
РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
і м е н е м У к р а ї н и
27 вересня 2021 року м. Рівне №460/2275/21
Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Нор У.М. розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом
ОСОБА_1 доУправління соціального захисту населення Сарненської районної державної адміністрації визнання протиправною відмову та зобов`язання вчинення певних дій., -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Управління соціального захисту населення Сарненської районної державної адміністрації Рівненської області, в якому просить суд:
визнати протиправною відмову відповідача у виплаті державної соціальної допомоги по втраті годувальника ОСОБА_2 за період з 01.04.2020 по 30.11.2020;
зобов`язати відповідача виплатити державну соціальну допомогу по втраті годувальника ОСОБА_2 за період з 01.04.2020 по 30.11.2020.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що після позбавлення батьківських прав ОСОБА_3 мала бути поновлена виплата державної соціальної допомоги дитині померлого годувальника та її мав отримати опікун малолітньої ОСОБА_2 . Вважає, що рішення про відмову відповідача у виплаті державної соціальної допомоги по втраті годувальника ОСОБА_2 є протиправним, а тому просилу суд задовольнити позовні вимоги.
Ухвалою суду від 20.04.2021 відкрито спрощене позовне провадження (у письмовому провадженні).
Позиція відповідача щодо позовних вимог висловлена ним у відзиві на позові відповідно до змісту якого він заперечував проти їхнього задоволення. Зазначав на обґрунтування такої позиції, що пунктом 11 Порядку призначення і виплату державної соціальної допомоги особам, які не мають права на пенсію, та особам з інваліднюстю і державної соціальної допомоги на огляд передбачено, що соціальна допомога призначається з дня звернення за допомогою. Вказав, оскільки заява за встановленою формою в період з квітня по листопад до управління не надходила, то відповідач діяв правомірно, а відмова прийнята на підставі, в межах повноважень та у спосію, що передбачені законами України. Просив у задоволенні позову відмовити повністю.
Відповідно до вимог частини четвертої статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Розглянувши матеріали та з`ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, суд встановив таке.
Розпорядженням голови Сарненської районної державної адміністрації Рівнен ської області від 02 грудня 2020 року за № 364 малолітній ОСОБА_2 було надано статус дитини, позбавленої батьківського піклування.
ОСОБА_2 набула статусу особи, позбавленої батьків ського піклування через те, що її батько ОСОБА_4 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 (свідоцтво про смерть серія НОМЕР_1 ), а матір - ОСОБА_3 була позбавлена батьківських прав (рішення Сарненського суду Рівненської області справа №572/632/20).
Відповідач на звернення служби у справах дітей Клесівської селищної ради №11-09/04 від 10.03.2020 повідомив листом від 23.03.2020 №01/05-03-6232 про припинення виплати ОСОБА_3 державної соціальної допомоги дитині померлого годувальника.
Розпорядженням голови Сарненської районної державної адміністрації Рівненської області № 378 від 03 грудня 2020 року було встановлено опіку над дитиною, позбавленою батьківського піклування та призначено ОСОБА_1 опікуном дитини - ОСОБА_2 .
29 грудня 2020 року ОСОБА_1 звернулася в Управління соціального захисту населення Сарненської районної державної адміністрації Рівненської області із заявою про врахування та виплату ОСОБА_2 державної соціальної допомоги по ітгагі годувальника за період з 01.04.2020 року по 30.11.2020 року.
14 січня 2021 року Управління соціального захисту населення Сарненської талонної державної адміністрації Рівненської області надала відповідь за №01/5-03-123 про відмову у задоволенні вимог.
Не погодившись з прийнятим рішенням відповідача про відмову у виплаті державної соціальної допомоги по втраті годувальника ОСОБА_2 за період з 01.04.2020 по 30.11.2020, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд приходить до наступного.
Правові засади надання державної соціальної допомоги особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю, а також надання державної соціальної допомоги на догляд визначаються Законом України «Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю» від 18.05.2004 №1727-ІV.
Законом України від 07.02.2017 №1836-VІІІ «Про внесення змін до деяких законів України щодо надання допомоги дітям померлого годувальника» (далі Закон №1836-VІІІ) внесено зміни до Закону України «Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю» в частині доповнення до переліку осіб, які мають право на отримання державної соціальної допомоги, такої категорії осіб, як діти померлого годувальника. Закон №1836-УІІІ набрав чинності 05.03.2017.
Крім того, Прикінцевими положеннями Закону №1836-УІІІ зобов`язано Кабінет Міністрів України у місячний строк з дня набрання чинності цим Законом привести свої нормативно-правові акти у відповідність із цим Законом.
Так, постановою Кабінету Міністрів України від 18.08.2017 №611 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 02.04.2005 №261» внесено зміни до Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю і державної соціальної допомоги на догляд, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02.04.2005 №261 (далі Порядок №261), які набули чинності з 31.08.2017.
Відповідно до пункту 11 Порядку №261 соціальна допомога призначається з дня звернення за допомогою. Соціальна допомога дитині померлого годувальника призначається з дати, що настає за днем смерті годувальника, якщо звернення за соціальною допомогою надійшло не пізніше ніж через 12 місяців з дня смерті годувальника. Днем звернення за призначенням соціальної допомоги вважається день прийняття органом соціального захисту населення заяви з усіма необхідними документами.
Відтак, з наведених норм слідує, що соціальна допомога дитині померлого годувальника призначається з дня звернення за допомогою, а днем звернення за призначенням соціальної допомоги вважається день прийняття органом соціального захисту населення заяви з усіма необхідними документами.
Як вбачається із матеріалів справи, 01.04.2020 Управлінням соціального захисту населення Сарненської районної державної адміністрації Рівненської області було припинено всі виплати, які нараховувалися ОСОБА_3 , в тому числі і виплату соціальної допомоги померлого годувальника.
04.01.2020, опікун ОСОБА_2 - ОСОБА_1 , звернулася до Управління соціального захисту населення Сарненської районної державної адміністрації Рівненської області про призначення державної соціальної допомоги померлого годувальника, у зв`язку із чим така допомога була призначена з 30.12.2020 по 11.03.2026.
Судом встановлено, що відповідно листа Управління соціального захисту населення Сарненської районної державної адміністрації Рівненської області державна соціальна допомога по втраті годувальника ОСОБА_2 за період з 01.04.2020 по 30.11.2020 нарахована та виплачена не була.
Суд зазначає, що в матеріалах справи відсутні докази звернння в період з 01.04.2020 по 30.11.2020 із заявою до Управлінням соціального захисту населення Сарненської районної державної адміністрації Рівненської області про призначення державної соціальної допомоги по втраті годувальника ОСОБА_2 .
Оскільки, відповідно до пункту 11 Порядку №261 соціальна допомога призначається з дня звернення за допомогою, то в Управління соціального захисту населення Сарненської районної державної адміністрації Рівненської області були відсутні правові підстави для виплати державної соціальної допомоги по втраті годувальника ОСОБА_2 за період з 01.04.2020 по 30.11.2020.
Окрім того, суд звертає увагу, що ні Законом України «Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю» (із внесеними змінами), ні постановами Кабінету Міністрів України від 02.04.2005 №261 та від 18.08.2017 №611 не передбачено обов`язку Управління самостійно призначати і виплачувати особі державну соціальну допомогу дитині померлого годувальника, а лише за заявою особи встановленої форми.
Відтак, враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що Управлінням соціального захисту населення правомірно відмовлено позивачу у виплаті державної соціальної допомоги по втраті годувальника ОСОБА_2 за період з 01.04.2020 по 30.11.2020.
Згідно ст.139 КАС України, сплачений при зверненні до суду з даним позовом судовий збір не підлягає поверненню позивачу.
Керуючись статтями 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В :
У задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до Управління соціального захисту населення Сарненської районної державної адміністрації (34502, Рівненська область, м.Сарни, вул.Демократична, 46, код ЄДРПОУ 03195398) визнання протиправною відмову та зобов`язання вчинення певних дій - відмовити .
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складений 27 вересня 2021 року
Суддя У.М. Нор