Рішення № 99927106, 27.09.2021, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.09.2021
Номер справи
140/5172/21
Номер документу
99927106
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 вересня 2021 року ЛуцькСправа № 140/5172/21

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді Плахтій Н.Б.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Нововолинського відділення Управління виконавчої дирекції фонду соціального страхування у Волинській області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся з позовом до Нововолинського відділення Управління виконавчої дирекції фонду соціального страхування у Волинській області про визнання протиправними дій; зобов`язання відновити страхову виплату з 01.03.2021.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідно до повідомлення Новолинського відділення Управління виконавчої дирекції фонду соціального страхування у Волинській області №16-01-13/482 від 15.05.2021 ОСОБА_1 з 01.03.2021 припинено страхову виплату згідно з пунктами 1, 3 статті 7 Закону №324 та вимогами пункту 1.12. Порядку призначення, перерахування та проведення страхових виплат, затвердженого постановою правління Фонду соціального страхування України від 19.07.2018 №11, оскільки у його паспорті відсутня відмітка Державної фіскальної служби про право здійснювати будь-які платежі за серією та номером паспорта.

Позивач вважає дії відповідача щодо припинення йому страхової виплати з 01.03.2021 року протиправними, оскільки отримав право на здійснення будь-яких платежів без ідентифікаційного номера за його релігійними переконаннями на підставі чинного на той час законодавства і в його паспорті міститься відмітка про це, зроблена податковим органом, в якій відсутні будь-які застереження щодо строку її дії.

Так, рішенням Володимир-Волинського міського суду Волинської області від 06.08.2004 визнано відмову Володимир-Волинської об`єднаної державної податкової інспекції в задоволенні заяви ОСОБА_1 неправомірною та зобов`язано Володимир-Волинську об`єднану державну податкову інспекцію зробити відмітку в паспорті ОСОБА_1 на сторінці «Особливі відмітки» про наявність у нього права здійснювати будь-які платежі без ідентифікаційного номера. На виконання вимог вказаного рішення на сторінці 8 паспорта позивача Ковельською ОДПІ було зроблено запис «Має право здійснювати будь-які платежі без ідентифікаційного номера». Дана відмітка засвідчена гербовою печаткою та підписом посадової особи.

Крім того, позивач звертає увагу на те, що ані Податковий кодекс України, ані Положення про реєстрацію фізичних осіб у Державному реєстрі фізичних осіб-платників податків, затверджене наказом Міністерства доходів і зборів України від 10.12.2013 №779, зареєстроване в Міністерстві юстиції України 26.12.2013 за №2211/24743, не встановлює обов`язку повторного звернення до податкового органу осіб, які вже мають відмітку у паспорті.

Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 26.05.2021 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у даній справі, постановлено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін (а.с.19).

Представник відповідача у відзиві на позовну заяву (а.с.23-26) позов не визнав, просив відмовити в його задоволенні з таких підстав.

В особовій справі ОСОБА_1 міститься копія паспорту з відміткою від 08.11.2004 про право здійснювати будь-які платежі без РНОКПП, яка додавалась до заяви про призначення страхових виплат у зв`язку із нещасним випадком на виробництві від 04.10.2017.

21.12.2019 набрав чинності Закон України «Про верифікацію та моніторинг державних виплат», який передбачає проведення верифікації державних виплат, в тому числі виплат, що здійснюються за рахунок коштів Фонду особам, яким їх призначено (репицієнтам). При цьому верифікація полягає у зборі та перевірці достовірності інформації, що визначена законодавством для призначення, нарахування та/або здійснення державних виплат і впливає на визначення права на отримання та розмір таких виплат, а також виявлення невідповідності даних у автоматизованих інформаційних системах, реєстрах, базах даних.

Водночас з прийняттям Податкового кодексу України облік фізичних осіб - платників податків, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган, ведеться в окремому реєстрі Державного реєстру фізичних осіб - платників податків за прізвищем, ім`ям, по батькові та серією і номером паспорта без використання реєстраційного номера облікової.

У зв`язку з набранням чинності Закону України «Про верифікацію та моніторинг державних виплат» спеціалістами неодноразово надавались пояснення про необхідність поновлення даних ОСОБА_1 у ДФС, оскільки у програмному забезпеченні поле, де вказується ідентифікаційний код, не заповнювалося.

У зв`язку із не поновленням даних у ДФС ОСОБА_1 , керуючись пунктами 1, 3 статті 7 Закону №324 та вимогами пункту 1.12 «Порядку призначення, перерахування та проведення страхових виплат», затвердженого постановою правління Фонду соціального страхування України від 19.07.2018 №11 (із змінами та доповненнями), постановою Нововолинського відділення управління виконавчої дирекції фонду соціального страхування України у Волинській області від 26.03.2021 припинено з 01.03.2021 року щомісячні страхові виплати.

Крім того, відділення листами від 18.03.2021 №16-01-13/341 та 15.04.2021 №16-01-13/482 надало роз`яснення ОСОБА_1 щодо необхідності внесення Державною фіскальною службою до його паспорта відмітки про право здійснювати будь-які платежі за серією та/або номером паспорта, після чого його страхова виплата буде поновлена з моменту припинення. Проте, ОСОБА_1 так і не звернувся із заявою до ДФС щодо поновлення його даних в реєстрі.

Інших заяв по суті справи не надходило.

Враховуючи вимоги статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) судом розглянуто дану справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов не підлягає до задоволення з таких мотивів та підстав.

Судом встановлено, що рішенням Володимир-Волинського міського суду Волинської області від 06.08.2004 зобов`язано Володимир-Волинську об`єднану державну податкову інспекцію зробити відмітку в паспорті ОСОБА_1 на сторінці «Особливі відмітки» про наявність у нього права здійснювати будь-які платежі без ідентифікаційного номера (а.с.10-11).

08.11.2004 на виконання вищевказаного рішення Ковельською ОДПІ на стор. 8 паспорта ОСОБА_1 серія НОМЕР_1 було зроблено запис «Має право здійснювати будь-які платежі без ідентифікаційного номера» (а.с.9).

Постановою Нововолинського відділення Управління виконавчої дирекції фонду соціального страхування у Волинській області від 12.10.2017 про призначення потерпілому щомісячної страхової виплати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , призначено щомісячну грошову виплату в розмірі 6667,46 грн (а.с.30).

Згідно з постановою відповідача від 26.03.2021 позивачу з 01.03.2021 припинено виплату щомісячної страхової виплати. Підстава припинення: припинення щомісячної страхової виплати згідно п.1.12 Порядку №11 від 19.07.2018 (а.с.31).

05.04.2021 ОСОБА_2 звернувся до відповідача із заявою, в якій просив проводити нарахування та виплату пенсії на підставі наявної у його паспорті на стор.8 відмітки «Має право здійснювати будь-які платежі без ідентифікаційного номера відповідно до рішення Володимир-Волинського міського суду від 06.08.2004» (а.с.12-14).

Листом від 15.04.2021 №16-01-13/482 відповідач повідомив позивача, що після надання до Нововолинського відділення копії паспорту з відміткою Державної фіскальної служби про право здійснювати будь-які платежі за серією та/або номером паспорта його страхова виплата буде поновлена з моменту припинення (а.с15-16).

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 22 Конституції України конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод. Громадяни мають рівні конституційні права і свободи та є рівними перед законом. Не може бути привілеїв чи обмежень за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками (стаття 24 Конституції України).

До набрання чинності Податковим кодексом України порядок реєстрації фізичних осіб-платників податків та інших обов`язкових платежів та присвоєння їм ідентифікаційних номерів регулювався Законом України від 22.12.1994 №320/94-ВР «Про Державний реєстр фізичних осіб - платників податків та інших обов`язкових платежів» (далі - Закон №320/94-ВР).

Відповідно до статті 5 Закону України №320/94-ВР інформація про осіб, які через свої релігійні або інші переконання відмовились від прийняття ідентифікаційного номера та офіційно повідомили про це відповідні державні органи, до Державного реєстру фізичних осіб-платників податків та інших обов`язкових платежів не вносилась. Єдиний державний облік таких осіб та їх доходів не провадився.

Згідно із Законом 320/94-ВР та постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 №2503-ХП «Про затвердження положень про паспорт громадянина України та свідоцтво про народження» був розроблений Порядок унесення відмітки до паспорта громадянина України щодо ідентифікаційного номера фізичної особи-платника податків та інших обов`язкових платежів, затверджений наказом Державної податкової адміністрації України, Міністерства внутрішніх справ У країни від 19.10.2004 №602/1226 та зареєстрований в Міністерстві юстиції України 20.10.2004 за №1345/9944.

Зазначений Порядок визначав процедуру внесення відмітки про наявність права здійснювати будь-які платежі без ідентифікаційного номера до паспорта фізичної особи, яка через свої релігійні або інші переконання відмовлялась від прийняття ідентифікаційного номеру та офіційно повідомила про це орган державної податкової служби. У паспортах зазначених осіб посадовою особою органу внутрішніх справ вносилась відмітка «Має право здійснювати будь-які платежі без ідентифікаційного номера».

З 1 січня 2011 року Закон №320/94-ВР втратив чинність, натомість набрав чинності Податковий кодекс України.

Відповідно до пункту 63.6 статті 63 Податкового кодексу України (далі - ПК України) облік платників податків у контролюючих органах ведеться за податковими номерами.

Порядок визначення податкового номера встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Облік осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган, ведеться за прізвищем, ім`ям, по батькові і серією та номером діючого паспорта. У паспортах зазначених осіб контролюючими органами робиться відмітка про наявність у них права здійснювати будь-які платежі за серією та номером паспорта. Порядок внесення відмітки визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Згідно з пунктом 70.1 статті 70 ПК України центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, формує та веде Державний реєстр фізичних осіб - платників податків (далі - Державний реєстр). До Державного реєстру вноситься інформація про осіб, які є: громадянами України; іноземцями та особами без громадянства, які постійно проживають в Україні; іноземцями та особами без громадянства, які не мають постійного місця проживання в Україні, але відповідно до законодавства зобов`язані сплачувати податки в Україні або є засновниками юридичних осіб, створених на території України.

Облік фізичних осіб - платників податків, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган, ведеться в окремому реєстрі Державного реєстру за прізвищем, ім`ям, по батькові та серією і номером паспорта без використання реєстраційного номера облікової картки.

Пунктом 70.5 статті 70 Податкового кодексу України встановлено, що фізична особа - платник податків, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, зобов`язана особисто подати відповідному контролюючому органу повідомлення та документи для забезпечення її обліку за прізвищем, ім`ям, по батькові і серією та номером паспорта, а також пред`явити паспорт. Для заповнення облікової картки фізичної особи-платника податків використовуються дані документа, що посвідчує особу. Для заповнення повідомлення (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків) використовуються дані паспорта.

Отже, для здійснення обліку фізичних осіб-платників податків, які через свої релігійні переконання в установленому законом порядку відмовились від використання ідентифікаційного номера - використовується прізвище, ім`я, по батькові, а також серія та номер паспорта. Облік таких осіб ведеться в окремому реєстрі Державного реєстру за прізвищем, ім`ям, по батькові і серією та номером діючого паспорта громадянина України.

В силу вимог розділу VIII Положення про реєстрацію фізичних осіб у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків, затверджене наказом Міністерства доходів і зборів України від 10 грудня 2013 року №779, зареєстроване в Міністерстві юстиції України 26 грудні 2013 року за №2211/24743, фізична особа, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, зобов`язана особисто подати до відповідного контролюючого органу Повідомлення за формою № 1П (додаток 8), яке є водночас заявою для обліку в окремому реєстрі Державного реєстру, та пред`явити паспорт або документ, на підставі якого оформлюється паспорт вперше. У разі зміни прізвища, імені чи по батькові особа, крім паспорта, пред`являє свідоцтво про шлюб (за наявності), свідоцтво про розірвання шлюбу (за наявності), свідоцтво про зміну імені (за наявності).

Облік осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та офіційно повідомили про це відповідний контролюючий орган, ведеться в окремому реєстрі Державного реєстру за прізвищем, ім`ям, по батькові (за наявності), серією та/або номером паспорта. До паспортів зазначених осіб вноситься відмітка, яка свідчить про наявність права здійснювати будь-які платежі за серією та/або номером паспорта.

Фізична особа подає Повідомлення до контролюючого органу за своєю податковою адресою (місцем проживання) або до будь-якого контролюючого органу у разі, якщо фізична особа перебуває за межами населеного пункту проживання.

Таким чином, законодавцем встановлено обов`язок фізичної особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, подати до контролюючого органу Повідомлення за формою №1П для обліку такої особи в окремому реєстрі Державного реєстру за прізвищем, ім`ям, по батькові (за наявності), серією та/або номером паспорта та внесення відповідної відмітки до її паспорта.

Водночас, як встановлено пунктом 70.12 статті 70 ПК України, реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та офіційно повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку у паспорті) використовуються органами державної влади та органами місцевого самоврядування, юридичними особами незалежно від організаційно-правових форм, включаючи установи Національного банку України, банки та інші фінансові установи, біржі, особами, які провадять незалежну професійну діяльність, фізичними особами - підприємцями, а також фізичними особами в усіх документах, які містять інформацію про об`єкти оподаткування фізичних осіб або про сплату податків, зокрема у разі:

70.12.1. виплати доходів, з яких утримуються податки згідно із законодавством України. Фізичні особи зобов`язані подавати інформацію про реєстраційний номер облікової картки юридичним та фізичним особам, що виплачують їм доходи;

70.12.2. укладення цивільно-правових договорів, предметом яких є об`єкти оподаткування та щодо яких виникають обов`язки щодо сплати податків і зборів;

70.12.3. відкриття рахунків у банках або інших фінансових установах, а також у розрахункових документах під час здійснення фізичними особами безготівкових розрахунків;

70.12.4. заповнення фізичними особами, визначеними у пункті 70.1 цієї статті, митних декларацій під час перетину митного кордону України;

70.12.5. сплати фізичними особами податків і зборів;

70.12.6. проведення державної реєстрації фізичних осіб - підприємців або видачі таким особам спеціальних дозволів (ліцензій тощо) на провадження деяких видів господарської діяльності, а також реєстрації незалежної професійної діяльності;

70.12.7. реєстрації майна та інших активів фізичних осіб, що є об`єктом оподаткування, або прав на нього;

70.12.8. подання контролюючим органам декларацій про доходи, майно та інші активи;

70.12.9. реєстрації транспортних засобів, що переходять у власність фізичних осіб;

70.12.10. оформлення фізичним особам пільг, субсидій та інших соціальних виплат з державних цільових фондів;

70.12.11. в інших випадках, визначених законами України та іншими нормативно- правовими актами.

Відповідно до пункту 70.13 статті 70 ПК України документи, пов`язані з проведенням операцій, передбачених пунктом 70.12 цієї статті, які не мають реєстраційного номера облікової картки платника податків або серії та номера паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та офіційно повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку у паспорті), вважаються оформленими з порушенням вимог законодавства України.

Отже, оформлення документів на отримання, зокрема, соціальних виплат з державних цільових фондів фізичними особами, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, проводиться за наявності у таких фізичних осіб у паспорті відмітки про наявність права здійснювати будь-які платежі за серією та/або номером паспорта, в протилежному випадку такі документи вважатимуться оформленими з порушенням вимог законодавства України.

Так, предметом спору в даній справі є припинення страхової виплати ОСОБА_1 у зв`язку з відсутністю у паспорті позивача відмітки про право здійснювати будь-які платежі за серією та/або номером паспорта. При цьому відповідач зазначає, що відмітка у паспорті позивача від 08.11.2004 про право здійснювати будь-які платежі без ідентифікаційного номера недійсна і позивач з метою поновлення страхової виплати повинен звернутись до ДФС для проставлення відмітки про право здійснювати будь-які платежі за серією та/або номером паспорта.

З такими доводами відповідача суд погоджується з таких підстав.

Згідно з преамбулою Закону України «Про верифікацію та моніторинг державних виплат» від 03.12.2019 №324-ІХ, який набув чинності 29.12.2019 (далі - Закон №324-ІХ), цей Закон визначає правові та організаційні засади здійснення верифікації та моніторингу державних виплат в Україні. Метою цього Закону є підвищення адресності державних виплат, сприяння розбудові системи соціального забезпечення, а також забезпечення ефективного використання бюджетних коштів.

Статтею 1 Закону №324-ІХ визначено, що верифікація - комплекс заходів щодо збору та перевірки достовірності інформації, що визначена законодавством для призначення, нарахування та/або здійснення державних виплат і впливає на визначення права на отримання та розмір таких виплат, а також виявлення невідповідності даних у автоматизованих інформаційних системах, реєстрах, базах даних; державні виплати - пенсії, допомоги, пільги, субсидії, соціальні стипендії, інші виплати, що здійснюються за рахунок коштів державного, місцевих бюджетів, фондів загальнообов`язкового державного соціального і пенсійного страхування; моніторинг - систематична діяльність з проведення аналізу інформації, отриманої під час верифікації, та аналізу результатів верифікації; орган, що здійснює верифікацію та моніторинг державних виплат, - центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову та бюджетну політику; органи, що здійснюють державні виплати, - розпорядники бюджетних коштів, інші органи, установи та організації, що призначають, нараховують та/або здійснюють державні виплати; реципієнти - фізичні особи, яким призначено, нараховано та/або здійснено державні виплати, а також фізичні особи, які звернулися за призначенням державних виплат.

За правилами пункту 1 частини першої статті 4 Закону №324-ІХ завданнями органу, що здійснює верифікацію та моніторинг державних виплат, є здійснення верифікації достовірності інформації, поданої реципієнтами під час призначення, нарахування та/або здійснення державних виплат, що впливає на визначення права на отримання та розмір державних виплат.

Частиною першою статті 9 Закону №324-ІХ визначено, що верифікація державних виплат здійснюється в інформаційно-аналітичній платформі шляхом застосування комплексу заходів із збору, проведення аналізу та порівняння параметрів інформації, отриманої від суб`єктів надання інформації, за кожним реципієнтом з подальшим визначенням відповідності інформації визначеним законодавством вимогам, що впливають на визначення права на отримання та розмір державних виплат, а також виявлення невідповідності даних у автоматизованих інформаційних системах, реєстрах, базах даних.

За правилами статті 16 Закону №324-ІХ за результатами верифікації орган, що здійснює верифікацію та моніторинг державних виплат, надає органам, що здійснюють державні виплати, підтвердження відповідності наданої реципієнтом інформації вимогам законодавства, що впливають на визначення його права на отримання та розмір державних виплат, під час здійснення превентивної верифікації або рекомендації щодо:

1) проведення додаткової перевірки інформації, що містить невідповідності;

2) усунення невідповідностей даних у автоматизованих інформаційних системах, реєстрах, базах даних, володільцем, розпорядником та/або адміністратором яких є орган, що здійснює державні виплати.

Орган, що здійснює державні виплати, опрацьовує отримані рекомендації у строк, що не перевищує 15 робочих днів з дня їх отримання.

За результатами опрацювання наданих рекомендацій орган, що здійснює державні виплати, приймає рішення щодо:

1) призначення (перерахунку) державної виплати;

2) припинення нарахування та/або здійснення державної виплати;

3) поновлення нарахування та/або здійснення державної виплати;

4) усунення невідповідностей даних у автоматизованих інформаційних системах, реєстрах, базах даних, володільцем, розпорядником та/або адміністратором яких є орган, що здійснює державні виплати.

Прийняття рішення про припинення державних виплат, а також про перегляд розміру або строку їх призначення приймається органом, що здійснює державні виплати, відповідно до законодавства, що регламентує здійснення державних виплат.

Відповідно до вимог пункту 1.12 Порядку призначення, перерахування та проведення страхових виплат, затвердженого постановою Правління Фонду соціального страхування України від 19.07.2018 №11, у разі надходження рекомендацій Міністерства фінансів України за наслідками проведеної верифікації страхових виплат нарахування страхових виплат припиняється до завершення перевірки правомірності призначеної страхової виплати. У разі підтвердження інформації щодо неправомірно призначеної виплати видається постанова про відмову у страховій виплаті. Якщо інформація Міністерства фінансів України не підтверджується, нарахування виплат відновлюється з моменту припинення.

Як слідує з матеріалів справи, за результатами проведеної Міністерством фінансів України верифікації страхових виплат ОСОБА_1 було встановлено, що за даними ДФС реєстраційний номер облікової картки платника податків позивача недійсний (а.с.34), з огляду на що відповідач за результатами опрацювання наданих рекомендацій прийняв рішення про припинення страхових виплат позивачу.

При цьому листом від 18.03.2021 відповідач роз`яснив ОСОБА_1 , що з метою поновлення страхових виплат йому необхідно звернутись до ДФС для внесення відповідних даних до Державного реєстру та оновлення інформації в паспорті про відмову від прийняття РНОКПП через релігійні переконання (а.с.32-33).

Як встановлено судом, позивач, після набрання чинності з 1 січня 2011 року Податковим кодексом України, не звертався до податкового органу із заявою фізичної особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків за формою №1П, яка є додатком 8 до Положення №779, більше того позивач вважає, що не повинен це робити з посиланням на те, що у 2004 році йому проставлено відповідну відмітку в паспорті, яка не має строку дії, і він не зобов`язаний повторно звертатись до податкового органу для проставлення відмітки в паспорті.

Однак, суд зазначає, що релігійні переконання особи не звільняють її від конституційного обов`язку сплачувати податки і збори. При цьому, взяттю на облік або реєстрації у контролюючих органах підлягають всі платники податків. За загальним правилом, облік платників податків у контролюючих органах ведеться за податковими номерами. Проте, для осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган, облік ведеться за прізвищем, ім`ям, по батькові і серією та номером діючого паспорта. При цьому, облік таких осіб ведеться в окремому Державному реєстрі за прізвищем, ім`ям, по батькові і серією та номером діючого паспорта без використання реєстраційного номера облікової картки.

У постанові Верховного Суду від 23.07.2020 (справа № 806/10407/11) наведені такі висновки: «Верховний Суд, керуючись положеннями частини четвертої статті 35 Конституції України, які передбачають, що ніхто не може бути увільнений від своїх обов`язків перед державою або відмовитися від виконання законів за мотивами релігійних переконань, вважає необґрунтованими твердження скаржника про неприпустимість для віруючих подання громадянами заяви про відмову від перереєстрації, котрі раніше уже відмовились від ІПН, у випадках, коли ОДПІ вимагає оформлення повідомлення про відмову від реєстраційного номера облікової картки Ф.№ 1П , тобто реєстрації і обліку в окремому реєстрі Держреєстрі фізичних осіб за серією та номером паспорта.

Тому доводи ОСОБА_1 про те, що з 2005 року облікова картка по відношенню до нього уже формувалась, і в його паспорті була зроблена відмітка, в якій зазначено про те, що ОДПІ буде обліковувати його по серії та номеру паспорта, а вказана норма Податкового кодексу України не зобов`язує його повторно звертатися для реєстрації, Верховний Суд не бере до уваги».

Беручи до уваги наведені висновки Верховного Суду, суд зауважує, що чинне законодавство України, на відміну від Закону №320/94-ВР, який діяв до набрання чинності ПК України, не передбачає здійснення обліку осіб, які відмовилися від реєстраційного номеру облікової картки платника податків, без використання серії та номера паспорта, а встановлений порядок організації податкової бази даних включає реєстраційні номери облікової картки платника податків за допомогою використання даних паспорта, які вносяться до окремого реєстру Державного реєстру.

Відтак, з метою забезпечення обліку ОСОБА_1 за прізвищем, ім`ям, по батькові і серією та номером паспорта в окремому реєстрі Державного реєстру останній зобов`язаний особисто подати до контролюючого органу Повідомлення за формою №1П та проставити у паспорті відмітку про наявність права здійснювати будь-які платежі за серією та/або номером паспорта.

Таким чином, приймаючи рішення про припинення позивачу щомісячної страхової виплати за наслідками проведеної верифікації страхових виплат, відповідач діяв відповідно до вимог чинного законодавства, а доводи ОСОБА_1 , викладені у адміністративному позові, є необґрунтованими та безпідставними.

Аналізуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 слід відмовити повністю.

Керуючись статтями 243-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Головуючий-суддя Н.Б.Плахтій