Рішення № 99928055, 27.09.2021, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.09.2021
Номер справи
240/8385/21
Номер документу
99928055
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 вересня 2021 року м. Житомир справа № 240/8385/21

категорія 111030700

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

судді Майстренко Н.М.,

розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Тех-Сервіс" до Головного управління ДПС у Житомирській області про визнання незаконним та скасування податкового повідомлення-рішення,

встановив:

До Житомирського окружного адміністративного суду звернулось Товариство з обмеженою відповідальністю "Тех-Сервіс" з позовом, в якому просить визнати незаконним та скасувати податкове повідомлення-рішення ГУ ДПС у Житомирській області від 08.12.2020 №0013440706 про застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафу) у сумі 80000,00 грн.

У позовній заяві позивач зазначає, що перевіркою встановлено відсутність реєстрації чотирьох витратомірів-лічильників на двох паливороздавальних колонках №143267 та №138856. Дані обставини, враховуючи той факт, що функцію витратоміра-лічильника виконує саме паливороздавальна колонка, не співставляються із вимогами діючого законодавства щодо визначення поняття витратоміра-лічильника та порядку нарахування штрафних санкцій.

Ухвалою судді Житомирського окружного адміністративного суду від 17.05.2021 призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження.

У відзиві на позовну заяву позивач просить відмовити у задоволенні позову. Зазначає, що з 01.04.2020 застосовуються штрафи за необладнання та/або відсутність реєстрації витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального до розпорядників акцизних складів, на яких розташовано резервуари, загальна місткість яких перевищує 1000 куб.метрів. Позивачем не надано доказів того, що витратоміри-лічильники, які введені в експлуатацію та використовуються в господарській діяльності, зареєстровані в Єдиному реєстрі витратомірів-лічильників рівня пального.

Ухвалою суду від 22.06.2021 призначено адміністративну справу до судового розгляду за правилами загального позовного провадження.

Ухвалою суду від 18.08.2021 закрито підготовче провадження і призначено справу до розгляду по суті на 08.09.2021.

Протокольною ухвалою суду від 08.09.2021 суд перейшов до розгляду справи у порядку письмового провадження.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд зазначає таке.

Судом встановлено, що ГУ ДПС у Житомирській області проведено фактичну перевірку Товариства з обмеженою відповідальністю "Тех-Сервіс" щодо дотримання порядку здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності патентів, ліцензій, свідоцтв, у тому числі свідоцтв про державну реєстрацію, виробництва та обігу підакцизних товарів, за результатами якої складено акт від 12.11.2020.

Проведеною перевіркою, зокрема, встановлено відсутність реєстрації в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників у резервуарах, розташованих на акцизному складі на місці відпуску пального наливом з акцизного складу, розташованого за адресою: м. Бердичів, вул. Шкіряників, 14а, а саме: у періоді з 01.04.2020 по 18.11.2020 не зареєстровано в Єдиному державному реєстрі витратомірів - лічильників витратоміри - лічильники у кількості чотирьох штук (заправочні пістолети), що знаходяться на двох паливно-роздавальних колонках №143267 та №138856.

На підставі акту перевірки відповідачем 08.12.2020 було прийнято оскаржуване податкове повідомлення-рішення №0013440706, яким до позивача на підставі пп. 54.3.3. п. 54.3 ст. 54, п. 128-1.1 ст. 128-1 Податкового кодексу України застосовано штрафні (фінансові) санкції (штраф) у сумі 80000,00 грн.

Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази в їх сукупності, суд дійшов такого висновку.

Відповідно до пп. 230.1.2 п. 230.1 ст. 230 Податкового кодексу України акцизні склади, на території яких здійснюється виробництво, оброблення (перероблення), змішування, розлив, навантаження-розвантаження, зберігання, реалізація пального, повинні бути обладнані витратомірами-лічильниками на кожному місці відпуску пального наливом з акцизного складу, розташованому на акцизному складі, та рівнемірами-лічильниками рівня таких товарів (продукції) у резервуарі, а для скрапленого газу (пропану або суміші пропану з бутаном), інших газів, бутану, ізобутану за кодами згідно з УКТ ЗЕД 2711 12 11 00, 2711 12 19 00, 2711 12 91 00, 2711 12 93 00, 2711 12 94 00, 2711 12 97 00, 2711 13 10 00, 2711 13 30 00, 2711 13 91 00, 2711 13 97 00, 2711 14 00 00, 2711 19 00 00, 2901 10 00 10 - також можуть бути обладнані пристроями для вимірювання рівня або відсотка пального у резервуарі (далі - рівнемір-лічильник) на кожному введеному в експлуатацію стаціонарному резервуарі, розташованому на акцизному складі.

Витратоміри-лічильники та резервуари повинні відповідати вимогам законодавства та мати позитивний результат повірки або оцінку відповідності, проведені відповідно до законодавства, а рівнеміри-лічильники повинні відповідати вимогам законодавства та мати позитивний результат повірки або оцінку відповідності, або калібрування, проведені відповідно до законодавства. У разі відсутності позитивного результату повірки або оцінки відповідності, або калібрування витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників для цілей цього Кодексу акцизні склади, на яких вони розташовані, вважаються необладнаними витратомірами-лічильниками та рівнемірами-лічильниками.

Платники податку - розпорядники акцизних складів зобов`язані зареєструвати:

а) усі розташовані на акцизних складах резервуари, введені в експлуатацію, витратоміри-лічильники та рівнеміри-лічильники у розрізі акцизних складів - в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі;

б) усі акцизні склади - в системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового.

Один акцизний склад може бути зареєстрований виключно одним розпорядником акцизного складу. Один розпорядник акцизного складу може зареєструвати один і більше акцизних складів.

Забороняється здійснення реалізації пального без наявності зареєстрованих витратомірів-лічильників, рівнемірів-лічильників та резервуарів, без реєстрації акцизного складу.

Пунктом 128-1.1 ст. 128-1 Кодексу встановлено, що необладнання та/або відсутність реєстрації в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі рівнеміра-лічильника на введеному в експлуатацію резервуарі, розташованому на акцизному складі, та/або витратоміра-лічильника на місці відпуску пального наливом з акцизного складу, розташованого на акцизному складі, а також необладнання та/або відсутність реєстрації в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників обсягу виробленого спирту етилового витратоміра-лічильника спирту етилового на місці отримання та відпуску спирту етилового, розташованого на акцизному складі, тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 20000 гривень за кожний необладнаний резервуар та/або незареєстрований рівнемір-лічильник, а також за кожне необладнане місце відпуску пального наливом з акцизного складу або за кожне місце отримання та відпуску спирту етилового, та/або незареєстрований витратомір-лічильник/витратомір-лічильник спирту етилового.

Зміст наведеного правового регулювання свідчить на користь висновку, що за обставин, які склались у даній справі, складом порушення, за яке передбачена фінансова санкція, є необладнання та/або відсутність реєстрації в Єдиному державному реєстрі витратоміра-лічильника на місці відпуску пального наливом з акцизного складу, розташованого на акцизному складі.

Визначаючись з наявністю складових елементів цього правопорушення, судом враховується, що процедуру створення та ведення Єдиного державного реєстру витратомірів-лічильників і рівнемірів - лічильників рівня пального у резервуарі (далі - Реєстр), а також порядок передачі облікових даних (обсягу обігу та залишку пального) з них електронними засобами зв`язку до контролюючих органів визначає Порядок, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 22 листопада 2017 р. №891 (надалі - Порядок).

Так, у цьому Порядку терміни вживаються в такому значенні, зокрема, витратомір-лічильник (далі - витратомір) - законодавчо регульований засіб вимірювальної техніки, призначений для безперервного вимірювання, запам`ятовування та відображення у фактичних умовах вимірювання кількості пального, що проходить через вимірювальний перетворювач у закритих, повністю заповнених трубопроводах.

У свою чергу, п. 6 Порядку визначено, що фактичні показання витратомірів та рівнемірів щодо обсягів залишків пального та добового обсягу реалізованого пального перераховуються у літри, приведені до температури 15 °С, крім показань паливороздавальних та/або оливороздавальних колонок, які виконують функції витратомірів.

Таким чином, сам нормотворець в якості витратоміра визначає паливороздавальну колонку як засіб вимірювальної техніки.

Крім того, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2016 р. №163 "Про затвердження Технічного регламенту засобів вимірювальної техніки" вимірювальна система - система, що включає власне лічильник і всі пристрої, необхідні для забезпечення достовірних вимірювань або призначені для сприяння виконанню вимірювальних операцій; колонка паливороздавальна - вимірювальна система, призначена для заправки автотранспортних засобів, малих суден та малих літаків. Паливний кран наведеним вимогам щодо забезпечення функції вимірювання не відповідає.

Також, відповідно до Інструкції про порядок приймання, транспортування, зберігання, відпуску та обліку нафти і нафтопродуктів на підприємствах і організаціях України, затвердженої спільним наказом Мінпалива та енергетики України, Мінекономіки України, Мінтранспорту та зв`язку України, Держкомітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики від 20.05.2008 № 281/171/578/155, для вимірювань об`єму нафтопродуктів на АЗС використовуються паливороздавальні колонки та оливороздавальні колонки, що мають відлікові пристрої для індикації ціни, об`єму та вартості виданої дози.

За таких обставин, суд не погоджується з висновком контролюючого органу, що відсутність витратоміра на паливному крані (заправочному пістолеті) є підставою для висновку про відсутність витратоміра-лічильника на місці відпуску пального наливом з акцизного складу, оскільки функцію вимірювання обсягу реалізованого пального виконує саме паливороздавальна колонка.

Відтак, підставою для висновку про порушення позивачем пп. 230.1.2 п. 230.1 ст. 230 Податкового кодексу України є факт відсутності реєстрації в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників на дві паливороздавальні колонки №143267 та №138856, за що обґрунтованим є накладення штрафу у розмірі 40000,00 гривень за два необладнаних місця відпуску пального наливом з акцизного складу.

Оскільки законодавче регулювання спірних правовідносин дозволяє суду визначити розмір штрафу, застосування якого узгоджується з приписами Податкового кодексу України, без втручання в дискреційні повноваження контролюючого органу, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню в частині визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 08.12.2020 №0013440706 про застосування штрафу у сумі 40000,00 грн. Решта позовних вимог задоволенню не підлягає.

Частиною другою статті 77 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно з ч. 3 ст. 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд зазначає, що з матеріалів справи вбачається, що відповідно до квитанції від 05.05.2021 №32824 позивачем при зверненні до суду сплачено судовий збір у сумі 2270,00 грн., який підлягає розподілу відповідно до ч. 3 ст. 139 КАС України.

При цьому, оскільки позивачем судовий збір сплачено відповідно до його мінімально встановленої ставки, суд позбавлений можливості вирахувати пропорційне співвідношення суми судового збору, що підлягає відшкодуванню позивачу, по відношенню до суми задоволених позовних вимог, з огляду на що на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача підлягає стягненню 50% суми сплаченого судового збору, що становить 1135,00 грн.

Керуючись статтями 9, 77, 90, 242-246 КАС України

вирішив:

Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Тех-Сервіс" задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Житомирській області від 08.12.2020 №0013440706 в частині застосування до Товариства з обмеженою відповідальністю "Тех-Сервіс" штрафних (фінансових) санкцій (штрафу) у сумі 40000,00 грн.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Житомирській області (вул. Ю.Тютюнника, 7, 10003, код ЄДРПОУ 43142501) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Тех-Сервіс" (вул. Шкіряників, 14а, м. Бердичів, Житомирська область, 13300, код ЄДРПОУ 25309649) судовий збір у сумі 1135,00 грн.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів за правилами, встановленими статтями 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України, з урахуванням приписів пп. 15.5 п. 15 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України.

Повне судове рішення складене 27.09.2021.

Суддя Н.М. Майстренко