Рішення № 99925602, 23.09.2021, Господарський суд Кіровоградської області

Дата ухвалення
23.09.2021
Номер справи
912/2408/21
Номер документу
99925602
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

Кіровоградської області

вул.В`ячеслава Чорновола, 29/32, м.Кропивницький, Україна, 25022,

тел/факс: 32-05-11/24-09-91 E-mail: inbox@kr.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 вересня 2021 рокуСправа № 912/2408/21 Господарський суд Кіровоградської області у складі судді Глушкова М.С., розглянувши у судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження справу

за позовом Акціонерного товариства "Українська залізниця", вул. Тверська, буд. 5, м. Київ, 03680, в особі регіональної філії "Придніпровська залізниця" Акціонерного товариства "Українська залізниця", пр. Дмитра Яворницького, буд. 108, м. Дніпро, Дніпропетровська область, 49602

до Акціонерного товариства "Кіровоградське рудоуправління", просп. Гагаріна, буд. 8, с. Катеринівка, Кропивницький район, Кіровоградська область, 27631

про стягнення 42 890,00 грн

секретар судового засідання Безчасна Н.Г.,

представники сторін участі в судовому засіданні не брали,

в судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини рішення,

УСТАНОВИВ:

До Господарського суду Кіровоградської області надійшла позовна заява Акціонерного товариства "Українська залізниця" в особі регіональної філії "Придніпровська залізниця" Акціонерного товариства "Українська залізниця", яка містить вимоги до Акціонерного товариства "Кіровоградське рудоуправління" про стягнення 42 890,00 грн штрафу, з покладанням на відповідача витрат по сплаті судового збору.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що стягненню з відповідача підлягають штрафні санкції, нараховані у відповідності до вимог ст. 118, 122 Статуту залізниць України за неправильно зазначену в залізничній накладній масу вантажу.

Ухвалою від 25.08.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі №912/2408/21 за правилами спрощеного позовного провадження. Судовий розгляд призначено на 23.09.2021 об 11:00 год та встановлено сторонам строк для подання заяв по суті справи.

10.09.2021 від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач посилаючись на п. 28 Правил складання актів (розділ 28 Правил перевезень вантажів), затверджених в Міністерстві юстиції України 08.07.2002 №567/6855 та п. 5 Правил приймання вантажів до перевезення, затверджених наказом Міністерства транспорту України від 21.11.2000 №644 зазначає, що на станції відправлення зважування було проведено на вагах ВВЕТ-150-ТД1-ЕП1-П-С, повірених у встановленому порядку 22.03.2021, тому вважає, що вагами, які були повірені 22.03.2021 не могла бути визначена невірна маса вантажу у вагоні №61687331 за накладною від 24.03.2021 №41865874. Відповідач також стверджує, що позивач порушив пункт 10 Правил складання актів, оскільки в комерційному акті №450003/170 від 26.03.2021 відсутній підпис начальника вантажного району (завідувача вантажного двору, складу, контейнерного відділу, контейнерного майданчика, сортувальної платформи). Відповідач також вважає, що позивач безпідставно посилається на те, що наказом начальника станції від 12.01.2021 №9, з причин відсутності у штатному розкладі станції начальника вантажного району (завідувача вантажного двору, складу, контейнерного відділу, контейнерного майданчика, сортувальної платформи), на підписання комерційних актів, замість вищевказаних осіб було уповноважено приймальника поїздів Кокошинську В.М., а також що до трудових обов`язків агента з розшуку вантажів та багажу ОСОБА_1 входить обов`язок здійснювати зважування вагонів. Відповідач стверджує, що ані зазначений наказ, ані робоча інструкція не є доказом того, що ці особи мають право підписувати комерційний акт замість начальника вантажного району (завідувача вантажного двору, складу, контейнерного відділу, контейнерного майданчика, сортувальної платформи), чий підпис обов`язково передбачений Правилами складання актів. Тому наполягає, що комерційний акт підписано не уповноваженими особами, він складений в порушення вимог п. 10 Правил складання актів, і не може бути належним та допустимим доказом щодо фактів, наявність яких підтверджується комерційним актом, складеним відповідно до встановлених вимог.

20.09.2021 до суду від Акціонерного товариства "Українська залізниця" в особі регіональної філії "Придніпровська залізниця" Акціонерного товариства "Українська залізниця" надійшла відповідь на відзив, у якій позивач просить суд задовольнити позовні вимоги.

Представники сторін в судове засідання не прибули, хоча належним чином повідомлені про дату, час та місце проведення судового засідання, що підтверджується повідомленнями про вручення поштових відправлень (а.с. 29, 44).

Розглянувши матеріали справи, дослідивши подані докази, господарський суд встановив такі обставини.

У березні 2021 року зі станції Лелеківка Одеської залізниці Акціонерне товариство "Кіровоградське рудоуправління" здійснило відправлення вагону №61687331 згідно накладної №41865874 на станцію Велико-Анадоль Донецької залізниці. У графі "найменування вантажу" значиться "Каолін" (глина фарфорова).

При проходженні вагону через станцію Нижньодніпровськ - Вузол Придніпровської залізниці, на підставі ст. 24 Статуту залізниць України залізницею було проведено перевірку маси вантажу, під час якої виявлено, що маса вантажу у вищезазначеному вагоні не відповідає масі, вказаній відправником у накладній.

Так, 26.03.2021 по прибутті вагону на станцію Нижньодніпровськ - Вузол Придніпровської залізниці, при переважуванні на вагонних вагах було виявлено, що маса вантажу, зазначена у накладній 70 000 кг не відповідає фактичній масі вантажу у вагоні 60 250 кг, що на 9 750 кг менше, ніж вказано у накладній, про що було складено комерційний акт №450003/170 від 26.03.2021, який містить підписи начальника станції Швеця А.О., працівника станції, яка особисто здійснювала перевірку Плітченко І.П. та приймальника поїздів ОСОБА_2 та складено акт загальної форми ГУ -23 №1008Т (а.с. 7, 9).

В розділі Д комерційного акта №450003/170 від 26.03.2021 зазначено наступне: 26.03.2021 проводилось контрольне зважування вагону №61687331, що прибув за відправкою, вказаною на звороті цього акту. За документом значиться: вантаж "Каолін" (Глина фарфорова) Марка КО-1", насипом, вага брутто - не вказана, тара - 22800 кг, вага нетто - 70000 кг. При зважуванні вагону в статичному режимі у присутності ДСЗ Швеця, АРВ Плітченко, приймальника поїздів Кокошинської, на справних вагонних 150 тн електро - тензометричних вагах ст. Нижньодніпровськ-Вузол заводський №032, що пройшли держповірку 30.09.2020 року виявилось: вага брутто - 83050 кг, тара за документом - 22800 кг, вага нетто - 60250 кг, що менше ваги вказаної в документах на 9750 кг. Навантаження вантажу нижче бортів 40-50 см. Поглиблень немає. Вагон бездверний, розвантажувальні люки з обох сторін закриті. Течі вантажу немає. В технічному відношенні вагон справний. При повторному зважуванні вагону вага підтвердилася. Зав. вантажним двором за штатним розкладом немає.

При цьому, позивачем у позові зазначено, що наказом начальника станції від 12.01.2021 №9, з причин відсутності по штатному розкладу станції начальника вантажного району, завідувача вантажного двору, складу, контейнерного відділу, контейнерного майданчика, сортувальної платформи на підписання комерційних актів, замість вищевказаних осіб було уповноважено приймальника поїздів Кокошинську В.М.

Отже, комерційним актом підтверджено факт неправильного зазначення маси вантажу у накладній.

На підставі комерційного акта №450003/170 від 26.03.2021 залізницею нарахований штраф за неправильно зазначену масу вантажу в залізничній накладній в розмірі п`ятикратної провізної плати за всю відстань перевезення в порядку, передбаченому ст. 118, 122 Статуту залізниць України.

Відповідно до залізничної накладної №41865874 від 24.03.2021 вартість перевезення вантажу (провізна плата) у вагоні №61687331 становить 8 578,00 грн (а.с. 5 на звороті).

Таким чином, сума штрафу в розмірі п`ятикратної провізної плати становить 42 890,00 грн (8 578,00 грн х 5).

Вирішуючи даний спір, господарський суд виходить з наступного.

Відповідно до ст. 909 Цивільного кодексу України та ст. 307 Господарського кодексу України за договором перевезення вантажу одна сторона (перевізник) зобов`язується доставити довірений їй другою стороною (відправником) вантаж до пункту призначення та видати його особі, яка має право на одержання вантажу (одержувачеві), а відправник зобов`язується сплатити за перевезення вантажу встановлену плату.

Частиною 5 ст. 307 Господарського кодексу України передбачено, що умови перевезення вантажів окремими видами транспорту, а також відповідальність суб`єктів господарювання за цими перевезеннями визначаються транспортними кодексами, транспортними статутами та іншими нормативно-правовими актами.

Згідно ст. 3 Закону України "Про залізничний транспорт" законодавство про залізничний транспорт загального користування складається із законів України "Про транспорт", "Про особливості утворення акціонерного товариства залізничного транспорту загального користування", цього Закону, Статуту залізниць України, який затверджується Кабінетом Міністрів України, та інших актів законодавства України.

Постановою Кабінету Міністрів України № 457 від 06.04.1998 затверджено Статут залізниць України, який визначає обов`язки, права і відповідальність залізниць, а також підприємств, організацій, установ і громадян, які користуються залізничним транспортом. Статутом регламентуються порядок укладання договорів, організація та основні умови перевезення вантажів, пасажирів, багажу, вантажобагажу і пошти, основні положення експлуатації залізничних під`їзних колій, а також взаємовідносини залізниць з іншими видами транспорту.

Відповідно до ст. 5 Статуту залізниць України на підставі даного Статуту Мінтранс затверджує: а) Правила перевезення вантажів (Правила); б) Технічні умови навантаження і кріплення вантажів; в) Правила перевезення пасажирів, багажу, вантажобагажу та пошти залізничним транспортом України (далі - Правила перевезень пасажирів); г) інші нормативні документи. Нормативні документи, що визначають порядок і умови перевезень, користування засобами залізничного транспорту, безпеки руху, охорони праці, громадського порядку, перетину залізничних колій іншими видами транспорту і комунікаціями, пожежної безпеки, санітарні норми та правила на залізничному транспорті, є обов`язковими для всіх юридичних і фізичних осіб на території України.

Згідно з положеннями ст. 6 Статуту залізниць України накладна - основний перевізний документ встановленої форми, оформлений відповідно до цього Статуту та Правил і наданий залізниці відправником разом з вантажем. Накладна є обов`язковою двосторонньою письмовою формою угоди на перевезення вантажу, яка укладається між відправником та залізницею на користь третьої сторони - одержувача. Накладна одночасно є договором на заставу вантажу для забезпечення гарантії внесення належної провізної плати та інших платежів за перевезення. Накладна супроводжує вантаж на всьому шляху перевезення до станції призначення.

Статтею 23 Статуту залізниць України передбачено, що відправники повинні надати станції навантаження на кожне відправлення вантажу заповнену накладну (комплект перевізних документів).

Оформлення накладної має здійснюватися у відповідності до Правил оформлення перевізних документів, затверджених наказом Міністерства транспорту України від 21.11.2000 № 644 та зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 24.11.2000 №863/5084 (надалі - Правила оформлення перевізних документів).

Згідно з п. 1.1. Правил оформлення перевізних документів на кожне відправлення вантажу, порожніх власних, орендованих вагонів та контейнерів відправник надає станції відправлення перевізний документ (накладну) за формою, наведеною у додатку 1 до цих Правил. Накладна згідно з цими правилами може оформлятися і надаватися в електронному вигляді (із накладенням електронного цифрового підпису (далі - ЕЦП)). Електронний перевізний документ та його паперова версія мають однакову юридичну силу.

Відповідно до п. 2.1 Правил оформлення перевізних документів відправник заповнює відповідні графи накладної згідно з додатком 3 до цих Правил. У разі пред"явлення вантажу до перевезення навалом, насипом або наливом у графу 20 Найменування вантажу вноситься відмітка навалом, насипом або наливом.

У додатку 3 до цих Правил встановлено, що графа маса вантажу, визначена відправником заповнюється, якщо маса вантажу визначена відправником. Вказується маса у кілограмах брутто вантажу, загальна маса відправки (прописом); у графі спосіб визначення маси зазначається спосіб визначення маси вантажу (на вагах, за стандартом, за трафаретом, за обміром, за розрахунками, умовно), тип ваг (товарні, вагонні, елеваторні тощо), їх вантажопідйомність та ким було визначено масу вантажу (залізницею/відправником); у графі ким завантажено вантаж у вагон (контейнер) зазначається: відправником або залізницею; у графі правильність внесених відомостей підтверджую представник відправника засвідчує правильність відомостей, указаних ним у перевізному документі. В електронній накладній накладається електронний цифровий підпис відправника.

Пунктом 2.3 Правил оформлення перевізних документів визначено, що представник відправника у графі 55 накладної Правильність внесених відомостей підтверджую вказує свою посаду, розписується, засвідчуючи правильність відомостей, указаних ним у перевізному документі. Представник відправника повинен мати довіреність на оформлення перевезення.

Пунктом 37 Статуту залізниць України встановлено, що під час здавання вантажів для перевезення відправником має бути зазначена у накладній їх маса.

Згідно з п. 5, 7 Правил приймання вантажів до перевезення, затверджених наказом Міністерства транспорту України від 21.11.2000 № 644, загальна маса вантажу визначається відправником зважуванням або розрахунковим способом. Спосіб визначення маси вантажу і тип ваг відправник зобов`язаний зазначити в накладній. Маса вантажів, які перевозяться навалом, насипом, наливом, визначається зважуванням на вагонних вагах.

У накладній №41865874 від 24.03.2021 зазначено, що вантаж завантажено вантажовідправником, яким є Акціонерне товариство "Кіровоградське рудоуправління" (п. 28 накладної). Маса визначена відправником на вагонних вагах (70000 кг) Заводський №101 (п. 26 накладної).

В силу вимог ст. 24 Статуту залізниць України вантажовідправники несуть відповідальність за всі наслідки неправильності, неточності або неповноти відомостей, зазначених ним у накладній. Залізниця має право перевіряти правильність цих відомостей, а також періодично перевіряти кількість та масу вантажу, що зазначаються у накладній.

За накладною №41865874 від 24.03.2021 відправником є Акціонерне товариство "Кіровоградське рудоуправління", яке є відповідальною особою за правильність відомостей, вказаних у накладній.

Згідно з п. 52 Статуту залізниць України на станціях призначення залізниця зобов`язана перевірити масу, кількість місць і стан вантажу у разі прибуття вантажів у вагонах навалом і насипом за вимогою одержувача у розмірах, передбачених Правилами.

Частиною 1 ст. 26 Закону України "Про залізничний транспорт" передбачено, що обставини, які можуть служити підставою для майнової відповідальності перевізників, відправників і одержувачів вантажу, багажу, вантажобагажу, пасажирів, засвідчуються актами.

Згідно ст. 129 Статуту залізниць України обставини, що можуть бути підставою для матеріальної відповідальності залізниці, вантажовідправника, вантажоодержувача, пасажирів під час залізничного перевезення, засвідчуються комерційними актами або актами загальної форми, які складають станції залізниць.

Комерційний акт складається для засвідчення, зокрема, таких обставин: невідповідності найменування, маси і кількість місць вантажу, багажу чи вантажу натурою з даними, зазначеними у транспортних документах.

Залізниця зобов`язана скласти комерційний акт, якщо вона сама виявила зазначені вище обставини або якщо про існування хоча б однієї з них заявив одержувач або відправник вантажу, багажу чи вантажобагажу. В усіх інших випадках обставини, що виникли в процесі перевезення вантажу, багажу і вантажобагажу і які можуть бути підставою для матеріальної відповідальності, оформляються актами загальної форми. Порядок складання комерційних актів та актів загальної форми встановлюється Правилами.

За змістом вищенаведених положень залізничні перевезення оформляються накладною як обов`язковою двосторонньою письмовою формою угоди на перевезення вантажу, що укладається між відправником та залізницею на корись третьої сторони - одержувача та супроводжує вантаж на всьому шляху перевезення до станції призначення. Законодавцем встановлено матеріальну відповідальність вантажовідправника за пред"явлення до перевезення вантажу з неправильним зазначенням його маси у накладній та її невідповідності фактичній масі вантажу, який надійшов до станції призначення, у вигляді штрафу в розмірі п`ятикратної провізної плати за все перевезення.

Отже, допустимими доказами неправильного зазначення у накладній маси вантажу, відправленого вантажовідправником залізницею до станції призначення для отримання вантажоодержувачем, у розумінні ч. 1 ст. 77 Господарського процесуального кодексу України, є належно складені працівниками залізниці комерційні акти за наслідком контрольного зважування вантажу, який було здано до перевезення залізницею.

Дана правова позиція викладена в постанові Верховного суду від 05.02.2019 у справі №914/2339/17.

Як встановлено судом, при прибутті вагону на станцію Нижньодніпровськ-Вузол Придніпровської залізниці було здійснено перевірку маси вантажу у вагоні №61687331 на справних 150-тонних електронних вагах, повірених 22.03.2021, під час якої було виявлено невідповідність фактичної маси вантажу у вищезазначеному вагоні з масою вантажу, яка зазначена вантажовідправником у накладній № 41865874. У зв`язку з цим складено комерційний акт №450003/170 від 26.03.2021.

Відповідно до пункту 10 Правил оформлення перевізних документів, затверджених наказом Міністерства транспорту України від 21.11.2000 №644, зі змінами, внесеними відповідно до наказу Міністерства інфраструктури України від 08.06.2011 №138, передбачено, що комерційний акт підписує начальник станції (його заступник), начальник вантажного району (завідувач вантажного двору, складу, контейнерного відділу, контейнерного майданчика, сортувальної платформи) і працівник станції, який особисто здійснював перевірку, а також одержувач, якщо він брав участь у перевірці. Крім того, у разі необхідності, до перевірки вантажу і підписання акта можуть бути залучені також інші працівники залізниці.

Отже, пунктом 10 Правил складання актів на виконання статті 29 Статут залізниць України визначено імперативно частину суб`єктного складу працівників залізниці, які є уповноваженими особами на підписання комерційних актів: начальник станції (його заступник), начальник вантажного району (завідувач вантажного двору, складу, контейнерного відділу, контейнерного майданчика, сортувальної платформи), працівник станції, який особисто здійснював перевірку, а також передбачено можливість участі в складенні комерційного акта одержувача вантажу, якщо він брав участь у перевірці, або інших працівників залізниці.

Дана правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 01.06.2018 у справі №910/3930/17 та від 18.06.2018 у справі №910/11397/17, від 23.11.2018 у справі №916/2450/17, від 21.08.2019 у справі №905/2360/18.

Відповідно до ч. 1, 3 ст. 64 та ч. 3 ст. 65 Господарського кодексу України передбачено, що підприємство, як організаційна форма господарювання, може складатися з виробничих структурних підрозділів (виробництв, цехів, відділень, дільниць, бригад, бюро, лабораторій тощо) та самостійно визначає свою організаційну структуру, чисельність працівників та штатний розпис. Керівництво підприємством здійснюється його керівником, який призначається (обирається) власником (власниками) безпосередньо або через уповноважені органи чи наглядову раду такого підприємства (у разі її утворення) та відповідно до статуту є посадовою особою цього підприємства з правом розподілу обов"язків між працівниками підприємства.

Отже, якщо в штаті структурного підрозділу залізниці не передбачено посади начальника вантажного району (завідувач вантажного двору, складу, контейнерного відділу, контейнерного майданчика, сортувальної платформи), то на підставі наказу начальника такого підрозділу залізниці чи відповідно до робочої (посадової) інструкції іншого працівника залізниці має бути уповноважено на підписання від імені залізниці комерційних актів для забезпечення вимоги щодо їх оформлення за підписом третіх осіб, перелік яких визначено пунктом 10 Правил складання актів, і такими доказами можуть підтверджуватися повноваження осіб на підписання комерційного акта.

Дану правову позицію викладено у постановах Верховного суду від 23.11.2018 у справі №916/2450/17, від 21.05.2018 у справі №916/2001/17, від 23.06.2018 у справі №916/1993/17.

Комерційний акт №450003/170 від 26.03.2021 складено та підписано заступником начальника станції Швеця А.О., працівником станції, яка особисто здійснювала перевірку Плітченко І.П. та приймальника поїздів Кокошинської В.М.

Суд відзначає, що заступник начальника станції має повноваження на підписання комерційних актів в силу прямої вказівки п. 10 Правил складання актів.

Позивачем зауважено, що наказом начальника станції від 12.01.2021 №9, з причин відсутності по штатному розкладу станції начальника вантажного району, завідувача вантажного двору, складу, контейнерного відділу, контейнерного майданчика, сортувальної платформи на підписання комерційних актів, замість вищевказаних осіб було уповноважено приймальника поїздів Кокошинську В.М. (а.с. 18).

Факт того, що до трудових обов`язків агента з розшуку вантажів та багажу ОСОБА_1 входить обов`язок здійснювати зважування вагонів, підтверджується п. 2 ч. 1 та п. 13 ч. 2 робочої інструкції вказаної особи (а.с. 17).

Отже, комерційний акт №450003/170 від 26.03.2021 підписаний уповноваженими особами (працівниками станції) у відповідності до п. 10 "Правил складання актів", за своєю формою та змістом відповідає вимогам Статуту залізниць України та "Правил складання актів", а тому є належним та допустимим доказом на підтвердження факту невідповідності маси, зазначеної у накладній фактичній масі вантажу.

Щодо посилання відповідача на те, що зважування здійснювалось на електронно-тензометричних вагах, однак згідно технічного паспорту засобу ваговимірювальної техніки, наданого позивачем, ваги є тензометричними, а саме згідно паспорту засобу ваговимірювальної техніки (звіт) №14, в п. 1 міститься запис наступного змісту: "... модифікація ЗВВТ ВВЕТ-150-ТД.1-ЕП.2-ДП-С". Відповідно до п. 1.1.2 "Руководство по експлуатации" абревіатура найменування ваг - ВВЕТ (ваги вагонні електронні тензометричні).

Щодо посилань відповідача на абз.3 п. 9 Правил складання актів слід зазначити наступне.

Пунктом 9 Правил складання актів встановлено, що у комерційному акті зазначається, чи правильно навантажений, розміщений і закріплений вантаж, а також про наявність та стан захисного маркування для вантажів, що перевозяться у відкритих вагонах. У разі неправильного завантаження, розміщення, закріплення вантажу в акті зазначається, яке порушення було допущено.

На вимогу даного пункту Правил, працівниками ст. Нижньодніпровськ-Вузол в розділі Д комерційного акту зроблено запис наступного змісту: "... Навантаження вантажу нижче бортів на 40-50 см. Поглиблень немає. Вагон бездверний, розвантажувальні люки з обох сторін закриті. Течі вантажу немає. В технічному відношенні вагон справний...".

Запис таких форми і змісту повністю відповідає вимогам законодавства, про що, зокрема свідчить постанова Верховного суду № 904/10497/16 від 12.04.2018 року.

В п. 2 Правил складання актів визначено, що дані в комерційному акті зазначаються на підставі перевізних документів та виявлених обставин.

Додатком 3 до Правил оформлення перевізних документів визначено, що графа 20 накладної заповнюється Відправником та повинна містити, зокрема відмітку про розміщення та кріплення вантажу із зазначенням посади та прізвища відповідального за навантаження працівника.

Відповідач, заповнюючи накладну № 41865874, у графі 20, зробив напис такого змісту: "Вантаж розміщено і закріплено згідно з п. 3 гл. 14 Додатка 3 до СМГС". Даних щодо маркування вантажу взагалі не зазначив.

Таким чином, при заповненні накладної, відповідач не зазначив як саме вантаж було розміщено та закріплено, а обмежився самим лише посиланням на п. 3 гл. 14 Додатка 3 до СМГС.

При цьому, згідно графи 9 накладної "Документи, що додані відправником" зазначений Додаток 3 ні в електронному, ні в паперовому вигляді не додавався до накладної.

За таких обставин, є незрозумілим, яким чином проміжна ст. Нижньодніпровськ-Вузол могла встановити чи правильно навантажений, розміщений і закріплений вантаж, якщо фактично виявлені дані не було з чим порівнювати.

Оскільки, перевізний документ, заповнений Відповідачем, не містив даних про те, як саме вантаж було розміщено та закріплено - залізниця через брак даних в перевізному документі зазначила лише фактично виявлені обставини.

З огляду на вищевикладене, господарський суд дійшов висновку, що в даному випадку комерційний акт за своєю формою та змістом відповідає вимогам Статуту залізниць України та Правил складання актів, а тому визнається судом належним доказом на підтвердження факту невідповідності маси, зазначеної у накладній, та фактичної маси вантажу.

Відповідно до ст. 122 Статуту залізниць України за неправильно зазначені у накладній масу, кількість місць вантажу, його назву, код та адресу одержувача з відправника стягується штраф у розмірі згідно із ст. 118 цього Статуту. При цьому відправник несе перед залізницею відповідальність за наслідки, які виникли.

Статтею 118 Статуту залізниць України встановлено, що за пред`явлення вантажу, який заборонено до перевезень або який потребує під час перевезення особливих заходів безпеки, та з неправильним зазначенням його найменування або властивостей з відправника, крім заподіяних залізниці збитків і витрат, стягується штраф у розмірі п`ятикратної провізної плати за всю відстань перевезення.

Таким чином, факт невірного зазначення вантажовідправником маси вантажу у вагоні №61687331 в накладній №41865874 від 24.03.2021 належним чином доведений, документально підтверджений і відповідачем не спростований.

Обов`язок доказування відповідно до п. 4 ч. 3 ст. 129 Конституції України та ст. 74 Господарського процесуального кодексу України розподіляється між сторонами виходячи з того, хто посилається на певні юридичні факти, які обґрунтовують його вимоги та заперечення. Це стосується і відповідача, який повинен був довести належними засобами доказування факт відсутності порушення зобов`язання.

Згідно з накладною №41865874 від 24.03.2021 провізна плата за вагон №61687331 складає 8 578,00 грн.

Таким чином, сума штрафу складає 8 578,00 грн х 5 = 42 890,00 грн.

За вказаних обставин, враховуючи, що факт порушення відповідачем правил перевезення вантажу належним чином доведений і підтверджений матеріалами справи, відповідачем не спростований, суд дійшов висновку про обґрунтованість вимог позивача про стягнення з відповідача штрафу у зв`язку неправильним зазначення маси вантажу в розмірі 42 890,00 грн.

Відповідно до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України судовий збір покладається на відповідача.

Керуючись ст. 74, 76, 77, 129, 233, 236-241, 326, 327 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Стягнути з Акціонерного товариства "Кіровоградське рудоуправління" (просп. Гагаріна, буд. 8, с. Катеринівка, Кропивницький район, Кіровоградська область, 27631, ідентифікаційний код 00191891) на користь Акціонерного товариства "Українська залізниця" (вул. Тверська, буд. 5, м. Київ, 03680, ідентифікаційний код 40075815) в особі регіональної філії "Придніпровська залізниця" Акціонерного товариства "Українська залізниця" (пр. Дмитра Яворницького, буд. 108, м. Дніпро, Дніпропетровська область, 49602, ідентифікаційний код 40081237) штраф у розмірі 42 890,00 грн, а також 2 270 грн судового збору.

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення в порядку передбаченому Господарським процесуальним кодексом України. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Копії рішення надіслати регіональній філії "Придніпровська залізниця" АТ "Українська залізниця" (49602, Дніпропетровська обл., м. Дніпро, пр. Дмитра Яворницького, буд. 108) та Акціонерному товариству "Кіровоградське рудоуправління" (27631, Кіровоградська обл., Кропивницький р-н, с. Катеринівка, просп. Гагаріна, буд. 8).

Повне рішення складено 28.09.2021.

Суддя М.С. Глушков