника податків до контролюючого органу із заявою про розстрочення, відстрочення грошових зобов`язань що оскаржувались. День закінчення процедури адміністративного оскарження вважається днем узгодження грошового зобов`язання платника податків.
Приписами п.56.18 ст.56 ПК України визначено, що з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу, платник податків має право оскаржити в суді податкове повідомлення-рішення або інше рішення контролюючого органу у будь-який момент після отримання такого рішення. Рішення контролюючого органу, оскаржене в судовому порядку, не підлягає адміністративному оскарженню. При зверненні платника податків до суду з позовом щодо визнання протиправним та/або скасування рішення контролюючого органу грошове зобов`язання вважається неузгодженим до дня набрання судовим рішенням законної сили.
Підпунктом 14.1.39 пункту 14.1 статті 14 ПК України передбачено, що грошове зобов`язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов`язання та/або інше зобов`язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв`язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності та пеня.
Відповідно до п.14.1.175 п.14.1 ст.14 ПК України податковий борг - сума узгодженого грошового зобов`язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом.
Згідно п.57.3 ст.57 ПК України у разі визначення грошового зобов`язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у п.п.54.3.1-54.3.6 п.54.3 ст.54 вказаного Кодексу, платник податків зобов`язаний сплатити нараховану суму грошового зобов`язання протягом 10 робочих днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.
Оскільки узгоджені грошові зобов`язання не сплачені Горностаївським комбінатом комунальних підприємств у встановлений ПК України строк, вони стали податковим боргом платника податків у розумінні пп.14.1.175 п.14.1 ст.14 ПК України.
Пунктами 59.1, 59.5 статті 59 ПК України встановлено, що у разі коли у платника податків виник податковий борг, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення. У разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення. У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).
Контролюючим органом до боржника застосовувались заходи стягнення, зокрема, на виконання вимог ст.59 ПК України позивачем сформовано та направлено відповідачу податкову вимогу від 25.09.2017 року № 5607-17 на суму 38430,63 грн.
Згідно пп. 20.1.34 п. 20.1 ст. 20 ПК України контролюючі органи мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.
Відповідно до вимог абз.1 п. 95.3 ст. 95 ПК України стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Контролюючий орган на підставі рішення суду здійснює стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу за рахунок готівки, що належить такому платнику податків. Стягнення готівкових коштів здійснюється у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України (п. 95.4 ст. 95 ПК України).
Частиною 1 ст. 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Оскільки, позивачем надано до суду документи, які підтверджують несплачену відповідачем суму податкового боргу, а відповідач не надав суду доказів погашення вищевказаної суми податкового боргу, тому суд приходить до висновку щодо правомірності вимог податкового органу, як суб`єкта владних повноважень.
Керуючись статтями 9, 14, 73 - 78, 90, 242 - 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
Позовні вимоги задовольнити.
Стягнути кошти з рахунків Горностаївського комбінату комунальних підприємств (код ЄДРПОУ 03355293, вул. Шевченко, буд 133, смт. Горностаївка, Херсонська область, 74600) у банках, що його обслуговують та кошти за рахунок готівки в рахунок погашення податкового боргу на загальну суму 247750 (двісті сорок сім тисяч сімсот п`ятдесят) грн. 63 коп., а саме:
- по рентній платі за користування надрами для видобування корисних копалин загальнодержавного значення на суму 211437 (двісті одинадцять тисяч чотириста тридцять сім) грн. 38 коп. (отримувач - ГУК у Херсонській обл. /Горностаївська МТГ/ 13030100, код отримувача (ЄДРПОУ) - 37959517, банк отримувача - Казначейство України (ЕАП), номер рахунку - UА548999980333139366000021385, код бюджету - 13030100);
- по штрафним санкціям за порушення законодавства про патентування, за порушення норм регулювання обігу готівки та про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг на суму 36313 (тридцять шість тисяч триста тринадцять) грн. 25 коп. (отримувач - ГУК у Херсонській обл. /Горностаївська МТГ/ 21080900, код отримувача (ЄДРПОУ) - 37959517, банк отримувача - Казначейство України (ЕАП), номер рахунку - UА958999980313010104000021385, код бюджету - 21080900).
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П`ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення, при цьому відповідно до п.п. 15.5 п. 15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються через суд першої інстанції, який ухвалив відповідне рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя С.О. Варняк
кат. 111020300