Єдиний державний реєстр судових рішень
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"27" травня 2010 р. Справа № 7/52-11 за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «МТС-Агросервіс», м. Луцьк
до Луцької міської ради
про визнання недійсним рішення та зобов’язання розглянути звернення
Головуючий суддя Шум М.С.
судді: Кравчук А.М.,
Філатова С.Т.
за участю представників сторін:
від позивача: Кучма В.Ю., представник (дов. від 21.01.2010р.);
від відповідача: Бірюк І.В. юрист (дов. №1.1-8/1290 від 26.03.2010р.)
В судовому засіданні взяв участь пом. прокурора м. Луцька - Бордюженко Е.Р.
Відповідно до ст. 20 Господарського процесуального кодексу України роз’яснено право відводу судді. Відводу судді не заявлено. На підставі ст. 22 ГПК України роз’яснено процесуальні права та обов’язки сторін.
Суть спору: товариство з обмеженою відповідальністю «МТС-Агросервіс»звернулось до господарського суду Волинської області з позовом до Луцької міської ради про визнання недійсним рішення Луцької міської ради №53/112 від 25.02.2010р. «Про визнання незаконного встановлення торгових рядів на вул. Замковій»та зобов’язання Луцьку міську раду звернення ТОВ «МТС-Агросервіс»від 08.02.2010р. «Про продовження дозволу на складання проекту землеустрою, щодо відведення земельної ділянки, площею 0,018 га по вул.. Замковій для обслуговування торгових рядів ТОВ «МТС-Агросервіс»»винести на чергове засідання сесії Луцької міської ради та розглянути згідно змісту даного звернення в термін не пізніше тридцяти днів з дати набрання рішенням суду про задоволення позову законної сили.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав повністю з підстав викладених у позові.
В обгрунтування позовних вимог позивач зазначає, що ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», яка містить вичерпний перелік повноважень міських рад, не зазначено жодного повноваження, щодо можливості прийняття рішення міської ради про встановлення незаконності функціонування торгових рядів. Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. А зміст звернення ТзОВ «МТС-Агросервіс», викладений в листі позивача до Луцької міської ради від 08.07.2010р. з проханням продовжити дію дозволу на складання проекту землеустрою, щодо відведення земельної ділянки, площею 0,018 га для обслуговування торгових рядів на вул. Замковій, що у м. Луцьку, Луцькою міською радою фактично не розглядався, і було прийнято рішення міської ради №53/112 від 25.02.2010 р. «Про визнання незаконного встановлення торгових рядів на вул. Замковій». На повторне звернення ТзОВ «МТС-Агросервіс»до Луцької міської ради одержано відповідь міської ради від 25 березня 2010 року, в якій зазначено про відмову розгляду питання продовження дозволу на складання проекту землеустрою, щодо відведення земельної ділянки для обслуговування торгових рядів по вул. Замковій, що у м. Луцьку, що відповідним чином порушує права позивача, які підлягають захисту в судовому порядку.
Представник відповідача позовні вимоги заперечив, в обґрунтування своїх доводів зазначає, що розпорядженням міського голови від 01.08.2007 р. № 608 «Про створення комісії з перевірки цільового використання земельних ділянках міста Луцька»була створена комісія з перевірки цільового використання земельних ділянок на ринках міста. В ході роботи комісії складено акти щодо порушень цільового використання земельних ділянок на трьох ринках (ринок підприємця Пахолко Л. П. на вул. Замковій, ринок ТОВ «МТС - Агросервіс»на вул. Замковій та тваринницько-фуражний ринок (Волинська облспоживспілка) на вул. Потебні, 3 ).
Волинською облдержземінспекцією направлено лист міському голові від 19.12.2007р. № 763 в якому повідомляється, що в ході перевірки встановлено: на підставі рішення виконкому від 28.03.2001 р. № 171 між Луцькою міською радою та ТОВ «МТС - Агросервіс»укладено договір оренди інженерної інфраструктури міської території на вул. Замковій в м. Луцьку, терміном на 6 місяців. Площа земельної ділянки становить 177, 6 кв. м. Цільове використання земельної ділянки - для обслуговування торгових рядів. Термін дії даного договору закінчився 12.12.2001 р. ТОВ «МТС - Агросервіс»виготовило проект відведення земельної ділянки для обслуговування торгових рядів, але на день перевірки даний проект не затверджений міською радою в зв'язку з негативним висновком наданим департаментом містобудування. Також встановлено, що договір оренди інженерної інфраструктури міської території на вул. Замковій не продовжений.
ТОВ «МТС - Агросервіс»за користування землею без правовстановлюючих документів притягнуто до адміністративної відповідальності та вручено припис, ким зобов’язано в місячний термін оформити документи на право користування земельною ділянкою по вул. Замковій, або звільнити її.
Розпорядженням міського голови від 25.10.2002 р. № 601-рр торговим рядам по вул. Замковій у м. Луцьку було надано статус ринку. За результатами перевірки прокуратурою м. Луцька винесено протест на вищевказане розпорядження, оскільки даний об'єкт (ринок) знаходиться в межах історико-культурного заповідника національного значення «Старе місто», землі якого є особливо цінними, належить до категорії історико-культурного призначення і використовуються відповідно до вимог Законів України «Про охорону земель», «Про охорону культурної спадщини»та «Положення про історико-культурний заповідник республіканського значення в м.Луцьку», затвердженого рішенням облвиконкому № 198 від 24.06.1985 p., нормами яких та п. 14 Положення передбачено заборону встановлення на його території об'єктів, не пов'язаних з його діяльністю.
За результатами розгляду протесту міським головою видано розпорядження від 17.07.2009 р. № 352 «Про втрату чинності розпорядження міського голови від 25.10.2002 р. № 601-рр щодо надання статусу ринку торговим рядам на вул. Замковій»відповідно до якого втратив чинність п. 1 розпорядження міського голови від 25.10.2002 р. № 601-рр в частині надання статусу ринку торговому ряду ТОВ «МТС - Агросервіс»на вул. Замковій (пункт 8 додатку до розпорядження) та зобов'язано звільнити територію (вул. Замкова), на якій розміщено торговий ряд, шляхом демонтажу павільйонів, кіосків тощо.
В подальшому позивач не виконавши вимоги вищевказаного розпорядження звернувся до Луцької міської ради з клопотанням про продовження дозволу на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для обслуговування торгових рядів по вул. Замковій загальною площею 0,018 га. За наслідками розгляду даного клопотання Луцькою міською радою прийнято рішення від 25.02.2010р. № 53/112 «Про визнання незаконним встановлення торгових рядів на вул. Замковій» відповідно до якого визнано, що торгові ряди, розміщені на земельній ділянці на вул. Замковій загальною площею 0,018 га функціонують незаконно і ТОВ «МТС - Агросервіс» було зобов'язано в місячний термін провести демонтаж незаконно встановлених торгових рядів на вул. Замковій.
Тобто на даний час торгові ряди не мають статусу ринку. Відповідно до Концепції розвитку ринків на території м. Луцька на 2008 - 2012 роки, що затверджена рішенням Луцької міської ради від 26.03.2008 р. № 25/10 на вул. Замковій у м. Луцьку не передбачено функціонування ринку позивача.
Також відповідачем спростовуються доводи позивача, щодо оскаржуваного рішення, яке на думку позивача прийнято поза межами компетенції Луцької міської ради; порушення права власності позивача та щодо вилучення земельної ділянки.
Представник прокуратури підтримав позицію Луцької міської ради та просить суд в позові відмовити.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення, доводи та заперечення представників сторін та прокуратури, господарський суд, - ВСТАНОВИВ:
29.03.2001р. виконавчим комітетом Луцької міської ради прийнято рішення №171 «Про дозвіл на проектні роботи»відповідно до якого дозволено ТОВ «МТС-Агросервіс»розробити проект влаштування торгових рядів на вул. Замковій згідно з додатком. Зазначеним рішенням виконавчого комітету ТОВ «МТС-Агросервіс»зобов'язано одержати в управлінні містобудування та архітектури вихідні дані на проектування, виготовити проект та погодити його в установленому порядку та укласти з міською радою договір на оренду інженерної інфраструктури міської території.
Як вбачається з наданих позивачем документів дані вимоги рішення виконавчого комітету Луцької міської ради №171 від 29.03.2001 року виконано.
04.09.2001р. виконавчим комітетом Луцької міської ради прийнято рішення №477 «Про дозвіл на будівництво»відповідно до якого дозволено ТОВ «МТС-Агросервіс»влаштувати торгові ряди на вул. Замковій (згідно з погодженим проектом) згідно з додатком.
На підставі наданого дозволу позивачем споруджено торгові ряди на вул. Замковій.
Зазначені рішення Виконавчого комітету Луцької міської ради не скасовані, предметом судового розгляду не виступали, недійсними судом не визнавалися.
13.03.2002р. Луцькою міською радою надано ТОВ «МТС-Агросервіс»дозвіл на складання проекту відведення земельної ділянки для обслуговування торгових рядів на вул. Замковій.
Луцьким міським управлінням земельних ресурсів надано умови надання земельної ділянки пл.. 0,018 га для обслуговування торгових рядів по вул.. Замковій.
25.10.2002р. Луцькою міською радою відповідно до розпорядження №601-рр надано торговим рядам по вул. Замковій статус ринку.
08.03.2009р. на підставі протесту прокурора м. Луцька на пункт 1 розпорядження Луцького міського голови №601-рр від 25.10.2002р. щодо надання статусу ринку торговим рядам по вул. Замкова, що перебувають у підпорядкуванні ТОВ «МТС-Агросервіс»та Пахолко Л.П. Луцьким міським головою прийнято розпорядження №352 від 17.07.2009р. «Про втрату чинності розпорядження міського голови від 25.10.2002 року №601-рр, щодо надання статусу ринку торговим рядам на вул. Замковій».
28.07.2009р. Луцьким міським головою прийнято розпорядження №363 від «Про тимчасове зупинення дії розпорядження міського голови від 17.07.2009р. №352 «Про втрату чинності розпорядження міського голови від 25.10.2002 року №601-рр щодо надання статусу ринку торговим рядам на вул. Замковій», яким зупинено дії щодо скасування статусу ринку по вул. Замковій.
08.02.2010р. ТОВ «МТС-Агросервіс»звернулося з клопотанням до Луцької Міської ради в якому просило продовжити дозвіл на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для обслуговування торгових рядів по вул. Замковій загальною площею 0,0180 га.
25.02.2010р. розглянувши зазначене клопотання ТОВ «МТС-Агросервіс», Луцькою міською радою прийнято рішення №53/112 «Про визнання незаконного встановлення торгових рядів на вул. Замковій».
16.03.2010р. ТОВ «МТС-Агросервіс»повторно звернулося з клопотанням про продовження дозволу на складання проекту землеустрою.
25.03.2010р. у відповідь на звернення Луцька міська рада повідомила ТОВ «МТС-Агросервіс», що рішенням від 25.02.2010р. №53/112 «Про визнання незаконного встановлення торгових рядів на вул. Замковій»було з’ясовано, що торгові ряди, розміщені на земельних ділянках на вул.. Замковій функціонують незаконно і підлягають демонтажу.
Згідно п. 2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Стаття 12 Земельного кодексу України визначає повноваження сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин, до яких, зокрема, належить розпорядження землями територіальних громад.
Позивачем оскаржено до господарського суду Волинської області рішення Луцької міської ради від 25.02.2010р. №53/112 «Про визнання незаконного встановлення торгових рядів на вул. Замковій»з підстав невідповідності даного рішення міської ради ч.2 ст. 19 Конституції України, ст. 12 Земельного Кодексу України, ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», ст. 24 Закону України «Про планування і забудову територій», як таке, що прийнято не в межах повноважень та порушує права та законні інтереси ТОВ «МТС-Агросервіс»на використання в своїй підприємницькій діяльності торгових рядів по вул. Замковій, що у м. Луцьку.
Статтею 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», визначено вичерпний перелік повноважень міських рад.
Як вбачається зі змісту звернення ТОВ «МТС-Агросервіс»від 08.07.2010р. позивачем ставиться питання щодо продовження дії дозволу на складання проекту землеустрою, щодо відведення земельної ділянки, площею 0,018 га для обслуговування торгових рядів на вул. Замковій, що у м. Луцьку.
Проте як вбачається з матеріалів справи, Луцькою міською радою звернення ТОВ «МТС-Агросервіс»фактично не розглядалося проте було прийнято рішення №53/112 від 25.02.2010р. «Про визнання незаконного встановлення торгових рядів на вул. Замковій». На повторне звернення ТОВ «МТС-Агросервіс»до Луцької міської ради одержано відповідь міської ради від 25.03.2010р. про відмову у розгляді питання продовження дозволу на складання проекту землеустрою, щодо відведення земельної ділянки для обслуговування торгових рядів по вул. Замковій, що у м. Луцьку.
Слід зазначити, що з врахуванням положень ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»до повноважень органів місцевого самоврядування не віднесено повноважень, щодо можливості прийняття рішення міської ради про встановлення незаконності функціонування торгових рядів.
Згідно вимог ст.15 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, не визнання або оспорювання, як визначено ст. 16 ЦК України.
Способом захисту цивільних прав та інтересів можуть бути: визнання права, припинення дії, яка порушує право, визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їх посадових і службових осіб та інші.
В судовому засіданні встановлено, що позивачем отримано необхідні позитивні висновки, щодо можливості надання в оренду земельної ділянки на території історико-культурного заповідника у м. Луцьку, а саме : висновок Державної служби з питань національної культурної спадщини від 25.09.2009р. №22-3003/12, висновок Волинської ОДА /управління культури і туризму/ від 14.08.2009р. №Т-3866, довідка ДП "Волинські старожитності" від 06.08.2009р. №434/1, висновок історико-культурного заповідника республіканського значення в м. Луцьку від 13.08.2009р. №80/1-6.
Між тим, всупереч повноважень, визначених чинним законодавством (зокрема ст.26 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”) Луцькою міською радою прийнято рішення №53/112 від 25.02.2010р. «Про визнання незаконного встановлення торгових рядів на вул. Замковій».
Луцькою міською радою (лист від 25.03.2010р.) питання про продовження дії дозволу на складання проекту землеустрою, щодо відведення земельної ділянки, площею 0,018 га для обслуговування торгових рядів на вул. Замковій, що у м. Луцьку не було вирішено, а рекомендовано вирішувати спір в судовому порядку.
Згідно п.2 ст.77 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” спори про поновлення порушених прав юридичних і фізичних осіб, що виникають в результаті рішень, дій чи бездіяльності органів або посадових осіб місцевого самоврядування, вирішуються в судовому порядку.
Заперечення відповідача в частині тверджень, щодо не підсудності даної справи господарському суду Волинської області до уваги судом не приймаються, оскільки характер публічно-правового спору, щодо оскарження рішення Луцької міської ради від 25.02.2010 року та відповідно підсудність даної справи саме адміністративному суду відповідачем не доведено.
Разом з тим колегія суддів дійшла висновку, що предметом спору у справі, що розглядається, є визнання недійсним рішення суб’єкта владних повноважень щодо визнання незаконного встановлення торгових рядів на вул. Замковій та зобов’язання розглянути звернення. Зазначений спір не пов’язаний із захистом прав, свобод чи інтересів позивача у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, що виключає розгляд справи у порядку адміністративного судочинства.
Беручи до уваги те, що в результаті бездіяльності органу місцевого самоврядування –Луцької міської ради порушено права суб’єкта підприємницької діяльності юридичної особи ТОВ «МТС-Агросервіс», що належить до компетенції зазначеного органу, суд приходить до висновку про задоволення позову.
Оскільки спір до суду доведений з вини відповідача, витрати по сплаті державного мита в сумі 85 грн. та платежу за інформаційно-технічне забезпечення судового процесу в сумі 236грн. слід віднести на нього відповідно до ст.49 ГПК України.
Враховуючи викладене та керуючись ст. 19 Конституції України, ст. 12 Земельного кодексу України, ст.ст. 15,16 Цивільного кодексу України, ст.ст.26, 77 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” ст.ст. 44, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -
вирішив:
1. Позов задовольнити.
2. Рішення Луцької міської ради №53/112 «Про визнання незаконного встановлення торгових рядів на вул. Замковій»від 25 лютого 2010 року, визнати недійсним.
3. Зобов'язати Луцьку міську раду звернення ТОВ «МТС-Агросервіс» від 08 лютого 2010 року «Про продовження дозволу на складання проекту землеустрою, щодо відведення земельної ділянки, площею 0,018 га по вул.. Замковій для обслуговування торгових рядів ТОВ «МТС-Агросервіс»»винести на чергове засідання сесії Луцької міської ради та розглянути згідно змісту даного звернення в термін не пізніше тридцяти днів з дати набрання рішенням суду законної сили.
4. Стягнути з Луцької міської ради (м. луцьк, вул.. Б.Хмельницького,19, код 34745204) на користь товариства з обмеженою відповідальністю «МТС-Агросервіс»(м.Луцьк, вул.. Рівненська, 42, код 23251710) 85 грн. в повернення витрат по сплаті державного мита, 236 грн. в повернення витрат по оплаті інформаційно-технічного забезпечення судового процесу.
5. Заходи вжиті у відповідності до ухвали суду від 07.04.2010р. про забезпечення позову, скасувати.
Головуючий суддя М.С. Шум
судді А.М. Кравчук
С.Т. Філатова
Дата виготовлення повного
тексту рішення 01.06.2010р.