Рішення № 99927546, 21.09.2021, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.09.2021
Номер справи
200/6793/21
Номер документу
99927546
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

21 вересня 2021 р. Справа№200/6793/21

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Голубової Л.Б., за участі секретаря судового засідання Грисюк І.А., розглянувши в приміщенні Донецького окружного адміністративного суду адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1

до департаменту соціального захисту населення Маріупольської міської ради

про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії

ОСОБА_1 звернулась до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до департаменту соціального захисту населення Маріупольської міської ради про визнання протиправним та скасування рішення від 14.12.2020 року про відмову в призначенні субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, зобов`язання призначити субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг з 01.11.2020 року.

В обґрунтування позову зазначає, що з жовтня 2016 року перебуває на обліку в департаменті соціального захисту населення Маріупольської міської ради як отримувач житлової субсидії, про що свідчать повідомлення про призначення субсидії на житлово-комунальні послуги за період з жовтня 2016 року по жовтень 2020 року.

У листопаді 2020 року звернулась до департаменту соціального захисту населення Маріупольської міської ради з заявою про продовження нарахування та виплати субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг та декларацією.

Рішенням № 48 від 14.12.2020 року відмовлено в призначенні житлової субсидії з 01.11.2020 року з підстав несплати ЄСВ сином ОСОБА_2 .

Позивач вважає такі дії відповідача протиправними, у зв`язку з чим звернувся до суду з даним позовом.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 07 червня 2021 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні). Прийнято розгляд справи проводити в строки встановлені ст. 258 КАС України. Також ухвалою звільнено позивача від сплати судового збору.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 06 серпня 2021 року розгляд справи прийнято проводити за правилами загального позовного провадження. Замінено спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) підготовчим засіданням. Продовжено строк підготовчого засідання на тридцять днів та призначено підготовче засідання на 27 серпня 2021 року.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 27 серпня 2021 року закрито підготовче провадження та призначено судове засідання для розгляду справи по суті на 21.09.2021 року.

Сторони в судове засідання не прибули, про дату, час та місце розгляду справи повідомлялися судом належним чином, причини неявки суду не повідомили.

Відповідачем надано відзив на адміністративний позов від 23.06.2021 року № 7428/2021 (а.с. 42-43). В обґрунтування незгоди з позовними вимогами зазначає, що постановою КМУ від 21.10.1995 № 848 «Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива» затверджено Положення про порядок призначення житлових субсидій.

03.11.2020 року позивач звернувся до територіального відділу по роботі з громадянами Кальміуського району департаменту з питання призначення житлової субсидії з відповідним пакетом документів, зокрема заявою про призначення та надання житлової субсидії у грошовій формі, декларацією про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії. Під час подання документів було надано заяву до міської комісії з розгляду питань призначення житлових субсидій, надання пільг для винесення відповідного рішення щодо призначення (не призначення) житлової субсидії у зв`язку з відсутністю доходів в особи зі складу домогосподарство або членів сім`ї зі складу домогосподарства (п. 14,16 Порядку) та в зв`язку з тим, що у складі домогосподарства кількість фактично проживаючих зареєстрованих осіб менше кількості зареєстрованих у житловому приміщення (будинку) (п. 25 Порядку).

Відповідно до п. 24 Положення житлова субсидія розраховується на всіх членів домогосподарства. До складу домогосподарства включаються всі особи, що зареєстровані в житловому приміщенні (будинку). На таких осіб розраховуються соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування і їх доходи враховуються під час призначення житлової субсидії.

Під час призначення житлової субсидії враховуються також доходи членів сім`ї особи із складу домогосподарства у разі, коли їх зареєстроване (фактичне) місце проживання відмінне від адреси домогосподарства. При цьому соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування за адресою домогосподарства на таких осіб не розраховуються.

Зазначає, що згідно отриманих даних з Державної фіскальної служби, Пенсійного фонду України про доходи було встановлено, що станом на початок періоду, за який враховувалися доходи при призначенні субсидії на опалювальний період 2020-2021 рр. (з 01.04.2020 по 30.09.2020) в ОСОБА_2 , сина заявниці, який прописаний разом з позивачем були відсутні дані про сплату ЄСВ в зазначеному періоді.

Відповідно до п. 46 Положення заява і декларація вважаються такими, що не подані, у разі, зокрема коли не внесені у повному обсязі відомості про членів сім`ї осіб із складу домогосподарства, доходи яких враховуються під час призначення субсидії (прізвище, ім`я та по батькові, сімейний зв`язок з особою із складу домогосподарства, число, місяць і рік народження, серія (за наявності) та номер паспорта чи іншого документа, що посвідчує особу, реєстраційний номер облікової картки платника податків (крім осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відмітку в паспорті).

Інформація щодо даних дружини ОСОБА_2 позивачем надана не була.

На підставі наданих та отриманих документів з урахуванням вимог законодавства, яке регулює спірні правовідносини, на засіданні міської комісії з розгляду питань, пов`язаних з призначенням соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, житлових субсидій, надання пільг позивачці було відмовлено в призначенні житлової субсидії з 01.11.2020 (протокол від 14.12.2020 №48).

На підставі викладеного, департамент вважає, що в межах своїх повноважень не порушувало права позивача, тому просить відмовити в позові ОСОБА_1 в повному обсязі.

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст. 72-79 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 є громадянином України, про що свідчить паспорт громадянина України серії НОМЕР_1 (а.с. 4). Згідно паспортних даних позивач зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 (а.с. 4 зв.бік).

ОСОБА_1 є пенсіонером за віком, що підтверджується пенсійним посвідченням серії НОМЕР_2 , виданий 10.06.2009 року (а.с. 5).

З жовтня 2016 року по квітень 2019 року ОСОБА_1 отримувала субсидію на оплату житлово-комунальних послуг, що підтверджується повідомленнями про призначення субсидії на ЖКП до особової справи № 16214 (а.с. 9-18).

Повідомленням про призначення субсидії на ЖКП до особової справи № 16214 ОСОБА_1 не призначено житлову субсидію з 1 травня 2019 року з підстав наявності боргу по оплаті (а.с. 19).

03.11.2020 року ОСОБА_1 звернулась до департаменту соціального захисту населення Маріупольської міської ради з заявою № 1158 про призначення та надання житлової субсидії у грошовій формі з 01.11.2020 року (а.с. 57-58).

03.11.2020 року ОСОБА_1 подано заяву до міської комісії з розгляду питань призначення житлових субсидій, надання пільг в якій просить розглянути документи для призначення житлової субсидії згідно постанови КМУ від 21.10.1995 року № 848 за умовами:

- відсутності доходів у осіб зі складу домогосподарства або членів сім`ї зі складу домогосподарства (п. 14, п. 15);

- у складі домогосподарства кількість фактично проживаючих зареєстрованих осіб менше кількості зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) (п. 25) (а.с. 51-52).

Також в заяві власноручно ОСОБА_1 зазначено: «Не враховувати дохід ОСОБА_2 та членів його родини, місце роботи мені невідомо, зі мною не проживає, довідку про його доходи та фактичне місце проживання не маю змогу надати. Офіційно перебуває у шлюбі, дані відносно дружини надати не маю змоги у зв`язку з тим, що не підтримую стосунки. З правилами надання субсидії ознайомлена».

Разом з заявами від 03.11.2020 року, ОСОБА_1 подано декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії (а.с. 59-60), відповідно до якої ОСОБА_2 (син позивачки) входить до складу домогосподарства і їх місце проживання зареєстроване у житлову приміщенні/будинку, проте фактично не проживає з ОСОБА_1 .

Відповідно до довідки про зареєстрованих в житловому приміщенні осіб від 03.11.2020 року, склад зареєстрованих осіб складає: ОСОБА_2 та ОСОБА_1 (а.с. 56). Загальна кількість зареєстрованих осіб: 2.

Соціальним інспектором департаменту соціального захисту населення Маріупольської міської ради складено акт обстеження матеріально-побутових умов сім`ї № 30/606 від 17.11.2020 року (а.с. 48) відповідно до якого ОСОБА_1 мешкає одна в квартирі за адресою: АДРЕСА_1 . В розділі VIII Додаткова інформація зазначено, що «На день проведення перевірки за адресою на АДРЕСА_2 встановлено заявник мешкає один, зареєстрований син ОСОБА_2 , 1979 р.н., мешкає окремо на АДРЕСА_3 , дохід заявника складає пенсія 1712 грн., субсидія за адресою надається з 2017 року, заборгованості за ЖКП не має, заявник просить призначити на кількість фактично мешкаючих осіб, акт складено за фактичною адресою у присутності заявника».

Згідно витягу з протоколу засідання міської комісії з розгляду питань призначення соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, житлових субсидій, надання пільг від 14.12.2020 року № 48 ОСОБА_1 відмовлено в призначенні житлової субсидії з 01.11.2020 року (а.с. 45).

Рішенням про призначення субсидії ОСОБА_1 не призначено житлову субсидію з 01.11.2020 року з підстав несплати ЄСВ (згідно рішення комісії (протокол № 48 від 14/12/2020) (а.с. 44).

Позивач не отримавши рішення департаменту соціального захисту населення Маріупольської міської ради звернулась на Урядову гарячу лінію з питання призначення житлової субсидії.

Листом від 31.12.2020 року № 56.8-75714/ККЦ департамент соціального захисту населення Маріупольської міської ради повідомив, що 03.11.2020 року позивач звернувся до територіального відділу по роботі з громадянами Кальміуського району департаменту з заявою та декларацією. У заяві зазначено, що справа потребує розгляду комісії з питання фактичного проживання ОСОБА_2 . Станом на початок періоду, за який враховується доходи при призначенні субсидії на опалюваний період 2020-2021 у сина ОСОБА_2 відсутні дані про сплату ЄСВ в зазначеному періоді.

На підставі акту обстеження матеріально-побутових умов сім`ї, після отримання інформації з житлово-комунальних організацій про склад зареєстрованих у житловому приміщенні осіб, а також з Державної фіскальної служби, Пенсійного фонду України про доходи сім`ї на засіданні комісії з розгляду питань, пов`язаних з призначенням соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, житлових субсидій, надання пільг від 14.12.2020 року (протокол № 48) було прийнято рішення про відмову в призначенні ОСОБА_1 субсидії з 01.11.2020 року (а.с. 20).

Перевіряючи правомірність дій відповідача щодо відмови в призначенні позивачу субсидії з 01.11.2020 року, суд виходить з наступного.

Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Відносини, що виникають у процесі надання та споживання житлово-комунальних послуг регулює Закон України від 09 листопада 2017 року № 2189-VIII «Про житлово-комунальні послуги».

Відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 4 вищевказаного Закону, до повноважень Кабінету Міністрів України належить, зокрема, встановлення порядку надання пільг та житлових субсидій населенню в частині забезпечення надання житлових субсидій як частки вартості житлово-комунальних послуг, у тому числі їх виплати у грошовій формі.

Механізм використання коштів, передбачених у державному бюджеті Мінсоцполітики для виплати пільг і житлових субсидій громадянам на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу у грошовій формі, умови призначення та порядок надання громадянам житлових субсидій визначається положенням про порядок призначення житлових субсидій, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 року № 848 «Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива» затверджено Положення про порядок призначення житлових субсидій (далі - Положення № 848).

Відповідно до п. 3 Положення № 848 житлова субсидія є безповоротною адресною державною соціальною допомогою мешканцям домогосподарств, що проживають в житлових приміщеннях (будинках) і не можуть самотужки платити за житлово-комунальні послуги, оплачувати витрати на управління багатоквартирним будинком

Пунктом 4 Положення № 848 визначено, що право на отримання житлової субсидії мають громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які на законних підставах перебувають на території України (далі - громадяни), що проживають у житлових приміщеннях (будинках).

Згідно п. 9 Положення № 848 житлова субсидія розраховується на всіх членів домогосподарства.

До складу домогосподарства включаються всі особи, що зареєстровані в житловому приміщенні (будинку), на яких розраховуються соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування і доходи яких враховуються під час призначення житлової субсидії.

Під час призначення житлової субсидії враховуються також доходи членів сім`ї особи із складу домогосподарства у разі, коли їх зареєстроване (фактичне) місце проживання відмінне від адреси домогосподарства (крім доходів батьків у разі призначення субсидії студентам, які зареєстровані у гуртожитку за місцем навчання, та доходів одного з батьків дитини у разі призначення субсидії другому з батьків з дитиною у разі, коли батьки розлучені). При цьому соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування за адресою домогосподарства на таких осіб не розраховуються.

Кількість членів домогосподарства визначається на початок місяця, з якого призначається житлова субсидія.

У разі коли у складі домогосподарства кількість фактично проживаючих зареєстрованих членів домогосподарства є меншою за кількість членів домогосподарства, зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку), за рішенням комісії соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування розраховуються на фактично проживаючих зареєстрованих за даною адресою членів домогосподарства.

Рішення комісії в такому випадку приймається з урахуванням норм, зазначених в абз.11 п. 7 цього Положення.

За рішенням комісії доходи членів домогосподарства, які зареєстровані в житловому приміщенні (будинку), але фактично за даною адресою не проживають, в сукупний дохід домогосподарства не враховуються. Рішення комісії в такому випадку приймається з урахуванням норм, зазначених в абзаці одинадцятому п. 7 цього Положення, і не може поширюватися на випадок, визначений в абзаці третьому цього пункту.

Згідно з п. 15 Положення № 848 за наявності умов, зазначених у п. 14 цього Положення, житлову субсидію може бути призначено за рішенням комісії з урахуванням конкретних обставин, що склалися, крім випадків, зазначених у пп. 1 (за винятком житлових приміщень (будинків), на які оформлено два і більше окремі особові рахунки, за умови, що опалювана площа частини житлового приміщення кожного домогосподарства, на яку призначається субсидія, не перевищує 120 кв. метрів для квартири, 200 кв. метрів для індивідуального будинку, а також житлових приміщень, якими забезпечено за рахунок державного чи місцевого бюджету осіб з інвалідністю з ураженнями опорно-рухового апарату, які пересуваються на візках) і пп.7 п. 14 цього Положення (за винятком осіб, які вважаються безвісно відсутніми за рішенням суду або мають правовий статус осіб, зниклих безвісти).

Рішення про призначення (відмову в призначенні) житлової субсидії в таких випадках приймається комісією на підставі акта обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства.

Згідно з п. 78 Положення № 848 після закінчення строку отримання житлової субсидії структурні підрозділи з питань соціального захисту населення самостійно здійснюють призначення житлової субсидії на наступний період для домогосподарств, які отримували житлову субсидію у попередньому періоді, крім домогосподарств: у складі яких є особи, зазначені у п.п.3 пункту 14 цього Положення (за винятком осіб, зазначених в абз.6 та 7 п.п.3 п. 14 цього Положення); у складі яких є внутрішньо переміщені особи; у складі яких кількість фактично проживаючих зареєстрованих осіб менша, ніж кількість зареєстрованих осіб; які звертаються за призначенням житлової субсидії на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива; які орендують житлове приміщення для проживання і звертаються за житловою субсидією на оплату житлово-комунальних послуг.

Пунктами 79-80 Положення № 848 передбачено, що структурні підрозділи з питань соціального захисту населення без звернення громадян збирають необхідну інформацію у порядку, передбаченому п.п. 50-59 цього Положення, і протягом 10 днів після отримання зазначеної інформації приймають рішення про призначення, непризначення, відмову в призначенні житлової субсидії або подання документів на розгляд комісії та інформують про прийняте рішення громадян у порядку, визначеному п. 61-63 цього Положення.

Домогосподарствам, зазначеним у п. 78 цього Положення, призначення житлової субсидії на наступний строк здійснюється після подання нових заяви та декларації.

Відповідно до п.п. 61-63 Положення № 848 у разі прийняття рішення про: призначення (непризначення) житлової субсидії, відмову в призначенні житлової субсидії, подання документів щодо призначення житлової субсидії на розгляд комісії структурний підрозділ з питань соціального захисту населення повідомляє заявнику про прийняте рішення протягом трьох календарних днів з дня його прийняття.

Заявник має право оскаржити до комісії або до суду рішення структурного підрозділу з питань соціального захисту населення щодо розміру призначеної субсидії або про відмову в призначенні житлової субсидії, а також рішення щодо подання документів на розгляд комісії (п. 64 Положення № 848).

Пунктом 14 Положення встановлено, що житлова субсидія не призначається (у тому числі на наступний період), якщо: загальна площа житлового приміщення перевищує 130 кв. метрів для квартир у багатоквартирному будинку, 230 кв. метрів для індивідуальних будинків (крім житлових приміщень дитячих будинків сімейного типу, прийомних сімей, багатодітних сімей, сімей, у яких на початок місяця, з якого призначається субсидія, проживають троє і більше дітей, з урахуванням тих, над якими встановлено опіку чи піклування; житлових приміщень, на які оформлено два і більше окремих особових рахунки на оплату житлово-комунальних послуг, за умови, що загальна площа частини або окремого житлового приміщення кожного домогосподарства, на яку призначається субсидія, не перевищує 130 кв. метрів для квартири, 230 кв. метрів для індивідуального будинку; житлових приміщень, якими забезпечено за рахунок державного чи місцевого бюджету осіб з інвалідністю з ураженнями опорно-рухового апарату, які пересуваються на візках);

2) будь-хто із складу домогосподарства або член сім`ї особи із складу домогосподарства має у власності:

- транспортний засіб, що підлягає державній реєстрації, з року випуску якого минуло менше п`яти років (крім мопеда і причепа);

- більше ніж один транспортний засіб, що підлягає державній реєстрації, з року випуску якого минуло менше ніж 15 років (крім мопеда і причепа).

При цьому не враховуються транспортні засоби, одержані безоплатно чи придбані на пільгових умовах через структурні підрозділи з питань соціального захисту населення, у тому числі за рахунок грошової допомоги на придбання автомобіля, а також транспортні засоби, придбані батьками-вихователями дитячих будинків сімейного типу.

Наявність (відсутність) у власності зазначених осіб транспортних засобів зазначається у декларації;

3) у складі домогосподарства або у складі сім`ї члена домогосподарства є особи, які досягли 18-річного віку станом на початок періоду, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії (далі - особи, доходи яких враховуються під час призначення житлової субсидії), і в цьому періоді:

- за інформацією ДПС, Пенсійного фонду України, у них взагалі відсутні доходи, які враховуються під час призначення житлової субсидії; або

- нарахований середньомісячний сукупний дохід менше ніж розмір мінімальної заробітної плати, встановленої на початок періоду, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії; та/або

- ними або за них не сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування у розмірі, не меншому від мінімального, сумарно протягом трьох місяців у періоді, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії (крім військовослужбовців, а також осіб, стосовно яких наявна заборгованість роботодавця із сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, або осіб, які відповідно до законодавства звільнені від сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування); або

- такі особи перебували за кордоном сукупно більше 60 днів (крім випадків, зазначених в абзацах дев`ятому - одинадцятому цього підпункту). До 60-денного періоду перебування за кордоном не включаються дні службового відрядження, лікування, навчання або догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за кордоном, що підтверджується відповідними документами.

Житлові субсидії у випадках, передбачених абзацами першим - п`ятим цього підпункту, призначаються, якщо особи, доходи яких враховуються під час призначення житлової субсидії, протягом такого періоду не менше місяця:

- навчалися за денною формою навчання у закладах загальної середньої освіти, професійної (професійно-технічної) освіти, фахової передвищої освіти, вищої освіти або зареєстровані у службі зайнятості як безробітні;

- отримували хоча б один із таких видів доходу, як пенсія, стипендія, допомога при народженні (усиновленні) дитини, допомога особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю, допомога по догляду за особами з інвалідністю I і II групи внаслідок психічного розладу, допомога особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю, тимчасова державна соціальна допомога непрацюючій особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату, допомога по безробіттю, допомога по частковому безробіттю на період карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, відповідно до статті 47-1 Закону України «Про зайнятість населення»;

- надавали соціальні послуги, перебували у місцях позбавлення або обмеження волі, або до них застосовувалися заходи забезпечення кримінального провадження у вигляді відсторонення від роботи (посади), застосовувалися запобіжні заходи у вигляді домашнього арешту або тримання під вартою, а також перебували у складних життєвих обставинах, викликаних інвалідністю, тривалою хворобою, що підтверджується висновком лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров`я встановленого зразка, алко- або наркозалежністю, що підтверджується висновком лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров`я, який забезпечує надання первинної медичної допомоги, на підставі довідки встановленого зразка закладу охорони здоров`я, що провадить діяльність з надання наркологічної допомоги населенню, в якому особа перебувала на диспансерному обліку (далі - складні життєві обставини);

Житлові субсидії у випадках, передбачених абзацами першим - п`ятим цього підпункту, також призначаються, якщо особи, доходи яких враховуються під час призначення житлової субсидії:

- мали суму середньомісячної нарахованої заробітної плати менше від розміру мінімальної заробітної плати не більш як на 50 відсотків, а у мм. Києві та Севастополі, обласних центрах і містах обласного значення - не більш як на 20 відсотків, і водночас єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування сплачено у розмірі, не меншому ніж мінімальний, за всі місяці протягом зазначеного періоду;

- сплатили (за них сплачено) єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування у розмірі, не меншому ніж мінімальний, протягом кварталу, що передує кварталу перед місяцем звернення за призначенням житлової субсидії або перед місяцем, у якому житлова субсидія призначається без звернення громадянина. Водночас особі, яка працює за строковим трудовим договором, житлову субсидію може бути призначено лише у разі, коли строк дії строкового трудового договору є більшим, ніж строк, на який призначається житлова субсидія;

4) будь-хто із складу домогосподарства або член сім`ї особи із складу домогосподарства протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням житлової субсидії, призначенням житлової субсидії без звернення здійснив на суму, яка на дату проведення операції перевищує 50 тис. гривень:

- купівлю земельної ділянки, квартири (будинку), іншого нерухомого майна, транспортного засобу (механізму), цінних паперів та інших фінансових інструментів, віртуальних активів (у значенні, наведеному в Законі України «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення»), будівельних матеріалів, інших товарів довгострокового вжитку або оплатив (одноразово) будь-які роботи або послуги (крім медичних, освітніх та житлово-комунальних послуг згідно із соціальною нормою житла (в тому числі понаднормової площі житла у випадку, зазначеному в пункті 10 цього Положення) та соціальними нормативами житлово-комунального обслуговування);

- платіж (платежі), що випливає з правочинів, за якими передбачено набуття майнових прав на нерухоме майно та/або транспортні засоби (механізми) (крім об`єктів спадщини та дарування);

- внески до статутного (складеного) капіталу товариства, підприємства, організації;

- благодійну діяльність (виключно у вигляді сплати коштів);

- надання поворотної/безповоротної фінансової допомоги, позики;

5) структурним підрозділом з питань соціального захисту населення отримано інформацію про наявність простроченої понад три місяці (на дату надання такої інформації) заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг, витрат на управління багатоквартирним будинком, строк позовної давності якої не минув і загальна сума якої перевищує 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян на день звернення за призначенням житлової субсидії (крім заборгованості за послугу з постачання та розподілу природного газу, що нарахована виконавцем комунальної послуги з посиланням на рішення суду щодо норм споживання природного газу побутовими споживачами у разі відсутності лічильників газу та у зв`язку з приведенням об`ємів використаного природного газу побутовими споживачами до стандартних умов).

Відповідна норма не застосовується під час призначення субсидії громадянам на наступний період у разі, коли Мінсоцполітики не забезпечено фінансування житлових субсидій таким громадянам.

У разі коли, за даними Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, виконавцем послуги з постачання та розподілу природного газу всупереч рішенням зазначеної Комісії щодо заборони під час здійснення комерційних розрахунків за використаний побутовими споживачами природний газ приводити об`єми такого газу у відповідність із стандартними умовами відповідні нарахування проведено, заборгованість за таким виконавцем не враховується;

Житлова субсидія у випадку, передбаченому абзацом першим цього підпункту, призначається з початку опалювального (неопалювального) сезону за умови документального підтвердження сплати заборгованості або укладення договору про її реструктуризацію, або оскарження заборгованості в судовому порядку (ухвали про відкриття провадження у справі) протягом двох місяців з початку такого сезону, в іншому випадку - з місяця, що настає за тим, у якому до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення надійшло документальне підтвердження сплати заборгованості або укладення договору про її реструктуризацію, або оскарження заборгованості в судовому порядку (ухвали про відкриття провадження у справі);

6) громадянин не повернув надміру перераховану (виплачену) суму житлової субсидії за попередні періоди її одержання на вимогу структурного підрозділу з питань соціального захисту населення або не сплачує суми до повернення, визначені відповідним структурним підрозділом з питань соціального захисту населення;

7) у складі домогосподарства або у складі сім`ї члена домогосподарства є особи, які, за даними Єдиного реєстру боржників, мають заборгованість за виконавчими провадженнями про стягнення аліментів понад три місяці (крім осіб, які вважаються безвісно відсутніми за рішенням суду або мають правовий статус осіб, зниклих безвісти, осіб, які є алко- або наркозалежними, що підтверджується довідкою від лікаря, осіб, до яких застосовуються заходи забезпечення кримінального провадження у вигляді відсторонення від роботи (посади), осіб, до яких застосовуються запобіжні заходи у вигляді домашнього арешту або тримання під вартою);

8) будь-хто із складу домогосподарства або член сім`ї особи із складу домогосподарства має у власності більше ніж одне житлове приміщення (квартиру, будинок), крім житла, яке належить на правах спільної сумісної або часткової власності, розташованого в сільській місцевості, на тимчасово окупованій території у Донецькій та Луганській областях, Автономній Республіці Крим і м. Севастополі, у населених пунктах, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють своїх повноважень, та у населених пунктах, що розташовані на лінії зіткнення, або житла, непридатного для проживання, що підтверджено актом обстеження технічного стану житлового приміщення (будинку, квартири) за формою згідно з додатком до Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 р. № 505. Інформація про наявність (відсутність) у власності зазначених осіб житлових приміщень зазначається у декларації;

9) будь-хто із складу домогосподарства або член сім`ї особи із складу домогосподарства на 1 число місяця, з якого призначається житлова субсидія, має на депозитному банківському рахунку (рахунках) кошти у сумі, що перевищує 100 тис. гривень, про що зазначається в декларації;

10) будь-хто із складу домогосподарства або член сім`ї особи із складу домогосподарства протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням житлової субсидії, призначенням житлової субсидії без звернення здійснив операції з купівлі безготівкової та/або готівкової іноземної валюти, а також банківських металів на загальну суму, що перевищує 50 тис. гривень.

Структурні підрозділи з питань соціального захисту населення ведуть облік домогосподарств, яким житлову субсидію призначено у випадку, зазначеному в абзаці десятому підпункту 3 пункту 14 цього Положення. Для цього на запит вони отримують від органів Пенсійного фонду України інформацію про сплату особами (або за них) єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а також про його розмір.

Якщо під час проведення автоматичного розрахунку житлової субсидії на опалювальний сезон у випадку, зазначеному в абзаці десятому підпункту 3 пункту 14 цього Положення, до структурного підрозділу з питань соціального захисту надійде інформація про несплату особою (або за неї) єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування чи сплату його в розмірі, меншому ніж мінімальний, за будь-який місяць протягом строку призначення житлової субсидії, структурний підрозділ з питань соціального захисту населення приймає рішення про припинення надання раніше призначеної житлової субсидії.

Відповідно до п. 56 Положення, структурні підрозділи з питань соціального захисту населення мають право робити запити та безоплатно отримувати у строк до 10 календарних днів від інших підприємств, установ і організацій інформацію, необхідну для призначення житлових субсидій та проведення перевірок достовірності даних, отриманих від осіб, які звертаються за їх призначенням.

Відповідно до п. 60 Положення, структурним підрозділом з питань соціального захисту населення протягом 10 календарних днів з дня подання зазначених документів приймається рішення про: призначення житлової субсидії; непризначення житлової субсидії (у разі, коли за результатами розрахунку житлової субсидії її розмір має нульове або від`ємне значення); відмову в призначенні житлової субсидії; подання документів на розгляд комісії.

Згідно з п. 66 Порядку, рішення про призначення, непризначення або відмову в призначенні житлової субсидії приймається комісією протягом 30 календарних днів з дня прийняття структурним підрозділом з питань соціального захисту населення рішення про подання документів щодо призначення житлової субсидії на розгляд комісії.

Таким чином, у розумінні Положення, рішення про призначення, непризначення або відмову в призначенні житлової субсидії приймається комісією за результатами розгляду і аналізу всіх наданих документів, у разі дотримання особою всіх умов призначення субсидії.

Як вбачається з матеріалів справи, у листопаді 2020 позивач звернувся із заявою про призначення житлової субсидії до департаменту соціального захисту населення Маріупольської міської ради.

За наслідками розгляду документів позивача, департаментом соціального захисту населення Маріупольської міської ради винесено рішення про призначення субсидії, яким не призначено житлову субсидію (відмовлено у призначенні субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг) з 01.11.2020 року з таких підстав: - несплата ЄСВ.

Водночас відповідач у відзиві крім несплати ЄСВ зазначає, що підставою для відмови у призначенні житлової субсидії ОСОБА_1 стало ненадання позивачем відомостей про дружину сина.

Суд наголошує та звертає увагу, що ОСОБА_2 , з позивачем фактично не проживає, як і дружина ОСОБА_2 , про що соціальним працівником відповідача складено акт обстеження матеріально-побутових умов сім`ї № 30/606 від 17.11.2020 року.

Крім того, в матеріалах справи відсутні докази, які підтверджують факт перебування ОСОБА_2 у шлюбі. Зазначений факт також не перевірявся департаментом соціального захисту населення Маріупольської міської ради під час перевірки та розгляду заяви ОСОБА_1 про призначення субсидії.

Таким чином, суд не погоджується з висновками відповідача викладеними в рішенні та протоколі № 48 від 14.12.2020 року з наступних підстав.

Відповідно до п. 25 Положення у разі коли у складі домогосподарства кількість фактично проживаючих зареєстрованих членів домогосподарства є меншою за кількість членів домогосподарства, зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку), соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування розраховуються на фактично проживаючих зареєстрованих за цією адресою членів домогосподарства.

Доходи членів домогосподарства, які зареєстровані в житловому приміщенні (будинку), але фактично за цією адресою не проживають, у сукупний дохід домогосподарства не враховуються. Ця норма не поширюється на випадок, визначений в абзаці третьому пункту 24 цього Положення (за винятком осіб, які вважаються безвісно відсутніми за рішенням суду або мають правовий статус осіб, зниклих безвісти).

В даному ж випадку, син позивача проживає за іншою адресою, що також підтверджується актом обстеження матеріально-побутових умов сім`ї, тобто фактично за адресою надання субсидії не проживає. Крім того, відповідачем вказаний факт не спростовано.

Водночас, матеріалами справи підтверджується відсутність у складі домогосподарства позивача будь-яких інших осіб.

Під час розгляду заяви ОСОБА_1 про призначення житлової субсидії відповідач повинен врахувати місце проживання сина позивача та не включати його до складу домогосподарства позивача, і як наслідок, не враховувати його доходи під час призначення житлової субсидії.

А відтак, приписи п.15 Положення № 848 є підставою для призначення субсидії за рішенням комісії, виходячи з конкретних обставин, що склалися.

Отже, відповідачем під час розгулу заяви ОСОБА_1 не в повному обсязі досліджені обставини, які можуть впливати на призначення субсидії, виконання яких покладено на департамент Положенням № 848.

Крім того, суд враховує, що Положенням №848 не визначено поняття члена домогосподарства чи члена сім`ї.

Згідно з ч. 2 ст. 2 Сімейного кодексу України, сім`ю складають особи, які спільно проживають, пов`язані спільним побутом, мають взаємні права та обов`язки.

Що стосується визначення поняття домогосподарства, то якщо застосувати аналогію з іншими нормативними актами, де міститься його визначення, домогосподарство - це сукупність осіб, які спільно проживають в одному житловому приміщенні або його частини, забезпечують себе всім необхідним для життя, ведуть спільне домогосподарство, повністю або частково об`єднують та витрачають кошти. Ці особи можуть перебувати у родинних стосунках або стосунках свояцтва, не перебувати у будь-яких з цих стосунків, або бути в тих чи інших стосунках. Домогосподарство може складатися з однієї особи.

Враховуючи вищевказане, а також те, що ОСОБА_2 фактично не проживає з ОСОБА_1 , не веде з нею спільного господарства, відсутнє спільне витрачання коштів, то за таких обставин останнього не можна вважати членом домогосподарства чи членом сім`ї.

Факт того, що ОСОБА_2 зареєстрований в квартирі позивача за адресою: АДРЕСА_1 з урахуванням обставин, встановлених судом, не є безумовною обставиною вважати, що він є членом домогосподарства чи членом сім`ї позивача в частині питання призначення субсидії.

З урахуванням досліджених судом фактичних даних в контексті вищенаведених норм, суд приходить до висновку, що відповідач, приймаючи оскаржуване рішення, не врахував всіх обставин, які могли вплинути на його прийняття. Відтак, суд дійшов висновку, що оскаржуване позивачем рішення про призначення субсидії на ЖКП до особової справи № 16214 від 14.12.2020 року, яким ОСОБА_1 не призначено житлову субсидію з 01 листопада 2020 року з таких підстав: згідно рішення комісії (прот. № 48 від 14.12.2020) - «несплата ЄСВ» підлягає скасуванню.

Відповідно до п. 60 Положення, структурним підрозділом з питань соціального захисту населення протягом 10 календарних днів з дня подання зазначених документів приймається рішення про: призначення житлової субсидії; непризначення житлової субсидії (у разі, коли за результатами розрахунку житлової субсидії її розмір має нульове або від`ємне значення); відмову в призначенні житлової субсидії; подання документів на розгляд комісії.

Згідно з п.66 Порядку, рішення про призначення, непризначення або відмову в призначенні житлової субсидії приймається комісією протягом 30 календарних днів з дня прийняття структурним підрозділом з питань соціального захисту населення рішення про подання документів щодо призначення житлової субсидії на розгляд комісії.

Таким чином, у розумінні Положення №848, рішення про призначення, непризначення або відмову в призначенні житлової субсидії приймається комісією за результатами розгляду і аналізу всіх наданих документів, у разі дотримання особою всіх умов призначення субсидії.

Враховуючи, що відповідачем не вчинено дій щодо повної перевірки наявності або відсутності підстав для призначення субсидії, суд вважає неможливим зобов`язувати відповідача призначити ОСОБА_1 субсидію з 01.11.2020 року, а тому, наслідком визнання протиправними рішень відповідача про відмову у призначенні субсидії є зобов`язання департамент соціального захисту населення Маріупольської міської ради повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 03.11.2020 про призначення та надання житлової субсидії у період з 01.11.2020 року, з урахуванням висновків суду.

Згідно з частиною першою статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Частиною першою статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Відповідно до частини другої статті 73 Кодексу адміністративного судочинства України предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування.

Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання (частини перша та друга статті 76 Кодексу адміністративного судочинства України).

Частинами першою та другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Системно проаналізувавши приписи законодавства України, що були чинними на момент виникнення спірних правовідносин між сторонами, зважаючи на взаємний та достатній зв`язок доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку, про часткове задоволення адміністративного позову.

Відповідно до ч. 2 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод та інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно - правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Зі змісту вказаної норми, можна зробити висновок, що при розгляді справи суд обмежений предметом та обсягом заявлених позовних вимог та не може застосовувати інший спосіб захисту ніж той, що зазначив позивач у позовній заяві. Водночас суд може вийти за межі правового обґрунтування, зазначеного у позовній заяві, якщо вбачає порушення інших приписів ніж ті, про які йдеться у позовній заяві.

Отже, вихід за межі позовних вимог можливий у справах за позовами до суб`єктів владних повноважень, при цьому вихід за межі позовних вимог повинен бути пов`язаний із захистом саме тих прав щодо яких подана позовна вимога.

Вказане підтверджується роз`ясненням поняття «виходу за межі позовних вимог», наведеним у Постанові Пленуму Верховного Суду України від 18 грудня 2009 року «Про судове рішення».

Так, відповідно до пункту 3 цієї Постанови виходом за межі позовних вимог є вирішення незаявленої вимоги, задоволення вимоги позивача у більшому розмірі, ніж було заявлено.

В абзаці 10 п. 9 мотивувальної частини рішення Конституційного Суду України від 30 січня 2003 року № 3-рп/2003 Конституційний Суд України наголошував, що правосуддя за своєю суттю визнається таким лише за умови, що воно відповідає вимогам справедливості і забезпечує ефективне поновлення в правах.

Засіб юридичного захисту має бути ефективним, як на практиці, так і за законом. Так, при розгляді справи було б неприйнятно враховувати право на ефективний засіб захисту, а саме, запобігання порушенню або припиненню порушення з боку суб`єкта владних повноважень, а так само встановлення механізму відновлення, поновлення порушеного права, без його практичного застосування.

Таким чином, обов`язковим є практичне застосування ефективного механізму захисту. Протилежний підхід суперечитиме принципу верховенства права.

Таким чином, враховуючи положення статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд дійшов висновку, що для повного захисту прав позивача рішення про відмову в призначенні житлової субсидії у формі витягу з протоколу № 48 від 14.12.2020 року засідання комісії міської ради для розгляду питань щодо призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, надання населенню пільг та житлових субсидій ОСОБА_1 прийнято з формальних підстав, є протиправним та підлягає скасуванню.

Відповідно до п. 10 ч. 2 статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат відповідно до ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України, суд зазначає, що ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 07 червня 2021 року ОСОБА_1 звільнено від сплати судового збору за подачу позовної заяви до департаменту соціального захисту населення Маріупольської міської ради про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії. Докази понесення позивачем інших судових витрат суду не надано, тому судові витрати, що підлягають відшкодуванню, відсутні.

Згідно частини 3 статті 243 Кодексу адміністративного судочинства України у виняткових випадках залежно від складності справи складення рішення, постанови у повному обсязі може бути відкладено на строк не більш як десять, а якщо справа розглянута у порядку спрощеного провадження - п`ять днів з дня закінчення розгляду справи.

Відповідно до частини 4 статті 243 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.

З огляду на викладене, на підставі положень Конституції України, ст.ст. 2, 17, 77, 90, 139, 242-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 (місце реєстрації відповідно паспорта громадянина України: АДРЕСА_4 , РНОКПП НОМЕР_3 ) до департаменту соціального захисту населення Маріупольської міської ради (місцезнаходження згідно даних з ЄДР: 87500, Доненька область, м. Маріуполь, пр-т. Миру, буд. 70, код ЄДРПОУ 41336065) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення комісії з розгляду питань призначення соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, житлових субсидій, надання пільг департаменту соціального захисту населення Маріупольської міської ради від 14.12.2020 року, згідно протоколу № 48 засідання комісії в частині відмови ОСОБА_1 в призначенні житлової субсидії з 01 листопада 2020 року.

Визнати протиправним та скасувати рішення про призначення субсидії на ЖКП до особової справи № 16214 від 14.12.2020 року, яким ОСОБА_1 не призначено житлову субсидію з 01 листопада 2020 року з таких підстав: згідно рішення комісії (прот. № 48 від 14.12.2020) - «несплата ЄСВ».

Зобов`язати департамент соціального захисту населення Маріупольської міської ради повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 03 листопада 2020 року про надання житлової субсидії на оплату комунальних послуг з 01 листопада 2020 року та прийняти рішення, передбачене Положенням про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №848 від 21.10.1995 року з урахуванням висновків суду викладених у даному рішенні.

В решті позовних вимог - відмовити.

Рішення складено у повному обсязі та підписано 28 вересня 2021 року.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Рішення суду може бути оскаржене до Першого апеляційного адміністративного суду.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Суддя Л.Б. Голубова