
Дата документу 06.07.2021
Справа № 334/3453/21
Провадження № 2/334/2768/21
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
6 липня 2021 року Ленінський районний суд м. Запоріжжя у складі головуючого судді Фетісова М.В., за участі секретаря судового засідання Боднар А.А.,
розглянувши у спрощеному позовному провадженні цивільну справу за позовом Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Запоріжгаз» до ОСОБА_1 про стягнення вартості донарахованого (необлікованого) об`єму природного газу,
встановив:
Представник позивача Прохода І.В. звернулася до суду з позовною заявою до ОСОБА_1 , в якому просить стягнути з відповідачки на користь позивача вартість донарахованого (необлікованого) об`єму природного газу у сумі 45 008,59 гривень.
В обґрунтування позову зазначила, що 23.01.2020 при виконанні службових обов`язків працівники АТ «Запоріжгаз» здійснили вихід за адресою: АДРЕСА_1 , в якому проживає споживач ОСОБА_1 , де виявили несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ, а саме пломба державного повірника не відповідала встановленому зразку, позаштатний режим роботи лічильника газу, про що складений акт про порушення № 0600279966. Відповідно до протоколу направлення засобу вимірювальної техніки на експертизу № 000567 від 27.02.2020, лічильник Споживача був направлений на експертизу, за результатами якої 02.03.2020 був складений акт № 0207. Експертизою встановлено несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ, а саме відсутність відбитку тавра про повірку ЗВТ на пломбувальному матеріалі, розташованому на лічильному механізмі. Наявний доступ в роботу відлікового механізму. Лічильник не придатний до подальшої експлуатації, підлягає заміні. З урахуванням факту несанкціонованого втручання у роботу ЗВТ комісією AT «Запоріжгаз» з розгляду актів про порушення було прийнято рішення про задоволення акту про порушення № 0600279966 від 23.01.2020 року, у зв`язку з чим відповідачці здійснено перерахунок (донарахування) об`ємів природного газу за граничними об`ємами споживання природного газу населенням з 24.07.2019 до 23.01.2020 у сумі 45 008,59 гривень. Листом AT «Запоріжгаз» на адресу Споживача направлений Акт-розрахунок на оплату не облікованого (донарахованого) об`єму (обсягу) природного газу та його вартості та рахунок на його оплату, які після отримання відповідачкою 30.04.2020 залишилися без виконання.
Відповідачка ОСОБА_1 відзив на позов не надала.
Ухвалою від 27.05.2021 відкрите провадження у справі та її призначено до розгляду у спрощеному позовному провадженні без повідомлення (виклику) сторін.
Відповідачці копія ухвали та копія позовної заяви з додатками направлялися поштою за її зареєстрованим місцем проживання. Повідомлення про вручення поштового відправлення повернуте суду з відміткою про вручення. Згідно з пунктом 3 частини шостої статті 272 Цивільного процесуального кодексу України (далі - ЦПК) відповідачка є повідомленою про розгляд справи належним чином.
Відповідачка у визначений судом строк своїм правом подання до суду клопотання про розгляд справи з повідомленням сторін та відзиву на позов не скористалась. Відповідно до частини восьмої статті 178 та частини п`ятої статті 279 ЦПК суд розглядає справу за наявними у справі матеріалами.
Оскільки розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється, що передбачено частиною другою статті 247 ЦПК.
Дослідивши письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, суд встановив наступні фактичні обставини та відповідні їм правовідносини.
Частиною першою статті 714 Цивільного кодексу України (далі - ЦК) визначено, що за договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов`язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов`язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання.
Функціонування ринку природного газу в Україні врегульовано положеннями Закону України від 09.04.2015 № 329-VIII «Про ринок природного газу» (далі - Закон № 329) та Кодексом газорозподільних систем, затвердженим постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг 30 вересня 2015 року № 2494 (далі - Кодекс ГРМ).
Відповідно до частин другої та третьої статті 18 Закону № 329 приладовий облік природного газу здійснюється з метою визначення за допомогою вузла обліку природного газу обсягів його споживання та/або реалізації, на підставі яких проводяться взаєморозрахунки суб`єктів ринку природного газу. Постачання природного газу споживачам здійснюється за умови наявності вузла обліку природного газу.
Статтею 13 Закону № 329 визначено, що споживач зобов`язаний не допускати несанкціонованого відбору природного газу. У разі порушення або невиконання своїх обов`язків споживач несе відповідальність згідно із законом.
Відповідно до частини першої статті 59 Закону № 329 суб`єкти ринку природного газу, які порушили законодавство, що регулює функціонування ринку природного газу, несуть відповідальність згідно із законом.
Відповідно до пунктів 17, 23, 33, 35, 37, 39 частини першої статті 1 Закону № 329 оператором газорозподільної системи є суб`єкт господарювання, який на підставі ліцензії здійснює діяльність із розподілу природного газу газорозподільною системою на користь третіх осіб (замовників). Побутовий споживач - це фізична особа, яка придбаває природний газ з метою використання для власних побутових потреб, у тому числі для приготування їжі, підігріву води та опалення своїх жилих приміщень, що не включає професійну та комерційну діяльність. Ринок природного газу - це сукупність правовідносин, що виникають у процесі купівлі-продажу, постачання природного газу, а також надання послуг з його транспортування, розподілу, зберігання (закачування, відбору), послуг установки LNG. Розподіл природного газу - це господарська діяльність, що підлягає ліцензуванню і пов`язана з переміщенням природного газу газорозподільною системою з метою його фізичної доставки споживачам, але що не включає постачання природного газу. Споживачем є фізична особа, фізична особа - підприємець або юридична особа, яка отримує природний газ на підставі договору постачання природного газу з метою використання для власних потреб, а не для перепродажу, або використання в якості сировини. Суб`єкт ринку природного газу - це оператор газотранспортної системи, оператор газорозподільної системи, оператор газосховища, оператор установки LNG, замовник, оптовий продавець, оптовий покупець, постачальник, споживач.
Відповідно до пункту 2 частини другої статті 59 Закону № 329 правопорушеннями на ринку природного газу, зокрема, є несанкціонований відбір природного газу.
Відповідно до пункту 3 глави 1 розділу І Кодексу ГРМ дія цього Кодексу поширюється на операторів газорозподільних систем, замовників доступу та приєднання до газорозподільної системи, споживачів (у тому числі побутових споживачів), об`єкти яких підключені до газорозподільних систем, та на їх постачальників. Крім того, цим Кодексом регулюються взаємовідносини: між оператором газорозподільної системи та несанкціонованими споживачами, які втручаються в роботу газорозподільної системи, у тому числі шляхом самовільного під`єднання несанкціонованого газопроводу.
Відповідно до пункту 1 глави 2 розділу ХІ Кодексу ГРМ до порушень споживача та несанкціонованого споживача, які кваліфікуються як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ (крадіжка газу) та внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування не облікованих об`ємів (обсягів) природного газу належать: (1) наявність несанкціонованого газопроводу; (2) несанкціоноване відновлення газоспоживання; (3) несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (комерційного ВОГ, зокрема лічильника газу); (4) несанкціоноване підключення газових приладів на об`єкті споживача, який обліковується за нормами споживання; (5) несанкціоноване підключення газових приладів, внаслідок якого перевищується діапазон обчислення вузла обліку (сумарна номінальна потужність газових приладів і пристроїв перевищує діапазон обчислення вузла обліку); (6) використання природного газу споживачем за відсутності чи після розірвання договору розподілу природного газу.
Відповідно до частини другої статті 13 Закону № 329 споживач зобов`язаний, зокрема, укласти договір про постачання природного газу, забезпечувати своєчасну та повну оплату вартості природного газу згідно з умовами договорів, не допускати несанкціонованого відбору природного газу, забезпечувати безперешкодний доступ уповноважених представників оператора газотранспортної системи, оператора газорозподільної системи до вузлів обліку природного газу та з метою встановлення вузлів обліку газу; припиняти (обмежувати) споживання природного газу відповідно до вимог законодавства та умов договорів.
У разі порушення або невиконання своїх обов`язків споживач несе відповідальність згідно із законом (частина третя статті 13 Закону № 329).
Суд встановив, що відповідачка ОСОБА_1 з 22.02.1996 зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , що підтверджується відповіддю Департаменту реєстраційних послуг Запорізької міської ради № 04-47/2495 від 25.05.2021.
05.07.2012 за адресою: АДРЕСА_1 позивачем встановлений побутовий лічильник газу G-4 № 0514293, що підтверджується Актом установки побутового лічильника після виконання повірки (ремонту) № 5829 від 05.07.2012.
23.01.2020 контролером відділу інспектування AT «Запоріжгаз» Козловою Н.Ю. за адресою: АДРЕСА_1 , в присутності споживача ОСОБА_1 виявлене порушення Кодексу ГРМ: несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ, а саме: пломба державного повірника не відповідає встановленому зразку, позаштатний режим роботи лічильника газу, що підтверджується Актом про порушення № 0600279966 від 23.01.2020 (далі - Акт про порушення).
На виконання вимог пункту 8 глави 5 розділу XI Кодексу ГРМ до Акту про порушення внесено інформацію щодо: місцезнаходження комісії з розгляду актів про порушення - м. Запоріжжя, вул. Південне шосе, 52 каб. 202; дати проведення засідання комісії, на якому буде розглядатися складений акт про порушення - 28.02.2020 та номер контактного телефону - НОМЕР_1 .
Відповідно до пунктів 1, 2 глави 5 розділу XI Кодексу ГРМ у разі виявлення у споживача або несанкціонованого споживача порушень, визначених у главі 2 цього розділу, на місці їх виявлення представником Оператора ГРМ складається акт про порушення за формою, наведеною в додатку 16 до цього Кодексу. Акт про порушення після пред`явлення представником Оператора ГРМ службового посвідчення складається в присутності споживача/несанкціонованого споживача та/або незаінтересованої особи (представника власника/користувача, на території чи об`єкті якого сталося порушення, або органу місцевого самоврядування) за умови посвідчення його особи та засвідчується їх особистими підписами. У разі якщо комерційний вузол обліку, на якому сталося порушення, знаходиться на території (в приміщенні) Оператора ГРМ, останній повинен завчасно попередити споживача про час і місце складання акта про порушення.
Дії працівника АТ «Запоріжгаз» відповідають вимогам Кодексу ГРМ, оскільки в Акті про порушення зазначено прізвище, ім`я, по батькові особи, яка підписала акт про порушення та зазначені дані номеру посвідчення (№ 2618 від 26.10.2016) особи.
Відповідно до Протоколу направлення засобу вимірювальної техніки на експертизу № 000567 від 27.02.2020 лічильник відповідачки був направлений на експертизу до АТ «Запоріжгаз».
02.03.2020 за результатами проведеної експертизи складено Акт № 0207 експертизи лічильника газу (далі - Акт експертизи), відповідно до якого комісією виявлене несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ: відсутність відбитку тавра про повірку ЗВТ на пломбувальному матеріалі розташованому на лічильному механізмі. Наявний доступ в роботу відлікового механізму. Лічильник не придатний до подальшої експлуатації, підлягає заміні. Лічильник упаковано в пакет, опломбовано пломбою № С54332627, повернено споживачу».
Непридатність лічильника підтверджується також довідкою про непридатність ДП «Запоріжжястандартметрологія» від 02.03.2020 та протоколом повірки від 02.03.2020.
Відповідно до пункту 10 глави 5 розділу ХІ Кодексу ГРМ споживач (несанкціонований споживач) зобов`язаний бути присутнім на засіданні комісії з розгляду актів про порушення, на якому буде розглядатися складений на нього акт про порушення. За неможливості бути присутнім на засіданні особисто споживач (несанкціонований споживач) має право дати письмову згоду у довільній формі на проведення засідання без його присутності або у присутності його уповноваженої особи. У разі неприбуття споживача (несанкціонованого споживача) та/або уповноваженої ним особи на засідання комісії остання розглядає складений акт про порушення без його (її) участі
Відповідно до пункту 11 глави 5 Розділу ХІ Кодексу ГРМ за результатами розгляду акта про порушення на засіданні комісії може бути прийнято рішення про його задоволення (повністю або частково), або необхідність додаткового обстеження чи перевірки, або додаткових пояснень тощо, або скасування акта про порушення. При задоволенні комісією акта про порушення складається акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу і його вартості.
11.03.2020 комісією AT «Запоріжгаз» були розглянуті обставини порушення та частково задоволений Акт про порушення в частині несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ, що підтверджується Протоколом № 534 засідання комісії АТ «Запоріжгаз» від 11.03.2020.
На підставі Акту про порушення фахівцем Відділу комерційного балансування АТ «Запоріжгаз» ОСОБА_3 був складений розрахунок необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу і його вартості у сумі 45 008,59 гривень.
Відповідно пункту 1 глави 3 розділу XI Кодексу ГРМ у разі виявлення Оператором ГРМ несанкціонованого газопроводу або несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу розрахунок об`єму не облікованого природного газу здійснюється за граничними об`ємами споживання природного газу населенням (додаток 15 цього Кодексу) з урахуванням усіх газових приладів і пристроїв споживача (фізичної особи) за період з дня останнього контрольного зняття показань лічильника (контрольного огляду вузла обліку або його перевірки) до дня виявлення порушення (але не більше ніж за 6 місяців) та з урахуванням строку на його усунення.
Зважаючи на вищезазначене, відповідачці було здійснено перерахунок (донарахування) об`ємів природного газу за граничними об`ємами споживання природного газу населенням (додаток 15 Кодексу) за період з 24.07.2019 до 23.01.2020 з урахуванням усіх газових приладів (плита газова - 1 шт., опалювальний прилад - 1 шт., газова колонка - 1 шт.), зареєстрованих осіб (зареєстровано 8 осіб) та опалювальної площі (133,2 кв.м.).
Відповідно до пункту 12 глави 5 розділу ХІ Кодексу ГРМ вартість не облікованого (донарахованого) об`єму природного газу, яка пред`являється до сплати споживачу (несанкціонованому споживачу) в результаті задоволення акта про порушення, зазначається в окремому платіжному рахунку Оператора ГРМ, який надається під особистий підпис споживача (несанкціонованого споживача) або надсилається йому рекомендованим поштовим відправленням разом із супровідним листом, що оформлюється у довільній формі.
29.04.2020 AT «Запоріжгаз» на адресу ОСОБА_1 рекомендованим поштовим відправленням були направлені Акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об`єму (обсягу) природного газу та окремий платіжний рахунок ПАТ «Запоріжгаз» на оплату вартості необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу, що підтверджується, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення.
Суд встановив, що під час перевірки представником позивача ЗВТ, встановленого у житловому будинки відповідачки, було виявлене несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ, а саме: пломба державного повірника не відповідає встановленому зразку; позаштатний режим роботи лічильника газу, що було зазначено в Акті про порушення. Проте, під час експертизи позаштатний режим роботи ЗВТ не був встановлений. Комісія позивача Акт про порушення задовольнила частково - в частині несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ.
Таким чином, позивачем визначене як несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ саме відсутність на пломбі тавра про повірку ЗВТ.
При цьому, Акт експертизи містить суперечливі відомості,. Зокрема, у пунктах 1 та 2 розділу «Результати огляду» зазначено, що порушена цілісність пломб та цілісність заводського та повірочного тавра на ЗВТ. Проте, у висновках комісії зазначено про відсутність відбитку тавра про повірку ЗВТ на пломбувальному матеріалі, а про порушення цілісності пломб та тавра висновок не зроблений.
Акт експертизи в частині порушення цілісності пломб, заводського та повірочного тавра суперечать Акту про порушення, в якому взагалі не зазначені вказані порушення.
Несанкціонованим втручанням в роботу ЗВТ/лічильника газу є втручання в роботу або конструкцію чи складові комерційного вузла обліку (зокрема лічильника газу), у тому числі шляхом пошкодження на них пломб, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним вузлом обліку не обліковується (обліковується частково чи з порушенням законодавства), що передбачено пунктом 4 глави 1 розділу І Кодексу ГРМ.
При цьому, відповідно до підпунктів 3, 4 пункту 1, пункту 4, підпунктів 1 та 5 пункту 7 глави 9 розділу Х Кодексу ГРМ пошкодження пломб та несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ є окремими видами порушень, тобто пошкодження пломб не завжди є несанкціонованим втручанням в роботу ЗВТ.
Крім цього, відповідно до пункту 4 глави 1 розділу І Кодексу ГРМ пошкодженням пломб є відсутність чи пошкодження цілісності пломб, пломбувального матеріалу, на якому встановлено пломби (дріт, кордова нитка тощо), гвинтів, на яких закріплено пломбувальний матеріал, у тому числі відсутність чи пошкодження на ЗВТ (лічильнику газу) пломб з відбитками тавр про їх повірку або індикаторів дії впливу постійного магнітного поля (далі - магнітні індикатори), або підтверджений факт підробки пломби за умови наявності акта про пломбування (іншого документа, що підтверджує факт пломбування і передачу на збереження ЗВТ/лічильника газу та установлених пломб і магнітних індикаторів).
В Акті про порушення та в Акті експертизи не зазначено про відсутність пломб або пошкодження цілісності пломб, пломбувального матеріалу, на якому встановлено пломби (дріт, кордова нитка тощо), гвинтів, на яких закріплено пломбувальний матеріал.
Відсутність на пломбі тавра про повірку ЗВТ, про що зазначено в Акті про порушення та в Акті експертизи, може свідчити про підробку пломби. Але, в такому разі позивач мав довести вказаний факт відповідно до пункту 4 глави 1 розділу І Кодексу ГРМ, що ним не зроблено.
Для покладення на споживача відповідальності у виді нарахування вартості необлікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу вимагається встановлення факту, а не можливості, несанкціонованого відбору природного газу з газорозподільних систем (крадіжка газу), про що може свідчити встановлений факт несанкціонованого втручання споживача у роботу ЗВТ.
Підставою покладення на споживача відповідальності у виді відшкодування збитків є безпосереднє здійснення споживачем дій, які призвели до несанкціонованого відбору (крадіжки) газу. Жодним із складених АТ «Оператор газорозподільної системи «Запоріжгаз» документів не встановлено факт безпосереднього здійснення позивачкою несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ.
Разом з цим за змістом актів законодавства у сфері газових правовідносин підставою для покладення на споживача відповідальності у виді стягнення вартості необлікованого (донарахованого) об`єму (обсягу) природного газу є встановлення вчинення ним відповідних порушень, а не технічної можливості їх вчинення. Саме по собі дотримання оператором газорозподільної системи формальної процедури фіксації порушення, за відсутності достовірно встановленого факту такого порушення, не свідчить про правомірність складення відповідних документів.
Зазначене повністю узгоджується з положеннями статті 61 Конституції України, якою передбачено, що юридична відповідальність особи має індивідуальний характер, відповідно кожна особа несе відповідальність лише за порушення, які нею вчинено особисто.
Вказані висновки суду узгоджуються з висновками, викладеними у постанові Верховного Суду від 27.11.2019 у справі № 311/2316/16-ц, яка відповідно до частини четвертої статті 263 ЦПК має враховуватись судом при застосуванні норм права до спірних правовідносин.
Суд встановив, що позивачем не доведений факт несанкціонованого втручання відповідачкою ОСОБА_1 в роботу ЗВТ. При цьому, суд не визнає несанкціонованим втручанням в роботу ЗВТ відсутність на пломбі тавра про повірку ЗВТ, оскільки позивачем не надані докази підробки пломби.
За таких обставин, суд дійшов висновку про те, що позов не є обґрунтованим, у зв`язку з чим у його задоволенні необхідно відмовити.
Відповідно до частини першої статті 141 ЦПК судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. У зв`язку з відмовою у задоволенні позову судовий збір покладається на позивача.
Керуючись статтями 10, 13, 81, 89, 141, 263-265, 268, 279 ЦПК, суд
ухвалив:
У задоволенні позову відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Запорізького апеляційного суду через Ленінський районний суд м. Запоріжжя. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення.
Реквізити учасників справи:
Позивач - Акціонерне товариство «Оператор газорозподільної системи «Запоріжгаз», місцезнаходження: м. Запоріжжя, вул. Заводська, буд. 7, код ЄДРПОУ 03345716.
Відповідачка - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 .
Суддя: