
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
27 вересня 2021 р. Справа№200/6884/21
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Черникової А.О., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 ) до Головного управління ДПС у Донецькій області (юридична адреса: 87515, Донецька область, м. Маріуполь, вул. Італійська, буд. 59, код ЄДРПОУ 44070187) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 (далі – позивач) звернулась до Донецького окружного адміністративного суду із позовом до Головного управління ДПС у Донецькій області (далі - відповідач), в якому просить визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Донецькій області форми “Ф” від 30 березня 2021 року № 0166964-2407-0502 у сумі 1 074,48 грн. за 2020 рік.
В обґрунтування позову зазначила, що є власником житлового будинку АДРЕСА_2 , згідно свідоцтва про право на спадщину за законом від 18 листопада 2004 року. В належному будинку зареєстрована також її донька – ОСОБА_2 . Наприкінці квітня 2021 року вона отримала податкове повідомлення-рішення від 30 березня 2021 року за № 0166964-2407-0502 на суму 1 074,48 грн. за 2020 рік. Вважає зазначене рішення протиправним, оскільки не має ніякого відношення до підприємницької діяльності своєї доньки. Зазначає, що донька лише має право на проживання та зареєстрована за адресою: за адресою АДРЕСА_2 . У зв`язку з чим звернулась із даним позовом до суду (а. с. 1-15).
Ухвалою суду від 29 червня 2021 року позовна заява залишена без руху. Позивачу встановлений строк для усунення недоліків позовної заяви 10 днів з дня отримання копії даної ухвали шляхом надання до суду: копії оскаржуваного податкового повідомлення-рішення форми “Ф” від 30 березня 2021 року за № 0166964-2407-0502 у сумі 1 074,48 грн. за 2020 рік. (а. с. 19)
07 липня 2021 року позивачем на виконання ухвали суду від 29 червня 2021 року надана засвідчена копія податкового повідомлення-рішення форми “Ф” від 30 березня 2021 року за № 0166964-2407-0502 у сумі 1 074,48 грн. за 2020 рік. (а. с. 24)
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 28 липня 2021 р. позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) (а. с. 26-27).
З 16 серпня 2021 року по 28 серпня 2021 року суддя Черникова А.О. перебувала у щорічній відпустці.
З 30 серпня 2021 року по 03 вересня 2021 року суддя Черникова А.О. знаходилась на лікарняному.
Розгляд справи проведено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) відповідно до статті Кодексу адміністративного судочинства України без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.
За правилами частини 1 статті 258 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі КАС України) суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
05 серпня 2021 року відповідачем до суду наданий відзив на адміністративний позов, в якому відповідач заперечив проти задоволення заявлених вимог позивача, в якому зазначив, що 27 квітня 2021 року позивач звернулась до відповідача з метою перевірки вірності нарахованої суми податку на нерухоме майно у відповідності до загальної площі будинку – 45,5 кв. м., за адресою: 84500, Донецька область, м. Бахмут, яка належить їй з 18 листопада 2004 року на підставі свідоцтва про право спадщини за законом. Оскільки за адресою будинку, який належить позивачу знаходиться перукарня, відповідно до інформації від 14 січня 2020 року, яка надана донькою позивача – ОСОБА_2 про об`єкти, пов`язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність (форма № 20-ОПП), а також заяви ОСОБА_2 про застосування спрощеної системи оподаткування № 4654/10 від 14 січня 2020 року ОСОБА_2 зазначила місце провадження господарської діяльності – АДРЕСА_2 , за видом діяльності «надання послуг перукарнями та салонами краси», позивачу був нарахований податок на нерухоме майно, відмінного від земельної ділянки за 2020 рік у сумі 1 074,48 грн. Оскільки будинок по АДРЕСА_2 загальною площею становить 45,5 кв. м. і використовується для здійснення підприємницької діяльності, то пільга не застосовується. У зв`язку з чим, вважає, що діяв виключно на підставі та в межах повноважень, у та спосіб, визначений Конституцією України та Законами України. На підставі чого просив у задоволенні позовних вимог відмовити. (а. с. 33-36)
Ухвалою суду від 13 серпня 2021 року у задоволенні заяви Головного управління ДПС у Донецькій області про розгляд адміністративної справи №200/6884/21 за правилами загального позовного провадження відмовлено. (а. с. 45)
Суд, розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, встановив.
Позивач, ОСОБА_1 , зареєстрована та проживає за адресою: АДРЕСА_1 , згідно паспорту серії НОМЕР_2 , виданий Артемівським МВ ГУДМС України в Донецькій області, РНОКПП НОМЕР_1 (а. с. 2-5).
Згідно Витягу про реєстрацію права власності на нерухоме майно, яке видане на підставі свідоцтва про право на спадщину (1-7910) від 18 листопада 2004 року Першою Артемівською державною нотаріальною конторою, ОСОБА_1 належить будинок за адресою: АДРЕСА_2 (а. с. 6-7).
За цією ж адресою зареєстрована ОСОБА_2 , як фізична особа-підприємець, вид діяльності - 96.02 - Надання послуг перукарнями та салонами краси (основний) (а. с. 18).
Вищевказана інформація підтверджується наданими сторонами доказами.
30 березня 2021 року ГУ ДПС у Донецькій області прийняте податкове повідомлення-рішення №0166964-2407-0502, відповідно до якого, позивачу нарахований податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки за 2020 рік у сумі 1 074,48 грн. (а. с. 24)
Листом відповідача від 21 травня 2021 року за вихідним № 422/М/05-99-24-07-29, повідомлено, що платниками податку на нерухоме майно відмінного від земельної ділянки є фізичні особи, які є власниками об`єктів житлової нерухомості п. 266.1.1. ст. 266 Податкового Кодексу України. Оскільки ОСОБА_2 зазначено місце господарської діяльності за видом «Надання послуг перукарнями та салонами краси» за адресою: будинок АДРЕСА_2 , позивачу був нарахований податок на нерухоме майно за ставкою 0,5 % від мінімальної заробітної плати, визначеної на 01 січня звітного періоду, а саме: за 2020 рік: 45,5 кв. м. х 23,615 + 1 074, 48 грн., де 23,615- ставка податку (а. с. 13-14).
Не погоджуючись зі спірним рішенням, позивач оскаржив його в адміністративному порядку та просить скасувати податкове повідомлення-рішення.
Надаючи правову оцінку правовідносинам суд виходив з наступного.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулюються Податковим кодексом України (далі ПК України).
Відповідно до пп. 10.1.1 п. 9.1 ст. 9 Податкового кодексу України, до місцевих податків належить, зокрема, податок на майно.
Згідно п.п. 16.1.4 п. 16.1 ст. 16 Податкового кодексу України, платники податків зобов`язані сплачувати податки та збори в строки та в розмірах, встановленим цим Кодексом та законами з питань митної справи, що повністю узгоджується з приписами ст. 19 Конституції України щодо обов`язку кожного сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» від 28.12.2014 р. № 71-VIII, набрав чинності з 01.01.2015 р. (Закон №71-VIII) запроваджено новий місцевий податок, зокрема податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки.
Згідно ст. 265 Податкового кодексу податок на майно складається з: податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки; транспортного податку та плати за землю.
Відповідно до підпункту 266.2.1 пункту 266.2 статті 266 ПК України, об`єктом оподаткування податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки є житлова та нежитлова нерухомість, в тому числі її частка.
Платниками податку є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які є власниками об`єктів житлової та/або нежитлової нерухомості (підпункт 266.1.1 пункт 266.1 статті 261 ПК України).
Відповідно до положень підпунктів 266.3.1 та 266.3.2 пункту 266.3 статті 266 ПК України базою оподаткування є загальна площа об`єкта житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його часток.
База оподаткування об`єктів житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі їх часток, які перебувають у власності фізичних осіб, обчислюється контролюючим органом на підставі даних Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, що безоплатно надаються органами державної реєстрації прав на нерухоме майно та/або на підставі оригіналів відповідних документів платника податків, зокрема документів на право власності.
За змістом підпункту 266.4.2 пункту 266.4 статті 266 ПК України, сільські, селищні, міські ради та ради об`єднаних територіальних громад, що створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, встановлюють пільги з податку, що сплачується на відповідній території, з об`єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, що перебувають у власності фізичних або юридичних осіб, громадських об`єднань, благодійних організацій, релігійних організацій України, статути (положення) яких зареєстровані у встановленому законом порядку, та використовуються для забезпечення діяльності, передбаченої такими статутами (положеннями). Пільги з податку, що сплачується на відповідній території з об`єктів житлової нерухомості, для фізичних осіб визначаються виходячи з їх майнового стану та рівня доходів.
Базовий податковий (звітний) період дорівнює календарному року (підпункт 266.6.1 пункту 266.2 статті 266 ПК України).
Підпунктом 266.2.2 п. 266.2 ст. 266 ПК України встановлено податкові пільги із податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки.
пунктом 266.7.3. статті 266 ПК України визначено, що платники податку мають право звернутися з письмовою заявою до контролюючого органу за своєю податковою адресою для проведення звірки даних щодо:
об`єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, в тому числі їх часток, що перебувають у власності платника податку;
розміру загальної площі об`єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, що перебувають у власності платника податку;
права на користування пільгою із сплати податку;
розміру ставки податку;
нарахованої суми податку.
У разі виявлення розбіжностей між даними контролюючих органів та даними, підтвердженими платником податку на підставі оригіналів відповідних документів, зокрема документів на право власності, контролюючий орган за своєю податковою адресою платника податку проводить перерахунок суми податку і надсилає (вручає) йому нове податкове повідомлення-рішення. Попереднє податкове повідомлення-рішення вважається скасованим (відкликаним).
З представлених відповідачем документів, вбачається наступне.
14 січня 2020 року ОСОБА_2 за № 4654/10 подала заяву про застосування спрощеної системи оподаткування, в якій зазначила податкову адресу та місце провадження господарської діяльності: АДРЕСА_1 .
З представленого повідомлення про об`єкти оподаткування або об`єкти, пов`язані з оподаткуванням або через які проводиться діяльність від 14 січня 2020 року, вбачається, що ОСОБА_2 зазначила відомості про об`єкти оподаткування платника податків, а саме: найменування об`єкта оподаткування – перукарня, за адресою: АДРЕСА_2 , стан оподаткування – власність.
Проте, з матеріалів справи вбачається, що за адресою: АДРЕСА_2 , знаходиться житловий будинок, який належить на підставі свідоцтва про спадщину – ОСОБА_1 , тобто позивачу у справі.
Як зазначає позивач у позовній заяві, її донька - ОСОБА_2 не має право власності на вищезазначений житловий будинок, а лише зареєстрована за вказаною адресою та має право на проживання. Крім того, нерухомість, на яку визначений податок, не перебуває у спільній частковій або спільній сумісній власності у ОСОБА_2 , яка визначена платником податків.
В матеріалах справи також відсутні відомості про те, що позивач здає свою нерухомість в оренду, або лізінг ОСОБА_2 .
Отже, з урахуванням встановлених обставин, позивач не повинен сплачувати податок на нерухоме майно, відмінного від земельної ділянки, визначений податковим повідомленням рішенням від 30 березня 2021 року № 0166964-2407-0502 у сумі 1 074,48 грн. за 2020 рік.
Стаття 19 Конституції України передбачає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача (частина друга статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України).
Отже, позивачем під час розгляду справи було надано належні та допустимі докази на підтвердження обґрунтованості позовних вимог, а наведені ним доводи не було спростовано відповідачем.
Зазначене свідчить, що податкове-повідомлення рішення є протиправним. Отже, позовні вимоги є обґрунтованими, а тому позов підлягає задоволенню в повному обсязі.
За приписами частини 2 статті 6 КАС України суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.
Відповідно до пункту 30 Рішення Європейського Суду з прав людини у справі «Hirvisaari v. Finland» від 27.09.2001 р., рішення судів повинні достатнім чином містити мотиви, на яких вони базуються для того, щоб засвідчити, що сторони були заслухані. Згідно пункту 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень, обов`язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов`язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини, очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах.
Виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України, оцінки поданих сторонами доказів за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позову.
Згідно з ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
При зверненні до суду позивачем було сплачено судовий збір у сумі 908,00 грн. (а. с. 15) , який підлягає відшкодуванню за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Донецькій області.
Керуючись статтями 2, 3, 5-9, 12, 15, 18, 19, 22, 25, 32, 72, 76, 77, 78, 79, 94, 134, 139, 241-243, 245, 246, 263, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 ) до Головного управління ДПС у Донецькій області (юридична адреса: 87515, Донецька область, м. Маріуполь, вул. Італійська, буд. 59, код ЄДРПОУ 44070187) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, - задовольнити.
Скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Донецькій області форми “Ф” від 30 березня 2021 року № 0166964-2407-0502 у сумі 1 074,48 грн. за 2020 рік.
Стягнути на користь ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 ) судовий збір у сумі 908,00 грн. (дев`ятсот вісім гривень) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Донецькій області (юридична адреса: 87515, Донецька область, м. Маріуполь, вул. Італійська, буд. 59, код ЄДРПОУ 44070187).
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Першого апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Згідно приписів підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги на рішення Донецького окружного адміністративного суду подаються учасниками справи до або через Донецький окружний адміністративний суд.
Повний текст рішення складений та підписаний 27 вересня 2021 року.
Текст рішення розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).
Суддя А.О.Черникова