
Справа № 127/9866/21
Провадження № 2/127/1738/21
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
(З А О Ч Н Е)
27 вересня 2021 року Вінницький міський суд Вінницької області
в складі: головуючого судді Воробйова В.В.,
за участю: секретаря Тріща Т.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Вінниці цивільну справу за позовом Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів, мотивуючи позовну заяву тим, що у Департаменті соціальної політики Вінницької міської ради перебуває на обліку відповідач, якій було призначено державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям з 01.06.2019 року.
У зв`язку з проведенням перевірки та повноти інформації, наданої відповідачем для отримання державної соціальної допомоги управлінням соціального захисту (Правобережне) департаменту соціальної перевірки було отримано відомості про джерела доходу. Так, із довідки про завантажені доходи від 09.10.2019 року стало відомо, що ОСОБА_1 отримала: з жовтня 2018 року по грудень 2018 року - 11550,00 грн. та з січня 2019 року по березень 2019 року - 12519,00 грн., в загальній сумі 24069,00 грн. заробітної плати ТОВ «ТАЙМ ФЕСТ». Про вказані доходи відповідач в декларації від 25.06.2019 року не вказала, внаслідок чого виникла переплата. ОСОБА_1 лише частково добровільно повернула переплату, тому позивач звернувся до суду з цим позовом та просить стягнути з неї на користь позивача надміру виплачені кошти державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям за період з червня 2019 року по листопад 2019 року в сумі 5842,82 грн., а також покласти на відповідача судові витрати.
В судове засідання представник позивача не з`явився, проте подав до суду заяву в якій зазначив, що позовні вимоги підтримує в повному обсязі та справу просив розглядати у його відсутність.
Згідно із ч. 3 ст. 211 ЦПК України, учасник справи має право заявляти клопотання про розгляд справи за його відсутності.
Відповідач в судове засідання не з`явилася, хоча про час, дату та місце судового розгляду повідомлялася належним чином, про причини неявки суд не повідомила. Заяв та заперечень від відповідача до суду не надходило.
Відповідно до ст. 280 ЦПК України, суд вважає можливим ухвалити заочне рішення у справі на підставі наявних у ній доказів, оскільки відповідач, належним чином повідомлений про дату, час і місце розгляду справи, не з`явився у судове засідання, про причини неявки не повідомив, не подав відзив і позивач не заперечує проти такого вирішення справи.
Суд, дослідивши матеріали цивільної справи, оцінивши докази в їх сукупності, дійшов висновку про те, що позов слід задовольнити з таких підстав.
Судом встановлено, що відповідачу відповідно до поданої нею заяви про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій та пільг від 25.06.2019 року (а.с. 4) та Декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги (а.с. 5), була призначена державна соціальна допомога малозабезпеченим сім`ям рішенням позивача від 16.07.2019 року: на період з 01.06.2019 року по 30.06.2019 року в розмірі 894,42 грн.; на період з 01.07.2019 року по 30.11.2019 року - 1029,68 грн. (а.с. 6).
Згідно поданої ОСОБА_1 заяви про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій та пільг, відповідача попереджено про відмову в призначенні або припинення виплати призначеної соціальної допомоги та/або повернення надміру нарахованих коштів у разі подання неповних чи недостовірних відомостей про доходи та майновий стан сім`ї (а.с. 4 зворіт).
В розділі ІІ Декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги «Доходи членів сім`ї або зареєстрованих у житловому приміщенні/будинку осіб, членів сім`ї, що проживають окремо (дружини, чоловіка, неповнолітніх дітей)» за період з грудня 2018 року до 31.05.2019 року зазначено дохід ОСОБА_1 - допомога при народженні та пенсія. Відповідачем власноручно зазначено про відсутність інших, належних її сім`ї доходів, за попередні 6 місяців (а.с. 5).
У зв`язку з проведенням перевірки та повноти інформації, наданої відповідачем для отримання державної соціальної допомоги управлінням соціального захисту (Правобережне) департаменту соціальної перевірки було отримано відомості про джерела доходу. Так, із довідки про завантажені доходи від 09.10.2019 року стало відомо, що ОСОБА_1 отримала: з жовтня 2018 року по грудень 2018 року - 11550,00 грн. та з січня 2019 року по березень 2019 року - 12519,00 грн., в загальній сумі 24069,00 грн. заробітної плати ТОВ «ТАЙМ ФЕСТ» (а.с. 9). Вказаний факт також підтверджується Актом про проведення звірки інформації про доходи, що внесені в декларацію для отримання державної соціальної допомоги та субсидії від 06.12.2019 року (а.с. 10) та відомостями з Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування від 23.12.2019 року (а.с. 11).
Відповідно до ст.ст. 1, 3 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям», державна соціальна допомога малозабезпеченим сім`ям - щомісячна допомога, яка надається малозабезпеченим сім`ям у грошовій формі в розмірі, що залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім`ї. Право на державну соціальну допомогу мають малозабезпечені сім`ї, які постійно проживають на території України.
Згідно ч. 10 ст. 4 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям», порядок призначення та виплати державної соціальної допомоги встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 № 250 затверджено Порядок призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, передбаченої Законом України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям».
Пунктами 2, 3 вказаного Порядку визначено, що державна соціальна допомога малозабезпеченим сім`ям (далі - соціальна допомога) призначається і виплачується у грошовій формі малозабезпеченим сім`ям, які постійно проживають на території України, мають середньомісячний сукупний дохід, нижчий від прожиткового мінімуму для сім`ї. Призначення і виплата соціальної допомоги здійснюються структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві та м. Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад за зареєстрованим місцем проживання або місцем фактичного проживання уповноваженого представника малозабезпеченої сім`ї.
Згідно п. 8 Порядку державна соціальна допомога малозабезпеченим сім`ям призначаються з місяця звернення на шість місяців. Для призначення допомоги подається в установленому порядку довідка про склад сім`ї та декларація про доходи та майновий стан (заповнюється на підставі довідок про доходи кожного члена сім`ї). При цьому допомога призначається на основі середньомісячного сукупного доходу сім`ї за останні шість місяців, що передують місяцю звернення, сукупного доходу осіб, які входять до складу сім`ї.
Згідно ч. 4 ст. 7 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям», якщо сім`єю навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на державну соціальну допомогу та на визначення її розміру, виплата призначеної державної соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому виявлено порушення. На наступний строк державна соціальна допомога може бути призначена не раніше ніж через шість місяців, починаючи з першого числа місяця виявлення порушення.
Згідно з п. 25 Порядку, виплата раніше призначеної соціальної допомоги припиняється, якщо сім`єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинули на встановлення права на соціальну допомогу і визначення її розміру, внаслідок чого були надмірно виплачені кошти, - з місяця, в якому виявлено порушення.
Відповідно до п. 28 Порядку, якщо сім`єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, органи праці та соціального захисту населення: визначають обсяг надміру виплачених коштів та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану сім`ї; повідомляють уповноваженого представника малозабезпеченої сім`ї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення; у разі врахування надміру виплачених коштів при виплаті соціальної допомоги у наступні періоди провадять щомісячні відрахування на підставі своїх рішень у розмірі не більш як 20 відсотків суми, що підлягає виплаті; у разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку.
Відповідно до ч. 1 ст. 1212 ЦК України, особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
Відповідно до ст. 1215 ЦК України, не підлягають поверненню безпідставно набуті допомоги, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.
За змістом зазначеної норми, допомога, в даному випадку державна соціальна допомога, не підлягає поверненню у випадку, якщо її виплата проведена юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки та відсутності недобросовісності з боку набувача.
Аналіз положень ст. 1215 ЦК України дає підстави для висновку про те, що за загальним правилом безпідставно набута особою допомога не підлягає поверненню, натомість закон встановлює два виключення з цього правила: по-перше, якщо її виплата є результатом рахункової помилки з боку особи, яка проводила цю виплату; по-друге, у разі недобросовісності з боку набувача.
Таким чином, повернення надмірно сплаченої суми державної соціальної допомоги передбачає стягнення зазначеної суми у випадку, якщо така надмірна сплата відбулась з вини набувача, а саме, через зловживання, зокрема у випадку надання недостовірної інформації або взагалі ненадання відповідної інформації.
З врахуванням викладеного, судом встановлено, що в поданій ОСОБА_1 декларації не задекларовано весь розмір її доходу, в зв`язку з чим, їй було надміру виплачено кошти у вигляді державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям у розмірі 6042,82 грн. (а.с. 12).
Окрім цього, відповідач була попереджена, що наведені нею відомості про доходи та майно, що вплинули або могли вплинути на прийняте рішення щодо надання соціальної допомоги будуть перевірені та дала на це згоду, про що свідчить її підпис у заяві до Управління від 25.06.2019 року. Також у заяві вона зобов`язалась повідомити управління в разі зміни обставин, що можуть вплинути на отримання допомоги. Між тим, відповідач при заповненні нею декларацій про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги від 25.06.2019 року в розділі ІІ Декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги «Доходи членів сім`ї або зареєстрованих у житловому приміщенні/будинку осіб, членів сім`ї, що проживають окремо (дружини, чоловіка, неповнолітніх дітей)» за період з грудня 2018 року по 31.05.2019 року зазначено дохід ОСОБА_1 - лише допомога при народженні та пенсія.
Також бланк заяви передбачає попередження громадянина про відмову в призначенні або припинення виплати призначеної соціальної допомоги та/або повернення надміру нарахованих коштів у разі подання неповних чи недостовірних відомостей про доходи та майновий стан сім`ї.
Відтак, відповідач знала про обставини, що можуть вплинути на отримання державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям та не повідомила позивача про них, що є зловживанням з її боку.
Отже, кошти в розмірі 6042,82 грн. підлягають безумовному поверненню відповідачем позивачу, як набуті без достатньої правової підстави.
Департаментом соціальної політики Вінницької міської ради листами від 15.01.2020 року, від 28.08.2020 року та від 19.02.2021 року запропоновано відповідачу повернути надміру виплачені кошти (а.с. 13, 14, 15).
Відповідно до копії квитанції №3 від 11.09.2020 року, відповідачем здійснено повернення надміру виплачених коштів державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям у сумі 200,00 грн (а.с. 16), в зв`язку з чим сума боргу складає 5842,82 грн.
Статтею 15 ЦК України визначено, що кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.
Згідно ч.ч. 1, 6 ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків встановлених ЦПК України. Докази не можуть ґрунтуватися на припущеннях.
При подачі позову до суду позивачем було сплачено судовий збір в розмірі 2270,00 грн., тому відповідно до ст. 141 ЦПК України, сума сплаченого судового збору підлягає стягненню з відповідача на користь позивача.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 1, 3, 4, 7 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям», п.п. 2, 3, 7, 8, 25, 28 Порядок призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, ст.ст. 15, 1212, 1213 ЦК України, ст.ст. 12, 13, 76-81, 89, 141, 263-265, 280-282, 284, 352, 354 ЦПК України, суд,-
В И Р І Ш И В :
Позов Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради надміру виплачені кошти державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям за період з червня 2019 року по листопад 2019 року в сумі 5842,82 грн. (п`ять тисяч вісімсот сорок дві гривні 82 коп.).
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради витрати на оплату судового збору в сумі 2270,00 грн. (дві тисячі двісті сімдесят гривень 00 коп.).
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана позивачем протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Відповідачем може бути подана заява про перегляд заочного рішення суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд, якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Позивач: Департамент соціальної політики Вінницької міської ради, місцезнаходження: 21100, м. Вінниця, вул. Соборна, 50, код ЄДРПОУ 38782790.
Відповідач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 .
Повний текст рішення суду складений 27.09.2021 року.
Суддя