
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
27 вересня 2021 року Справа № 480/5434/21
Сумський окружний адміністративний суд у складі судді - Осіпової О.О., розглянувши в письмовому провадженні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Державної податкової служби у Сумській області про визнання дій незаконними, визнання протиправними та скасування вимог,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Державної податкової служби у Сумській області, в якому просить:
- визнати протиправною та скасувати вимоги Головного управління Державної податкової служби у Сумській області про сплату боргу (недоїмки) №Ф-17175-13 від 23.02.2021 на суму 7 517,18 грн., від 18.05.2021 на суму 10 634,36 грн., від 08.06.2021 на суму 10 634,36 грн., а всього вимоги: № Ф-17175-13 від 23.02.2021, від 18.05.2021, від 08.06.2021, ураховуючи, що всі вимоги складені за наростаючим підсумком - на загальну суму 10 634,36 грн.
Ухвалою Сумського окружного адміністративного суду від 07 липня 2021 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
28.07.2021р. до суду надійшла заява від представника відповідача, в якій просить залишити позовну заяву без розгляду, оскільки, виходячи зі змісту ч.1, ч.2 ст.122 КАС України, п.4 ч.1 ст.6, ч.4 ст.25 Закону України від 08 липня 2010 року №2464-УІ «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування», платник єдиного внеску може оскаржити вимогу контролюючого органу та рішення щодо нарахування пені та застосування штрафів протягом 10 календарних днів з дня її отримання як із застосуванням процедури її адміністративного оскарження, так і без такої. Відповідно до п. 7 розділу VII Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 20 квітня 2015 року № 449 (зареєстрована в Міністерстві юстиції України 07.05.2015 за №508/26953) (далі -Інструкція №449) рішення про нарахування пені та застосування штрафів вважається надісланим (врученим) фізичній особі, якщо його вручено особисто такій фізичній особі або її законному представникові чи надіслано листом на її адресу за місцем проживання або останнім відомим місцем її перебування з повідомленням про вручення. Матеріалами справи підтверджується, що позивач отримав вимогу по ЄСВ від року 23.02.2021р. №Ф-17175-13 - 30.04.2021 року, вимогу по ЄСВ від 18.05.2021 року №Ф- 17175-13- 18.05.2021 року, а вимогу від 08.06.2021 року - 09.06.2021 року, проте він звернувся з позовом до суду 05.07.2021 року, тобто з пропуском десятиденного строку, визначеного частинами 4. 14 статті 25 Закону №2464, для оскарження вищевказаних вимог з єдиного внеску.
05.08.2021р. позивачем подана відповідь на відзив, в якій щодо клопотання представника відповідача про залишення позовної заяви без розгляду ОСОБА_1 зазначив, що, оскільки в Законі України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» не визначено детального та послідовного алгоритму дій платника податків у разі незадоволення результатами досудового оскарження та, як наслідок, не встановлено строків звернення до суду в такому випадку, то строк, протягом якого особа може звернутися до суду після застосування процедури досудового оскарження вимоги фіскального органу про сплату єдиного внеску, визначається ч.4ст.122 КАС України і становить три місяці з дня отримання платником рішення органу доходів і зборів вищого рівня, прийнятого за наслідками розгляду відповідної скарги. Отже, позивачем дотриманий встановлений адміністративним процесуальним законодавством строк на звернення до адміністративного суду з позовною заявою, оскільки вона направлена протягом трьох місяців з дня отримання платником рішення органу доходів і зборів вищого рівня, прийнятого за наслідками розгляду відповідної скарги та протягом десяті днів, що настають за днем_отримання останньої вимоги про сплату боргу від 08.06.2021. Проти задоволення залишення позовної заяви без розгляду ОСОБА_1 заперечував.
Розглянувши заяву представника відповідача про залишення позовної заяви без розгляду, суд зазначає наступне.
Частиною першою статті 122 КАС України встановлено, що позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Згідно з частиною третьою статті 122 КАС України для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Суд зазначає, що правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку, визначені Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" від 08.07.2010 № 2464-VI (далі - Закон № 2464-VI).
Так, єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок), за положеннями пункту 2 частини першої статті 1 Закону № 2464-VI - це консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов`язкового державного соціального страхування в обов`язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов`язкового державного соціального страхування.
Дія Закону № 2464-VI поширюється на відносини, що виникають під час провадження діяльності, пов`язаної із збором та веденням обліку єдиного внеску. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на зазначені відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону (частина перша статті 2 цього Закону).
Згідно з абз. 4, 5, 6 частини четвертої статті 25 Закону № 2464-VI платник єдиного внеску зобов`язаний протягом десяти календарних днів з дня надходження вимоги про сплату недоїмки сплатити суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею. У разі незгоди з розрахунком суми недоїмки платник єдиного внеску узгоджує її з податковим органом шляхом оскарження вимоги про сплату єдиного внеску в адміністративному або судовому порядку. Скарга на вимогу про сплату єдиного внеску подається до податкового органу вищого рівня у письмовій формі протягом десяти календарних днів, що настають за днем отримання платником єдиного внеску вимоги про сплату єдиного внеску, з повідомленням про це податкового органу, який прийняв вимогу про сплату єдиного внеску. Не підлягають оскарженню зобов`язання зі сплати єдиного внеску, самостійно визначені платником.
Порядок узгодження сум недоїмки з єдиного внеску встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику (абзац 8 частини 4 статті 25 Закону №2464-VI).
Відповідно до абз. 9 частини четвертої статті 25 Закону № 2464-VI у разі якщо згоди з податковим органом не досягнуто, платник єдиного внеску зобов`язаний сплатити суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею протягом десяти календарних днів з дня надходження рішення відповідного податкового органу або оскаржити вимогу до податкового органу вищого рівня чи в судовому порядку.
У разі якщо платник єдиного внеску протягом десяти календарних днів з дня отримання вимоги не сплатив зазначені у вимозі суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею, не узгодив вимогу з податковим органом шляхом оскарження в адміністративному чи судовому порядку або не сплатив узгоджену суму недоїмки протягом десяти календарних днів з дня отримання узгодженої вимоги, податковий орган надсилає в порядку, встановленому законом, до підрозділу державної виконавчої служби узгоджену вимогу про сплату недоїмки в електронній формі (абз. 10 частини четвертої статті 25 Закону № 2464-VI).
Аналіз частини четвертої статті 25 Закону № 2464-VI свідчить про те, що законодавець визначив проміжок часу (10 днів), що настає з наступного дня після отримання платником вимоги, протягом якого особа має альтернативний порядок оскарження вимоги до податкового органу вищого рівня або до суду.
При цьому, Закон № 2464-VI не визначив детального та послідовного алгоритму дій платника податків у разі незадоволення результатами досудового оскарження та, як наслідок, не визначив строків звернення до суду в такому випадку. Послідовного застосування цього ж строку (10 днів) двічі поспіль у разі незадоволення скарги, поданої в адміністративному порядку, Закон не передбачив.
Натомість строк, протягом якого особа може звернутися до суду після застосування процедури досудового оскарження вимоги фіскального органу про сплату ЄСВ, визначений частиною четвертою статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України та складає три місяці з дня отримання платником ЄСВ рішення органу доходів і зборів вищого рівня, прийнятого за наслідками розгляду його скарги.
Дана позиція суду узгоджується з висновком Верховного Суду, викладеним у постанові від 05 травня 2020 року у справі № 520/9891/19.
Крім того 25 лютого 2021 року Верховний Суд у складі судової палати з розгляду справ щодо податків, зборів та інших обов`язкових платежів Касаційного адміністративного суду у справі № 580/3469/19 (провадження № К/9901/19568/20) сформулював правовий висновок, відповідно до якого строк, протягом якого особа може звернутися до суду після застосування процедури досудового оскарження вимоги фіскального органу про сплату єдиного внеску складає три місяці з дня отримання платником рішення органу доходів і зборів вищого рівня, прийнятого за наслідками розгляду відповідної скарги.
Таким чином, платник єдиного внеску може оскаржити вимогу контролюючого органу протягом 10 календарних днів з дня її отримання, а у разі застосування процедури її адміністративного оскарження протягом трьох місяців з дня отримання платником ЄСВ рішення органу доходів і зборів вищого рівня, прийнятого за наслідками розгляду його скарги.
Отже, встановлення дати отримання позивачем рішення органу доходів і зборів вищого рівня, прийнятого за наслідками розгляду його скарги є необхідним для визначення строку звернення до адміністративного суду з даним позовом.
Як зазначено у позовній заяві, ОСОБА_1 на адресу ДПС України були направлені скарги на спірні вимоги і за результатами розгляду зазначених скарг, позивачем 28.05.2021р. та 14.06.2021р. були отримані рішення №114483 від 24.05.2021р. та №12776 від 08.06.2021р. (а.с.19-25), якими скарги були залишені без задоволення.
Згідно із вхідним штампом на позовній заяві, позивач звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з даним позовом 22 червня 2021р. (а.с.1).
Враховуючи викладене, суд вважає, що строк звернення до суду не є пропущеним у даному випадку та відмовляє у клопотанні представника про залишення позовної заяви без розгляду.
У Х В А Л И В:
У задоволенні заяви представника відповідача про залишення позовної заяви без розгляду по справі № 480/5434/21 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Державної податкової служби у Сумській області про визнання дій незаконними, визнання протиправними та скасування вимог - відмовити.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею і оскарженню не підлягає.
Суддя О.О. Осіпова