
Справа № 758/1484/21
3/758/2337/21
П ОС Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
21 вересня 2021 року cуддя Подільського районного суду м.Києва Рибалка Ю. В., розглянувши матеріали, які надійшли із Департаменту з питань запобігання політичної корупції Національного агентства з питань запобігання корупції про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , керівника відділу внутрішнього аудиту політичної партії «Всеукраїнське об`єднання «Батьківщина» за ст. 21221 КУпАП,
В С Т А Н О В И В :
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення № 53-15/34 від 03.02.2021 року, ОСОБА_1 порушив порядок подання звіту партії про майно, доходи, витрати і зобов`язання фінансового характеру, а саме: подав Звіт без відомостей про майно, доходи, витрати і зобов`язання фінансового характеру місцевої організації, яка в установленому порядку набула статусу юридичної особи; не відобразив у п. 1.1 «Фінансові зобов`язання політичної партії» Розділу V Звіту різницю між сумою витрат і сумою здійснених перерахувань - 45 000,00 грн.
Своїми діями вчинив правопорушення, передбачене ст. 212-21 КУпАП.
В судовому засіданні захисник адвокат Філімоненко А.С. просив провадження про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 закрити у зв`язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.
ОСОБА_1 свою вину у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 212-21 КУпАП заперечував, з підстав викладених у письмових поясненнях.
Зокрема, ОСОБА_1 зазначив, що різниця між сумою витрат і сумою здійснених перерахувань в 45 000, 00 грн. пояснюється технічною опискою в таблиці звіту, з урахуванням значного об`єму інформації, що подається у Звіті, а також великою кількістю місцевих організацій партії. Окрім того, ОСОБА_1 вказав, що усі документи, які підтверджують вказану заборгованість у сумі 45 000, 00 грн., були долучені до Звіту партії в додатках, а відтак, є невід`ємною складовою Звіту, про що повідомлялось під час перевірки НАЗК.
Щодо подання Звіту без відомостей про майно, доходи, витрати і зобов`язання фінансового характеру щодо місцевої організації, а саме Міської партійної організації Всеукраїнського об`єднання «Батьківщина» міста Українки (ідентифікаційний код 36890528), пояснив, що вказана юридична особа ніколи не входила до складу структури політичної партії Всеукраїнського об`єднання «Батьківщина» та не обліковувалась, як місцева партійна організація.
Вислухавши пояснення захисника - адвоката Філімоненка А.С., дослідивши письмові пояснення ОСОБА_1 , додаткові пояснення ОСОБА_1 , додані до них документи, дослідивши протокол про адміністративне правопорушення № 53-15/34 від 03.02.2021 року та матеріали додані до нього, суд приходить до наступного.
Відповідно до ч. 1 ст. 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв`язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.
Адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність (ч. 1 ст. 9 КУпАП).
Згідно ст. 245 КУпАП завданням провадження в справах про адміністративне правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішенні її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Відповідно до ст. 280 КУпАП суд при розгляді справи про адміністративне правопорушення повинен з`ясувати чи винна дана особа у вчиненні адміністративного правопорушення, а також всі обставини, які мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно ст. 212-21 КУпАП адміністративним правопорушенням є порушення встановленого порядку або строків подання фінансового звіту про надходження і використання коштів виборчого фонду, звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов`язання фінансового характеру або подання фінансового звіту, оформленого з порушенням встановлених вимог.
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення № 53-15/34 від 03.02.2021 року, у звіті політичної партії Всеукраїнське об`єднання «Батьківщина» за І квартал 2020 року не відображено в п. 1.1 «Фінансові зобов`язання політичної партії» Розділу V Звіту різницю між сумою витрат і сумою здійснених перерахувань - 45 000,00 грн., що є порушенням ст. 17 Закону України «Про політичні партії в Україні».
Так, згідно з протоколом про адміністративне правопорушення № 53-15/34 від 03.02.2021 року, довідкою установи банку про рух коштів на рахунку № НОМЕР_1 , відкритому в АТ «Правекс Банк», за період січень-березень 2020 року партією перераховано на користь ТОВ «ФІНЕЙТ» 3 189 959,10 гривень. До Звіту політичної партії Всеукраїнське об`єднання «Батьківщина» додано документи (акти та накладні) на суму витрат 3 234 959,10 гривень, проте, різниця між сумою витрат та сумою здійснених перерахувань - 45 000,00 грн., не відображена політичною партією Всеукраїнське об`єднання «Батьківщина» у пункті 1.1 «Фінансові зобов`язання політичної партії» розділу V Звіту.
Крім того, на запит Національного агентства з питань запобігання корупції Партією було надано відповідь, якою підтверджена кредиторська заборгованість перед ТОВ «ФІНЕЙТ» у сумі 45 000,00 грн. та надано копії акту звірки взаємних розрахунків, який містить інформацію про заборгованість на користь ТОВ «ФІНЕЙТ» у розмірі 45 000,00 грн.
Водночас, як вбачається із наданих суду документів, вся первинна документація, яка відображає наявність заборгованості політичної партії Всеукраїнське об`єднання «Батьківщина» перед ТОВ «Фінейт» була надана політичною партією Всеукраїнське об`єднання «Батьківщина» у вигляді додатків разом зі Звітом Партії за І квартал 2020 року у відповідності до вимог п.10 та п.12. розділу ІІ «Положення про порядок подання Звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов`язання фінансового характеру» від 28.07.2016 №2, а у Звіті Партії мала місце технічна помилка, яка відбулась при заповненні Звіту Партії (таблиці).
Так, згідно п.12 Розділу ІІ «Положення про порядок подання Звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов`язання фінансового характеру» від 28.07.2016 №2, додатки є складовими частинами Звіту та подаються виключно політичною партією.
Суд ураховує, що посадові особи політичної партії Всеукраїнське об`єднання «Батьківщина» на відповідний запит Національного агентства з питань запобігання корупції надали усі підтверджуючі документи, що стосується вказаної описки, відтак, мала місце технічна описка при заповненні звіту, що, в силу доданих до звіту документів та наданих пояснень, не може тлумачитись як порушення ст. 17 Закону України «Про політичні партії в Україні».
Відтак, факт не зазначення різниці між сумою витрат і сумою здійснених перерахувань у сумі 45 000,00 грн., не може свідчити про порушення ст. 17 Закону України «Про політичні партії в Україні», оскільки Партією до Звіту додано підтверджуючі документи (акти та накладні), які відображають вказану різницю у сумі 45 000,00 грн. у повному обсязі, тому суд погоджується з твердженням особи, яка притягується до адміністративної відповідальності про те, що відбулась технічна описка при заповненні звіту Партії.
Крім того, згідно з протоколом про адміністративне правопорушення № 53-15/34 від 03.02.2021 року, Звіт політичної партії Всеукраїнське об`єднання «Батьківщина» за І квартал 2020 року подано без відомостей про майно, доходи, витрати і зобов`язання фінансового характеру місцевої організації, яка в установленому порядку набула статусу юридичної особи, а саме Міської партійної організації Всеукраїнського об`єднання «Батьківщина» міста Українки (ідентифікаційний код 36890528).
Щодо таких даних вказаних у протоколі про адміністративне правопорушення № 53-15/34 від 03.02.2021 року, суд приходить до наступного.
Як вбачається з матеріалів наданих суду, політична партія Всеукраїнське об`єднання «Батьківщина» не вважає Міську партійну організацію Всеукраїнського об`єднання «Батьківщина» міста Українки (ідентифікаційний код 36890528) своїм структурним утворенням.
Про вказані обставини політична партія Всеукраїнське об`єднання «Батьківщина» повідомляла Національне агентство з питань запобігання корупції листом від 21.10.2020 року №13-55-3312.
Тобто, юридична особа (політична партія «Всеукраїнське об`єднання «Батьківщина») до структури якої Національне агентство з питань запобігання корупції відносить Міську партійну організацію Всеукраїнського об`єднання «Батьківщина» міста Українки (ідентифікаційний код 36890528), офіційно повідомила Національне агентство з питань запобігання корупції, що Міська партійна організація Всеукраїнського об`єднання «Батьківщина» міста Українки не входить до її структури.
Окрім того, політична партія «Всеукраїнське об`єднання «Батьківщина» подавала звіти про майно, доходи, витрати і зобов`язання фінансового характеру починаючи з 2016 року, з урахуванням внесених змін до Законів України "Про запобігання корупції" Закону України "Про політичні партії в Україні", у яких ніколи не відображала у своїй структурі Міську партійну організацію Всеукраїнського об`єднання «Батьківщина» міста Українки (ідентифікаційний код 36890528).
Проте, з моменту подачі першого звіту політичною партією Всеукраїнське об`єднання «Батьківщина» у 2016 році до подання звіту за І квартал 2020 року, незважаючи на відсутність даних у звіті про Міську партійну організацію Всеукраїнського об`єднання «Батьківщина» міста Українки (ідентифікаційний код 36890528), Національне агентство з питань запобігання корупції не ідентифікувало Міську партійну організацію Всеукраїнського об`єднання «Батьківщина» міста Українки з політичною партією Всеукраїнське об`єднання «Батьківщина», і на наявність будь-яких порушень з боку політичної партії Всеукраїнське об`єднання «Батьківщина» не вказувало.
Крім того, Київська обласна організація політичної партії «Всеукраїнське об`єднання «Батьківщина» починаючи з 2013 року зверталася з листом (від 12.07.2013 року) та реєстраційною карткою форми №7 з відповідними додатками до державного реєстратора реєстраційної служби Обухівського міськрайонного управління юстиції у Київській області щодо проведення дії з припинення такої міської партійної організації та внесення відповідного запису, згідно з рішенням від 10.07.2013 року «Щодо припинення діяльності міської партійної організації Всеукраїнського об`єднання «Батьківщина» міста Українки».
Підставою відповідного рішення було те, що така організація не виконувала статутні завдання політичної партії, розпорядження вище стоячих партійних організацій.
Будь-яких відповідей отримано не було. Як з`ясувалося така юридична особа припинена не була, тому відповідні дії направлені на її припинення політичною партією «Всеукраїнське об`єднання «Батьківщина» продовжували здійснюватися аж до 2020 року. Однак заявники отримували відмови у припиненні реєстрації такої особи.
Відтак, суд приходить до висновку, що Національним агентством з питань запобігання корупції, у протоколі про адміністративне правопорушення № 53-15/34 від 03.02.2021 року безпідставно визначено порушенням, подання Звіту за І квартал 2020 року без відомостей про майно, доходи, витрати і зобов`язання фінансового характеру Міської партійної організації Всеукраїнського об`єднання «Батьківщина» міста Українки (ідентифікаційний код 36890528), оскільки така організація була не підзвітна та не підконтрольна партії, не відноситься до її структури.
Статтею 212-21 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність за порушення встановленого порядку подання звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов`язання фінансового характеру.
Об`єктом даного адміністративного проступку є суспільні відносини у сфері встановленого порядку управління.
Об`єктивна сторона цього правопорушення виражається у формі порушення встановленого порядку подання звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов`язання фінансового характеру.
Суб`єктами вказаного правопорушення є керівні особи політичних партій.
Суб`єктивна сторона цього правопорушення визначається ставленням особи до дії та наслідків, виражене у формі умислу, тобто особа повинна усвідомлювати протиправний характер своєї дії, передбачати її шкідливі наслідки і бажати їх або свідомо допускати настання цих наслідків
Згідно ч. 9 ст. 17 Закону України «Про політичні партії в Україні» (в редакції чинній на момент подання звіту) політична партія щоквартально, не пізніше ніж на сороковий день після закінчення звітного кварталу, зобов`язана подати до Національного агентства з питань запобігання корупції звіт про майно, доходи, витрати і зобов`язання фінансового характеру (у тому числі її місцевих організацій, які у встановленому порядку набули статусу юридичної особи) шляхом його заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції.
Форма та порядок подання звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов`язання фінансового характеру затверджуються Національним агентством з питань запобігання корупції, відповідно до ч. 10 ст. 17 Закону України «Про політичні партії в Україні».
Згідно з ч. 13 ст. 17 Закону України «Про політичні партії в Україні», уся інформація у звіті політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов`язання фінансового характеру повинна бути диференційована залежно від того, стосується вона політичної партії (як окремої юридичної особи) чи всіх інших її місцевих організацій, які у встановленому порядку набули статусу юридичної особи. При цьому інформація, що стосується місцевих організацій партії, які у встановленому порядку набули статусу юридичної особи, вноситься щодо кожної такої організації окремим додатком.
Форма звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов`язання фінансового характеру, затверджена рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції № 3 від 09 червня 2016 року, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 30 червня 2016 року за № 904/29034 (чинне на момент подання звіту).
Положення про порядок подання Звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов`язання фінансового характеру затверджене рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції № 2 від 28 липня 2016 року, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 25 серпня 2016 року за № 1185/29213 (чинне на момент подання звіту).
Відповідно до п. 1 Розділу ІІ Порядку подання Звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов`язання фінансового характеру, політичні партії щокварталу, але не пізніше ніж на сороковий день після закінчення звітного кварталу, зобов`язані подати до Національного агентства Звіт (за підписами керівника політичної партії і головного бухгалтера (особи, відповідальної за ведення бухгалтерського обліку), засвідченими печаткою політичної партії) у паперовій формі та в електронному вигляді.
Відповідно до п.п. 1 п. 10 Розділу ІІ Порядку подання Звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов`язання фінансового характеру до Звіту додаються інформація про майно, доходи, витрати і зобов`язання фінансового характеру від кожної місцевої організації політичної партії, яка в установленому порядку набула статусу юридичної особи. Ця інформація додається шляхом заповнення відповідних розділів Звіту, що стосуються місцевої організації партії та обов`язково додається разом із Звітом політичної партії.
Згідно абз. 2 п. 1 Розділу ІІІ Порядку подання Звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов`язання фінансового характеру відомості щодо майна, доходів, витрат і зобов`язань місцевої організації політичної партії, які в установленому порядку набули статусу юридичної особи, є обов`язковими для подачі в Звіті політичної партії.
Тобто, керівник політичної партії (уповноважена особа) і головний бухгалтер (особи, відповідальної за ведення бухгалтерського обліку) подають до Національного агентства Звіт із даними та додатками, які отримують від місцевих організацій політичної партії, які в установленому порядку набули статусу юридичної особи, тобто від окремих юридичних осіб.
Відомості Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань та Єдиного реєстру громадських формувань (пошук за ознакою «політична партія» не містять відомості про повний перелік місцевих партійних організацій відповідної політичної партії.
Суд ураховує, що в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань пошук здійснюється за назвою і не відображає взаємозв`язку між окремими організаціями та партією в цілому.
Відтак, керівник політичної партії (уповноважена особа) і головний бухгалтер (особи, відповідальної за ведення бухгалтерського обліку) можуть зазначати у Звіті політичної партії лише ті відомості та додавати ті додатки, які отримані від місцевих організацій партії.
Тобто, у випадку відсутності у внутрішньому обліку політичної партії Всеукраїнське об`єднання «Батьківщина» Міської партійної організації Всеукраїнського об`єднання «Батьківщина» міста Українки (ідентифікаційний код 36890528), а також не отримання від такої юридичної особи Звіту та додатків до нього, керівник політичної партії (уповноважена особа) і головний бухгалтер (особи, відповідальної за ведення бухгалтерського обліку) не мали можливості та необхідності вказувати дані такої юридичної особи у Звіті, що подається до Національного агентства, а відтак умисел, щодо ненадання відомостей у Звіті про Міську партійну організацію Всеукраїнського об`єднання «Батьківщина» міста Українка (ідентифікаційний код 36890528) - відсутній.
Усі сумніви в даному випадку суд, у відповідності до ст. 62 Конституції України, трактує на користь особи, яка притугається до адміністративної відповідальності та приходить до висновку, що в діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення.
Ураховуючи вищевикладені обставини справи, оцінивши всі наявні в матеріалах справи докази, всебічно, повно і об`єктивно дослідивши всі обставини справи в їх сукупності, а також враховуючи відсутність умислу у ОСОБА_1 , направленого на вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 212-21 КУпАП, настання будь-яких шкідливих наслідків, суд встановив відсутність вини ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 212-21 КУпАП, що згідно з п. 1 ст. 247 КУпАП є підставою для закриття провадження у справі.
На підставі викладеного, керуючись ст. 247 КУпАП, суд,
П О С Т А Н О В И В :
Провадження в справі про адміністративне правопорушення, передбачене ст. 212-21 КУпАП відносно ОСОБА_1 - закрити у зв`язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного суду через районний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя Ю. В. Рибалка