
РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
і м е н е м У к р а ї н и
16 вересня 2021 року м. Рівне №460/6703/21
Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді О.М. Дудар, за участю секретаря судового засідання А.М. Юрчук, сторін та інших осіб, які беруть участь у справі
позивача: представник Троянчук Д.М.,
відповідача: представник Кокіль І.П.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом
Товариства з обмеженою відповідальністю "Промресурс-1" доУправління Держпраці у Рівненській області про визнання протиправним та скасування наказу, В С Т А Н О В И В:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Промресурс-1" (далі - ТОВ "Промресурс-1", позивач) звернулося з позовом до Управління Держпраці у Рівненській області (далі - відповідач) про визнання протиправними та скасування наказу від 26.05.2021 №489 "Про анулювання дозволів №284.19.56 від 23.12.2019, №285.19.56 від 23.12.2019 виданих Товариству з обмеженою відповідальністю "Промресурс-1".
Позов обґрунтовано тим, що спірний наказ є протиправним, оскільки жодних належних та допустимих доказів недостовірності даних, що містяться у висновках експертизи, на підставі якої видано анульовані дозволи, відповідачем не наведено.
Ухвалою суду від 11.06.2021 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі та вирішено розгляд справи проводити за правилами загального позовного провадження, встановлено відповідачу строк для подання відзиву, призначено підготовче засідання на 08.07.2021.
07.07.2021 (у межах встановленого судом строку) Управлінням Держпраці у Рівненській області подано відзив на позовну заяву, згідно з яким спірний наказ є правомірним, оскільки за результатами проведення позапланового заходу державного контролю виявлено у поданих позивачем документах недостовірні відомості щодо виконання робіт підвищеної небезпеки або експлуатації (застосування) устаткування підвищеної небезпеки, на які видано дозвіл.
У підготовчому засіданні 08.07.2021 за клопотанням представника позивача оголошено перерву до 22.07.2021.
У підготовчому засіданні 22.07.2021 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті на 14.09.2021.
У судовому засіданні 14.09.2021 у зв`язку з витребуванням додаткових доказів оголошено перерву до 16.09.2021.
У судовому засіданні 16.09.2021 судовий розгляд закінчено ухваленням рішення суду.
Представник позивача у судовому засіданні позов підтримав повністю з підстав, викладених у позовній заяві. Просив позовні вимоги задовольнити повністю.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечила з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву. Просила у задоволенні позову відмовити повністю.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши письмові докази, суд встановив наступні фактичні обставини та відповідні їм правовідносини.
Судом встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю "Промресурс-1" (місцезнаходження: Україна, 33001, Рівненська обл., місто Рівне, вул.Поповича, будинок 42; ідентифікаційний код юридичної особи: 43178208) зареєстроване як юридична особа 16.08.2019 (номер запису: 16081020000015105). Основним видом економічної діяльності підприємства за КВЕД є 47.30 Роздрібна торгівля пальним.
Господарську діяльність ТОВ "Промресурс-1" здійснює, зокрема, на підставі виданих Управлінням Держпраці у Рівненській області дозволу від 23.12.2019 №284.19.56 на виконання робіт підвищеної небезпеки (діє з 23.12.2019 по 23.12.2024) та від 23.12.2019 №285.19.56 на експлуатацію машин, механізмів,, устаткування підвищеної небезпеки (діє з 23.12.2019 до 23.12.2024) (а.а.с.7-10).
У період з 15.04.2021 по 16.04.2021 на виконання доручення Прем`єр-міністра України Д.Шмигаля від 11.03.2021 №10033/1/1-21, окремого доручення т.в.о. голови Державної служби України з питань праці В.МСажієнка від 12.03.2021 №Д-124/1/5.3-21, відповідно до наказу Управління Держпраці у Рівненській області від 15.04.2021 №343 (а.с.30), направлення на проведення заходу державного нагляду (контролю) від 15.04.2021 №281-Н/09-27 (а.с.31) уповноваженими особами відповідача було проведено позаплановий захід державного нагляду (контролю) щодо додержання вимог законодавства у сферах охорони праці, промислової безпеки, гігієни праці, поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення у ТОВ "Промресурс-1".
За наслідками зазначеного позапланового заходу державного нагляду (контролю) Управлінням Держпраці у Рівненській області було складено акт від 16.04.2021 №262а/07-03 (а.с.32-39), у якому зафіксовано, зокрема наступні порушення:
- ч.1 ст.21 КЗпП України - не укладено трудовий договір з ОСОБА_1 (помічник заправщика) та ОСОБА_2 (оператор АЗС), які працювали та виконували трудові функції на АЗС 15.04.2021 о 12год. 15хв., що знаходиться по вул.Мельника, буд.25, м.Рівне (місце провадження господарської діяльності ТОВ "Промресурс-1";
- ч.3 ст.24 КЗпП України - 15.04.2021 о 12год. 15хв. посадовими особами ТОВ "Промресурс-1" допущено до роботи без укладення трудового договору, оформленого наказом чи розпорядженням власника або уповноваженого ним органу, та повідомлення центрального органу виконавчої влади з питань забезпечення формування та реалізації державної політики з адміністрування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування про прийняття працівника на роботу в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України - з ОСОБА_1 (помічник заправщика) та ОСОБА_2 (оператор АЗС), які працювали та виконували трудові функції на АЗС 15.04.2021 о 12год. 15хв., що знаходиться по вул.Мельника, буд.25, м.Рівне (місце провадження господарської діяльності ТОВ "Промресурс-1".
У зв`язку з цим, Управлінням Держпраці у Рівненській області було внесено ТОВ "Промресурс-1" припис про усунення виявлених порушень законодавства про працю від 16.04.2021 №262п/13-02/262а, згідно з яким позивачу потрібно усунути виявлені порушення до 30.04.2021 (а.а.с.40-41).
Надалі керівником Управлінням Держпраці у Рівненській області видано наказ від 26.05.2021 №489 "Про анулювання дозволів №284.19.56 від 23.12.2019, №285.19.56 від 23.12.2019 виданих Товариству з обмеженою відповідальністю "Промресурс-1" (а.а.с.42-43).
Наказ видано на підставі ч. 12 ст.21 Закону України "Про охорону праці", за виявлення у поданих роботодавцем документах недостовірних відомостей щодо виконання робіт підвищеної небезпеки та експлуатації (застосування) устаткування підвищеної небезпеки, на які видано дозволи, та відповідно до пунктів 17,18, 20 Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.10.2011 №1107, службової записки голови комісії - начальника відділу нагляду на ОПН та ГН Токарець Н.С. від 13.05.2021.
Вважаючи зазначений наказ протиправним, позивач звернувся з даним позовом до суду.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно зі ст.259 Кодексу законів про працю України (далі - КЗпП України), державний нагляд та контроль за додержанням законодавства про працю юридичними особами незалежно від форми власності, виду діяльності, господарювання, фізичними особами - підприємцями, які використовують найману працю, здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п.1 Положення про Державну службу України з питань праці, затвердженого постановою Кабінету міністрів України від 11.02.2015 №96 (далі - Положення №96), Державна служба України з питань праці (Держпраці) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, і який реалізує державну політику у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов`язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності, на випадок безробіття (далі - загальнообов`язкове державне соціальне страхування) в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.
Згідно з пп.16 п.4 Положення №96, Держпраці відповідно до покладених на неї завдань здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням законодавства у сфері охорони праці в частині безпечного ведення робіт, гігієни праці, промислової безпеки, безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, у тому числі з питань: монтажу, ремонту, реконструкції, налагодження і безпечної експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів виробництва і машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки.
Держпраці здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи, що їй підпорядковуються (п.7 Положення №96).
Управління Держпраці у Рівненській області є територіальним органом Державної служби України з питань праці - центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці та здійснює державний нагляд за додержанням законодавчих та інших нормативних актів про охорону праці (ст.ст.259, 260 КЗпП України, Положення про Державну службу України з питань праці, затверджене постановою Кабінету Міністрів України №96 від 11.02.2015, Положення про Управління Держпраці у Рівненській області, затверджене наказом Державної служби України з питань праці від 03.08.2018 №84).
Таким чином, Управління Держпраці у Рівненській області є органом, якому чинним законодавством надані владні управлінські функції щодо реалізації державної політики з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб визначені Законом України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" від 05.04.2007 №877-V (далі - Закон №877-V), який, зокрема, встановлює порядок, умови та вимоги до проведення заходів державного нагляду (контролю) у вигляді планових та позапланових заходів.
Визначення державного нагляду (контролю) міститься у статті 1 Закону №877-V та означає діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб`єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Абзацом 3 статті 1 Закону №877-V визначено, що заходи державного нагляду (контролю) - це планові та позапланові заходи, які здійснюються у формі перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та в інших формах, визначених законом.
Статтею 6 Закону №877-V передбачено, що підставою для здійснення позапланових заходів є, зокрема, доручення Прем`єр-міністра України про перевірку суб`єктів господарювання у відповідній сфері у зв`язку з виявленими системними порушеннями та/або настанням події, що має значний негативний вплив на права, законні інтереси, життя та здоров`я людини, захист навколишнього природного середовища та забезпечення безпеки держави.
Правові та організаційні засади функціонування дозвільної системи у сфері господарської діяльності і встановлює порядок діяльності дозвільних органів, уповноважених видавати документи дозвільного характеру, визначено Законом України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності" від 06.09.2005 №2806-IV.
Процедуру видачі або відмови у видачі, переоформлення, анулювання Держпраці та її територіальними органами дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки (далі - дозвіл) врегульовано Порядком видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.10.2011 №1107 (далі - Порядок №1107).
Також відносини щодо видачі суб`єктам господарювання дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки регламетовано Законом України "Про охорону праці" від 14.10.1992 №2694-XII (далі - Закон №2694-XII).
Відповідно до ч.3 ст.21 Закону №2694-XII, роботодавець повинен одержати дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки (далі - дозвіл). Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, видає дозволи на безоплатній основі на підставі висновку експертизи стану охорони праці та безпеки промислового виробництва суб`єкта господарювання, проведеної експертно-технічними центрами, які належать до сфери управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, або незалежними експертними організаціями, які забезпечують науково-технічну підтримку державного нагляду у сфері промислової безпеки та охорони праці. На застосування машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки виробник або постачальник устаткування підвищеної небезпеки отримує дозвіл до прийняття зобов`язань на постачання. Одержання дозволу не вимагається у разі експлуатації (застосування) устаткування підвищеної небезпеки, яке прийнято в експлуатацію з видачею відповідного сертифіката або щодо якого зареєстровано декларацію про готовність до експлуатації, а також у разі реєстрації машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці.
Порядок видачі дозволів або відмови в їх видачі, переоформлення, видачі дублікатів, анулювання дозволів центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, переліки видів робіт, машин, механізмів та устаткування підвищеної небезпеки, проведення або експлуатація (застосування) яких потребує отримання дозволу, та граничні розміри тарифів на проведення експертизи стану охорони праці та безпеки промислового виробництва суб`єкта господарювання, висновок якої є підставою для видачі дозволів, встановлюються Кабінетом Міністрів України (ч.4 ст.21 Закону №2694-XII).
За приписами ч.ч.13-14 ст.21 Закону №2694-XII, підставою для анулювання дозволу є: заява роботодавця або уповноваженої ним особи про анулювання дозволу; припинення юридичної особи (злиття, приєднання, поділ, перетворення або ліквідація) або підприємницької діяльності фізичною особою - підприємцем; виявлення у поданих роботодавцем документах недостовірних відомостей щодо виконання робіт підвищеної небезпеки або експлуатації (застосування) устаткування підвищеної небезпеки, на які видано дозвіл; повторне порушення вимог законодавства про охорону праці під час виконання робіт підвищеної небезпеки або експлуатації (застосування) устаткування підвищеної небезпеки, на які видано дозвіл; виникнення аварії, вибуху, пожежі, нещасного випадку, якщо в акті розслідування встановлено, що причиною такої події стало недодержання вимог законодавства про охорону праці під час виконання робіт підвищеної небезпеки або експлуатації (застосування) устаткування підвищеної небезпеки, на які видано дозвіл; створення перешкод під час проведення посадовими особами центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, або його територіального органу перевірки додержання вимог законодавства про охорону праці під час виконання робіт підвищеної небезпеки або експлуатації (застосування) устаткування підвищеної небезпеки, на які видано дозвіл.
Перелік підстав для анулювання дозволу, наведений у частині дванадцятій цієї статті, є вичерпним.
Про анулювання дозволу роботодавець повідомляється у письмовій формі із зазначенням підстав щодо анулювання цього дозволу протягом п`яти днів з дня прийняття рішення органом, який видав дозвіл
Отже, однією з підстав для анулювання виданого дозволу на виконання робіт та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки визначено виявлення у поданих роботодавцем документах недостовірних відомостей щодо виконання робіт підвищеної небезпеки або експлуатації (застосування) устаткування підвищеної небезпеки, на які видано дозвіл; повторне порушення вимог законодавства про охорону праці під час виконання робіт підвищеної небезпеки або експлуатації (застосування) устаткування підвищеної небезпеки, на які видано дозвіл.
Пунктом 17 Порядку №1107, дозвіл може бути анульований у випадках, передбачених статтею 21 Закону України "Про охорону праці".
Рішення про анулювання дозволу приймається органом, що його видав.
Дія дозволу припиняється через десять робочих днів з дня прийняття рішення про його анулювання.
Судом встановлено, що підставою для прийняття спірного наказу став висновок відповідача про подання ТОВ "Промресурс-1" недостовірних відомостей щодо наявності найманих працівників, які мають право експлуатувати устаткування та виконувати роботи підвищеної небезпеки.
Відповідно до п.7 Порядку №1107, дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки видається територіальним органом Держпраці за місцем державної реєстрації юридичної особи або фізичної особи - підприємця.
Згідно з п.9 Порядку №1107, для одержання дозволу роботодавець, виробник або постачальник подає особисто, через уповноважену ним особу або надсилає поштою до територіального органу Держпраці чи адміністратора центру надання адміністративних послуг у паперовій формі або в електронній формі через Єдиний державний веб-портал електронних послуг, у тому числі через інтегровану з ним інформаційну систему Держпраці, заяву за формою згідно з додатком 4, до якої додається:
на виконання робіт підвищеної небезпеки - висновок експертизи щодо стану охорони праці та безпеки промислового виробництва суб`єкта господарювання під час виконання робіт підвищеної небезпеки;
на експлуатацію машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки - висновок експертизи щодо стану охорони праці та безпеки промислового виробництва суб`єкта господарювання під час експлуатації машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки;
на застосування машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки - висновок експертизи щодо відповідності машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки вимогам законодавства з питань охорони праці та промислової безпеки.
Забороняється вимагати для одержання дозволу документи, не передбачені законом.
Як вбачається з матеріалів справи, для одержання дозволу від 23.12.2019 №284.19.56 на виконання робіт підвищеної небезпеки ТОВ "Промресурс-1" до Управління Держпраці у Рівненській області було подано заяву від 12.12.2019 (реєстрац. номер 113166) (а.с.51) та висновок експертизи, проведеної ТОВ "Солар Вейв Енерджі" від 10.12.2019 №40010145.01-98.19 (а.а.с.52-54), для одержання дозволу на експлуатацію машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки - заяву від 12.12.2019 (реєстрац. номер 113167) (а.с.46) та висновок експертизи, проведеної ТОВ "Солар Вейв Енерджі" від 10.12.2019 №40010145.01-97.19 (а.а.с.47- 49).
Зазначені висновки експертизи було складено на підставі договору від 03.12.2019 №355 та звітів за результатами експертизи від 10.12.2019 №40010145.01-98.19, від 10.12.2019 №40010145.01-97.19 (а.а.с.55-86).
Згідно з висновками експертизи від 10.12.2019 №40010145.01-98.19 та від 10.12.2019 №40010145.01-97.19, ТОВ "Промресурс-1" спроможне забезпечити дотримання вимог відповідного законодавства.
За змістом звітів за результатами експертизи від 10.12.2019 №40010145.01-98.19, від 10.12.2019 №40010145.01-97.19, у ТОВ "Промресурс-1" наявні наймані працівники, зокрема ОСОБА_2 , майстер АЗС.
Згідно п.3 Порядку №1107, висновок експертизи - документ, який складається експертною організацією за результатами проведення експертизи стану охорони праці та безпеки промислового виробництва суб`єкта господарювання за формою, розробленою Держпраці і затвердженою в установленому порядку, містить інформацію про відповідність (невідповідність) об`єкта експертизи вимогам законодавства з питань охорони праці та промислової безпеки і на підставі якого приймається рішення щодо видачі дозволу.
Експертні організації - експертно-технічні центри, що належать до сфери управління Держпраці, або незалежні експертні організації, які забезпечують науково-технічну підтримку державного нагляду у сфері промислової безпеки та охорони праці та мають підтверджену компетенцію для інспекційної діяльності у сфері охорони праці відповідно до законодавства.
Згідно з відомостями з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб -підприємців та громадських формувань, Товариство з обмеженою відповідальністю "Солар Вейв Енерджі" зареєстроване як юридична особа 15.09.2015 (номер запису: 10701020000059487), основний вид діяльності за КВЕД - 71.20 Технічні випробування та дослідження (основний).
Відповідно до звітів за результатами експертизи від 10.12.2019 №40010145.01-98.19, від 10.12.2019 №40010145.01-97.19, експертизи виконував експерт технічний з промислової безпеки Добринський М.Л. з правом проведення технічного огляду та/або експертного обстеження обладнання вибухопожежонебезпечних, хімічних, нафтохімічних, нафтогазопереробних виробництв - посвідчення №210-16-3, видане ДП "Головний навчально-методичний центр Держпраці", свідоцтво про підвищення кваліфікації дійсне до 19.07.2022.
Правові, організаційні і фінансові основи експертної діяльності в науково-технічній сфері визначає Закон України "Про наукову і науково-технічну експертизу" від 10.02.1995 №51/95-ВР (далі - Закон №51/95-ВР).
Відповідно до ст.1 Закону №51/95-ВР, наукова і науково-технічна експертиза - це діяльність, метою якої є дослідження, перевірка, аналіз та оцінка науково-технічного рівня об`єктів експертизи і підготовка обґрунтованих висновків для прийняття рішень щодо таких об`єктів.
За приписами ст.3 Закону №51/95-ВР, відповідальність за достовірність і повноту аналізу, обґрунтованість рекомендацій експертизи.
У силу вимог ст.25 Закону №51/95-ВР, особи, винні у вчиненні правопорушень у сфері наукової і науково-технічної експертизи (зокрема, фальсифікації висновків наукової і науково-технічної експертизи) притягаються до дисциплінарної, цивільно-правової, адміністративної та кримінальної відповідальності відповідно до законів.
Згідно зі ст.27 Закону №51/95-ВР, фізичні і юридичні особи, заінтересовані у спростуванні окремих положень або в цілому висновків наукової і науково-технічної експертизи, подають обґрунтовану письмову заяву замовникові цієї експертизи.
Замовник, який приймав рішення про проведення первинної наукової і науково-технічної експертизи, зобов`язаний протягом місяця розглянути подану заяву і прийняти обґрунтоване рішення про проведення повторної, додаткової чи контрольної експертизи із залученням незалежних експертів або про відмову від такого проведення.
Забороняється залучати до проведення контрольної експертизи фахівців, які брали участь у проведенні первинної наукової і науково-технічної експертизи.
Висновки контрольної експертизи, організованої за згодою замовника і заінтересованих осіб, які відповідають висновкам первинної експертизи, є остаточними і розглядаються у процесі прийняття рішень відповідними органами. Якщо між висновками первинної і контрольної експертизи є розбіжності, замовник зобов`язаний продовжити експертну роботу.
Відповідно до ч.11 ст.21 Закон №2694-XII, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, приймає рішення про відмову у видачі дозволу в разі, зокрема, подання недостовірних відомостей або висновку за результатами експертизи, який затверджено чи складено більш як за рік до дня подання заяви.
У сукупності викладеного, за наявності чинних висновків експерта, не спростованих в порядку ст.27 Закону №51/95-ВР, за відсутності фактів притягнення експерта до передбаченої чинним законодавством відповідальності за фальсифікацію експертизи, у суду відсутні підстави для висновку про недостовірність відомостей, зазначених у висновках від 10.12.2019 №40010145.01-98.19 та від 10.12.2019 №40010145.01-97.19.
Відповідно до ч.1 ст.73 Кодексу адміністративного судочинства України, належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування.
Достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи (ст.75 Кодексу адміністративного судочинства України).
Згідно із ч.ч.1, 2 ст.7 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
За результатом розгляду справи суд дійшов висновку, що відповідач, як суб`єкт владних повноважень, не обґрунтував обставини, на яких ґрунтуються його заперечення, належних та достовірних доказів щодо предмета доказування суду не надав, а позивач довів ті обставини, на яких ґрунтуються його вимоги.
Оскільки факт наявності у позивача порушеного права знайшов своє підтвердження у ході розгляду справи, то поданий позов підлягає до задоволення.
Враховуючи вимоги ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України, на користь позивача слід стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача судові витрати на суму 2270,00грн, сплачені як судовий збір згідно з квитанцією від 07.06.2021 №4, що знаходиться в матеріалах справи (а.а.с.1, зворот).
Керуючись статтями 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В :
Позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Промресурс-1" до Управління Держпраці у Рівненській області про визнання протиправним та скасування наказу задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати наказ Управління Держпраці у Рівненській області від 26.05.2021 №489 "Про анулювання дозволів №284.19.56 від 23.12.2019, №285.19.56 від 23.12.2019 виданих Товариству з обмеженою відповідальністю "Промресурс-1".
Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Промресурс-1" за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, Управління Держпраці у Рівненській області, витрати у виді судового збору у сумі 2270,00грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або справу розглянуто в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Позивач: Товариство з обмеженою відповідальністю "Промресурс-1" (вул.Поповича, буд.42, м.Рівне, 33001, ідентифікаційний код 43178208).
Відповідач: Управління Держпраці у Рівненській області (вул.Лермонтова, буд.7, м.Рівне, 33028, ідентифікаційний код 39780243).
Повне рішення складено 24 вересня 2021 року.
Суддя О.М. Дудар